Veel aanhoudingen, maar geen spoor van geldvervalser De Korte stimuleert warmte-kraehtenergie Eigen bank voor bouwcorporaties 22J! NNENLAND Applaus aandeel houders voor directie Kluwer Boosheid VS over bergen Titanic Fietsend het Kanaal over Rondje vriesland M met kano mil- of dè roeiboot NATIONALE WONINGRAAD: Dierenleed Bocht te ruim genomen EcidócSoinmit ZATERDAG 25 JULI 1987 PAGINA 3 M#een nieuw onderzoek aar paskamermoord ftARLEM Er komt geen nieuw, derzoek naar de Zaanse paskamer- oord. Dat is de uitkomst van een kort ding dat de tot twaalf jaar cel veroor- elde man uit Zaandam had aange- annen tegen de staat. De rechtbank- esident in Haarlem, mr. H.F. van den aak, verklaarde het verzoek niet ont- iblik nkelijk. De veroordeelde, die de t de wr£* °P 21-jarige verkoopster San tend 2 heeft ontkend, vindt dat een elien Verzoek moet worden ingesteld naar iee andere verdachten, die door ge- U1 igen bij name zijn genoemd. Boven- had hij kritiek op het onderzoek ijen de Zaanse politie naar hem instel- Miljoenenstrop boeren door afschaffen Wir DEN HAAG Veehouders leiden per jaar honderd miljoen gulden scha de door het besluit van staatssecretaris Koning van financiën om geen inves teringssteun (Wir) meer te geven bij aankoop van vee. Dit zei mr. O. de Savorin Lohman, advocaat van het Landbouwschap, gisteren in een kort geding tegen de Staat der Nederlan den voor de Haagse rechtbank. Daar in eiste hij dat de maatregel van Ko ning vervalt. Het besluit van Koning zou niet rechtmatig zijn, onvoldoende gemotiveerd en bovendien onrecht vaardig ten aanzien van de boeren, die al zwaar te lijden hebben onder beperkingen in melk- en mestproduk- tie. De uitspraak is 31 juli. Politieman berooft bejaarde echtparen ZUTPHEN Een 26-jarige ex-po litieman uit Apeldoorn is gisteren door de rechtbank in Zutphen ver oordeeld tot zeven jaar gevangenis straf. De man pleegde in de tijd dat hij politieagent was in Apeldoorn twee overvallen op hoogbejaarde echtparen. Na zijn ontslag frau deerde hij met cheques en overviel hij twee maal dezelfde bank. „Ver dachte heeft een ernstige smet toe gebracht aan het blazoen van het Nederlandse politiekorps en hij heeft de samenleving ernstig ge schokt", aldus de rechtbank. Een 26-jarige mede-verdachte kreeg vijf jaar. Actie tegen stort afval in riolering DEN HAAG De gewoonte van mensen om maandverband, inleg- kruisjes, condooms, chemische en giftige stoffen door hun wc te spoe len, is de waterkwaliteitbeheerders in ons land een doorn in het oog. Het Hoogheemraadschap Rijnland in Leiden klaagt over verstopte water- zuiveringspompen, filters en oxyda- tiebedden van waterzuiveringsinstal laties en gaat in de regio een onder zoek doen naar de totale omvang van de schade. De Unie van Water schappen, waarbij alle hoogheemra den zijn aangesloten, gaat in septem ber een voorlichtingscampagne voor het publiek voeren. Bonden: Werkdruk politie te hoog AMERSFOORT De Nederlandse politiebonden vinden dat onmid dellijk een eind moet komen aan de hoge werkdruk bij de politie korpsen. Bovendien levert het hui dige automatiseringsproces bij de korpsen geen enkele arbeidsplaats, op. De bonden, die hun grieven gis teren in een brief aan de ministe ries van justitie en binnenlandse zaken uitten, noemen de belofte van politiek Den Haag voor een ef ficiënter personeelsgebruik een „verzinsel". Woordvoerders van de bonden hebben gistermiddag mee gedeeld dat zij zich beraden op ac ties. Computerstoring: geen huursubsidie ZOETERMEER Door een probleem met een computer van het ministerie van volkshuisvesting hebben 22.000 mensen, geen huursubsidie ontvangen voor april, mei en juni. Veel van die huishoudens ko men daardoor deze maand in financiële problemen geraken, omdat de meeste een inkomen op bijstands niveau hebben. ELSEVIER VOORLOPIGE VERLIEZER: DEVENTER Applaus. Spontaan brachten de aandeelhouders van Klu wer gisteren de handen op elkaar. Een klaterende onderstreping van het succes dat de aandeelhou ders de hoofddirectie en commissarissen toewensen bij de realisering van hun plannen niet met Elsevier, maar met Wolters Sam- som te fuseren. Er liggen nog steeds drie mo gelijkheden op tafel: Elsevietf neemt Kluwer over, Wolteni fuseert met Kluwer, of Klu* wer blijft zelfstandig. En me nig kleine aandeelhouder voelt zich daartussen behoor lijk in de knel zitten. Het ver velende effect van overvallen, zoals Elsevier die in gedachten had, is dat een overvallene kosten moet maken om zichJ zelf te beschermen. De aan deelhouders wilden wel eens weten hoeveel geld dat Klu wer heeft gekost. Nadere in formatie werd daarover overi gens niet gegeven. Een andere aandeelhouder wilde nog wel weten of het reëel is te verwachten dat nu Elsevier al dertig procent, en Wolters Samsom vijf procent Kluwer-aandelen, nog 46 pro cent van de aandelen voor voU gende week vrijdag bij Wol ters worden aangemeld. Maar ook dat kapte president-com missaris Langman af met: „Ik verwacht niet dat het bod niet slaagt." Langman sprak met eenzelfde zelfverzekerdheid als Wolters' topman Ververs afgelopen woensdag. Een zelfverzekerd heid die niet zonder meer is te verklaren. „Of het moet zo zijn," zoals na afloop enkele aandeelhouders taxeerden, „dat Kluwer en Wolters Sam som garanties hebben over de uiteindelijke beslissing van de grote institutionele beleggers. De onwil van Kluwer mee te werken aan een fusie met El sevier is zo overduidelijk, dat voor die beleggers het succes van zo'n fusie ook twijfelach tig wordt. En zulke beleggers kijken op langere termijn. Vanuit Engeland is inmiddels bekend dat enkele grote insti tutionele beleggers, die hun belang in Wolters Samsom hadden afgestoten, terugko men en vertrouwen hebben ih de combinatie Wolters/Klu wer. Het vermoeden bestaat dat Kluwer-zelf of haar ban ken deze aandelen buiten de beurs om (tijdelijk) hebben op gekocht om de koers van Wol ters Samsom te steunen. On der beurshandelaren wint de overtuiging terrein dat Else vier de slag (voorlopig) ver liest en genoegen neemt met de dertig procent aandelen Kluwer om over enige tijd als nog te. proberen met de nieu we combinatie gesprekken aan te knopen. BOSTON In de VS is een storm van kritiek opgestoken op de berging van net wrak van de Titanic door een we tenschappelijk team uit Frank rijk. Volgens Charles Haas, voorzitter van een Ameri kaans historisch genootschap dat zich geheel heeft toegelegd op de in 1912 gezonken luxe- oceaanstomer, is er geen enke le goede reden aan te voeren om de Titanic of voorwerpen daaruit boven water te halen. „Als de reden voor het versto ren van wat wij beschouwen als een symbolische, zo niet letterlijke begraafplaats, de rijkdom is die daarvan het ge volg kan zijn, dan zijn wij ge tuige van een van de beste voorbeelden van hebzucht óp grond van verkeerde informa tie en gebrek aan historisch onderzoek die de wereld ooit heeft gezien," zei Haas. Naar zijn oordeel is de Titanic beslist niet de schatkamer waarvoor het schip in de ge- firikkelde verbeelding van ve en doorgaat Ook in het Ame rikaanse Congres is de Franse berging onder vuur gekomen. Afgevaardigde Walter Jones wil een verbod op de import van voorwerpen die uit de Ti- Janic worden geborgen. dacMc> '0 Wuivend veriaten 36 Nederlanders de Britse haven van Dover voor de oversteek naar Calais met een amfibie-fiets. De reis werd gisteren binnen twaalf uur volbracht. De fiets, te gebruiken op het land en in het water, meet vier bij twaalf meter en is eigendom van de Stichting Ter Ondersteuning van Poliobestrijding (STOP). De oversteek was bedoeld om geld in te zamelen voor een inentingsactie in Burkina Fasso. FOTO: ANP VEERTIG MILJOEN GULDEN EXTRA VOOR SUBSIDIES: DEN HAAG Minister De Korte van economi sche zaken heeft veertig miljoen gulden uitgetrok ken voor extra subsidie op warmte-krachtenergie. De subsidie voor de inge bruikneming van deze enrgiebesparende installa ties kan daarmee van tien naar vijftien procent wor den verhoogd. Warmte kracht, dat met name in de tuinbouw en het bedrijfsleven wordt toege past, is een methode om de warmte, die bij opwek king van elektriciteit vrij komt, te gebruiken om bijvoorbeeld water te ver warmen. Het extra geld maakt onder deel uit van een actieprogram ma dat de minister gisteren heeft gepresenteerd om inves teringen in warmte-kracht te stimuleren. Daartoe wil De Korte ook gas, dat voor warm te-kracht wordt gebruikt, defi nitief tegen gereduceerd tarief leveren en de stroomatrieven compenseren, omdat overtolli ge elektriciteit op het net wordt gezet. De bewindsman wil voorts komen tot oprich ting van een instelling voor warmte/kracht-koppeling. Die moet volgens hem energiebe drijven, particuliere investeer ders en instanties met kennis en ervaring samenbrengen. De Korte wil ook leningen tegen lage rente afsluiten om stads verwarmingsprojecten met warmte-kracht te stimuleren. sterj - f". VEERTIENDE ich, 'J.FSTEDENTOCHT ijt. 'E WATER: uba aar p i f »ard ten .EEUWARDEN Zo'n driehonderd mo torboten, kajuitjachten zei boten, ongeveer 1 170 kano's en zelfs een er" >aar roeiboten en skij- eer acks starten maandag rs d met de driejaarlijkse Elfstedentocht te wa- >or ter. De zoveelste Elf- luil! Stedentocht? F. Roden huis, secretaris van de ens Slfsteclencommissie: vei „Welnee, we zijn er al nen sinds 1946 en tóen wa- uik en er nog maar twee pi Slfstedentochten." lidd jpv In 1946 kwam Karst Leemburg van water sportvereniging „De teeuwen" op het idee, i behalve de tocht op vroren water iets der- Üjl rei ilijks met boten te pro- ïldig iren. Dat sloeg geweldig aan. Er deden toen zes honderd zeilschepen mee; motorboten waren er nog nkr niet zoveel. Het succes ivas enorm en vanaf dat aar organiseert De Meeu- tol ven elke drie jaar een :kui Elfstedentocht te water, ord Het principe is het het en zelfde als die van de „bar- idz re tocht". De deelnemers P" moeten langs de elf ste- ibuiden varen en afstempe- avo len. Een wedstrijd is het l echter niet. Iedereen die de tocht volbrengt, krijgt rrjj, een plaquette, of de tocht nu met een motorboot is ,n afgelegd of in een kano. an< Volgens Rodenhuis stijgt het aantal kano's elke keer. Eerst waren er in slechts een paar, in 1984 waren het er opeens tach tig nu zijn het er dus al ort 170. id Maandagmorgen om acht tot uur geeft burgemeester mr. G. J. te Loo van Leeuwarden vanaf het Friese statenjacht, de boeier „Friso", het start schot voor de veertiende Friese Elfstedenweek, waaraan sommigen dan ook al voor de veertiende keer meedoen. De deelne mers, afkomstig uit alle delen van het land, over nachten maandag in Slo ten en vervolgens in Sta voren, Bolsward, Frane- ker en Dokkum. In alle overnachtingsplaatsen worden tal van activitei ten op touw gezet. Zater dag keren de waterspor ters terug in Leeuwarden. De vijf commissieleden, die de Elfstedentocht or- iniseren, hebben er de inden vol aan. „Het vergt veel tijd. Je hebt bij voorbeeld die 170 kano vaarders. Die moeten ook naar het toliet, maar stel dat er maar één dames- oilet is. Wat dan?" Het is :én van de vele proble men waarvoor een oplos- $ing gezocht moet wor den. Rodenhuis zegt veel tnedewerking van de ver- gemeenten en van Provinciale Water staat te krijgen. In som- ien hoeven ze bij voorbeeld geen lig- of bruggeld te betalen. „Maar het is tenslotte ook een stukje Friesland-pro motie". INMIDDELS 1500 FALSIFICATIES GEVONDEN: AMSTERDAM On- danks intensief speurwerk en de inschakeling van het publiek is de politie de bron van de valse hon derdjes nog steeds niet op het spoor. Verspreid over het hele land zijn inmid dels 1500 falsificaties aan getroffen. Ook deze week werden nog drie mannen aangehouden bij een tankstation in Twello (Overijssel), die probeerden met valse biljetten af te reke nen. De pompbediende had het echter in de gaten, reken de normaal af, maar gaf het kentekennumer door aan de politie. De verdachten beken den twintig „honderdjes" op de automarkt in Amsterdam te hebben gekocht voor 25 gul den per stuk. Zij zouden niet direct in contact zijn geweest met de drukker. Het drietal is inmiddels in vrijheid gesteld. Een pompbediende uit Apel doorn accepteerde onlangs ook een vals biljet van honderd gulden, maar anders dan zijn collega van het Twellose sta tion probeerde hij dit zelf weer bij iemand in te wisselen. Daarbij werd hij betrapt. De man heeft bekend gemerkt te hebben dat hij met waardeloos papier van doen had en kan daarvoor wegens heling wor den berecht. Coördinator A.J. Keukelaar* van de centrale recherche in formatiedienst van het minis terie van justitie schat dat in middels twintig mensen zijn aangehouden die probeerden een vals biljet van honderd gulden in te wisselen. De aan houdingen van mensen die volledig te goeder trouw er gens met vals geld betaalden zijn hierbij niet meegerekend. In totaal zijn nu 1.500 valse biljetten gevonden, die duide lijk van dezelfde pers afkom stig zijn. Van de grote dealers en van de drukkerij heeft de politie nog geen spoor gevonden, on danks de aandacht die in het programma Opsporing Ver zocht hieraan is besteed. De valse biljetten zijn bijzonder moeilijk van de echte honder- jes te onderscheiden. Ze heb ben zelfs verschillende num mers en alleen aan het water merk is bij nauwkeurige be studering te zien dat dit er op gedrukt is en niet in het pa pier is verwerkt. Bij vergelij king met een echt bankbriefje zijn echter meer verschillen te zien. Keukelaar raadt daarom de mensen die veel met pa piergeld werken, zoals winkel personeel, aan een echt biljet van de Nederlandse Bank in de buurt te houden om bij twijfel snel te vergelijken. „Dan zie je het toch in één oogopslag,' verklaart de woordvoerder van de reche- che informatiedienst. Hij waarschuwt tegen paniek: „Er zijn tot nu toe 1.500 valse bil jetten gevonden terwijl er twintig miljoen echte briefjes van honderd in omloop zijn. De kans een falsificatie in handen te krijgen is dus bij zonder klein". Met een gezicht van „snap-jij-dat-nou" zit politieman Sjors Avezaat bij de Mechelse herder, die hij juist op tijd uit een grintput in het Limburgse Heijthuysen had gered. De hond werd gisteren door hem aangetroffen in de tien meter diepe put met een jute zak met stenen om haar nek. De eige naar moest blijkbaar hoognodig met vakantie. Avezaat is van plan voor de hond te blijven zorgen. FOTO: ANP ALMERE De Nationale Woningraad (NWR) ontwikkelt een plan voor de oprichting van een eigen bank die voor de aange sloten woningbouwverenigingen geld kan lenen op de kapitaal markt. De NWR denkt daarmee tegemoet te komen aan de pro blemen die de bouwverenigingen momenteel ondervinden bij het aantrekken van kleinere leningen voor de bouw van nieuwe huurwoningen in de sociale sector. Die problemen worden alleen maar groter nu de overheid het voornemen heeft helemaal te stoppen met het verschaffen van kapitaal via overheidsleningen. In dat geval zijn de woning bouwverenigingen volledig aangewezen op de vrije kapitaal markt. Dit jaar worden in totaal 36.000 woningen in de sociale sector gebouwd. Daarvan worden er 10.800 neergezet met geld dat via de overheid is geleend. Als volgend jaar eenzelfde con tingent wordt gebouwd, moeten de woningbouwverenigingen ongeveer één miljard gulden extra zien los te krijgen van de grote geldschieters. Banken en pensioenfondsen tonen momenteel echter weinig in teresse in relatief kleine leningen aan afzonderlijke woningcor poraties. Bij de Nationale Woningraad zijn zevenhonderd wo ningbouwverenigingen en -corporaties aangesloten met een to taal beheer over 1,25 miljoen woningen. De gevel van het kantoor van een margarinefabrlek aan de Rot terdamse Nassauhaven is gisteren totaal vernield, toen de kust vaarder Hedlo de bocht iets te ruim nam en het kantoor ramde. Typistes die in de kamers aan het werk waren, zagen het onheil aankomen en konden op tijd een goed heenkomen vinden. Vol gens de havenloods was er iets mis met de stuurinrichting van het schip. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3