Tanker liep mogelijk op ïraanse „homing-mijn" Nog steeds impasse in ambassade oorlog" Hard oordeel over ramp „Herald Iran dreigt met aanval op bondgenoten Irak BUITENLAND CiicbcSouttMii Hittegolf eist meer slachtoffers Weer bomaanslag in Baskenland Tegenstrijdige verklaringen over bloedbad Mozambique Rechter nieuwe FBI-directeur Britse krant moet wegens smaad ruim 1,6 min betalen MARINE VERBAASD OVER INCIDENT IN GOLF KAPER DC-10 WILDE VRIJLATING HAMADEI FRANSE GIJZELAAR BEDREIGD 99 Duitse raketten wisselgeld bij wapenonderhandelingen m DIRECTIE REDERIJ MEDEVERANTWOORDELIJK 99 Minister Shultz ziet geen aanleiding op te stappen ZATERDAG 25 JULI 1987 PAG» jj ATHENE De hittegolf die Griekenland al een week teistert, heeft gisteren nog meer slachtoffers geëist. Totaal zijn nu meer dan honderd mensen aan de hitte bezweken zo werd gisteren bekend gemaakt. In Athene zochten vele Grieken en toeristen de koelte van de fontei/ien op, bij een temperatuur van 42 graden celcius. Meer dan 1500 mensen werden met ademhalingsproblemen in het ziekenhuis opgenomen en bij de Eerste Hulp in de hoofdstad kwamen in twee dagen tijd zeker 6000 noodkreten binnen. De toestand werd nog verergerd door problemen met de watervoorziening. De temperatuur zou vanaf maandag iets gaan dalen, maar eind volgende week wordt een nieuwe hittegolf verwacht. MADRID Bij een aanslag met een autobom in Spaans Baskenland zijn gisteren acht politie-agenten en en kele voorbijgangers gewond geraakt. De auto stond voor net kantoor van Guardia Civil in de plaats Eibar, in de provincie Guipuzcoa. Eerder op de dag was in Frans Baskenland een Spaanse Bask om het leven gekomen door een bom die onder zijn auto was geschroefd. Niemand heeft tot dusver de verantwoordelijkheid op geëist voor de aanslagen, maar de politie vermoedt dat de actie het werk was van de Baskische afschei dingsbeweging ETA. MOXIXE In het plaatsje Homoine, in het zuiden van Mozambi que, zijn de slachtoffers begraven van de massamoord van afgelopen zaterdag, waarbij zeker 387 mensen werden gedood. Enkele gewon de overlevenden van de slachting vertelden tegenstrijdige verhalen over het uiterlijk van de aanvallers. Volgens sommigen droegen ze legeruniformen, anderen spreken van mannen in burger. De Mo- zambikaanse regering heeft de rebellenbeweging Renamo verant woordelijk gesteld voor het bloedbad, maar in Lissabon ontkende het Renamo-kantoor dat de rebellen er iets mee te maken hadden. Ook Zuid-Afrika» dat de rebellen steunt, heeft alle betrokkenheid bij het bloedbad ontkent. Premier Mario Muchango zei na terugkeer van de begrafenisplechtigheid dat Renamo tien weken voor het bloedbad door de Zuidafrikanen vanuit de lucht was bevoorraad met nieuwe wapenzendingen. Hij kondigde een diepgaand onderzoek aan naar de daders van de brutale slachting, waarbij zieken in hun ziekenhuisbedden werden doodgeschoten en weerloze vrouwen en kinderen met kapmessen en bajonetten te lijf werden gegaan. WASHINGTON President Reagan heeft de 57-jarige rechter William Sessions uit Texas voorgedragen als nieuwe directeur van de federale re cherche FBI. Met Sessions, een „ha vik" die orde en wet hoog in het vaandel heeft, komt een eind aan een lange speurtocht naar de man die Wil liam Webster moest opvolgen als de hoogste politieman in de VS. De be noeming van Sessions moet nog wor den bekrachtigd door de Senaat. Web ster werd in maart benoemd tot hoofd van de inlichtingendienst CIA. Ses sions is pas de vierde directeur sinds de recherche in 1933 werd opgericht onder J.Edgar Hoover. LONDEN Het Britse hooggerechtshof heeft de grootste devergoeding wegens smaadschrift toegewezen aan de oud voorzitter van de Conservatieve Partij, Jeffrey Archer. Ai daagde het dagblad The Star voor het gerecht, omdat het geschreven dat hij zich met de prostituee Monica Coglan ha gegeven. The Star, die geen bewijzen kon overleggen, m« halve de gerechtskosten van 2,3 miljoen gulden ook ruit miljoen gulden smartegeld betalen. Archer trad af als vice-i zitter nadat de beschuldiging van De Star was gepubliceert iel rechtszaak was wekenlang voorpaginanieuws, waarbij het I ai publiek smulde van de onthullingen van de prostituee. DEN HAAG De onder Amerikaanse vlag varen de supertanker „Bridge- •ton", die gisteren in de Perzische Golf schade op- ^liep, is mogelijk het ^Slachtoffer geworden van *èen „homing mijn". Dat is ^een mijn die met een an- -iker aan de zeebodem is vastgelegd, maar loslaat fop het moment dat een tschip in de buurt komt. t£en „homer" verlaat zijn „basis" na het waarnemen jvan geluid en zoekt hier- *ha vervolgens als een soort torpedo zelf zijn ei- tgen doel op. v; Jïji marinekringen is met ver- 'bazing kennis genomen van de berichten over de explosie van zeemijn, waarbij overigens t niemand gewond is geraakt. Eerder werd aangenomen dat het konvooi groot en modern genoeg was om alle explosie ven in de golf te omzeilen en alle aanslagen tijdig te beant woorden. Bovendien waren eerder mijnenvergers actief geweest op de vaarroute van het konvooi. Marinevoorlichter W. Geneste vermoedt dat het konvooi toch een ultra-moderne „homing- mijn" over het hoofd heeft ge zien. Het soort mijnen dat de laatste dagen in de vaarweg naar de haven van al-Ahmadi werd opgeruimd waren vol gens diplomaten een ouder wets type mijn, afkomstig uit de Sovjet-Unie. Omdat een „homing-mijn" op eigen kracht door het water kan be wegen is hij moeilijker onscha delijk te maken. Bovendien voeren op het moment van de explosie geen mijnenvegers of -jagers mee in het konvooi. „En dan kan er van alles ge beuren", aldus Geneste. Omdat de Sovjet-Unie ook be schikt over „homing-mijnen", is volgens Geneste in principe mogelijk dat de Iraniërs via deze grootmacht aan exempla ren van dit ultramoderne en moeilijk te bestrijden wapen tuig konden komen. Voorheen werd door de Iraniërs gebruik gemaakt van onder meer mag netische mijnen, die afgaan op het moment dat een schip dichtbij komt. Direct na de explosie werden extra wachtposten naar de boeg van de begeleidende kruiser „Kidd" gestuurd om naar mijnen te zoeken. Som migen van hen droegen gewe ren om te schieten op verdach te voorwerpen in het water. Als vóór een schip een mijn komt opdrijven, dan is er vol gens de Nederlandse marine nog maar één redding: „Trach ten met machinegeweren de mijn kapot te schieten. Dat is ook de gebruikelijke methode bij het mijnenvegen: schieten als er een boven komt drij ven". Vegen Een mijnenveger veegt de zee in principe mechanisch schoon. Een mijnenjager gaat volgens geavanceerder tech nieken te werk. Meestal vaart een kleine, onbemande onder zeeër voor het schip uit. Intus sen spoort een sonar voorwer pen op die op een mijn lijken. De meest voorkomende mij nen hebben een diameter die varieert van vijftig centimeter tot een meter. De onderzeeër krijgt een lading mee waarmee een mijn tot ontploffing kan worden gebracht. Overigens zijn de onderhandelingen tus sen vertegenwoordigers van de scheepswerf Van der Gies- sen-De Noord en Koeweit over de levering van mijnenja- gers nog steeds niet afgerond. Directeur J. Smit verblijft nog steeds in Koeweit en keert pas na het weekeinde terug in Ne derland, zo meldt een woord voerster van de werf. 'NIEUWE VERGELDIN GSPOLITIEK LONDEN Iran zal aan vallen van Irak op zijn economische installaties voortaan vergelden met aanvallen op „economi sche centra" van Iraks re gionale bondgenoten in de Golf. Dit heeft gisteren de ïraanse parlementsvoor zitter, Ali Akbhar Hashe mi Rafsanjani, gezegd tij dens het wekelijkse vrij daggebed in Teheran. Volgens het ïraanse pers bureau Irna zei Rafsanjani dat het hier om „een nieu we vergeldingspoli tiek" gaat. De invloedrijke politicus zei niet op welke landen hij doel- _de, maar Koeweit en Saoedi- Arabië zijn de belangrijkste fi nanciers van de Iraakse oor logsinspanningen. Beide lan den vervoeren dagelijks 300.000 ton olie voor Irak, aan gezien de Irakese oliehavens door de Golfoorlog goeddeels geblokkeerd zijn. Tot dusverre vergold Iran aanvallen op zijn economische en burgerdoelen alleen met soortgelijke tegen aanvallen op Irakese doelen. Rafjanjani kwam met zijn dreigement kort nadat de su pertanker „Bidgeton" op een mijn was gelopen. Vannacht arriveerde de tanker en zijn escorte met enige uren vertra ging alsnog m de haven van Koeweit, waar volgende week olie wordt geladen. Iran heeft al aangekondigd dat deze olie als „vijandelijke lading" wordt aangemerkt. De ïraanse minister van bui tenlandse zaken, Ali Akbar Gewapende marinemensen aan boord van het Amerikaanse fre gat „Fox" houden het kielzog van de supertanker „Bridgeton" nauwgezet in de gaten. Zodra ze verdacht een drijvend voorwerp zien, wordt er geschoten. FOTO: AP worden opgelost „als de Irake zen ophouden schepen aan te vallen". Velayati, sprak meer verzoe nende woorden. Gisteren zei hij dat alle problemen zullen GENÈVE De in Genève ingerekende kaper van de DC-10 van Air Afrique, wilde met zijn actie de vrijlating van de in de Bondsrepubliek gevangen genomen broers Hamadei afdwingen. Dit heeft de politie gisteravon^ bekend gemaakt. De Libanese broers worden verdacht van terroristische activiteiten. Aan de kaping kwam rond twaalf uur een onverwacht einde toen de bemanning van het vliegtuig er in slaagde de 21-jarige kaper Hoessein Hariri zijn wapen afhandig te maken. Gelij u tijd evacueerden de gijzelaars het vliegtuig via de nooddeur de staart en bestormden mariniers de cockpit, waar de k door een steward werd vastgehouden. Bij de schermutselii 5 liep een bemanningslid een schotwond in de buik op. Ee had de kaper de Franse passagier Xavier Beaulieu (28) doo: hoofd geschoten om zijn eisen kracht bij te zetten. De DC-10 totaal 163 mensen aan boord. CHTAURA Een clan- destiene organisatie heeft gedreigd de Franse gijze laar Jean-Louis Norman- din te berechten als Frankrijk binnen 48 uur geen einde maakt aan de belegering van de ïraanse ambassade in Parijs. De „Organisatie van het Ware Tegen het Foute (OVCF)" dreigt „de Fran se en Amerikaanse belan gen in de hele wereld, en zelfs in het hart van Frankrijk, als dat nodig is", te zullen aanvallen. De ambassade-oorlog tussen Frankrijk en Iran verkeert in tussen nog steeds in een im passe Gisteren onthulde het weekblad „Le Nouvel Obser- vateur" dat de Franse premier Chirac Iran begin juli zou heb ben voorsteld de omstreden tolk Wahid Gordji te ruilen te gen de vijf Franse gijzelaars in Libanon. Het voorstel was on derdeel van een „vertrouwe lijk" ultimatum dat Parijs aan Teheran stelde, voordat de di plomatieke betrekkingen wer den verbroken. Iran wilde of kon daarop niet ingaan, met alle gevolgen van dien. In diplomatieke kringen in Parijs is men zeer sceptisch over een spoedig einde van de ambassade-oorlog. Een uitput tingsslag wordt niet uitgeslo ten. „In Teheran hebben ze alle tijd", aldus een diplomaat. Zowel op het Elysée als op Ma- tignon, de ambtswoning van Jacques Chirac vreest men met de verkiezingen in het vooruitzicht voor het zoge heten „Carter-syndroom". Het vijftien maanden durend beleg van de Amerikaanse ambassa de in Teheran was een van de oorzaken van de verkiezings nederlaag van Jimmy Carter. In Frankrijk worden volgend jaar presidentsverkiezingen gehouden, waarvoor Mitter rand en Chirac beiden in de race zijn. Onderling verschil len de staatslieden van inzicht over de aanpak van het pro bleem. Zo zou Mitterrand voorstander zijn van een har de opstelling jegens Iran, ge zien de onder de socialisten mislukte normalisering van de betrekkingen. Chirac zou daarentegen nog wel willen praten, maar hij staat onder druk van de publieke opinie in Frankrijk, die uitgesproken anti-Khomeiny is. Intussen stapelen de bewijzen zich op tegen Wahid Gordji, die ervan verdacht wordt de organisator te zijn achter de bomaanslagen in Parijs. Ook andere medewerkers van de ïraanse ambassade in Parijs worden ervan verdacht met de bommenleggers in contact te hebben gestaan. „Gordji nu vergeten zou betekenen dat elk ander land Frankrijk on gestraft kan aanvallen", aldus Le Nouvel Observateur. De zich nu ruim een maand schuilhoudende Iraniër blijft het grote probleem. Zeker nu Teheran zijn lot heeft gekop peld aan dat van de Franse di plomaat Paul Torri. De Franse minister voor vei ligheidszaken Robert Pan- draud is gisteren met spoed naar Genève gereisd wegens de kaping van het Air Afri- que-vliegtuig. Naar verluidt zou deze terreuractie los staan van de ambassade-oorlog. Een Franse passagier werd door de Libanese kaper doodgescho ten. WASHINGTON De 72 Per- hing-lA raketten op Westduits grondgebied worden mogelijk gebruikt als wisselgeld bij de wapenonderhandelingen tus sen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten. Westduitse re geringswoordvoerders ver klaarden gisteren dat Bonn de toch al verouderde raketten zal weghalen, als de Sovjet- Unie bereid is tot drastische beperkingen in de conventio nele bewapening. Eerder namen zowel de VS als West-Duitsland nog een hard standpunt in over de kwestie van de raketten, één van 'de laatste struikelblokken voor een akkoord nu partijleider Gorbatsjov akkoord is gegaan met wereldwijde afschaffing van kernwapens voor korte- en middellange afstand. Kolonel Horst Prayon, woord voerder van het ministerie van defensie in Bonn, ver klaarde dat de Bondrepubliek erbij blijft dat de Duitse Pers hings, die wegens hun verou dering in de jaren negentig zouden moeten worden gemo derniseerd, niet moeten wor den betrokken bij de Geneefse INF-onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, ondanks dat ze zijn voorzien van Amerikaan se kernkoppen. Maar hij voeg de daar aan toe dat ze gebruikt kunnen worden als wisselgeld bij onderhandelingen. Pershings kunnen de Sovjets helpen zich soepeler op te stel len over het beperken van hun invasie-capaciteit. Als Moskou zijn dreigingspoten- tieel vermindert, zullen de Pershings-IA geen probleem meer zijn". Verscheidene Amerikaanse re geringsfunctionarissen onder streepten gisteren evenwel dat Washington ook in de toe komst niet bereid is met de Sovjet-Unie te onderhandelen over de Duitse Pershings. (ADVERTENTIE) SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER LONDEN De recht bank in Londen heeft gis teren een bijzonder hard eindoordeel uitgesproken over de verantwoordelijk heid voor de ramp met de veerboot „Herald of Free Enterprise". In een bom volle zaal presenteerde rechtbankpresident Sheen het 170 pagina's dikke rapport over de gekapseis de veerboot, waarbij 188 mensen om het leven kwamen. Terwijl de veer bootkapitein Lewry en de directie van de rederij Townsend Thoresen ge kweld luisterden, verweet Sheen de rederij en veer bootbemanning grove na latigheid. Niemand gaat vrijuit, zo wordt in het rapport geconcludeerd. Het onderzoek naar de toe dracht van de tragische veer bootramp heeft vele maanden geduurd, maar inmiddels is onomstotelijk vast komen te staan dat de „Herald of Free Enterprise" verging omdat de boegdeuren niet gesloten wa ren. De veerboot schepte dui zenden liters zeewater, terwijl de officier die de deuren had moeten sluiten in zijn hut lag te slapen. Kapitein Lewry en de twee voor de boegdeuren verantwoordelijke beman ningsleden dragen de eerste verantwoordelijkheid voor de ramp, aldus Sheen. Zij kregen een schorsing opgelegd. In het rapport kfijgt ook de rederij Townsend Thoresen (nu omgedoopt in P&O) een flinke veeg uit de pan. Zo wordt de houding van vrijwel iedereen bij de rederij als „on geïnteresseerd" gekenmerkt. Het werk van de bedrijfslei ding wordt slordig en onver antwoordelijk genoemd. De Britse minister Channon kondigde aan dat diverse vei ligheidsmaatregelen verplicht zullen worden gesteld. Verder zal de regering bijna drie en een half miljoen gulden be schikbaar stellen voor weten schappelijk onderzoek n^ar het stabieler maken van rij- op-rij-af veerboten. Townsend Thoresens presi dent Peter Ford wilde niet zeggen of werknemers zullen worden ontslagen dan wel een disciplinaire actie zullen on dergaan. Maar hij accepteerde dat rechter Sheen zich hard opstelde tegenover Townsend. „We accepteren volledig dat zijn commentaar en kritiek hard moet aankomen", aldus Ford, „en dat wij dat nu moe ten bestuderen en er naar moeten handelen". Een overlevende van de ramp, passagier Allan Rogers die sa men met zijn vrouw en drie kleine kinderen werd gered, noemde het rapport een „ver goelijking". v „IK DEED WAT IK K( IN CONTRA-AFFAIR1 dl WASHINGTON Amerikaanse minister buitenlandse zaken G ge Shultz heeft giste vragen van de hand ge zen of hij opstapt uit regering Reagan, ore hij zijn functie niet jr. naar behoren zou kun uitoefenen. Tijdens tweede dag van zijn hoor voor de gezamenl Congrescomissies over Iran-Contra-affaire Shultz dat hem wei verweten kan worden, heb de president in cember 1985 afgera zich in te laten met wapenverkoop aan Meer had ik niet kun doen", aldus Shultz. De Republikeinse afgevaat de William Bloomfield v aan Shultz of hij zich nog op zijn gemak voelde in kabinet, als gevolg van de sleep in de hele affaire. J u een psychiater, of zou vroeg Shultz op een bep moment geïrriteerd. Shulu donderdag dat hij bij drie genheden zijn ontslag aangeboden bij de presii De laatste keer was in au tus 1986. Het voormalige hoofd val Amerikaanse inlichtin dienst CIA William Casey overigens geprobeerd heb Shultz te laten ontslaan, klaarde de minister gisW Shultz zei dat hij en min van defensie Caspar Weinl ger vrijwel alleen stonde! hun tegenstand tegen de penverkopen aan Iran. Hij schreef president Rof Reagan als een „besluitvai ge leider", die hun visie 0| zaak kende, maar bij het men van beslissingen op eigen oordeel afging. Shultz heeft verklaard te 1 ben getracht nauwkeurige formatie door de geven aai president toen het schan aan het licht kwam, tel andere medewerkers, Casey, Reagan juist misleid over de operatie. „Heel 1 mensen buiten de rege' wilden mijn scalp", al Shultz. Casey nam afgelo februari zijn ontslag na operatie aan een hersentuB Hij overleed in mei.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4