„Voorzichtig omgaan met privacy" Ri jnsburgs monument mag worden gesloopt ,Er moet een gedragscode voor iociaal rechercheurs komen" PEN OMGEVING vierdaagse sassenheim van start Kermis op Wantveld Koken voor tieners Orgelconcert in Nieuwe Kerk Brown in Blues Brothers :iaal :hercheur lSNOOT: Zestigjarige trouw in Noordwijkerhout Kermiswielerronde om kampioenschap Ter Aar EENSE EX-BIJSTANDSMOEDER RICHT BELANGENORGANISATIE OP: TT r Tijdelijke parkeerplaatsen Alexanderhotel mogen blijven NOORDWIJK/DEN HAAG De tijdelijke parkeervoorzieningen rond het Alexanderho tel op de hoek Oude Zeeweg en P.udolf Tappenbeckweg mo gen blijven. Dit beslis te de Raad van State gisterochtend. Twee omwonenden, J. Be- melman en B. Gerson, hadden gevraagd om de parkeerplaatsen weg te halen. Zij wil len dat het duinterrein rond het Alexanderho tel bewaard blijft. Ver der willen ze niet dat langs de achterzijde van hun woning voort durend leveranciers van het hotel rijden. Het Alexanderhotel wil voor hotelgasten een aan tal parkeerplaatsen aan leggen. Een plan voor 8 parkeerplaatsen boven gronds en 9 parkeerplaat sen ondergronds werd in juni 1986 door de provin cie goedgekeurd. De plan nen wijzigden zich en de eigenaar van het Alexan derhotel wil nu alle par keerplaatsen ondergronds aanleggen. Boven de par keervoorzieningen zal het du in terrein worden her steld. De nieuwe plannen zullen in september bij de gemeente Noordwijk wor den ingediend. Voor de zo mer van 1987 kreeg hote leigenaar A. Balk toestem ming van de gemeente Noordwijk om boven gronds tijdelijk parkeer ruimte te maken. Deze is inmiddels aangelegd. Te gelijkertijd is een pad, waar voorheen ijzeren pla ten lagen, bestraat. Voor de omwonenden is de bestrating illegaal om dat voor het pad nooit ver gunning is verleend. Ook hadden Gedeputeerde Sta ten geen verklaring van geen bezwaar afgegeven voor het nieuwe plan van 22 ondergrondse parkeer plaatsen. Medewerker van de afdeling ruimtelijke or dening van de gemeente Noordwijk T. van Leeu wen: „We hebben contact opgenomen met de provin cie die mondeling heeft toegezegd geen bezwaar te hebben tegen het nieuwe plan en de tijdelijke voor ziening. Ook de gemeente Noordwijk is heel blij met het nieuwe plan waar de hotelgasten op eigen ter rein kunnen parkeren en het duin behouden blijft". De Raad van State wilde gistermorgen de bestrating niet weg laten halen om dat het mogelijk is dat de hele situatie gelegaliseerd wordt Bovendien vond de Raad dat het slechts om een klein stukje terrein gaat en het er op lijkt dat van de uiteindeliik situa tie, herstel van het hele duinterrein na aanleg van de ondergrondse parkeer plaatsen, iedereen beter wordt. CekUeÊomont WOENSDAG 29 JULI 1987 PAGINA 13 Itomobiliste ekt been 1WOUDE Een 65-ja- mobiliste uit Leiden is „jiddag gewond geraakt 5n aanrijding met een 28- I Alphenaar. Het ongeluk irde op de Rijndijk in Ha- roude ter hoogte van het in waar vroeger de mtjeskerk stond. De Al- aar wilde inhalen en bot- jdens die manoeuvre op de van de Leidse vrouw die tegemoet kwam rijden, slachtoffer is met een ge in been overgebracht naar Diaconessenziekenhuis in SASSENHEIM De Avond- wielervierdaagse van de Sas- senheimse Jeugdrecreatie ging gisteren officieel van start met 127 deelnemers. Daarbij ook weer Jac. Waas dorp (84 jaar) die al jaren meerijdt bij de 25 kilometer- route. De route liep via Voor hout naar Noordwijk en van daar naar Katwijk en door de duinen weer noordwaarts en via Noordwijk langs de 's- Gravenzandseweg en de Tey- lingerlaan naar de finish. NOORDWIJK Op het Wantveld in Noordwijk be gint vrijdag de Noordwijkse kermis. De kermis duurt tot en met donderdag 6 augustus en is elke dag van 's och tends elf tot 's avonds tien uur geopend. Op zondag is de kermis gesloten. LEIDERDORP In de Sjel- ter kunnen tieners uit Lei derdorp vrijdag van vijf tot zeven uur koken. De kosten bedragen drie gulden en op geven moet van tevoren op telefoonnummer 071-893135. KATWIJK Herman van Vliet brengt vrijdag op het Van den Heuvel-orgel in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee de eerste sym fonie van Charles-Marie Widor ten gehore. Tevens zijn werken te horen van Jan Zwart, Guilmant en Karow. Toegangskaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij het VVV-kantoor in Katwijk en op de avond van het concert aan de kerk vanaf half acht. Toegangs kaarten kosten zes gulden, houders van een CJP of Pas 65 en kinde ren tot 12 jaar oud moeten drie gulden betalen. Het concert begint om kwart over acht. HILLEGOM De zan ger Franklin B. Brown treedt vrijdagavond op in Blues Brothers aan het Henri Dunantplein in Hillegom. Hij brengt nummers uit het reper toire van George Ben son, Lou Rawls en Lio nel Richie. De zaal gaat om negen uur open. Brown treedt in het ko mende televisieseizoen als Benson op in de Soundmixshow. «nten maken at over tbalvandalisme TERMEER Vijf agen- van de Zoetermeerse po rn een dienstplichtig mi- hebben een lied opge- n waarmee ze de crimi- ;it rond de voetbalvel- hopen terug te dringen. iuzikanten noemen zich- :ala, het lied heet „Cri- !it". jdaag voert de politie ge en met het landelijk lau voorkoming misdrij- [jvan de politie. Daarna le KNVB worden bena- I, zodat het lied dat nu nog van een demo- i kan worden beluisterd, i op de plaat staat. De anten hopen dat de edraaid gaat worden Hilversumse omroe- RIJNSBURG Het pand Moleneind 17 in Rijnsburg mag worden gesloopt. De Kroon heeft dit bepaald. Het gebouw was in 1970 door het toenmalige mi nisterie van CRM op de monumentenlijst ge plaatst. WVC weigerde daarom de gemeente Rijnsburg een sloopver gunning te verlenen. Rijnsburg tekende daarop met succes beroep aan. Het monumentale pand is een onderdeel van het complex woningen Moleneind 14 tot en met 17. Het complex was vroe ger een boerderij die in het be gin van deze eeuw werd opge- slitst in vijf woningen. Alleen nummer 17 (het uit de zeven tiende eeuw stammende voor huis van de boerderij) is als beschermd monument aange wezen. In 1973 werden de nummers 15, 16 en 17 onbe woond verklaard en in 1978 kocht de gemeente Rijnsburg Moleneind 17. Sindsdien is ge probeerd het pand te restaure ren, maar men slaagde er niet in subsidie te krijgen. Volgens de gemeente Rijnsburg moet er snel wat gebeuren aan het gebouw, dat moet worden aan gemerkt als een „krepeerge- val". Het ministerie van CRM heeft gezegd dat in beginsel niet ui- gesloten moet worden geacht dat de gemeente Rijnsburg in de toekomst een bijdrage tege moet kan zien. Rijnsburg vindt deze toezegging echter veel te onzeker. De gemeente stelt dat het van belang is dat het ver leden moet worden behouden voor de toekomst. „Ten aan zien van het pand Moleneind 17 ziin wij echter van mening dat de offers die de Rijnsburg- se gemeenschap voor dit pand moet brengen de historische waarde verre overtreffen", al dus B en W van Rijnsburg. In het besluit van de Kroon wordt toegegeven dat het voorhuis aan zijn gevel een ze kere waarde ontleent. Maar het pand heeft in de loop der tijden veranderingen onder gaan, staat vele jaren leeg en vertoont bouwkundige gebre ken die slechts ten koste van veel geld kunnen worden her steld. De gemeente Rijnsburg heeft sinds 1978 veel pogingen ondernomenom subsidie te krijgen, maar CRM heeft nooit concrete toezeggingen gedaan. De sloopvergunning moet daarom worden verleend, al dus het besluit. De heer J.C. van der Voort (85) en mevrouw P.C. van der Voort-de Ridder (84) uit Noordwij kerhout waren gisteren precies 60 jaar getrouwd. Het feest is in besloten kring gevierd in bejaardencentrum Puyckendam. Burgemeester F. Winkel bood namens de gemeente Noord wijkerhout een fruitmand aan. Van de koningin was er een schriftelijke gelukwens. De uit Stompwijk afkomstige bruidegom en zijn van origine Noordwijkse vrouw wonen sinds 1927 in Noordwijkerhout. Het echtpaar kreeg acht kinderen, waarvan er twee jong overleden zijn. De heer Van der Voort was werkzaam bij het gemeentelijk waterleidingbedrijf in Noordwijk. FOTO: HENK VAN DEN ENDE TER AAR De twaalfde ker miswielerronde van het Oran je Comité Juliana wordt zater dagochtend 22 augustus gehou den. De wedstrijden worden gereden op het parcours rond om de Aarhoeve. Meisjes en jongens van 12 tot en met 15 jaar oud gaan om half tien van start, de deelnemers van 16 jaar en ouder vertrekken om tien uur. De strijd om het kampioenschap van Ter Aar brandt om elf uur los. Aan deze laatste wedstrijd mogen alleen inwoners van Ter Aar van 16 jaar en ouder meedoen. De deelnemers van 12 tot en met 15 jaar krijgen elk een rijksdaalder en strijden tevens om prijzen in natura. In de an dere groepen vormen geldprij zen en premies de inzet. Wie wil deelnemen moet zich voor 18 augustus aanmelden bij J.M.S. van der Meer, Heem raadsingel 23, Ter aar (01722- 4513) of bij M.Q. van Tol, Pa rad ijsweg 11, Ter Aar (01722- 2600). beslissen geen proces-verbaal te laten opmaken omdat ze de sociale achtergronden van iemand kennen, dan kan het zijn dat volgens de richtlij nen van justitie wel verbaal moet worden opgemaakt. Dat is dan heel vervelend. Ik zal dat toch door moeten ge ven". Privacy Haasnoot moet bij zijn werk rekening houden met de „menselijke waardigheid". „Een ruim begrip", geeft hij toe. „Er zijn geen duidelijke regels over hoe ik te werk moet gaan. Het is natuurlijk een heel probleem over hoe ver je kan gaan. Je zult uit eindelijk toch de fraude moeten constateren. Wij gaan er dan vanuit hoe ie mand zich in de maatschap pij presenteert. Dingen als hoe wordt de huur betaald en hoe gaat het met bood schappen doen. Je moet heel voorzichtig te werk gaan want je kunt makkelijk de privacy van mensen aantas ten". Haasnoot wordt het meest geconfronteerd met mensen die naast hun uitkering wer ken. „Er zijn in de Bollen streek veel bedrijven die zich hier goed voor lenen", meent hij. Overigens heeft hij de in druk dat het in de Bollen streek wel meevalt met de fraude. „Er is nog veel socia le controle", stelt hij, om ver volgens te benadrukken dat hij nog te kort in dienst is om een goed overzicht te heb ben. Bij het controleren worden niet alleen de kleine frau deurs gepakt, juist ook men sen waarvan men vermoedt dat ze een volledige baan naast hun uitkering hebben, worden gecontroleerd. „We jagen dan zeker niet alleen op de kleine man", verzekert Haasnoot, „ook al maken vele kleine fraudetjes toch weer een grote. Er zijn ech ter soms hele trieste gevallen tussen waarbij ik het me kan voorstellen dat mensen over de schreef gaan. Het valt ook niet mee om rond te komen van een bijstandsuitkering. Het is alleen wel rechtvaar dig naar de mensen, die zich wèl proberen te redden met hun uitkering, dat er toezicht is op fraude". Tips Anonieme tips legt Haasnoot in principe naast zich neer na er kennis van te hebben genomen. „Meestal zit er een reden achter een anonieme tip", meent Haasnoot. „Jaloe zie of ruzie kan de aanlei ding vormen om eens een briefje te sturen. Er wordt al gauw gedacht dat een cara van en een grote auto bete kenen dat iemand fraudeert. Dat hoeft absoluut niet zo te zijn. Maar als ik drie of vier keer een anonieme tip krijg over dezelfde persoon dan zal er toch wel wat aan de hand ziin. Reden om direct een onderzoek te starten is dat nog niet". ROZA VAN DER VEER Een man die lenborstels telt, kijkt hoeveel mensen het rsoonsbed is besla- of inlichtingen inwint aloerse buren. Dat is beeld dat veel mensen ben van een sociaal lercheur. Sinds 1 ïrt werkt in het ge ntehuis van Lisse een itenaar bijzonder on- »ek, een titel die nog zo zwaar beladen is sociaal rechercheur, gaat echter wel om elfde werk: controle- of er geen fraude dt gepleegd met uitke- ;en. enstaande werkmetho- worden door de 31-jarige 'laasnoot niet gebruikt. is niet mijn stijl", zegt teer beslist. „Ik denk dat at voor mijzelf niet kan ntwoorden. Bovendien ik een dergelijke werk te in kleine gemeenschap als in de Bollenstreek, it". •t is sinds enkele nden werkzaam vanuit (emeentehuis Lisse. Zijn [terrein omvat zeven ge iten: Lisse, Hillegom, 'leim, Voorhout, geest. Warmond en Iwijk. Zijn baan wordt 0ELOFARENDSVEEN De voorzitster van de ïlangengroepering Be- ideelde Bijstandsvrou- en (BBB), Ria Weststra- uit Roelofarendsveen, eert een verbeten strijd gen gemeentelijke soci- e diensten en sociaal re- lercheurs. De belangen- j ganisatie telt momen- d 120 cliënten, die te en te onpas, maar eoit vergeefs, advies en kip vragen. BBB is opgericht in okto- 1985 naar aanleiding van rsoonhjke problemen die ige bijstandsvrouwen, on- f wie Ria Weststrate, on- rvonden toen de gemeente- Ie sociale diensten meen- n te kunnen bewijzen dat Uitkeringsgerechtigden een onomische eenheid vorm- met een vriend of vrien- De bewuste bijstands- ven ervaarden dat als forse aanslag op hun pri- „Het is buitengewoon onwaardig en mensont- tnd dat de overheid op zo'n »nier met burgers kan om- fin. Wij kunnen ons vereni- met het feit dat er contro- moet worden uitgeoefend, maar de manier waarop dat in Nederland gebeurt is in veel gevallen schrijnend te noe men. Er is weinig fantasie voor nodig om te constateren dat de mensenrechten hier worden geschonden. Wij wil len daarom andere uitke ringsgerechtigden, die in een soortgelijke situatie verkeren, de nodige hulp bieden", aldus Ria Weststrate. Als uitkeringsgerechtigden in nood komen, omdat hun uit kering om welke reden dan ook wordt stopgezet of ver minderd, weten ze in toene mende mate het adres en tele foonnummer van de BBB te vinden. Ria verwijst ze in eer ste instantie door naar een Bureau voor Rechtshulp of naar een advocaat. In noodsi tuaties gaat Ria of een van de andere bestuursleden per soonlijk naar de „cliënte" toe en voert gesprekken met de advocaat en de gemeentelijke sociale dienst (GSD). De BBB- activisten wijzen de uitke- ringsgerechtigden-in-nood op hun rechten, zoals het recht op inzage van hun dossier bij de GSD. Professioneel De activiteiten van de BBB hebben in de loop der tijd een professionele aanpak gekre gen. Zo geeft Ria momenteel lezingen door heel Nederland en in geen enkel zichzelf res pecterend dag- of weekblad ontbrak het nieuws van de bijstandsvrouw uit Roelofa rendsveen, die met een onge kende felheid strijdt tegen de manier waarop de Bijstands wet wordt uitgevoerd. Ook op radio en televisie is Ria allang geen onbekende meer. Vooral haar optreden bij de VARA (Sonja Barend), de NOS (Alle- mansrecht) en de NCRV (Welles Nietes) leidden tot erg veel reacties. In september komt de Veense ex-bijstands vrouw op de Duitse televisie in een programma, waarin de sociale bijstand in Duitsland en Nederland wordt vergele ken. Aan publiciteit ontbreekt het de belangenorganisatie en haar voorzitster niet als in het kader van de lintjesregen de 'Gouden Gluurderslintjes' worden uitgereikt aan sociaal rechercheurs of bijzondere controleurs, ambtenaren en tipgevers, die naar de mening van de belangenorganisatie, te diep ingrijpen in het privéle- ven van uitkeringsgerechtig den. Vorig jaar kon worden volstaan met elf van zulke lintjes. Dit jaar zijn tweeën twintig kandidaten verrast met de omstreden gluurders onderscheiding. Ria noemt de verdubbeling „een ernstige zaak". „Sommige gedecoreer den zien het als een grap. Ze lachen erom, maar de mees ten generen zich toch echt wel". Gedragscodes De BBB vindt dat de overheid landelijke richtlijnen moet ge ven aan GSD's. Deze diensten zouden op hun beurt een fol der moeten uitgeven, waarin cliënten wordt uitgelegd hoe hun sociale dienst werkt. So ciaal rechercheurs zouden bij controles van gezamenlijke huishoudingen een gedragsco des moeten hanteren. Voorts eist de BBB (bereikbaar via 01713-5694) dat het gebruik van anonieme tipgeving wordt afgeschaft. De tips zijn meestal afkomstig van ex- echtgenoten, ex-minnaars of jaloerse buren. Ook zouden GSD's geen gegevens mogen verzamelen van mensen die bevriend zijn met een bij standtrekker. Telefonische in formatie inwinnen over bij standtrekkers zou sowieso verboden moeten worden. Gerechtelijke procedures, die bijstandtrekkers voeren, zou den moeten worden versneld. Ria Weststrate: „Gebruik van anonieme tips moet worden afge schaft". FOTO: WIM VAN NOORT Ria Weststrate heeft het bij zonder druk met haar organi satie, haar gezin en haar baan-voor-halve dagen. „Van de week kreeg ik een aanbod van de European Clai mants Association met het verzoek om me op internatio naal niveau bezig te gaan houden met de problematiek van vrouwen die leven onder het sociaal minimum. Ik denk dat ik op dat aanbod niet inga. Het zou ten koste gaan van mijn persoonlijke contacten in Nederland". ELLEN VERHAAR ken. In de Bollenstreek is ge kozen voor een aparte amb tenaar die deze specifieke politietaak overneemt", aldus Haasnoot die straks ook toe gang krijgt tot de inlichtin gen die de politie heeft over bepaalde personen. Twee petten Haasnoot gaat niet te pas en te onpas uitkeringsgerechtig den controleren met de in formatie waarover hij be schikt. „Er moet eerst een redelijk vermoeden bestaan dat iemand fraudeert. Meest al komen de eerste signalen van de Sociale Dienst waar na het college van B en W besluit om opdracht te geven tot een onderzoek. Dan pas ga ik aan het werk. Tijdens het onderzoek houd ik nauw contact met de bijstands- maatschappelijk werker van de bewuste man of vrouw". voor tachtig procent betaald door de rijksoverheid in de verwachting dat hij zichzelf terugverdient. Binnenkort verwacht hij opsporingsbe voegdheid te krijgen. De be nodigde papieren heeft hij al op zak. Haasnoot heeft voor maart 1987 vier jaar bij de marechaussee en negen jaar bij de gemeentepolitie in Den Haag gewerkt. „Officieel is het controleren van uitke ringsfraude een normale po litietaak. In Den Haag kre gen wij vaak van de Sociale Dienst een compleet rapport aangeleverd waarna wij al leen nog maar een proces verbaal hoefden op te ma- Haasnoot rapporteert aan het college van B en W dat uit eindelijk beslist of de zaak wordt doorgespeeld naar jus titie. Soms kan de gemeente besluiten zelf de bewuste man of vrouw ter verant woording te roepen. Haas noot:,,^ zit eigenlijk met twee petten op. Aan de ene kant ben ik gemeente-amb tenaar, maar ik ben ook ver antwoording verschuldigd aan justitie. Mochten B en W J. Haasnoot: „Nog veel sociale controle in de Bollen streek". FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19