Groot golfwerk komt van de kleintjes Grimbergen laat Koopman struikelen Deelname Open Leids< weer ouderwets sterk SPORT Milosla v Mecir blikvanger op Melkh uisje SCHAPERS EN TSJESNOKOV SCHRIJVEN HISTORIE Australië en India staan er goed voor Brons voor Barbara de Wit Regen maa eind aan traditionele afsluiting Vierdaagse Ccidaegou/uwt ZATERDAG 25IULI1987 PAGH HILVERSUM Miloslav Mecir is de blikvanger van het Open NK tennis, beter bekend als Het Melkhuisje, dat volgende week in ftilversum wordt gehouden. De Tsjechoslo- waak verkeerde vorig jaar in dezelfde positie, toen echter was hij twintigste op de wereldranglijst, nu vijfde. Van de spelers in dit dertigste toernooi (waar drie ton aan prijzen geld valt te verdelen) heeft ook Martin Jaite (Argentinië) een plaats bij de eerste twintig van de ATP. In 1986 stond de deur naar Hilversum nog open voor de nummer 173 van de lijst, dit keer is een plaats bij de eerste honderd een noodzaak. Mi- chiel Schapers had vorig jaar nog recht op plaatsing (vijfde) en Menno Oosting op deelne ming via zijn positie op de we reldranglijst. Dit keer niet meer, de concurrentie is groter geworden. Tussen inschrijven en daad werkelijk spelen, wil nog wel eens een gaatje vallen, maar toernooi-directeur Piet van Eijsden heeft uit telefoonge sprekken de zekerheid dat Mecir in ieder geval niet zal ontbreken. De enige afschrij ver is Agenor (Haiti), een spe ler van rond de zestigste plaats, die op de Hilversumse lijst iets onder het midden staat. De „wilde kaarten" zijn trou wens nog niet alle drie ver deeld. Van Eijsden zou liever het recht op vijf kaarten heb ben verdeeld. Eén is er voor Andrej Tsjesnokov, die dit weekeinde met de Sovjet-Unie voor de Davis-beker tegen Ne derland speelt, de tweede gaat naar Tom Nijssen en de derde komt vrijwel zeker ook bij een Nederlander terecht, nationaal kampioen Christian Feenstra of Menno Oosting. De spelers die rechtstreeks tot het toernooi werden toegelaten zijn: Me cir (Tsj), Jaite (Arg). Novacek (Tsj), Hlasek (Zwi), Skoff (Oos), Perez-Rol- dan (Arg), Bengoechea (Arg), Maurer (WD1), Muster (Oos), Fleurian (Fra), Schapers (Ned), Tous (Spa), Limber- jger (Aus), Stadler (Zwi), Osterthun jWDl), Mezzadri (Ita), Pimek (Tsj), De Miguel (Spa), Steeb (WD1), McNa- .mee (Aus), Arrese (Spa) en Davin (Arg). Wild-cards: Oosting (Ned) en Tsjesnokov (Sov). VALKENSWAARD Michiel Schapers en Andrei Tsjesnokov hebben gisteren in Valkenswaard Davis-bekergeschiedenis ge schreven. De eerste wedstrijd in het duel in de halve finales van de Europese zóne A tussen de betere tennissers van Nederland en de Sovjet-Unie, leverde in de eerste set een unieke score op. Na twee uur en 53 minuten spelen besliste de Sovjet-speler de set op de zevende mogelijkheid die hij daartoe kreeg. De stand van 24-22, die op het bord kwam te staan, is in de 87-jarige his torie slechts een keer voorgekomen. In 1975 eindigde telde de tweede set van het duel tussen de Co lombiaan Betancourt en de Canadees Power eveneens zoveel ga mes, de meeste in het voordeel van de Zuidamerikaan. De partij ging echter naar Power. Die parallel werd in het duel in Val kenswaard niet doorgetrokken. Schapers won weliswaar de tweede reeks met 6-1, maar ging daarna kansloos tenonder: 6-2, 6-2 En omdat ook Nijssen tegen Volkov verloor (6-8, 5-7, 4-6) staat Nederland nu met 2-0 achter. DEN HAAG Toen Tim Mayotte en Eric Je- len in Hartford de baan opstapten voor de eer ste partij van de Uaviscup-ontmoeting van de Verenigde Staten tegen West-Duitsland, waren aan de andere kant van de wereld Australië en India al bijna zeker van een plaats in de vol gende ronde. De titelverdediger nam in Brisba ne een voorsprong van 2-0 op Mexico. De 12.000 toeschouwers op de Milton Courts be jubelden de terugkeer van hun idool Pat Cash, die na zijn Wimbledon-overwinning niet meer in actie kwam. Cash' glorieuze rentree voor ei gen publiek kon absoluut niet worden ver stoord door de aanwezigheid van een tegen stander als Leonardo Lavalle. Deze werd dan ook in drie sets geklopt. In New Delhi hadden politie en leger het sta dion hermetisch afgegrendeld om de Indiase en Israëlische tennistop een ongestoord middagje te garanderen. De thuisspelers profiteerden het meest van de rust. Ramesh Krishnan had al leen de eerste set tegenstand te duchten van oldtimer Shlomo Glickstein. Vijaj Amritraj ver loor meer zweetdruppels in het duel met Amos Mansdorf, maar bezorgde India uiteindelijk nog vrij probleemloos de maximale voorsprong op de eerste dag. Bij de Romeinse arena van Fréjus gaf Kent Carlsson drievoudig Daviscup-winnaar Zweden de leiding tegen de Franse selectie, waarin Yannick Noah wegens een vormcrisis ont breekt. De Zweed stond Thierry Tulasne één set en vier games in de andere toe. Mats Wilan- der had even later nog minder moeite met Henri Leconte. ROME Barbara de Wit heeft bij de Europese kamp schappen voor junioren voor de derde Nederlandse me< gezorgd. De zwemster van Zeeschuimers uit Zandvoort in de finale van de 100 meter rugslag als derde aan in U Het onderdeel werd gewonnen door de Zweedse Joh °r Larsson in 1.03,90 vóór Alexandria Croitoru, de andere! meense finaliste. Jacqueline Wildeman werd vijfde. Bij de jongens verbeterde Martin van der Spoel het Nfck lands aspirantenrecord op de 400 meter wisselslag persoo 0,( opnieuw. In de series kwam hij vrijdag al tot 4.41,94. Te den van de beste acht van Europa - hoewel de zwemmei an de Sovjetunie in Rome ontbreken - dook hij daar nog rd ruim onder: 4.38,18. Hij kwam er overigens niet verder |'s dan de vijfde plaats, ruim achter de Franse winnaar Sa die 4.33,30 nodig had voor de afstand. Inge de Bruijn kwam op de vijftig meter vrije slag tot seconden, hetgeen een Nederlandse aspirantenrecord kende. HILVERSUM Het tren dy society-wereldje dat dezer dagen in Hilversum 's werelds beste golfers volgt, zit het niet mee. Niet alleen glibberen de honderden liefhebbers veelal op de verkeerde schoenen over de natte baan, ze hebben ook nog de pech steeds achter de verkeerde spelers aan te lopen. Want het grote werk komt in dit open Nederlands kampioen schap van de kleintjes. Niet Ballesteros, helemaal niet Ian Woosnam, die nota bene niet eens door de kwalificatie kwam, maar Jerry Anderson, Tony Johnstone, David Russel en Mark Roe delen vooralsnog de lakens uit. De eerste twee spelers staan op de 182e en I42e plaats van de wereldran- granglijst, de andere twee komen daar zelfs niet eens op voor. Het ziet er derhalve naar uit dat deze titelstrijd de vreemd ste en onvoorspelbaarste wordt sinds tijden. Vooral ook omdat de bosbaan in Hilversum lang niet zo moeilijk is als bijna ie dereen vooraf nogal luid ver kondigde. Niet voor niets zit ten bij de laatste 65 spelers al leen golfers die in de eerste twee kwalificatieronden niet meer nodig hadden dan 144 slagen, ofwel de par van de baan. De Canadees Jerry Anderson spotte met alle voorspellingen en het baanrecord, dat in 1980 door Ballesteros en donderdag door David Feherty op 65 sla gen was gezet. Nadat Ander son een dag eerder al in 69 sla gen was rondgegaan, deed hij het gisteren in niet meer dan 63 slagen. Hij werd werd daar mee de leider met twaalf sla gen onder par, en dat zijn er maar liefst zeven meer dan fa voriet Seve Ballesteros. Voorlopig ziet het er naar uit dat Anderson het toernooi uit speelt, maar met hem weet je het maar nooit. Er is geen spe ler die zo vaak geblesseerd is als hij. Als tiener overleefde hij zowel een zeer ernstig auto- als bootongeluk, in 1985 moest hij in de Nederlandse ti telstrijd opgeven wegens een ribblessure en direct na thuis komst viel hij van een truck, waardoor hij diverse ribben kneusde. Daarna moest An derson nog in diverse toer nooien opgeven wegens rug blessures en bronchitis. Ziek of onderweg dus, maar wel een ras-speler. En passant pakte hij nog een hole-in-one mee op de vijfde hole. Zoiets is voor namelijk geluk, maar leverde hem niettemin vijfduizend gulden op van een jeneverfir ma. Had Anderson het op de vijftiende hole gedaan, zou hij er ook nog een dure auto aan hebben overgehouden. Ongeluk Misschien wordt Hilversum overigens wel in meerdere op zichten het toernooi van de „kneuzen", want achter An derson sloeg David Russel zich naar de tweede plaats met tien onder het baangemiddelde. Russel heeft ook al een niet misselijke ziektegeschiedenis. Twee jaar geleden had hij een ongeluk met zijn auto, waar hij meer dood dan levend werd uitgehaald. Iedereen schreef hem daarna af als golfer, maar Russel knokte zich terug. Hij kreeg een baan bij een make laar in Los Angeles, waar hij vier halve dagen het onroe rend goed mag verhandelen en de rest van de week aan golf kan besteden. Een hoofd prijs in Hilversum betekent voor hem aanzienlijk meer dan alleen maar een fors be drag aan geld. Hoe anders is dat met Balleste ros, de man die alleen maar gewend is aan winnen. En als dat er even niet in zit, wordt hij nog knorriger dan-ie al is. Gisteren had de Spanjaard ab soluut zijn dag niet en kwam BAANRECORD VOOR ANDERSON, GEEN KWALIFICATIE WOOSNAM met moeite nog in 72 slagen rond. Hij moet vooralsnog ne gentien spelers voor zich dul den en dat is een bijna onge kende situatie. Toen hij dirct na zijn ronde enige (goed be taalde) pr-activiteiten voor één van zijn sponsors moest ver richten, toonde hij zich ook ui terst geïrriteerd. „Het publiek verwacht tegenwoordig zo veel van me, maar ik kan niet elke dag 66 spelen", zei hij. „Ik ben God niet. Net als ieder mens heb ik ook wel eens een dag dat het minder gaat. Ik kon me vandaag niet voldoen de concentreren, mede omdat we op de afslagen vaak lang moesten wachten". Dat laatste kwam omdat Ballesteros al leen met Sam Torrance speel de, nadat Graham Marsh don derdag met een rugblessure verstek had laten gaan. En met z'n tweeën spelen gaat nu eenmaal sneller dan met z'n drieën. Ballesteros is desondanks nog door niemand afgeschreven, want de Spanjaard heeft wel vaker een slechte dag gehad in toernooien die hij toch won. Temeer daar de „mindere" spelers die in het begin zo sterk draaien, dat hoge niveau zelden of nooit vier dag kun nen volhouden. Vooral door de spanning waaraan ze niet zo gewend zijn als de echte groten, onder wie Ballesteros wel degelijk moet worden ge rekend. Een typerend beeld voor de moeilijke dag die favoriet Seve Bal lesteros gisteren had: van ver buiten de baan moet hij de bal naar de hole slaan. FOTO: ANP veld slaan. Beiden speelden een sterke rondl en delen de vijfde plaats met Ronan Raf- ferty en Gordon Brand jr., de man met de onafscheidelijke kuitbroek. En omdat het vooralsnog toch het toernooi der verrassingen is, plaatste zich zowaar ook een Nederlander bij de besten: Bart Nolte. Hij bewees met 144 slagen nog immer de sterkste nationale amateur te zijn en overtroefde kampioen Daan Slooter, die op 152 eindigde. Daarmee is Nolte meteen ook de enige speler die morgen middag uit handen van Prins Bernhard officieel geen geld als prijs mag aannemen. DICK HOFLAND Maar hoe smal aan de top de rand tussen zelfvertrouwen en falen kan zijn, maakte Ian Woosnam gisteren duidelijk. Niemand heeft dit seizoen in het Europese circuit zoveel verdiend als deze kleine Welshman, maar gisteren raakte hij ineens volledig van de kook. Hij miste een paar putts op enkele centimeters, sloeg vervolgens op de vierde de bal ver de bossen in, miste daarop een eenvoudige putt en ineens was het met hem ge beurd. Hij eindigde in 77 sla gen, veel te veel om ook maar in de buurt van de kwalificatie te komen. In zijn gezelschap lieten de Ier Eamon Darcy en de Spanjaard José-Maria Cani- zares zich er niet door uit het P< ra ng NIJMEGEN Aan* traditie dat de intocht - de Nijmeegse Vierda altijd gepaard gaat fraai zomerweer, is gi middag een einde gg men. De glorieuze nenkomst via de Sint nastraat vertoonde zelfde beeld als de v gaande dagen. Het leg bleef ook tijdens de ste marsdag door het bantse land met als terplaats Cuyk niet di Het aantal uitvallers groot. In totaal moesten deelnemers voortijdig dei proef staken. Dat is ruim procent van het aantal (21 it dat dinsdagmorgen in vroegte op pad was gegaa totaal hebben dit jaar 2 wandelaars de Vierdaags i gelopen. Vorig jaar ware: 2) er 26.485. I De 71e Vierdaagse stond e een groot deel in het t k van het afscheid van van Dongen. De 72-j marsleider is twintig jaai ?i tief geweest in de organiihr Hij heeft de leeftijd bereik g een stapje terug te doen et Van Dongen de handen ei lijk vrij heeft, is hij vast plan om volgend jaar zelf de Vierdaagse mee te lope LEIDEN De wedstrijd- lijders, anders kan deze functie onder de huidige omstandigheden niet ge- blokletterd worden, kon den het andermaal niet winnen van hun deze week immer lastige oppo nenten de weergoden. Er werd derhalve gevlucht; de hal in om precies te zijn. In Ter Aar werd rond 20.30 uur het sein voor de aftocht gegeven. De inter nationale badgasten in Noordwijk besloten kort daarna om het verder maar droog te houden. Nog voor die vlucht raak te het DED- en het HED30+-veld van Ter Aar zijn aanvoerders kwijt. In Noordwijk sneu velde „in de drup" de re gionale favoriet Kees Heemskerk. Frank Stie- nen was in drie sets nipt de betere. De A-partijen tijdens het Bad- gastentoernooi zijn somtijds van een even hoog niveau als de goed lopende catering in het clubhuis. Van beide werd gisteren genoten, waarbij de belangstelling voor het culi naire vanwege het weer tame lijk groot bleek. Buiten viel er echter tot half negen voor de toeschouwers, veelal voorzien van een paraplu, ook flink te smullen. En dan met name van de A-partijen, waar de passeerslagen sneller voorbij zoeven, de ballen na een drop volley minder lust hebben van het gravel op te stuiten en de geslaakte kreunen en kreten die van Lendl c.s. nog meer benaderen dan we in de B- toernooien gewend ziin. Een aardig voorbeeld gaf Chris Vermeeren in zijn tweesetter tegen Ron Dirriwachter. Dirri- wachter had geen antwoord op het aanvallende en gedurfde spel van Vermeeren, die de druk pas na 6-2, 6-1 van de ke tel haalde. Opvallend was het verlies van Fred Sauer tegen Liewes: 5-7, 6-3, 7-6. Frans Grimbergen deed goede zaken tegen de sterker geachte Maar ten Koopman. Grimbergen won de eerste set met 6-4, waarna het in de tweede via 6- 3 gedaan was met de Koop man. In B ging Michael van den Berg eruit doordat de Duitse badgast Reinhart het treffen met 7-5, 6-4 in zijn voordeel besliste. Na deze wapenfeiten liet men in Noordwijk de buitenboel voor wat die was en werden de activiteiten naar binnen verplaatst. „Helaas moeten we de nal in", liet wedstrijdleider Van Zoelen gisteravond we ten. „Om in het weekeinde niet in de knoop te raken, werken we daar nog een aan tal C- en D-partijen af". De A- partijen die gisteren geen doorgang konden vinden, zijn naar vandaag verplaatst, in de hoop dat ze dan wel buiten ge speeld kunnen worden. Van Zoelen: We hopen dat het dan droog blijft, want tennis blijft toch het leukst als je het buiten kunt doen". Ter Aar De Ter Aarse tennisdag stond voor zowel wedstrijdleiding als tennissers in het teken van het overleven van de laatste slag op weg naar de halve finales. De wedstrijdleiding wankelde in die strijd rond half negen, toen het aanhoudende hemel- zweet forse transpiratieplek- ken op de banen teweeg bracht. De planners bleven or ganisatorisch echter overeind door uit te wijken naar de hal van Nieuwe Sloot; in de mees te onderdelen is men, zoals ge pland, toe aan de halve eind strijden. Aan spelerszijde over leefden een aantal favorieten de laatste slag niet. Bij de ouwe jongens die het in hun eentje doen gingen zowel de nummer 1 als 2 eruit. Arie Wesseling (1) dolf het onder spit tegen Aalsmeerder Ad Brands, terwijl Kees Koele- Kees Heemskerk heeft zonniger tennisdagen meegemaakt. De regionale favoriet sneuvelde in het A-toernooi in Noordwijk tegen Frank Stienen FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN zit er verbetering in. Eergiste ren had hij nog een „luttele" 3,5 uur baantijd nodig voor zijn partij, gisteren was hij in het HDD, met Ramon Otto, al na 2,5 uur gereed met zijn driesetter die twee tiebreaks rijk was. ERIK HUISMAN man (2) Cor Buys via 6-4, 7-6 naar de volgende ronde zag gaan. Monique van Ruiten had, ondanks haar plaatsing als nummer één, slechts twee games in te brengen tegen Bri gitte Lambers: 6-2, 6-0. Theo Hoogeveen is in Ter Aar weliswaar wedstrijdleider, maar vrijwel niemand kent hem in die hoedanigheid. Hij verkeert namelijk veel lang duriger op de baan dan achter de tafel. Nou kan hij daar niet zoveel aan doen, want de te genstanders die hij treft blij ken nimmer bereid er een korte seance van te maken, al VOOR HET EERST ZONDER CEES KOOLE LEIDEN Het Open Leids Kampioenschap, dat deze week voor de 32e maal op Roomburg wordt gehouden, is een heel apart toernooi. Zoals de districtstitels bij Unicum verdeeld worden en de inbreng van buitenlanders bij Casino een speciaal ca chet aan het Badgasten- toernooi geeft, zo heeft Roomburg een A-toernooi dat al sinds mensenheuge nis als motto heeft: De ge nerale van de Nationale. „Een motto dal net als de andere jaren ook dit jaar de lading dekt", vertelt wedstrijdleidster Annelies Koole. Toch zal de Open Leidse niet meer zijn zoals het dertig jaar lang was. De Generale moet het dit jaar voor het eerst zonder de op 11 juni 1987 overle den Cees Koole hij was dertig jaar lang een van de grote motoren achter De Generale moeten doen. „Er valt dit jaar een soort gat", laat mede-or ganisator A. van Aelst we ten. Ondanks het trieste beeld bui ten, regen plenst neer op de al rijkelijk met plassen bedekte banen, zijn Annelies Koole en A. van Aelst al helemaal in de stemming voor het toernooi dat vandaag begint. Dat be hoeft geen verwondering te wekken, want het toernooi is zowel bij de dames als bij de heren wederom heel sterk be zet. „We hebben in A een lijst van 16 dames, maar gezien het aantal aanmeldingen hadden we makkelijk een lijst van 32 kunnen hebben. En het zijn, zoals elk jaar, uitsluitend Ne derlanders", vertelt van Aelst. „Dat hoort zo als je de Genera le wilt zijn". Zo zal Nanette Schutte van de partij zijn, evenals Jacqueline van Wijk en hoogstwaarschijnlijk Mar- got yan Overloop, de winnares van'het B-toernooi in 1986. Annelies Koole: „We hebben Margot een voorlopige wild card gegeven. Het is 99% zeker dat ze mee mag doen, maar komt er iemand van het kali ber Marcella Mesker, dan...". Toppers Ook de A-herenlijst is goed be zet. Frans Grimbergen, Frank Bitter (de afgelopen week ook al actief in Noordwijk), Marcel Lasonder en Jos Koemans zul len op de banen van Room burg te zien zijn. „Stephan Faas, die vorig jaar het HEB won, hebben we net als Mar got een wild card gegeven. Hij maakt daar gebruik van, maar doet, omdat hij nog steeds last heeft van de ziekte van Pfeif fer, niet mee in B", aldus Van Aelst. Freek van der Capellen werd eveneens bedacht met een wilde kaart. In B doen toppers uit het hele land mee. Illustratief voor de sterkte is de achtste plaats die Michael van den Berg, in Lei den toch een topper in B, ten deel viel en de zesde plek waarop Heieen van der Berg bij de dames geposteerd werd. Die sterke deelname in A en B uit het hele land de C-on- derdelen zijn meer een i nale aangelegenheid is ren een kenmerk van de I Leidse. „De meeste de mers zien elkaar een maal per jaar en Roombi één van die keren voor Een voorbeeld is de heer trieux, die elk jaar uit D ten naar Leiden komt ons mee te doen", vertelt nelies Koole. Het is niet voor niets dat graag al of niet om te s; naar Roomburg komt. „i hier elke keer een bijzor entourage met de vlagde: bloemen in het clubhuis twee feestavonden en het publiek dat 's-avonds een uurtjes komt kijken", vei Van Aelst met zichbaar g< gen. „En sinds vorig ia daar de dagschotel a 9, gekomen. Die vond vori: bij zowel spelers als p- gretig aftrek. Dit jaar doe het "dus weer, want we vi wel dat we goed voor de i sen moeten zorgen". Cees Toch zal het, ondanks de vertrouwde dingen dit jaai ders zijn dan anders bij D< nerale. Voor het eerst in jaar zal Cees Koole er ni zijn. Van Aelst: „We hem erg missen, er valt d lijk een gat. Maar, we gaa ingespeeld team in zijn voort. Vooral voor Ant zal het dit jaar een zwar gave zijn. Ze zit zelf ook jaar in de organisatie en zijn allen nemen we Cees' deel op ons. Het en de toernooien waren slotte zijn grote hobby". ERIK HUIS) Sportwereld Badminton Astrid van der Knaap heeft zich niet kunnen plaatsen voor de derde rondf van het toernooi om de open Indonesische kampioenschap pen. De Nederlandse verloor gisteren in Djakarta van de Chinese Shang Fumie: 8-11, 11-5, 6-11. Autosport Nigel Mansell was gisteren in de eerste offi ciële training voor de GP van West-Duitsland voor formule- 1 coureurs de snelste. De Brit reed op Hockenheim in één minuut en 42,616 seconden met een gemiddelde snelheid van ruim 238 kilometer. Boksen In het derde ge vecht sinds zijn rentree in de bokssport heeft Joe Bugner een zege behaald. De 37-jarige voormalige Europees kam pioen in het zwaargewicht versloeg in Sydney in de tien de ronde de negen jaar jongere Amerikaanse oud-wereldkam pioen Greg Page. Voetbal Fluminense heeft de leiding genomen in de play offs om het Braziliaans kampi oenschap door een overwin ning van 2-0 op Vasco di Gama. Staking van scheidsrechter ten einde MONTEVIDEO De sch rechters in Uruguay, die ge week door het afkont van een staking het begin de voetbalcompetitie uil den, hebben hun protest gisteren opgeheven. De i nale voetbalbond heeft d biters betere arbeidsori digheden en meer zekerhi beloofd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 8