Duitse raketten nog grootste obstakel bij wapenakkoord Lichaam kan aidsvirus afbreken OPRUIMING Tass: Deportatie Tartaren was fout Shultz in opspraak door „fantasten en avonturiers" BUITENLAND £eidóc Sou/iant Noord-Korea wil minder troepen langs zuidgrens UIT AMERIKAANS ONDERZOEK BLIJKT: EMOTIES VRIJDAG 24 JULI 1987 PAGINA Minder hulp VS na rellen Panama WASHINGTON De Verenig- de Staten hebben de hulp aan Panama teruggeschroefd en de contacten met de sterke man, generaal Manuel Noriega, tot een minimum beperkt. Was hington zou ook de opleiding van Panamese militairen heb ben stopgezet, de leverantie van normale reserve-onderdelen en materieel aan het Panamese le ger beëindigd en de voorgeno men aankoop van traangas door de Panamese regering hebben geblokkeerd. De VS zijn veron rust over de aanhoudende rel len tussen de politie en demon stranten, die Noriega beschuldi gen van moord, corruptie en verkiezi ngsf raude. Sarah moet bont jasje verbranden LONDEN Milieu-ac- tivisten die in Engeland die op de bres staan voor ae rechten van het dier hebben de hertog en hertogin van York opgeroepen de bever- bontjassen te verbran den die zij ter gelegen heid van de eerste ver jaardag van hun huwe lijk kregen van de Ca nadese regering. An drew en Sarah hoorden het nieuws gisteren in I Atlanta, waar zij een ro- deo bijwoonden. De die renvrienden noemden ü:w» het geschenk een "goedkope stunt". Tamils akkoord met autonomie COLOMBO De Tamils op Sri Lanka krijgen autono mie in de noordelijke en oostelijke provincie. Dè rebellen leggen op hun beurt de wapens neer en rebellen die eer der gevangen werden genomen krijgen amnestie. Boven dien moeten alle militante Tamils, die eerder zijn ge vlucht naar Tamil Nadu, een provincie in India, terugke ren naar Sri Lanka. President Jayewardene van Sri Lanka verklaarde giste ren tegenover het parlement dat de Tamilgroeperingen akkoord zijn gegaan met zijn voorstel. Premier Gandhi van India, waar in totaal zo'n vijftig miljoen Tamils wo nen en wiens regering heeft deelgenomen aan de onder handelingen, komt binnen tien dagen naar Sri Lanka om het akkoord mede te ondertekenen. Verwacht wordt dat het Srilankaanse kabinet de voor stellen volgende week goedkeurt en het plan wordt ver volgens voorgelegd aan het parlement. De Sri Lankaanse regering wil een provinciale raad instellen voor de noor delijke en oostelijke provincies, waar Tamil-groeperingen al jaren strijd voeren voor een onafhankelijke staat. De raad krijgt bestuurlijke bevoegdheden en komt onder lei ding van een eerste-minister. TOKIO Noord-Korea heeft een vredes voorstel ingediend dat voorziet in een grootscheepse troepenvermindering langs de grens tussen Noord- en Zuid-Korea. Vanaf 1988 tot 1991 moet het aantal troe pen zijn teruggebracht tot 100.000 man. Zuid-Korea heeft momenteel 600.000 man langs de grens staan en Noord-Korea naar schatting 830.000 man. Noord-Korea wil ook een ontwapeningsconferentie in Ge nève beleggen, die onder meer moet re sulteren in het vertrek van de 41.000 man Amerikaanse troepen, die sinds de Kore aanse oorlog zijn gelegerd achter de de marcatiezone. Deze zone moet overigens „vredeszone" gaan heten. Crisis Bangladesh na gevechten DHAKA President Ershad van Bangladesh heeft vandaag zijn regering in spoedzitting bijeen geroepen om de crisis te bespreken die is uitgebroken als gevolg van een algemene staking. De staking mondde uit in hevige rellen, verspreid over heel het land, brandstich ting en plunderingen. De poli tie opende in verschillende steden het vuur op de beto gers. Tot dusver zijn acht do den gevallen en zeker vijfhon derd gewonden, onder wie meer dan honderd politieman nen. De staking was uitgeroe pen door de oppositie die het vertrek van president Ershad eist GENÉVE Alleen Westduitse Pershing-ra- ketten lijken een wapen akkoord tussen de Sov jet-Unie en de VS nog in de weg te staan. Gisteren bleven Russische onder handelaars in Genève vasthouden aan de eis dat ook deze raketten worden ontmanteld. Eer der diende de Sovjet-de^ legatie officieel het voor stel voor een wereldwij de ontmanteling van alle raketten voor middellan ge en korte afstand. „Als wij het eens worden over de 72 Duitse raketten, kan er binnen twee maanden een akkoord zijn", zei Joeli Vorontsov, de leider van de Sovjet- delefatie in Genève. Volgens de Sovjet-Unie val len de Pershings onder een eventueel akkoord, omdat zij zijn uitgerust met Ameri kaanse kernkoppen. „Wat houdt de wereldwijde dubbe le nuloptie nog in als de Ver enigde Staten 72 kernkoppen laten staan?", zo vroeg Vo rontsov zich af. Wat de Sov jet-Unie betreft mogen de ra ketten blijven staan, als de kernkoppen maar vernietigd worden. De VS en West-Duitsland verklaarden echter nogmaals dat de Westduitse raketten niet onderhandelbaar zijn, omdat ze onder Westduits be heer vallen. In Washington zei Reagans nationale veilig heidsadviseur Frank Carlucci gisteren niet te begrijpen waarom de Sovjets „zo'n ob stakel opwerpen op de weg naar een akkoord". Bonds kanselier Kohl sprak van een „belangrijke doorbraak" maar benadrukte dat West- Duitsland niet van zijn stand punt over de Pershings zal wijken. Ondanks de nog resterende geschilpunten, heeft Michail Gorbatsjov de Amerikaanse onderhandelaars in Geneve toch behoorlijk overrompeld en het Witte Huis onder gro- „Israël bedreigt ons grondgebied" JERUZALEM De Sovjetunie heeft Israel gewaarschuwd naar aanleiding van de berichten dat het een kernraket „Jeri cho" met een draagwijdte van 1.450 kilometer heeft gefabri ceerd die de Arabische hoofdsteden kan bereiken. „De Israë lische leiders zouden moeten weten dat zij niet voor altijd het monopolie op kernwapens in het Midden-Oosten zullen heb ben" verklaarde Radio-Moskou. De fabricage van de raket „bedreigt het grondgebied van de Sovjetunie", aldus het com mentaar. Volgens Radio-Moskou hebben de VS de fabricage van het wapen mogelijk gemaakt „en dit terwijl zij onderhan delingen voeren over kernontwapening". te druk gezet nu met een aanzienlijk tegenvoorstel te komen. De laatste maanden had Washington alle moeite gedaan de wereld ervan te overtuigen dat de Sovjets een akkoord wilden frustreren. Maar nu Gorbatsjov in één klap zeker de helft van de obstakels voor een akkoord uit de weg heeft geruimd, ligt de bal weer in Amerikaans doel. In Washington werd daq °°k een beetje zuur vast gesteld dat het<Kremlin op nieuw een propaganda-over- winning had behaald. Het voorstel van Gorbatsjov ook de 100 Russische raket ten in Azië. te ontmantelen, is volgens waarnemers precies op het goede moment geko men. Zou de Russische minis ter van buitenlandse zaken Sjevardnadze half juli naar Washington zijn gekomen om met zij ambtenoot Shultz over een topontmoeting te praten zoals eerder was aangekondigd dan had dat de aandacht van de Iran-con- tra-verhoren danig afgeleid en zou presidènt Reagan al te gemakkelijk politieke tegen- punten hebben kunnen sco ren. Washington hoopt nu dat mi nister Sjevardnadze zich spoedig naar de VS zal bege ven om daar spijkers met ko pen te slaan. De Amerikaan se regering hoopt bovendien dat er spoedig een doorbraak komt bij de ontwapeningson derhandelingen in Genève. Feit blijft dat veel Ameri kaanse topfunctionarissen dat vooral hopen om de steeds verder in moeilijkhe den rakende president Reagan aan een klinkende politieke overwinning te hel pen. Zonder een ontwapenin gakkoord en een ontmoeting met Gorbatsjov in het voor uitzicht, mag het president schap van Ronald Reagan als volkomen verlamd worden beschouwd. MOSKOU Het persbureau Tass heeft Tartaren, die terug willen keren naar de Krim op geroepen tot „bezonkenheid en omzichtigheid" hoewel wordt toegegeven dat hun ge dwongen verhuizing op last van Jozef Stalin „onrechtma tig" was. Gisteren demon streerden opnieuw zo'n drie honderd Tartaren op het Rode Plein tegen hun voortdurende verbanning. Tijdens de beto ging zette de politie het Rode Plein af voor bezoekers en nieuwsgierigen. De Krim-Tataren werden in 1944 en 1945 massaal gedepor teerd naar Centraal-Azië en andere delen van de Sovjet- Unie, omdat zij met de Duit sers onder één hoedje zouden hebben gespeeld. In 1967 wer den ze gereclasseerd, maar de meesten mogen nog steeds niet naar de Krim teruggaan. Functionarissen van het Cen traal Comité hadden de Tarta ren eerder verzekerd dat be gin juli een staatscommissie onder voorzitterschap van pre sident Andrej Gromyko is in gesteld om het probleem te be studeren. De leider van de groep Tartaren, dr. Fouat Abliamitov, zei dat in het ver leden al vaker dergelijke be loften zijn gedaan. Bovendien waren de Tartaren zelf niet in gelicht over de samenstelling en de opdracht van de com missie. Pronoverbranding in China PEKING De Chinese autoriteiten hebben meer dan 35.000 pornografische videocassettes vernietigd die waren vervaardigd in een clandestiene studio in Xiamen in de oostelijke provincie Fujian. De films „van povere kwaliteit" met bestemming Peking en de noordelijke provincie Liaoning, waren in juni op de lucht haven van Peking in beslag genomen, schreef het Volksdagblad in Peking. De provinciale overheid van Kanton maakt volgens het dagblad Guangming melding van steeds meer arrestaties on der mensen die pornofilmavonden organiseren. Reagan bezoekt aids-baby President Reagan houdt een veertien maanden oude baby vast die is besmet met de virusziekte aids. Het kind raakte besmet door de moeder, een drugsverslaafde. De president be zocht de baby, terwijl het in een ziekenhuis in Be- thesda wordt be handeld. FOTO: AP (Vervolg voorpagina) BOSTON Het Ameri kaanse experiment met het medicijn AZT heeft een jaar geduurd, en be trof een onderzoeksgroep van 282 patiënten bij wie ziekte zich geopenbaard had. Na twaalf maanden was 89,7 procent van de aids-lijders met AZT nog in leven en betrekkelijk gezond. Ongeveer veertig procent van de patiënten, die een nep-medicijn kre gen toegediend, is binnen een jaar gestorven. In Nederland is in mei in ze ven door de Ziekenfondsraad aangewezen ziekenhuizen be gonnen met de behandeling van aids-patiënten met AZT. Het aantal ziekenhuizen is in middels uitgebreid tot veer tien. Er is nu voldoende van het middel beschikbaar voor de behandeling van alle aids- patiënten in Nederland en van een aantal patiënten met soortgelijke symptomen (aids related complex). Afbraak Ander recent wetenschappe lijk onderzoek heeft uitgewe zen dat het menselijk lichaam in principe in staat is om de met aids besmette cellen in het bloed af te breken. „De ont dekking dat het menselijk af weersysteem in staat is om bloedcellen af te breken is ui terst belangrijk omdat het aids-virus cellen pleegt binnen te dringen en nooit zomaar lukraak in de bloedbaan rond zwemt", aldus Bruce Walker, onderzoeker bij de Harvard Medical School in Massachu setts. Walker heeft samen met een aantal collega's deze belangrij ke ontdekking gedaan. De be vindingen van het onderzoek zijn gepubliceerd in het Britse tijdschrift „Nature" van deze week. In dezelfde editie ma ken Franse wetenschappers bekend dat zij hebben ontdekt dat bepaalde cellen, die zich in de longen van aids-patiënten bevinden, de besmette cellen afbreken. Alleen de cellen van aids-pa tiënten zijn in staat met aids besmette cellen te vernietigen; de cellen van niet besmette personen zijn hier niet toe in staat. De celafbrekende cellen worden cytotoxische T lymfe- cellen genoemd en lijken in staat effectief tegenwicht te bieden tegen sommige virusin fecties, zoals bijvoorbeeld griep. Maar het is nog niet be kend of deze cellen het li chaam kunnen helpen be schermen tegen het aids-virus. Walker stelde wel dat als men sen eenmaal besmet zijn het waarschijnlijk toch te laat is, ongeacht de hoeveelheid celaf brekende cellen die geacti veerd zouden kunnen worden. Een vaccin dat deze cellen ac tiveert zou mogelijk wèl ge zonde mensen immuun kun nen maken voor het virus. „Ideaal gesproken zou het mo gelijk moeten zijn om een vac cin te ontwikkelen dat het li chaam aanzet tot de produktie van antistoffen die het virus rechtstreeks kunnen aanvallen en tot de produktie van celaf brekende cellen die de be smette cellen vernietigen", al dus Walker. FLIP te k&T Keaer -(3 lÉöttóuooeoia OOK WtïïEE ÏXUEE-f Boeren en landeigenaren tegen hervorming Aquino MANILA Zowel boeren als grootgrondbezitters hebben gisteren en vandaag fel gepro testeerd tegen de landhervor ming, die door president Aqui no is afgekondigd. De Bewe ging van Filipijnse Boeren, KMP, heeft het plan als „on voldoende" afgewezen en de landeigenaren hebben een campagne van burgerlijke on gehoorzaamheid aangekon digd. De grootgrondbezitters tekenden hun „aanvalsverkla- ring" letterlijk met bloed en dreigden hun oogsten te ver nietigen als het Congres ak koord gaat met de plannen. Doel van de lanhervorming is de verdeling van 5,4 miljoen hectare land onder 2,6 miljoen landloze boeren. Maar de boe ren vrezen dat niets van het voorstel terecht komt, omdat het grootste gedeelte van de Congresleden landeigenaar is. Het Congres zal waarschijnlijk proberen talloze grootgrondbe zitters uit te zonderen van ont eigening. In ieder geval zullen de landeigenaren, volgens de boeren de beste stukken grond mogen behouden en worden zij schadeloos gesteld voor het land dat zij kwijtraken. De boeren vrezen op hun beurt dat zij dertig jaar lang zwaar moeten betalen voor hun stuk je grond dat hoogstens zeven hectaren groot mag zijn. Minister Shultz denkt diep na tijdens het verhoor door de Con grescommissie over het Iran-Contraschandaal. FOTO: AP Minister wist „niets" van Iran-contra-affaire: (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Geor ge Shultz heeft gisteren emotioneel verklaard dat hij niets wist van wapen- leveranties aan Iran en niets wist van het door sluizen van de winsten naar de Nicaraguaanse Contra's. Het grootste deel van het Iran-Contraschan daal heeft Shultz uit pers berichten moeten verne men, zo weersprak de mi nister suggesties van eer dere getuigen als zou hij wèl geïnformeerd zijn. Tijdens het verhoor door de Congrescommissie verhaalde de minister hoe hij in augustus van het vorig maanden voordat het schandaal bekend werd jaar zijn ontslag in diende bij president Reagan. Er was, zo zei hij toen „rond het Witte Huis een soort gue- rilla-oorlog uitgebroken". Schultz en zijn State Depart ment stonden lijnrecht tegen over Reagans topadviseurs van de Nationale Veiligheidsraad in het Witte Huis. Het was overigens de derde keer dat de minister zijn ontslag indiende. Enkele weken later brak de Danilof-affaire los, kwam de Sovjet-minister Sjevardnadze naar Washington en moesten snel voorbereidingen getroffen worden voor de plotselinge topontmoeting in Reykjavik. Shultz had zogezegd geen tijd meer om ontslag te nemen. De omstandigheden waaronder de minister zich in augustus van het vorig genoodzaakt zag naar president Reagan te stap- gen zijn tekenend voor wat hultz gisteren „de totale ver trouwensbreuk" noemde. Die vertrouwensbreuk be dreigde niet allen de positie van de minister, maar ruïneer de later het presidentschap van Ronald Reagan zelf. Een verongelijkte Shultz vertelde hoe allerlei stafleden van het Witte Huis Poindexter, North, McFarlane en ook CIA- directeur Casey politiek be dreven. Ze hielden Shultz en defensieminister Weinberger overal buiten of zadelden de ministers op met onjuiste pers verklaringen. Zo lieten zij Shultz de „Operatie Staunch" uitvoeren, die gericht was op het voorkomen van wapenle veringen aan Iran, maar stuurden zelf raketten naar Teheran. Loyaliteit Midden vorig jaar overtuigde Poindexter minister Shultz er van dat alle transacties met Iran voorbij waren en dat de contacten met Iraanse tussen personen waren gestaakt. Toen het schandaal in novem ber tenslotte toch naar buiten kwam, gaf Shultz Poindexter het zeer dringende advies: „Breng alle feiten naar buiten. Dat is het enige wat jullie kun nen doen". Maar in plaats daarvan zweeg Poindexter, zette North zich aan het ver nietigen van geheime docu menten en werd een vervalste „chronologie" van gebeurte nissen opgesteld. Na een hard gesprek met pre sident Reagan „Waarbij ik met de vuisten op tafel sloeg" leek de lucht voor Shultz opgeklaard. Hij was tot de slot som gekomen dat de president niet had gelogen: Reagan had persoonlijk toestemming gege ven om wapens voor de Con tra's te financieren, maar zou niet hebben geweten dat het geld van de wapenverkopen aan Iran afkomstig was. Maar nu begonnen fervente mede standers van Reagan om het ontslag van Shultz te vragen. Shultz: „Ik werd ervan be schuldigd niet loyaal te zijn je gens de president. Maar ik was juist de enige die loyaal was, die goede adviezen gaf, die poogde hem te informeren. En ik wilde dat de president de hele waarheid zou vertellen. Men kan mij dus bepaald niet van ontrouw beschuldigen". Shultz heeft er de afgelopen dagen geen twijfel over laten bestaan dat niet alleen hij, maar vooral president Reagan het slachtoffer is geworden van een aantal intriganten in het Witte Huis die niets van de politiek begrepen en die, als gevolg daarvan, de president meesleurden in het Iran-Con- tra-avontuur. De minister greep de verhoren van de •Iran-commissies gisteren aan om zichzelf als een wijs en be dachtzaam staatsman te affic heren die voor de voeten werd gelopen door fantasten en avonturiers in het Witte Huis. (ADVERTENTIE) ENORME JUWELIERS- HONDERDEN GOUDEN SIERADEN WAARVAN VELE MET BRILJANTEN OF EDELSTENEN EENMALIGE KORTINGEN VAN 20%-60%. PLEIN 9a, TEL. 658800, DEN HAAG door Jo Wijnen Ik haalde iemand af van j vliegveld, maar omdat h& vliegtuig vertraging had, moest ik geruime tijd wachten in de ontvangsth Intussen bestudeerde ik zorgvuldig de wijze waan Amerikanen hun vriende en hun geliefden ontvang als die, na een lange reis, eindelijk thuis komen. Ik geloof niet dat ik van mij leven ooit zoveel vertoon van emotionele onhandigheid heb gezien. Het Amerikaanse welkom bleek uit droge zoenen, stoethaspelige omhelzinga afstandelijk geknuffel en verre, nutteloze strelingen bestaan. Mensen wisten n wat ze tegen elkaar moest zeggen, wisten niet wat ze met hun lijven aan moestt En de meesten maakten d indruk blij te zijn dat zei de verwelkoming af ware Ik heb altijd gedacht dat i Amerikanen de meesters v de omhelzing zijn. Ik meende dat dit land de triomf van de tederheid is Waarschijnlijk is het misverstand ontstaan omd ik een bepaalde periode in mijn leven te veel naar fil heb gekeken. Juist in de Amerikaanse film is aan allerlei emoties op een fr, manier vorm gegeven. In i films weet men precies hc te kussen en hoe te omhelzen. De legendariscl Rudolph Valentino heeft i toon gezet voor een stijlvt en overigens tamelijk sexJt minnekozen dat nog steed niet uit de Amerikaanse massacultuur is verdwenei Maar wie het verwelkomt, van geliefden op een Amerikaans vliegveld gadeslaat, ontdekt al spoet dat die cultuur de mensen eerder emotioneel heeft verlamd dan lenig gemaal Die cultuur lijkt er op uit zijn de mensen een surrog, te geven van wat ze slech in beperkte mate bezitten, van iets dat op de schrale bodem van de Amerikaan ziel nooit echt tot bloei he kunnen komen. Geen wonder dat die Amerikan zo dol zijn op Dynasty en Dallas, geen wonder dat d soap opera een vast bestanddeel van de Amerikaanse cultuur is geworden, geen wonder i op de televisie elke avont films worden vertoond dit een aaneenschakeling vormen van volkomen ongeloofwaardige emotion uitbarstingen zoals een mt er in zijn echte leven eigenlijk maar een paar meemaakt. Maar in dit prachtige lam men niet meer in staat ni behoren te omhelzen en tl knuffelen. Men zou de huidige geprefabriceerde tederheid die zoveel et menselijke gevoelens Op t dwaalspoor heeft gebracht eigenlijk mod verbieden, om de mensen aldus wat meer zicht op zichzelf en hun eigen emoties te geven. Want op keper beschouwd zijn de kunstmatige emoties van i Amerikaanse massacultuiu de sloten waarmee de maatschappij de ziel van miljoenen mensen afgrendelt. Ze zijn om afgezaagde woord dan tod maar een keer te gebruiken de onderdrukkingsmiddelen een samenleving nodig de te hebben om zichzelf in I gareel te houden. Ik zal daarom nooit die m en die vrouw vergeten dit elkaar op dat vliegveld omhelsden. Het was geen stormachtige omhelzing, maar haar bril viel nietten af. Inplaats van de bril te laten waar hij was, staakt de man ziin verwelkom in, onmiddellijk om tussen dt voeten van de haastig voorbijsnellende reizigers naar de resten van een in gruzelementen gevallen brilleglas te graaien. De vrouw duwde daarom hai bagage-lorrie alvast maar naar de uitgang.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4