Kosten gezinszorg voor eigen rekening Finale Columns Steeds meer vertragingen bij vliegvakanties Cursussen '87 Hagenaar schenkt Gents museum kunstcollectie Joan Collins wil nooit meer trouwen chietpartij i Haags café Rust voor rechtbank immen met kunstbenen rijsen liet naar ^ynode om „gezondheids redenen" VOORSTEL DEES IS „CATASTROFAAL" Aan de fles Als een vorst in Frankrijk Gewapende overval op benzinepomp Voorschoten De Beer geeft geld aan kindertehuis Ccidoc (Bowuvnt Zaterdag 25 juli 1987 78e jaargang no. 23866 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vri|dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0.64 per mm, kleintjes 0.45 per mm. Losse nummers 1.1,10. EN HAAG Een 30-jarige agenaar is afgelopen nacht in café aan het Prins Wil- plein van dichtbij neerge- Dten. De man is ernstig ge ld overgebracht naar het onovoziekenhuis. Volgens politie is het nog niet dui- Jlijk waarom de man is neer- )Ufl tschoten. De vermoedelijke jder, wiens identiteit bij de le sta ilitie bekend is, was een uur 5450 rder betrokken bij een ruzie hetzelfde café, maar op dat jment was het slachtoffer ai li fet aanwezig. Het vuurwapen ri ter plaatse gevonden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een Hagenaar met een zeer uitgebreide collectie 20e eeuwse toegepas te kunst, heeft deze hele verzameling tes tamentair nagelaten aan het Gentse mu seum voor sierkunst. Behalve de verzame ling ter waarde van 550.000 gulden, heeft de op 78-jarige leeftijd overleden Norbert Havermans het museum nog een geldbe drag van 450.000 gulden geschonken om de collectie verder uit te breiden. Haver mans is geboren in Mol, maar maakte in Nederland fortuin met de import van me dische apparatuur. Volgens museumdirec teur Daenens kwam Havermans met het Gentse museum in contact door er een in lichting te vragen, die hem prompt werd opgestuurd. De tweeduizend stukken tel lende collectie, die Art Nouveau, Art Deco en materiaal uit de jaren vijftig omvat, kan pas over twee jaar volledig tentoonge steld worden. Dan is namelijk de nieuw bouw van het museum gereed. Haver mans zelf had op zijn Haagse appartement maar een klein deel van zijn collectie staan. De rest was in papier en dozen op geslagen. MOSKOU De Westduitse sportvlie ger Mathias Rust, die twee maanden ge leden voor veel opschudding zorgde door met een Cessna-toestel op het Rode Plein te landen, moet binnenkort voor een Sovjet-rechtbank verschijnen. Vol gens een woordvoerster van de West duitse ambassade in Moskou hebben de Sovjet-autoriteiten laten weten dat het vooronderzoek tegen Rust is afgerond en dat volgende week bekend wordt ge maakt wanneer het proces zal beginnen. Het onderzoek richtte zich vooral op de vraag of Rust uit bravoure op het Rode Plein is geland, of in opdracht van an dere mensen. Als Rust wordt aange klaagd wegens schending van het lucht ruim, riskeert hij een gevangenisstraf van ten hoogste tien jaar. Sovjets ontdekken nieuw planeetje MOSKOU Sovjet-astrofysici hebben een klein planeetje ontdekt in de asteroïdengordel tussen Mars en Jupiter. Het hemellichaam is vernoemd naar de Noorse ontdekkings reiziger Thor Heyerdahl. De planeet heeft een diameter van slechts acht kilometer en draait elke 39 maanden één maal om de zon. Heyerdahl werd bekend door zijn tochten over de wereldzeeën. Met name de Kontiki-expeditie uit 1947 waarbij hij op een primi tief vlot de oversteek maakte van Peru naar Polynesië kreeg grote bekendheid. 1 ziet er onmogelijk uit, maar de 22-jarige Hugh r beklimt toch echt met twee kunstbenen de Bas- otsformatie in Colorado (VS). De jongeman raak- vijf jaar geleden beide benen tot enkele centimeter der de knie kwijt bij een klimongeval. De artsen zei- n hem dat hij nooit meer aan de wand zou hangen, hij reconstrueerde zelf een paar kunstbenen, hij zich uitstekend mee in de hoogte kan FOTO: AP (Van onze correspondent PK» Gerard Kessels) ROME Bisschop J. Gij pen van Roermond gaat iet naar de bijzondere (hoppensynode over i~| de positie van de leken in 1 i de kerk. Gijsen die door ekh de Nederlandse bisschop- 0M pen als hun vertegen woordiger was aangewe- ten, heeft Rome laten we ten, dat hij wegens „ge- ondheidsredenen" niet kan deelnemen. Gijsen zal vervangen worden door - de Haarlemse hulpbis schop J. Lescrauwaet. s' De afzegging van Gijsen voor de belangrijke synode komt als een volslagen ver assing. „Hij heeft ons kort Bieden een brief geschreven tearin hij meedeelt dat hij wegens gezondheidsredenen niet in staat is de synode te di« volgen", zegt een woordvoer- m der van de Synode van de Bisschoppen in Rome. „Wij i j weten ook niets naders. In 35 een dergelijk geval komt au- tomatisch de plaatsvervanger 16- bod", aldus de zegsman. ii f De synode voor de leken - wordt van 1 tot 30 oktober gehouden. v Gijsen was de afgelopen da- 13 gen nog met een groep jonge- ren uit het bisdom Boer s' mond in Rome. Zondag werd de groep in het pauselijke 18 buitenverblijf Castel Gandol- fo in het Nederland toege sproken door Johannes Pau- lus II. Enkele maanden eer der werd Gijsen door de paus in particuliere audiëntie ont vangen. Aangenomen werd dat Gijsen bij die gelegen heid onder meer ook gespro- - ken heeft over de weerstan den in Nederland tegen zijn aanwijzing tot vertegenwoor diger van de bisschoppen. In Rome verluidde echter dat de paus Gijsen uitdrukkelijk gesterkt had in zijn voorne men om als Nederlands ver tegenwoordiger aan de syno de mee te doen. -krant ontvangen Bol tussen 18.00 en '»00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 teleloonnr.071-122248 en uw krant •wdt nog dezelfde avond nabezorgd. UTRECHT Staatssecre taris Dees van volksge zondheid wil volgend jaar de subsidiëring op gezins verzorging stopzetten bij cliënten die deze hulp minder dan drie maanden nodig hebben. Ze moeten zelf de kostprijs gemid deld 35 gulden per uur gaan betalen. Bovendien wordt bij langduriger hulpverlening de heffing van de eigen bijdrage zo gewijzigd, zodat voor veel mensen de kosten veel hoger worden. De Centrale Raad voor Ge zinsverzorging heeft dit giste ren te horen gekregen van het hoofd van de afdeling gezins verzorging van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, J.M. van der Klaauw. De raad noemde de voorgenomen maatregelen, die naar zijn schatting neerkomen op een bezuiniging van vijftig miljoen gulden (op een totaal budget van 1,3 miljard), in een eerste reactie „catastrofaal, maatschappelijk onaanvaard baar en politiek gezien onge looflijk". Volgens de raad is de kortdu rende thuiszorg voor naar schatting 50.000 gezinnen een kwart van het cliëntenbe stand in gevaar. Mensen die niet zelf de 35 gulden per uur kunnen betalen, moeten lan ger in ziekenhuizen of ver pleeghuizen blijven zodat daar de kosten stijgen, zo voorspelt de raad. En afgezien daarvan doet zich nog het praktische probleem voor dat vooraf vaak niet te voorspellen is of de hulp minder dan drie maan den duurt of langer. Het Christelijk Nationaal Vak verbond zei in een reactie dat het de patiënten financieel on mogelijk wordt gemaakt van een ziekenhuis naar huis terug te gaan. En omdat ziekenhui zen en verpleeghuizen veel duurder zijn dan gezinsverzor ging, vindt het CNV de maat regelen van Dees ook finan cieel „onbegrijpelijk". Ze staan haaks op het kabinetsbeleid thuiszorg te bevorderen. „Be zuinigingen zijn voor het kabi net kennelijk neilig", aldus het CNV, „welke gevolgen ze in de samenleving hebben is blijkbaar onbelangrijk". Staatssecretaris Dees wil ook een systeem invoeren waarbij alle aangesloten cliënten 8,25 gulden per uur aan eigen bij drage gaan betalen. Momen teel betalen cliënten al naar gelang de draagkracht drie gulden per week tot 8,25 gul den per uur. Deze nieuwe .jaardraagkracht" zal volgens de Centrale Raad een psycho logische drempel vormen voor het vragen om hulp. Astrid Vis heeft in het dierenpark van Amersfoort momenteel de handen vol aan de zes „zuigelingen" die nog met de fles gevoed moeten worden. Een vier maanden oude chimpansee, twee tijgertjes van dertien dagen en drie boskatjes vragen voortdurend om aandacht. Die krijgen ze met liefde. EUROPEES LUCHTRUIM OVERVOL SCHIPHOL Op het hoogtepunt van de Euro pese vakantiedrukte wor den de luchtvaartmaat schappijen momenteel ge hinderd door acties van luchtverkeersleiders en door beperkende maatre gelen van luchtverkeers leidingsdiensten, die de enorme stroom luchtver keer niet meer kunnen verwerken. Volgens ver keersleider Andries Bon ne van het Eurocontrol Luchtverkeersleidings centrum in Beek zijn er beperkende maatregelen van kracht in Frankrijk, Groot-Brittannië, West- Duitsland, Luxemburg, Italië en Spanje. Met name een al vijf maanden durende stiptheidsactie van Franse verkeersleiders zou het Europese vliegvakantiever- keer veel problemen bezorgen. Zo kampen de maatschappijen KLM, Martinair, Transavia en LOS ANGELES De Amerikaanse actrice Joan Collins heeft gisteren het echtscheidingsproces gewonnen van haar ex-man Peter Holm. De rechter heeft de 40-jarige Zweedse zakenman elk recht ontzegd op het fortuin van de 54-jarige actrice. Collins reageerde opgetogen. Holm had 80.000 dollar per maand aan ali mentatie geeist, maar Collins en de rechter verwezen naar het huwelijkscontract, waarin stond dat hij alleen recht had op 20 procent van haar tijdens hun huwelijk verdiende geld. Dat hu welijk durde dertien maanden. „Ik ben zeer gelukkig, absoluut opgetogen. En ik zal nooit, nooit, nooit meer trouwen", aldus Collins. De actrice van Britse afkomst is vier maal getrouwd ge weest en zegt dat ze miljoenen aan alimentatie heeft betaald. cv -1 mmm De actrice Joan Collins en haar advo caat Marvin Mitchelson zijn duidelijk opge togen over de gerechtelijke uitspraak in de echtschei dingszaak die ex-echtgenoot Peter Holm had aange spannen. Holm eiste een forse alimen tatie, maar de rechter kende die niet toe. FOTO: AP HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur 13 graden; middagtempe- ratuur 17 graden. Matige noordwestelijke wind, later op de dag krachtig aan de kust. Zon op: 5.50; onder 21.41. Scheveningen hoog water 4.31 en 17.02; laag water 12.30 en 0.41 uur. Zaterdag 15 augustus bij deze krant de special Air Holland in de ochtenduren met vertragingen die van een kwartier tot anderhalf uur kunnen oplopen op vluchten van en naar Portugese en Spaanse zonbestemmingen. Omvliegen via Duitsland kan niet meer, omdat de verkeer- leiders daar hun handen al meer dan vol hebben. In Groot-Brittannië doen de problemen zich vooral voor bij de grote vliegvelden. Zo ver trok gisterochtend een KLM- lijnvlucht met 55 minuten ver traging naar Londen Heath row, iets dat volgens een woordvoerder de laatste tijd regelmatig voorkomt. In Enge land zijn vooral uit veilig heidsredenen beperkende maatregelen genomen. Bij het grote verkeersaanbod hadden zich de laatste maanden een aantal bijna-botsingen voorge daan. Veel apparatuur in de Europese verkeerstorens is hard aan vervanging toe. De beperkende maatregelen in Italië en Spanje hebben nog geen negatieve gevolgen ge had voor het luchtverkeer vanuit Nederland. Op de voorpagina van de Finale een exclusieve reportage over de Rotterdammer Abraham van Leeuwen, die zijn dromen heeft weten te verwezenlijken. Hij werd niet alleen multimil jonair, maar ook nog prins. De laatste jaren woont Bram - alias prins De Lignac - samen met zijn secretaris Hans Verver (foto links) op een supeijacht dat zeventig miljoen gul den gekost heeft. „Maar daar heb ik dan ook het mooiste schip ter wereld voor", constateert de gefortuneerde prins. Per etmaal verteert hij meer dan 40.000 gulden. VERDER IN FINALE Interview met Thys Oc- kersen, een belangrijke man achter de humor- maand van de VPRO. In Oostenrijk krijgt het antisemitisme weer bur gerrechten. Het wel en wee van stu dentenuitwisseling. Scouting Nederland hoopt op Wereld Jambo ree van 1995. Uniek Oranjemuseum in Baam. Bassie en Adriaan dertig jaar in de piste. VANDAAG BIJ DEZE KRANT INKLEUR VOORSCHOTEN Bij een gewapende overval op het Esso-benzinestation aan de Veurseweg in Voorschoten is gisteravond een bedrag van 1.000 gulden buit ge maakt. Een onbekend gebleven man drong rond acht uur het kan toortje van het benzinestation binnen en dwong de vrouwe lijke pompbediende onder bedreiging van een pistool de in houd van de kas af te geven. Nadat ze dat had gedaan ging de man er op een brommer of een motor vandoor in de rich ting van Den Haag. De man is ongeveer 20 jaar oud en spreekt accentloos Nederlands. Hii droeg tijdens de overval een zwarte intregaalhelm, een spijkerbroek en een licht bei ge jack. De man verdween op een rode brommer of een mo torfiets van het type off-the-road, waarvan de verzekerings- of kentekenplaten waren verwijderd. SANTA ANA De 19-jarige Nederlander Joeri de Beer, die in de Verenigde Staten werd veroordeeld wegens het dood schieten van zijn voogd in 1985, heeft zijn deel van de er fenis van deze man, ruim 30.000 gulden, geschonken aan een tehuis voor mishandelde kinderen. De Beer schoot zijn voogd neer, omdat de man hem voortdurend seksueel zou hebben misbruikt. Hij kreeg daarvoor drie jaar voorwaar delijk. Joeri de Beer verklaar de dat het geld besteed moest worden „om kinderen te hel pen die, net als ikzelf, mis bruikt zijn". Een column is eigenlijk een zuil, een pilaar of een pijler. Althans dat is in eerste instantie de beteke nis van dit Engelse woord. Want wie een woorden boek raadpleegt, ziet dat het woord veel meer bete kenissen heeft, bijvoorbeeld die van: colonne. In een krant is het in elk geval een artikel, een ru briek of een kroniek. En zelfs is het gewoon een column, want dit woord is bij ons inmiddels al flink ingeburgerd. Ook in de Leidse Courant, be kend om de columns van Frans Boogaard, René de Cocq, Piet Snoeren, Bert van Velzen, Frank Werk man en Jo Wijnen. Vandaag in onze wekelijkse weekendbijlage „Finale" vindt u er weer een paar. Bent u ook zo'n echte columnlezer? Dan weet u wat u nu, en wel hieronder, te doen £taat. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar.-de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1