RK kerk in YS vindingrijk in financiering pausbezoek £eidóe kerk wereld De scheefste toren ter wereld is niet te vertrouwen weer ACHTERGROND Verbeek schrijft homo- kerk liederen Congres van Jehova 's gekenmerkt door perfecte geluidstechniek PASTOR OSTENDORP: „IK HOOP DAT HIJ NIET VERDER KIEPT Vallen en opstaan FIJN GEV0ETBAI MIJN FIETS GEJi Eeidóe Sou/Kwt MAANDAG 27 JULI 1987 PAG1 Tiende muziekfestival Youth for Christ DRIEBERGEN Voor de tiende keer houdt de jongerenorga nisatie Youth for Christ in augustus (20 - 23) een muziekfesti val. Het tweede lustrum op de Flevohof in Biddinghuizen wordt gevierd met een extra groot aantal in de gospelwereld bekende artiesten, zoals de Amerikanen Steve Taylor en Da niel Amos, Barry McGuire uit Nieuw-Zeeland en de Britse groep Parchment. Het Flevo Totaal Festival, zoals de Youth for Christ-bijeenkomst de laatste jaren heet, biedt meer dan alleen muziek. Tot de bekendste sprekers behoren CDA-fractieleider dr. Bert de Vries en prof. dr. G. Dekker, godsdienstsocioloog aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Voorts zijn er films, theatervoorstellingen en exposities. Atheïsme-Ieraren in Sovjet-Unie in problemen LVOV Niet alleen christenen lijden onder het gebrek aan bijbels in de Sovjet-Unie. Onderwijzers in het atheïsme kunnen in de problemen komen als christelijke leerlingen meer over de bijbel blijken te weten dan zijzelf. Daarom bepleit de Oek- raïnse leraar Hryhorij Kit in een ingezonden brief in de krant 'Sobesednik' dat de bijbel meer wordt verspreid. Op de school in Lvov waar hij les geeft, zitten in alle klassen leden van bap tistengemeenten. Een docent kan volgens hem in grote proble men komen, als hem wordt opgedragen atheïsme te onderwij zen aan „leden van sekten" en hij de bijbel niet „kent". Kit heeft zelf „pijnlijk genoeg" bij de baptisten om een exemplaar moeten „bedelen" om zijn taak goed te kunnen vervullen... Het geloof is óók oordeel en kritiek op de wereld. Aartsbisschop Milingo FOTO: AP Omstreden aartsbisschop Milingo naar Nederland ROTTERDAM Aartsbis schop Emmanuel Milingo, die in 1983 onder zware druk van het Vaticaan ontslag nam als aartsbisschop van Lusaka, Zambia, neemt deel aan de achtste najaarscon ventie van de Charismatische Werkgemeenschap Neder land. Deze conventie, met als thema „genezing", wordt van 19 tot en met 25 oktober in Dalfsen gehouden. Dat heeft het secretariaat van de werk gemeenschap in Rotterdam meegedeeld. Milingo, die in 1969 op 39-ja- rige leeftijd tot aartsbisschop van de hoofdstad van Zambia werd benoemd, kwam in conflict met de andere bis schoppen, nadat hij begonnen was zieken de handen op te leggen in genezingsdiensten. Hem werd verweten heiden se praktijken in de rooms-ka- tholieke eredienst te hebben ingevoerd en zich met duive luitdrijving te hebben bezig gehouden. De Zambiaanse bisschoppenconferentie be rispte in 1980 Milingo in het openbaar. Nadat het Vaticaan een onderzoekscommissie naar Zambia had gestuurd, werd Milingo in 1982 naar Rome ontboden. Daar onder ging hij een medisch, psycho logisch en theologisch onder zoek. Milingo is nu tn Rome werkzaam Ms bijzonder gede legeerde in de pauselijke commissie voor de zielzorg onder migranten en toeris ten. Hij gaat eens in de maand in Rome voor in een dienst der genezing, waaraan duizenden mensen deelne men. WASHINGTON Anderhal ve maand voor het bezoek van paus Johannes Paulus II probeert de RK Kerk in de Verenigde Staten op soms ori ginele wiize de ongeveer twintig miljoen dollar (ruim veertig miljoen gulden) in te zamelen die de reis van de paus zal kosten. „Wij doen al het mogelijke aan fondswer ving zonder de katholieken het vel over de oren te ha len", aldus pater Miles Riley tegenover de „Los Angeles Times", dat uitvoerig aan dacht besteedt aan de kosten van het bezoek en de manier waarop de kerk het geld pro beert binnen te halen. Riley is werkzaam bij het aartsbisdom San Francisco, een van de negen steden die de paus bezoekt. Het hoofd van de RK Kerk is van 10 tot en met 19 september in de Verenigde Staten. Het bedrag van twintig mil joen dollar betekent dat het bezoek per uur 93.572 dollar (bijna 200.000 gulden) kost. In het bedrag zijn onder meer de kosten van het huren van de stadions waarin de eucharis tievieringen worden gehou den, maar niet de twee mil joen dollar die de Amerikaan se bisschoppenconferentie zal uitgeven voor de verslagge ving van het bezoek. Ook de noodzakelijke veiligheids maatregelen zijn niet in het bedrag opgenomen. Deze kos ten, die worden geraamd op meer dan 11 miljoen dollar, komen voor rekening van de burgerlijke autoriteiten. Uit een onderzoek van de „Los Angeles Times" blijkt dat de verschillende bisdom men op dit moment slechts de helft van de noodzakelijke bijdragen binnen hebben. De kerk heeft berekend dat het bezoek minder dan anderhal ve dollar per rooms-katholiek zal kosten, als alle 52 miljoen rooms-katholieken zouden bijdragen. Maar alle rooms- katholieken dragen niet bij sommigen, zoals de homosek suelen, zullen zelfs tegen het bezoek demonstreren. De deelneming aan de eucharis tievieringen en andere bijeen komsten met de paus is gratis. Het bisdom Monterey in Cali- fomië trok na een golf van protesten zijn aanvankelijke voornemen in om van elke bezoeker 15 dollar entreegeld te vragen. Op allerlei manieren probeert de kerk geld in te zamelen. Het aartsbisdom San Francis-; co heeft zich laten inspireren door de verkiezingscampag nes. Aartsbisschop John Quinn was recentelijk eregast bij een diner waarvoor de plaatselijke „rijken en be roemdheden" elk 250 dollar hadden moeten betalen. Een comité van gulle gevers heeft beloofd een miljoen dollar bij een te, brengen. Degenen die 1000 dollar of meer geven hebben het genoegen dat hun naam wordt ingekerfd in een bank in de Mariakathedraal, die door de paus met een be zoek wordt vereerd. Industriëlen en rijke burgers leveren hun bijdrage in Mia mi, de eerste stad die de paus aandoet, Phoenix (Arizona) en San Antonio in de staat Texas. In deze staat bracht de verkoop van een fokstier voor het goede doel 5000 dollar op. In Detroit, waar het bezoek eindigt, accepteerde de kerk leiding het aanbod van 100 witte limousines met een kas tanjebruin interieur voor het vervdlr van het gevolg van de paus. Een groothandelaar in alcoholische dranken in San Francisco schonk 60 kis ten met flessen miswijn en in Phoenix zorgen koperfabrie- ken voor een groot koperen kruis dat wordt opgesteld in het stadion waarin de paus een eucharistieviering zal lei den. In de staat Zuid-Caroli- na, waar de paus elf uur in de stad Columbia verblijft, heb ben industriëlen toegezegd bijna alle kosten op zich te ne men. Volgens bisschop Tho mas Duffy van Charleston hebben de industriëlen „het effect van het bezoek van de paus op de economie begre pen". DEN HAAG De rooms- katholieke priester en lid van het Europees Parle ment, Herman Verbeek, schrijft op dit moment „homo-kerkliedjes", waar van hij hoopt dat ze bin nenkort tijdens eucharistie vieringen worden gezon gen. „De kerk biedt niet meer zoveel warme plekjes, maar de kerk kan wel veel warmte geven. Ze is zo oud en heeft zoveel tragedies overleefd dat ik in de kerk blijf en haar hardheid van binnenuit bestrijd. Mijn zangen zijn bedoeld als een therapie. Zij dwingen tot bewustzijn", aldus Verbeek, Herman Verbeek FOTO: DIJKSTRA zelf homoseksueel, in een interview met de Gay krant. Verbeek, die in 1963 &riester werd gewijd, eiste egin dit jaar het aftreden van kardinaal dr. A.J. Si- monis na diens uitspraken over de feministische theo logie en homoseksualiteit. Hij beseft dat zijn homo-lie deren de gemiddelde kerk ganger goddeloos in de oren kunnen klinken, maar, zo voegt hij eraan toe „zegt de bijbel niet: heb je naaste lief als jezelf?". Volgens Ver beek blijkt daaruit dat ho moseksualiteit voor hetero seksualiteit komt. BORNE Juist de zomer maanden vormen voor de ruim 30.000 Jehova's Getui gen in ons land aanleiding om congressen te beleggen. Negen in totaal, verspreid over heel Nederland. De Evenementen hal in Borne, voor deze gele genheid omgedoopt tot Ko ninkrijkszaal, diende drie da gen lang als decor voor ruim 4.000 gelovigen uit Overijssel en Oost-Gelderland, die op een dertigtal onderdelen geïn strueerd werden over het pre- dikingswerk, studie en toepas sing van de bijbel. Hoogtepunt van het congres was de doop plechtigheid op zaterdag in het zwembad van het Recrea tiecentrum Delden, waar 26 congresgangers ondergedom peld werden. Opvallend tijdens de manifes- tatioe was de haast perfecte geluidsweergave in de om zijn matige akoestiek bekend staande Evenementenhal. Voor Jehova's Getuigen is een goede geluidsweergave een absolute 'must'. „Drie dagen lang van 's morgens vroeg tot laat in de middag luisteren naar gesproken woord is ui terst vermoeiend" aldus pers voorlichter L.W. von Hebei uit Zwolle. „Vandaar dat het geluid perfect moet zijn. Ook onze mensen zijn tegenwoor dig verwend door de radio. Vandaar dat ook onze con gressen geluidsaangenaam moeten zijn. Het Wachttorengenootschap, dat de congressen over het ge hele land organiseert, heeft de beschikking over een eigen afdeling geluid. Enkele we ken voordat een congres be gint bezoeken de geluidstech nici de betreffende hal, ne men de afmetingen op, bere kenen hoeveel stoelen er in de hal zouden moeten staan en stoppen al die gegevens in de computer. Aan de hand van het computermodel wordt beslist voor welk geluidssys teem wordt gekozen: multis- peakers of front. In de relatief lage Evenementenhal - zo hadden de geluidsfreaks on der de Jehova's Getuigen be rekend - zouden, verspreid over de gehele hal tientallen geluidsboxen moeten worden neergezet. Het resultaat was indrukwekkend. Tot in iedere uithoek kwam elke toespraak glashelder over. „Daar zijn we best trots op" aldus Von He- bel. „Zelfs in de Groenoord- hal te Leiden, die een uitge sproken slechte akoestiek heeft, was het geluid dermate perfect dat experts van Phi lips daar zelfs een kijkje heb ben genomen." Niet alleen uit de aandacht die aan het geluid werd be steed viel op te maken, dat Jehova's Getuigen ruime er varing hebben bij het opzet ten van grootscheepse mani festaties. Men beschikt over een uitgebreide keukenuitrus ting, die het mogelijk maakt alle hongerige magen drie da gen lang te vullen. Speciale toiletwagens vallen ook onder de congresuitrusting van het geloofsgenootschap. Volgens Von Nebel kent zijn genootschap vooral een grote toeloop van jeugd, die op zoek is naar zekerheden en vaak terecht komt bij de Jehova's Getuigen, die met de bijbel als een soort spoorboekje op zak, aan tal van jongeren dat hou vast biedt dat men blijkbaar in andere geloofsgemeen schappen mist. „We torsen nog altijd dat imago van de bekende voet tussen de de deur van de woning, van ons ontfermen over de kneusjes van de samenleving, maar dat beeld is allang achterhaald. Onze mensen komen uit alle geledingen van de maatschap pij. Wij zeggen onze leden recht toe reent aan waar het op staat. Dit moet je doen en dat moet je laten. Wii geven een stevig stukje leiding en dat slaat blijkbaar vooral bij onze jeugd aan." SUURHUSEN De an sichtkaart meldt het met gepaste trots: De oude kerk van Suurhusen, met de scheefste toren ter we reld. Uit het lood in 1985: 2,34 meter. Ondanks de nieuwe fundering van be- tonpalen is de afwijking toegenomen. De laatste meting komt tot 2,365 meter. Pastor Ahlerich Ostendorp: „Ik hoop dat hij niet verder kiept. De deskundigen zeggen dat er geen risico bestaat, maar ik ben er niet zo zeker van. Ik vertrouw hem niet. We weten niet wanneer hij over zijn zwaartepunt komt. Als hij valt, zou het een cata strofe zijn." De kerk ligt een paar kilome ter buiten net Westduitse Em- den, aan de weg naar Aurich. Hij dateert uit net begin van de dertiende eeuw. Met zijn muren van twee meter dikte is de toren echter te zwaar ge bleken voor de kleigrond van de terp. De oorspronkelijke fundering van twee meter diepte was iets te losjes bere kend. Vanaf 1929 werd de af wijking gemeten: 1,13 meter. Tien jaar later. 1,74 meter. In 1977: 2,19 meter. Maar toen stond de kerk al twee jaar leeg, omdat de evangelisch-gereformeerde gemeente een nieuw gebouw in gebruik had genomen. De oude kerk werd ten prooi ge laten aan weer, wind en van dalisme. Op de deur spijkerde men een bord: „Voor bezoe kers verboden." Het werd zelfs gevaarlijk het kerkhof te betreden. Vijf jaar geleden besloot men toch wat aan de situatie te doen, want berekeningen hadden uitgewezen dat de Pastor Ostendorp voor de scheve toren van Suurhusen. grens van de scheefstand be reikt was. De toren met zijn lengte van 27,5 meter hoogte dreigde om te vallen. Als ex tra fundering werden er elf betonpalen van vijftien meter lengte onder en naast de toren aangebracht. In het eerste jaar daarna nam de afwijking met zes centimeter toe, maar dat was verwacht. In 1985 was de situatie stabiel, maar vorig jaar bleek de toren toch weer een halve centimeter verder naar voren te zijn gekomen. Pastor Ostendorp: „Misschien kan hij nog tien centimeter verder hellen zonder dat er wat gebeurt. Het is de vraag of de muren hol zijn of mas sief. Niemand die het weet, maar daar hangt de stabiliteit van af." De maatregelen kostten twee honderdduizend Mark, een bedrag dat werd opgebracht door de overheid en Monu mentenzorg. Gepensioneerden Inmiddels had de kerkelijke gemeente behoefte gekregen aan een aula, een opbaarruim te. Een nieuwe zou een halve ton kosten. Pastor Ostendorp berekende echter dat het goedkoper was de kerk voor dat doel te restaureren. Tach tig procent van de bijna hon derdduizend Mark zou dan uit subsidies komen. Zo gezegd zo gedaan. Mede door het vrijwilligerswerk van een club van elf gepen sioneerden kon het karwei worden geklaard. Die „Rent- nerband' stak er vele duizen den uren in. Zelf schatten ze hun bijdrage op een bedrag van vijftigduizend Mark. Het tragische toeval wil dat de eerste die weer vanuit de kerk werd begraven, één van die gepensioneerden was. Nu is de kerk min of meer in oude glorie hersteld. De hou ten kansel uit 1730 die in stukken op de vloer had gele gen, vormt het pronkstuk. Er naast staat een zandstenen doopvont uit ongeveer 1220. De zeventiende-eeuwse ban ken staan er weer netjes bij. Erboven glimmen koperen kroonluchters en koperen lampen. Omdat er niet meer aan dat soort lampen te ko men was, hangen er nu ook een stuk of wat omgekeerde koperen bierbokalen. De ge pensioneerden van Suurhusen zijn vindingrijk gebleken. Alleen een orgel ontbreekt nog. Dat werd bij het afdan ken van de kerk in 1975 ver kocht. Nu staat er zolang een groot harmonium. Pastor Os tendorp heeft zijn zinnen ge zet op een historisch orgel, want daarvoor is weer subsi die te krijgen. Een oud Engels orgel dat hij onlangs in Ne derland kon kopen, bleek twee centimeter te hoog te zijn. Financieel was de trans actie wellicht haalbaar ge weest. De kerk wordt uitsluitend op hoogtijdagen gebruikt en voor begrafenissen. Op oudejaarsa vond preekt pastor Ostendorp in het Platt. Als geboren Ost- fries kost hem dat geen moei te. Vogels De gepensioneerden zijn nog steeds actief. Ze zorgen voor het onderhoud, delven graven en assisteren bij uitvaarten. In de zomermaanden leiden zij bezoekers rond. Eckhardt Tammen maakt deel uit van de „Rentner- band". Hij laat zien hoe scheuren in de muur tussen toren en schip hier en daar gevuld zijn met gips. Iedere beweging van de toren kan daardoor direct worden gere- gisteerd. Ook luidt hij de enig overge bleven klok. Eén is er ooit ge stolen, de tweede werd in de Eerste Wereldoorlog omge smolten. Tammen: „Er lag hier wel an derhalve meter Dreck. Het was een paradijs voor vogels. In honderdvijftig jaar was hier niet schoongemaakt." Helemaal gerust over de situ atie is ook hij niet „Als er geld is, moet het dak ver sterkt worden. Anders kan het gebeuren dat het dak de toren wegschuift.." Maar hoe dan ook: voorlopig staat de kerk van Suurhusen schever dan de toren van Pisa. BAREND STRANG WASHINGTON heeft dit weekeinde laten weten dat Westduitse Pershing-raketten die met Amerikaanse koppen zijn uitgerust, niet als „wisselgeld" kunnen dien de onderhandelingen met de Sovjet-Unie over het ven ren van de kernwapens uit Europa en Azië. Volgei Amerikaanse minister van defensie, Casper Weinberg! Sovjet-leider Michaël Gorbatsjov persoonlijk tegen pri Reagan hebben gezegd dat bij een INF-akkoord tussen en de Sovjet-Unie om alle middellange afstandsraketti zowel Europa als Azië te verwijderen, niet gesproker worden over „derde" landen. Maar desondanks heeft kou vorige week laten weten dat het blijft vasthouden a eis tot verwijdering van de 72 Pershings. MINISTER Weinberger liet zich gisteren verder positi over de jongste Russische voorstellen tot een wereld dubbele nuloptie. Toch vormen zijn uitlatingen een aa; zing dat het aanbod van Gorbatsjov weliswaar een doorl betekent bij het overleg in Genève, maar dat er nog waf demissen genomen moeten worden. Verbazingwekke; dat zeker niet, want het lag voor de hand dat een zó ii pend akkoord niet zonder slag of stoot bereikt zou ku worden. MeT zijn voorstel van vorige week had Gorbatsjov al aanzienlijk struikelblok weggenomen. Aanvankelijk 1 de Russen honderd kernkoppen in het Aziatische deel vi Sovjet-Unie handhaven, in ruil waarvoor de Amerili een gelijk aantal raketten op eigen bodem mochten hoi De VS-onderhandelaars wilden hiermee niet akkoord ervan uitgaande dat de honderd (mobiele) raketten in snel en ongemerkt overgebracht zouden kunnen naar het Europese deel van de Sovjet-Unie. De beren van Gorbatsjov tegemoet te komen aan dit Amerikaans zwaar heeft de gesprekken in Genève nieuw leven ing DUIDELIJK is wel dat zowel Gorbatsjov als Reagan ven naar een akkoord op korte termijn over alle INP pens. Voor Gorbatsjov zou zo'n overeenkomst een belai ke bevestiging zijn van zijn image als partijleider die i politiek als economisch wil breken met het verleden. Re kan een INF-akkoord goed gebruiken als „afscheidscadi je" nu de ambtstermijn van deze president, die veelal als vik" is afgeschilderd, langzamerhand ten einde loopt H hem ook heel wat waard zijn als in de VS het Iran schandaal gaandeweg wat op de achtergrond raakt. Maa is onvermijdelijk dat een akkoord in Genève slechts met len en opstaan kan worden bereikt. OoK indien een allesomvattend INF-akkoord word! reikt zijn alle problemen tussen Oost en West echter nog niet opgelost. Maar de wereld zal opgelucht kunnen adei len als het inderdaad komt tot vernietiging van althaiu deel van de afschuwelijkste wapens die de mensheid heeft uitgevonden. Maar wapens kunnen vervangen woi Afschrikwekkende systemen kunnen worden hersteld, stens zo belangrijk is het daarom indien een akkoord in nève het begin zou betekenen van een betere relatie tv Oost en West, waarin het wederzijdse wantrouwen verd en het streven naar wereldvrede niet alleen met de i wordt beleden. Af en toe zon DE BILT (KNMI) Een sto ring vanuit IJsland, die van daag met de noordwestelijke stroming ons land passeerde en veel regen bracht, is naar de Oostzee weggetrokken. Een nieuwe depressie is echter naar ons onderweg. Deze zal het Noordzeegebied woensdag hebben bereikt. Tussen beide storingen komen er dinsdag opklaringen voor. Een enkele bui is echter ook mogelijk. De temperatuur loopt op tot rond 17 graden. Er staat een matige wind uit west tot noordwest. Aan de noordelijke kusten en op het IJsselmeer staat nog enige tijd een krachtige noord westenwind. Voor de komende dagen breidt het hogedrukge- bied op de Atlantische Oceaan zich wat meer uit naar onze omgeving. Het ziet er naar uit dat het weer na donderdag verbetert, waarbij ook de tem- Eeraturen in de middag iets oger worden. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor dinsdag en woensdag: Zuid Scandinavië: Af en toe zon en afnemend buiig. Mid- dagtemperatuur van 15 graden langs de westkust tot 19 in het binnenland. Noord-Duitsland, Denemar ken, Benelux: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Noord-Fran knik: Wolkenvel den, ook zon. Plaatselijk regen. Middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Britse eilanden: Perioden met zon en bijna overal droog. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden. Midden- en zuid-Duitsland: Af en toe zon, in het Alpengebied veel bewolking. Plaatselijk re gen. Middagtemperatuur 17 tot 21 graden. Zuidwest- en zuid-Frankrijk: Eerst droog en overwegend zonnig. Woensdag veel bewol king en plaatselijk regen. Mid dagtemperatuur van 23 graden bij de oceaankust tot 28 aan de Middellandse zee. Alpengebied: Aan de noordzij de veel bewolking en af en toe regen. Aan de zuidzijde veran derlijk bewolkt en plaatselijk een regen-of onweersbui, vooral in de middag en avond. Middagtemperatuur in de noord-dalen rond 22 graden, in de zuid-dalen tot 26 gn Nulgraden-grens op rond Spanje en Portugal: F zonnige perioden, plaats een regen- of onweet Middagtemperatuur van graden in het noordwestt rond 35 landinwaarts in Spanje. Langs de Middelli Zee 27 tot 31 graden. Italië, Joegoslavische Flinke perioden met Vooral in de middag en a plaatselijk regen- of onvi buien. Middagtemper van rond 27 graden in noorden tot 32 in zuid-IU WÏERRAPPORT HEDENMORG8 Weer Max Min Amsterdam motregen 17 11 De Bil» regen 17 II Eelde motregen 15 9 Eindhoven regen 16 II Den Helder regen 16 13 Rotterdam regen 16 14 Twente regen 'n 17 10 Vlissmgen regen 16 14 Zd. Limburg regen 15 11 Aberdeen regen 17 11 Athene onbew. 37 25 Barcelona Lbew. 29 18 Berlijn l.bew. 17 11 Bordeaux h.bew 22 11 Brussel regen 16 11 Dublin motregen 21 15 Frankfort twbew. 17 il Genève onbew 22 6 Helsinki rwbew. 19 10 Innsbruck rwbew. 17 7 Klagenfurt zw.bew. 15 6 Kopenhagen iw bew. 18 11 Lissabon onbew. 34 23 Locamo onbew. 28 11 Loitden regen 21 13 Luxemburg regen 15 8 Madrid onbew. 27 II Malaga Lbew. II Mallorca zw bew. 28 19 Malta onbew. 40 0 Moskou l.bew 25 17 MUnchen twbew. 15 8 Nice Lbew. 27 20 Oslo h.bew. 17 12 Parijs zw.bew. 21 12 Rome Lbew. 32 20 Split onbew. 32 19 Stockholm regen 17 11 Warschau zw.bew. 17 8 Wenen onbew. 16 9 Zurich Lbew. 18 9 Casablanca h.bew. 25 21 Cyprus onbew. 36 25 Istanbul onbew. 35 23 Las Palmas l.bew 26 21 Beiroet niet ontv. Tel-Aviv h.bew 31 24 (ADVERTENTIE) ASSA veiligheidsslot. Goedgeketf de Stichting ART (vertegenwoordigd do» ANWB. RAI. TBBS en IW-TNOj. In komt* met ASSA fietskabel. dubbel zo veilig, dubbel 20 sterk. {ZWD STMUtMOOtSia HETWTTTE SLOT MET DE RODE DAAR KAN GEEN DIEF TEGENOP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2