Irritatie in Kamer om „overval" Dees Radio en tv 1 Tankeroorlog dreigt opnieuw te escaleren Vrouwen van artsen eisen eigen inkomen Cursussen Vliegtuig snijdt kabel doormidden Zieke bejaarde ligt week onverzorgd thuis I HERSTELLINGSOORDEN MOETEN DICHT REGEN EN KOU BLIJVEN TEISTEREN CetdócSotrtont DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND üomputerfout: geen ekeningen PTT ZUID-KOREA AUSTRALIË Geheugen verlies plaagt Meese in verhoor Irangate Bemanning Nederlands vrachtschip gered CeicUe (Bowuvnt Dinsdag 28 )uli 1987 78e jaargang no. 23868 Uitgave Westerpers'behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112X0 AA, tel. 071 122244Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 10X03. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,04 (aut. beta ling), kwartaal f68,93, jaar f. 262, X. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0.64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Van het westen uit toenemen de bewolking, tegen de avond regen. Temperatuur ongeveer 18 graden. Matige wind. Na donderdag nagenoeg droog en warmer. Zon op: 05.55; onder 21.37. Hoog water Schev.: 06.11 en 18.35; laag w.: 1.43 en 14.03. Zaterdag 15 augustus bij deze krant de special EN HAAG Een niet gemakkelijk en snel te erstellen computerfout heeft de FIT in neteli- problemen gebracht. Klanten van de PTT e voor een prijs van circa drieduizend gulden er stuk bepaalde nieuwe types telefax-appara- hadden gekocht, krijgen voorlopig geen Xkening. )e eerste rekeningen kunnen op zijn vroegst as over twee maanden de deur uit, maar men oudt ook rekening met een vertraging van r maanden. Normaal is dat de betalingster- i maximaal dertig dagen duurt. De compu- toring is van dien aard dat de verkoop-ad- listratie niet meer functioneert. Het met de ^and schrijven van de rekeningen is volgens tn woordvoerder evenmin mogelijk omdat tile gegevens in de gestoorde computer zit- CORTINA D'AMPEZZO Een groep van 25 mensen in een kabelbaan in het Italiaanse Cortina d'Ampezzo is gisteren aan de dood ontsnapt, toen een vliegtuigje met een vleugel een kabel doormidden sneed. Zes mensen raakten bij het ongeluk licht gewond, zo is meegedeeld. Een automatisch beveiligingssys teem bracht de kabelbaan onmiddellijk tot stilstand en hield het gevaarte op zijn plaats. Een Turks lijnvliegtuig met 48 mensen aan boord heeft kort voor de landing op het Duitse vliegveld Köln-Bonn over een afstand van driehonderd meter boomtoppen letterlijk ge snoeid. Een woordvoerder van de luchtvaar tautoriteiten zei dat er een ramp was gebeurd als het vliegtuig ietsje lager had gevlogen. Veerboot Harwich door staking getroffen HOEK VAN HOLLAND Op de veerboot St. Nicholas van de Britse rederij Sealink is gisteren in de Britse haven Harwich een staking uitgebroken, waardoor de oversteek van ruim tweedui zend reizigers is vertraagd. Een woordvoerder van Sealink zei niet te weten of alle 120 beman ningsleden van de Nicholas meedoen aan de stakingsactie. Vakantiegangers en anderen die met auto in Hoek van Hol land de boot op wilden, worden door Sealink doorverwezen naar Vlissingen en nog zuidelij ker gelegen havens. DEN HAAG Een 76-jarige alleenwonende Haagse vrouw heeft een week lang zonder enige verzorging in de slaapkamer van haar woning ge legen. De politie trof haar gisteren met uitdro gingsverschijnselen aan. Een maatschappelijk werkster had de politie gewaarschuwd, nadat ze van buurtbewoners had gehoord dat de vrouw al lang niet meer gezien was. Het slachtoffer, dat door rugklachten plotseling aan het bed was ge kluisterd, wist zelf niet meer hoe lang zij erin had gelegen. Er lag echter nog post van 20 juli in de brievenbus. De vrouw is opgenomen in een zie kenhuis. Meisje „bestelt" aanslag op moeder PARIJS Een 14-iarige Frans schoolmeisje heeft haar vriend en zijn schoolkameraad een aan slag laten plegen op haar moe der, omdat zij haar 17-jarige vriend niet dikwijls genoeg mocht zien. De moeder is door een schot in de lever zwaarge wond. Zij wist te vluchten voor dat een van de jongens haar met een keukenmes afmaakte. De 14- jarige dochter Christelle en de twee jongens hebben bekend en zijn gearresteerd. De vader ver klaarde later niet gedacht te hebben dat hun „nette en aardi ge" dochter zo'n plan kon koes teren. Schildpadden maken Ganges schoon NEW DELHI In het kader van een milieureinigingsplan zullen vlee setende schildpadden uitgezet wor den in de heilige rivier de Ganges, om het water te zuiveren van gedeel telijk veraste menselijke overschot ten. Het persagentschap PTI berichtte dat de schildpadden worden geleverd door de staat Uttar Pradesh, die in twee plaatsen aan de Ganges kweek- centa heeft ingericht. Vorig jaar cre meerden Hindoegelovigen meer dan 40.000 lijken langs de rivier, maar een groot deel ervan is maar half verbrand. Ook 3.000 stoffelijke over schotten waarop geen aanspraak is gemaakt en vele stuks vee verdwe nen in de Ganges. )Z0- lever eerd R irtol (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de fracties van PvdA, CDA en D66 is ir ritatie ontstaan over de ma nier waarop staatssecretaris Dees (volksgezondheid) de Kamer tijdens de vakantie overvalt met ingrijpende be sluiten. Eind vorige week deed hij dat met de aankon diging de kortdurende ge zinszorg te zullen stoppen en begin deze week met de me dedeling dat de negentien herstellingsoorden (500 ba nen, 4000 patiënten per jaar) die ons land rijk is, dicht moeten. Er is zowel door de herstellingsoorden zelf, als door de (christelijke) vakbe weging woedend gereageerd omdat geen vooroverleg ge voerd is. Mevrouw Laning-Boersema (CDA) wijst de maatregel welis waar niet direct af omdat „deze vorm van hulpverlening ook op andere manieren te organiseren is", maar zij zegt anderzijds zich door Dees „overvallen" te voelen. „Hij zou als oud-kamerlid moeten weten hoe het voelt als een be windsman van je eigen coalitie je met onaangename besluiten over valt, ook al bestaat er overeen stemming over de bezuinigingen in de gezondheidszorg". Ze voeg de eraan toe „dit niet de methode te vinden om hulpverlening an ders te organiseren, te meer om dat het aan vooroverleg ontbro ken heeft". Volgens mevrouw Van Nieuwen- hoven (PvdA) probeert Dees „met zijn overvallen" de discussie, die hij nog voor de vakantie met de Kamer over bezuinigingen in de gezondheidszorg begonnen is, „in zijn richting te beïnvloeden". „Ik ben meer en meer verbaasd hoe hij nu in onze vakantie allerlei deelbesluiten de wereld in schopt; zo ga je niet met het parlement om". Kohnstamm (D66) ken schetst de aanpak van Dees als „paniekvoetbal, wat onfatsoenlijk is tegenover de mensen die hun baan dreigen te verliezen en on fatsoenlijk tegenover de Kamer die nu niet ingrijpen kan". Hij verwijt Dees een kruideniersmen taliteit omdat de maatregel maar 26 miljoen gulden oplevert maar elders meer geld zal vereisen om dat de patiënten nu naar andere duurdere instellingen moeten, zo als psychiatrische ziekenhuizen. De woordvoerder van het minis terie van WVC liet weten dat de maatregelen deel uitmaken van de begroting voor volgend jaar. Dat Dees op dit moment met de maatregelen komt aanzetten, heeft te maken met het ,juri- disch-organisatorische" feit dat het vrijkomende geld op 1 januari beschikbaar moet zijn. Volgens de woordvoerder is de kans groot dat mensen die als gevolg van de be sluiten met ontslag bedreigd wor den een rechtszaak beginnen, „die tijd kost waardoor we 1 januari niet halen". Hij erkende dat er geen vooroverleg geweest is, „maar op 25 augustus gaan we praten, al mag men daaruit geen hoop putten". In Griekenland, met name in de hoofdstad Athene loopt het aantal doden ten gevolge van de hitte nog steeds oor i °P: gevreesd wordt dat bijna duizend mensen zijn be zweken en er liggen nog duizenden slachtoffers in zie- jcenhuizen. Op de foto wachten twee Italiaanse toeristen met de voeten in een fontein koelere tijden af. Ook het zuiden van Italië zucht onder temperaturen van rond de veertig graden Celsius, terwijl in het noorden van dat land enkele dorpen zijn geëvacueerd in verband met la winegevaar na overvloedige regenval. In Zuid-Korea zijn de afgelopen week honderden mensen omgekomen door overstromingen onder meer veroorzaakt door de orkaan Thelma. Zoals blijkt uit de foto zijn veel wijken In meerdere steden ondergelopen en kleinere dorpen zijn geheel afgesneden van de buitenwereld. Vele tiendui zenden mensen zijn dakloos geraakt. In de hoofdstad Seoel wacht men in angstige spanning de komst van de orkaan Alex af, die met meer dan 170 km/u over de Chinese Zee komt aanstormen. Daarentegen beleven de Australiërs een winter die hen lang zal heugen. In twintig jaar viel er niet zoveel sneeuw ais afgelopen week: tach tig centimeter. Voor bewoners van Melbourne en omge ving is het een merkwaardig ontdekking dat ook hun au to's ondergesneewd kunnen raken. FOTO'S: AP President Reagan weerde gis teren pijnlijke vragen over de Iranaffaire af. FOTO: AP WASHINGTON De Ameri kaanse minister van justitie Edwin Meese heeft vanmiddag op de eerste dag van zijn ver hoor voor de Congrescommis sie volgehouden dat hij pas in november 1986 ontdekte dat de VS wapens hadden gele verd aan Iran. Over de ont moeting met kolonel Oliver North tien maanden eerder, zei Meese zich niets meer te kunnen herinneren. De verklaring van Meese staat haaks op het eerdere verhoor van North, één van de hoofd rolspelers in de Iran/Contra- affaire. Deze kolonel heeft voor de Congrescommissie verklaard dat hij Meese al op 6 januari uitvoerig over de wa penleveranties gesproken had. Zo zou Meese juridisch advies hebben gegeven over een ont- werp-verkïaring van president Reagan, waarin de leveranties werden goedgekeurd. De woordvoerder van presi dent Reagan heeft gisteren overigens felle kritiek gele verd op een artikel in de Was hington Post, waarin gesugge reerd wordt dat Reagan vorig jaar november probeerde bij zonderheden over de wapenle veranties geheim te houden. „Sommige journalisten zijn zo belust op het vernietigen van de president, dat ze alle per spectief uit het oog verliezen", aldus de woordvoerder. IRAK WIL AANVALLEN HEROPENEN WASHINGTON Nog (een week na de onderte kening van de VN-vredes- •lutie, dreigt het con- ict tussen Iran en Irak mieuw te escalaren. Ter ijl bij verhevigde ge- hten aan het front gis- ren circa duizend man happen de dood vonden, (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van lux* auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tal. 071-094040 kondigde de Iraakse mi nister van buitenlandse zaken Tariq Aziz aan dat de aanvallen op schepen mogelijk binnenkort he- vat zullen worden. Sedert 15 juli heeft Irak in de Perzische Golf geen sche pen meer aangevallen. Volgens Aziz zal zijn land het scheepvaartverkeer in de Golf weer onder vuur nemen, als Iran niet spoedig een algeheel staakt-het-vuren in de nu al zeven jaar durende oorlog ac cepteert. De minister stelde dat Iran slechts uit is op „een gedeeltelijk stopzetten" van de tankeroorlog om in de tussen tijd Iraaks grondgebied verder binnen te kunnen dringen. In tegenstelling tot Irak, heeft Iran de VN-resolutie niet wil len aanvaarden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz reageerde geschrokken op de dreigende taal van Aziz. „Wij moeten er niet aan den ken wat er gebeurt als Irak zijn aanvallen hervat", zei een woordvoerder. De Iraanse par lementsvoorzitter Hashemi Rafsanjani kondigde in dit verband gisteren al aan dat Irakese aanvallen beantwoord zullen worden met beschietin gen van tankers en installaties van bondgenoten van Ijak. Pag 5: Koeweit: ook schepen onder Britse vlag De Gas Prince, een van de twee Koeweitse olietankers, die onder bescherming van de VS varen, heeft veiligheidshalve zijn Ameri kaanse vlag maar niet uitgehangen. FOTO: AP DEN HAAG Vrouwen van huisartsen en tandart sen vinden dat ze mede ondernemer zijn in de praktijk van hun man en iaarvoor moeten worden /"betaald. Ze wijzen erop dat 75 procent van de praktijken gesloten kan worden als de vrouwen niet meer zouden mee werken met hun partner. Ze doen dat in de vorm van patiënten opvangen, telefoontjes aannemen, af spraken maken en boek houding bijwerken. Ook onderhouden ze de con tacten met de ziekenfond sen. Uit een enquete van de NCOV-Vrouwenraad onder tweehonderd echtgenotes van huis- en tandartsen blijkt dat die vrouwen het liefst van hun man een salaris zouden krij gen. Daarvan moeten ze dan zelf belasting en sociale pre mies afdragen en daardoor zouden ze ook recht krijgen op een oudedagsreserve. Volgens voorzitter Hanedoes van de tandartsenvereniging NMT is dat geen beste oplossing. Hij ziet liever dat de arts jaarlijks drieduizend gulden van zijn belastbaar inkomen zou mogen aftrekken. Hanedoes wiist erop dat het voorstel van de vrouwen voor al een fiscale kwestie is. „De belasting moet anders aankij ken tegen de positie van de artsenvrouw", zegt hij. „Als een vreemde, zoals een dok- tersassitente, al die karweitjes opknapt dan wordt het nor maal als werk beschouwd en mag je de kosten wel van de belasting aftrekken. Maar zo dra de vrouw van een arts dat werk doet, gelden er ineens andere normen. Dat valt moei lijk te rijmen". Uit het onderzoek blijkt dat bijna 30 procent van de artsen- vrouwen meer dan 40 uur per week in de praktijk meewerkt. De gemiddelde artsenvrouw is 37 jaar. Iets meer dan 10 pro cent is jonger dan 30 jaar IJMUIDEN Nabij het Es- mond gasveld circa 50 kilome ter ten noordoosten van de Engelse havenplaats Scarbo rough is gisteravond het Ne derlandse vrachtschip „Dutch" vermoedelijk door schuivende lading in grote moeilijkheden geraakt. Een Engels vaartuig heeft alle zeven opvarenden van het zinkende Nederlandse schip aan boord genomen. Het Nederlandse schip maakte toen zestig graden slagzij. „Vriendelijke dief" ROTTERDAM „U hebt de hartelijke groeten van Met deze mededeling is een nog onbekende man erin geslaagd de afgelopen dagen bejaarde Rotter dammers in hun eigen wo ning te bestelen. Door zich voor te doen als iemand die namens een familielid of een kennis van de be jaarde de groeten kwam doen verschafte de man zich toegang tot de wo ning. Na vertrek bleken portemonnees met geld, bankpassen en andere din gen van waarde te zijn verdwenen. Bii een 83-ja- rige man was de dief langs geweest met een bloemetje van zijn kleinzoon. Het „hartelijke" gebaar kostte de bejaarde zijn spaar bankboekje, bankpasje en een toeristenkaart. Andere gedupeerden die bij de po litie aangifte hebben ge daan misten onder meer 275 en 20. Net zoals we niet meer buiten de krant kunnen, kunnen we ook niet meer zonder radio en tv. Dat hoort er allemaal bij, als nieuws- en informatie bron, maar ook als bron van vermaak. De Leidse Courant heeft daar altijd op ingespeeld, getuige de aandacht die er dagelijks aan wordt geschonken. Op de een na de laatste pagina van onze krant, wordt immers uitgebreid aandacht geschonken aan het nieuws uit de radio- en televisiewereld. Het hele programma, van binnen- en buitenland, staat erin. Krant uit, radio aan, is dan ook al net zo'n begrip als: televisie uit, krant open. Bent n nog steeds verstoken van deze service van de Leidse Courant? Zorg dan dat u er ook van profiteert! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1