Vliegtuig gekaapt met 163 mensen Amerikaans konvooi loopt op mijn in Golf Wind Cursussen 87 Den Haag niet betrokken bij SDI-contract Hittegolf kost 38 Grieken het leven Opnieuw extra vakantie - vluchten 'hialf gered ran faillissement F.PRANGI3S Europese „Sterrenslag" voor aids-bestrijding Kakkerlakken verjagen passagiers Kosmonaut neemt lift naar huis Pompbediende bij overval omgebracht Miljoenensteur. voor Ollie North Bijna veertig illegalen bij bollenbedrijf ,TNO IS ONAFHANKELIJK' Roof bestaat niet in Egypte Vierdaagse afgelopen Vragen over Griekse Douane AZT tegen aids succesvoller dan verwacht £eidóc@oiPia/nt Zaterdag 15 augustus bij deze krant de special HET WEER S£eicUc Qowuvnt Vrijdag 24 juli 1987 78e jaargang no. 23865 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen- 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur fel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1 0.64 per mm, kleintjes f. 0,45permm. Losse nummers f. 1,10. AUTOVERHUUR Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tfl. 071-094040 Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur 12 graden, middagtempe- ratuur 17 graden. Matige noordwestelijke wind, overdag toenemend tot vrij krachtig en aan de kust. Zon op: 5.49; onder: 21.43. Scheveningen hoog water: 3.56 en 16.30; Laag water: 12.00 en 0.17 uur. P ■~rge"tVse" BorÏoUa «lucht van Rome naar Parijs. MnmT ogenomen Bet toestel werd kort na acht noS fe" contact opgenomen «er gedwongen naar de lucht- ,met ^r- rWe a j haven in Genève te vlieeen leen dat hlJ om brandstof heeft om bit te tanken Vermoede- Bevraa8d." 3)11115 mevrouw liiic ic mMr notirtinonHn Borbolla. De nationaliteit van lijk is maar eén gewapende nassapiprs pn dp kanpr is man aan boord, die, volgens de da„paafaglï". f bchtvaartautoriteiten zou wil- Sf"d'„lu*1- ier, verder vliegen naar Bei- vaartaV»or'te"en gaven toe- toet of Saoedie-Arahië. stemming om bij te tanken Aan Krsnwri „ar. Kof tnocfoi .<om lljd te winnen Het tan- Aan boord van het toestel zijn ken dljurde drie kwartier. AMSTERDAM De AVRO en Joop van den Ende werken mo menteel aan een Europese versie van „Sterrenslag". De reeks noet volgend zomerseizoen op de buis worden gebracht. De •pelreeks, waarin een groot aantal bekende Europeanen de ïoofdrol moet gaan spelen, zou de basis moeten vormen voor ien grote actie ter bestrijding van aids. Het idee voor deze Euro- >ese versie van het Nederlandse tv-programma is afkomstig van fe Europarlementariër Jessica Larive (D'66). Zij vindt de twee niljoen gulden, die binnen de EG beschikbaar is gesteld, niet oereikend en hoopt dat op die manier extra geld wordt binnen bracht. Naar Nederlands voorbeeld zou ook een kaartenactie •an het Europese programma moeten worden gekoppeld. De be deling is dat „Sterrenslag" in diverse Europese pretparken rordt gehouden. VEW YORK Een buschauffeur in New York heeft zijn passa- [iers overhaast laten uitstappen toen een horde verhitte kakker- akken onder een zitplaats vandaan kwam en de bus in bezit lam. „Ineens kwamen de kakkerlakken tevoorschijn. Ze kropen egen de wanden, over de stoelen, over de mensen, ze krioelden tlle kanten op," zei één van de passagiers. Kakkerlakken in een >us zonder air-conditioning is niet ongewoon. Zij verzamelen ich vlakbij de motor, maar ze kunnen daar door de hitte wor- len bevangen en wild in het rond gaan lopen. MOSKOU Aleksandr Laveikin, één van de twee Sovjet-kosmonauten die al sinds februari van dit jaar aan boord verblijven van het ruimtestation Mir, neemt volgende week een „lift" naar Moeder Aarde. Laveikin heeft last ge kregen van zijn hart en moet nodig naar het ziekenhuis, zo heeft de vlucht- leiding besloten. De hartkwaal van La veikin (35) openbaarde zich enkele da gen geleden. Hij wilde zelf nog niet naar huis, maar de vluchtleiding vond het wijzer hem af te lossen nu de gele genheid daartoe aanwezig is. Gisteren koppelde het Sojoez-ruimteschip TM-3 namelijk aan de „Mir" vast. Laveikin mag volgende week meeliften, als de TM-3 weer terugkeert naar de aarde. MAASTRICHT Bij een overval op het tank station van garage Kompier in Maastricht is gisteravond de 23-jarige vrouwelijke pompbe diende Lilian van der Heijden uit Geulle om het leven gebracht. De dader is onbekend. In middels is het regionaal bijstandsteam inge schakeld om deel te nemen aan het onderzoek. Vermoed wordt dat de dader geen wapen heeft gebruikt, maar dat de pompbediende bij een worsteling is gedood. De politie werd gewaar schuwd door een vriend van het slachtoffer die zich ongerust maakte over de late thuis komst van Lilian. Hoeveel geld er verdwenen is de politie evenmin bekend. Het is de derde overval met dodelijke afloop op benzinepom pen in de laatste maanden. Eerder werden pompbedienden vermoord in Nieuw-Vennep en Zoetermeer. WASHINGTON Het steunfonds voor luitenant-kolonel Oliver North heeft nu al ruim twee mil joen gulden ingezameld sinds de overste door de gezamenlijke Con grescommissies werd verhoord over zijn sleutelrol in de Iran-Con- tra-affaire. Het fonds werd in het leven geroepen om North te hel pen diens kosten voor advocaten en eventuele gerechtelijke proce dures te dekken. De luitenant-ko lonel werd op slag beroemd tijdens zijn verhoor: een groot deel van het Amerikaanse volk beschouwt hem als de „ware patriot" en als een „nationale held". Donoren aan het North-steunfonds geven ge middeld tachtig gulden. HILLEGOM Een ille- gale Egyptenaar en 37 Po len zonder de vereiste pa pieren zijn donderdagmid dag aangetroffen bij een bollenbedrijf in Hillegom. De rijkspolitie hield met de Loon Technische Dienst in samenwerking met de Dienst Inspectiear beidszaken een controle bij het bedrijf. De Egyptenaar en de Polen worden uitge wezen. Tegen de eigenaar van het bollenbedrijf wordt proces-verbaal op gemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het SDI- project („Star Wars") waarvoor het Nederlandse onderzoeksbureau TNO in Den Haag een contract heeft gesloten met een vergelijkbaar bureau in de Verenigde Staten, rijdt de Nederlandse regering niet in de wielen. De ministers Van den Broek (buiten landse zaken) en Van Eekelen (defensie) had den onlangs laten weten dat ons land niet aan SDI zal meewerken maar dat het „bedrijven en onder zoeksinstellingen vrij staat er wel aan mee te wer ken". Omdat TNO op grond van een vorig jaar aangenomen wet ge heel onafhankelijk van de rijksoverheid is komen te staan, is er volgens een woord voerder van Buitenlandse Za ken geen sprake van betrok kenheid van de Nederlandse regering. Directeur drs. W.C.J. Melgert van TNO vertelde desge vraagd „dat de overheid wel onze grootste klant is, maar dat wij volgens de normale be drijfseconomische principes werken en dus ook winst ma ken". Die winst is volgens hem hard nodig omdat TNO, mede als gevolg van de nieu we wet, een ingrijpende reor ganisatie moest doorvoeren die een groot deel van de reserves opslokte. Ongeveer 25 perso neelsleden van TNO zijn per manent bij het overigens al vier jaar lopende onderzoek betrokken. Er dreigde even een pijnlijk probleem te ontstaan omdat het Amerikaanse onderzoeks bureau formeel onder het veel bredere SDI-onderzoeksinsti- tuut bleek te vallen. Het on derzoek dat nu in het geding is volgens de woordvoerder van Buitenlandse Zaken „echter niet als SDI-project opgezet, maar zou het dat wel zijn, dan was er nog niets aan de hand" Pag. 6: Compensatie voor de fensie-order ATHENE Terwijl bijna overal elders in Europa de regenbui en onafgebroken uit de hemel vallen en de temperaturen zullen dalen tot 17 graden, zucht Griekenland onder een hittegolf. Gis teren was de warmste dag van het jaar met temperaturen ruim in de veertig graden Celsius. In de regio Athene zijn al 38 men sen omgekomen als gevolg van de aanhoudende tropische tem peraturen. Ettelijke honderden anderen moesten zich onder doktersbehandeling stellen, merendeels wegens ademhalings moeilijkheden. In Joegoslavië is het momenteel ook uitzonderlijk warm. Daar zijn vier bejaarden uit de zuidelijke republiek Macedonië bezwe ken onder de hittegolf. Op de heetste dag van het jaar in Tokio is de stad zonder stroom komen te zitten. Treinen kwamen giste ren abrupt tot stilstand, liften bleven tussen twee etages in han gen en de handel in Tokio's financiële district stokte. KAIRO „De islam verbiedt dief stal en dus kunt U in dit land niet zijn beroofd". Dit antwoord kreeg de Spaanse toerist Manuel Salguero, toen hij bij de Egyptische politie in Kairo aangifte deed van roof van zijn video-camera. Volgens het Spaanse staatspersbureau EFE werd de ongelukkige vakantieganger na deze verrassende reactie vervolgens beschuldigd van smokkel. „Als U uw camera kwht bent, dan heeft U hem ongetwijfeld op de zwarte markt verkocht", aldus de politie. De man zat vier dagen vast en mocht het land pas verlaten na het betalen van een boete van ruim drieduizend gulden. Op het strand van Mallorca kunnen de meeste vakantie gangers het goed uithouden. FOTO: AP SCHIPHOL Het slechte weer van de laatste tijd heeft bij de drie Nederlandse char terluchtvaartmaatschappijen Martinair, Transavia en Air Holland opnieuw voor veel ex tra vraag naar vervoer ge zorgd. Martinair heeft de vorige en deze week 5500 extra stoelen aan het toch al drukke pro gramma voor deze maand toe gevoegd. Spaanse en Griekse bestemmingen hebben de voorkeur van de uit eigen land verjaagde toeristen. Transavia zet deze en volgende week 15 extra vluchten in. Air Holland voert de komende weken één extra vlucht naar Heraklion en één naar Rhodos uit. Pag. 3: Daken en rioleringen kunnen regen niet aan (ADVERTENTIE) Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. RÉeze wandelaars zijn bijna Nijmegen binnen en dan zit de Vier daagse er ook voor hen weer op. Het laatste traject voor de Im6.616 overgebleven deelnemers (10 procent viel eerder af) ging Vandaag over Heumen, Cuyk, de pontonbrug over de Maas, Iglook en Malden naar de Nijmeegse Sint-Annastraat. Honderdd uizenden toeschouwers omzoomden de route, terwijl televisie- tjlamera's voor het eerst de beelden van de feestelijke intocht 'itstreeks uitzonden. FOTO: ANP ERENVEEN Het faillissement van het Heerenveense ijssta- ion Thialf lijkt te zijn afgewend. Vanmorgen maakte burge- neester H. B. Reinders van Heerenveen op een persconferentie lekend, dat na gesprekken met de Rabobank zijn gemeente het trediet verhoogt tot 950.000. Hierdoor gaat het ijsstadion in ok- ober weer open gaat voor het publiek. Volgens het reddings- ilan moeten gemeentelijke overheden en de provincie Friesland len kleine 2 miljoen beschikbaar stellen. De rest moet van par- iculieren komen. Het bedrag van de overheden is nu boven wa- er. Naast het verhoogde krediet van Heerenveen, werd gister- ivond ook nog 125.000 beschikbaar gesteld door het gemeente- >estuur van SkarsterlSn. Pag. 3: Thialf heeft nog 1,5 miljoen nodig van particulieren PERZISCHE GOLF Het Amerikaanse kon vooi van twee tankers en drie marineschepen dat gisteren de straat van Hormoez passeerde, is vanmorgen in de Per zische Golf op een mijn gelopen. De zeemijn ex plodeerde aan bakboord van het grootste schip uit het konvooi, de on der Amerikaanse vlag varende supertanker „Bridgeton". Het schip begon onmiddellijk na de explosie water te maken, maar kon op halve kracht toch door varen. Onder de 26 op varenden vielen geen gewonden. De explosie, aan de linker zijde van de tanker, was zo krachtig dat de bemanning op de brug moeite had om op de been te blijven. Ook aan boord van de Ameri kaanse kruiser „Kidd" was de explosie duidelijk te ho ren. De veiligheidssystemen van de Amerikaanse escorte hadden de mijn, op onge veer 180 kilometer ten zuid oosten van Koeweit, niet opgemerkt. Op het moment van de ex plosie bevonden de Ameri kaanse marineschepen in het konvooi zich in hoogste staat van paraatheid omdat zij net het eiland Farsi pas seerden, waarvandaan Iraanse eenheden recent aanvallen met speedboten hebben uitgevoerd. De mijn lag ongeveer 30 kilometer ten westen van dit eiland. Direct na de explosie wer den extra wachtposten naar de boeg van de „Kidd" ge stuurd om naar mijnen te zoeken. Sommigen van hen droegen geweren om te schieten op verdachte voor werpen in het water. De „Kidd" vaart ongeveer een mijl links achter de Bridge ton. Wie de mijn had gelegd was niet direct duidelijk. Iran zou in het verleden mijnen in de vaarroute hebben ge legd. Maar de explosie deed zich voor in een gebied dat zeker 60 kilometer zuidelijk ligt van de plaats waar eer der Iraanse mijnen werden gevonden. De Iraanse marine is van morgen begonnen met een vlootoefening in de Golf die „Martelaarschap" is ge doopt. Niet bekend is, hoe lang de oefening zal duren. Gisteren maakte Teheran bekend dat Koeweitse olie in het gebied als „vijandige lading" zal worden aange merkt. De Iraanse marine zal alle schepen die de Straat van Hormoez pas- seeren op hun lading con troleren en deze desnoods in beslag nemen, aldus een woordvoerder. De manschappen aan boord van de Amerikaanse kruiser „Kidd" dragen beschermende kle ding en gasmaskers tegen eventuele giftige dampen. FOTO: REUTER BRUSSEL De Europarlementariër P. Cornelissen (CDA) heeft giste ren vragen gesteld in de Europese Commissie in Brus sel naar aanleiding van de gebeurtenis sen tijdens de va kantie van het Poeldijkse echtpaar Kort op het Griekse eiland Rhodos. De heer Kort kwam bij z'n vertrek in de gevangenis terecht, omdat hij 2000 mark wilde uitvoe ren terwijl slechts een bedrag is toege staan van 500 dollar per persoon. Corne lissen spreekt z'n verbijstering uit over de handelswij ze van de Grieken en vraagt er wat aan te doen. Kort zou zijn geld terug moeten krijgen. BOSTON De werking van het geneesmiddel AZT tegen de immuunziekte aids heeft de verwachtingen van Ameri kaanse onderzoekers verre overtroffen. Onder patiënten die AZT gebruikten kwam vier- tot zesmaal minder sterf te binnen een jaar voor, dan onder een proefgroep die een placebo kreeg toegediend. Dit meldt het Amerikaanse medi sche blad „Journal of Medici ne' In Nederland, waar AZT sedert een aantal maanden is toegestaan, is enthousiast gere ageerd op het nieuws. AZT ge neest aids niet, maar kan het ziekteverloop wèl remmen en dodelijke infecties voorkomen. Het is onbekend hoe lang het leven van met AZT behandel de patiënten verlengd kan worden, omdat nog niet zolang met de drug is geëxperimen teerd. Patiënten die het medi cijn gebruiken klagen door gaans over bijwerkingen, zoals ernstige slapeloosheid en bloe darmoede. Pag 4: Lichaam kan aidsvi- xus afbreken Als u de weerberichten van vandaag goed hebt ge lezen, weet u uit welke hoek de wind waait. Of die nu zwak, matig, uit uiteenlopende richtingen of krachtig is, er is altijd wel iemand die in actie moet komen. Is het de zeiler niet, dan misschien de kampeerder, die zijn scheerlijnen in de gaten moet houden of iemand, die buiten de was wil dro gen. Zelfs windstilte geeft activiteit, want men kan dan gerust buiten in de tuin of op het balkon de krant gaan zitten lezen. Anders waait zelfs een exemplaar van het altijd zo principiële dagblad de Leidse Courant - alleen letterlijk, natuurlijk - met alle winden mee. Dat onze krant beslist niet ge wend is de huik naar de wind te hangen, ontdekt u eigenlijk pas goed als n wat langer onze koers volgt De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1