ïog net op tijd de baas ordon Brand is zenuwen Golfvakanties ei van Columbus "ENNISTEAM KANSLOOS TEGEN SOVJET- UNIE Becker verstoort Amerikaanse Davis - Cupdr oom Oosting bijt spits af op Melkhuisje laarhuis klopt Costing in matige lasters-finale KeidSccöuaatïr Sponsorrel DICKYRIEL VINDT GAT IN DE MARKT: ■1AANDAG 271ULI 198^AG1N/U1^^ 8 [CENSWAARD Het Nederlands tennis- °ni js door de Sovjet-Unie zijn plaats gewezen 0v Europese zone A van het toernooi om de wi i Cup. In Valkenswaard bleek het viertal .Sovjet-Unie veel sterker dan het Neder- e trio Michiel Schapers, Tom Nijssen en 8e® van Boeckel. Slechts het dubbel werd 'P* Schapers en Van Boeckel gewonnen (3-6, le 5-4. 6-4)- In de eindstrijd van de zone treft :e Dvjet-Unie Zwitserland. Inzet is een plaats a- wereldgroep en deelneming aan de Ólym- tui e Spelen, mn ds t na de winst op Ierland in de tweede ron- 'en jos de Nederlandse tennisbond op voorstel Be |e spelers voor een snelle ondergrond voor en «ffen tegen de Sovjet-Unie. Slechts op ta- chtten Schapers en Van Boeckel zich niet p oorbaat kansloos tegen de kopman van de Sovjets, gravelspecialist Andrei Tsjesnokov. Te gen ieder ander lid van de ploeg dacht de Ne derlandse equipe kansen te hebben. Dat was echter vóór Aleksander Volkov op het toernooi van Wimbledon uit anonimiteit trad. Op Wimbledon haalde hij de vierde ronde voordat Anders Jarryd in vier sets te sterk was. In de Valkenswaardse hal, waar snel tapijt lag maar geen tover-tapijt, bleken de Sovjets in de enkelspelen oppermachtig. Alleen in het eerste enkelspel, Schapers tegen Tsjesnokov, waren er winstkansen voor Neder land. Toen Schapers vrijdagavond na bijna drie uur spelen de eerste reeks met 22-24 verloor, was het treffen eigenlijk al beslist. Nadat bleek dat Nijssen niet tegen Volkov was opgewassen, waren de tweede en de derde dag feitelijk nog slechts een formaliteit. De winst in een matige dubbelpartij, Leonjoek en Zverev vormden een bepaald niet indrukwekkend koppel, stelde al leen de onvermijdelijke nederlaag uit tot de slotdag, ook al konden Schapers kansen wor den toegedacht tegen nieuweling Volkov. Dat bleek een illusie: 2-6, 6-8, 2-6. De twintigjarige speler uit Kaliningrad bleek tegen Nijssen, die gisteren met tweemaal 6-3 van Tsjesnokov ver loor, niet de helft van zijn mogelijkheden te hebben laten zien. De linkshandige student aan de universiteit van Moskou, beschikt over ei genschappen die de weg naar de wereldtop voor hem open leggen. Met Tsjesnokov en Volkov beschikt de Sovjet- Unie over twee sterke spelers. De eerste eigen lijk alleen op gravel, de tweede vrijwel zeker op iedere ondergrond. Daarmee springt het land uit de anonimiteit naar de top. De zestien landen in de hoofdafdeling zijn gerechtigd vol gend jaar twee spelers af te vaardigen naar de Olympische Spelen van Seoel. De olympische status van het tennis en de grote inzet van de sportautoriteiten om in de Sovjet-Unie het spel naar een hoger niveau te stuwen, kunnen nau welijks los van elkaar worden gezien. Op toer nooien zijn steeds meer spelers en speelsters uit de Sovjet-Unie te zien. De waardering voor tennis is niet alleen bij de autoriteiten groeiende, ook bij de bevolking. De Sovjet-Unie heeft nu zo'n 250.000 beoefenaren, een derde van het Nederlandse totaal. Voor het „ontwikkelingsland", met een wezenlijk sterke re top dan Nederland, gaf dat een curieus pro bleem. Er is een groot tekort aan ballen. Het is een probleem dat Nederland volstrekt onbe kend is. Tennisballen zijn hier voldoende be schikbaar, in alle kwaliteiten. Spelers niet, dat is op het tapijt van Valkenswaard aangetoond. Hiel 0-1 ik sltJVERSUM Woe- en met betraande wilde José-Maria tabal gisteravond r één ding: weg uit irsum, weg van het sin Nederlands golf- jipioenschap. Nog geen minuten eerder, met ^en nog de laatste hole pelen, had de Span- 1 de hoofdprijs op zak. één slag minder dan al gefinishte David ;1 en de na hem ko- Gordon Brand jr., het eigenlijk niet misgaan. Maar na keurige afslag ge- Sparde er met Olazabal 'u' r elke broodgolfer sla- ze nachten van heeft: black-out. oen het fout ging, ging het goed fout. Bij de tweede belandde het balletje tus- de bomen. De Spanjaard zich daar met een ris- e slag uit te redden, maar ond een boom in de weg. 'n bal vloog daardoor niet K uit, maar keihard rechts buit die al bijna hopeloze r! ie waagde Olazabal alles, slag was wel enorm ver, niet goed gemikt. Vanuit loge gras naast de green, n het publiek, tikte hij (1 ballteje vervolgens in zijn iwen óver de green tot voor de tribune. Van aJuit lifte hij de bal welis- r tégen het paaltje, maar in de hole. De putt lukte D Indelijk wel in één keer, toen was het al veel te ibal af, Gordon Brand jr. De Schot had, zoals het t, met twee slagen de rand de green gehaald, en kon t het publiek als held wor- (1 begroet. Brand kon in die ook niet makkelijke situ- ^de druk wél aan en putte bal tot op een centimeter de hole, waarmee hij zich ioen wist. Een gevoel dat ^maar liefst drie jaar had 0 ten missen. „Dat is lang, te voor een goede speler als zei hij opgewekt. Om di- daarna eerlijk toe te ge- dat hij halverwege de ste ronde wel even last van iwen had gehad. HILVERSUM Seve Ballesteros was ongewild toch nog een hoofdpersoon tijdens het open NK golf. Niet vanwege zijn spel, waar vanwege een jonge man, die gedurende het toernooi de stand van de Spanjaard en de met hem spelende Mark Roe bij hield en zo het publiek op de hoogte hield. Vrij vroeg in de wedstrijd vlogen achter toch al snel geïrri teerde Ballesteros enkele officials de baan op om de jongen er af te halen. De reden was dat hij een jack met de naam van co-spon sor Hans Anders droeg en niet getooid was met een jack van McGregor, zoals was afgesproken. Balleste ros was niet erg gediend van dergelijk oponthoud en de ook voor de organi satie bijna als heilig be schouwde Spanjaard kon weinig later zijn partij ver volgen. Zondèr de (toeval lig?) met bril getooide jon gen. Een opvolger met de juiste kleding was in elk geval zo gevonden; één der officials belastte zich met die taak. Onder druk Totaal onverwacht was Brand gisteren als koploper van start gegaan, als enige speler die in drie ronden telkens onder de zeventig slagen was gebleven. De eerste negen holes bewees hij die positie volledig waard te zijn, maar toen ineens ging hij vreemde dingen doen. „Mijn afslagen weken af en op de greens kwam ik veel te ver van de hole af", herinnerde Brand zich. „Ik wist dat Olaza bal een geweldige ronde aan het maken was en dat zette me even aan het denken. Want ik kon me op dat moment geen misstap veroorloven, sterker nog: ik moest op één van de holes een birdie maken om hem in te halen. En dat zette me wel even onder druk. Maar vanaf de vijftiende hole had ik mezelf weer volledig in de hand". Misschien was het wel een 'r* Gordon Brand jr. corrigeert een deels mislukte afslag op de dertiende hole met een fraaie korte slag onder aan een heuveltje. FOTO: ANP kwestie van telepathie, dat Olazabal vanaf dat moment het spoor volledig bijster raak te. Een prijzig spoor; door de ongekende reeks missers op het laatste moment zakte de Spanjaard die even uit de schaduw van Seve Ballesteros kon komen, naar de met zijn andere landgenoot Antonio Garrido gedeelde vierde plaats. In geld uitgedrukt een verschil van ongeveer 70.000 gulden. De hoofdprijs van ruim een ton zette Gordon Brand stevig in de top-tien lijst van verdie ners dit jaar. „Want ik won dan weliswaar geen titel, ik zat wel vaak bij de beste tien en dat verdient tenslotte ook heel leuk", grapte Brand nog. Bij Seve Ballesteros kon er ab soluut geen lachje af. Hoewel de favoriet zich mocht verheu gen in een publiek dat hem BLACK-OUTKOST OLAZABAL GOLFTITEL kritiekloos wenste te adoreren, presteerde hij in Hilversum behoorlijk onder zijn niveau. Vrijdag had hij met een ronde van 72 al bijna een beslissende fout gemaakt, omdat het ni veau in deze titelstrijd erg hoog lag. Gisteren kwam Bal lesteros niet verder dan 70. Met vijf slagen minder dan de winnaar was dat goed voor de negende plaats, gedeeld met David Feherty, de koploper na de eerste dag, en Bill Malley. Chagrijn Ballesteros stond wel voor één van de incidentele hoogtepun ten van het kampioenschap, door op de achtste hole de bal vanuit de bossen over zo'n veertig meter in één keer in de hole te slaan. Dat was met een ook het enige moment waarop hij door zijn masker van chagrijn brak. Terwijl hij toch niet mocht mopperen. Want bij zijn positie hoorde weliswaar „slechts" 12.000 gul den, nog voordat hij ook maar één bal had geslagen was er wel twee ton startgeld voor hem neergeteld. Wat dat betreft had de Cana dees Jerry Anderson heel wat meer reden tot klagen. Hij had vrijdag nog het baanrecord op 63 slagen gebracht, was met een koploper geworden, maar moest door twee ronden van 75 in het weekeinde genoegen nemen met een negentiende plaats. Het verhinderde hem niet met pretoogjes de trofee voor dat baanrecord in ont vangst te nemen. .En wat te denken van Grant Turner, 37e, maar sinds zaterdag de bezitter van een prestigieuze auto. Verdiend op de vijftien de hole, waar hij de bal in één keer in het gaatje sloeg. Een prestatie die hem ook nog vijf duizend gulden en drie liter je never van een andere sponsor opleverde. Een kleinigheid vergeleken bij Ballesteros en zeker bij Ian Woosnam, die zich niet eens kwalificeerde, maar eerder een ton had mo gen incasseren, omdat hij de meeste punten in Europa had verdiend en dus een publieks trekker was. Maar waar Bal lesteros en Woosnam mok kend op weg gingen naar het volgende toernooi, in Scandi navië, verliet Turner als een opgewekt man het land. DICK HOFLAND HENK KLOOSTERHUIS John McEnroe zwaaide één wedstrijd te vroeg met de Ameri kaanse vlag. De beslissende partij tegen Duitsland (Mayotte-Bec- ker) werd vannacht verloren. HARTFORD West-Duits- land speelt bij de volgende edi tie van het Davis-Cuptoernooi weer in de wereldgroep. De tennissers uit de Bondsrepu bliek wonnen in Hartford de degratiewedstrijd tegen de Verenigde Staten met 3-2. In de beslissende wedstrijd had de tweevoudig Wimbledon- kampioen vijf sets nodig tegen Tim Mayotte: 6-2, 6-3, 5-7, 4-6, 6-2. Van pure blijdschap wierp de 19-jarige Duitser zijn racket in het roerige Amerikaanse publiek. Vrijdagnacht had Becker al in een marathonpartij John McEnroe verslagen: 4-6, 15-13, 8-10, 6-2, 6-2. Eerder had Eric Jelen verrassend van Mayotte gewonnen, terwijl de dubbel verloren ging. Later verloor Jelen van McEnroe De Cup wedstrijd speelde zich af in de degradatie-poule van de we reldgroep. India speelt na zijn zege op Is raël in oktober in Sydney te gen Australië, dat Mexico met 4-1 «versloeg. De beslissing voor de titelverdedigers met Wimbledonkampioen Pat Cash viel al in het dubbelspel dat na een marathonpartij door Peter Doohan en Wally Masur werd gewonnen. Spanje plaatste zich voor de halve finales van de wereldgroep door in Caracas Paraguay te verslaan met 3-2. FINALISTEN '86 LOTEN ELKAAR HILVERSUM De loting voor de eerste ronde van de in ternationale tennisstrijd op het Melkhuisje in Hilversum heeft heel verrassend de finalepartij van vorig jaar tussen Thomas Muster (Oos) en Jakob Hlasek (Zwi) op het pro gramma gebracht. Zij speler echter pas morgen. Voor van daag zijn slechts vijf partijen op het programma gezet, met voor Nederland de meest interessante die tussen de Bra bander Menno Oosting (wild-card) en de Spanjaard David de Miguel. Rotterdammer Michiel Schapers lootte de qualifier Hans- Jörg Schwaier uit West-Duitsland. Limburger Tom Nijssen (wild-card) moet in de eerste ronde aantreden tegen de Australiër Brod Dyke. De als eerste geplaatste Tsjechoslo- waak Miloslav Mecir treft Franco Davin uit Argentinië. Jan-Willem Lodder heeft het hoofdtoernooi van het Melk huisje niet gehaald. In de laatste ronde van de kwalificaties gaf de Amsterdamse tennisser een „winnende" voorsprong uit handen. In de derde set leidde de speler van Popeye met 5-2 tegen de Spanjaard José Lopez-Maeso. Het bleek niet voldoende, Lodder verspeelde zijn voorsprong en ver loor de tie-break met 7-4. IERSFOORT Paul arhuis heeft gisteren in lersfoort bij de heren Masterstoernooi, de fi- e van de serie Neder- idse satelliet-tennistoer- ïien, gewonnen. In de dstrijd versloeg hij een geïnspireerde Menno rting met 6-2, 6-3. Oost- werd wel winnaar van totale satelliet-circuit, 'onne der Kinderen icht het Masterstoer- oi bij de dames op haar i. Met haar (eind)zege de Westduitse Gudrun 'ers (6-2, 6-2) verdien- zij 1600 gulden. overwinning van Paul irhuis in het Masters-toer- mocht een verrassing fden genoemd. Tijdens de tót-wedstrijden stond hij al keer eerder tegenover o Oosting, steeds zonder i. In de belangrijkste fi- t. die overigens van erg üg gehalte was, sloeg de 21- |e Eindhovenaar wel toe. leverde hem niet alleen de te prijs op, maar - en daar de in Florida bedrijfskun de studerende Haarhuis meer over te spreken - ook flink wat ATP-punten. Mede dank zij de zege in de Masters hield de Brabander aan het Neder landse satelliet-tennis 26 ATP- punten over. Daardoor ver schijnt hij vanuit het niets zo rond de 370e plaats op de we reldranglijst. „Ik hoopte op een paar punten", zei Haarhuis na afloop. „Het werden er liefst 26. Ik ga in september te rug naar Florida State voor het vierde en laatste studiejaar en blijf daar spelen in het Uni versiteitsteam. Als het zo goed blijft gaan, wil ik een tennis- loopbaan wel echt proberen door te zetten". Oosting is daarmee al vier jaar als prof doende. In het Neder landse circuit sloeg hij de afge lopen maand ongeveer 6000 gulden en 27 ATP-punten bij elkaar, waardoor hij stijgt naar ongeveer de 160e plaats. Oost ing won met Johan Vekemans wel het dubbelspel. Ze versloe gen de Australiërs Steve Fur long en Paul Hoystedt in de fi nale in twee sets: 6-4, 6-4. Door dit resultaat eindigde het jiuo tevens als eerste in het Neder landse satelliet-circuit, wat beiden 23 ATP-punten ople verde. WASSENAAR Golfen wordt steeds leuker, de we reld is mooi en je kunt overal in de wereld golfen. Steeds meer reisorganisaties nemen dan ook een paar golfreizen op in hun enorme vakantie aanbod. Handig en zonder ri sico. Anders wordt het wan neer je je als zelfstandig reis bureau specialiseert in het or ganiseren en verkopen van golfreizen. In Wassenaar waar anders? bestaat er een heus „Golfing Holidays", een ruim, rust uitstralend reisbu reau met witte binnenmuren en een grasgroen tapijt Oprichter en directeur is Dic ky H.I. Riel, een veertig jaar oude rot in het internationale reiswezen, die dertien jaar ge leden al durfde inschatten hoe populair golf ook in ons land zou worden. Met vallen, waarbij niet zelden de laatste guldens uit zijn zakken rol den, en opstaan is hij nu met veel vaart op weg naar de top. Want ook met veel slagen bo ven het baangemiddelde kom je uiteindelijk aan de acht tiende hole. Dat Dicky Riel nu met bijna elke zakelijke slag een hole-in-one scoort le vert hem behalve het ver trouwen van een groeiend aantal klanten ook de steun op uit het zakenleven. En daardoor kan „Golfing Holi days" verder groeien. Twee extra personeelsleden zijn in aantocht en in Maastricht zal een bijkantoor verrijzen. „Ik heb het ei van Columbus in mijn handjes", vertelt Dic ky Riel zichtbaar tevreden te midden van stapels golfbladen uit de hele wereld. „Uit een onderzoek is gebleken dat m'n doelgroep ligt tussen de 750.000 en 1,5 miljoen huis houdens. Ik heb connecties tot en met. Ik ken iedereen van alle beetje grote hotels en golfbanen in Europa en van vele daar buiten. Ik heb veel programma's die niemand an ders kan brengen". En alle reizen vervoer, accommo datie, golfvoorwaarden kunnen op maat geregeld worden, of het nu voor een individu of een groep is. „Ik benader veel zaken psy chologisch, bekijk de achter gronden. Ik heb iets pioniers- achtigs. Ik heb zoveel levens ervaring opgedaan, dat ik daardoor altijd positief over kom". te. Hij was opgegeven door de artsen, maar ging toch niet dood. „Ik had toen al een sterke wil en had taken in mijn leven, voor m'n werk, m'n familie, voor élle mensen die me lief zijn. Ik ben ie mand die het haalt door in ventiviteit en doorzetten. Doorzetten, doorzetten, door zetten. Zo kun je een zaak op bouwen en kun je participan ten vinden die je back-up ge ven, je steunen. Ik vergelijk mijn karakter wel eens met dat van Wimbledonkampioen Pat Cash. Ik wil de beste zijn, niet de grootste of de sterkste. Ik maak me geen zorgen over de concurrentie. De 25 jaar die ik nodig heb gehad om alle specialistische kennis te vergaren zijn niet in te ha- Dicky H.I. Riel is afkomstig uit een sjieke stal, maar zijn inzet is die van een werkezel. Een zeer beschaafde werkezel uiteraard („hoe je overkomt is heel belangrijk"), die over loopt van ideeën. Veel daar van zijn al verwezenlijkt, tientallen anderen zullen ons binnenkort nog verrassen. Dag en nacht is hij bereikbaar voor zijn klanten, van wie tachtig procent al snel telefo nisch durft te boeken omdat zij zo' band met n kameraadschapplijke met Dicky Riel hebben. Velen, van scholieren tot mi nisters, sturen na een bij hem geboekte golfreis een reisver- slagje of bedankbrief. Negentien jaar geleden was het overigens bijna afgelopen met Dicky Riel, toen hij bij een ongeluk betrokken raak len", besluit Dikcy Riel, die dit jaar in totaal 3000 tot 4000 golfreizen verwacht te verko pen. En passant raakt hij on der de tweede reisbureau- naam „Travel Tours" aan deze golfklanten en ande ren natuurlijk ook veel za kenreizen en gewone vakan tiereizen kwiit. Maar hij zei het al: „Ik heb het ei van Co lumbus in mijn handjes". HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11