Griekenland zucht onder hittegolf Bloedbad Haïti om grondbezit BLOEMKOOL EN HAMBURGERS Tribune Z link h 1.50 1.09 MEER DAN ZEVEN HONDERD DODEN: Twaalf arrestaties na vechtpartij in Lisse CcidócSoiwatit Schot gelost op verblijf De Jonge Diefstal van ïaravans verminderd Roche in Wateringen Maandag 27 juli 1987 78e jaargang no. 23867 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoil Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18 00-19 00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)(. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Af en toe zon en een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 17 graden. Matige, aan de Waddenkust en op het IJsselmeer krachtige, wind uit west tot noordwest. Zon op: 05.54, onder: 21.39; hoog water Scheveningen: 05.38 en 18.04; laag water: 01.07 en 13.29. federlandse kampeerders aken bij brand alles kwijt EN HAAG De Nederlanders die gisteren ior een brand op een camping ten zuiden gl! m de Spaanse stad Tarragona hun bezittin- nei n zÜn kwijtgeraakt, keren allen naar huis nei rug. n totaal 26 Nederlanders zijn door de brand ssp i camping „Roda de Bera" in de problemen raakt. Een Nederlander liep lichte brand- ondjes op. Veel van de gedupeerden had- ,0n -n na de brand niet meer dan hun zwem- h edin2- en, e brand was overgeslagen van een nabijge- »en vuilverbranding. Vier gezinnen, totaal ftien personen, verloren hun tent en cara- n maar niet hun eigen auto; zij gaan op ei- ale m gelegenheid terug naar huis. Vier gezin- do en. elf personen, zagen ook hun auto in de immen opgaan; zij gaan met een bus terug. DOOR HET OOG VAN DE NAALD BIJ PIJLERDAM ZIERIKZEE Drie Belgische sportvissers hebben zaterdag enkele spannende momen ten meegemaakt nadat de motor van hun bootje het begaf op korte afstand van de stormvloedkering in de Oosterschelde-mon- ding. Het bootje werd daardoor met grote snelheid richting pijlerdam gezogen. Aanvan kelijk konden de vissers zich vasthouden aan de vangkabel die op een kilometer voor de pijlerdam in zee drijft. Na die te zijn gepas seerd raakte men in een gebied met woeste stroomversnellingen. Enkele minuten later werden de Belgen onder een van de schuiven doorgetrokken. Omdat de doorvaarthoogte op dat moment 50 cm was, werd de polyester-op bouw volledig in elkaar gedrukt en moesten de Belgen plat op de bodem gaan liggen om zichzelf te redden. De vissers werden tenslot te door de reddingsdienst uit hun benarde po sitie bevrijd. i Paraplu automaat Niet alleen in Nederland re gent het pijpes- telen. Een za kenman in To kio heeft handig op het wispeltu rige weer inge speeld door „paraplu-auto maten" in de stad te plaat- j. sen. Een plotse- f linge wolkbreuk p kan dank zij deze uitvinding professioneel opgevangen worden. FOTO: AP PRETORIA Op het pand van de voor malige Nederlandse ambassade in Preto ria, waar Klaas de Jonge al meer dan twee jaar verblijft, is gisterochtend een schot gelost. De kogel miste het hoofd van een Nederlandse marechaussee op tien centimeter. De ambassade stelt samen met de Zuidafrikaanse autoriteiten een onder zoek in. Een lid van het Afrikaanse Natio nale Congres (ANC), die behoorde tot de organisatie van een ontmoeting tussen ANC-ers en progressieve blanke Afrika ners in Dakar, is zaterdag in Ciskei ver moord. De man, Eric Mntonga werd in zijn auto aangetroffen met de handen op de rug gebonden: hij bleek te ziin doodge stoken. Blanke extremisten hebben eerder gedreigd met aanslagen op deelnemers van de historische ontmoeting in Dakar. loersma 3 sha 1 a lezenken IS eboeten lm MSTERDAM JJ, - Als het aan de b recteur Jaap spx oersma van de e,< msterdamse 'rd! adsreiniging d k gt, krijgen ver- ieu uilers van de aa penbare weg in 3t et vervolg boe- edi s van 500 tot als 000 gulden op gelegd, oersma, die dit teren voor de rRO-radio be- litte, zei hoge ;tes het meest ef- :tieve middel te iden in de strijd en de tien tot rintig procent ezeriken van de •fdstedelijke be- Iking", die de bevuilen, kan maximaal gulden boete orden opgelegd an mensen die uisvuil buiten zet- op tijden dat dit wordt opge- aald en aan hon- inbezitters die un dieren op de ottoirs laten poe- In het kader de bestrijding an de hondepoep ou Boersma verder ok graag sommige raten voor honden t verboden gebied erklaren, zei hij. a andere steden »n de wereld, zoals ngapore en New ork, zijn hoge boe- is voor vervuilers de openbare eg nu al heel ge- oon. oersma durft nu concurrentie met ndere steden in luropa zoals Lon en in de strijd om e schoonste stad og niet aan. „Maar ver drie jaar wel", Idus Boersma. WBÊÊM ATHENE In Grie kenland blijken na tel lingen in de zieken huizen al zevenhon derd mensen te zijn omgekomen ten gevol ge van de enorme hit te. Ook Midden- en Zuid-Italië is zwaar ge troffen door de hitte golf: meer dan vijftig, veelal bejaarde men sen zijn bezweken. De temperatuur in Athene liep gisteren op tot 42 gra den. De hoofdstad ligt in een dal, zodat geen zuchtje wind door de straten waait. Er is nauwelijks au toverkeer; het werk in het land ligt goeddeels stil en de enige mensen die zich op straat wagen zijn toeris ten en verplegend perso neel. Overigens staat de telefoon bij het steunpunt van de ANWB-Alarmcen- trale in Athene roodgloei end van bezorgde Neder landers, die niet weten wat zij moeten doen om zonnesteken en ademha lingsproblemen te voorko- Naar schatting een miljoen mensen is de hoofdstad, waar momenteel ook wa tergebrek heerst, ont vlucht naar het platteland of naar de eilanden. De matige wind geeft daar iets meer verkoeling. De ziekenhuizen en noodhos pitalen draaien continue op topcapaciteit, om de vele honderden slachtof fers te behandelen. Begra fenisondernemers hebben toestemming gekregen ook op zondag te werken, om dat alle lijkenhuizen vol zijn; er zijn ook meerdere nood-mortuaria ingericht. In het zuiden van Italië zijn grote gebieden zwart geblakerd door enorme branden van bos en struikgewas. De drinkwa tervoorziening is in de knel gekomen. De tempe ratuur, die in Rome rond de 40 graden komt, loopt in het zuiden op tot 44 en 45 graden in Calabrië en Sicilië. De hitte gaat ge paard met een hoge lucht vochtigheid waardoor vooral oudere mensen met hartklachten en ademha lingsproblemen het zwaar hebben te verduren. Bij Catanzaro in Calabrië blokkeerden meer dan vijfhonderd wanhopige mensen een autoweg uit protest tegen het gebrek aan drinkwater. Verwacht wordt dat het aantal doden de vijftig verre zal over stijgen. In tegenstelling tot de dra matische gevolgen van de hitte in Europa, hebben onder meer Iran en Zuid- Korea ernstig te lijden on der hevige regenval. In Zuid-Korea zijn inmiddels tweehonderd doden geval len bij overstromingen en in de Iraanse hoofdstad Teheran verdronken meer dan honderd mensen toen een rivier buitenhaar oevers trad. •ORT-AU-PRINCE Bij evechten om grond tus- >n landloze boeren en rootgrondbezitters op iaiti, zijn minstens vijftig, naar mogelijk meer dan veehonderd mensen om et leven gekomen. Er Juden honderden gewon en zijn. Een dominee uit e plaats Jean-Rabel waar evochten wordt zei via e radio: „Er zijn minstens 35 mensen gedood. De oestand in Jean-Rabel is fschuwelijk". iet land in Jean Rabel is voornamelijk in handen van grootgrondbezitters, die wor den beschermd door zogeheten Tontons Macoutes. Dat zijn de leden van de voormalige vei ligheidsdienst, die ten tijde van dictator Duvalier dood en verderf zaaide onder de bur gerbevolking. Aanhangers van de katholieke organisatie „Tet Ansamn" (Hoofden Bijeen) zouden huizen in brand heb ben gestoken, waarna de Ton tons Macoutes tot vergelding overgingen. Tet Ansamn is voorstander van een plan tot herverdeling van het grondbe zit, ten gunste van landloze boeren. Protestantse organisa ties zouden de grootgrondbe zitters steunen. AMSTERDAM Het aantal caravandiefstallen is dit zomersei- oen opvallend gedaald. Dit heeft woordvoerder C.B. Aalders SOS International) van de alarmcentrale van de verzekerings maatschappij de Europeesche, gisteren bekendgemaakt. Vóór et begin van het vakantieseizoen heeft de Europeesche de bij 'aar verzekerde caravanbezitters van tips voorzien om diefstal- chade tot een minimum te beperken. Geadviseerd werd 'sa- fonds vóór het vertrek een wiel te verwijderen of met behulp fon de buurman de caravan tussen twee auto's in te klemmen. Vat de schademeldingen uit het buitenland betreft geldt deze omer tot nu toe als een rustig seizoen bij SOS. Ondanks de verstromingen op diverse campings in Oostenrijk, Italië en witserland èn het feit dat de periode van topdrukte is aange kken, heeft SOS International 25 procent minder meldingen an schadegevallen binnengekregen dan vorig jaar. Slaapwandelaartje slaapt verderop politiebureau DEVENTER Een tweejarig slaapwandelaartje heeft van nacht een tijdje doorgebracht op het politiebureau in Deven ter. Het jongetje was om half twaalf op straat aangetroffen door een cafetariahouder. De gealarmeerde politie nam het knaapje mee naar het bureau, waar hij probleemloos verder sliep. Omstreeks één uur meldde de moeder de vermis sing van haar zoontje. Het jo chie had kans gezien slaap wandelend de woning te ver laten. Ambtenaren Genua op spinnenjacht GENUA In de Italiaan se havenstad Genua zijn gemeenteambtenaren op spinnenjacht gegaan, na dat twee vrouwen overle den, die beiden eerder verklaarden door een spin te zijn gebeten. De precieze doodsoorzaak is niet vastgesteld, maar volgens een specialist ver toonden de vrouwen ver schijnselen die overeen kwamen met die van men sen die waren gebeten door de Latrodectus Tredi- cem Guttatus, familie van de Zwarte Weduwe. Het woongebied van de spin, die in Italië de Mal- mignatta wordt genoemd, zijn de bossen en struiken van Sardinië en het zuiden van Toscane. Deze spin zou normaliter geen ge zonde mensen doden. Neergestort op snelweg Restanten van een Alpha Jet liggen op de snelweg na bij Genève. Het vliegtuig stortte neer, na een botsing met een andere Alpha Jet. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid stellen. De andere Alpha Jet kon een noodlanding maken op het Geneefse vliegveld. Beide toestellen vlogen in een formatie van acht ter op luistering van een vliegshow in het Franse Annemasse (inzet). FOTO'S: AP LISSE Twaalf Lissenaren, variërend in leeftijd van 18 tot 25 jaar, zijn in de nacht van zaterdag op zondag wegens openlijke geweldpleging aan gehouden. De twaalf raakten om half vier op de Delfweg slaags met een groep van 15 campinggasten. Volgens de po litie was er sprake van een forse vechtpartij waarbij flink werd geslagen en geschopt. Politie uit Noordwijkerhout, Lisse en Sassenheim heeft de vechtenden gescheiden. Twee campinggasten, een jon gen en een meisje, zijn met een gebroken neus en een ge kneusde pols naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Zes Lissenaren wer den ingesloten, twee van hen (goede bekenden van de poli tie) zitten nu nog vast. De campinggasten deden mee aan een dropping en kwamen de twaalf Lissenaren toevallig te gen. De twaalf kwamen van het paalzitten in Noordwijker hout. De oorzaak van de vechtpartij is niet bekend. De vijftien campinggasten hadden eerder op de avond op de Heereweg in Lisse stampij gemaakt. Zij schudden daar de auto van een Lissenaar heen en weer. Een 17-jarige Hage naar werd aangehouden omdat hij een deuk in de auto schopte en de eigenaar ervan in het gezicht sloeg. PARIJS Stephen Roche rijdt de komende tijd zes cri teriums in Nederland, waar onder donderdag in die te Wateringen. Zijn eerste start is morgen in Stiphout. Voorts start de Ier in Chaam (woensdag), Kortenhoef (za terdag), Linne (5 augustus) en Valkenswaard (10 augus tus). Voor de winnaar van de 74e Tour de France is nu de tijd aangebroken gretig van zijn prestaties te profite ren. Hij incasseert per crite rium meer dan tienduizend gulden. Vandaag is Roche uitgebreid gehuldigd in de Ierse hoofd stad Dublin. Hij is na de at leet Ronnie Delaney en de bokser Barrie McGuighan de derde Ierse sportman die een grote internationale sportprestatie van betekenis heeft geleverd. Grote afwe zige in Wateringen zal Jean- Paul van Poppel zijn. De winnaar van de groene trui in de Tour start donderdag in een criterium in Helden- Panningen. Nederland heeft in Barcelo na de Europese honkbaltitel geprolongeerd. De ploeg van coach Pat Murphy zegevier de in de beslissende wed strijd met 16-1 in zeven in nings over Italië. Van de vier voorgaande ontmoetin gen hadden beide landen er twee gewonnen. Jean-Paul van Poppel: winnaar van de groene trui. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Bloemkool, per stuk Hamburgers, gepaneerd, 100 g 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. The International Herald Tribune mag dan inter nationaal de naam hebben, de Leidse Courant heeft al sinds jaar en dag een eigen, regionaal zeer be kende „tribune", de Sporttribune. Een uitgebreid team van journalisten en sportmedewerkers zorgt er elke maandag voor dat de sportliefhebber een roya le zitplaats heeft vóóraan bij praktisch elke béétje sportwedstrijd, die in Den Haag en omgeving wordt gespeeld. Dat kost hem geen strippenkaart of ben zine, alleen maar het abonnementsgeld. En daar krijgt hij dan nog bij het doordeweekse sport nieuws plus alles wat er verder nog in de wereld gebeurt. Op die tribune is ook nog plaats voor u! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1