Van den Berk verdringt Stri jbos 3ech houdt Prost van zege y a m Zwem jeugd verovert vijf medailles tijdens EK Cor Lambregts snelt naar kampioenschap Volley- balsters vijfde Waterpolo-jeugd op zevende plaats an Bokhoven ende op ockenheim Zesde plaats voor Maaskant/Van Beek in Duitsland-rally Geslaagde test Wimmer Van der Ven nadert Hulsen LAMMERS DERDE Anton Straver kampioen in 125cc-klasse Damtitel voor Van den Borst ÏA ZEGE IN GROTE PRIJS VAN FINLAND UNNAAR PIQUET LEIDT WK-STRIJD )CKENHEIM Tijdens derde race om de Europe- titel in de FF2000-klasse Hockenheim (Wdl) is de derlande autocoureur ap van Bokhoven als tien- geëindigd. Allard Kalff rd 14e en Gerald van Ui- t 18e in de door de Fin vilehto gewonnen wed- ijd. In het klassement staat Fin op kop en is Kallf op vijfde plaats de beste Ne- ■lander. ST. WENDEL Paul Maaskant en bijrijder Hans van Beek (Den Haag) zijn als zesde geëindigd in de internationale Duitsland-rally, die onder meer mee telt voor het Nederlands kampioenschap. Maaskant maakte voor die eindklassering de vijf se conden achterstand op de Westduitser Rüdiger Hahn pas in de laatste van de 35 proeven goed. Het evene ment leverde een zege op voor diens ongenaakbare landgenoot Jochi Kleint. Van de andere Nederlan ders deed Jan van der Marei goede zaken. Hij werd veertiende, maar verdreef daarmee wel Peter van Merksteijn van de eerste plaats in het open Neder lands rally-kampioenschap. Van Merksteijn raakte al in de zesde klassementsproef van de weg en viel uit SUZUKA Het Westduits/Australi sche tweetal Martin Wimmer en Kevin Magee heeft de 8- uursmotorrace van Suzuka gewonnen. Het evenement telt mee voor het we reldkampioenschap endurance. Voor Wimmer was Suzu ka een test in het afstandswerk. BERINGE Kees van der Ven heeft in de vijfde kampioenscross in de halve liter-klasse zijn achterstand op klassementsleider Carlo Hulsen teruggebracht tot zes punten. Van der Ven won in Beringe twee man ches. Bij de start van de eerste reeks lette de Brabander niet goed op, waardoor hij in de achterhoede terecht kwam. Na een in haalrace zonder overdreven risico's eindigde de KTM-cou- reur op de zevende plaats. De eerste manche werd gewonnen dor Gerard Rond. Carlo Hulsen kwam in Beringe niet geheel fit aan de start. De coureur uit Son, die in de vierde kampi oenscross Kees van der Ven verdrong van de eerste plaats in het tussenklassement, kon zijn goede startposities niet uitbui ten. Hij leverde tien punten in ten opzichte van Kees van der Ven. Mark Klessens zorgde voor een verrassing. De KTM- coureur uit Bladel, die pas enkele kampioenscrossen heeft gereden, werd derde in het dagklassement. BRANDS HATCH Jan Lammers is met zijn Ierse partner John Watson derde geworden in de 1000 kilometer van Brands Hatch. Hun stalgenoten Raul Boesel (Bra) en John Nielsen (Den) zorgden voor de vijfde Jaguar-zege van het seizoen. Ze bleven de Porsche-coureurs Mauro Baldi (Ita) en John Dumfries (Sch) net voor. Boesel/Niel- sen leiden ook in het klassement. ATHENE Nederland is bij het Europees junioren kampioenschap waterpolo, net als twee jaar geleden op Malta, als zevende geëindigd. In de strijd om die zevende plaats werd gisteren met 9-6 van Grieken land gewonnen. De periodestanden waren 1-2, 2-0, 2- 1, 4-3. Nederland bleef in de eindrangschikking ook nog Spanje, teleurstellend negende, en Frankrijk voor. Joegoslavië werd gisteravond ieugd-wereldkampioen na een krappe overwinning (8-7) op de Sovjet-Unie. In de voorronde was het duel tussen deze ploegen geëindigd in 9-9. West-Duitsland eindigde als derde. In de „kleine finale" versloegen de waterpoloërs uit de Bondsrepubliek Hongarije met 7-6. TOLBERT Anton Stra ver is gisteren tijdens de wegraces op het circuit in Tolbert nationaal kam pioen in de 125cc-klasse geworden. De coureur uit Waarthuizen won zijn vijf de race en werd daardoor onbereikbaar voor zijn concurrenten. Sjaak Klompenhouwer verze kerde zich van de titel in de formule 2-klasse. De strijd bij de kwart-liters wordt beslist tijdens de laatste kampioensrace, die op 27 sep tember in Heerlen wordt ge houden. Gerard van der Wal heeft de beste papieren. In Tolbert werd de Assmex-cou- reur tweede achter Mar Schouten. Zijn voornaamste ri vaal Patrick van den Goor- bergh finishte als derde. In het tussenklassement heeft Van der Wal een voorsprong van twee punten op Van den Goorbergh. Ook de 80 cc-klasse krijgt een spannende ontknoping. Hans Spaan verkleinde door zijn overwinning de achterstand op teamgenoot Theo Timmer tot één punt In de zijspan- klasse stevenen Streuer en Schnieders op de titel af. In Hengelo lieten ze onlangs de zege aan titelverdedigers en ploeggenoten Van Kempen en De Haas. In Tolbert waren de rollen omgedraaid. Het ver schil tussen de wereldkampi oenen uit Assen en hun bela gers bedraagt na vier wedstrij den zes punten. De halve-literklasse leverde een verrassende overwinning op voor Kees van der Endt. Henk van der Mark handhaaf de zijn positie als leider in het tussenklassement door als vijf de te finishen. In de formule 1-klasse komen nog vier rij ders in aanmerking voor de ti tel. Johnnie Willemsen nam de leiding in het klassement over van Dick Bemelman, die geen punten vergaarde. Wil lemsen eindigde als tweede achter Henk de Vries. MOSKOU Het Neder lands damesvolleybalteam is vijfde geworden in het internationale toernooi van Moskou. De winnaar van het brons bij de Euro pese titelstrijd won giste ren in de laatste wedstrijd met 3-1 van West-Duits land. De basiskeus van bondscoach Pang, die de geblesseerde Pe tra van der Linden had ver vangen door routinier Martje de Vries en Cyntha Boersma op de plaats van Helena van Eykeren had gezet, begon zwak. De Westduitse speel sters, internationaal minder hoog aangeslagen dan Oranje, wonnen de eerste set nog pro bleemloos met 15-5, maar wer den vervolgens weggespeeld. Nederland, met Boersma als uitblinkster, besliste het duel in hoog tempo en met goed volleybal. De setstanden spra ken voor zich: 15-6, 15-6, 15-2. Nederland, dat eerder nog met 1-3 (15-10, 6-15, 4-15, 11-15) had verloren van het tweede Sovjet-team, hield door dit re sultaat West-Duitsland en Bul garije achter zich in de eind klassering. Het reserveteam van de Sovjet-Unie, dat het weggebleven Cuba verving, deed buiten mededinging mee. BRUNSSUM John van den Borst heeft zaterdag in Bruns- sum het open toernooi om de Nederlandse damtitel op zijn naam gebracht. Van den Borst kwam in de tiende en laatste ronde remise overeen met Jo- han Wiering, waardoor zijn to taal op zeventien punten kwam. Zijn enig overgebleven concurrent Eddie Budé kwam tegen Spoelstra ook niet ver der dan een puntendeling. OCKENHEIM We- ldkampioen Alain Prost de grote verliezer ge- orden in de Grote Prijs an West-Duitsland voor irmule 1-wagens. De ransman lag tot vijf ron- en voor het einde aan de Dp van het tot zeven wa rns geslonken deelne- lersveld. Een kapotte ichtfilter maakte een amatisch einde aan zijn Dging de achterstand in i strijd om de wereldtitel verkleinen. De Brazili an Nelson Piquet, die oor het wegvallen van rost op de tweede plaats >ed met ruim twintig se- jnden achterstand, kreeg e overwinning en negen unten in de schoot ge worpen. Het was de derde chtereenvolgende over winning van de Williams- tal, die met Piquet nu ok de wereldtitelstrijd an voert. n het team van McLaren eerste grote verslagenheid na floop van de race, ondanks de tweede plaats van de Zweed Stefan Johansson, die met een rokende moter de streep be reikte. Na de nederlagen in de Franse en Engelse Grand Prix leek het McLaren-team op Hockenheim hard terug te slaan. Al in de training blaakte de 32-jarige Prost van zelfver trouwen. De Fransman was di rect na de Grote Prijs van Sil- verstone naar Hockenheim vertrokken. De zes-cilinder motor liet de laatste weken te wensen over. Leverancier Porsche loste de problemen tij dens de testweek op het thuis- circuit op. „Vooral op de rech te stukken beschikte de motor over veel meer vermogen. Ook het grote benzine-gebruik werd terug gedrongen. Ik ver wacht geen problemen op Hockenheim", verklaarde de wereldkampioen voor de race. Tot vijf ronden voor het einde leek niets een succes van Prost in de weg te staan. De wereld kampioen verdrong in de achtste omloop de Brit Nigel Mansell van de koppositie en nam snel tien seconden voor sprong. De bandenwissel kost te Prost nog geen zeven secon den. Ook Mansell besloot de banden te vernieuwen. Dat werd hem noodlottig. Bij het ROME De Nederlandse meisjes hebben op de slot dag van de Europese zwemkampioenschappen voor ju nioren in Rome nog een zilveren medaille toegevoegd aan het totaal, dat al op vier bronzen plakken stond. De tweede plaats op de 4 x 100 meter wisselslag esta fette was conform de verwachtingen. Het viertal Bar bara de Wit (1.05,76). Kira Bulten (1.12,91), Nathalie Koekkoek (1.03,48) en Inge de Bruijn (57,74) kwam uit op 4.18,89. Daarbij stegen Bulten de De Bruijn boven zichzelf uit. De Wit en Koekkoek bleven daarentegen iets achter bij de eerdere, individuele verrichtingen. Daardoor kon het Oranje-kwartet net geen echte be dreiging vormen voor de ijzersterke Oostduitse zwem sters: 4.16,87. De bescheiden jongensselectie maakte de uitzending naar Rome eveneens waar. In de series 400 m. estafette wisselslag verbeter den ze het Nederlandse aspirantenrecord al tot 4.03,93, in de fi nale ging het nog aanmerkelijk sneller: 4.01,64 (via persoonlijke tijden van 1.02,54, 1.06,30, 59,00 en 53,80). Die tijd was goed voor de zevende plaats, ver achter winnaar Hongarije (3.55,91). Nathalie Koekkoek won zaterdag de brons door op de 100 meter Winderslag, net als vorig jaar in West-Berlijn, als derde aan te tikken achter de Oostduitsen Sabina Schulze en Christiane Sie- vert. De tijd van Koekkoek (1.02,41) betekende een verbetering van haar eigen nationaal aspirantenrecord met 0,1 seconde. Martin vari der Spoel scherpte het vier jaar oude jeugdrecord yan Artur de Rouw op de 800 meter vrije slag aan. Hij deed dat ■n zijn race op de 1500 meter. Na zestien baantjes stond er voor Van der Spoel 8.31,68 op de klok, bijna een seconde beter dan De Rouw destijds. Hoewel hij halverwege nog een redelijk uit zicht had op een plaats in de finale van de 1500 meter, zakte hij in de slotfase ver terug. De 16.12,10 leverde hem niet meer op dan de elfde plaats. Cor Lambregts (rechts) op weg naar de Nederlandse titel op de 25 kilometer. Links loopt de Franse atleet Dominique Chauvalier die in Winschoten internationaal winnaar werd op deze afstand. foto: anp WINSCHOTEN De Franse atleten hebben zaterdag de landenwedstrijd over 25 kilometer tegen Nederland, West-Duitsland en Zwitserland gewonnen. Op het par koers in Winschoten was Dominique Chauvalier de beste. Hii finishte na 1 uur, 14 minuten en 49 seconden. Zijn landgenoot Bertrand Itsweire kwam elf seconden later als tweede over de streep. Hij versloeg in een eindsprintje de Nederlander Cor Lambregts, die aan toonde terug te zijn en zeer opgetogen was over zijn tijd van 1.15,01. Het leverde hem uiteraard ook de Neder landse titel op op deze afstand, vóór Gerard Nijboer, die in het internationale veld vierde werd. Bij de dames, die vijftien kilometer liepen, was Carla Beurs- kens zowel nationaal als internationaal oppermachtig. Ze won in 49.26. De Frangaise Maria Lelut en de Westduitse Sa bina Knetsch kwamen ook nog binnen de vijftig minuten over de eindstreep. De prestatie van Nederlands beste mara thonloopster kon niet verhinderen dat het nationale viertal, wier tijden meetelden voor het landenklassement, laatste werden. Ook bij de dames won Frankrijk, vóór Zwitserland en West-Duitsland. Snelwandelploeg wint in Luxemburg ECHTERNACH Nederland heeft zaterdag in Echternach (Lux) de vijflandenwedstrijd snelwandelen gewonnen. Neder land, met drie lopers bij de eerste zes, na de Belgische winnaar Eric Ledune, behaalde 37 punten, België 35. Jan Cortenbach werd tweede in de wedstrijd over dertig kilometer, Ton van An- del derde en Hans van der Knaap zesde. De zeer jonge jeugd- ploeg presteerde minder. De Belg Pascal Biebuyk was over tien kilometer ruim elf minuten sneller dan Roger Pernot, de beste Nederlander. maakte de wereldkampioen geen fout, maar werd hij hard geraakt door tegenslag. De rem-verankering brak af en zonder een remsysteem tot zijn beschikking besloot Strijbos zijn motor bij de mecaniciens in te leveren. Van den Berk, die de start verknoeid had, groeide door dat moment. Gro te risico's vermijdend stoomde hij op naar de tweede plaats achter de Fransman Jean-Mi- chel Bayle. Van den Berk had zijn achter stand van dertien punten ver anderd in een voorsprong van vier en hij zorgde er wel voor bij de tweede start geen fout te maken. Binnen één ronde had hij de koppositie veroverd, maar Strijbos wierp zich op als zijn naaste concurrent. Het verschil bedroeg echter vijf tien seconden en Strijbos vreesde opnieuw punten, zij het slechts drie, te verliezen, indien de posities ongewijzigd zouden blijven. Hij nam wel risico's, maar zijn jacht leek succes te hebben. In de voor laatste ronde bedroeg het ver schil tussen beide rijders slechts enkele meters. Het mo tortje weigerde echter het laat ste gaatje te dichten, sterker nog het weigerde na bijna drie kwartier overbelasting verder elke dienst. Met een stilgeval len motor stond Strijbos op nieuw in Kuopio met lege handen. inrijden van de pits-straat raakte hij met de onderkant van de wagen een stenen rand. „De wagen was daarna onbe stuurbaar", verklaarde Man sell zijn opgave na 24 ronden. Prost had vanaf dat moment de overwinning voor het grij pen. Zijn voorsprong op Piquet groeide elke ronde. Een kapot te luchtfilter maakte onver wacht een einde aan zijn race. Teleurgesteld koos de Frans man een plaatsje onder de bo men aan de rand van de baan. „De strijd om de wereldtitel is nog niet verloren. Vorig jaar stond ik na er de race van Hockenheim ook slecht voor. In de tweede helft van het sei zoen kon ik de zaken alsnog recht trekken. Die mogelijk heid zit er nu ook in", hield de wereldkampioen zichzelf voor. Achttiende zege Nelson Piquet profiteerde van het uitvallen van Prost. De 34- jarige Braziliaan, vorig jaar eveneens winnaar op Hocken heim, hield voor het eerst in dit seizoen zijn collega Mansell achter zich. Het was de acht tiende overwinning van de tweevoudig wereldkampioen ('81 en '83) in 133 Grote Prij zen. Piquet nam door zijn overwin- otocrosser ihn van den irk boekte het Finse uopio een «ede en in eerste aats. foto: anp KUOPIO De wip die de strijd om het wereldkam pioenschap motocross in de 125 cc-klasse tussen de twee Ossenaren John van den Berk en Dave Strijbos symboliseert, heeft giste ren voor Strijbos in de laagste stand gestaan. In de negende van de twaalf Grote Prijzen, die van Finland in Kuopio, ver speelde Strijbos 37 punten op Van den Berk. Het kostte hem zijn eerste plaats in de rangschik king. Van den Berk, die als tweede en eerste binnenkwam, voert het klassement aan met 24 punten voorsprong op zijn gro te concurrent, die in beide Finse manches met pech uit viel. Het circuit van Kuopio ligt Van den Berk goed, in 1986 won hij er beide manches, maar met in augustus nog slechts de Grote Prijzen van West-Duitsland, de Verenigde Staten en Oostenrijk te rijden, is zijn winst van 1987 in feite veel groter dan die van vorig jaar. Tegenover de prestatie van Van den Berk stond slechts gedeeltelijk de pech van Strij bos. In de eerste manche ning de koppositie in de we reldtitelstrijd over van zijn landgenoot Ayrton Senna, die als derde finishte. De Lotus rijder beschikt over het meest geavanceerde materiaal, wat echter geen garantie geeft voor topprestaties. In de laat ste drie wedstrijden moest de Braziliaan genoegen nemen met klasseringen achter de rij ders van Williams. Op Hoc kenheim was het verschil een ronde. Voor de Italiaanse renstal Fer rari verliep de race opnieuw rampzalig. De ploeg testte op Hockenheim een nieuw chas sis. Dat bleek niet voldoende om de tegenvallende resulta ten van de laatste maanden te veranderen. Michele Alboreto, kopman van het team, hield zijn wagen elf ronden in de baan. De kritiek op de Italiaan wordt in eigen land met de week groter. De geruchten gaan zelfs zo ver, dat Alboreto zijn plaats binnenkort aan nieuwe rijder moet afstaan. Zijn teamgenoot Gerhard Ber ger verliet negen omlopen la ter het circuit met een opge blazen turbo. De laatste over winning van het team dateert inmiddels van 1985, toen Albo reto op de Nürburgring zege vierde. Wereldkampioen Alain Prost rijdt na zijn pechrace op Hockenheim als „passagier" mee met GP- winnaar Nelson Piquet tijdens diens ereronde. foto: ap

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15