Roep om aanwinst wordt sterker JackNiklaus wil meerzijndan zoon beroemdste golfer Honkballer Faneyte: Gullit zonder mil CcidócSommit Braunschweig voetbalmaf FC DEN HAAG KRIJGT VOETBALLESJE WAARDEVOLSTE SPELER VAN EK IN BARCELONA MAANDAG 27 JULI 1987 PAGINA 16 BRAUNSCHWEIG- /HAMM - Dat FC Den Haag nog behoefte heeft aan een sterke midden velder is het afgelopen weekeinde nog eens goed duidelijk geworden. Trai ner Pim van de Meent wilde gisteren nog niet in paniek raken na de bla merende nederlaag van 4- 1 tegen de „amateurs" van Eintracht Braunschweig, maar dat voor de midden linie nog naar een rustge vende speler naast Heini Otto moet worden ge zocht, werd zo klaar als een klontje. Cor Lems maakt de oefentrip van FC Den Haag slechts mee voor de „gezelligheid". De Rotterdamse (ex-)gele kaarten- verzamelaar is nog herstellen de van een knie-operatie en beperkte zich tot en met van daag tot één looptraining. Lems fungeert tussen het za terdagochtend voor een week vanuit het Zuiderpark ver trokken gezelschap vooral als sfeermaker, maar binnen de lijnen wordt de middenvelder node gemist. Dat bleek al za terdagmiddag (winst van 2-1 tegen Hammer SV), en vooral gisteren. Liefst 12.000 West duitsers waren er gisteren ge tuige van hoe FC Den Haag al na een kwartier het hoofd ver loor en zich vervolgens haast machteloos naar de slachtbank liet leiden. De eerste tegenslag voor de deelnemer aan het toernooi om de Europa Cup II bestond gisteren uit de ernstig ogende blessure van Karei Bouwens. Een Westduitse „schaar" maakte dat hij al na een kwar tiertje moest worden afge voerd naar een ziekenhuis in Braunschweig. Daar brachten foto's niets ernstigs aan het licht, maar de definitieve diag nose is nog niet gesteld. Een treffer van Bernd Buch- heister, die de uit Van Alphen, Jol, Lankhaar en Plak be staande defensie de hielen liet zien, betekende de tweede tik voor de bepaald nog niet sterk in de schoenen staande FC. In dezelfde, drieëntwintigste, mi nuut leed Raymond Rijntjes na de aftrap op kinderlijke wijze balverlies en dat betekende meteen 2-0. Geen veerkracht „Toen knakte er iets", vergoei- lijkte Pim van de Meent het feit dat FC Den Haag totaal geen veerkracht toonde. Ze ven minuten later werd het zelfs 3-0, Boere deed kort voor rust nog iets terug, maar met een na de pauze bepaalde de thuisclub de eindstand op 4-1. „Maar de echte klap hebben ze eerder al gehad", aldus Van de „Maar de echte klaj Meent over zijn spelers. „Toen ze terugkeerden van vakantie hadden ze een aankoop ver wacht om het vertrek van Groenendijk op te vangen. Maar die aankoop was er niet bovendien bleef ook Morley weg". De Brit, die vorige week wéér had toegezegd toch echt naar FC Den Haag te komen, tekende het afgelopen week einde trouwens een contract bij zijn oude club West Brom- wich Albion. Met uitzondering van de op het oude nest terug gekeerde Bram Rontberg, hij speelde het afgelopen week einde tweemaal één helft, ver schenen er geen nieuwe ge zichten in Den Haag. Stoop had immers de voorstellen van zijn trainer (Linford, Sören- sen, Jalink) van tafel geveegd. Balans Aan het einde van het trai ningskamp, waarin woensdag in Brandenburg voor het eerst weer wordt gespeeld, maakt Van de Meent de balans op en komt hij tot een nieuw voor stel aan Stoop. „Maar dan zit je alweer in de noodgevallen", realiseert Van de Meent zich. De volgende zet is aan Stoop. Overigens schuilt hierin niet het enige probleem waarmee de Amsterdammer in Haagse dienst wordt geconfronteerd. Spits Remco Boere stond in beide duels geïsoleerd in het centrum. Geen van de vleu gelspitsen die bij de laatste twee duels in actie kwamen (Bouwens, Rontberg, De Roode, Van den Hoogenband) kan de verleiding weerstaan het centrum op te zoeken en daardoor moet Boere zijn ge liefde hoge voorzetten ontbe ren. „Maar Remco moet zelf veel meer doen", vindt Van de Meent, die zaterdag in de spe lersbus aankondigde dat het halen van 34 punten het be oogde competitie-doel is. Op andere plaatsen dan in de spits wordt wél veel gedaan, maar vaak zonder voorbe dachte rade. Het was in West- Duitsland vooral op-hoop-van- zegen-voetbal. Van lijnen, spelpatronen of zelfs afspra ken voor spelhervattingen was (nog) nauwelijks sprake. „Het is een trainingskamp. We heb ben nu juist de gelegenheid te kijken wat er goed en fout gaat", weerlegt Van de Meent. Die in een controverse tussen Martin Jol en Heini Otto trou wens nog een kopzorg heeft. Dat bleek tegen het zonder al te veel pretenties in de Oberli ga uitkomende Hammer SV. De formatie van Van de Meent speelde in het Mahl- bergstadion in Hamm, dat ove rigens welgeteld nul zitplaat sen bevat, een soort voorwed strijd voor de vriendschappe lijke confrontatie tussen het naburige Borussia Dortmund en de Roemeense kampioen Dynamo Boekarest. De toe schouwers, uiteindelijk zo'n 5000, kregen van de Haagse FC bepaald geen waar voor hun geld (vijftien DMark). Een handjevol op eigen gele genheid reizende Hagenaars was getuige van een opmerke lijke uitspraak van Heini Otto. Heini Otto: vergeefs verzoek om wissel. FOTO: MILAN KONVALINKA „Wissel mij maar, ik doe niets meer", zo luidde - vrij vertaald - de herhaalde kreet van Am sterdammer richting Van de Meent. Die gaf, uiteraard, geen gehoor. „Dit soort zaken moe ten ze zelf op kunnen lossen", vindt de oefenmeester. Aanleiding tot de twist was een „verzoek" van libero Jol aan middenvelder Otto om zich wat meer met zijn defen sieve taken bezig te houden. Een verzoek dat bovenstaande furieuze reactie tot gevolg had. „Ik weet wel wat daarachter zit", aldus Jol na afloop. „Hei ni heeft ook een tijdje libero gespeeld en dat beviel 'm best. Het zal wel een tegenvaller zijn dat hij weer terug moest naar het middenveld". ROB LANGEVELD Eintracht Braunschweig-FC Den Haag 4-1 (3-1): 23. Buch heister 1-0, 23. Schmaler 2-0, 31. Schmaler 3-0, 45. Boere 3-1. 50. Kubsda 4-1. FC Den Haag: Stam; Van Alphen, Jol, Lankhaar, Plak (Van Oosten); Rijntjes, Otto, Purvis (Danen); Bou wens (De Roode), Boere, Van den Hoogenband (Rontberg) Hammer SV-FC Den Haag 1-2 (1-1): 28. Hubiak 1-0, 33. Boere 1-1, 81. Jol FC Den Haag (eerste helft): Stam; Van Alphen, Jol, Lankhaar, Plak; Rijntjes, Otto, Purvis; Bouwens, Boe- BRAUNSCHWEIG - FC Den Haag is er gisteren getuige van geweest hoe ambitieus Eintracht Braunschweig aan de nieuwe competitie be gint. De voormalige profclub, die eind zestiger jaren zelfs Eu ropese successen vierde, komt dit seizoen uit in de Oberliga, de hoogste nationa le amateurklasse. De club waar Paul Breitner vorig sei zoen als trainer verantwoor delijk was tijdens een belang rijke fase van de teloorgang, tuimelde uit de profliga door in de laatste competitie een voorsprong uit handen te ge ven en derhalve een punt te kort te komen voor behoud. Ook financiëel kreeg Ein tracht vorig jaar een zware klap te verwerken. Voorzit ter Gtlnter Mast had zich ten doel gesteld de sponsornaam (Jagermeister) te verheffen tot clubnaam, maar ondanks diverse (zelfs gewonnen) pro cessen ging dat niet door. Mast, directeur van de li- keurfabriek, trok zich terug en inmiddels spelen de, ove rigens zeer goed betaalde, amateurs met „100" op de borst. Ten teken dat honderd kleine sponsors de taak van de ene grote hebben overge- 0 nomen. 'ei En niet ten onrechte, zo re bleek gisteren. In het Braunschweigse stadion, dat et ruim 30.000 mensen kan be- 'al vatten, bleek dat de stad ne voetbalmaf is. Met een voor uu Nederlandse begrippen onge- 'ol kend positieve instelling be- es groetten maar liefst 12.000 'el kijkers de spelers van Ein- 'u tracht. Zij liet een daverend >e applaus neerdalen op trou- Vl wens beide teams, toen deze ee in bussen langs de tribunes la; werden gevoerd. ne De toeschouwers kregen giste ren in Hilversum even de schrik van hun leven toen Ola- zabal de bal over de green en in hun richting sloeg. Maar al gauw maakte de paniek plaats voor plezier. FOTO: ANP HILVERSUM De naam is hetzelfde, het uiterlijk bijna, maar de prestaties verschillen nogal: Jack Niklaus en Jack Niklaus jr. De eerste is 's werelds beroemdste en rijkste gol fer, de ander hoopt het ooit te worden. Bijna één jaar is hij nu professional, maar het vlot nog niet echt. In Hilversum lag de jonge uitgave van het blonde fenomeen er ook alweer na twee dagen uit. We praten een paar minuten daarna, niet bepaald een ideale gelegenheid om eens lekker, te bomen. Niklaus doet toch z'n best, is soms wat kortaf, maar realiseert zich dat hij alleen al door zijn naam zich bepaalde dingen niet kan permitteren. Dus installeert hij zich achter een idioot groot glas cassis en twee broodjes ham, waarvan hij met een lichte walging de boter zoveel mogelijk afhaalt. „Wat gebruiken jullie hier toch enorm veel boter", zegt hij, zelf het toonbeeld van een afgetraind topsporter. Zoon van een beroemd vader, dat kan bijna niet leuk zijn, want alles wordt afgemeten naar wat je vader doet. Nik laus ziet het toch iets genuan ceerder. „Natuurlijk, het kan een last zijn", zegt hij, „maar het hangt volledig van jezelf af of het dat ook is. Ik moet oppassen omdat ik Niklaus heet, want als ik iets zou doen wat niet goed valt, dan wordt dat ook meteen mijn vader aangerekend. Aan de andere kant heeft het ook wel dege lijk voordelen. Er gaan, of dat nou terecht is of niet, deuren voor me open die anders geslo ten blijven. En mijn vader kan me natuurlijk ook heel veel van golf leren". Op eigen benen Als jongeling sjouwde hij in vele toernooien als caddy (tas send rager) achter zijn vader aan, die hem op zijn beurt een hoop bijbracht. Maar een jaar of zeven geleden had junior er ineens geen trek meer in: „Ik wilde het zelf ontdekken, op eigen benen staan, dacht mijn vader niet meer nodig te heb ben". Als amateur moest hij tot vorig jaar op een aanspre kend succes wachten: het North and South Champion ship van Amerika, ofwel één van de drie belangrijkste ama- teurtoernooien. Hét moment voor Niklaus jr. om professional te worden en wie weet in de voetsporen van zijn vader te treden. Maar zo gemakkelijk gaat dat niet. In de vijftien toernooien waarin hij zich als nieuwbakken broodspeler liet zien, kwam hij vier keer door de kwalificatie ronden. Hij verdiende er een paar centen mee, maar lang niet genoeg om ook maar uit de kosten te zijn. Het weer houdt hem er in Hilversum niet van de knip te trekken als er consumpties van hemzelf en anderen moeten worden afge rekend. Alsof hij bang is voor gierig te worden aangezien met zo'n rijke vader. Met een passeerende kennis spreekt hij af die avond in een leuke tent de teleurstelling maar eens te vergeten en een feestje te bouwen. Niet te wild natuurlijk, want dat kan niet als je Jack Niklaus heet. „Af gezien daarvan wil ik mezelf niet tot de generatie spelers re kenen die liever van het goede leven genieten dan met hun golf bezig te zijn. Ik werk heel hard om vooruit te komen. Ik ben praktisch elke dag uren met golf bezig. En zolang ik verbetering bemerk, blijf ik het doen, ook al heb ik tot nu toe de nodige teleurstellingen gehad". Wennen Zoals veel profs zal ook Nik laus jaren nodig hebben om mee te gaan draaien, zelfs zijn vader was niet in één dag de beste. En hij heeft hoop. „Vooral mijn korte spel is be ter geworden en dat zijn uit eindelijk toch de slagen waar mee je een wedstrijd kunt be slissen. Ik denk ook dat mijn spel wel goed is, dat heb ik in het begin van de week ge merkt. Toen heb ik, in het pro-am toernooi, het best ge speeld sinds tijden. Maar op het moment dat ik het echte toernooi in ging, was het weer mis. Ja, het probleem zit in mijn hoofd. Maar dat geldt voor de meeste golfers; ze kunnen het allemaal wel, al leen moet je er ook steeds zelf van overtuigd zijn. En dat zijn twee heel verschillende din gen. In mijn geval komt daar nog bij dat mensen van mij meer verwachten. Ja, omdat ik nu eenmaal Jack Niklaus heet. En dat legt wel eens een druk op me. Maar ach, het hoort bij mijn leven. Ik moet ti er maar aan leren wennen". Die reëlere opstelling leidde toe dat pa Niklaus na jaren ,r afstand te hebben toegekeki te in het recente open Bril je w«;a - werl jj vooral met hem aan zijn swi K de moeilijke draai van I lichaam om de bal goed de kunnen raken en liep in kwalificatieronden als cad achter zijn zoon aan. Hela Junior miste, eindstrijd. opnieuw, Nooit dwingen k< ii Heeft hij, na een nieuwe 1 genvalier in Hilversum, n het idee dat hij golfer mó S worden en misschien lie iets anders was gaan doen? nee, beslist niet Mijn vaderi ons nooit tot iets dwingen, zeker niet om te gaan golft Ik ben het gaan doen omda het leuk vond. Maar nu ik fer ben, verlangt mijn va wel dat ik mijn best doe. Er dat punt kan ik hem echt ruststellen". probe In het gezin Niklaus pr behalve Jack junior ook Gal (18) een topgolfer te woi De zoons Steve (24) en Mil (14) voelen er niets voor, evt als dochter Nancy (22). vind het tot nu toe in elk gei v een heerlijk leven", verzek Jack jn zijn gehoor. „Ik heb ook totaal geen probleem n om uit de koffer te leven houd veel van reizen en kom op deze manier in t landen. Ik heb dit altijd ge« en echt, ik geniet". w DICK HOFLAI k BARCELONA De Ne derlandse honkballer Rik- kert Faneyte is gisteren in Barcelona uitgeroepen tot waardevolste speler van het voor Nederland op nieuw succesvolle toer nooi om de Europese honkbaltitel. Achttien jaar jong, eerste slagman, mid- velder en pitcher. Expo nent van een nieuwe ge neratie Nederlandse honkballers. Vergelijkingen dringen zich op, zoals die met voetbalster Ruud Gullit. Maar daarvan wil Faneyte niet veel weten. „Lie ver zou ik natuurlijk horen dat Gullit de Rikkert Faneyte van het Nederlandse voetbal is", grijnst hij. Hun veelzijdig heid, buitenlandse ambities en uiterlijke overeenkomst ma ken het echter verleidelijk toch die parallel te trekken. „Als ik niet dat haar zo had, zou niemand er over begin nen", stelt Faneyte vast. Manager Pat Murphy ziet Fa neyte als een voor Nederland se begrippen unieke speler. „Niemand maakt een dergelij ke slagbeweging. De manier waarop hij de knuppel swingt, getuigt van een natuurlijke gave. Dat kan geen coach je le ren", oordeelt de Amerikaan. Faneyte: „Dat heeft hij me nooit verteld. Ik denk dat ik gewoon mazzel heb. De snelle polsbeweging is kennelijk aan geboren". Faneyte is zeker erfelijk be last. Zijn vader was een goede, maar niet uitzonderlijke honk baller, zijn moeder softbalt nog steeds. „Mijn vader stopte toen ik tien was. Ik geloof dat hij wel aardig sloeg, maar dat kan ik mij eigenlijk niet herinne ren". Volgens Murphy liggen er voor spelers als Faneyte toe komstmogelijkheden in het honkbalmekka Amerika. Niet dat de alleskunner van Pirates daar, gelijk voetballer Gullit in Italië, onmiddellijk een mil joenencontract bijeen slaat. Murphy: „Dat is mijn bedoe ling niet. Ik wil hem en nog een paar anderen de kans bie den meer te honkballen en een opleiding te volgen. In de zomer kunnen de competitie en het nationale team weer van hun talent profiteren. Pas over een aantal jaar staan ze voor de beslissing het echte profhonkbal binnen te stap pen". Faneyte, vijfde klas HAVO, heeft wel oren naar Murphy's uitnodiging. „Ik wil zo hoog mogelijk spelen. Op mijn leef tijd zit ik dus al aan de top. Eerder dan ik had gedacht. Misschien dat ik dan wel weg moet uit Nederland. Ook al zou ik het in Amerika niet redden, dan blijft het een nut tige ervaring". Net zeventien, kreeg de speler van Pirates al aanbiedingen van andere hoofdklasseclubs. Zelfs in vergelijking met het Italiaanse honkbal, waar op semi-professionele basis com petitie wordt gespeeld, gaat het om bescheiden bedragen. Wie tienduizend gulden aan een seizoen overhoudt, is spek- koper. Pirates maakt er een punt van niet meer dan een reguliere reiskostenvergoeding te geven; de pal bij het veld in Amster dam-West wonende Faneyte schiet daarmee dus weinig op. „Als ik niet naar Amerika ga, dan blijf ik gewoon bij Pira tes". Met zijn ploeggenoot Byron Ward maakte Faneyte twee weken geleden deel uit van de Nederlandse ploeg die in Rome de Europese jeugd titel aan Italië verspeelde. Daar door misten zij een deel van het Havenstedentoernooi, dat de voornaamste voorbereiding was voor het A-kampioen schap. Nieuwe krachten voor het voornamelijk op routine samengestelde Italiaanse team heeft Faneyte er niet gezien. „Geen honkballers die echt iets afdwingen. Maar het wezen dat ze er over vijf j« wel staan. Ik speelde daar n» goed. Een slaggemiddelde vï viif uit vijftien (.333) is natu* lijk niet slecht, maar moet b* ger als je ook in het A-te# speelt. Je moet scherp blij va aan vliegen ze er wel uit. Wi Murphy zegt, hoor ik ook vl mijn clubcoach Ted Arnold. J moet hard blijven. Niet h«fl maar tough. Ik weet niet daar een goed Nederlani woord voor is". Misschien taai of onverschrokken op plaats bij Faneyte.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 16