Discussie over bijbanen is niet meer tegen te houden dagjes mens In het Tarzande grote smokkelaar A JNENLAND/BUITENLAND EcidócSotnatit WANNEER ONTSTAAT „SCHIJN DES KWAADS"? Geestelijke vader Sovjet- psychiatrie in Moskou overleden oomkorvissers verliezen geding ïfc TIP 1: Hi TIP 2: TIP 3: spoor van de -IN. VRIJDAG 24 JULI 1987 PAGINA 5 (Van onze Hementaire redactie) HAAG „Waar het feite allemaal om is dit: we moeten 'n allen proberen de des kwaads" te len. Een discussie bijbanen is buitenge- zinvol, maar we >n die discussie wel iken van de inciden- f dus ook losmaken iet commissariaat van ieer Scholten bij het en -concern. Alleen dan je een fatsoenlijke af- t ing maken", zegt Eversdijk, vice-frac- lorzitter van het CDA. /a£w is deze discussie t j aid niet. De term lijn des Kwaads", die iet vallen, is ook de ti- ik fan een boekje dat de aan malige, inmiddels ndt leden kamervoorzit- 'angi fondeling over dit on- reis, rerp schreef. Ik mij oon blik in onze parlementai- pschiedenis levert vol den. je sappig materiaal op, tot kom 2 dag van vandaag: zoals 7, weken geleden het ngei i-kamerlid Harry van en Bergh, die overigens zon- jgen iantoonbare voorkennis in n n er-aandelen handelde i0es! mee hij een arbeidsloos 3( mnkomen wist te verwer- oesli dezer dagen gevolgd door ?n j iand minder dan mr. Wil- Scholten, vice-voorzitter de Raad van State, die be- staat als een onkreuk- 'a 1 en onberispelijk man en ?rs v ot veler verrassing (sinds iei van dit jaar) commissa- f leek bij het SHV-concern. W een kamerlid niet in aan- i handelen, waar anderen imd net in een glazen huis le- 1e ii dat wèl op grote schaal r fil en zich gemakkelijker de bijna-onoirbare praktijken an ien wagen? Waar ligt pre- fn de grens? Mag de vice- jni dent van de Raad van s /j, geen maatschappelijke tie bekleden, wat een '/set n'ssar'aat toch is? brede discussie over bijba- en de dikwijls daarmee sa- langende neveninkom- is niet langer tegen te ee" len, hoe graag sommigen ongetwijfeld zouden wil- enei Kamerleden, staatsraden onM de rechters bij de Raad State heten), „gewone" £rs en wellicht andere le- 7o« van de rechterlijke macht tsen n nu eenmaal in een gla- Ft luis. Volgens het CDA-ka- laal id mr dr. Vincent van den uil Niemand twijfelt aan de oprechtheid vjm vice-president Scholten die zich nooit met de „rechtspraak" van de Raad van State bemoeit. Maar elke „Schijn des Kwaads" moet vermeden worden, voegen CDA, WD, PvdA en D66 daar aan toe. FOTO: DIJKSTRA Burg is het aantal bijbanen bij de rechterlijke macht zelfs „gi gantisch". Hun glashard ver bieden (betaalde) nevenfunc ties te bekleden, gaat ook te ver. „Je kunt deze mensen toch ook niet buiten de maat schappij plaatsen?", werpt Eversdijk tegen. Daarin staat hij niet alleen. PvdA (Stoffelen), VVD (Van Erp) en D66 (Kohnstamm) denken er in grote lijnen net zo over. Zelfs minister Kort hals Altes deelt die mening, zoals bleek in een affaire rond de Almelose rechter mr. J. van der Biessen, die aandelen bezat van een bedrijf waarover hij een vonnis moest uitspreken; maar de minister voegde eraan toe dat de onpartijdigheid niet in het gedrang mag komen: Er zijn duidelijke afspraken nodig over helder omlijnde maatsta ven, zodat iedereen op „een gevoelige post" kan weten waar hij of zij zich aan te hou den heeft. Registratie Deels zijn die er al: de Tweede Kamer kent de openbare re gistratie van nevenfuncties met inbegrip van eventuele extra inkomsten en sinds be trekkelijk korte tijd ook een registratie van te maken bui tenlandse reizen. Voor de neveninkomsten geldt daar naast nog een aparte regeling die zodanig is dat hoe meer be taalde nevenfuncties er zijn, hoe meer de financiële aan trekkelijkheid ervan daalt. Wat Eversdijk betreft zouden ook staatsraden en andere hoogwaardigheidsbekleders aan dit regime onderworpen moeten kunnen worden. Dat zal een belangrijk aspect zijn van het aangekondigde ka merdebat hierover. Eén aspect mag helder zijn: te gen bijbanen op zich behoeft per definitie kennelijk geen bezwaar te bestaan. Heeft ooit het commissariaat bij Shell van de Zeeuwse commissaris van de koningin dr. C. Boer- tien zoveel stof doen opwaai en? Of het commissariaat bij het Limburgse DSM-concern van het voormalige PvdA-ka- merlid mevrouw dra. Meinie Epema, nu voorzitter van de Algemene Energie Raad? Een bijbaan krijgt een dubieus aan zien, zodra iets van schijnbare bijbedoelingen zichtbaar wordt. Van den Bergh heeft door zijn werkzaamheden in de Kamer veel met vliegtuig bouwer Fokker te maken en laadde door zijn transacties in Fokker-aandelen de schijn van belangenverstrengeling op zich. Scholten is vice-president van de Raad van State, waarvan de afdeling rechtspraak onlangs een geruchtmakende uitspraak over conflicten rond een Lim burgse Makro-vestiging ge daan heeft. Makro is een acti viteit van het SHV-concern. Ziedaar de link. Niemand, zo blijkt uit de berichtgeving, twijfelt aan de oprechtheid van Scholten, die zich nooit met de „rechtspraak" van de Raad van State bemoeit en die zelfs de voorzitter van de afde ling geschillen van bestuur, dr. G.H. Veringa, en de voorzitter van de afdeling rechtspraak, mr. P.J.G. Kapteyn, niet eens vervangen kèn. Maar elke „Schijn des Kwaads" moet vermeden worden, voegen CDA, VVD, PvdA en D66 daar aan toe. Manoeuvre Was Van Erp, gedoodverfd gangmaker van de commotie rond Scholtens commissariaat, uit op een politieke manoeu vre? Een doelgerichte actie ontkent hij ten stelligste. „Waarom zou ik op dit mo ment zo hoog nodig in de coa litie met het CDA moeten sto ken?", zegt hij, in een reactie op een suggestie in deze rich ting van de CDA'er Van den Burg, die er zijn verwondering over uitgesproken had dat Van Erp zich alleen op Scholten had gericht. Hij had een ande re bedoeling, waarmee hij in zekere zin en wellicht ook on bedoeld zelf de „schijn des kwaads" op zich laadt. De Makro-vestigingen zijn, zo als hij meerdere malen tijdens kamerdebatten heeft laten uit komen, een bedreiging voor de kleine ondernemer: ze staan te boek als groothandel waar de winkelier kan inkopen, maar in de praktijk van alledag blijkt het op grote schaal mo gelijk dat hij er voor zichzelf en voor zijn familieleden, vrienden en kennissen inko pen doet. Daarmee doet de Makro-groothandel ook aan detailhandel en dat scheelt de buuft-super die tegen de Mak- ro-prijzen niet kan opboksen, heel wat omzet. Omdat Van Erp van 1962 tot 1978, toen hij in de Kamer kwam, als bakker zelfstandig ondernemer was en in zijn Noordbrabantse woonplaats Best al met het fenomeen Makro te maken had, is hij bij na „van nature" allergisch voor dit soort giganten. Zijn reeds jarenlang durend secre tarisschap voor de Noordbra bantse afdeling van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond, een midden standsorganisatie, maakt dat hij permanent op zijn qui-vive is. Makro-vestigingen en andere vergelijkbare winkelbedrijven, mogen voor de werkgelegen heid in een gemeente dan in teressant zijn en alleen al om die reden dikwijls vlotter bouwvergunningen krijgen dan een kleine zelfstandige, Van Erp is ze diep in zijn hart liever kwijt dan rijk. Ze zijn en blijven in zijn ogen een be dreiging voor de kleine zelf standige. Zijn acties samen met het CDA-kamerlid Schartman om een waterdicht pasjessys teem van de grond te krijgen, dat particulieren buiten de deur zouden moeten houden, spreken in dit opzicht boekde len. Conflict Makro-vestingingen hebben grond nodig, veel grond en dus verrezen ze vooral op indus trieterreinen waar onder nor male omstandigheden geen de tailhandel is toegestaan. Ge meenten geraken daardoor nog wel eens in een moeilijk parket, want door de komst van „de Makro" kunnen zij niet alleen een deel van hun vaak braak liggende, rentever- slindende industrieterrein Eer kopen, er ontstaan ook econo mische activiteiten en niet te vergeten werkgelegenheid. Dat leidde in het Limburgse Nuth en dat was niet de eerste keer - tot een conflict dat na veel vijven en zessen door de Raad van State werd beslecht: in het voordeel van de Makro-vestiging. „Deskun digen op het gebied van de ruimtelijke ordening fronsten de wenkbrauwen, want vol gens de wet kon het niet hele maal wat Makro wilde en toch gebeurde het", vertelde Van Erp. Zijn „actie" valt voor een be langrijk deel uit het voorgaan de te verklaren. Hij vecht te gen groothandelsbedrijven die een bedreiging voor de kleine zelfstandige vormen. Daarbij stuitte hij niet in de laatste plaats tot zijn eigen verrassing op de vice-president van de Raad van State, de Nederland se „onderkoning". „Ik hoorde er bij toeval twee weken geleden van en oor deelde Scholtens bijbaan als onverstandig. Daarom besloot ik meteen het na het reces in de fractie aan de orde te stel len. Staatsrechtelijk is er niets aan de hand, want ik weet ook wel dat Scholten er op zich niets mee te maken kan heb ben", zei hij desgevraagd. Dat het toch uitlekte, komt hem, zoals duidelijk mag zijn, niet slecht uit. Het zal hem in zijn jarenlange strijd een zekere genoegdoening schenken. Hoe het ook zij, de discussie over nevenfuncties, in zijn ogen wellicht 'mooi meegenomen', is niet meer tegen te houden. En dat is in de ogen van een kamermeerderheid veel meer dan 'mooi meegenomen'. ED FIGEE CAREL GOSELING MOSKOU Professor Andrej Snesjnevski, die geldt als de geestelijke va der van de „politieke psy chiatrie" in de Sovjet- Unie, is deze week op 83- jarige leeftijd in Moskou overleden. Snesjnevski wordt persoonlijk verantwoordelijk gehouden voor het onderbrengen van meer dan tweehonderd ijver- aars voor burgerrechten in psychiatrische inrichtingen. Hij verklaarde hen op grond van hun politieke opvattingen „geestesziek". Al in het midden van de jaren vijftig had Snesjnevski in de Sovjetpsychiatrie begrippen als „verminderde toerekening- vatbaarheid" „latente schizo frenie", „ziekelijke hervor mingsdrift" en „schizo-achtige sociale psychopatie" inge voerd, die later bij de vervol ging van andersdenkenden ge bruikt zouden worden. Bij de internationale mensen- rechtenorganistie IGfM in Frankfurt zijn de namen be kend van 178 Sovjetburgers die als gezonde mensen in ge sloten psychiatrische inrichtin gen gevangen gehouden en in de regel ook „behandeld" wer den om „genezen" te worden, maar hun juiste aantal is waar schijnlijk veel groter. Onder hen was onder anderen Vladi mir Boekosvski. Snesjnevski werd in 1950 be noemd tot directeur van het Serbski-instituut voor gerech telijke geneeskunde en hij was sinds 1962 lid van de Acade mie van Wetenschappen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIÏLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (ADVERTENTIE) Zulke dingen gebeuren, helaas ook op vakantie. Maar mei een reisverzekering van de ANWB komen de gevolgen u met duur ie siaan. Voor een premie van 11.45 per persoon per dag heeft u al een polis mei een bagagedekking tol f 3 500.- per persoon. En eigen risico hebl u nooit bi| de ANWB Dus ook een kleine schade wordt volledig vergoed Helemaal 'rustgevend' werken onze aanvullende verzekenngen. Auto kapot? Vanaf f 1,10 per dag kunt u zich van een vervangende auto verzekeren. Neem geen onnodig risico: ga nu naar uw ANWB- kamoor of bel Centrale Informatie Reisverzekenngsservice. 070-141430. Bij de ANWB verzekert u zich van een goede verzekering. aH IW* ?p N HAAG De boomkorvissers, vis- [s op platvis als schol en tong, mogen uW in kabeljauw aanvoeren. heeft de president van de rechtbank in Haag gisteren bepaald in het kort geding deze vissers hadden aangespannen tegen de "t en de minister van landbouw en visserij, overwegingen die tot deze uitspraak hebben lid worden pas later bekend gemaakt, n boomkorvissers wilden het recht om kabel- aan te voeren nu sinds afgelopen maandag op deze vissoort mag worden gevist. Zij ?pen zich er op dat voor de sluiting van de n eljauwvangst op 19 mei zij ook kabeljauw oei at als bijvangst mochten aanvoeren. Het besluit van Braks om veilplicht in te voe ren is slecht gevallen bij de vissers. Het visserij bedrijfsleven vindt de aangekondigde „veil plicht" discriminatie ten opzichte van de vissers in de andere landen van de Europese Gemeen schap. Braks wil dat de Nederlandse zeevissers hun vangsten voortaan in bepaalde havens aan wal brengen en op de visafslag daar verkopen. Het besluit zal vooral voor Urk verstrekkende gevolgen hebben omdat de Urker vissersvloot door de moeilijke bereikbaarheid van de eigen haven vrijwel altijd in ander havens binnen vaart. De vangsten worden nu nog met koelwa gens naar Urk gebracht waar de vis geveild wordt. ISKE EN W1SKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Het menselijk ras wordt deze weken weer uitge breid met een tijdelijke va riant Her en der duikt hij op, altijd nieuwsgierig, maar ook altijd een beetje gehaast De dagjesmens. In zijn voetspoor trekken ook onze verslaggevers het land in om persoonlijk ver slag te doen van zomerse gebeurtenissen. Zo passeer de Stevo Akkerman bij Sint-Margriete de Neder lands-Belgische grens en smokkelde wat boterzachte herinneringen mee terug. Het is uitstekend smokkel- weer. Te koud voor het jaar en geen zon. Tevreden klop ik op m'n jas; de pakjes boter zitten er nog verstopt en ze zijn nog hard. Op de lange laan, met de bomen aan weerskanten, is geen verkeer te zien. De weg naar België is vrij. De winst ligt klaar, aan de andere kant van de grens. Als er nu maar geen doua niers vanachter de bomen te voorschijn schieten! En als de zon maar niet gaat schijnen, want dan sijpelt de boter in mijn broekspijpen. Gelukkig blijft het regenen. Maar zie ik daar toch twee lichten ver achter me? De commiezen! Snel graai ik een handvol kraaiepoten van de passa giersstoel en gooi ze uit het raam. Dat zal ze leren, de hufters! Inderdaad, de lich ten doven. Een kwartier lang kan ik ongestoord voort. Maar dan begint de zon toch nog te schijnen. En het is niet de boter in mijn zakken die begint te smelten, maar mijn fantasie. Want om eerlijk te zijn is het hele voorgaande verhaal uit de duim gezogen. Sinds 1968 behoort zowel het Nederlandse Zeeuws-Vlaan- deren als het Belgische Oost- Vlaanderen tot de Europese Gemeenschap. De boterprij- zen verschillen niet meer en de smokkel is verwezen naar het romantische verleden. Toch is bij de VVV's van Zeeuws-Vlaanderen de fol der „smokkelroute" te krij gen, die de weg wijst langs negentig kilometer grensge bied, nu eens in Nederland, dan weer in België. Startpunt van de route is Aardenburg, maar omdat het gaat om een rondrit, kan ook op andere punten van de cir kel begonnen worden. Van Aardenburg wijzen de bord jes „smokkelroute" naar Eede. Voor ik daar de grote weg oversteek kijk ik netjes eerst naar links, daar staat een oorlogsmonument. Dan kijk ik naar rechts, daar staat... een bord „Douane". In verschillende plaatsen die deel uitmaken van de smokkelroute zijn wandeltochten uitgezet. In Sint-Margriete bijvoorbeeld het Commerattenpad, wandelroute nummer 1. Sint- Laurens biedt een tocht langs het Moeraspad. En in Maldegem (dat trots is op de Sint-Barabarakerk uit de vijftiende eeuw) kan gewandeld worden rond het Kasteel van Reesinghe. Wie toch eenmaal in het uiterste zuiden van ons land vertoeft en zelfs de grens al overgestoken is, bevindt zich dichtbij Brugge, één van de meeste steden van België. Langs de rijksweg naar Eeklo ligt het „Canadees kerkhof", waar ongeveer duizend Canadezen en Polen begraven liggen, slachtoffers van de strijd om onze bevrijding van de nazi's. De „smokkelroute" is voor 2,25 verkrijgbaar bij de VW's in Zeeuws-Vlaanderen. foto: sp Snel rijd ik rechtdoor. De na tuur in. De wegen zijn smal, de bomen oud, de mensen groeten allemaal. Rond de vele kreekjes, die verscholen liggen tussen de gewassen, zitten vissers. Een mooi uit zicht hebben ze in elk geval gevangen. Waar zijn de uit gestrekte vlakke velden van Zeeland? Hier niet. Het land schap wisselt met de kilome ter. En het land eveneens. In Sint-Margriete staat opeens een bord met de in België toegestane maximum-snelhe den. Hier regeert Wilfried Martens, maar is het daarom buitenland? De regen valt er net als in Eede en de mensen hebben er een even grote he kel aan. Toch is Oost-Vlaan deren geen Zeeuws-Vlaande ren. Het is anders, maar waarom? Ja, de huizen varië ren ietsje meer dan in Neder land, dat is alvast wat. En de winkelaanduiding „Velo's en bromfietsen" is strikt Bel gisch, dat kan niet anders. Maar daar blijft het bij. De auto die me nu al tijden ach tervolgt is zo vaderlands als het maar kan. Ik stop aan de kant van de weg en laat de ander passeren. Nu ben ik de achtervolger. Samen slaan we smokkelweggetjes in, die we zonder de bordjes zorg vuldig zouden hebben ver meden. Op de één of andere manier leiden die smalle wegen toch naar Maldegem, waar ik van wege het noodweer met een compleet bos op m'n dak ar riveer. Het zal best een aar dig stadje zijn, maar in dit onweer is niet meer te zien dan wat vage omtrekken en grote borden „omleiding". De smokkelroute kan niet langer gevolgd worden, ik moet zelf de weg naar Donk zien te vinden, daar zullen dan van zelf wel weer bordjes rich ting Moerkerke verschijnen. Dat klopt. Maar ze wijzen on verbiddelijk naar de kasseien („donk, donk, donk") waar van ik dacht dat ze alleen voor vakidiote wielrenners neergelegd waren. Het ver baast me niks dat aan het eind van de weg opgeroepen worden tot gebed. „Langs de zen weg zet genen voet of zeg, Maria wees gegroet", staat er bij een Mariabeeld. In Middelburg (België) wijst een pijl met grote letters naar „Nederland"; een sympathiek gebaar voor smokkelaars. Van LPG tegenwoordig. Het is niet toevallig dat de Neder landse pomphouders in deze streek de Belgische tank-aan sluiting hanteren: gas is hier veel goedkoper. En wie met volle tank de grens bij Heille passeert, ontdekt achter geen enkele boom een douanier, nergens ziet hij een kraaie- poot, niemand roept „halt!". Dat moet de rijder van de smokkelroute er zelf maar bij fantaseren. Het landschap geeft er alle aanleiding toe en anders wil Eduard Cuelenae- re, van restaurant De Roode Leeuw in Aardenburg, de sfeer wel oproepen met wat verhalen van vroeger. Over Tarzan bijvoorbeeld, de grote smokkelaar. „Tarzan zat een klas hoger bij mij op school", vertelt Cuelenaere. „Een heel apart geval, echt voer voor psycho logen. Als je hem iets deed, smeerde hij je gevel zwart met teer. Hij zat hier in Aar denburg eens vast en was binnen de kortste keren weer uitgebroken. „Wie Tarzan wil houden moet betere cel len bouwen", kalkte hij toen op de muur. Hij dronk nooit, maar had wel een illegale stokerij". Tarzan werd ver moord, volgens de volks mond door zijn zoon, maar dat wil Cuelenaere niet hard op beamen. „Nee, ik durf niet te zeggen wie het gedaan heeft. Het ging niet goed met zijn zoon, maar ik beweer niet dat hij het was". De smokkel mag dan voorbij zijn en Tarzan al jaren dood, de herinnering heeft Zeeuws- Vlaanderen nog danig in haar greep. STEVO AKKERMAN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5