ijnsburgse eestweek egonnen EIDEN OMGEVING It J«er. Naïeven in De Kever Amfibiefiets in Lisse Como-zwemfeest Weinig publiek bij WK Paalzitten Koninklijke onderscheiding voor Noordwijkse Zoeterwoudse kanovaarders hebben wind in de rug CcidócSotwuot ZATERDAG 25 JULI 1987 PAGINA 13 gelconcert laas Mulder iRDWIJK In de Grote •k in Noordwijk-Binnen donderdag 30 juli een Jgelconcert gegeven door 01 Mulder uit Kampen, anvang 20.15 uur. Het pro- amma dat zal worden uitge- jierd luidt: Inleidend koraal- ^1 met K. J. Mulder, Sonate i. I van F. Mendelssohn, ov Fantasie van G.J. ifk ammens. Toccata in F dur D 1;- 1 n Buxtehude, Koraalvoor- el ,.An Wasserflüssen Baby- -ma n en Toccata en Fuga in F an J.S. Bach. Besloten wordt 'hutet Koraalfinale van K.J. DE KAAG In galerie De Kever aan de Irene- laan 17 in De Kaag stellen enkele naïeve kunstenaars in de maand augustus hun werken tentoon. Dit zijn onder anderen Dineke Krom-de Bruin, Anneke Lijnkamp-Truien, Willem Westhoek en Gerard de Nijs. De tentoonstelling is nog tot zondag 30 augustus te bezichtigen. Galerie De Kever is van woensdag tot en met zondag open van 14.00 tot 17.00 uur. LISSE De Stichting Ter Ondersteuning van Poliobestrijding (STOP) houdt in deze maand en in augustus een internationale sponsortocht. De opbrengst zal ten goede komen aan de poliobe strijding in Burkina Faso (Afrika). Deze tocht, die door Engeland, Frankrijk, België en Nederland voert, wordt afgelegd op een zogenaamde amfibiefiets. Dit voer tuig, ontworpen door leerlingen van de HTS uit Haarlem, wordt aangedreven door 36 mensen. De fiets kan zowel op land als op water voortbewogen worden. Op 13 augustus komt de Amfibie fiets om 10.00 uur in Lisse bij de brug over de Ringvaart. Rond 10.15 uur is er een ontvangst in het gemeentehuis. Daarna gaat de fiets naar het Fioretticollege waar de deelnemers overnach ten. Er zal 's avonds een zwemmanifestatie worden gehouden in het gemeentelijk zwembad. Op 14 augustus vertrekt de groep rond 12.00 uur vanaf het Fioretticollege richting Heemstede. Met een braderie in de'binnenstad, een diner voor de sponsors en genodigden en om 20.00 een eindfeest wordt de tocht beëin digd. Tijdens deze dagen zal tevens een huis-aan-huis collecte worden gehouden. NOORDWIJKERHOUT/LISSE De Lissese zwemvereniging Water- vrienden houdt op zaterdag 15 en zondag 16 augustus in het Ooster- duinse meer in Noordwijkerhout voor de achttiende keer het Como- zwemfeest. Op beide dagen kunnen prestatietochten gezwommen wor den over 250, 500 en 1000 meter. Op zaterdag wordt gestart tussen 13.00 en 16.00 uur. Zondag kan men starten vanaf 12.00 uur en tussen 15.00 en 16.00 uur. De kosten van de prestatietochten bedragen per afstand drie gulden. Op zondag 16 augustus zijn er tussen 13.30 en 15.00 uur tevens open langebaan- wedstrijden over 500 en 1000 me ter. NOORDWIJKERHOUT Nog altijd zaten gisteravond laat vijftien van de achttien deelnemers aan het wereld kampioenschap Paalzitten op hun hoge posten in het Oosterduinsemeer bij Noordwijkerhout. De regen zorgde ervoor dat er weinig op het strand te beleven viel. Een paar honderd toe schouwers keken 's avonds onder pa raplu's naar de missverkiezing. On weer bleef uit. Tijdens het paalzitevenement in Vinke- veen moesten de deelnemers na zes uur vanwege bliksem een half uur van de pa len. Net op tijd, want kort daarop werd in de buurt een koe door een bliksemflits ge troffen. Nadat het onweer was wegge trokken ging men daar weer verder. Gis termiddag zaten in Vinkeveen nog vijf deelnemers op de palen, allemaal in de hoop om vandaag het record van 104 uur te kunnen verbeteren. Zondagmiddag om 16.15 uur wordt bij het Oosterduinsemeer het record vermoedelijk weer terugge haald naar Noordwijkerhout. Vandaag vinden er bij het Paalzitten nog een mini- playbackshow, een schatgraafevenement voor de jeugd en een soundmixplayback- show plaats. Morgen is er voor de beëin diging van het wereldkampioenschap nog een discoshow en het voorstellen van Miss Zomer '87. h UNSBURG De feest- jJ eek van Rijnsburg is 0 indaag begonnen. Van- <52 liddag kon gestart wor gden in de auto-puzzelrit an Ondosa. Maandag is arst de feestweek pas IJ cht los. Om vijf uur rordt de Rijnsburgse o» ranje-expositie geopend JSJ het gemeentehuis. isi aarna zullen verspreid ®d2J oor het dorp festiviteiten ad laatsvinden. Festiviteiten ,ini aar dit jaar de buurtver- bai ligingen uit Rijnsburg an groot deel van organi- jjjj iren. Zo wordt een aan- om d wedstrijden tussen 2 lurtverenigingen gehou- s- en. Hoogtepunt van de lestweek is en blijft het io Loemencorso op zaterdag iiw augustus. Het corso is de ^Je traditionele afsluiting an de feestweek. )e afgelopen dagen en weken K erden in Rijnsburg de nodige oorbereidingen getroffen oor de feestweek. De Oranje- ereniging heeft een uitge- ireid programma samenge- ia leid en de feestverlichting et cerd opgehangen. Zelfs buurt- ereniging het Centrum heeft 31 et niet gedempte deel van de niet feëriek verlicht. Secreta- Ju is van de Oranjevereniging D. te ran Dglft hoopt de verlichting 1 dit jaar ongeschonden blijft. 3® Het is altijd heel teleurstel end als de verlichting, die be taald is door buurtbewoners, wordt vernield". De Stichting Ondosa opent vandaag het feestweekpro- gramma met een auto-puzzel- tocht. De start is tussen 13.00 en 15.00 uur vanaf de oude veiling (Oranjelaan). Vorig jaar waren er zoveel deelne mers dat de stichting de auto- puzzeltocht met de Oranjever eniging herhaalt. De opbrengst van de tocht is voor de Derde Wereld. Iedere deelnemer krijgt een herinneringsvaantje. De uitslag wordt 's avonds om 19.00 uur bekend gemaakt. Op maandag 27 juli om 17.00 uur opent wethouder W. Glas bergen de Rijnsburg Oranje Expositie. Rijnsburgse ama teurkunstenaars tonen onder andere olieverfschilderijen, aquarellen, wandkleden, naaldkunst en foto's. Glasber gen reikt de Zilveren Penseel en de Zilveren Griffel uit. De rest van de avond staat in het teken van volleybal, schaken, vissen voor junioren en kla verjassen. Dinsdag start de kermis en zijn er diverse wie lerrondes. Woensdag is er on der andere de bingo-avond en de Vlietloop, nu via een alter natief parcours. „We zijn door de diverse res tauraties in het dorp wel een beetje in de problemen geko men", vertelt Van Delft. „Alle routes die er zijn of het nu de optochten, de wielerrondes, de Vlietloop of de rolstoelraces zijn, moesten veranderd wor den. Alles moest worden nage lopen en nagereden, want vooral voor de sport mag een parcours niet gevaarlijk zijn. Bovendien moet alles met de gemeente worden besproken". Feestdag De donderdag in dit geval 30 juli is in Rijnsburg de grote feestdag. Dan is men vanaf 8.00 uur op de been. Om 9.00 uur gaat het kindercorso rijden, om 9.30 uur volgt de aubade en daarna trekken de kinderen op versierde fietsjes langs het bordes. Deze fietsjes worden tegen een vergoeding volledig met bloemen opge maakt door binders en bind- sters in de veiling Flora. Voor alle kinderen is er na de tocht een prijs. Alle bejaarden van Rijnsburg krijgen om half elf koffie met gebak en een borrel in Vlietstede. De Rijnsburgse middenstand is weer actief in een braderie. Op de middag worden allerlei spelen gehou den. Na de opening met het corso vrijdagmiddag start 's avonds een wandeltocht. De ieugd vanaf 14 jaar kan terecht in het Kraaienest bij Disco-Go- Go met de discoformatie Shan- nah. De wat ouderen kunnen feestvieren en dansen in de Voorhof op muziek van de formatie „De Boemerangs". De zaterdag wordt gevuld met de rolstoelmarathon, het vissen voor senioren en een daveren de afsluiting door de taptoe. Een taptoe die niet alleen dit keer alle vier de Rijnsburgse bands laat zien en horen, maar ook Concordia uit Leiden en een muziekkorps op de fiets uit Haarlem. Mevrouw Hoogeveen kreeg de onderscheiding gisteravond tijdens een familiefeest in bowlingcentrum Oostdam in Noordwij kerhout opgespeld door burgemeester Bonnike. foto: henk van den ende NOORDWIJK De Noordwijkse R. Hooge veen heeft gisteravond een Eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ont vangen. Dit gebeurde tij dens een familiefeest in Noordwijkerhout ter gele genheid van haar 69-ste verjaardag. Burgemeester J. Bonnike speldde haar de medaille op. Hooge veen kreeg de medaille voor haar werk in en voor Nieuw-Guinea. M.A. Hoogeveen is Noordwijk se van geboorte. Veel Noord- wijkers kennen haar als de dochter van Hein van de Jo- hannahoeve. Zij volgde een opleiding tot kraamverzorgster en vroedvrouw. Op 1 maart 1949 vertrok zij naar Borneo in het voormalige Nederlands- Indië. Ze werd uitgezonden door de Medische Missie Ak- tie. Als gevolg van de ver slechterde verhouding tussen Nederland en Indonesië kon zij na haar verlof niet naar haar werkterrein terugkeren. Zij vestigde zich in Apeldoorn, waar zij een bloeiende vroed vrouwenpraktijk kreeg. Het ontwikkelingswerk bleef haar echter trekken. In 1958 kreeg zij opnieuw gelegenheid om Nederland te verlaten. Zij ver trok naar Merauke op Neder lands Nieuw-Guinea, werkte nog enige tijd in Australië om haar vroedvrouwendiploma erkend te krijgen, en vestigde zich eind 1961 in de statie Landor in het Australisch ge deelte van Nieuw Guinea. Bij aankomst trof zij daar een „ziekenhuis" aan van riet en leem, waarin zij onder leiding van de uit Chicago (USA) af komstige pater Krajci ging werken. Een paar jaar later ging de inrichting in vlammen op. In 1967 kwam Ria Hooge veen met verlof naar Neder land en zij benutte die tijd met het preken in een reeks Ne derlandse kerken. Op die ma nier bracht zij 20.000 gulden bijeen voor de wederopbouw van het ziekenhuis. Het nog ontbrekende bedrag van 20.000 gulden werd door de Stichting Memisa bijgepast. Thans bestaat de statie Landor uit een ziekenhuis, een kerk, een jeugdhuis, en drie kleine woningen. Tot voor kort fun geerde zij als hoofd van het ziekenhuis. De statie is in de ruim 24 jaar dat Ria Hooge veen in Landor werkte, geheel opgebouwd met gelden, die door haar in Nederland zijn ingezameld. Ondanks haar langdurig verblijf in haar mis siegebied is Ria Hoogeveen door familiebanden en het in- zamelingswerk nog hecht met Noordwijk verbonden. Jeugdpaalzitten NOORDWIJKERHOUT - £)p de groenstrook langs het parkeerter rein in de Zeestraat in Noordwij kerhout wordt zaterdag 15 augus tus een jeugdpaalzitevenement ge houden. Kinderen van acht tot en met deAien jaar kunnen hieraan meedoen. Er wordt gestart om 10.00 uur en het evenement eindigt om tien uur 's avonds. Er mogen achttien kinderen aan deelnemen die twaalf uur lang op hun paal moeten blijven zitten. Inschrijven kan vanaf heden bij de VVV Noordwijkerhout, Herenweg 14, Noordwijkerhout, tel. 02523-72096. ZOETER WOUDE/ BART- LEHIEM De vijfde dag van de Elfstedentocht per kano werd opnieuw ge kenmerkt door regenbui en. De stemming van de Zoeterwoudse équipe leed er gisteren evenwel niet onder. Met de wind in de rug werd het traject Fra- neker-Bartlehiem vrij vlot afgelegd. Twee maal moest er over kor te afstand gekluund worden. Aangezien masseur Kees van Latum wegens andere ver plichtingen donderdagavond verstek moest laten gaan wa ren de spieren gisteren minder soepel dan gebruikelijk. Desal niettemin wist iedereen de 36 kilometer zonder echte proble men te volbrengen. Oorspron kelijk was het de bedoeling enkele kilometers verder te varen dan waar de Zoeterwou- denaren gisteren aanlegden. Bij de beroemde brug van Bartlehiem is sinds kort even wel een camping gevestigd en dat leek de Zoeterwoudse équipe een mooie plek om de tenten op te slaan. Van daaruit wordt vandaag vertrokken voor een tocht over de Dokkummer Ee, twaalf kilometer heen en twaalf kilometer terug. Van het donker dat de schaatsende Elfstedentochtdeelnemers vaak parten speelt zullen de kanoërs echter geen last heb ben. Hooguit van een ongun stige wind, maar de weten schap dat de finish nabij is zal inspirerend werken. Ook ko mende nacht verblijven de ka noërs op de camping bij Bart lehiem. Morgen wordt de tocht naar Leeuwarden voltooid. Onder redactie van Ton Pieters Een stukje geschiedenis van daag in het „Geïllustreerd Zondagsblad" van zaterdag 25 juli 1925. Een stukje na- revolutionaire Franse ge schiedenis over een wat mis kende maarschalk van Frankrijk, die maar weinig goed kon doen in de ogen van zijn keizerlijke baas Bo naparte. Er is een mooie plaat bij op de voorpagina, een reproduktie van een schilderij van Horace Ver net. „Bon Adrien Jeannot de Moncey, hertog van Cone- gliano, pair en maarschalk van Frankrijk, is een beken de nobele figuur uit een der meest bewogen tijdperken der Fransche historie. Voor al onder Napoleon I deed hij zich kennen als een be kwaam legeraanvoerder, zonder evenwel met de ver overingspolitiek van zijn eerzuchtigen keizer in te stemmen. Daarom drong Napoleon hem naar den achtergrond bij de veldtoch ten van 1812 en 1813. In 1814 was hij generaal-ma- oor der nationale garde te 5arijs en op 30 Maart van dat jaar hielp hij de stad verdedigen tegen de opge- VERKADE: „Eduard Verkade, de bekende tooneelspeler en tooneelleider". rukte vijanden van Napole on, die toen vlak voor zijn eindelijken ondergang stond. Dit moment uit het leven van De Moncey heeft de Fransche schilder Horace Vernet in een wijdsch tafe reel uitgebeeld. Het is knap werk, ofschoon in zijn knap heid gekunsteld. Het drama tische en tragische van dit tooneel dringt pas tot den beschouwer door, als hij op merkzaam de détails van het stuk heeft bekeken er is geen machtige visie in uit geleefd, die als met één greep den kijker midden in de benauwende sfeer van het straatgevecht zet de bijzonderheden van het ge heel moeten hem langza merhand overtuigen. Dan ziet hij wel de benarde posi tie, waarin de verdedigende troepen zich bevinden. Hij bemerkt het aangroeien der moedeloosheid onder de mannen, die het vruchteloo- ze van hun tegenstand gaan inzien. De beschouwer begrijpt on getwijfeld het gebaar van den maarschalk, die tot het uiterste vol wil houden en door zijn persoonlijken moed de neerslachtigheid van zijn mannen wil weren. En de kijker blijft zoeken naar interessante onderdeel- en op het groote doek: het bijeenschuilen der gewon den, het romantische, ge- wild-pakkende tooneeltje rechts met de verschrikte jonge moeder, die uit het brandende huis is gevlucht, ROMANTIEK: „Maarschalk Moncey op de barricaden van Clichy". vergezeld door het onnooze- le geitje. Zoo wordt het een interessant kijkstuk, dat vooral aan het hoogst be langwekkend geval zijn be- teekenis ontleent. De schilder Horace Vernet werd in 1789 te Parijs gebo ren. en genoot zijn eerste op leiding van zijn vader An- toine Charles Horace, die zich vooral door het schilde ren van Napoleon's veldsla gen bekendheid verwierf. De jonge Vernet kwam in de gunst van het keizerlijk hof en vervaardigde er in de laatste jaren van het eerste keizerrijk verschillende mi litaire stukken, die hem be kend maakten. Vernet, een der vruchtbaarste Fransche schilders, overleed in 1863 in Parijs". Dan is er nog een aardig, doch oncontroleerbaar, ver haaltje over grote heren en hun post. „Van alle men- schen ontvangt waarschijn lijk de Paus de meeste brie ven, want niet minder dan 24000 (het Zondagsblad heeft zich wel eens eerder in een nulletje meer of minder vergist, T.P) postzendingen komen gemiddeld dagelijks op het Vaticaan binnen. Aan den president der Vereenig- de Staten van Amerika wor den behalve couranten en boeken ongeveer 1000 brie ven per dag bezorgd. De ko ning van Engeland heeft een drukkere post, want hij ontvangt van twee tot drie duizend stuks, terwijl de laatste Czaar aller Russen het met 650 doen móest. De Duitsche keizer kon dage lijks op 3000 tot 4000 druk werken rekenen en onge veer 4000 brieven. De ver onderstelling is niet ge waagd, dat de postbode van Doorn deze getallen „uit den tijd" noemt". Teleurgesteld: „Kareltje, waarom huil je nu weer?" „Ach mama, nu heb ik weer een witten tand gekregen en ik had zoo gehoopt dat er een gouden in zou groeien, net als bij tante Roza!" „Zeg 's Jan, je moet eens wat netter worden op je goed! Je hebt de knoopsgaten van je hemd zoo wijd gemaakt, dat ik 'n half uur werk heb om 'n knoop te vinden die groot genoeg is".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13