Angst voor hormonen bezorgt varkens „een goed leven" Rioleringen en daken kunnen regen niet aan Groeiend aantal buitenissige huisdieren Nieuw controlesysteem voor diabeten IEUWO Thialf heeft nog 1,5 miljoen nodig Streekziekenhuis start experiment voor thuiszorg FORTUNE ^[INNENLAND QsidóaQowuwt flledlloyd wil salarissen éevarenden verlagen Hoger beroep zaak-Slavenburg NS gaat beveiliging trein vernieuwen ABP-proces in september verder EXPLOSIEF GROEIENDE VRAAG NAAR „DUUR" SCHARRELVLEES N VANDAAG IN HET VJ BETTE MIDLER SHELLEY LONG Nederland eist vijf miljoen van Sandoz 1 VRIJDAG 24 JULI 1987 PAGINA 3 flTERDAM De rederij Nedlloyd wil de sala- j sen van de ongeveer 1800 zeevarenden verlagen, i n voorstel van deze strekking heeft Nedlloyd in tend bij de besprekingen met de zeeliedenvak- nd FWZ over een nieuwe cao. Voor de hoogstbe- ilden gezagsvoerders en eerste stuurlieden u de verlaging op den duur kunnen neerkomen een paar honderd gulden salaris minder per and. aldus FWZ bestuurder Roodenburg. Ned- vd heeft het voorstel voor de loonsverlaging ge- in an in verband met de harde concurrentie van de "echt derlandse zeescheepvaart met lage-lonen-lan- n. Daarom hebben Nederlandse reders er steeds ier behoefte aan goedkope buitenlanders, vooral iaten, aan boord van hun schepen te werk te len. De FWZ voelt er vooralsnog weinig voor op de voorstellen van Nedlloyd in te gaan. Zld »t hij ,le gen. eptc toezj chet gen soc enk erscl ROTTERDAM Het open baar ministerie heeft hoger beroep aangetekend tegen de vonnissen van de Rotterdam se rechtbank in de Slaven burg-zaak. Tegen de drie verdachten, die werden be schuldigd van het feitelijk leiding geven aan de zwart- geldpraktijken had het open baar ministerie negen maan den onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist. Een ver dachte werd vrijgesproken. Twee verdachten werden veroordeeld tot voorwaarde lijke gevangenisstraffen van twee en vier maanden en boetes van 25.000 en 35.000 gulden. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen hebben gisteren met het Belgi sche elektronika-concern Acec een contract getekend voor een studie naar een verdere uitbouw van de Automati sche Treinbeïnvloeding (ATB). ATB is het beveiligingssysteem dat de machi nist controleert en ingrijpt als hij ver stek laat gaan. Daardoor is het voor een machinist onmogelijk door rood te rij den. Het nieuwe systeem dat Acec voor acht ton wil ontwikkelen, is nog veili ger dan het huidige, omdat de ATB ge garandeerd werkt en storing-vrij is. In het huidige systeem kan het voorko men dat de machinist wegens een sto ring de ATB moet uitschakelen, dat zal straks verleden tijd zijn. MAASTRICHT Het ABP-proces over steekpenningen en gesjoemel in de bouwwereld gaat in september door. Acht mensen zullen zich nog voor de rechter moeten verantwoor den. Onder hen zijn ambtenaren van de afdeling onroerend goed van het grootste ambtenarenpensioenfonds. Ook aannemers die mogelijk steek penningen gaven aan de geschorste directeur beleggingen mr.drs. A. Masson, die voor hen een goed woordje deed, zullen in Maastricht te recht staan. Welke personen zijn ge dagvaard of een kennisgeving van verdere vervolging ontvingen wil ABP-officier van justitie mr. H. Lau- men nog niet kwijt >gp uit UTRECHT Het aantal ke houders van scharrelvar kens plus het aantal sla- )eP4gerijen waar scharrel- »t bi vlees wordt verkocht, is mst in een jaar tijd gestegen van zes naar honderd. Directeur Roos van de Interim-commissie Scharrel varkensvlees uitcontrole schat in dat er over twee a drie jaar een vertienvoudiging inzit. Dat duizend bedrijven zich er ten dele of uit sluitend mee bezighou den. Tot op heden zitten ze vooral in het westen van het land. De vraag van de consument is daar bok het grootst. Onlangs zette een restaurant in irlem het als eerste op de menukaart. Scharrelvarkens moeten vrij rond kunnen lopen, zowel buiten als binnen. IHaai de n Roos: 'O ra Roos: „Iedereen heeft een an dere smaak. Maar de gelui den die ik hoor, wijzen erop dat het vlees minder vochtig is. Vrouwen zeggen: „Ik hou J"j veel meer over in de pan". 3 Het vlees is ook werkelijk minder vochtig. Bio-varkens uit de intensieve veehouderij :gezl zijn enorm stress-gevoelig :oni| door de situatie waarin ze le ven. Daardoor hoopt zich vocht op in het vlees". De realiteit van dit moment is dat de houders van schar relvarkens nog niet aan tien procent van de binnenlandse vraag kunnen voldoen die al leen al bij de interim-com missie in de Slachtstraat in Utrecht binnenkomt: 3000 geslachte scharrelvarkens per week. De werkelijke binnenlandse vraag noemt Roos echter „oneindig veel groter". Daar naast weet hij uit contacten dat er „enorme exportmoge lijkheden" zijn. Zo heeft zich onlangs nog een Duitse grootindustrieel op het ge bied van kwaliteitsworsten in Utrecht gemeld. Het aanbod van geslachte scharrelvarkens is maar 250 per week. Dat het aanbod zo klein is ligt voor een niet on belangrijk deel aan de voor waarden waaraan bij het fok ken van scharrelvarkens moet worden voldaan. Roos: „Er is sprake van het houden van scharrelvarkens, wan neer de beesten kunnen scharrelen, vrii binnen en buiten kunnen lopen. Verder mogen ze niet op roosters ge houden worden, omdat die vaak schade aanbrengen aan de poten". Een ander aspect, maar zeker niet minder belangrijk, is dat er een intensieve controle is op het toedienen van hormo nen en andere stoffen aan de beesten. Dit in tegenstelling tot de intensieve varkens houderij. Daar is het de laat ste iaren gemeengoed dat in de krachtvoeding preventief antibiotica worden verwerkt. Dat is niet toegestaan en daarbij ook niet nodig bij. scharrelvarkens. Vooral de berichten over het toedienen van hormonen en andere stoffen bij veel slacht dieren heeft geleid tot de groeiende vraag naar schar relvlees. „Wat dat betreft hebben we de afgelopen ja ren natuurlijk de wind mee gehad", zegt Roos. „Het totale image van intensieve houde- rij van slachtvee is de laatste tijd verdacht gemaakt". Mevrouw Sleegers van de Landelijke Vereniging van Scharrelvarkenshouders, ziet in het houden van scharrel- varkens de redding voor de kleinere boeren. Die kunnen onder druk van de mestwet geving en de quota op agrari sche produkten het hoofd vrijwel niet boven water houden. Zij: „In de intensieve veehouderij staan de prijzen onder druk. De boeren staan steeds voor het probleem dat ze meer beesten aan moeten schaffen om een aanvaard baar inkomen te krijgen". Volgens haar kan voor een deel van de kleinere boeren die cyclus onderbroken wor den door gedeeltelijk of hele maal over te schakelen op het houden van scharrelvar kens. „Het is een mes wat aan twee kanten snijdt. Je hoeft minder varkens te hou den om toch een goede prijs te krijgen. Minder varkens betekent ook minder mest, dus beter voor het milieu. Met de slager wordt een prijs afgesproken en die ligt zo'n ƒ1,35 tot ƒ2,00 gulden per kilo hoger dan voor varkens uit de intensieve veehouderij". JAN SMITS DEN HAAG Volgens het jaarverslag van de Dierenbescherming is er een stijgende wens bij het publiek naar het houden van buitenissige huisdieren. De inspectiedienst krijgt steeds meer te maken met reptielen, amfibieën, vleer muizen, insekten en in- en uitheemse eekhoorns. De verzorging tijdens het trans port en bij de particulier laat nogal eens te wensen over door onvoldoende deskundig heid bij de betrokkenen. Vo rig jaar werden door de in spectiedienst 321 processen- verbaal uitgeschreven we gens dierenmishandeling, - verwaarlozing of -kwelling. Tijdens de military in Breda in mei '86 moesten twee paarden na een ongeval afge maakt worden. En ook bij de military in april '86 in Dalfs- en moest een paard het ont gelden. Het hoofdbestuur van de dierenbescherming heeft daarom bij het ministerie van landbouw en visserij aange drongen op een verbod op deze evenementen. De inspectiedienst consta teerde over 1986 een wel haast explosieve toename van het gebruik van dieren bij recreatieve spelletjes en wedstrijden, zoals rodeo's, varkensraces en touwtrek- wedstrijden. De inspectie dienst probeert dit soort eve nementen zoveel mogelijk te voorkomen vanwege de ne gatieve gevolgen voor de die ren en het negatieve effect dat het heeft op de houding van het publiek ten aanzien van dierenwelzijnsnormen. De vakantiegangers in Scheveningen zitten er triest bij achter het glas. Slechts een enkeling waagt zich met paraplu op het strand. FOTO: anp (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/LEIDEN De loodgietersbedrijven worden overstelpt met klachten over daklekka ges en overstromingen. In vele steden kunnen de be drijven de stroom klach ten niet aan en krijgen de gedupeerden te horen dat ze rekening moeten hou den met een wachttijd van enkele dagen. De meeste klachten betreffen dak lekkages of verstopte rio leringen. Er zijn weinig meldingen van over stroomde putten of kel ders. Het aanhoudende natte weer brengt de oogst van bloembol len, graszaden en erwten die nu de grond uit moeten in grote problemen. Volgens de heer G.J. Schroten van het Landbouwschap is er echter geen sprake van misoogsten. Hij: „Oogstmachines kunnen moeilijk het drassige land op. Als het te lang nat blijft, zal het totale oogstbeeld er niet beter op worden, maar het is nog te vroeg om conclusies te trekken". Aardappelen, uien en granen staan er vooral in de Flevopolder „te dun" bij en de groei van maïs blijft in het hele land achter. Kamperen Als het slechte weer aanhoudt, verwacht de kampeersector in Nederland dat veel gasten dit weekeinde vervroegd huis waarts zullen keren. Op dit moment is het bezettingsper centage gemiddeld nog 80 pro cent, wat redelijk tot goed wordt genoemd. Nergens wordt nog gesproken van een massale uittocht. In het westen is geen paniek. De campings in de Bollen streek laten weten „dat het al lemaal wel meevalt". Camping De Koningshof in Rijnsburg heeft zelfs mensen moeten wegsturen. Wel heeft de zware regenval daar enkele plaatsen in een modderpoel omgeto verd. De Noordduinen in Kat wijk zit helemaal vol en er is nog niemand weggegaan. „Last van het water hebben we hier niet, want dat ver dwijnt snel in de zandgrond", aldus een woordvoerder. „Meer landinwaarts ligt dat anders. Daar blijft het water staan op de kleigrond". Op De Carlton in Noord wijk, een re latief kleine camping, is het minder druk dan normaal. De bezetting is er 70 procent. „Er zijn wel wat jongelui wegge gaan. Die zagen het niet meer zitten", vertelt een woordvoer ster. Enkele gasten van Dijk en Burg in Noordwijkerhout hebben hun tent verruild voor een hotel of pension. Camping Duinrust in Noord wijk schat de bezetting op 60 tot 70 pro cent. Mensen die kort van te voren hebben geboekt blijven weg, „maar die plaatsen zijn een dag later weer bezet". „We missen dat extraatje", wordt er gezegd, „maar klagen doen we niet". Camping Ockenburgh in Den Haag is volledig volgeboekt en heeft buiten de poorten zelfs nog een grote rij wachtenden. De beheerder vindt de perio den tussen .de buien lang en warm genoeg om toch volop van de vakantie te kunnen ge nieten. De overvloedige regen maakt het leven er voor de voetgangers niet gemakkelijker op. Tegen de diepe plassen is ook geen paraplu bestand. foto: ger dijkstra Vervolg van de voorpagina) [EERENVEEN Volgens het reddingsplan voor het Thialf ijsstadion moet nog 1,5 miljoen steun van parti culiere zijde komen. Burgemeester Reinders van Heer- jnveen toonde zich hierover vanmorgen erg optimis- isch gezien de vele telefoontjes, die op het gemeente- ïuis over Thialf binnenkomen. Het eerste kwart miljoen gulden is inmiddels binnen via giften i ran twee Friese bedrijven. Op zeer korte termijn start een grote t ublieksactie om het resterende geld binnen te krijgen. Als oortrekker is ir. H. Wisman uit Drachten, directeur van de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij aangetrokken. Burgemeester Reinders bevestigde verder dat de KNSB bereid is Ïde toekenning van grote wedstrijden voorrang te geven aan adion Thialf. Dit vanwege het unieke karakter van deze rdekte baan. Ook de internationale schaatssportorganisatie 'SU wil aan Thialf meer zwaardere wedstrijden gaan toeken- (ADVERTENTIE) 'WAANZINNIGE MAZZEL' HET LACHSPEKTAKEL UIT DE AMERIKAANSE BIOSCOPEN VANAF 30 JUU IN NEDERLAND! Uitgebracht door UiP (Netherlands) b v. ALMELO Het Streek ziekenhuis Almelo gaat op eigen initiatief beginnen met het organiseren en bekostigen van thuisver pleging. Het Regionaal Ziekenfonds Twente ver wacht bij de uitvoering problemen. Volgens directeur patiënten zorg J. Goossen is voor het zie kenhuis de nood aan de man gekomen, nu steeds meer vooral oudere patiënten „uitbehandeld" zijn en beter thuis dan in het ziekenhuis verzorgd kunnen worden. Goossen gaat er niet van uit dat het ziekenfonds de kosten van de thuisverpleging zal vergoeden en put voor het ex periment uit de eigen reserves van het streekziekenhuis. Voor een tijdje kunnen we het wel betalen, al heeft het zie kenhuis geen enkele financië le ruimte meer", aldus Goos sen. Hij denkt aan het invoe ren van een eigen bijdrage voor de patiënten, maar zegt nog niet te weten in welke vorm en in welke mate. De ziekenhuisdirecteur wil bij het experiment een samenwer kingsverband aangaan met de verschillende instellingen als verpleeg- en bejaardenhuizen en het kruiswerk in zijn regio. Hij wil bij de thuiszorg ook ziekenhuispersoneel inschake len. Het Regionaal Ziekenfonds Twente voorziet een aantal Sroblemen. Directeur R. Sas- urg: „Het kruiswerk heeft zelf ook verpleegkundigen, waar blijven die dan Sas burg: Het hele experiment lijkt me wat vreemd. Verster king van de thuiszorg is prima, maar ik weet niet of dat op de weg van een ziekenhuis ligt. Er zijn te veel vragen open. Hoe verhoudt het idee zich tot het budget van het ziekenhuis? Kan dit zomaar? En reserve- potjes raken een keer op". DEN HAAG De Nederland se overheid, bedrijfsleven en particulieren hebben samen een bedrag van ongeveer 5 miljoen gulden van de Zwit serse farmaceutische onderne ming Sandoz geëist als vergoe ding voor geleden schade ten gevolge van de vervuiling van de Rijn na het blussen van een brand. Na 1 november kunnea geen nieuwe eisen tot schade vergoeding meer worden inge diend, zo heeft het ministerie van verkeer en waterstaat vanmorgen meegedeeld. Het; departement wil één miljoen gulden van de onderneming hebben voor alle extra inspan ningen die het heeft moeten verrichten, toen een grote hoe veelheid giftige stoffen de Rijn afzakte. MAASTRICHT Na 2,5 jaar research gaat het Ne derlands-Amerikaanse be drijf Diva Medical Sys tems BV in Maastricht een elektronisch dagboek in zakformaat op de markt brengen voor lijders aan suikerziekte. In het apparaatje kan de be handelend arts van de diabeti cus gegevens over diens ziekte programmeren. Als de diabeti cus in het apparaatje gegevens invoert over zijn activiteiten en het eten dat hij heeft ge bruikt, kan de arts aflezen hoeveel insuline de patiënt moet gebruiken. Als een van de eersten in Ne derland past dr. A.J. Spijker, '4 diabetoloog en internist Roermond, het nieuwe sy steem toe. Volgens hem verlost het zakapparaatje de diabeten - vooral degenen die zich da gelijks met insuline moeten in spuiten - van een hoop admi nistratieve beslommeringen. Het systeem werkt volgens Spijker zeer secuur, in tegen stelling tot de zelf bijgehouden administratie die niet zelden hoogst onzorgvuldig is. Foutie ve stofwisselingsprocessen worden zo tijdig geconstateerd en kunnen zonodig snel gecor rigeerd worden. Bovendien kan het apparaat van een tele- foonmodemaansluiting worden voorzien zodat de patiënten rechtstreeks met hun huisarts of de internist in het zieken huis kunnen communiceren. Lange wachttijden in polikli nieken kunnen daarmee wor den voorkomen. Spijker en medici in West-Duitsland ver wachten dat het nieuwe sy steem grote toepassing in Eu ropa zal vinden. Nederland al leen al telt 300.000 diabeten van wie er 50.000 zich dage lijks met insuline moeten in spuiten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3