Zeven paalzitters halen het einde REGIO JOUR NAAL nnrrmniM Studiezaal bibliotheek in gebruik genomen Rondleidingen bij opgravingen Valkenburg Stormachtige laatste etappe kanovaarders dagpuzzel ZENDINGSHUIS ZEVENTIG JAAR LEIDEN OMGEVING Spui tb al in Sassenheim Bocht gemist Zilver voor gouden kapper EaidóeSommxt MAANDAG 27 JULI 1987 PAGINA f Meloencocktail - geroosterde entrccöte met sla, ravigotesaus en patates frites - karamelpudding met advokaatroom Voor twee: 1 kleine me loen, 2 lepels witte port of sinaasa ppc Isa p; 2 entrecotes, olie, zout, pe per, sla, 2 tomaten, 1 hardge kookt ei, augurken of olij ven, zout, peper, azijn; 4 lepels mayonaise, 1 lepel yoghurt, uitje, peterselie, kervel, dragon, pimpernel of borage, zout, peper; Vt tot 1 kg diepvries pata tes frites, frituurvet, zout; 75 g suiker, 1 lepel water, 4 dl melk, 32 g maizena, Vt dl slagrooip, 10 g basterd suiker, 2 a 3 lepels advo- kaat. Koel de meloen enige uren, snijd het vruchtvlees in gelij ke stukjes en sprenkel er port of sinaasappelsap over. Bestrijk de entrecotes en het rooster met olie. Rooster het vlees op de barbecue of on der de grill in tien a twaalf minuten bruin (rood tot rose- rood van binnen). Strooi er zout en peper pver. Meng de schoongemaakte sla met stukjes tomaat, ei, au gurk of olijven en breng de groente enigszins op smaak met zout, peper en azijn. Meng mayonaise, yoghurt, fijngesnipperde ui en klein- geknipte kruiden. Maak de saus op smaak af met zout en peper. Maak de pudding daags tevo ren, zodat hij kan opstijven. Verwarm de suiker in een droge braadpan tot hij licht bruin is. Wacht tot de helft van het suikeroppervlak bruist en voeg dan water en melk toe. Laat de karamel oplossen, bind de melk met maizena en doe de hete mas sa in een natgemaakte vorm. Schud de pudding de volgen de dag uit de vorm en schenk er een mengsel van met basterdsuiker halfstijf geslagen room en advokaat omheen. Menutip voor maandag: kar bonade met snijbonen en aardappelen - vla met aard beien. JEANNE SOCIALE RAADSVROUW Spreek uren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10. wo. 17.00-18.00 u.; Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 u.; Kooi: Driftstraat 49a. di. 10.30-11.30 u.; Morskwartier: Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, 10.00-11.00 u. wo. 10.00-13.00 u.; Tuinstadwijk: Herengracht 45, vr. 10.30-11.30 u. SOCIALE RAADSVROUW VOOR SCHOTEN Spreekuren: ma. 19.00- 20.00 u wo en vr. 9.00-10.30 u. Leid- seweg 33, Voorschoten. Tel. 3254. SP HULP- EN INFORMATIEDIENST Groenesteeg 33. Leiden. Tel. 071- 134640 of 071-144600. Hulp en infor matie op medisch, juridisch en milieu gebied. werk. sociale verzekering en huurkwesties. Spreekuur: elke don derdag van 20.00-21.00 u. STICHTING VRIJWILLIGERS CEN TRALE Pallasstraat 1. Alphen aan den Rijn. Tel. 01720-33033. Begelei ding en opvang van mensen, die om welke reden dan ook, tijdelijk hulp nodig hebben. Bovendien wordt infor matie verstrekt over andere mogelijk heden van hulpverlening en de be reikbaarheid daarvan. VRIJWILLIGERS CENTRALE Lan- gegracht 246a, Leiden. Tel. 149064. Dagelijks bereikbaar van 9.00-17.00 u. voor informatie over vrijwilligers werk en cursussen of een persoonlijk gesprek. WERKENDE JONGEREN Klach ten- en informatieuur Elke dinsdag avond van 17.00 tot 20.00 u. KWJ- kantoor Koppenhinksteeg 2, Leiden. Tel. 071-121139. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 zoutachtig; 5 kleine wig; 9 weg met bomen; 10 met te genzin; 11 kaartspel; 13 1000 me ter (afk.); 15 onwrikbaar; 16 land bouwwerktuig; 17 gewrichtsholte; 19 oplosmiddel voor vetten; 20 foe draal; 21 dashond: 22 zandheuvel; 24 voorzetsel; 25 titel (afk.); 26 on derricht; 28 muzieknoot; 29 nie mendal; 31 verfstof; 33 kleur; 35 volksoverlevering; 36 niet gesloten. Verticaal: 1 kinderspeelgoed; 2 rondhout; 3 zoogdier; 4 oorsieraad; 5 vlug; 6 stoot; 7 idem (afk.); 8 bij woord van tijd; 12 huisdier; 14 stu wende kracht (fig.); 16 uitbouw; 18 vis; 19 gedwee; 23 watervlakte; 26 vreemde munt; 27 halmen van ge dorst koren; 29 zelfkant van linnen; 30 warm zeepwater; 32 bazige vrouw, 24 persoonlijk vnw. Oplossing: •ez frC ten ZZ ;dos 0G ;8eu 62 'ons LZ ;Oj!I 93 ;eoz 82 :iuej 61 Wui 81 91 tjojotu tri :ie>| 31 luajajsiSjao 9 "PI L '••'od 9 !|eus g tfoux p -dec 9 :bj 3 '.soopuewoiq l :|bbo!JJoa uedo 98 'o6es SC 'ezoj CG :J»>f0 16 ^laiu 62 82 :se| 93 :-JQ 92 '»0UJ PZ :|0u 33 :s>|B» iz ;in»e 02 :lJl 61 :wo>l li ;6a 91 '.led si Cl :je>|od u :epou 01 :ubb| 6 ö|ds s Nejq l :|BBluoz|JOH SASSENHEIM De Oosthaven in Sassenheim vormde zaterdagmid dag weer het decor voor de jaarlijk se spuitbalwedstrijden, georgan- sieerd door de Jeugdrecreatie. Ver moedelijk als gevolg van het koele weer was de deelname minder groot dan andere jaren. Zo was er geen damesteam, en van de jeugd tot 16 jaar was slechts één team vertegenwoordigd. Van de overige vier teams kwam één uit Hillegom en één uit de Zilk. De eerste prijs was weggegelgd voor het team ,,'t Wapen van Hillegom". De tweede prijs ging naar „The Race-rubbers" en de derde naar „The Shorts". Miep Kraak wint standwerkersconcours WASSENAAR Vlekologe Miep Kraak vero verde vrijdagavond tijdens het standwerkers- concours in de Langstraat in Wassenaar de eer ste plaats in het standwerkersconcours met haar „stukje ouderwetse vlekkenzeep uit groot- moederstijd". Een tweede plaats was weggelegd voor de plantenverkoper. De verkoper van de wonderpannen met deksel ontving een derde prijs. Honderden Wassenaarders waren on danks de soms stromende regen niet weg te slaan bij de standwerkers met hun boeiende verhalen over de diverse produkten, zoals won- dertassen, lichte stoomstrijkijzers en en spek kies. De voorzitter van de winkeliersvereniging van de Langstraat, de heer Notenboom, sprak bij de prijsuitreiking de wens uit dat ook vol gend jaar weer een standwerkersconcours in Wassenaar zal plaatsvinden. SASSENHEIM Door onbekendheid met de verkeerssituatie is vanochtend om tien voor vijf een 26-jarige Amsterdammer op de vangrail van de rijksweg A44 gebotst. De man reed de snelweg op bij Sassenheim. Hij nam niet de scherpe bocht om op de snelweg te komen maar reed rechtdoor. Hij botste prompt op de vangrail in het midden van de weg. Zijn auto raakte zwaar beschadigd. De man liep zelf geen verwondingen op en keerde op eigen houtje terug naar Amster dam. Inbraak bij OLTC OEGSTGEEST Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in de kantine van tennisvereniging OLTC aan de Hofbrouckerlaan. Een ruit werd ingesla gen. Er wordt echter niets vermist. Auto tegen lantaarnpaal ALPHEN AAN DEN RIJN Een 19-jarige automobiliste uit Leiden is zaterdagnacht om vier uur op de Oranje Nassausingel in Alphen tegen een lantaarnpaal gebotst. De vrouw, die niet in het bezit was van een rijbewijs, ver klaarde tegenover de politie dat ze was geschrokken door een plotseling overstekende haas. Ze gaf een ruk aan het stuur, reed de middenberm in en ramde de lantaarnpaal. De vrouw en een medepassagier kwamen met schrik vrij, de auto raakte geheel vernield. Tegen de vrouw is pro ces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder rijbewijs. Circus Swetterhage hoogtepunt zomerfeest ZOETERWOUDE De „finale" van het zomerfeest Swetterhage in Zoeterwoude is een geslaagd evenement g worden. Zaterdag, toen er in de openlucht nogal wat activit» ten waren, werden de aanhoudenden buien tijdelijk verdn ven door droog weer, hetgeen de organisatie met tevreden heid gade sloeg Zo kon het lunapark een gezellige happen» worden met flink wat belangstelling. Een ander hoogtepu van het zomerfeest van het Swetterhage Circus, dat 500 b langstellenden bewoners en personeel van Swetterhage de buren uit het Blankaartpark trok. In een drie uur d| rend programma, opgevoerd door bewoners van Swetterha) rc trokken in de circustent acrobaten, clowns, levensechte bere >t en een kameel voorbij. De feestavond met de band Ritmii tri Especial trok beduidend minder belangstelling van de invn ners van Zoeterwoude dan verwacht. Volgens organisa Ferry Moorman was de sfeer er niet minder om. Het zom feest werd zaterdagavond besloten met een geslaagd optredfl van het duo Circus Custers. Behoudens enkele activiteit» voor de bewoners van Swetterhage zit het zomerfeest 1987 op. NOORDWIJKERHOUT Zeven volhouders heb ben in het Oosterduinse Meer bij Noordwijkerhout het wereldrecord Paalzit- ten van 104 uur met een half uur verbeterd. Om half vijf gistermiddag werden onder grote pu blieke belangstelling de Noordwijkerhouter Ri chard van Loon, de Lisse- naren Winfried Dijker en René Meeuwisse, de Noordwijkse José Turk- De Jong, Han de Jong uit Roelofarendsveen, Nico Bouwmeester uit Heems kerk en Dick Jongens uit Purmerend van de palen gehaald. De resterende elf waren al afgestapt of let terlijk van hun paal ge vallen. Willem van Duin uit Noord wijkerhout bijvoorbeeld. Hij had al enige tijd op de paal zit ten knikkebollen. Vrijdag nacht viel hij van de tweeën- eenhalve meter hoge paal in het water. Het commentaar van deze Noordwijkerhouter later: „Ik sliep in. Toen ik voelde dat ik zweefde, wist ik het al: dat zit fout". Piet de Peuter viel drie uur later. Hij zat toen 70 uur. De man met de hamer kwam na 90 uur paalzitten voor Michel Kapoen uit Amsterdam. Al drie keer verbeterde hij zijn persoonlijke record met enkele uren, maar ook nu haalde hij het einde niet en viel er af. Noordwij kerhouter Michel Drenth had even een black out en lag ook in het water. Tinie Roos en Rob Wester uit Noordwijk ga ven op na ongeveer 95 uur. Op zondagmiddag, vlak voor het einde, gaf Peter Hakvoort uit Hoofddorp er de brui aan De rest bleef zitten. Omdat het weer inmiddels een wat zonni ger karakter had gekregen, waren inmiddels heel wat mensen naar het strand geko men om de zeven overgeble ven paalziters te huldigen. De zeven paalzitters sommigen in een rolstoel worden gehuldigd na verbetering van het we reldrecord. De zeven kampioenen hielden het 104 en een half uur vol op hun paal in het Ooster duinse Meer. FOTO: HENK van den ende Vechtpartij bij Oosterduinse Meer NOORDWIJKERHOUT Een 20-jarige Voor- houter heeft zondagnacht op het politiebureau in Noordwijkerhout moeten slapen. Hij had een 19-ja- rige Noordwijkerhouter een blauw oog en een aantal blauwe plekken bezorgd. De Voorhouter had om drie uur zater dagnacht een vechtpartij uitgelokt op de parkeer plaats bij het Oosterduin se Meer. Daar werden de wereldkampioenschap pen Paalzitten gehouden. De Voorhouter treiterde en beledigde een 19-jari- ge Noordwijkerhouter op de parkeerplaats. Die liet dit niet op zich zitten en begon te vechten. De ge waarschuwde politie kon de Voorhouter, die flink gedronken had, inreke- VOORSCHOTEN De nieuwe studiezaal van de openbare bibliotheek aan de de Wijngaardenlaan is vroige week gebruik ge nomen. Net voor de bouwvak kon de laatste hand aan de uitbreiding van de bibliotheek wor den gelegd. Op 5 septem ber wordt de zaal officieel geopend tijdens de lande lijke bibliotheekdag. De zaal is ingericht met talloze informatieve boeken, naslag werken, knipselverzamelingen en encyclopediën. De studie zaal is voor iedereen toeganke lijk, ook voor niet-leden van de bibliotheek. G. Sterck-Ca- lis, directrice van de biblio theek, is blij met de uitbrei ding: „Eindelijk een aparte studieruimte, gescheiden van de lezershoek en geschikt voor jong en oud". Of de nieuwe ruimte de bibliotheek com pleet maakt, weet ze nog niet. „De ruimte voldoet aan de be hoefte van dit moment. De vraag is of dat over een aantal jaren nog zo is". De uitbrei ding van het gebouw heeft er voor gezorgd dat er thans meer ruimte gekomen is in de eigenlijke bibliotheek door de aanschaf van nieuwe kasten. De Voorschotense bibliotheek heeft de laatste jaren een enor me groei doorgemaakt. G. Sterck had in 1962 slechts een klaslokaal in de voormalige kleuterschool aan de Veurse- weg tot haar beschikking. In 1968 vond een fusie plaats met de openbare bibliotheek. Sterck werd directrice. Zij is inmiddels 25 jaar betrokken bij het bibliotheekwezen in Voorschoten dat allang veel meer is dan een verzameling boeken. De bibliotheek in Voorschoten beschikt over veel audio-visueel materiaal en verder worden regelmatig exposities gehouden in de daarvoor bestemde ruimte. Op dit moment zijn er plannen deze zaal anders te gaan ge bruiken. Sterck: „De gemeente heeft een goede expositieruimte op de zolder van het Ambachts- en Baljuwhuis en wij vinden het raakvlak van de exposities met het bibliotheekwerk te ge ring. Verder vergt het inrich ten van een tentoonstelling en het toezicht houden veel tijd. Gezien de opgelegde minimale personeelsbezetting van 6,5 be taalde formatieplaats wordt dit onmogelijk. Een voordeel is verder dat we op deze manier de kranten- en tijdschriften- hoek ruimer kunnen maken". Filmavond In de Hollandse Kamer van hotel De Witte Raaf, Duinweg 1 in Noord wij kerhout, wordt op woens dag 29 juli de film Hea vens' Heroes gedraaid. De film gaat over het leven van de politieman Den nis Hill die tijdens de uitoefe ning van zijn werk zijn le ven verloor. Aan vang 22.00 uur. Tour In Sassenheim wordt vanaf morgen tot en met vrijdag 31 juli de jaarlijkse wielertoura vondvierdaag- se gehouden. De ritten zijn ongeveer 25 kilometer lang. De start is 's avonds om 7 uur vanaf de Gym zaal aan de Parklaan. De kosten bedragen 3 gulden per persoon. Vanavond is er een inhaalavond voor deelnemers die een avond moeten missen. Orgel Organist Klaas Jan Mul der uit Kampen geeft morgen in de Vredeskerk aan de Voorstraat in Kat wijk een orgelconcert Aanvang kwart over acht De toegang is gratis. Op het programma staan wer ken van Bach, Rick, Men delssohn, Guilman t, Du bois, Brahms en van Mul der zelf. OEGSTGEEST Het Zen dingshuis aan de Leidsestraat- weg 11 in Oegstgeest bestaat op 19 september 70 jaar. Nog niet zo lang geleden is dit ge bouw aangepast aan de eisen van deze tijd. Er zijn verlaagde plafonds, betere verlichting, liften, gedeeltelijk nieuw meu bilair en een nieuwe kantoor inrichting gekomen. Verder is er een nieuwe crèche-ruimte en praktische wooneenheden voor cursisten en verlofgan gers. Over de geschiedenis van het Zendingshuis is een rijk geïllustreerd boek verschenen met teksten vanaf de opening op 19 september 1917 tot en met de restauratie. Het boek, geschreven door I.H. Enklaar is verkrijgbaar voor 7,50 gul den in het Zendingsbureau in Oegstgeest. De bekende Roelofarendsveense kapper Theo Oo- men nam zaterdag wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd officieel afscheid van zijn bazin, collega's en klanten. De kapsalon van Van Rhoon aan het Westeinde was voor die gelegenheid voorzien van extra veel stoelen voor al diegenen die Theo de hand wilden drukken. Loco-burgemeester L. Beelen verraste Oomen, die meer dan vijftig jaar bij de kapsalon van Van Rhoon heeft gewerkt, met de mededeling dat hem voor de tweede maal een ko ninklijke onderscheiding ten deel was gevallen. In 1976 had Theo Oomen al de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvan gen. Afgelopen zaterdag kreeg hij een nog hogere onderscheiding, namelijk de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. FOTO: WIM VAN NOORT Sanering riolering De Kempenaerstraat na bouwvak OEGSTGEEST Na vijftig jaar komt er in het eerste deel van de De Kempenaerstraat een nieuwe riolering. De werkzaamheden zul len direct na de bouwvakvakantie, op 15 augustus, beginnen. Dit betekent voor de bezoekers van deze winkelstraat maar ook voor de winkeliers veel ongemak. De winkeliersvereniging Oegstgeest Actief wil de onaangename tijd van de sanering zoveel mogelijk compenseren en tijdens de periode dat het eerste deel van de straat onder handen genomen wordt een aantal acties op touw zetten. Men denkt bijvoorbeeld aan een wedstrijd schatgraven voor kinde ren, als de aannemer daarmee akkoord gaat. Op het programma staan verder een fotowedstrijd, een bezoek van levensgrote dieren- poppen, het optreden van een streetband, een vragenspel met prijs jes, een terras in het midden van de afgesloten straat met gratis koffie en een zegelkaartenactie. Na de sanering van de riolering zal de De Kempenaerstraat worden heringericht. Dit betekent onder meer een afsluiting van de Koninginnelaan vanuit de De Kempe naerstraat. Het kruispunt Kempenaerstraat/Terweeweg zal een plein worden, het schuinsparkeren in het eerste deel van de straat zal veranderen in langsparkeren. De aanvraag van restaurant De Beukenhof om parkeerplaatsen op eigen terrein te mogen inrichten wordt door de winkeliersvereniging Oegstgeest Actief „interessant" genoemd omdat het een verruiming van de bestaande parkeermo- gelijkheden inhoudt. VALKENBURG Een Ro meins grafveld, twee graanpak- huizen, een mini-castellum en twee Romeinse wegen. Dat is tot nu toe ontdekt bij opgravin gen in Valkenburg. Sinds 1985 wordt gegraven op het terrein aan de Torenvlietlaan, naast het militair vliegveld in Val kenburg. Tot en met oktober kunnen geïnteresseerden elke woensdag een rondleiding krij gen bij de opgravingen. Om 9.15 uur is de eerste bezichtiging, de tweede om 11.15 uur en om 13.15 uur de laatste. De opgravingen in Valkenburg moesten snel plaatsvinden. Vol gend jaar wordt over het ter rein de provinciale weg S4 Lei- den-Katwijk aangelegd. Voor die tijd probeert men nog zo veel mogelijk te weten te ko men over de Romeinse vesti ging. In de afgelopen twee jaar is veel materiaal opgegraven uit de periode 40 tot 240 jaar na Christus. Valkenburg stond in die tijd al op de Romeinse kaart als Praetorium Agrippinae. Langs de oever van de Rijn lag een weg die aangelegd is met eiken palen, afkomstig van bo men die in 123 of 124 na Chris tus zijn gekapt. Daarnaast lag een militair kamp en een graf veld. Tweehonderd voet lan dinwaarts lag een burgerlijke zone. Tussen de bebouwing door liepen allerlei kleine zijri viertjes van de Rijn die vaak gebruikt werden voor het weg gooien van afval. Juist in deze riviertjes vinden de opgravers nu veel aanwijzigingen over het gebruik van beschoeiingen, aanlegsteigers en visbunnen. Verder worden grote hoeveel heden aardewerk, leerresten en dierenbotten gevonden. In een van de zijtakken van de Rijn, waar op dit moment veel on- dërzoek wordt gedaan, is zelfs een deel van een schip gevon den. De meeste indrukwekkend vondsten zijn de resten van di burgerlijke en militaire gebou wen waaronder twee graanpak huizen en een mini-castellun Verder zijn in het grafveld vd gecremeerde en begraven do den gevonden. Wie geïntera seerd is in een rondleiding ka een afspraak maken met Saskx van den Berg, tel. 01718-15833 Er kunnen maximaal 25 men sen per rondleiding mee. De ex cursies zijn gratis. m, A Een van de gevonden voorwerpen in Valkenburg: een houten wa terton. FOTO: P* ZOETERWOUDE/LEEU- WARDEN Hevige re genbuien en een fikse storm op zaterdag speel den de Zoeterwoudse ka novaarders parten tijdens de laatste twee etappes van de Elfstedentocht. Toch konden het slechte weer gisteren de aan komst op de Bonkevaart in Leeuwarden niet ver hinderen. Het gezelschap van 12 kanovaarders en 4 begeleiders is vandaag weer in Zoeterwoude te ruggekeerd. Evenals bij de schaatsenrijders was ook voor de kanovaarders de „Hel van het noorden" de route van Bartlehiem naar Dokkum en weer terug een zware opgave. Bij een tempe ratuur van 17 graden en zware regenbuien leek er geen einde te komen aan de Dokkummer Ee, die in het verleden menig een heeft opgebroken. Alsof dat nog niet voldoende „tegen werking" was moest men ook nog eens tegen de stroom in varen. Vanwege de hevige re genval moest er flink gemalen worden en dat hebben de ka novaarders geweten. De drie dames in het kanoge zelschap weerden zich held haftig en deden zeker niet on der voor hun mannelijke col lega's. Na acht uur ploeteren, wel met de nodige rustpauzes, was de „Hel van het noorden" overwonnen en werd de nacht doorgebracht in Bartleheift Dat betekende dat de slotetap pe naar Leeuwarden gistere» nog maar een fluitje van eer. cent was, hoewel het opnieu* flink regende en de har* wind opnieuw voor een extn handicap zorgde. Na aankon» had men nog voldoend* kracht over om op de Bonkt vaart „sprintwedstrijden" ov« 100 meter te houden. Bij d{ dames bleek Marja van Latum de snelste. Haar echtgenoot Peter van Latum, kon nid achterblijven en was de raps» bij de mannen. Het klassement „Te water gaan" werd glans rijk gewonnen door Wille» Olsthoorn die in de 7 etappe» zesmaal kopje onder ging. Jan van der Geest was met twee maal een goede tweede.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6