faktiek triomfeert over temperament Handig 'miniburo' a Greg Lemond tekent voor ploeg Gisbers -eidócSoura/itt nbbel verlies iior FC Den Haag 1 s EPHEN ROCHE PROFITEERT VAN TE GROTE GRETIGHEID PEDRO DELGADO ROCHE HAALT NAAST GEEL OOK MEESTE GELD BINNEN ftjidóeSoiwa/nt ERIC BREUKINK-JKIIEB LEKEN AFZIEN' Spanje trots op Delgado TRANSFERMARKT VOLOP IN BEWEGING UNSCHWEIG - j Den Haag leed IS in - in de oefen- 2- trijd bij Ein- oo| it Braunschweig eai dubbel verlies. Bouwens werd een brancard van MAANDAG 27 J ULi 198/ KAG1NA 9 reld gedragen tij de oefenwed- die door de duitsers met 4-1 gewonnen, terspits Bouwens een pijnlijke ilessure op, maar het zich laat en zal hij de oe- -ip van FC Den die de spelers aag naar Oost- voerde, kun- iroortzetten. erste twee oefen- trijden van FC Haag in West- sland leverden onverdeeld suc- Gisteren leed öeg van Pim van Karei Bouwens: per brancard van het veld. foto: milan konvalinka de Meent een smade lijke nederlaag van 4- 1 tegen het dit seizoen naar amateurniveau afgezakte Eintracht Braunschweig. Zater dag bleef FC Den Haag amateurclub Hammer SV de baas, zij het met moeite: 2- 1. PARIJS Met een zucht van verlichting kneep Eric Breukink gisteren op de Champs Elysees in Parijs in de remmen. „Ik ben blij dat ik er vanaf ben", zei Neder lands hoop voor de toe komst. „Onderweg heb ik verschrikkelijk slechte ogenblikken doorgemaakt". De leerschool voor de jonge renner uit de ploeg van de chagrijnige Peter Post was 1 9? mooi en hard. Mooi, omdat hij het klaarspeelde een Py- reneeën-etappe te winnen. Hard, omdat hij in de Alpen plotseling door al zijn krachten heen was. „Ik stond stil. Ze fietsten me links en rechts voorbij. Een gekke gewaarwording." Vooraf was bepaald, dat Eric Breukink niet voor het klassement hoefde te rijden. Aan zijn 21e plaats mocht niet de conclusie worden verbonden, dat hij niet de opvolger van Joop Zoete melk zou kunnen worden. „Zo ver is het nog niet", wist Breukink, „ik heb zeker nog twee jaar nodig voor ik in het klassement een rol kan spelen. Belangrijk is dat ik leer afzien. Dat ik kan door gaan als de pijn van de ver moeidheid opkomen." Eric Breukink. Matthieu Hermans haalde „Parijs", zij het als hekkesluiter van het algemeen klassement. De inspanning om de Tour te beëindigen bleek zo groot, dat zijn ploeggenoten hem tijdens de ereronde op de Champs Elysées voortduwden. FOTO: ANP Ballesteros verliest golftitel aan Brand HILVERSUM Seve Ballesteros is zijn Nederlandse golftitel kwijt. Zijn opvolger werd gisteren in Hilversum de Schot Gordon Brand jr., die tot de laatste hole één slag achterstand had op de Spanjaard José-Maria Olazabal. De koploper verprutste de laatste sla gen echter volledig, waarvan Brand beheerst profiteerde. Hij eindigde in 272 slagen, wat zowel een baanrecord als een record voor het open open na tionale kampioenschap is. Bart Nolte, zowel de enige Nederlander als de enige amateur die zich voor de finale had geplaatst, werd met 296 slagen voorlaatste. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Spanje is trots op de prestaties van Pedro Delgado, de wiel renner uit Segovia die de tweede plaats in de Tour de France heeft behaald. Van teleurstelling is nau welijks sprake. Roche is winnaar van de Tour, maar voor de Spanjaarden is het Delgado die de mo rele overwinning heeft be haald. De geboortestad van Del gado is al dagen bezig met de voorbereiding van een groot huldigingsfeest voor „Perico", de man die de Spaanse wielersport weer op grote hoogte heeft ge bracht. „Het maakt niet uit of hij de Tour wint of niet", zo verzekerde de apetrotse burgemeester van Segovia een dag voor de beslissende tijdrit in Dijon. „Voor ons is hij de beste". IIJS - De president het Spaanse parle- nt in Madrid stond van plaats op en sprak in microfoon tot de aan- ige volksvertegen- irdigers. „Heren, ik m aan dat u het met eens bent. Ik zou nu vergadering willen irsen. Want ik heb ïomen dat een Spaan- ielrenner op weg is de r de France te win- Dit mogen we niet fen". De politici ver in de zaal en namen i in het restaurant het regeringsgebouw ts voor televisiescher- was woensdagmiddag. Pe- wlgado (27) had op twaalf Beter onder de top van La ie zijn grote aanval inge- tm veertien jaar na zijn {enoot Luis Ocana de de France te winnen, tand was zich op dat mo er van bewust dat Don bezig was de blunder zijn leven te begaan. Zijn lijk temperament had loopje met hem genomen, voelde zich zo sterk en om ging hij maar", luidde en de verklaring van Jan Hij, Pedro Delgado, energieke baasje uit het ptadje Segovia ten noor van Madrid, demarreerde nwel veel te vroeg. Hij iep daardoor de gelegen- I voor Stephen Roche om i achter zijn rug „te organi- Er bleken -vanzelf- ekend tegen een redelijke goeding- mannen bereid op kop te gaan fietsen. >hen Roche kwam, mede ik zij de hulp van buiten en enorme inspanning in de -Jtste kilometer, terug tot op r seconden en Don Pedro loor daar de ronde. nnadenkend week lang heeft Pedro gado in de Alpen onnaden- id met zijn verbazingwek- id klimvermogen omge- ongen. Onnadenkend en rdoor oneconomisch. Hij aft op de verkeerde tijdstip aangevallen. Op Alpe luez en op La Plagne zette zijn aanval telkens veel te leg in. Waarom demarreer- hij niet drie a vier kilome- onder de top? Dan had hij een rush naar boven kun- sprinten. Dat kon hij. De irdelen waren tweevoudig veest. Degenen die Stephen che in zijn „organisatie op- zouden zelf zo kort onder top knock-out zijn gereden Delgado zou zijn eigen re- ves veel minder hebben even aan te spreken. Zodat ook op de laatste dag in de ien op de Joux-Plane nog een bergsprint had kun- trekken. Het is allemaal ders gelopen. taktische tekortkomingen Don Pedro hebben de 74e ur niet minder boeiend ge- akt. Het is mogelijk geble ken een interessante ronde te rijden zonder vedetten als Ber nard Hinault en Greg Le- mond. Het gebrek aan wed strijddiscipline uitte zich in veel naieve forcing. Vanuit West-Berlijn werd er vrijwel onophoudelijk gedemarreerd. Dat maakte deze ronde tot een van de zwaarste sinds jaren. Het werd een Tour met slacht offers in het echelon der su- per-gehonoreerden. Veel repu taties sneuvelden en vrijwel geen nieuwe werden opge bouwd. In een maand tijds is de marktwaarde van Phil An derson, Robert Millar, Andrew Hampsten en Urs Zimmer- mann gedecimeerd. Het werd ook de Tour de France met in ternationale uitstraling. Een Mexicaan in de witte trui, een Pool in de gele trui. Etappe winnaars uit de Verenigde Staten, Portugal, West-Duits- land en Noorwegen. De beladen start in het jarige West-Berlijn. Op het raakpunt van de twee politieke machts blokken in de wereld. Scherp schutters op de daken. Drie miljoen mensen langs de Duit se route. Maar een perfecte or ganisatie, uitgevoerd met Duit se „Griindlichkeit". Hoe schril stak de chaos bij de aankomst in Franse gehuchten als Chau- meil er tegen af. Daar diende de uit zijn voegen gegroeide gigantische Tour-karavaan met bijvoorbeeld de bus (leng te tientallen meters) van een Amerikaanse multinational in frisdranken zich over land weggetjes te begeven, uitslui tend geschikt voor landbouw- verkeer en fietstoerisme. De colonne liep er ook hopeloos op vast. Dit Levitanse trekje („de hoogste bieder kan ons verwachten"), zal hopelijk uit het beleid van de nieuwe di rectie worden geschrapt. Opmerkelijk was in deze Tour de opkomst van het Spaanse wielrennen. In het spoor van Pedro Delgado handhaafden Anselmo Fuerte (25), Marino Leiaretta (30) en Federico Echave (27) zich in het top van het klassement. Vier Spaanse wielrenners bij de eerste twaalf in de Tour de France, dat is sinds dertien jaar niet voorgekomen. De laatste grote Spaanse Tour vond in 1973 plaats met Luis Ocana als win naar, Manuel Fuente als derde en Vicente Lopez-Carril als negende. De Spanjaarden heb ben eigenlijk de positie inge nomen die Nederland nog in 1982 had. Vijf jaar geleden werden Zoetemelk tweede, Van der Velde derde, Winnen vierde en Kuiper negende. In deze luxe kan ons land zich niet meer baden. Joop Zoete melk was gisteren enkel nog De grote winnaars van de Tour de France in de schaduw van de Are de Triomphe: Jeannie Longo (links) en Stephen Roche. foto: afp PARIJS - Greg Lemond heeft het contract met PDM gisteren getekend. De Amerikaan zal dus definitief het komend seizoen voor de Neder landse ploeg uitkomen. Met de transfer van de ex-Tourwinnaar en ex- wereldkampioen is een bedrag van 850.000 dol lar gemoeid, ongeveer 1.750.000 gulden. Of Pedro Delgado het vol gend jaar nog in het PDM- shirt rondrijdt, blijft onze ker. Ploegleider Jan Gisbers zei gisteren in Parijs: „Het hangt er van af welk aanbod Delgado in Spanje krijgt. Als hij te duur wordt, moeten we afhaken. Anders blijft hij". Het is al geruime tijd bekend dat de Spaanse spon sor Kelme aan Delgado 1.3 miljoen gulden jaarsalaris heeft aangeboden. Tot het tekenen van het contract is het nog niet gekomen. De transfer van Stephen Ro che is ook nog niet rond. Ro che kan anderhalf miljoen gulden jaarsalaris gaan ver dienen bij Fagor. Hii mag zijn helper Eddy Schepers en zijn mecaniciën Patrick Valcke meenemen. De hui dige sponsor van Roche, de Italiaanse firma Carrera, wilde gisteravond laat na de huldiging op het stadhuis in Parijs nog een laatste poging doen het contract met de Ier te continueren. Een knel- gunt daarbij is dat Stephen .oche, na zijn nare ervarin gen van dit jaar, liever niet meer de Ronde van Italië wil rijden. Philippe Crepel, die mana ger wordt bij Fagor en in een eerder stadium ploeglei der was van Stephen Roche bij de inmiddels opgeheven ploeg La Redoute, bleef in Parijs stoicijns onder de nieuwe toenaderingspogin gen van Carrera ten opzich te van Roche. „Volgens mii is tussen Fagor en Roche al wekenlang alles in kannen en kruiken. Ik praat er ech ter liever niet over, want wij willen de ethiek in de sport respecteren. Die ethiek houdt in dat er voor 1 okto ber geen transfers geregeld worden". Met voeten getreden In de praktijk wordt de 1 oktober-regeling met voeten getreden. Bekend is nu al dat minstens twintig procent van het Tour-peloton van shirt verandert In de ko mende maanden zullen tal rijke transfers gerealiseerd worden. Phil Anderson en Robert Millar zullen Panaso nic verlaten. Millar voegt zich waarschijnlijk met Ro che bij Fagor of bij Carrera. Al vindt men bij Fagor de eisen van de Schotse klim mer op dit moment nog aan de hoge kant Anderson heeft deze week onderhan delingen gevoerd met het Franse merk Z-Peugeot, waar hij waarschijnlijk voor gaat rijden met de Deense kampioen Kim Andersen. Wie Peter Post in de plaats van Anderson en Millar als kopman gaat aantrekken is nog niet bekend. Aanvanke lijk voelde Post wel wat voor de Amerikaan Andrew Hampsten. Nu Hampsten echter zo'n slechte Tour heeft gereden, heeft Post het idee laten varen. „Ik heb het hele peloton de revue laten passeren, maar ik kan op dit moment geen geschikte ren ner vinden", verklaarde Post gisteravond. De Fransman Jean-Fran^ois Bernard ligt overhoop met zijn ploegleider bij Toshiba, de Zwitser Paul Köchli. Hij heeft tegen sponsor Bernard Tapie, die hem een nieuw contract wilde aanbieden, gezegd: „Ik teken pas bij als Köchli verdwijnt". Tapie is daar tot dusverre niet op in gegaan. EZBBBHHBI op de Champs Elysées om zijn medaille van verdienste in ontvangst te nemen. De sup porters waren er ook nog en het Bloemenbureau Holland uit Leiden had, om nog maar eens te benadrukken dat ons land per jaar zeven miljard bloemen produceert, de podi ums op de beroemde boule vard met tienduizend fleurige ruikers versierd. Nederland was dus nog nadrukkelijk in de ronde aanwezig. Van Poppel Het is heel verdienstelijk dat onze landgenoten een kwart van het aantal etappes won nen en Jean-Paul van Poppel tot de snelste man van het pe loton uitgroeide en de groene trui uiteindelijk veroverde. De ploeg van Jan Raas scoorde daarbij hoog. Storend is echter dat er onder de zeventig Ne derlandse wielerprofs, evenals trouwens in België, nauwelijks meer klassementsrijders te vinden zijn. In dit opzicht is Erik Breukink de enige etap perenner met toekomst. Maar dan dient hij zijn seizoen vol ledig in functie van de Ronde van Frankrijk in te richten. De moderne Tour is zo zwaar geworden dat nog slechts een enkeling aan de absolute top (Roche: Giro en Tour, Delga do: Vuelta en Tour) het zich kan permiteren twee grote ronden na elkaar te rijden. Zelfs Don Pedro fietste in de Ronde van Spanje op reserve met het oog op de Tour de France. Pedro Delgado heeft sinds zijn achttiende, toen hij debuteerde in de kleine ronde van Frank rijk (Tour de l'Avenir) en des tijds in de Alpen de beste Rus sen onder wie Soukhorout- chenko en Morozow op een dag naar huis reed, een bijzon dere affectie opgebouwd voor de Franse ronde. Wat doet daarentegen een groot aantal Nederlanders en Belgen? Zij jagen het hele jaar door suc cessen na in de klassiekers, in de kleinere etappewedstrijden en in de grote ronden. Van daag de dag is dit de taktiek van de planmatige ondermij ning van het lichaam, waar door de atleet in de belangrijk ste exhibitie van het jaar met onvoldoende reserves aan de start komt. Voor de Colombianen geldt hetzelfde. Ze hebben welis waar in het eindklassement (Herrera vijfde, Parra zesde) hoger gereikt dan ooit tevoren. Maar de grote klimmer Herre ra kon op geen van de cols af stand nemen. De vlieggewicht uit Fusagasuga leed aan de Be- nelux-ziekte. Hij had ook te veel gereden. De Ronde van Spanje, de Classico RCN, de Ronde van Colombia. Overal er in vliegen. Na afloop presi dentiële huldigingen. Twee miljoen mensen op de been in Bogota. Tussendoor nog even door een automobilist op trai ning van de weg gereden. De „vlo" verloor zijn fysieke spankracht, waardoor hij zich nooit kon mengen in het duel tussen Roche en Delgado. Uiteindelijk zette Stephen Ro che een dag voor Parijs de Tour alsnog naar zijn hand. De Ier dankt zijn zege uitsluitend aan zijn specialisme in het tij drijden, waarin hii (incluis de ploegentijdrit) liefst 4.23 mi nuut winst boekte op Delgado. Twaalf seconden in de pro loog, 41 seconden in de ploe gentijdrit, 2.29 minuut in Fu- turoscoop en 1.01 minuut za terdag in Dijon, waar de eerste groepen supporters van het groene eiland juist waren aan gekomen. Ze droegen grote, groene paraplu's met zich mee met de naam van hun land in kapitale letters er op gedrukt. Er wordt al gesproken over een Tour-start in Dublin. De Tour is van kleur veranderd. Groen is de nieuwe mode. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Voorletters: Telefoon!voo' controle bezorging) Deze ofltrangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam: Adres: Voorletters Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). PARIJS De ploeg van Stephen Roche heeft in de Ronde van Frankrijk het meeste geld verdiend. Onge veer 270.000 gulden, waarvan Roche alleen al 175.000 gul den voor zijn rekening nam. Hij kreeg voor zijn eindzege in de Tour de France niet al leen een chalet aan één van de Franse kusten, maar ook een bijzonder fraaie automo biel en 180.000 Franse franc in contanten. De renners van Carrera verdienden 30.000 gulden per persoon. Op de tweede plaats in het geldklassement eindigde de Système U-ploeg van Cyrille Guimard met 220.000 gulden. Dit dank zij de etappe-zeges van Gayant, Lavainne en Fignon, maar ook de gele trui van Charly Mottet bracht geld in het laatje. Bo vendien won de ploeg van Cyrille Guimard de twee ploegenklassementen, op tijd en op punten. De renners van Système U verdienden 24.500 gulden de man. Op de derde plaats eindigde de Superconfex-ploeg van Jan Raas met 186.000 gulden. Dat is 20.600 gulden per ren ner. Zij kwamen aan dit hoge bedrag door vijf etappe-zeges en door het veroveren van de groene trui door Jean- Paul van Poppel. Op de vierde plaats eindigde de PDM-ploeg van Jan Gis bers die 147.000 gulden ver diende. Dat is ongeveer 16.500 gulden per renner. Na tuurlijk werd dit bedrag voor het grootste gedeelte bij el kaar gereden door Pedro Delgado, die als tweede ein digde. Maar ook Adri van der Poel met zijn etappezege deed een aardige duit in het zakje. De ploeg van Peter Post, Pa nasonic, verdiende in de af gelopen Tour de France 96.000 gulden, ongeveer 10.000 gulden de man. Terwijl de meeste renners nog redelijk verdiend hebben in de Ronde van Frankrijk gingen de Spaanse leden van de Reynolds-ploeg met een fooi naar huis. Zij reden de 4200 kilometer tussen West- Berlijn en Parijs voor welge teld driehonderd gulden per renner.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9