tcidóc Sowumt -§- Tentoonstelling in Hortus eerherstel voor Von Siebold Handig 'miniburo' a STAD OMGEVING Verkiezing Miss Jazz WEEK EINDE St. Paul's Choir in Hooglandse Kerk ien Leidenaars Tour de Frats CURSUS VOOR WERKLOZEN Een tevreden collega is 'n aardige Een tevreden klant is 'n beste a. ZATERDAG 25 JULI 1987 PAGINA 11 JDEN Tien Leidenaars doen mee aan Tour de Frats, de wielertocht voor de gd die maandag in Zaltbommel van start t. Onder hen de jongste deelnemer aan Tour, de 9-jarige Wimpie Kaay. Ook de ude Tournestor Ome Joop Vervoorn uit iden is weer van de partij. De 90 deelne- rs aan de 52ste Tour de Frats gaan andag richting Gemert. De daaropvol- ide etappeplaatsen zijn Venlo, Susteren, est en Dessel (allebei in België), Valkens- ard, Den Bosch, Maarssen en Hilversum, lag 2 augustus is een rustdag in Val saard. Woensdag 5 augustus is de fi- bij het stadhuis in Hilversum. De He/,, idse deelnemers reizen morgen af naar •erkt Itbommel. ef Joop Brons in Hooglandse Kerk LEIDEN De Leidse organist Joop Brons geeft vrijdag 31 juli het vierde concert in de K&O-serie Zomerorgelconcerten in de Hooglandse Kerk. Op het programma staan composities van onder meer Pachelbel, Buxte- hude, Brahms en Men delssohn. Het concert be gint om kwart over acht. De toegangsprijs be draagt zes gulden, K&O- leden en CJP-houders betalen vier gulden. LEIDEN Voor werklozen wordt dit najaar een aantal om- en bij scholingscursussen gehouden. Eén van de cursussen heet Werken met je Handen en wordt georganiseerd door de Stichting Sociale Projec ten. De cursisten leren in korte tijd onderhoudswerk in en rond het huis te verrichten, zoals behangen, timmeren, schilderen, tegel- en glaszetten en metselen. De deelne mers krijgen één dag per week les en behouden hun uitkering. Er is geen vooropleiding vereist. De cursus duurt vijf weken en begint op vrijdag 14 augustus. Voor meer informatie: tel. 071-122331. Schilderen voor ouderen LEIDEN Leidse ouderen vanaf 55 jaar hebben vanaf half augustus de mo gelijkheid om wekelijks op vier plaat sen in Leiden een ochtend te tekenen of te schilderen. De activiteiten worden georganiseerd door de stichting Dien stencentrum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk. De kosten bedragen per ochtend een gulden. Er zal ook een docente aanwe zig zijn. Op de maandagochtenden is buurthuis Vogelvlucht aan de Boshui- zerlaan 5 voor dat doel geopend, op dinsdagochtenden het dienstencentrum De Kooi aan de Driftstraat 49, op don derdagochtenden het dienstencentrum Zuid-Oost aan de Lorentzkade 61 en op vrijdagochtenden het dienstencentrum Tuinstadwijk aan de Herenstraat 64. LEIDEN Het befaamde St. Paul's Cathe dral Choir uit Londen zal op dinsdagavond 28 juli vanaf 20.00 uur in de Hooglandse Kerk een uitvoering geven. De traditie van een jongens- en mannenkoor in de Kathe draal van St. Paul's is al meer dan negen eeuwen oud. De huidige samenstelling van het koor is dertig koorknapen, achttien koorheren en acht leerling-koorknapen. Vanaf hun achtste tot hun dertiende kunnen jeugdi ge zangers intern worden opgeleid in de koorschool die naast de kathedraal staat. De financiële verant woordelijkheid voor het in stand houden van deze instelling, die de enige in zijn soort is in het Vere nigd Koninkrijk, is in handen van de Deken en Ka nunnikken van de St. Paul's Kathedraal. Sinds 1985 is er tevens een stichting opgericht tot behoud van de Koorschool. De kinderen van het koor zingen elke middag een dienst en op de zaterdagen en zon dagen tevens morgendiensten. Daarnaast is er elke zondag een volledig gezongen Anglikaanse Eucha- ristie-viering. De koorleden volgen naast de dage lijkse zanglessen ook een normale schoolopleiding en leren twee muziekinstrumenten te bespelen. De koorheren zijn allen volledig professionele musici. De meeste van hen zijn afkomstig van de Universi teiten van Oxford of Cambridge, waar zij naast hun studie gezongen hebben in beroemde koren zoals die van King's College, St. John's College en Christ- church Cathedral. Voor professionele zangers is een aanstelling als koorheer bij het St. Paul's Choir een gezochte en aantrekkelijke functie. di gi nieli LEIDEN In Japan kent ieder schoolkind hem, in de Hortus bui gen Japanners plechtig voor zijn, overigens ach ter boomtakken schuil gaande, borstbeeld. Maar Ij in Leiden is hij hooguit bekend bij inwoners van de Kooi, waar een straat naar hem is vernoemd. Philipp Fransz Balthasar von Siebold, de Duitse grondlegger van het Rijksherbarium en van het Rijksmuseum van Volkenkunde in Leiden. 8 „Dat er nu pas een ten toonstelling aan hem wordt gewijd is wel vreemd ja", erkent L. Tjon Sie Fat, conservator van de Hortus Botanicus, de wereldberoemde bo tanische tuin achter het Academiegebouw aan het Rapenburg. Want de verdiensten van Von Sie- Philipp Fransz Balthasar von Siebold. bold voor Leiden waren groot. De tentoonstelling die van 2 september tot 2 oktober wordt gehouden in de orangerie van de Hortus kan dan ook wor den beschouwd als een poging tot eerherstel. Von Siebold (1796-1866) was een Duitse arts die in dienst van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie werkzaam was in Japan. Hij had de op dracht zoveel mogelijk te we ten te komen over het land, de inwoners, de flora en de fauna. Hij verzamelde allerlei voorwerpen, planten en die ren, zowel levende als gepre pareerde exemplaren. De voorwerpen vormen de basis van het museum van Vol kenkunde in Leiden. De die ren en planten, waarvan de meeste in het begin van de negentiende eeuw volkomen onbekend waren, maken nu een belangrijk deel uit van de collecties van het museum van Natuurlijke Historie, het Rijksherbarium en de Hortus. Von Siebold was bijzonder geliefd bij veel Japanners. Hij hield allerlei voordrach ten. Dat gebeurde in het Ne derlands, want dat was de wetenschappelijke taal in Ja pan. De studies van Von Sie bold werden zeer gewaar deerd door Japanse geleer den. Toch werd hij in 1829 door de Japanse bestuurders voor eeuwig uit het land ver bannen omdat hij zich met politieke affaires zou hebben ingelaten. Hij kwam naar Leiden, waar hij aan het Ra penburg 19 woonde, het pand waar nu het kantongerecht is gevestigd. Ook woonde hij in een bijzondere woning bij de Zijlpoort. Dat huis, Nippon genaamd, vertoonde Japanse kenmerken. Reuzensalamander Werkzaam als arts in Japan nam hij van het Aziatische schiereiland allerlei belang rijke planten en zaden mee naar de Hortus. „Hij is in Ja pan niet zomaar met een boodschappentas door het land getrokken, maar heeft zich als een echte weten schapper opgesteld. Hij heeft letterlijk 100.000 waardevolle spullen verzameld", aldus Conservator L. Tjon Sie Fat symboliseert het eerherstel van Von Siebold: hij haalt de takken weg waarachter zijn borstbeeld in de Hortus verscholen gaat. FOTO: WIM VAN NOORT hij de collecties verschepen naar Leiden. Het zou de grondslag zijn voor het latere Rijksherbarium. De tentoonstelling geeft een beeld van het leven van Von Siebold. Er is een aantal ori ginele, nog levende planten te zien die door hem zijn in gevoerd. In de Hortus staat Tjon Sie Fat. Die spullen kwamen per schip naar Ne derland, al ging er door de invloed van het zoute zeewa ter het nodige verloren. Een groot aantal plantensoor ten die door Von Siebold zijn geïntroduceerd in Nederland zijn later populaire sierplan ten geworden. Voorbeelden hiervan zijn de hortensia, de lelie, de azalea en de blauwe regen. Deze planten worden nu op grote schaal gekweekt in Boskoop. Veel planten en zaden stuurde Von Siebold naar het rijksherbarium in Brussel. Toen de Zuidelijke Nederlanden zich in 1830 dreigden af te scheiden, liet bijvoorbeeld nog de eerste blauwe regen die door Von Siebold naar ons land kwam. Ook worden originele exem plaren van meegebrachte zoogdieren, reptielen, amfi bieën, vogels, insekten en schaaldieren getoond, die nu zijn opgezet. Er zijn wilde zwijnen, kikkers, krabben, kreeften en hagedissen. Ook is een levende reuzensala mander te zien uit diergaarde Blijdorp. Het exemplaar dat Von Siebold ooit meenam uit J Japan, bleef in dierentuin 3 Artis dertig jaar in leven, j Verder hangen in de orange- '4 rie levensgrote rolschilderin- J gen van planten en dieren, W die Tjon Sie Fat beschrijft als „zeer spectaculair en adem- t;j benemend". Von Siebold verzamelde niet alleen van alles in Japan, hij ij beschreef het ook op een we- tenschappelijke manier. We- |j reldberoemd zijn de boeken j Flora Japonica, Fauna Japo- I nica en Nippon. Ook hiervan zijn de originele exemplaren :fj te bezichtigen. In de Hortus wordt een speciale wandel- A route uitgezet langs authen- tieke planten en bomen die Von Siebold naar Nederland liet brengen. „Eigenlijk is een maand veel te kort voor een tentoonstel- |j ling als deze", vindt Tjon Sie et Fat. „Maar we hebben pas de ruimte als de tentoonstelling 'j De Biologische Klok afgelo- pen is. En begin oktober gaat j de orangerie al weer dicht in 1 verband met nachtvorst". i] Von Siebold krijgt opnieuw ruim de aandacht in 1990, als I Leiden in het teken staat van de historie van de tuin. Dan wordt in de Hortus een origi- I nele Japanse tuin aangelegd, I met als middelpunt het borst- j beeld van Von Siebold. ^PIETE^VELEI^; MMet bijdragen Éflder Bijl, Willem ^tercel Gelauff. ^Kolken (1) bijdragen van Paul van Bijl, Willem Buijteweg en Gelauff. Wie als bijzondere vakantie besteding eens een overstro ming wilde meemaken hoefde daarvoor vorig weekeinde niet naar verre oorden rond de Alpen af te reizen. De Kooi bood vrijdagavond het altijd medelijden opwekkende schouwspel van wanhopige dweilers, die zich in het zweet werken om de waterstroom buiten de deur te houden. De gevolgen waren niet zo ern stig als pakweg 1500 kilome ter zuidelijker, maar nog altijd vervelend genoeg. Een echt paar uit de Parkstraat zag bij voorbeeld het veertigjarig hu welijksfeest in het water be landen, omdat het feestelijk versierde huis na een forse stortbui onbewoonbaar was geworden. Over de oorzaak van de over stromingen in met name de Parkstraat tastten de bewo- ïers na de natte ellende een Ketje in het duister. De een lacht dat de woningbouwver- miging De Eendracht wat te verwijten viel, de ander neende dat de gemeente in jebreke was gebleven. Feit is in elk geval dat de nieuwe huizen aan de oneven zijde van de Parkstraat enke le tientallen centimeters lager gelegen zijn dan de overzijde. En je hoeft geen student na tuurkunde te zijn om te be grijpen dat een watermassa in zo'n geval een lichte voorkeur vertoont om naar de lagere oneven zijde te stromen. Eni ge voorzorgsmaatregelen aan die kant zijn dan geen over bodige luxe. Die voorzorgsmaatregelen blijken er ook wel te zijn. Kolken moeten ervoor zorg dragen dat overtollig hemel water wordt afgevoerd naar een vijver aan de Ringkade. Dat systeem werkt in de Parkstraat echter niet naar behoren, zo bleek vorige week vrijdag. De kolken kon den de watermassa's niet ver werken. Tegendruk van het iool, een aansluiting op op- Krvlaktewater en niet op het loofdriool, de theorieën over wat er verkeerd was gingen rap over tafel. Het antwoord op de vraag wat er nu precies mis is, bleek na een onder zoekje van de gemeente vrij simpel: de kolken zijn gewoon een beetje verstopt. Logisch dat het water dan niet weg kan. Kolken (2) Voor het schoonmaken van de kolken in de stad is de ge meente verantwoordelijk. In dit geval blijkt echter „de ge meente" weer eens uit meer dere personen en afdelingen te bestaan. De afdeling Riole ringen van de directie Civiele Werken heeft de niet te on derschatten taak om de riole ringen en de aansluitingen van de kolken op de riolerin gen schoon te houden. Het leegzuigen van die kolken valt evenwel weer onder ver antwoordelijkheid van de di rectie Reiniging, Havens en Warenmarkten. En beide af delingen zijn van mening dat de ene afdeling de taak van de andere er wel even bij kan doen. Gevolg: geen van beide bemoeit zich nog met het schoonmaken van de kolken. Een ambtenaar van de afde lingen rioleringen van de ge meente liet de afgelopen week weten dat hij de bewo ners aanraadde om een scha declaim bij de gemeente in te dienen. Dat lijkt een welwil lende opstelling van de ge meente, maar goed be schouwd valt dat wel mee. Want waarom moeten de be woners nu moeite doen om hun schade te verhalen? Als ambtenaren van de gemeente zelf al geconstateerd hebben dat de gemeente fout is ge weest, kan de gemeente zelf het voortouw nemen om een en ander recht te breien. Dat is meer in het belang van de inwoners van Leiden dan lijd zaam met de armen over el kaar wachten tot de bewoners aan de bel trekken. En dat be lang wordt de gemeente ge acht te behartigen. Bovendien betalen Leidenaars voor het schoonhouden van kolken. En het is niet hun pakkie-an of dat via de reinigingsrechten of de rioolrechten gaat. Kwaliteit (1) Met telecommunicatie hebben we allemaal te maken. De te lefoon is daar slechts een van de simpele voorbeelden van. Het verzofgen en onderhou den van de telecommunicatie, het leggen van verbindingen over afstanden dus, is een monopolie van de PTT. Dat geeft dit bedrijf grote voorde len, vooral in economisch op zicht, maar houdt ook geva ren in zich. kwailttitsactle 1987 gaand autoverkeer, al is dat sinds vorig jaar zomer in die zin veranderd dat sinds de af sluiting van de Breestraat de Nieuwstraat wel als sluiproute wordt gebruikt door automo bilisten die bijvoorbeeld 'sa- vonds (als er toch geen con trole is) bij het stadhuis willen parkeren. Ouder roest (2) In 1976 constateerde ook de gemeente Leiden dat maar een zeer beperkt aantal klan ten tankt bij de Hooglandse Kerk. En voortvarend als een gemeente kan zijn, werd de pompvergunning van Blonk ingetrokken in een poging het ontsierende stukje Nieuw straat met de grond gelijk te maken. Helaas, helaas, Blonk zette onmiddellijk de tegen aanval in, ging naar de Raad van State en kreeg daar ge- De PTT in de aanval (Zie: Kwaliteit). Zo is de PTT een makkelijke prooi voor klagers, die een klacht dikwijls vergezeld la ten gaan van de vaststelling dat „zoiets nooit had kunnen gebeuren als er maar concur rentie mogelijk zou zijn". Om vervolgens te wijzen op de florerende handel in telefoon toestellen sinds daar de mono polie-positie is verdwenen. De klachten kunnen sterk uit eenlopen. Van boosheid over de voortdurende in-gesprek- toon van 008, een hele dag te lefoontjes binnenkrijgen voor een ander nummer, zoals een Leidenaar onlangs overkwam, of vele keren vergeefs wach ten op de aangekondigde PTT-monteur. Het district Den Haag, waar onder ook de Leidse regio in organisatorische zin valt, neemt een tamelijk beschei den plaats in op de landelijke kwaliteitsladder die de PTT onder de diverse districten in ons land hanteert: elf distric ten gaan district Den Haag voor. Maar daar gaat wat aan veranderen. Binnen drie jaar zal district Den Haag de gele kwaliteits-kampioenstrui om de schouders dragen. Dat be weert althans het personeels blad Bedrijfsspiegel van de PTT telecommunicatie district Den Haag. Kwaliteit (2) In enthousiasmerende volzin nen schrijft dit personeelsblad over de 'Kwaliteitsactie 1987- 1989'. Die actie is dezer dagen begonnen met als uiteindelij ke doel de kwaliteit van het PTT-produkt te verbeteren. En omdat er kennelijk weinig mankeert aan de kwaliteit van de materiële elementen van het produkt, zo blijkt al- hans uit het personeelsblad, moet het vooral gezocht worden in pogingen om de klant meer tevreden te stel len. „De klant moet het ge voel gegeven worden, dat ze bij de PTT net dat kleine beetje extra krijgen", aldus de Bedrijfsspiegel. Om te vervolgen: de klant moet tevreden zijn over hoe we informatie geven, onze deskundigheid, het nakomen van afspraken, het snel óplos- sen van problemen en ons vriendelijke optreden. Hoe het PTT-personeel dat alle maal moet doen? Het perso neelsblad: „Iedereen moet uit gaan van de stelling 'Wat ik doe is goed, maar het kan al tijd nog beter'. Op weg naar het districtsdoel: een beter district dan Den Haag bestaat er gewoon niet". De actie wordt bovendien ook geme ten. Regelmatig zal de tevre denheid van de klanten ge worden, aldus meldt het De Kwaliteitsactie 1987-1989 is onlangs feestelijk van start gegaan. In de aanwezigheid van 600 districtsleden werd na een speech van directeur Mars een quiz gehouden on der leiding van Wim Bos boom, de evenknie van Koos Postuma wanneer het erom gaat fatsoen en vertrouwen uit te stralen. Als een burger in de komende maanden moeilijkheden heeft ILLUSTRATIE: PTT met de PTT, dan kan hij altijd verwijzen naar de Kwaliteit sactie. Mocht dat niet helpen, dan moet hij maar hopen dat ook naar zijn mening ge vraagd wordt als de tevreden heidspeiling wordt gehouden. Ouder roest (1) Blij was hij er niet mee, on dernemer Niek Blonk, toen vorig jaar zomer in deze ko lommen enige regels werden gewijd aan één van zijn vele eigendommen in de Leidse binnenstad. Misschien niet helemaal onte recht. Zo luidde de eerste zin: „Wat ergens in de jaren vijftig begon als een bloeiend pro dukt van vrij ondernemer schap, is anno 1986 niet veel meer dan een ergernis op wekkende hoop oud roest". Vooral de betiteling oud roest, achtte Blonk schromelijk overdreven, om niet zeggen ver bezijden de waarheid. Oud roest, zal daarom hier niet meer worden gebezigd, al was het maar omdat inmid dels sprake is van ouder roest. Waar gaat het om? Om de twee benzinepompen in de Nieuwstraat. De pompen staan op het plein voor de Hooglandse Kerk. En net zo als dat vorig jaar al het geval was, is het nog steeds een stukje Leiden, dat opvalt door smalle straatjes, nog nauwere steegjes, veel paaltjes, oude monumentale pandjes en een paar gezellige, alleen soms wat rumoerige terrasjes. Geen omgeving die geschikt is voor grote hoeveelheden door- lijk. De gemeente had de ver gunning niet mogen intrek ken, luidde de uitspraak, wat tot gevolg heeft gehad dat de pompen nog steeds overeind staan. Sindsdien heeft de gemeente geen serieuze pogingen meer gedaan om de twee dingen weg te krijgen, wetende dat als Blonk iets niet wil deze vrije jongen in hart en nieren niet opzij gaat. Zeker niet als hij het recht aan zijn kant heeft. Blonk heeft nu eenmaal een groot aantal bedrijfspanden in de Leidse binnenstad, die de gemeente een doorn in het oog zijn en tijdens onderhan delingen over de prijs van 20'n pand is het altijd handig om nog iets achter de hand te hebben. De conclusie luidde vorig jaar dan ook dat Blonk wel gek zou zijn als hij de pompen vrijwillig zou oprui men. Dan zou hij een dief van zijn portemonnee zijn. Gelat dat nog steeds? Een te lefoontje naar de gemeente leert dat de pompen het afge lopen jaar geen onderwerp van gesprek zijn geweest. De gemeente is er uit wanhoop maar niet eens over begonnen en lijkt dat ook niet van plan in de overtuiging dat als Lei den iets voorstelt Blonk daar automatisch tegen is. En Blonk zelf? Die heeft het onderwerp benzinepompen het afgelopen jaar ook niet ge noemd. Houdt taxi-onderne mer Blonk er dan van om het milieu te verpesten en toeris ten af te schrikken? Vast niet, want vooral van dat laatste wordt hij alleen maar slech ter. Misschien kan Blonk de verstandigste zijn en zijn bezit vrijwillig weghalen. Het ou dere roest nog langer laten staan, komt misschien zijn portemonnee maar niet zijn image ten goede. LEIDEN Voorafgaand aan de officële opening van Summer Jazz dag in Leiden wordt zaterdag 22 augustus een Miss-verkiezing gehouden. Deze heeft plaats tussen 14.00 en 15.30 uur op het hoofdpodium in de Doeza- straat De winnares, die diverse prijzen ontvangt, wordt om 16.00 uur bekend gemaakt, waarna de jazz-happe- ning losbarst. Deelname staat open voor vrouwen tus sen 17 en 25 jaar, de kleding waarin wordt geshowd moet modern en sportief zijn. Gegadigden moeten twee foto's (zwart-wit en kleur) en een beschrijving van werk, hobbies, studie en dergelijke opsturen naar: mevr. J. Dickhoff, Lady Service Dickhoff, Doezastraat 19 in Leiden. Inlichtingen zijn telefonisch verkrijgbaar onder nummer 071-140728. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom. lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). I CcidócGoma/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11