Hengst Useful Prince wint kortebaandraveri j Sportieve strijd tijdens Rijnsburgse wielerronde Met tape en zes dagen strandlopen dagpuzzel dienstverlening VECHTPARTIJTJES OP PAARDENMARK LEIDEN OMGEVING OeAdóoOowuwt WOENSDAG 29 JULI 1987 PAG»f SJZ-speler geblesseerd Uit de kleren Altior 1 ontmoet oud-internationj Honderdjarige in Katwijk I I I aan tafel VOORSCHOTEN De oudste draver ging giste ren tijdens de kortebaan- draverij op de Voorscho- tense Prins Bernhardlaan met de eer strijken. De 9- jarige hengst Useful Prin ce met rijder W. Swart had diverse kampritten nodig om in de 4de om loop te komen, maar maakte daarna korte met ten met Yvar Marco, de 6- jarige bruine ruin met rij der M.A. Pools in de be slissende omloop. Yvar Marco werd naar de twee de plaats verwezen. Vera Westlandia, een 8-jarige vosmerrie, werd door Yvar Marco verslagen. Een bijzonder spannende dra verij met prima weer en vele kampritten. De 22 dravers hielden enige duizenden toe schouwers in hun ban, terwijl de totalisator goede zaken deed. Rijder W.J.J. Swart ver liet in de 4de omloop zijn dra ver Vera Westlandia en bleef achter zijn draver Useful Prin- Voorschotense paardenmarkt trekt talloze bezoekers VOORSCHOTEN Het uitzonderlijk goede weer tijdens de Voorschotense paarden marktdag zorgde gisteren voor een recor daantal bezoekers vanuit de badplaatsen aan de kust. Het was geen strandweer, maar daarom best „paardenmarktdagweer". De ge meentetoren kreeg ook een recordaantal be zoekers. Ruim vijfhonderd mensen bekeken het dorp van zestig meter hoogte, mede om dat het zowel op de Voorstraat als de School straat meer schuifelen dan lopen was. De honderdvijftig paarden stonden er wat verdrongen bij, terwijl ze toch de spil van het feest vormden. De kermismensen deden voor het eerst goede zaken, want na de opening donderdagmiddag was er steeds regen en zelfs storm geweest, waardoor er weinig op de kermis te beleven viel. Gisteravond zorgde het verenigingsleven en niet te vergeten de 25 man en paard sterke „Gele Rijders" voor veel plezier. De Gele Rij ders hadden zelfs hun geschut meegebracht en gaven een vuursalvo op de Voorstraat na dat zij eerst hun vaandels geplant hadden en de notabelen begroet. Al met al beleefde Voorschoten een bijzonder gezellige paarden marktdag en hoewel de handel „lauw" ge noemd kon worden ten aanzien van de paar den, deden de standwerkers goede zaken evenals alle café's en kroegen. Het eerste pils je werd al rond zes uur in de morgen getapt en het laatste pilsje werd geschonken toen de kalender al een dag verder was. ce. Beide dravers moesten in de 4de omloop tegen elkaar strijden en dat zijn onaangena me momenten welke voorko men indien twee dravers on der een rijder deelnemen. In het programma was al ver meld dat Swart achter Useful Prince zou blijven en kenners menen te weten dat dan de „afgestoten" draver vrijwel kansloos is. Voorzitter Frans Wilbers van het comité Paardensport Voor schoten was zeer tevreden met het weer. Binnen het comité zal eens bekeken gaan worden of de entreegelden in het ver volg niet kunnen vervallen, waardoor heel Voorschoten langs de baan zou kunnen staan. Er zijn al sponsors die zorgen voor een prijzengeld van 6.500 gulden en daarnaast gelden beschikbaar stellen voor het inrichten van de baan op de Prins Bernhardlaan. Het afzetten van de toegangswegen naar de baan met rietmatten kost ook veel geld en de korte- baan is de enige gebeurtenis tijdens paardenmarktdag waarvoor entree geheven wordt. Dit keer kwamen er toch altijd nog bijna tweedui zend toeschouwers. De kortebaandraverij in Voorschoten trok vele belangstellenden. FOTO: JEROEN DE uitstapte kreeg ook hij klappen. Hij werd door omstanders. De Haarlemmers eineei door omstanders. De Haarlemmers gingen een auto vandoor. Een getuige noteerde het teken zodat het viertal later op de dag in in de kraag werd gevat. Ze zitten nog Voorschoten. Op de Voorstraat onstond avond om half zeven een flinke een man zich met een ruzie tussen twee bemoeide. Drie jongens stelden dat niet VOORSCHOTEN De Voorschotense paarden markt is gisteren zonder veel problemen verlo- en. Afgezien van een drietal vechtpartijtjes, en- ele vernielingen en auto-inbraakjes bleef het rustig. Vier Haarlemmers, variërend in leeftijd van 29 tot 47 jaar oud, zijn gisteren in Haarlem aangehouden. De vier hadden 's middags op de paardenmarkt in Voorschoten twee mannen mis- landeld. Een 33-jarige Leidenaar liep langs een terras in het centrum toen de vier een opmerking maakten over de sateh die hij at. Hij zei wat terug en kreeg klappen. Tevens werd hij met een stoel geslagen. Kort daarna koppelden de vier een aan hangwagen los van een auto. Toen de eigenaar waarna de man een van de jongens een de mond sloeg. Daarop bemoeiden anderen met de ruzie en werd de Voorschotenaar die sen de dames was gesprongen buiten slagen. MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter te wor den ingevuld, waardoor zowel hori zontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 dans; 2 winters voertuig; 3 schrikwekkend schild met medu sahoofd; 4 bijnaam van de vos; 5 gereedschap om een zeis te scherpen; 6 gespannen; 7 kostbaar gesteente. Oplossing •epel z :mbjis g tekens s 'af; -uiey k :s|6eB e :eeis z ïsepjeso i ZOETERWOUDE Het voet balseizoen is gisteravond voor SJZ-speler Patrick van Eeden bijzonder slecht van start ge gaan. Tijdens de eerste trai ning onder leiding van de nieuwe trainer Fokke van der Reijdt liep hij tijdens een sli ding een zeer ernstige blessu re. Door een oneffenheid in het veld er werd getraind op het sportveld van Swetter- hage brak hij zijn kuitbeen en scheurde hij zijn enkelban den. Van Eeden is naar het ziekenhuis vervoerd waar hij vandaag is geopereerd. Leidschendams plantsoenafval niet langer naar Zoetermeer LEIDSCHENDAM De 1600 kubieke meter plantsoenafval die Leidschen- dam tot nu toe jaarlijks afvoerde naar Zoetermeer zal binnenkort worden ge stort op een daarvoor aan te leggen ter rein binnen de gemeente aan de Tui- nenlaan, naast de algemene begraaf plaats. De gemeente zal hierdoor en door het zelf composteren van het groen jaarlijks bijna 28.000 gulden kun nen besparen en tevens kunnen be schikken over ongeveer 750 kubieke meter bruikbare compost. Zoetermeer heeft storting van groenaf val al vorig jaar verboden maar dit nog enige tijd oogluikend toegelaten. De be doeling was dat het voortaan naar de huisvuil-scheidingsinstallatie zou wor den gebracht wat echter ruim 90 gul den per ton zou kosten. Een andere, duurdere, mogelijkheid was het afval van de plantsoenen naar de composte- ringsplaats van Wassenaar te brengen. Aanleg van het terrein uan de Tuinen- laan tussen de algemene begraafplaats Noorthey en de spoorlijn kost, inclusief een afschermende beplantingsrand en een afsluitbaar hek, 120.000 gulden. Op het terrein komt ook een opslag ruimte voor niet-composteerbaar afval, zoals ijzer, puin, en plastic dat van daaruit naar de scheidingsinstallatie in Zoetermeer kan worden vervoerd. De raadscommissie financiën zal komende woensdag advies over het te vragen krediet uitbrengen. VOORSCHOTEN Een groep van veertien jongens in de leeftijd van 20 tot 25 jaar is gister avond tot twee keer toe uit de kleren gegaan, nadat hen de toegang tot een restaurant was ontzegd. De jongens wilden in De Knip in Voorschoten gaan eten. De restauranthouder wilde hen echter niet binnen hebben, omdat ze een borrel ophadden. Uit protest gingen de jongens, onder verbaasde blikken van mensen die wel in het restaurant waren toegelaten, uit de kleren en doken in De Vliet. De gealarmeerde politie sommeerde de jongeren zich weer aan te kleden. Op weg naar een taxi liet de groep nog een maal de pantalon zakken voor een auto die langs kwam rijden. Overigens hadden de knapen volgens de politie wel voldoende geld bij zich om een maaltijc het restaurant te betalen. Alarminstallatie gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Een koffer met daarin een nog niet aangesloten in- bouw-autoalarmin- stallatie is gistermid dag gestolen uit een 'auto op het parkeer terrein bij zwakzinni gen-inrichting Hooge Burch. De inbrekers hadden de deur van de auto opengebroken en de koffer wegge nomen. De installatie heeft een waarde van 440 gulden. LANGERAAR Het eerste van voetbalvereniging Altior s donderdagavond 20 augustus tegè oud-internationals. De wed wordt gespeeld op terrein van en begint om zeven uur. De toega gratis, maar tijdens de wed wordt een verloting gehouden. D brengst is bestemd voor Unicef, rust geeft Arti et Religioni een show. De wedstrijd vormt de ope van de festiviteiten van het O Comité Juliana. In het team vai ex-internationals spelen onder ai ren Barry Hulshof, Theo van Dui bode, Johnny Rep, Sjaak Swaï Gerie Muhren. Sukadelapje met postelein en aardappelen - vanille-rijstevla De benodigdheden voor twee zijn: 200 g sukadelap, 25 g margarine, zout, pe per, rozemarijn, tijm, 1 to maat: 1 lepel rozijnen of krenten, 800 g postelein, 2 theelepels maizena, 5 g margarine, zout; Vj tot 1 kg aardappelen: Va liter melk, 25 g rijst, 15 g custard, 30 g suiker (of 2Va dl rijstepap, 2Va dl gele vla). Schroei het sukadelapje dicht in de heet gemaakte marga rine en bak het vervolgens snel bruin. Temper het vuur, leg het deksel schuin op de pan en schenk daar zoveel lauw water (koud water maakt het vlees taaiop dat het erge bruisen van het vet minder wordt. Voeg zout, kruiden en de afgespoelde en in vieren gesneden tomaat toe en stoof het vlees op een kleine pit in twee uren mals. Zeef de jus. Kook de gewassen rozijnen of krenten tien minuten in weinig water en zet ze dan in een zeef of vergiet weg. Kijk de postelein na op onkruid en worteldelen, was hem en laat hem uitlekken. Snijd de groente in stukken van drie centimeter. Breng een halve centimeter water aan de kook, leg er de postelein in en laat hem onder een paar keer omscheppen op een groot vuur slinken. Kook de groente vervolgens in zes mi nuten gaar. Schenk het meeste kookvocht in een schaal, roer een papje van maizena en weinig water door de groente en laat de massa nog een paar tellen koken. Voeg krenten of ro zijnen, margarine, zout en zo nodig iets kookvocht toe. Strooi de gewassen rijst in de helft van de aan de kook ge brachte melk en laat het mengsel een half uur zacht koken. Bind de rijstepap bij met een mengsel van cus tard, suiker en weinig koude melk en voeg van het vuur de rest van de koude melk toe. Zet de pan in een bak met koud water en laat de vla onder af en toe roeren afkoelen. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot huis woensdag 13.00 u. (Diaconessenhuis poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisa- beth-ziekenhuis). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10, tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr 10-12. S.O.S.-DIENST Telefonische hulp dienst. tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht be reikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tel. 123942; spreeku ren ma. en di. 10.00-12.30 u., wo. 13 30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Koren brugsteeg 2. tel. 143171 (kantooru ren) Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u„ do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezinsverzorging, Rem- brandtstraat 17. tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTELEFOON Dagelijks geopend van 15.30 tot 19.30 uur. Het nummer is 071- 120611. RIJNSBURG Het was gistermiddag prachtig weer toen de eerste rijders van start gingen voor de Rijnsburgse wielerronde die in het kader van de feestweek werd gehou den. Het parcours was verplaatst van het cen trum en de Vliet naar de burgemeestersstraten. Dit in verband met de reno vatie van de Vliet. De pupillen en junioren ver schenen het eerst aan de start. Bij de pupillen werd Ben Warmerdam eerste, ge volgd door Fred Schenkel en Henry van Egmond. Bij de meisjes werd Linda Warmer dam eerste, Daphne van der Voort tweede. Bij de junioren streek Gert Jan Noteboom met de eer, Menold Leijer- zapf en Peter Grimbergen volgden. Bij de meisjes werd Nathalie Warmerdam eerste, gevolgd door Carola van Eg- mond. Bij de veteranen eindigde Henk van der Voort voor aan, tweede werd Aam de Best en derde Kees Ouwe hand. Ook in de senioren ronde werd er hard geknokt. Wim van der Plas uit Kat wijk werd eerste. De topper van deze 'Burcht- ronde' was de Swiftronde die op bijzonder professionele wijze verreden werd. Ruim 80 renners deden aan dit spektakel mee. Deze ronde telt mee in de totale klasse ment van Swift. John van der Meer uit Noordwijk werd eerste, John Kuyven hoven uit Leiden tweede en Niels Oden uit Heemskerk derde. Na het hele spektakel vonden de prijsuitreikingen plaats in het Kraaienest. Vandaag wordt de Vlietloop gelopen en om 20.30 uur gaat een bingo van start in de Voorhof. In de burgerronde won Piet van der Geest uit Zoeter woude de sprint van het pe- leton nadat Van der Plas na een geslaagde solo de zege had gepakt. In die strijd om het overige eremetaal greep Cock van der Hulst net naast het „brons" want hij werd vierde. „Ik moet massage hebben", kreunt een wat oudere wande laarster terwijl ze wanhopig rondkijkt of ze de EHBOers kan ontdekken. Ze moet nog even geduld hebben want de EHBO-post gaat pas om vier uur open. De wandelaars, die vanaf elf uur 's morgens het Bollenbad in Noordwijk bin nenkomen, hebben niet zo veel geduld. Regelmatig komt iemand meer of minder strom pelend informeren of de EH- BO'ers er al zijn, om vervol gens teleurgesteld af te drui pen naar de tent. Maandag begon in Hoek van Holland voor de 29ste maal de Strandzesdaagse, die zaterdag in Den Helder eindigt. De eer ste dag werd naar Wassenaar gelopen waar op Duinrell werd gekampeerd. Gisteren liepen de duizend deelnemers naar Noordwijk om op het grasveld van het Bollenbad te kamperen. Allemaal uitgerust met een klein rugzakje voor de proviand, veelal gestoken in jogging- en trainingspakken komen de wandelaars, waar van maar enkelen op blote voeten, vanaf elf uur het Bol lenbad binnen. Om een uur 's middags staan er al tientallen kleurige tentjes op de zonne weide van het Bollenbad. Nieuw aangekomenen, waar van het grootste gedeelte er nog monter uitziet, zoeken tus sen de enorme berg bagage, die met de vrachtwagen is overgebracht uit Wassenaar, naar de eigen spullen. Twijfe lend maken ze hun keus want ingepakt blijken tenten en ba gagebundels toch wel erg veel op elkaar te lijken. Nadat de tent is opgezet, wordt uitge breid geluierd voor de tent. Het zonnetje breekt 's middags even door en daar wordt van geprofiteerd. „Als het kan gaan we even naar het strand", zegt een wandelend echtpaar dat blijkbaar nog niet genoeg strand heeft gezien. De meeste wandelaars voelen daar niet zoveel voor. Ze blij ven bij de tent uitrusten, gaan zwemmen of in het dorp win kelen. De Katwijkse mevrouw A. Geesink-Haasnoot is gisteren 100 jaar geworden. Zij vierde haar verjaardag in het Katwijkse bejaardencentrum De Duinrand, waar zij bezoek kreeg van burge meester C.A. Bos en zijn echtgenote. De in 1887 geboren mevrouw Geesink-Haasnoot vierde haar honderdste verjaardag in een nog steeds goede gezondheid. Medicijnen en dergelijke gebruikt de Katwijkse niet. De sinds 1970 weduwe Geesink-Haasnoot heeft 1 dochter, vier kleinkinderen en drie achter-kleinkinderen. Na eerst gewoond te hebben in het Gasthuis aan de Voorstraat kwam ze twaalfeneenhalf jaar geleden in de nieuwbouw aan de Nolensstraat. Haar honderdjarige verjaardag vierde mevrouw Geesink-Haasnoot gisteren in familieverband. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Bijdrage: Roza van der Veer De tocht vanuit Hoek van Hol land verliep tot Noordwijk voorspoedig. De waterstanden zijn gunstig en de wandelaars lopen op goed hard zand waar ze alle ruimte hebben. Veel badgasten zijn er niet, iets dat niet alle wandelaars even leuk vinden. Sommigen laten dui delijk merken dat ze toch lie ver wat meer mensen op het strand zien. „De vloedlijn moet niet helemaal vol zitten want dan kan je niet meer lo pen. Een beetje meer drukte is wel leuk", meent de 50-jarige mevrouw Jansen uit Vught. Maandag moesten de wande laars een aantal regenbuien trotseren maar tijdens de route tussen Wassenaar en Noord wijk bleef het droog. „Het is vandaag zelfs warmstelt de 34-iarige Hans uit Gouda. „Je hebt regenkleding aan en dan is gauw warm". Zijn mede- wandelaarster uit Gouda, de 32-jarige Conny, heeft inmid dels de eerste voortekenen van blaren geconstateerd. „Ik heb op blote voeten gelopenver klaart ze. De 49-jarige Wil Keulen uit Emmen loopt ook het liefst op blote voeten. „Heerlijk vind ik dat. Terwijl je loopt merk je niet zoveel maar als je van het strand af komt, voel je de blaren. Je moet ook iedere keer als je je schoenen aan gaat trekken, eerst je voeten schoonmaken met peut. Elke dag zit er wel teer op. Ook het zand moet goed weg anders weet je zeker datje blaren krijgt". Wil Keulen had zich dit jaar goed voorbereid op de Zes daagse. Ze heeft fitnesstrai ning gedaan en gewandeld. Haar wandelgenote, die niet dezelfde voorbereiding heeft gehad, smeert zich elke avond in met uierzalf en Midalgan. „Tegen de spierpijn", legt ze uit. „Ik heb het hard nodig." Het echtpaar Jansen uit Vught zweert bij sporttape. „Alle plaatsen waar we blaren ver wachten, plakken we af". Het gevolg is dat mevrouw Jansen maar een flinke blaar heeft en meneer Jansen nog niets. Prestatie Theo Wortman uit Castricum heeft zere spieren. „Ik had ge dacht dit wel 'even' uit te lo pen", zegt hij een beetje ver baasd over de pijntjes die hij voelt tijdens het lopen. Hij doet regelmatig mee aan halve marathons en begrijpt niet dat Rond het bassin van het Bollenbad sloegen de deelnemers aan de Strand zesdaagse gisteren hun tenten op. FOTO: HENK V.D. ENDE hij zere benen krijgt van het wandelen. „Blijkbaar gebruil je toch weer iets andere spie ren", zegt de 56-jarige Castri cummer die niet van plan i om het voortijdig op te geven Daarvoor vindt hij de Strand zesdaagse, waaraan hij voor dt eerste maal meedoet, te gezel lig. Bovendien gaat het hen om de prestatie. „Ik was nit als eerste binnen maar tod wel als een van de eersten' meldt hij een beetje trots. „He is wel geen echte prestatie tocht maar toch komt er eei klein beetje competitie om di hoek kijken". Volgend jaa doet hij niet meer mee. „Da zoek ik een nieuwe uitdaging. Wortman is niet de enige dh probeert de afstanden zo snt mogelijk te lopen. De organist tie probeert deze prestatie dwang onder de deelnemei tegen te gaan door niet voa vier uur 's middags de moge lijkheid te geven om zich h het eindpunt af te melden Henk Horsman, die 29 jaar ge leden het initiatief nam om tk Strandzesdaagse te houden, i herkenbaar aan zijn witte be dywarmer met het embleen van de wandeltocht „Het i een recreatieve wandeltocht en zeker 'geen prestatietocht" meent hij. „De wandelaali moeten voor zessen binnei zijn, een tijdstip dat voor ie dereen haalbaar is Tussen eet en zes uur komen de meestei binnen. Er blijven er nu veè op de Boulevard hangen. Dk komen pas later naar het Bol lenbad". De wandelaars blijken ovef het algemeen blii te zijn mei de 'camping' Bollenbad. „Hé is hier prachtig", zegt een en thousiaste C. van der Meer ui Delft die voor de tweede keet meedoet aan de Strandzesr daagse. „Gelukkig geen bo meer in de buurt Vannacb heb ik niet zo goed geslap» maar met dit mooie veldje on der de tent zal dat wel luk ken". Voor de 30-jarige JacoI Kuiper uit De Bilt is de wan deltocht ten einde. Hij kreet zere spieren en moest dinsd4 opgeven. Hij is vanuit Wasse naar met de auto van een vriend gekomen. „Ik ga na» huis", kondigt hij aan. „Ik heb weinig zin om de boel te force ren. Volgend jaar bij de dertig ste Strandzesdaagse ben ik wo aanwezig maar dan een beetjt getraind". Kuiper werkt op of weerkamer van het KNMI. hi} heeft weinig goed nieuws voor de volhouders. Woensdag tij dens de tocht naar IJmuiden, gaat het weer regenen", ze# hij. Zelf zal hij daar weinig lad meer van hebben.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12