„Blijdschap van geloof houdt arme Mozambikanen op de been Om het open karakter van de school VI V ,'fr i >1 kerk wereld uueer brieuen lezers GEESTELIJK LEVEN/ÓPINIE CcidócOomotit DR. K. BLEI ENTHOUSIAST OVER EEUWFEEST KERK IN MOZAMBIQUE: kardinaal schotte: Synode over leken toont geheel nieuw gezicht beroepingen Schoolwijzer Strafkortingen in bijstand Koel weer. VRIJDAG 24 JULI 1987 PAGINA „Megafoon" bisdom Breda om snel actie te voeren BREDA „Snel en efficiënt" in actie komen om te voorkomen dat er onrecht geschiedt of zaken een verkeerde kant opgaan. Dat is het doel van het samenwerkingsverband 'Megafoon' dat de werkgroep kerk en samenleving van het bisdom Breda in het le ven heeft geroepen. Door middel van een groot adressenbestand van mensen die bij een eventueel geval van onrecht benaderd wil len worden, denkt Megafoon snel grootscheeps protest te kunnen aantekenen. Mensen die zich bij het samenwerkingsverband aan melden verplichten zich snel en serieus te bekijken,of ze een actie met hun handtekening willen ondersteunen. Als voorbeelden van onrecht dat is te voorkomen, noemt het samenwerkingsverband de uitwijzing van vluchtelingen wier zaak niet goed is bekeken. Ethiopische autoriteiten houden bijbels vast GENEVE De Ethiopische autoriteiten houden sinds drie jaar ongeveer 40.000 bijbels in het Amharisch vast bij de douane. De bijbels zijn bestemd voor de gemeenten van de 700.000 le den tellende Evangelisch-Lutherse Kerk „Mekane Jesus" in Ethiopië, zo meldde de Lutherse Wereldbond. Zowel de kerkelijk leiders als de wereldbond hebben er de af gelopen maanden meermalen bij de marxistische regering op aangedrongen de bijbels door te sturen naar de lutherse gelovi gen in het land. In de Ethiopische grondwet wordt behalve godsdienstvrijheid ook de vrije beschikbaarheid van bijbels ge garandeerd. De beste waarnemer en de diepste denker is altijd de mildste rechter H. Th. Buckle LEIDSCHENDAM „Waarin een kleine kerk groot kan zijn". Dat zou het motto kunnen zijn van het verslag van dr. K. Blei, de nieuwe secre taris-generaal van de Hervormde Kerk, na zijn reis naar de jubilerende Presbyteriaanse Kerk van Mozambique. Hij, dr. G. J. van Butselaar, se cretaris van de Neder landse Zendingsraad en de gereformeerde Afrika- secretaris drs. L.R. Krol woonden de festiviteiten bij ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de kerk. „Op mij is van toepassing: waar het hart vol van is, loopt de mond over", aldus een en thousiaste dr. Blei. „Ik ben erg onder de indruk gekomen van de vitaliteit van de kleine kerk, in bijzonder slechte om standigheden. Want het land wordt geteisterd door armoe, honger en door terreur van de verzetsbeweging Renamo. Een derde van het antal in woners zit op of onder de ar moede grens, maar toch kon den de mensen feestvieren. De blijdschap van het geloof houdt hen op de been". De Presbyteriaanse Kerk van Mozambique heeft ongeveer 50.000 leden en is daarmee te- Links: De kerk voelt zich mee verantwoor delijk voor de opbouw van het land, waarvan onderwijs een wezenlijk onderdeel is. FOTO: AP Rechts: Dr. K. Blei midden van de bevolking van ruim dertien miljoen mensen een zeer kleine kerk. Bijna de helft van de Mozambikanen is „traditioneel gelovig", ruim dertig procent is katholiek. Het percentage protestanten is 6,8. Bijzonderheid van de jubile rende kerk is dat zij werd ge sticht na zending door stam verwante christenen uit Transvaal. Al snel nadien kwamen Zwitserse zendelin gen om de kerk haar struc tuur te geven. In 1970 werden de Mozambikaanse presbyte rianen zelfstandig. Dr. Blei heeft geconstateerd dat de kerk, waarmee her vormden en gereformeerden een relatie onderhouden via het werelddiakonaat, zich be wust is van de taak bij de op bouw van het land. Kort na dat het land zelfstandig werd waren de verhoudingen tus sen het Frelimo-bewind en de kerken slecht, maar nu laat de marxistische regering blij ken de kerk te zien als part ner in de strijd voor de ont wikkeling van de voormalige Portugese kolonie. Dat goede klimaat tussen deze kerk en het regime vindt mee zijn grond in de ondubbelzinnige afwijzing door de presbyteria nen van het apartheidsregime in Zuid-Afrika. Dat land is de grote macht achter de destabi liserende krachten in Mozam bique, aldus dr. Blei. De R.K. Kerk leeft wat be treft haar verhouding met het regime in de schaduw van haar verleden; altijd heeft zij zich met het Portugese be wind vereenzelvigd. En, aldus •dr. Blei, recentelijk hebben de bisschoppen de regering ge suggereerd te gaan onderhan delen met de verzetsorganisa tie Renamo, die wordt ge steund door Zuid-Afrika. Die suggestie betekent opnieuw een verwijdering tussen de bisschoppen en de regering. Tijdens het eeuwfeest, dat volgens dr. Blei op „grootse wijze" is gevierd, heeft de mi nister-president het woord ge voerd, naar aanleiding van een gedeelte uit de profetie van Jesaja. Ook ministers ga ven er blijk van, aldus dr. Blei, zich verbonden te voelen met de presbyterianen. Dat bleek ook toen de buitenlan ders een bezoek brachten aan de vrouw van de bij een vliegtuiongeluk omgekomen president Samora Machel. Zij is nu minister van onderwijs. De ontmoeting werd afgeslo ten door een gezamenlijk ge bed. Indrukwekkend noemde dr. Blei de wijze waarop tijdens de festiviteiten het Evangelie naar voren kwam als bevrij dende macht: van knellende gewoonten en zeden, maar ook van politieke machten. „Wat we hebben gezien en meegemaakt heeft me erg be moedigd", aldus dr. Blei. „Je vergeet gewoon dat in eigen land de kerk in de malaise zit, zoals sommigen het noemen". LÜTSEN KOOISTRA (Van onze correspondent Ge rard Kessels) ROME „Een synode met een geheel nieuw ge zicht." Zo heeft de Belgi sche curie-prelaat Jan Schotte de bijzondere sy node over de positie van de leken in de kerk be stempeld die in oktober in Rome wordt gehouden. Ongeveer de helft van de 230 deelnemende bisschoppen is voor het eerst van de partij op een synode. „Naar een synode wordt meestal de voorzitter van de bisschoppenconferen tie afgevaardigd. Maar in dit geval is de bisschop gestuurd die de meeste ervaring heeft in het werken met de leken in de kerk", aldus Schotte. De Belgische aartsbisschop is se cretaris-generaal van de bis schoppensynode. Hij presen teerde gisteren in Rome de voorlopige lijst van deelne mers aan de synode. Voor Ne derland zullen aanwezig zijn de Roermondse bisschop J Gijsen en de Haarlemse hulp bisschop J Lescrauwet. De deelnemerslijst weerspie gelt de grote veranderingen die zich in de wereldkerk voordoen. Zoals de zaken er nu voorstaan komen 95 syno devaders uit Europa en Noord-Amerika tegenover 135 uit niet-Westerse landen. „Ook dat geeft", zo meent Schotte, „de interne en exter ne dynamiek van de kerk weer". Volgens hem is het „moeilijk te voorspellen hoe de synode zal verlopen met zoveel nieuwe deelnemers". De paus heeft drie gedele geerde voorzitters voor de sy node benoemd. Dat zijn kardi naal Eduardo Pironio, voor zitter van de pauselijke raad voor de leken, de Vietnamese kardinaal Joseph Marie Trinh van Can en de Rus kardinaal Myroslav Lubachivscky. De belangrijke taak van rappor teur is door de paus toebe dacht aan de Afrikaanse kar dinaal Thiandoum, aartsbis schop van Dakar. De leken die aan de synode meedoen kunnen hun inbreng alleen leveren in de twaalf werkgroepen. In de synode zelf hebben ze geen stem- en geen spreekrecht. Schotte: „Maar hun bijdragen zullen daar ter sprake komen. Bij de synode voor de familie heb ben op die manier ook 25 echtparen meegedaan." De synode duurt van 1 tot 30 ok tober. De synode begint en eindigt met een gezamenlijke mis van de synodevaders met de paus. Tijdens de synode zal er een aantal zalig- en heilig verklaringen plaatsvinden. Geen patroon heilige voor „revolverhelden (Van onze correspondent Ge rard Kessels) ROME De Amerikaanse revolverhelden willen een ei gen patroonheilige. Ze hebben daartoe een officieel verzoek bij het Vaticaan ingediend. Maar het antwoord was dui delijk: „neen". De Amerikaanse organisatie waarbij de dragers van vuur wapens zijn aangesloten, ge looft dat met enige hulp van boven de leden met nog vas tere hand zullen vuren. De voorzitter van de organisatie John Snyder, een man die da gelijks ter kerke gaat, had het Vaticaan gevraagd „Gabriele van de Smart" aan te wijzen als de patroonheilige van de Amerikaanse vuurwapendra gers. Pater Gabriele Possenti werd in 1920 heilig verklaard. Toen hij kinderen les aan het geven was werd de groep met pisto len bedreigd door enkele ge deserteerde soldaten. De kor date priester pakte een van de soldaten het pistool af, mikte op een hagedis en schoot het diertje doormidden. De bende had genoeg gezien en ging er snel vandoor. „Deze man van God", aldus Snyder, „wist van het wapen het instrument te maken om de kinderen te redden Geldactie voor Visser 't Hooft-fonds GENEVE Nog dit jaar begint een actie om geld in te zamelen voor het Visser 't Hooft-studie- fonds. De actie zal vele jaren in beslag nemen. Het studiefonds is bedoeld als eerbewijs aan de eerste secretaris-generaal van* de Wereldraad van Kerken, dr. W.A. Visser 't Hooft, die in juli 1985 overleed. Het fonds wil jonge mensen in staat stellen zich voor te bereiden op een lei dende rol in de oecumenische beweging. Een van de zonen van Visser 't Hooft, Hans, hoog leraar rechtsfilosofie en recht smethodologie in Utrecht, is voorzitter van het bestuur van het fonds. Nederlandse Hervormd* Kerk Aangenomen naar Wierden. toezegging, K. van Meyeren te Ooltgensplaat; naar Baardwijk, part-time, J.F. Tanghè, kandi daat te Waalwijk, pastoraal medewerker te Baardwijk. Benoemd tot pastoraal me dewerker te Cillaarshoek, C. Gieten, wo nende aldaar. Beroepen te Nijeveen, part time, mw. M.J. Wisse, kandidaat te Goes. Beroepen te Rouveen, toezegging, H. Ver meer te Achterberg. Het is bekend, dat confessio nele (rooms-katholieke en protestants-christelijke) scho len steeds meer bezocht wor den door kinderen met nau welijks of geen confessionele achtergrond. Dat komt omdat die scholen vaak een zoge naamde „open karakter" heb ben. Hoe zal het gaan met met name rooms-katholieke scho len met zo'n open karakter als de ideeën van bisschop Gijsen steeds meer veld gaan winnen in dat onderwijs? In het protestants-christelijk onderwijs is meermalen uitge sproken dat die „christelijke school met een open karak ter" één van de belangrijkste uitdagingen vormt voor dat onderwijs. Van oudsher heeft men er zich tot doel gesteld niet alleen de eigen groep te bedienen, maar ook aposto- lair, dienstbaar, beschikbaar te zijn voor anderen. Er zijn binnen het protes tants-christelijk onderwijs ook scholen die uitsluitend „de ei gen groep" willen bedienen en die we „gesloten scholen" noemen (bijvoorbeeld de zo genaamde reformatorische scholen uit de uiterste rechter hoek van het protestantisme). Dat is natuurlijk een legale en te respecteren doelstelling. Het overgrote deel van de portestants-christelijke scho len heeft echter een open ka rakter. Naar mijn waarneming heeft ook het overgrote deel van het rooms-katholiek onder wijs zo'n open karakter. Dat brengt naast de uitdaging (waarover straks) wel een omvangrijke problematiek mee. Vele kinderen komen niet naar de school omdat die ka tholiek heet, maar om andere redenen. Vieringen en godsdienston derwijs zijn problematische zaken geworden. De vroeger befaamde en bepleite eenheid tussen kerk, school en gezin is er vaak helemaal niet meer. Trouwens, binnen het docen tencorps is er vaak ook een zeer grote pluriformiteit te constateren. Het voorgaande is erg alge meen gesteld. Daarbij is de werkelijkheid niet alleen veel genuanceerder, maar draagt ook vaak veel minder nega tieve accenten dan uit het bo venstaande naar voren zou kunnen komen. Het maakt bijvoorbeeld een froot verschil of bijvoorbeeld 0% van de leerlingen katho liek is of 20%. Zoiets heeft grote invloed op met name de aanpak van de godsdienstige vorming. Verder is de ene school (helaas) veel minder actief wat acties voor de ont wikkeling van de eigen iden titeit betreft, dan de ander. Ook het „confessionele gehal te" van het docentencorps is zeer verschillend. Uitdaging Een feit is dat er, juist door die problematiek, ook een ge weldige uitdaging ligt. Om het eens breed te zeggen: men is er niet alleen voor de eigen groep, maar vooral ook voor „de anderen". Algemeen ge steld: in een tijd van ontker stening lijkt het veiliger al leen op „de eigen schaapjes" te passen, maar uitdagender en minstens zo noodzakelijk is het deze wereld, deze samen leving niet los te laten. Maar, je haalt er de moeilijk heden wel mee in huis. En juist in zo'n tijd van seculari satie is het extra moeilijk jon ge mensen aan te spreken die onder meer geteisterd worden door het fenomeen van de in- dividualistisch-materialisti- sche samenleving. Gelukkig beginnen ook steeds meer rooms-katholieke scholen deze uitdaging goed in het vi zier te krijgen. Daarbij gaat het zeker niet al leen om de godsdienstige op voeding, maar ook om de waarden en normen die schuilen in de leerstof. Ik hoop, dat steeds meer mensen bijvoorbeeld in de gaten zul len krijgen dat veel wat in die leerstof „neutraal" heet, het beslist niet (meer) is. Net als in het protestants- christelijk onderwijs zien we in het rooms-katholiek onder wijs een toenemende bewe ging ter ontwikkeling van de eigen identiteit. Wordt zoiets nu niet door kruist door bijvoorbeeld de acties van bisschop Gijsen? Als ik het goed zie zal de stringente actie van de bis schop van Roermond (en in de toekomst misschien ook in andere diocesen?) tot gevolg hebben dat een niet al te groot aantal scholen zoge naamde „gesloten" katholieke scholen zal gaan worden. Dat zullen er over het hele land gemeten niet al te veel zijn, omdat vele, thans rooms-ka tholiek hetende scholen niet aan de te stellen voorwaarden zullen kunnen of willen vol doen. Sommige van hen zijn al zo „van kleur verschoten", dat ze zich, als ze hun katholiek keurmerk verliezen, zullen aansluiten bij het bijzonder- neutraal onderwijs. Maar daar word je alleen geaccepteerd, als je je unieke katholieke ka rakter opgeeft. Vele scholen en ik schat dat het om een zeer groot aantal gaat zullen die laat ste stap niet willen nemen en zullen toch niet aan voor waarden van bijvoorbeeld de bisschop van Roermond kun nen of willen voldoen. Wat gaat er met die scholen gebeuren? Belangrijker nog: wat gebeurt er met hun uitda ging, hun opdracht? Wordt die niet doorkruist door de op het eerste gezicht duidelijke - en consequente lijn, die men nu in Limburg gaat trekken? Ik ben bang van wel. Een grote verantwoordelijkheid ligt hier met name bij de schoolbesturen. Willen ze zich verantwoordelijk blijven stel len voor het open karakter van hun scholen? Zien ze hun opdracht, niet alleen voor de katholieke groep in engere door drs. K. de Jong Ozn. zin, maar voor die vele ande ren die een beroep doen op hun scholen, om welke reden dan ook? Ze vinden in deze het protestants-christelijk on derwijs aan hun zijde, dat worstelt met dezelfde vragen. Van élle Nederlandse bis schoppen kan worden ge vraagd bij het doordenken van hun onderwijsbeleid met de consequenties van het bo venstaande terdege rekening te houden. Men kan toch geen scholen die zich oprecht ook katholiek willen blijven noe men, tussen kaai en schip la ten vallen? Ti IEDERE Nederlander heeft gelijke rechten en plichten, geldt ook voor mensen die, omdat zij niet over eigen ink sten beschikken, op de bijstand zijn aangewezen. De sec33 dienst verschaft hun dan een uitkering die voorziet in noodzakelijke kosten van bestaan. Tegenover dat recht d uitkering staan een aantal plichten. Zo wordt van de uitkeringsgerechtigde verwacht dat hq rieuze pogingen doet een eigen inkomen te verkrijgen, heeft de plicht te solliciteren en passend werk te acceptei Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken wil het toeii van de sociale diensten op die sollicitatieplicht verscher door het invoeren van strafkortingen. De controle van de sociale diensten op hun cliënten schilt op het ogenblik sterk. Vooral in de grotere steden u veel inwoners op een uitkering zijn aangewezen, is de wt druk groot. Daardoor blijft de controle vaak beperkt tot jaarlijks gesprek waarbij inzage in de sollicitatiebrieven vraagd wordt. Kortingen wegens te geringe inspanningen werk te zoeken worden zelden toegepast. Als een uitkeringsgerechtigde niet serieus werk zoek.l zich niet aan de regels houdt, kan de betrokken soc dienst een korting vaststellen. Veel steden hanteren een ting van 5 Van stad tot stad zijn er echter grote versd len in de bestraffing en de situatie is onduidelijk. HET regeerakkoord stelt dat er door het tegengaan fraude bij belastingen en sociale uitkeringen in deze ki netsperiode twee miljard bezuinigd kan worden. Daar moet de bestrijding van fraude en oneigenlijk gebruik uitkeringen een miljard opleveren. Om dat te bereikei volstrekte helderheid in de wetgeving nodig. Sociale di< en uitkeringsgerechtigde moeten precies weten .waar zij toe zijn. Staatssecretaris De Graaf heeft met de nieuweL gels voor strafkortingen een stap naar die noodzakelijke g tere duidelijkheid gezet In de eerste plaats komt er een I delijke uniformiteit in de strafkortingen. Bij een bepa vergrijp volgt een vaste boete. Voor de sociale dienst bl het mogelijk rekening te houden met de individuele omst digheden van de cliënt. Voorts zijn de strafkortingen in kele categorieën ingedeeld: licht, middelzwaar en zwaar. 1 weigeren van passende arbeid wordt zwaarder gestraft i onzorgvuldigheid of het niet verlengen van de inschrijv bij het arbeidsbureau. Daardoor is het mogelijk de uit ringsgerechtigde een korting te geven die bij zijn gedrag p Thuiswonende kinderen tot twintig jaar worden vl gens de nieuwe regels het sterkst aangepakt. Jongeren passend werk weigeren kunnen een korting tot 18 krijg De maatregel van De Graaf lijkt dan ook vooral bedoeld i druk uit te oefenen op jongeren die niet bereid zijn een ai geboden plaats in een jeugdbanenplan aan te nemen. I rechtvaardige beslissing, want tegenover het recht op uit! ring staat nu eenmaal de plicht werk aan te nemen. DE BILT (KNMI) Boven Scandinavië daalde de lucht druk de laatste dagen aanzien lijk; er ontstond een depressie waarvan het centrum het ko mende etmaal boven de Botni- sche golf ligt. Hierdoor werd het warme weer uit midden- en zuid-Scandinavië verdre ven. Ook in ons land wordt de komende dagen voor de tijd van het jaar aanzienlijk te koud weer verwacht. Tussen het genoemde Scandinavische lagedrukgebied en een krach tig hogedrukgebied ten westen van Ierland staat bij ons bet komende weekeinde een noordwestelijke stroming. Deze zal morgen geleidelijk nog wat in kracht toenemen. Vanuit het zeegebied tussen IJsland en noord-Noorwegen gaat daarbij koele lucht met veel bewolking en af en toe een bui naar onze omgeving stromen. De temperaturen ko men dan nauwelijks of niet boven de 17 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Britse eilandenWolkenvel den, maar slechts sporadisch een bui. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden. Benelux en noord-Duitsland. Af en toe zon, maar ook enke le buien. Middagtemperatuur rond 17 graden. Oost-Frankrijk, midden- en zuid-Duitsland: Af en toe zon en enkele buien. Middagtem peratuur rond 19 graden. West-Frankrijk: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 17 tot 23 graden. Alpengebied: Geleidelijk ra zon en zondag nagenoeg dro Middagtemperatuur van graden aan de Alpennoord de tot 25 aan de zuidzijde. N graden-grens dalend van 3! naar 3000 meter. Spanje en Portugal: Af ge: van een enkele bui vrij zoni Middagtemperatuur van graden in het noordwesten 35 graden landinwaarts inl zuiden. Joegoslavische kust, noord- midden-Italië: Perioden zon, maar ook enkele reg of onweersbuien. Middagti peratuur 25 tot 30 graden. Zuid-Italië: Zonnig en warm. Temperatuur in middag 30 tot 36 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam motregen 19 13 De Bilt motregen 20 13 Eelde zw bew 22 12 Eindhoven zw.bew 20 14 Den Helder motregen 19 13 Rotterdam zw.bew 19 13 Twente zw bew 21 14 Vlissingen regen 20 14 Zd Limburg regen 22 14 Aberdeen regenbui 20 10 Athene onbew 42 26 Barcelona onbew. 25 18 Berlijn onbew. 23 15 Bordeaux zw bew 22 15 Brussel motregen 21 14 Dublin motregen 22 12 Frankfort 1 bew 23 11 Genève zw.bew 22 15 Helsinki 1 bew 28 13 Innsbruck onweer 25 15 Klagenfurt regenbui 30 13 Kopenhagen mist 21 13 Lissabon h bew 22 17 Locarno zw bew 25 16 Londen zw.bew. 15 11 Luxemburg mist 20 11 Madrid onbew. 31 15 Malaga onbew. 33 20 Mallorca onbew 31 19 Malta met ontv. Moskou onbew. 27 16 Munchen regen 23 i3 Nice onbew 26 23 Oslo regen 28 17 Parijs zw.bew. 23 15 Rome niet ontv Split onbew. 34 21 Stockholm zw.bew. 28 16 Warschau zw.bew. 26 15 Wenen l.bew 16 II Zurich zw.bew. 21 15 1 Casablanca h bew 25 19 I Cyprus zw.bew. 35 24 Istanbul onbew 34 23 Las Palmas onbew 25 21 Beiroet niet ontv. Tel-Aviv l.bew 30 23 h 3rieven graag kort en Juidelijk geschreven De edactie behoudt zich iet recht voor mgezon- Jen stukken te bekorten Echtscheiding Op gevaar af personen die met echtscheiding te maken heb ben te kwetsen hetgeen zeer uitdrukkelijk niet mijn bedoeling is wil ik toch re ageren op een bericht over een artikel van pater dr. Ter Ree gen, voorzitter van de kerke lijke rechtbank van de bis dommen Utrecht, Rotterdam en Groningen, onder de kop „Echtscheiding moedige en soms profetische daad". Echt scheiding moedig en „soms" profetisch. Niet „soms" moedig dus. Moeten wij daaruit con cluderen, dat echtscheiding steeds een moedige daad is (en niet „soms" de weg van de minste weerstand)? „Profe tisch", aldus dr. Ter Reegen, „omdat gescheiden mensen o.a. de kerk aanklagen die hen heeft laten worstelen zonder te helpen". Indien men bij het ontstaan van huwelijksproble men, van welke aard ook, con tact met de parochiegeestelij- ke(n) opneemt, kan ik me niet voorstellen dat men niet wordt geholpen. Ik zou eigenlijk best eens willen weten of dr. Ter Reegen in de honderden ge sprekken die hij heeft gevoerd met mensen die hun huwelijk door de r.-k. kerk wilden laten ontbinden, hun ook heeft ge vraagd of zij terzake contact met een priester hebben opge nomen. Ook noemt dr. Ter Reegen het typisch, dat de Kerk zich nooit afvraagt of zij zelf niet schuldig is aan de vele scheidingen, o.a. het nala ten van goede voorbereiding op het huwelijk. Is het niet juist steeds de Kerk die dege nen die zich op het huwelijk voorbereiden heeft voorgehou den zich bepaalde beperkingen op te leggen om zodoende zich te trainen voor later als het nodig mocht zijn zich iets te ontzeggen? Het is toch zeker niet de Kerk die verliefden aanspoort maar gelijk zoveel mogelijk te „genieten" van al les wat het leven heeft te bie den? Dat echtscheiding pijn doet zoals dr. Ter Reegen schrijft, kan ik mij zeer goed voorstellen; het is mij dan ook een raadsel waarom hij er een voorstander van is, dat de r.-k. kerk een ritueel of ceremonie ontwerpt die gescheiden men sen de gelegenheid biedt de scheiding ook kerkelijk „te vieren"! De liefde, zo leert ons de H. Schrift, zoekt zichzelf niet en vergaat nimmer. Ik ben dan ook van mening, dat men bij het sacrament van het huwelijk een bron van genade meekrijgt met een eeuwigdu rende garantie. Maar zoals met alles: je moet de garantiebepa lingen wel nakomen en het gegarandeerde voorwerp (hier dus de liefde) goed onderhou den. Als je onzorgvuldig met de dingen omspringt en ze verwaarloost, moet je niet vreemd opkijken als ze stuk gaan! Ik wil hiermee niet be weren dat er nooit eens iets mis kan gaan: wij zijn immers onvolmaakte mensen, maar de stellingen van dr. Ter Reegen, zoals die uit het artikel op mij overkomen, kan ik met de beste wil van de wereld niet begrijpen. Th. Wempe, DEN HAAG. Rolluiken Terwijl de gemeente Amers foort de rolluiken voor win kels wil gaan verbieden omdat ze niet in het historisch straat beeld passen, heeft het linkse stadsbestuur van Den Haag zich gehaast ook een rolluik- verbod uit te vaardigen. Dat winkeliers hiervoor maar wei nig voelen, laat zich raden. Immers: zij zijn er ook niet voor hun lol toe overgegaan hun etalages 's avonds door een stalen luik aan het oog te onttrekken. De terreur van het gajes laten we het bees tje?) maar bij de naam noe men is hiervan de oorzaak. Mijn mening is, dat de ge meenten Amersfoort en Den Haag pas aan het beeld van een straat kunnen denken, wanneer eerst aan de nering doenden in die straat is ge dacht. Wanneer er dus is ge zorgd voor een goed alterna tief voor het inderdaad zeer lelijke rolluik. Een oplossing zou zijn elke straat van een of meer eigen agenten te voor zien. Het is voorwaar te hopen, dat men in Amersfoort en Den Haag voor wijsheid kiest en het goed van de neringdoen den verkiest boven de aanblik van een straat. Een mooi straatbeeld is veel waard, maar wanneer dit vooral cri minelen trekt, mag het ook best wat minder mooi. Wat een geluk dat CDA en VVD in Den Haag krachtig stelling ne men tegen de dwaze plannen van het linkse college. Th. Roosendaal, VOORBURG. Koopkracht CDA-fractieleider Bert de Vries ziet de koopkracht in 1988 dalen, maar dat is niet zo erg, want in 1987 was hij ge stegen. Dus: geen pijn! Beseft hij en de betreffende ministers en Kamerleden, dat met name de pensioenen niet alleen kort zijn, maar daarna al ji netto hetzelfde zijn. De v lasten stegen echter: brand* zekering, huren, ziektevei kering, enz. Deze hogere 1 ten moeten van het maan lijkse pensioen af, zodat minder overblijft. Hoe I men dan spreken van ktf krachtverhoging, c.q. geli koopkracht? Hoe is de ko kracht van ministers, Kam leden en de Buitenlan Dienst? Leveren zij ook Misschien, dat de minister Financiën, die zo overal weet vandaan te halen vooral bij de laagstbet* den daar wat kan gaan hl fen. Waarom moet de een en de ander niet worden kort? Draagt elkanders laste J.J.D.A. Heemstra, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2