„Wij verkopen humor per meter" Donderdag 27 augustus verschijnt bij deze krant de bijlage Voetbal 1987/1988. Informatie over de adverteermogelijk- heden in deze special wordt u graag ver strekt door Anke van Heurn, bereikbaar onder nummer 071-122.244. BASSIE EN ADRIAAN DERTIG JAARIN DE PISTE £etdóe@ou/UMit van en zetten er in 1982 een punt achter. Zo doen ze het nooit meer. Het circus moet klein en gezellig blijven. Maar zijn kleine en gezellige circusten ten niet uit de gratie bij het publiek? „Ja, ze blijven meestal leeg", beaamt Adri- aan. „Ze vragen zich ook altijd af hoe wij het voor elkaar krijgen steeds weer uitverkocht te raken. Voor hun eigen fa len hebben ze vaak wel excuses, meestal zeggen ze dat het te warm is of zo. Het ligt nooit aan hen. Tja, het succes heeft vele vaders, maar de mislukking is een eenzame wees". Bassie: „Gisteren hoor de ik echt de mop van het jaar. Harry Touw belde ons en beweerde dat wij en kel geluk hadden gehad. Dat is de mooiste witz die ik ooit gehoord heb. Wij weten dat geluk niet bestaat. Je kunt het geluk hooguit een gigantische schop vooruit geven door keihard te werken, maar van geluk alleen kun je niet eten". De sleutel tot het succes van Bassie en Adriaan is de televisie. Niet alleen dan ken ze een groot deel van hun roem daaraan, ze hebben hun show ook inge richt volgens televisienormen. Dat bete kent dat elke act niet langer dan een mi nuut of vijf mag duren, dat er snelheid in de show zit. Maar toch biedt de tent meer dan het scherm, anders zouden de mensen thuisblijven. „Je krijgt de men sen het circus niet meer in met gewaagde trucs", zegt Adriaan. „Dat hebben ze al lemaal al eens op televisie gezien en dan nog beter ook. Je kan wel een koord hoog in de tent spannen en daar wat da mes overheen laten lopen, maar na twee minuten hebben de kinderen dat wel ge zien. Nee, je moet er sfeer inbrengen, een feestje bouwen". Als gebrul garant staat voor sfeer, dan is de sfeer in de tent in Oostvoorne enorm. De kinderen worden helemaal wild. Zo dichtbij zijn Bassie en Adriaan nog nooii bes' geweest. Als Adriaan met zijn arm zwaait mogen ze „Olé" roepen en ze doen niet liever. „Dat geeft toch een kick hè", had Bassie voor het optreden gezegd. „Het klinkt misschien opschep perig, maar ik ben er groots op dat al die mensen op mij zitten te wachten". En dat zitten ze. „Alles is voor Bassie". schreeuwen ze als de clown weer eens een lading water over zich krijgt uitge stort. Bassie gromt, schreeuwt, lacht en hangt de ondeugende lolbroek uit. Hij doet niet liever. „Dit is toch een gouden baan", zegt hij tussen twee grappen door. „Dat je op je 51e nog zo gek mag doen. Als je dat op straat doet word je opgepakt". Dat gebeurt na het optreden toch wel. De kinderen hebben hem direct bij de kladden. Bassie is van hen. „Wij verko pen humor per meter", roept hij en slaat Adriaan op de schouder. Hoelang hou den ze dit nog vol? „Zolang het publiek het wil", zegt Adriaan. „Wat ons betreft gaan we nog even door. Ze zeggen wei eens dat every clown wants to be a Hamlet, maar zo is het met ons niet. Wij gaan op deze manier door zolang het kan". Als het aan de kinderen van Oost voorne ligt is het doek voorlopig nog niet in zicht. Een jochie steekt zijn hoofd om de deur van de caravan en roept baldadig: „Ha Bassie!". En weg is hij. Zielsgelukkig naar huis. STEVO AKKERMAN ZATERDAG 25 JULI 1987, Natuurlijk was Imca Marina gisteravond in Vlaardingen. En Ria Valk. Om over Conny Vink en de moeder van Rudi Carell nog maar te zwijgen. En het Cocktaii Trio? Jawel, het cocktail liep er ook rond. Maar ze straalden geen van allen zoals de gebroeders Bas en Aad van Toor. Waren die er dan ook? Nou en ofl Zonder Bassie en Adriaan was zelfs het hele feest er niet geweest. De clown en de acrobaat vierden in de eigen circustent hun dertigjarig artiestenjubileum, onder het motto „Ik ben wel dom, maar niet slim". Een leugen ongetwijfeld, want wie in deze tijd zijn circus steeds weer uitverkocht weet te krijgen, vertoont een sterk staaltje slimheid. K Eg V De» Mev straa Niel: Zoet Zij 1 per. 0| pi w< LI P< OOSTVOORNE - De kinderen van Oostvoorne zijn gek, helemaal gek. Ze schreeuwen zich een onge luk en verdringen zich rond een klein dik mannetje en zijn maat. „Bassie!" roepen ze, en als die niet luistert: „Adriaan!". Gek zijn ze op die twee. Ze móeten een handteke ning hebben, nu of nooit. Zo vaak zijn Bassie en Adriaan niet met hun circus in Oostvoorne. En ge duldig schrijven de clown en de acrobaat hun naam op kaartjes, aaien ze peuters over de bol, gaan ze met kleuters op de foto en glim lachen ze naar vaders en moeders. Bassie had er al voor gewaar schuwd. „Na de voorstelling heb ik even geen tijd voor je, dan ben ik voor de kinderen. Ik kan het na tuurlijk niet maken om de grote kindervriend uit te hangen en ze vervolgens te laten stikken voor een interview". Dertig jaar geleden stonden Bas (51) en Aad (44) van Toor voor het eerst voor publiek op de planken. In een zaaltje van een café in hun geboorteplaats Vlaardingen voerden ze acrobatische ca priolen uit, in de volgorde die het spiek- blaadje aangaf. Bas had de kunst van het optreden afgekeken van de circusarties ten van Toni Boltini tijdens een desertie uit het ouderlijk huis en na zijn terug keer had hij samen met broer Aad les ge had van Ferry Assendorf, een oud-„on- derman" met boordmaat 48. „Hij leerde ons echt gigantisch goeie technieken", vertelt Bassie, blootbuiks gezeten in zijn caravan. „Na ons café-optreden werden we gevraagd een week op de kermis van Schiedam te staan. Daar werden we ge zien door ome Nico en tante Sientje en zij nodigden ons uit in hun tent te ko men werken. Ik had in die tijd een vaste baan als chauffeur/verkoper en die bur gerlijke geborgenheid geef je natuurlijk niet zomaar op, maar we hebben het toch gedaan. Je weet wel, met zo'n trom meltje op de kermis lopen schreeuwen: „Komt er in, er zijn nog maar enkele lege plaatsen!". Dan zaten er dus twee mensen binnen". Flessen De Van Toors gingen vervolgens als „The Crocksons" door het leven en door het land. „Onze eerste echte schnabbel was in Almelo, bij Palthe. Die stomerij probeerde z'n personeel binnen de poort te houden door elke maand een feesta vond te organiseren". Bas en Aad ston den op eikaars hoofd, sprongen in de lucht en balanceerden griezelig op een stapel flessen. Ze zetten daarvoor vier flessen op een kruk, daarboven een plank met weer vier flessen en hetzelfde nog eens. Op die flessen werden drie stoelen geïnstalleerd, waarop de twee broers gingen staan, op hun handen wel teverstaan. Geen wonder dat Aad later zoveel zag in parachutespringen. Het he meltergende „flessennummer" voerde The Crocksons naar buitenlanden als Duitsland, Italië, Frankrijk, Spanje en Brazilié. Voor twee jaar, spraken ze af. Het werden er twaalf. Twaalf vette jaren, waarin de acrobaten steeds komischer werden. De clown, die Bas altijd had willen worden, werd langzaam maar ze ker geboren. „Ik heb altijd gezegd dat ik op m'n 45e met de acrobatiek zou stoppen", vertelt Bas, terwijl hij even naar een voorver koopadres belt om te vernemen of de circustoer een beetje loopt, wat-ie doet. „Ons laatste optreden hadden we in Car ré. Dat is toch mooi hè, als je daar af scheid kunt nemen". Misschien reali seerde Aad zich niet dat het echt afgelo pen was met de acrobatiek, want hij bleef volharden in zijn hang naar perfec tie door na afloop te beweren dat er nog van alles aan de voorstelling had ontbro ken. „Ja, dat doen we altijd", zegt Bas. „We gaan altijd na of er niet iets aan ge haperd heeft. Dat moet wel, anders slaap je in. En je bent het ook verplicht aan je publiek. Ze betalen voor je om perfect te zijn. Ik vind dat Nederlandse artiesten daar niet altijd genoeg rekening mee houden". Komisch duo Al voordat The Crocksons de acrobatiek definitief verlieten hadden Bas en Aad de basis gelegd voor een nieuwe loop baan; als Bassie en Adriaan werden ze een komisch duo. En als dat zo rond de kerstdagen in het buitenland verbleef be gon er iets te knagen. „In december kre gen we altijd de kriebels", zegt Bassie, „dan wilden we naar huis, Christmas home, weet je wel. Dus traden we in Ne derland op in fabrieken en dergelijke, op Sinterklaasfeesten. Dat was ook voor kinderen. Toen we daarna een keer in Benidorm optraden, vroeg men ons iets voor kinderen te doen. Het jaar daarop waren we er weer, met clownspakken en kostuums, zo'n succes was het". Sindsdien zijn Bassie en Adriaan gespe- cialeerd in kinderen. Denk niet dat dat een makkie is. „Kinderen laten onmid dellijk merken dat ze iets niet leuk vin den", zegt Adriaan. „Zo gauw je ze ver veelt lopen ze weg, gaan ze praten of hun vriendjes pesten. Zo leren ze wat je doen en laten moet. Kijk, als een vol wassene kritiek heeft op onze show, dan denk ik „daaag" en ga weer verder. Maar als een kind iets niet leuk vindt, zeg ik: Kom, we gaan eens praten, wat is er niet goed? In elk geval moet ie nooit een kinderachtig toontje aanslaan. Je moet kinderen volwassen behandelen, dan heb je er geen kind aan. Moet je die gezichten zien als wij de piste inkomen! We hebben er allemaal weieens een dag geen zin in, maar dat is dan direct afge lopen". De clown en de acrobaat hebben niet al leen op het podium (en in de televisie programma's die ze sinds 1977 maken) strikt gescheiden rollen, ook zakelijk zijn de verantwoordelijkheden exact afgeba kend. Adriaan heeft het artistieke gedeel te onder zijn hoede, hij schrijft alle tek sten en regisseert de televisieserie. Bassie verzorgt alle financiële en bureaucrati sche rompslomp, hij haalt de vergunnin gen binnen, betaalt het staangeld en le vert Adriaan alle attributen die nodig zijn. „Ik kijk in m'n agenda waar ik van daag weer heen moet, stap in m'n auto en weet dat alles klaar staat", zegt Adri aan. Humbug Adriaan vertrouwt zijn broer blindelings en Bassie doet er alles aan dat zo te hou den. Er mag niets op het circus Bassie en Adriaan aan te merken zijn. Bassie: „Bij Boltini heb ik precies geleerd hoe het niet moet. Die leverde een hoop hum bug, veel geschreeuw en weinig wol. Al tijd gedonder met staangeld en zo. Dat kan niet met het moderne circus. Wij willen correct zijn. Als we vroeger bij voorbeeld een afspraak hadden voor een optreden op één avond van de maand, dan kwamen we ook. We lieten dat niet schieten, ook niet voor een maandcon- Boven: Als het aan het jeugdige publiek ligt blij ven Bassie en Adriaan nog heel lang hun grappen en grollen verto nen. Links: Bassie en Adriaan: gespe cialiseerd in kin deren. FOTO'S: MILAN KONVALINKA tract. Dat lieten we dan maar lopen. Te genwoordig nemen televisie-artiesten vaak een clausule in hun contract op waardoor ze tot twee weken vantevoren een avond kunnen afzeggen als ze voor televisie moeten optreden. Zal je twee van zulke artiesten uitgenodigd hebben en ze zeggen af! Dan kun je het mooi schudden met je avond. Op die manier gaat veel naar de bliksem in Nederland. Het geheim van Bassie en Adriaan is dat we keihard werken en correct zijn. Dan worden we nog eens vaker gevraagd". Wat Bassie betreft blijft de betrokken heid van de familie Van Toor bij het cir cus zo gering mogelijk. „Wij laten ande re artiesten tijdens onze show optreden. Zo hebben we nu Tsjechische acrobaten in ons programma. Ik heb een broer die fantastisch kan goochelen en een zus die goed piano speelt, maar die zal ik niet binnenhalen. Binnen de kortste keren staat het podium dan vol met familie, niet omdat ze kwaliteit leveren, maar omdat het familie is. Dat moeten we niet hebben". Wat Bassie en Adriaan ook niet moeten hebben zijn de neigingen van Joop van den Ende. Met deze televisiegigant had den de Van Toors aan het begin van de jaren tachtig een groot circus, dat de naam „Bassie en Adriaan" droeg. Van den Ende kocht zich een ongeluk aan pe perdure artiesten, dieren en materiaal. Tot overmaat van ramp zette hij 's a- vonds André Hazes in de piste. Daar kwam geen hond naar luisteren. Dat het circus 's middags wel vol zat voor Bas sie en Adriaan, was niet voldoende om de extreem hoge kosten per dag goed te maken. De broers werden er doodmoe

Leidse Courant | 1987 | | pagina 24