Leidse politie besteedt te veel tijd aan soft drugs X STAD OMGEVING We moeten nu aan de kwaliteit gaan werken Jeu de Boules Sowo/ntag- Gemeente overweegt betaling extra bussen Breestraat GROOT GELDBEDRAG WEG UIT CD-WINKEL LINKS LEIDEN EN D66 WIJZEN INVALLEN IN KOFFIESHOPS AF Sluipverkeer onmogelijk [N VAN LEEUWEN, DE NIEUWE VOORZITTER VAN OMROEP RIJNLAND: WOENSDAG 29 JULI 1987 PAGINA 11 lelicoptcrdak AZL in gebruik IDEN Het Academisch Ziekenhuis Lei- heeft gisteren voor het eerst het helicopter- op de nieuwbouw gebruikt. Vanuit het oudziekenhuis in Nijmegen werd een baby jebracht. In Nijmegen was geen ruimte het kind. Het speciaal ingerichte dak be lt zich vlak naast het grote bord waar AZL laat. De afgelopen weken is het dak al eens wijze van proef door een helicoper bezocht, gisteren werd het ook daadwerkelijk ge it. Het AZL beschikte al over een speciale Jngsplaats voor helicopters, maar dat be id zich op het terrein van de oude gebou- Vroeger werden helicopters vaker ingezet tegenwoordig. Toen was dergelijk vervoer lig voor het overbrengen van organen, die esten worden getransplanteerd. Tegenwoor- kunnen die langer worden goedgehouden. dak zal nu alleen worden gebruikt bij cala- leiten, zoals ongevallen op de Noordzee, al- woordvoerder D. Ketting van het AZL. Dievegge loopt door winkelruit LEIDEN In een poging om aan aan houding te ontko men, is een 55-jarige vrouw uit Leiden gistermiddag om tien voor een door een winkelruit gelopen. De vrouw werd be trapt bij het stelen van een mixer in een winkel aan de Beatrixstraat. Zij leg de de mixer snel te rug en rende naar de uitgang. Daar liep zij door de ruit. De vrouw liep geen ver wondingen op. Man mishandelt twee kennissen LEIDEN Een 44-ja- rige Leidenaar heeft gisteravond om tien voor acht twee Leidse jongens mishandeld. Het waren kennissen van de man, die niets meer met hem te ma ken wilde hebben. Toen hij hen aansprak op het terras voor McDonalds aan de Nieuwe Beestenmarkt, reageerden zij niet. Hij begon hen daarop te schoppen en te slaan. De jongens liepen geen verwondingen op, de man is aangehouden. Bruglichten afgeschroefd LEIDEN Een dief met voorkeur voor bijzondere stoplichten heeft tussen 13 en 20 juli de vier bru glichten van de 5- Mei-brug van hun palen afge schroefd. De lich ten dienden om het wegverkeer tegen te houden bij het opengaan van de brug. Het ontbreken van de lichten heeft niet tot ongelukken geleid. LEIDEN Uit het kantoor van een winkel in compact-discs aan de Nieuwe Beestenmarkt is maandag 13.000 gulden gestolen. Het geld lag in een bureaula in het kantoor, dat was af gesloten. Hoe het geld daar toch uit is verdwe nen, is niet bekend. Waardevolle munten en postzegels weg LEIDEN Uit een woning aan de Hoflaan is in de nacht van maandag op dinsdag een bij zondere verzameling postzegels en munten ge stolen met een waarde van enkele tienduizen den guldens. Ook werden een video-recorder en een herenfiets ontvreemd. De dieven kwa men binnen door een keukenraam te force ren. LEIDEN De Leidse politie besteedt veel te veel tijd aan de strijd te-" gen het gebruik van soft drugs. Het lijkt er op dat het opsporen van soft drugs een nogal hoge prioriteit heeft, terwijl andere zaken blijven lig gen. Dit stellen de raads leden P. Langenberg (D66) en R. van Lint (Links Leiden) in een brief aan burgemeester C. Goekoop, hoofd van de politie. De raadsleden stellen hun vragen nadat de Leidse poli tie de laatste weken regelma tig invallen in koffieshops deed. Volgens de raadsleden gaat het „om een niet geringe reeks invallen". Steeds wer den vrij kleine hoeveelheden drugs gevonden en meestal werd tegen een of twee per sonen proces verbaal opge maakt. In bijna alle gevallen ging het om soft drugs. Vol gens Van Lint en Langen berg zou de politie dergelijke invallen beter achterwege kunnen laten en haar tijd be ter kunnen besteden aan de strijd tegen de handel in hard drugs. „Voorzover deze in Leiden aanwezig zijn", aldus de raadsleden. De raadsleden willen weten hoeveel invallen de politie het afgelopen jaar in koffies hops heeft verricht en wat voor drugs daarbij in beslag zijn genomen. Daarbij zou aangegeven moeten worden om welke hoeveelheden hard drugs en soft drugs het ging. Zij vragen zich ook af hoe veel personeel deze acties" hebben gekost. Zij zijn daar met name in geïnteresseerd, omdat de politie aan allerlei andere zaken niet toekomt. Zo bleek de politie enige we ken geleden over onvoldoen de mankracht te beschikken om diefstal van auto's bij een garagebedrijf aan de Mors- weg aan te pakken. Dat gara gebedrijf lichtte klanten op en bleek een paar dagen later opeens opgeheven. Langen berg en Van Lint wijzen erop dat een raadscommissie die over de politie gaat, heeft be paald dat de politie zich vooral moet bezighouden met het bevorderen van de vei ligheid op straat. Bovendien heeft ook minister van justi tie F. Korthals Altes gezegd dat het opsporen van soft drugs een lage prioriteit zou moeten hebben. Woordvoerder D. Graveland van de Leidse politie wijst de uitspraken van de raadsleden af. „We willen ook ten aan zien van soft drugs de vinger aan de pols houden. We wil len voorkomen dat er toe standen ontstaan zoals in Amsterdam, waar de politie niet eens weet wat er ten aanzien van soft drugs alle maal gebeurt". Volgens Gra veland wordt pas tot invallen in koffieshops besloten „als het werk dat toelaat". „Min der aandacht voor koffies- j hops zou ook niet betekenen ij dat we allerlei andere zaken beter kunnen regelen. Met drugs houden zich een of twee mensen van de afdeling bijzondere wetten bezig. Die E hebben hele andere bevoegd heden dan een agent die wordt ingezet om op te tre den tegen bijvoorbeeld ver keersovertredingen in de Breestraat". Het heeft jaren geduurd, maar nu is de Morsweg bij de Leiylaan dan ein delijk afgesloten. Bewo ners van de Morsweg hadden de gemeente sinds de openstelling van de Leiylaan en de Chur- chillbrug gevraagd iets aan het sluipverkeer te doen dat door hun straat reed, maar aanvankelijk zag de gemeente daar niet zoveel in. De Mors weg zou er te slecht be reikbaar door worden. Uiteindelijk heeft de ge meente toch ingestemd met de eisen van een deel van de bewoners. De Morsweg werd onder meer gebruikt door au to's die de verkeerslich ten bij de Churchilllaan, de Haagweg en de Rijn- zichtbrug wilden mijden om de binnenstad te be reiken. FOTO: WIM VAN NOORT DEN „We zijn als Om- Rijnland in feite de pio- èrsfase voorbij. Het is nu om er een solide bedrijf ji te maken, om de organisa- >che en financiële conti- jiïteit te waarborgen en aan kwaliteit te werken. Men- i kennen Omroep Rijnland Iniddels. Nu gaan ze eisen (llen. Maar het zal moeilijk h om die kwaliteit te verbe ken, zolang we geen finan- mogelijkheden hebben", i van Leeuwen, voormalig jdA-wethouder in Voorscho- i, is sinds 17 juni de nieuwe ^orzitter van Omroep Rijn- id. Hij nam toen de hamer r van de Leidse CDA-frac- orzitter Joop Walenkamp, i van de mensen die Om- Rijnland van de grond jtild hebben. Aan Van Leeu- (36) vooral de taak om Omroep Rijnland een rofessionele" omroep te ma li. Voorlopig echter zonder li betaalde kracht. fbrek aan geld is nog steeds probleem waar Omroep Inland mee te kampen heeft. E lokale omroep, die de regio Ben Hillegom en Voorscho- via de televisie en vooral [a de radio van informatie en ïziek voorziet, moet het zon- |r een cent overheidssubsidie illen. Terwijl Omroep West ige kilometers zuidelijker in l Rijswijkse studio jaarlijks slordige miljoen gulden het rijk te besteden heeft. ie situatie klopt van geen inten, zo vindt Van Leeu- en. „De omroepbijdragen an naar landelijke en regio- Ie zenders, maar lokale om epen krijgen niets. Terwijl kale omroepen minstens zo langrijk zijn als landelijke i regionale. Mensen vinden 'j- n ongeluk met blikschade in n straat belangrijker dan n ernstig ongeluk in een ver nd. De overheid moet óf zeg- we geven ook lokale om- in financiële steun, of ze n ons de ruimte geven bijvoorbeeld reclame te ogen maken. Maar zoals het gaat, wordt ons het werken mogelijk gemaakt", m Leeuwen zelf ziet overi- ns meer in de laatste moge- theid. „Ik ben niet zo weg die bemoeienissen uit Den lag. We zijn mans genoeg zelf de boel draaiende te wden, maar daarvoor moe- i we wel vrijheden krijgen. I konden we aan het einde m een uitzending bij de afti- ling maar zetten: 'Dit pro- amma is mogelijk gemaakt >or firma die en die'. Dat zou veel schelen. Ik begrijp best t er beperkingen aan de nmerciële invloed gesteld eten worden. Maar als je de orwaarden iets verruimt °rdt het aanbod van tv-pro- amma's door derden groter Jan van Leeuwen.de nieuwe voorzitter van Omroep Rijnland, poserend bij de infokrant: „We komen in 110.000 huiskamers. Kranten zouden daar jaloers op zijn". FOTO: WIM VAN NOORT epen oeten en willen bedrijven best uit zendingen sponsoren". Mocht er financiële steun noch verruiming van de eisen ko men, dan voorziet Van Leeu wen moeilijke tijden, maar volgens hem houdt Omroep Rijnland wel het hoofd boven water. „Ik denk dat er altijd mensen blijven die het leuk vinden om radio of tv te ma ken, maar het beperkt je wel in de kwaliteit en de mogelijk heden". Consument Van Leeuwen hapte enkele maanden geleden toe, toen Joop Walenkamp hem bena derde met de vraag of hij het voorzitterschap van Omroep Rijnland wilde overnemen. De geboren en getogen Voorscho tenaar had zich na zijn terug treden uit de politiek in 1986 een tijdlang uitsluitend met zijn werk voor een firma in Amsterdam beziggehouden. „Ik zat net in een fase dat ik weer wat wilde oppakken. En het is leuk om met iets bezig te zijn dat iedereen aanspreekt". Van Leeuwen zat gedurende zijn politieke loopbaan ook in het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling antenne- en energievoorzie ning Leiden en omstreken, het samenwerkingsverband van gemeenten die de ontvangs- tmast in Oegstgeest beheren. Daar kende hij Walenkamp ook van. „We werkten veel sa men, ook met Van Gelder van de Stichting Kabelnet Meren- wijk. We kregen vaak te ho ren dat we 'mediagekken' wa ren. We hebben een paar jaar geleden ook een notitie ge schreven, waarin we probeer den om de gemeenschappelijke regeling meer consumentge- richter te maken". Die consumentgerichte instel ling wordt bij lokale media volgens Van Leeuwen vaak gefrustreerd door allerlei be perkingen die overheids- en andere instanties opleggen. Door de BUMA/STEMRA bij voorbeeld, de organisatie die zich bezig houdt met de au teursrechten op het gebied van muziek. De BUMA/STEMRA wil geld voor onder meer ach tergrondmuziek bij de infok- rant en nonstopmuziek op de tijden waarop Omroep Rijn land niet uitzendt. Omroep Rijnland is daarover nog in onderhandeling met de orga nisatie. Ook het bestuur van de gemeenschappelijke rege ling die de mast in Oegstgeest beheert, mag volgens Van Leeuwen wel wat meer aan de afnemer denken. „Er zijn nog tien kanalen vrij op de FM- band. Waarom zet men daar het televisiegeluid niet op?" Omroep Rijnland moet onder het voorzitterschap van Van Leeuwen de komende jaren duidelijk wel een consument- vriendelijke houding krijgen. „Bij de radio gaan we de opzet wijzigen. Nu heb je met al die lokale redacties bijvoorbeeld maar een uurtje Voorschoten in de week. Zo moet je als Voorschotenaar soms een week wachten tot je wat over je gemeente op de radio. En dat is zonde. Radio is juist een heel snel medium, als er wat gebeurt kan het direct op de radio. Daarom gaan we in het najaar over tot een zogenaam de horizontale programme ring. Zo komt niet iedere ge meente in een hele week een uurtje aan bod, maar geduren de de gehele week als daar aanleiding voor is". Ook het televisiekanaal dat Omroep Rijnland sinds 1 juli exclusief ter beschikking heeft moet volgens Van Leeuwen de kijker zo optimaal mogelijk van dienst zijn. „We werken er naar toe om eens per week een televisieuitzending te ver zorgen. De tv moeten we dui delijk nog ontwikkelen. Het is een heel krachtig medium. We komen in 110.000 huiskamers. Kranten zouden daar jaloers op zijn". Kabelkrant Het televisiekanaal van Om roep Rijnland moet binnen en kele maanden ook een kabel krant gaan herbergen, die af gewisseld wordt met de al be staande infokrant van Omroep Rijnland. Wie die kabelkrant gaan exploiteren is nog ondui delijk. De onderhandelingen tussen de omroep, het Leidsch Dagblad en de Leidse Courant zijn in een impasse geraakt. Men kan het niet eens worden over de verdeling van de zendtijd. Het woord is nu weer aan het bestuur van de ge meenschappelijke regeling. Van Leeuwen over die onder handelingen: „Met z'n drieën op dat kanaal blijkt gewoon niet mogelijk. Het Leidsch Dagblad en Omroep Rijnland hadden al water in de wijn ge daan, voordat de Leidse Cou rant er bij kwam. Dan stappen we niet zo maar opzij. Boven dien: we zijn op dat kanaal be gonnen en we willen primair zelf onze infokrant uitzenden". Van Leeuwen verwacht veel heil van het tv-kanaal. „Ik denk dat niet alleen winke liers maar ook gemeenten dankbaar gebruik kunnen ma ken van het kanaal voor hun mededelingen. Het is toch een veel bekeken medium". PAUL VAN DER BIJL LEIDEN Het is niet uitgesloten dat de gemeente Leiden de extra bussen, die de NZH in Leiden wil in zetten, zal betalen. De NZH heeft besloten extra bussen in te zetten op de lijnen 41 en 60. Volgens de NZH wor den de vertragingen veroorzaakt door de stoplichten in de Breestraat. Weliswaar heeft Leiden officieel geen geld om deze kosten op te vangen, onder een andere noemer is dat wel mogelijk, aldus een woordvoerder. De NZH heeft de gemeente voor de start van de proef met de Breestraat al laten weten dat vertraging van de rijtijden door de stoplichten bij het stadhuis en 't Gangetje niet was uitgesloten en dat dan extra bussen nodig zouden zijn. De gemeente zou in dat geval voor de kosten moeten opdraaien. Wethouder J. Peters toonde zich daar een tegenstander van. Volgens P. Leeuwen- burgh van de NZH is de busmaatschappij gedwongen extra bus sen in te zetten omdat de rusttijden voor de chauffeurs van de lijnen 41 en 60 beneden het wettelijk minimum zijn gezakt. Een woordvoerder van de gemeente, belast met de juridische as pecten rond deze zaak, sluit niet uit dat Leiden die kosten kan betalen, los van de vraag of de gemeente dat wil. Daarover over legt de begeleidingscommissie Breestraat vrijdag met de NZH. Wethouder D. Tesselaar neemt tijdens dat overleg de plaats in van Peters, die met vakantie is. Volgens de woordvoerder krijgt Leiden in het kader van een speciale regeling een vast bedrag van het ministerie van Ver keer en Waterstaat om de tekorten van het openbaar vervoer in Leiden te bekostigen. De gemeente hevelt dit over naar de NZH. „Deze regeling verbiedt echter meer geld door te sluizen dan is begroot en in die situatie komt Leiden als het de extra kosten van de NZH vergoedt". De situatie met de Breestraat is aanmerkelijk gecompliceerder, aldus de woordvoerder van de gemeente. Toch ziet hij een oplos sing: Leiden kan die kosten vergoeden onder een andere noe mer, „bijvoorbeeld 'economische stimulans Breestraat', of iets dergelijks". Of de gemeente daadwerkelijk bereid is zo'n rege ling te treffen, is onduidelijk. Wethouder Tesselaar was niet voor commentaar bereikbaar. Tot nog toe werd de vergoeding van extra bussen in Leiden al tijd soepel geregeld. Leeuwenburgh: „Als bussen een andere route moesten rijden als gevolg van een braderie, werd daar ge woon een oplossing voor gevonden. Die kostte niemand geld. Tenslotte zijn buschauffeurs zelf ook vaak Leidenaars". Anders liep het bij de organisatie van wielerronden. Leeuwenburgh: „Toen werd het te dol. Maar gelukkig wilde de organisatie ons de extra kosten vergoeden. Dat is keurig verlopen". COMMISSIE ONDERZOEKT CONFLICT STADSVERWARMING LEIDEN De geschillencommissie voor openbare nutsbedrijven gaat zich buigen over het slepende conflict over de hoogte van de onderhoudskosten voor stadsverwarming in de Stevenshof Bewo ners uit de Stevenshof hebben hun zaak aan deze commissie voor gelegd in de hoop dat zij niet langer per jaar 200 gulden te veel hoeven te betalen. Dat doen zij al jaren, zonder dat daarvoor een oplossing is gevonden. Het is echter de vraag of de commissie de bewoners kan helpen, omdat niet duidelijk is wie schuldig is aan het conflict: het Energiebedrijf Rijnland (EBR) of de Federatie van Woningbouwverenigingen. Als de commissie concludeert dat dit het Energiebedrijf Rijnland is, moet dit zich bij de uitspraak van de commissie neerleggen. De Federatie niet. De bewoners kunnen ook nog naar de rechter stappen. Het vreemde aan deze zaak is, dat de betrokken partijen alle toe geven dat de bewoners jaarlijks 200 gulden te veel betalen voor het onderhoud van hun stadsverwarming. Dat bedrag is inmiddels gestegen tot 225 gulden. EBR en Federatie hebben de afgelopen jaren veelvuldig met elkaar overlegd om tot een oplossing te ko men, maar het conflict kwam twee maanden geleden muurvast te zitten. Beide partijen verweten elkaar dat zij niet bereid waren tot een redelijke oplossing van de problemen te komen. Dit gezellige zomer spel is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande- NaamL -Voorli AdresL. Postcode/plaats:- 1 Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het Jeu de Boules spel naar 'Naam: .(voor controle bezorging)1 Adres_ Postcode/plaatsL. I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Couiant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag o^A Ï&L)-J CeicLc Sotwa/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11