PAUS BENOEMT VOORZITTER OPUS DEI TOT DEELNEMER BISSCHOPPENSYNODE CcidócSomaMt BILLY GRAHAM-CONGRES WAS HEMELSE ERVARING Israëlisch schoolboek wil eerlijk beeld van Arabieren geven brieven van lezers kerk wereld terre des hOmmes GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócSomatit Dagjesmens Oproep: dialoog met Doopsgezind Wereldcongres Indianenorganisatie: moord op bisschop is „ongeval' O Rolluiken en oogkleppen Blijvend koel GIRO 100900 ZATERDAG 25 JULI 1987 PAGIN door Marinus van der Berg Mens van de dag, wordt iemand wel eens genoemd. Het slaat meestal op oude mensen, broos en breekbaar, die niet lang meer hebben te gaan. Vroeger stond het meer in het bewustzijn van mensen gegrift, dat we allemaal mensen van de dag zijn „Vandaag ik en morgen gij", stond er bij de ingang van de kerkhoven. Ziekte en sterven stonden toen meer in -het leven. „Er zijn middeleeuwse prenten en schilderijen van een sterfkamer. Het eerste wat daarbij opvalt, is dat vaak de deur of het raam openstaat. Deze openheid betekent dat iedereen erbij mag. Sterven doe je midden in het le ven. Het is van de mensen zelf en niet van de dokter of het zieken huis", schrijft Paul Bruggeman in zijn boekje „Gebroken verhaal", uitgeverij Lannoo (1987). Bij „dagjesmens" denken we nü niet op de eerste plaats aan de dood. Het slaat nu meer op men sen die in de vakantietijd zo af en toe een dagje uitgaan. Soms heeft dat wel iets met ziekte en sterven te maken. Je weet niet of je nog zo'n dag-uit aankunt. Of er zit al leen nog maar de mogelijkheid van èèn dagje in voor de mensen die de dag- en nacht zorg hebben voor een hulpbehoevende of zieke thuis. Soms genieten ze volop van zo n vakantiedag, maar vaker den ken ze op zo'n dag toch voortdu rend aan huis. Bij dagjesmensen denk ik vaak aan éénvoudige mensen in de goede zin van het woord. Ze zijn niet ingewikkeld. Ze nemen hun brood zelf mee en een thermoskan met koffie en fris. Op zo'n stil plekje aan een bosrand of bij een spoordijk, genieten ze van hun zelfgesmeerde boterham en mis schien is er zelfs een krentenbol. „Wat hebben we het toch goed met elkaar", zeggen ze. Bij de horeca zijn deze dagjes mensen niet erg populair. Ze ver bruiken niet veel. Tegen het eind van de middag veroorloven ze zich een ijsje of een frisdrankje en kun nen daar dan wel een uur opzitten, kijkend naar andere dagjesmen sen. Bestaan de dagjesmensen nog? Ze lijken uit te sterven, de echte dagjesmensen. Met horden stap pen ze nu in fietsbussen, skibus sen en slaapbussen. Komen dood moe aan en keren doodmoe terug. Jk vermoed dat er nog heel wat dagjesmensen zijn, maar ze hou den zich meer verborgen. Vanuit een soort vals schaamtegevoel. Zich bij voorbaat al verontschuldi gend: „We gaan alleen maar af en toe een dagje uit". Alhoewel uit-in-eigen-land meer in is en in sommige kringen zelfs mo dern, ben je toch eigenlijk alleen op vakantie geweest als je verre kusten hebt aanschouwd. Met je hand voor de mond kun je nog aan enkele vertrouwelingen vertel len dat je naar België bent ge weest. Liever niet doorvertellen. Het klinkt zo zuinig. Hoewel een dagje Brugge niet te versmaden is, kan ik u zeggen. Nu moet u niet denken dat ik ja loers ben, want ik heb ook niet te klagen. Een uitnodiging om de Ne derlandse Antillen te bezoeken, ook al moest ik er dan wel wat doen, deed me watertanden. En het was prachtig. Toch kan ik ook erg genieten van een dagje of een half dagje tus sendoor, wanneer ik niet beschik over een zee van tijd. Daarom draag ik de dagjesmensen ook een warm hart toe. Zo komt dit stukje tot stand, terwijl ik geniet van een half dagje Deventer. In de Bergkerk laten amateurs hun kunstwerk zien. En bij Kunst en Keramiek aan de Assenstraat zijn prachtige werken van de potten bakkers uit Oosterhout, de Bene dictijnen. te zien. De beheerders hebben pas een aanmoedigings prijs van de stad Deventer gekre gen omdat ze dp zo'n bijzondere manier de keramiek-kunst onder de aandacht hebben gebracht. Zo'n middag is me kostbaar. Dagjesmensen zijn volgens mij mensen die de kunst van genieten kennen. Ze weten dat overvloed nog niet gelukkig maakt. Intussen komen er ook weer steeds meer dagjesmensen die uit armoede zelfs nauwelijks 'n dagje uit kun nen. Dat is nog een ander verhaal. Ik groet de dagjesmensen vanaf 'n binnenplaatsje. LEIDSCHENDAM De Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC) en het Doopsgezind Wereldcongres hebben de aangesloten kerken opgeroepen tot een intensieve dialoog op plaatselijk en regionaal niveau. Beide organisaties hopen in 1988 de ontwikkelingen en resultaten van deze gesprekken te beoordelen. Dat blijkt uit het voorwoord op een studiedocument van de WARC, getiteld „Doopsgezinden en hervormden/gereformeerden in dialoog". De oproep tot een dialoog ontstond tijdens een tweedaagse consultatie van doopsgezin den en hervormden/gereformeerden in juli 1984 in Straatsburg. De WARC heeft eerder al gedurende tien jaar gesprekken gevoerd met de Wereldbond van Baptisten. Slecht nieuws ijlt voor, goed nieuws toeft VATICAANSTAD De voorzitter van Opus Dei, Alvaro del Portillo, en de oprichter en geestelijke leider van de eveneens als behoudend bekend staan de Italiaanse beweging 'Comunione e Liberazio- ne', prelaat Luigi Giussa- ni, behoren tot de dertig personen die paus Johan nes Paulus II heeft be noemd tot deelnemer aan de bisschoppensynode over de plaats van de le ken in de RK Kerk. De bisschoppensynode wordt van 1 tot 30 oktober in het Vaticaan gehouden. Eerder deze week maakte het secretariaat van de synode al bekend dat 231 stemgerechtig de personen aan de synode zullen deelnemen. De namen van de dertig deelnemers die door de paus zijn benoemd, zijn vrijdag door de Osserva- tore Romano gepubliceerd. Alvaro del Portillo en Giussa- ni zijn met prelaat Jan Hirka van de katholieken van de byzantijnse ritus in Tsjecho- Slowakije de enige deelne mers zonder de titel van bis schop. Tot de overigen die door de paus ziin benoemd, behoren de aartsbisschop van Managua, kardinaal Miguel Obando y Bravo, de aartsbis schop van Madrid, kardinaal Angel Suquia Goicoechea, en de aartsbisschop van Mün- chen, kardinaal Friedrich Wetter. De paus heeft drie kardinalen benoemd tot voorzitter van de bisschoppensynode. Het gaat om de voorzitter van de pau selijke lekenraad, kardinaal Eduardo Pironio, de aartsbis schop van Hanoi, kardinaal Joseph Mane Trinh Van Can, en het hoofd van de Oek- raïns-katholieke kerk, kardi naal Myroslav Ivan Luba- chivsky. Dezen zullen bij toerbeurt de vergaderingen leiden. De aartsbisschop van de Senegalese hoofdstad Da kar, kardinaal Hyacinthe Thi- andoum, is benoemd tot rela tor. Hij heeft de taak een in leiding over het thema van de synode te houden en een sa menvatting te maken van de interventies van de deelne mers. QUITO Leiders van de vereniging van inheemse vol keren in Ecuador (COFE- NAIE) hebben de moord op bisschop Alejandro Labaca Ugarte en de non Ines Arango een „betreurenswaardig onge val" genoemd. Labaca, sinds 1984 hoofd van het apostolisch vicariaat Aguarico, en de zus ter werden maandag door le- den van de Tagairi-stam met giftige pijlen gedood. Volgens de bisschoppenconferentie van Ecuador had Labaca, tij dens een vlucht boven het Amazonegebied een groep in dianen ontdekt met wie hij in contact wilde komen. De bis schop beschikte over uitste kende contacten met de Auca- indianen, waartoe de Tagairi- stam behoort, omdat hij er ja ren als missionaris heeft ge werkt. Voordat het vliegtuig landde heeft Labaca zoals ge bruikelijk geschenken omlaag geworpen om aan te geven dat hij vreedzame bedoelin gen had, maar direct na de landing van zijn vliegtuig werd hij om het leven ge bracht. Volgens de vereniging van in heemse volkeren zijn de bis schop en de zuster slachtoffer van een misverstand gewor den. In de regio waarin het incident plaatshad zijn er re gelmatig conflicten tussen de indianen en medewerkers van de oliemaatschappijen die daar werkzaam zijn. De india nen vrezen dat hun cultuur door de olieindustrie wordt vernietigd. Terugblik op Amsterdam '86 AMSTERDAM Het in ternationale congres voor rondreizende evangelis ten, dat verleden jaar door Billy Graham in Amsterdam georgani seerd werd, heeft in elk geval een nieuwe wen ding gegegen aan het le ven van de uitvoerend di recteur ervan, de Duitser Werner Btlrklin. In het zojuist verschenen boek „Amsterdam '86" schrijft hij dat hij na het congres is teruggekeerd tot de „frontlijn" van de ver kondiging. Volgens dr. W. Smyth, die voorzitter was van het con gres, zijn vele van de tiendui zend evangelisten die naar Amsterdam kwamen, „beter toegerust teruggekeerd van wege het onderricht dat ze kregen in de bijbel". Uit vele citaten van deelnemers, van wie tweederde uit de Derde Wereld afkomstig was, blijkt dat zij zich inderdaad door „Amsterdam '86" gesterkt voelen. Niet alleen door de training die ze ontvingen, maar ook door het samen-zijn. Over de sluitingsceremonie schrijft een Afrikaanse evan gelist: „Niet voor ik in de he mel ben zal ik zulke liefde en broederschap weer ervaren!" Hij doelt daarmee op de blan ke Zuid-Afrikaan die zijn zwarte landgenoot omhelsde. De cameraman die deze im pliciete afwijzing van de apartheidspolitiek vastlegde, klaagt achteraf: „Het pro bleem is dat niemand buiten dit congres zal geloven dat de omhelzing spontaan was". Graham zelf zegt dat het con gres bewezen heeft dat het evangelie alle culturele en so ciale barrières overstijgt. „De christelijke boodschap spreekt tot alle soorten mensen in alle mogelijke situaties, of het nu op een universiteitscampus in Amerika, een straathoek in Singapore, een dorp in Nige ria of een cathedraal in Enge land is. Want de basisbehoef ten van het hart van een mens zijn over de hele wereld dezelfde", aldus Graham. JERUZALEM Het Is raëlische ministerie van onderwijs heeft een schoolboek gepubliceerd waarmee een bijdrage moet worden geleverd aan het afbreken van de vooroordelen en stereoty pen die bestaan bij veel joodse kinderen, als zou den Israëlische Arabieren wreed, gevaarlijk en sme rig zijn. De bundel met 12 korte ver halen, getiteld „Sabras" is het eerste boek dat in Israël is verschenen voor leerlingen van de basisschool, waarin het leven van de Arabieren wordt beschreven en de ingewikkel de verhouding tussen joden en Arabieren uit de doeken wordt gedaan. „Sabras" is het Hebreeuwse woord voor in heemsen. „In het verleden werd ont kend dat er Arabieren in Is raël zijn," zei Ora Ben-Yosef van het ministerie van onder wijs. „Het onderwerp kwam sporadisch aan de orde maar werd niet systematisch behan deld." Op een aantal middelbare scholen voerden leraren, vier jaar geleden een cursus in over net leven van Palestij- nen met een Israëlisch pas poort. Sindsdien wordt meer dan de helft van de middelba re scholieren met het onder werp geconfronteerd. Maar een belangrijke vraag die wordt opgeworpen is hoe veel er wordt opgelost met een dergelijke aanpak, als de staat de Arabische landgeno ten blijft behandelen als twee derangs burgers. Binnen de Israëlische grenzen van voor 1967 wonen 700.000 Arabieren tussen 3,5 miljoen joden. De scholen worden be volkt door 800.000 joodse kin deren en 216.000 Arabische kinderen. Sociale controle zorgt er voor dat joodse kinderen apart spelen. In de Israëlische media wordt vrijwel dagelijks melding ge maakt van gewelddaden die aan Arabieren worden toege schreven. De overheid noemt hen „terroristen" en de PLO wordt beschouwd als „terro ristische organisatie". En dus groeit de joodse jeugd op in angst voor „de Arabier", een angst die eenvoudig racisti sche kernmerken kan aanne men. De meeste Arabieren en joden wonen in aparte steden en gaan naar aparte scholen. De sociale controle maakt vriend schappen tussen de beide be volkingsgroepen vrijwel on mogelijk. Van beide kanten wordt de omgang ontmoedigd. De vooroordelen en stereoty pen worden vesterkt door het internationale conflict tussen de Arabische landen en Israël. „Als ik denk aan het woord Arabier, dan denk ik aan ie mand die gevaarlijk is," zei Israel Cohen, een zesde-klas- ser. „Je kunt ze niet vertrou wen. Je weet nooit of hij je vriend of je vijand is." Zijn klasgenoot Michal Cohen (geen familie): „Arabieren zijn vies en eng. Ze dragen kaffiyehs (hoofddoeken)." De twee 12-jarige jongens kwamen uit Iryat Hayovel, een middenklasse wijk in Je ruzalem. Zij hoorden bij een testgroep voor het boek „Sa bras". Hun lerares Mira Weitz zei dat zij een jaar geleden begon met het vertellen van de ver halen uit het boek. Op dat moment wisten de leerlingen nog niets over Arabieren en waren stomverbaasd te horen dat Palestijnen Israëlische staatsburgers zijn. In de loop van het jaar „be gonnen ze te ontdekken hoe ingewikkeld de verhoudingen tussen Arabieren en joden zijn," zei ze. Maar aan het eind van het schooljaar, had den de meeste leerlingen nog steeds een negatief beeld van Arabieren, ook al leek in sommige gevallen plaats te zijn ontstaan voor enige nuan ce. „Als ik een grote groep Ara bieren zie, ben ik nog steeds bang," zei de 12-jarige Gadi Landau. „Maar ik denk dat de meeste Arabieren ook bang zijn voor ons." Alouph Hareven van het Van Leer Instituut, waar het boek werd samengesteld, zei dat naar schatting 20 procent van alle joodse kinderen een vol komen negatief beeld van Arabieren heeft. Dertig pro cent „denkt wel dat het men sen zijn" en de rest is onver schillig. Een van de verhalen in „Sa bras" speelt kort voor de Is raëlische onafhankelijkheids oorlog van 1948. Een Arabi sche jongen, Abdul Hamid, raakt bevriend met kinderen uit een joodse nederzetting in de buurt, maar verbreekt het contact als de oorlog uit breekt. Tijdens de oorlog kijkt een van de joodse vrienden van Hamid vanuit een wachtpost door zijn verrekijker naar het Arabische dorp. „Ik wist dat dit de vijand was. Maar ik wist ook dat in een van die huizen Abdul Hamid zat. Keek hij ook naar mij door een verrekijker?" De verhalen moeten duidelijk maken dat „zelfs wanneer een Arabier met ons in conflict is, hij een menselijk wezen is dat zich kan identificeren met zijn volk," zei mevrouw Ben- Yosef. In de meeste boekjes voor de basisschool worden Arabische Israëliërs genegeerd en wor den alle Arabieren als vijan den afgeschilderd. „Joden zijn puur goed, zonder persoonlij ke eigenschappen, en Arabie ren zijn puur slecht, zonder persoonlijke eigenschappen," zei zij. Omgekeerd worden soortgelij ke vooroordelen aangetroffen bij Arabische kinderen, die jo den agressief, wreed en arro gant vinden. Maar de Arabische pedagoog Mahmoud Abu Fanne zei dat de Arabische leerlingen zich noodgedwongen meer open moeten stellen voor joden dan andersom, eenvoudig omdat zij een minderheid zijn en door de joodse cultuur worden omringd en overheerst. Zo is de Hebreeuwse les verplicht op Arabische scholen, maar is Arabisch niet verplicht op joodse scholen. Arabische scholieren in de Noordisraëlische plaats Kfar Qareh vormden ook een test groep voor „Sabras". Zij lazen de verhalen in de klas en be spraken ze met joodse scholie ren uit de zuidelijke stad Beersheba, tijdens bezoekjes over en weer. KARIN LAUB ONTEGENZEGGELIJK geven dichte rolluiken de winl sa straten 's avonds en 's nachts een onbehaaglijke aanblik n een agressieve sfeer oproept. Maar vóór de komst van dt luiken liet die sfeer ook al te wensen over. Uitsluitend a bescherming van have en goed voelden vele winkelier den lande zich immers genoodzaakt hun zaken met rollui te beschermen. De bedreigende sfeer en de diefstallen nai zelfs zulke vormen aan dat verzekeringsmaatschappijen de middenstanders eisten dat zij rolluiken lieten aanbren) De stadsbesturen van Amersfoort, Den Haag en Amsten willen dat de gesloten stalen rolluiken verdwijnen en i den vervangen door doorzichtige, achter de winkelruit i gebrachte exemplaren. Daarbij blijven de artikelen zicht: en raken de winkelstraten hun sombere karakter kwijt, j 7 sterdam overweegt tenminste nog de vervanging te subsi ren, maar de Haagse wethouder Duivesteijn, die al die ren ken maar „een overdreven reactie" vindt, voert met linkse college een krachtiger beleid. Van hem moeten de luiken eenvoudig weg en de winkeliers moeten maar i draaien voor de kosten van de vervanging door doorziek beveiligingen. De reactie was voorspelbaar. Woedende winkeliers hel f verontwaardigd gereageerd. Onthutste kamerleden st4 vragen aan de staatssecretaris van economische zaken ei 1 minister van justitie. En de fracties van CDA en VVD in Haagse gemeenteraad hebben geëist dat het verbod op de luiken even snel wordt ingetrokken als het is uitgevaard Het gemeentebestuur moet eerst maar eens gaan praten de winkeliers, aldus CDA en VVD. I DAT laatste is een verstandig advies aan wethouder d| steijn, die de Haagse rolluiken te lijf is gegaan met een vo j varendheid alsof hij zelf oogkleppen droeg. Het Nederla Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) dat wat meer heeft voor de onredelijke situatie waarin de winkeliers d gen te geraken, heeft de staatssecretaris van economische ken inmiddels gevraagd geld beschikbaar te stellen voor onderzoek naar de mogelijkheid van doorzichtige rolluil£ OOK die aanpak is niet onredelijk. Het is immers geens: utigesloten dat middenstandsorganisaties, gemeenten, v» keringsmaatschappijen en de rijksoverheid in gezamen overleg wegen bedenken waarlangs het gesloten rolluik leidelijkaan uit het stadsbeeld gaat verdwijnen en pi: maakt voor doorzichtige oplossingen. Want ook de midd stander wil immers niets liever dan dat hij zijn koopv zichtbaar, maar veilig kan uitstallen. DE BILT Een zone met re gen trok gisteravond over ons land .naar het zuidoosten. Deze vormde de voorste begrenzing van koele lucht. Tussen een hogedrukgebied boven de oceaan en een depressie boven Skandinavië wordt met een noordwestelijke stroming lucht uit het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen naar het vasteland van Europa getrans porteerd. In deze lucht komt dit weekeinde de temperatuur niet hoger dan 20 gradën. Meestal zal het niet warmer zijn dan 16 a 17 graden. Er kunnen enkele buien voorko men, echter geen zware. Ook na het weekeinde blijft het koel, is hethalf- tot zwaar be wolkt en valthier en daar een bui. In Midden-Europa komen ook in het weekeinde nog flin ke onweersbuien voor. Zeer warm is het op de Balkan met middagtemperaturen hoger dan 35 graden, in Spanje en Portugal is het 's middags on geveer 30 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Skandinavie: Af en toe zon en op veel plaatsen enkele buien. Middagtemperatuur van 12 graden langs de west kust tot 18 graden in het bin nenland. Noord-Duitsland, Denemar ken: Veel bewolking en af en toe regen, vooral op zondag. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Britse eilanden: In het zuiden en zuid-Ierland perioden met zon en droog, elders half tot zwaar bewolkt en vooral op maandag af en toe regen. Mid dagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Benelux, noord- en west- Frankrijk: Wolkenvelden, vooral in Frankrijk ook zon. Plaatselijk een bui, vooral in noord-Nederland. Middagtem peratuur van 16 tot 19 graden. Midden- en zuid-Duitsland, noordoost-Frankrijk: Af en toe zon, hier en daar enkele buien. Middagtemperatuur 17 tot graden. Zuidwest- en zuid-Frankri Droog en overwegend zon» Middagtemperatuur van graden bij de oceaankust tol aan de Middellandse zeeku Alpengebied: Aan de noord de veel bewolking en af en enige regen. Aan de zuidzj veranderlijk bewolkt en pla selijk regenof onweersbu vooral in de middag en avo Middagtemperatuur in noord-dalen rond 20 graden in de zuid-dalen tot 28 grad Spanje en Portugal: Vrij overal zonnig. Middagtem ratuur tussen 22 graden in noordwesten tot 35 lam waarts. Italië Joegoslavische kust: rioden met zon, vooral in middag en avond lokale gen- of onweersbuien, name meer naar het noord Middagtemperatuur rond graden in het noorden tot in zuid-Italie. WeetTapporten 24 juli 20 uur. Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Gentve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou MUnchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Casablanca Cyprus Istanbul Weer Max. temp regen 17 motregen 19 16 regen 17 regen 16 regen IS regen 18 zwbew. IS onbew. 39 onbew. 26 zwbew 22 Ibew. 23 rwbew*' 19 h.bew. 25 zwbew 26 regenbui 23 onweer 27 l.bew. 30 regen 20 zwbew. 24 I.bew 26 20 h.bew. 20 h.bew. 30 onbew. 32 l.bew. 30 onbew. 40 Ibew 28 zwbew. 24 onbew. 31 onbew. 22 Ibew. 22 Ibew. 36 22 h.bew. 26 onweer 26 zwbew. 25 Lbew. 25 onbew. 36 onbew. 33 onbew. 25 niet ontv. onbew. 30 voor kinderen in nood BEEKLAAN 414 - 2562 BJ - DEN HAAG TELEFOON 070-637940* Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Zinnig? Kop uit de krant: „Regen komt Dorenbos tegemoet in strijd tegen topless zonnen." 't Valt me nog mee dat deze heer niet zegt dat „de Heere de stormvloed heeft gezonden om zijn toorn rond het bloot te to nen en Zijn goedkeuring te hechten aan Dorenbos Rain bow Instituut!" Ik denk dat de Heere smakelijk achter de wolken in z'n vuistje lacht. Daar schijnt te zon, meneer Dorenbos. Uw regen brengt ons alleen maar in de drup en als U de zonnige kant nooit ziet (want daar lijkt het op als U op onze lieve aarde zó rond wandelt) dan kunt u die mooie regenboog wel vergeten. Als u die met z n veelkleurigheid nu maar aan de Heer overlaat, dan valt er op aarde nog wel iets zinnigers te doen. P. Nadorp, DEN HAAG. Marokko Merkwaardig is het, dat de EG al bij voorbaat eigenlijk heeft besloten Marokko niet als lid toe te laten. Het land voldoet niet aan de eisen, om dat het niet tot Europa be hoort. Zoiets lijkt een beetje op de zangvereniging van wijk A, die een zanger uit de aangren zende wijk B niet wil toelaten omdat hij niet uit wijk A dan als reden op. De werkelij ke reden: de voorzitter van het zangcollege heeft de zanger als eens horen zingen; hij zingt enige tonen te hoog. Én bo vendien woont de zanger in een huisje dat een zeer smalle beurs doet vermoeden, zodat voor tijdige afdracht der con tributie gevreesd kan worden, terwijl de man wie weet ook nog wel geld van de leden wil lenen als de nood aan de man komt. Zo zal het met Marokko ook wel zijn. Turkije wil men er ook niet graag in en dat is wèl een Europees land. Het lijdt geen twijfel of de EG denkt heel simpel: dat gaat ons centen èn een stukje van de macht kosten. G. Koopman, LEIDSCHENDAM. Rolluiken (2) „De PvdA onvriendelijk voor ondernemers? Welnee, we me nen het juist heel goed met ze", riepen de Haagse socialis ten in de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen. Wat ze daaronder verstaan, is deze week gebleken. Het is winkeliers voortaan verboden gebruik te maken van stalen rolluiken die nog een klein beetje bescherming bieden te gen lieden die met hun vin gers niet van andermans spul len kunnen afblijven. Een be lachelijk verbod. Want als de politie in gebreke blijft bij het beschermen van het eigendom van Haagse burgers, mogen die burgers dan zelf maatrege len treffen? Of moeten d® winkeliers onder hen hun za ken maar keer op keer laten leegroven? De gemeente mag nog blij zijn dat de winkeliers verenigingen het niet hebben gezocht in bijvoorbeeld bur gerwachten. Welke financiële gevolgen het verbod voor de winkeliers heeft, is „onze zorg niet", zegt PvdA-wethouder Duivesteijn namens het fantas tische linkse college van bur gemeester en wethouders. Dui vesteijn wil een leuk ogende binnenstad en niet een „ves ting", zoals hij het noemt. Wel-' nu, die leuke binnenstad krijgt 'ie als de winkeliers financieel niet in staat blijken te zijn li etalages van het alternil (peperdure plexiglas-luiken) voorzien. Dan krijgt hij t binnenstad met prachtig v lichte, maar leeggeroofde w kels die ook niet meer gevi zullen worden omdat de vef kering niet uitbetaalt. Eén J sitief kantje zit er aan deze schiedenis. De Hagenaars zich nu nog winkelier kunn noemen weten op welke pa ze bij de volgende verkiel gen zeker niet moeten i* men. A.M.van Goudzwaard, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2