QmmwmBmmuk ZATERDAG 25 JULI 1987 male Hij is zo goed als onbekend, de roddelpers bijvoorbeeld heeft nog nooit van hem gehoord. Toch is Bram van Leeuwen alias prins Leo de Lignac ongetwijfeld één van de rijkste en meest extravagante Nederlanders. Al vier jaar bevaart hij met zijn luxueuze jacht „New Horizon L" subtropische wateren. Achtentwintig man personeel zorgt ervoor dat het dé prins, zijn secretaris en hun gasten aan niets ontbreekt. Verslaggever Paul Koopman was enkele dagen aan boord voor een exclusief interview. „Dit is mijn kleine koninkrijk, het mooiste schip ter wereld", zegt de prins die per etmaal ruim 40.000 gfulden verteert. Hl J CANNES - In de Port Canto in Cannes balanceren toeristen op het kademuurtje om een glimp op te kunnen vangen van de anonieme rijkaard aan boord van het grootste privéjacht in de haven. Wie geluk heeft, krijgt nèt 'n been te zien dat over de leuning van een witgelakte rieten stoel bungelt. „Zou dat hem wezen?", vraagt een amateurfoto graaf aan zijn vrouw, terwijl in de stoel op het achterdek een krantje wordt omgeslagen en een kóp kof fie geserveerd. Maar de gekiekte ei genaar blijft een mystene. Een ko ning, een olieminister? „Nee, het moet een sjeik zijn", constateert de man op de kade. Wie zou ook kunnen weten dat het 59,95 meter lange jacht met vergulde wapens op beide flanken, toebehoort aan een Nederlander? Een prins nog wel, die volgens de officiële titulatuur door het leven gaat als niemand minder dan L. de Lignac, gevolmachtigd minister van het Koninklijk Huis van Este Bavière? In het naslagwerk „Wie is wie?" zal irien vergeefs zoeken naar deze edelman. Ook. in de registers van de Nederlandse adel heeft de varende multimiljonair geeq plaatsje gekregen. Wie is dan in vredes naam prins Leo de Lignac? „Ik heb mezelf met succes tientallen ja ren buiten de publiciteit weten te hou den", meldt de prins niet zonder trots. „Als je bekende bedrijven hebt die voor het grote publiek werken, dient de eige naar wat in de schaduw te blijven. De ontvoeringen van Caransa en Heineken gaven ook reden tot voorzichtigheid. Maar ik loop tegenwoordig weinig risico meer. Men kan mij niet opwachten, want ik weet 's ochtends nog niet wat ik 's avonds ga doen. Verder heb ik behal ve mijn twee lijfwachten nog vierentwin tig koppen bemanning aan boord. Als het alarm afgaat, komen ze uit allerlei deuren en gangen aanrennen. Ik heb na melijk een vrijwel onvindbaar minia tuurzendertje bij me, dat alarm geeft in de radiokamer zodra iets onverwachts zou gebeuren. De radio-officier en de politie kunnen me dank zij dat zendertje vierentwintig uur per dag volgen. Het is in feite de moderne versie van het sprookje van Klein Duimpje met zijn broodkruimels". Exclusief De werf Van Lent op Kaageiland heeft tot op de dag van vandaag nooit bekend gemaakt dat de prins De Lignac de op drachtgever was voor de bouw van de „New Horizon-L". Vier jaar na de ople vering van het supeijacht gunt de prins ons dan toch nog een exclusief kijkje in zijn keuken van onbeperkte rijkdom en luxe. Wat te denken van de drie massief marmeren ligbaden van duizend kilo die in de gastensuites aan boord van de „New Horizon-L" zijn ondergebracht? Welke interieur-architect zou niet in ver rukking raken over het van de boeg tot achterschip door de Italiaanse topdesig- ner Luigi Sturcchio ontworpen interieur? Welke museumdirecteur zou niet jaloers zijn op de enorme collectie Aziatische kunstvoorwerpen? In het in leer gebonden goud op snee welkomstboek dat iedereen die aan boord verblijft als souvenir meekrijgt, heeft de prins het bescheiden geformu leerd. „Het is misschien moeilijk te gelo ven, maar onze eerste zorg was om het eenvoudig te houden. Er zijn maar drie kleuren gebruikt: wit, gouden accenten en een vleugje blauw. Er is geen andere decoratie dan platen antiek marmer ach ter de draagzuilen en twee marmeren va zen in de salon". Maar „eenvoud" betekent in prinselijk jargon kennelijk toch iets anders dan in doorsnee huis-tuin-en-keukenkringen. Zo doelt de prins met zijn „vleugje blauw" op zijn ligbad van massief lapiz- lazuli en het wit is terug te vinden in de met Spaans geiteleer beklede plafonds en in de door Sturcchio himself ontworpen duimdikke wollen vloerbedekking. Wat de „gouden accenten" betreft lijkt het wel of de prins een alchemist met de De prins De Lignac brengt de meeste ochtenden door op het achterdek van zijn jacht. Daar verslindt hij kranten en tijdschriften, terwijl toeristen op de kade zich aan zijn rijkdom vergapen. steen der wijzen heeft ingehuurd. Nage noeg alles wat een sterveling aan boord maar kan aanraken is verguld. Trapleu ningen, deurknoppen, handdoekenrek- ken, hang- en sluitwerk, vloerdorpels en muurpanelen glimmen in 24-karaats edelmetaal. Jawel: ook de pedaalem mers, wc-borstels en scheermesjes zijn met goud bekleed. Geld speelde bij de bouw van het schip absoluut geen rol, vandaar dat de salon, eetkamer, de twee suites van de prins en zijn secretaris Hans Verver alsmede de drie gastensuites de grandeur en rijkdom van oude Europese vorstenhuizen mak kelijk naar de kroon steken. Ook wat service betreft doet de levensstijl van de prins niet veel onder voor die van een sprookjeskoning. De achtentwintig kop pen sterke bemanning zorgt ervoor dat het De Lignac en zijn gezelschap aan niets ontbreekt. De twaalf uit Sri Lanka afkomstige stewards zijn er in getraind om de prins en zijn gasten al bij het ge ringste teken van licht ongemak op hun wenken te bedienen. Met een zilveren dienblad in de hand - de prins staat er op dat zelfs zijn krant op zilver wordt aangereikt - komen ze dan toesnellen. „Excuse me your highness. Do you need anything? Some champagne? Thank you sir". Ook voor zijn gasten wenst de prins al leen het beste. De drie gastensuites aan boord - Chinees, Japans en Frans inge richt - worden na elke nacht door liefst zeven stewards weer helemaal op orde gebracht. Gedurende de dag worden de lakdoosjes met bonbons en snacks bijge vuld en de schaal fruit in de minibar ververst. Kleding wordt zonder dat er een woord aan wordt vuilgemaakt, mee genomen, gewassen, gestreken en weer in de kast teruggelegd. Opeens is de lege koffer weg. Die blijkt voor de goede orde in een speciale opslagruimte te zijn on dergebracht. Gasten kunnen verder uit gebreid toilet maken, met een ruime keuze uit verschillende lotions, geraffi neerde geurtjes, pre- en aftershaves, crè mes en shampoos. Een verrassing: dit al les - en ook de bonbons, zoutjes, toffees en andere lekkernijen - komt uit Japan en China voor de Japanse en Chinese suites, want de prins verwent zijn gasten in stijl. Borstelfabrikant Wie zou denken dat de prins zijn fortuin van zijn familie heeft geërfd, vergist zich jammerlijk. Het levensverhaal van prins Leo begint namelijk in 1918 als Abra ham van Leeuwen, zoon van de Rotter damse borstelfabrikant David van Leeu wen. Na drie maanden overlijdt zijn va der. Brams moeder moet in hun etage op het Rotterdamse Noordereiland ka mers gaan verhuren om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Met van de gemeente geleende boeken doorloopt zoon Bram later toch nog de hbs, waar de conciërge hem op een goed moment inprent: „Denk er om dat je die boeken netjes houdt, want volgend jaar gaan ze naar een kind uit een ander arm gezin". Toen moet Bram besloten hebben dat hij rijk wilde worden. En niet een beetje. Nee, ontzettend steen-stinkend rijk. Prins de Lignac vertelt met nog zichtba re voldoening: „Ik had niet bepaald een zakelijke instelling, want ik zocht aller eerst een baan in de journalistiek. Na bijna dertig sollicitatiebrieven werd ik aangenomen bij het Delfts Volksblad en in dat vak heb ik twee jaar lang veertig gulden in de maand verdiend". Met zijn declaraties kan de jonge ver slaggever zijn inkomen nog wel een beet je opschroeven, maar het zet toch weinig zoden aan de dijk. In 1938 besluit Van Leeuwen daarom voor zichzelf te begin nen. Met een gietijzeren schrijfmachine en een dikke stapel carbonpapier lan ceert hij een schriftelijke cursus litera tuur en publiciteit. De eerste drie door slagen verkoopt hij als A-cursus voor 1,60, de volgende vier als B-cursus voor 1,20 en de laatste nog nauwelijks leesbare doorslagen gaan als C-cursus voor 80 cent de deur uit. Maar dan komt de oorlog en de bezetting. De Ne derlanders willen naar de Engelse radio luisteren en Van Leeuwen - als journa list ontslagen door de „Kultuurka mer" - besluit een Engelse cursus te schrijven. Dat wordt het begin van het „Nederlands Talen Instituut". De carrière van Van Leeuwen is te stormachtig om in detail te kunnen be schrijven. Samenvattend: het NTI wordt uitgebouwd tot „het grootste instituut voor schriftelijk onderwijs", met in 1960 ruim 80.000 cursisten. Een jaar later in vesteert Van Leeuwen de riante winsten in de oprichting van het postorderbedrijf Keurkoop. Ook dat wordt een respecta bele onderneming met enkele honderden medewerkers. Vier jaar later heeft de di recteur/eigenaar alweer genoeg verdiend om een derde poot aan zijn imperium toe te voegen: uitgeversmaatschappij Lecturama. In 1967 wordt letterlijk de kroon op zijn werk gezet als de Franse prins De E>éols, die hij uit de oorlog kent. Van Leeuwen de Franse titel „Prince de Lignac" verleent. Tegen die tijd leeft Van Leeuwen al als een vorst, met zijn witte Rolls Royce Silver Cloud, een landhuis aan de Cöte d'Azur in de stijl van Lodewijk de Zestiende en een klein leger Japanse bedienden. De prins: „Ik ben eigenlijk een soort der dehands prins, want de titel De Lignac was uitgestorven in Brazilië en was weer aan het Huis De Déols teruggevallen, dat op zijn beurt weer onder het voor malige Franse koningshuis staat. Offi cieel heb ik die titel wegens „diensten voor het Franse verzet" gekregen, al moet u zich daar niet al te veel bij voor stellen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog hielp de prins van Déols mij met inlich tingen uit het Franse verzet en ik speel de op mijn beurt informatie door over Duitse troepenbewegingen. Na de bevrij ding zijn we goede vrienden geworden". Als prins De Lignac dus, bouwt Abra ham van Leeuwen zijn concern verder uit. Onder de vlag van verscheidene Zwitserse „holdings" gaan uiteindelijk meer dan dertig ondernemingen in vijf Europese landen schuil. In 1980 ten slot te is het „BINGO". Anton Dreesmann van het Vendexconcern is bereid het hele concern over te nemen. Het overna mebedrag is nooit bekend gemaakt. Vol gens financiële deskundigen voor een naif miljard gulden, maar de prins zegt dat het minder was. Hij kan er in elk ge val rustig van gaan leven, zoals dat on der renteniers met gevoel voor understa tement genoemd wordt. De gerenommeerde werf Van Lent had toen overigens al de opdracht een super- jacht te bouwen. Maar de ironie wil dat de prins eigenlijk niet van varen houdt. Als de „New Horizon-L" eens per jaar zijn vaste aanlegplaats in Cannes verlaat voor een oversteek naar het Caribisch gebied in Latijns-Amerika, volgt hij per Foto boven: Na jaren alle publiciteit te hebben geschuwd, treedt de prins weer aarzelend voor het voetlicht. Foto links: De New Horizon-L op zijn vaste ligplaats in Cannes: totaal 59,95 meter onovertroffen luxe en comfort. FOTO'S: PAUL KOOPMAN jumbojet een paar weken later. De brug van zijn schip heeft hij de afgelopen vier jaar nog maar één keer bezocht. „Er is echt absoluut niets aan om tien dagen lang grauwe zee om je heen te zien", vertelt prins Leo vanuit zijn comfortabe le stoel op het achterdek. „Ik hou wel van cruises. Anderhalve dag varen en dan een nieuwe of bekende haven aan doen. Een paar dagen blijven en dan weer verder. Die heerlijke cocktail van wonen op je eigen schip, gasten ontvan gen en party's organiseren bevalt me pri ma". Glunderend: „Toen ik nog verslag gever was, wist ik al dat ik deze levens stijl nodig had om helemaal gelukkig te zijn. Mijn moeder zei altijd: „Bram: je moet de tering naar de nering zetten". Maar ik heb daar nooit in geloofd. Ik heb de nering naar de tering gezet". De prins De Lignac is ongelooflijk trots op zijn „New Horizon-L", zijn derde schip in deze klasse. De initialen NHL (de L staat voor Leo) zijn dan ook niet alleen op het briefpapier van de prins te rug te vinden, maar ook op zijn och tendjassen, badhanddoeken, deurknop pen, bestek, vloermatten en wc-brillen. Hij beroemt zich er op dat in de hele wereld geen schip zo goed onderhouden wordt als het zijne. Per jaar gaat daar al leen al vier miljoen gulden mee heen. Dank zij dat intensieve onderhoud oogt de „New Horizon-L" dan ook alsof ze nèt uit de showroom is gekomen. In het kwetsbare lakwerk aan de muren is geen krasje te bekennen en gasten zullen ver geefs zoeken naar spoortjes gemorste as of champagne op het salondek of in het tapijt. De prins: „Het onderhoud van een schip kost bijna nog meer dan de rente op het geïnvesteerde kapitaal. En ik ben een Pietje Precies. Zo hebben we vorige maand nog alle deurknoppen, rai- lingen en lijsten opnieuw laten vergul den". Het handjevol supeijachten dat verder nog in de wereld rondvaart beziet de prins meestal met mild misprijzen. Al lereerst, zo benadrukt hij, wonen de an dere varende multimiljonairs niet zoals hij permanent aan boord van hun schip. En het wonen aan boord vereist vanzelf sprekend een extra portie comfort en luxe. Verder heeft de „New Horzion-L" zijn twee speedboten op het benedendek. waardoor het bovendek geheel vrij bleef en door interieur-architect Sturcchio kon worden omgetoverd tot smaakvolle pleisterplaats in de zon. „Welke jachtei- genaar heeft dit uitzicht?", vraagt De Lignac. Het bijna even grote jacht naast de „New Horizon" dient hem tot prach tig voorbeeld. „Moet u zien", klinkt het afkeurend. „Die sjeik moet met klap stoeltjes tussen zijn speedboten zitten. Een armoedig gezicht. Daar heb ik geen last van". Geslaagd ■CeidócSouAant' Er is een heleboel geld voor nodig ge weest eer de prins werkelijk tevreden was. Maar nu is er dan ook niets meer dat zijn hartje begeert. „Ik ben ge slaagd", zegt hij van zichzelf, „en niet omdat ik rijk ben, maar omdat ik geluk kig ben. Dit is mijn geluk: een grote lief de, het mooiste schip van de wereld, mijn koninkrijk". Volgens de prins is zijn banksaldo groot genoeg om er nog tot ver in de eenen twintigste eeuw warmpjes bij te zitten. Zijn persoonlijke koninkrijk zal dus ver moedelijk niet door financiële tegensla gen tenonder gaan. Maar wat te doen als een oliesjeik of industriebaron eeq_pög mooier, groter, duurder schip laatwu- wen? En brutaalweg pèl naast de j* afmeert? Hoe bestendig is dan hef worven geluk? De Lignac: „Hoewel u misschien i zult denken, komt mijn geluk varil nenuit. Dat is immers de enige waar écht geluk vandaan kan komj zal dus niet gefrustreerd raken als mand anders met een groter of mooier schip komt. Alleen zou ik dan zeggen: jammer. Ik ben nu de tweede mooiste in de wereld. Eh wat schip betreft na tuurlijk". PAUL KOOPMAN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19