Vijfde veilingklok in Flora 1 JOUR NAAL Voorschotense burgemeester vervangt koster Illegale schuur aan Zwarteweg moet weg Raad van State wijst bezwaar tegen aanbouw af IM1 Hoofdstraat bevrijd van wateroverlast rg bloemenpracht in Noordwijhse Kapel Enquête onder Noordwijkse badgasten Weer twee paalzitters afgestapt Op zoek naar oud-bewoners Yinkelaantje BU OPENING PAARDENMARKT: Beiden omgeving fieidAeSotucwt VRIJDAG 24 JULI 1987 PAGINA 11 t id [OORDWIJK De Hervormde Kapel aan de Hoofdstraat is idat steren herschapen in een tempel vol bloemenpracht. In de ge in* ,jjde ruimte staan tientallen bloemenarrangementen opgesteld, stat ie met elkaar een indrukwekkend geheel vormen. Stuk voor kun uk zijn het juweeltjes van bloemsierkunst. Twee groten uit het dat! oemengebied rond Noordwijk, de veilingvereniging Flora uit 80fl ijnsburg en de Bondsspaarbank, hebben hun naam aan deze B, npositie verbonden. ...et n cte arrangementen zijn vele bloemensoorten verwerkt. Opval- >ude end is het gebruik van veld- en tuinbloemen, zoals achillea, sal- stai fia superba, alstroemeria, in een rijke verscheidenheid van omi leuren, astilbe, lavatera, allium en dergelijke. Uiteraard zijn ,k gladiolen gebruikt, maar ook bijzonder fraaie rozen en ger- ,ra. Schitterend is een bij de kerkdeur opgesteld bloemstuk onder meer echinops, geel-oranje gerbera's en nog een aan- can al attributen. Verder trekt een zogenaamde witte hoek met as- idot ilbe en gladiolen sterk de aandacht, evenals een monumentaal tanselstuk" in rose en lila tinten. De expositie kan vandaag tot 2.00 uur en zaterdag en zondag van 14.00-22.00 uur bekeken irden. De toegang is gratis. eld NOORDWIJK Vijfhonderd bad gasten zullen volgende week hun mening mogen geven over het Noordwijkse strand en zwemwater. Ze zullen worden ondervraagd in het kader van de actie „Clean Bea ches". Deze actie is een uitvloeisel van het Europees jaar van het Mi lieu. Op honderd stranden waarvan acht in Nederland, worden badgas ten ondervraagd over de kwaliteit van het zwemwater, de sanitaire voorzieningen, het schoonhouden van het strand en de veiligheids voorzieningen. De resultaten van de enquêtes worden verwerkt door een onderzoeksbureau in Parijs. Uiterlijk in november wordt een rapport aan de Europese Commissie in Brussel overhandigd. Dit rapport zal een ob jectief beeld moeten geven van de kwaliteit van de Europese stranden. Aan de hand hiervan zouden ge meenten en regeringen maatregelen kunnen treffen om de stranden te verbeteren. Behalve het enquêteren van badgasten, iets dat in Noordwijk gebeurt door leden van de Reddings brigade, zal ook een onderzoek wor den gedaan naar de waterkwaliteit. Het bureau Européen de 1' Union de Consommateurs (BEUC) zal twee watermonsters nemen. Deze zullen worden onderzocht op zuurstofge halte, bacteriologische waterkwali teit en de aanwezigheid van zware metalen. Tevens zal men het water testen op kleur en helderheid. Gouden trouw in Voorschoten VOORSCHOTEN Het echtpaar J.H. Koot-Van Mil uit Voorschoten is dinsdag vijftig jaar getrouwd. De 86-jari- ge Jan Koot en zijn 76-jarige echtgenote wonen nog al tijd in het gedeelte van de boerderij aan de Leidsweg 555 waar Jan geboren werd. Jan Koot heeft behalve het eer zame beroep van boer nog tal van andere functies gehad. Zo maakte hij 24 jaar lang deel uit van het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank en 40 jaar van het bestuur van de Land- en Tuinbouwbond (LTB). Het echtpaar Koot- Van Mil heeft tien kinderen, 31 kleinkinderen en een achterkleinkind. Mevrouw Koot, de tweede vrouw van Jan, heeft zich behalve met de opvoeding van de kinde ren ook vaak bezig gehouden met de produktie van kaas. Jan Koot trouwde zijn vrouw vijftig jaar geleden in Nieuw Vennep op de Voorschotense Paardemarktdag. De feestmis op de paardenmarktdag anno 1987 wordt op gedragen in de St. Laurentiuskerk om 14.30 uur, de kerk waar Jan Koot werd gedoopt en zijn communie deed. De receptie is in Sassenheim, want in Voorschoten kan het vanwege de paardenmarkt die dag niet. NOORDWIJKERHOUT Het Wereldkampioen schap Paalzitten kent tot dusver drie uitvallers. Na Simon Schenkel uit Hille- ;om was het als tweede de !l-jarige Peter Velting uit Voorhout die gistermiddag om vier uur van de paal kwam. Hij had er toen 32 uur opzitten. Velting had een ochtend achter de rug waarin het hard regende. De hele morgen kwam er vrijwel niemand naar het strand om te kijken of om aan te moedigen. Pas 's middags klaarde het weer enigszins op. Peter werd vannacht gevolgd door de 37-jarige Gijs El- derbroek uit Haarlem. Hij had geen gevoel meer in zijn voet en er dreigde trombose. De Haarlemse bloemist heeft bijna 40 uur op de paal doorgebracht. Met dit weer is het nodig dat de deelnemers oefe ningen op de palen doen, iets dat de Haarlemmer achterwege liet. Soms krij gen ze van de verzorgers een massage. Er zijn dit jaar enkele paalzitters die opvallend makkelijk zit ten, anderen zijn voortdu rend in de weer met ver zitten. Dit zegt niets over de duur van het zitten want het gebeurt vaak dat degenen die het beste lij ken te zitten er het eerste af zijn. Vandaag en mor gen zal voor de deelne mers het moeilijkste zijn. Zo'n dieptepunt kan een uur of langer duren. Meestal zijn de ochtend uren, als het strand verla ten is, het moeilijkst. De slaap slaat dan toe en de vermoeidheid doet zich lelden. Als het leven op iet strand weer goed op gang gekomen is, gaat het vaak wel weer. Soms is zo'n paalzitter juist vlak voor zo'n dieptepunt vol energie en heel bedrijvig. Wie daar aan toegeeft, en zijn energie verspilt, krijgt vaak direct daarna de weerslag. RIJNSBURG De bloe menveiling Flora in Rijns burg gaat de veil- en de distributiecapaciteit ver groten. In het komend na jaar zal een vijfde veilklok in gebruik worden geno men en wordt het distri- butiesyteem vernieuwd. Hiermee moet de groeien de aanvoer van bloemen en planten binnen een re delijk tijdsbestek kunnen worden weggewerkt. Deze vernieuwingen kos ten de veiling Flora 2,8 miljoen gulden. De bloemenveiling heeft op dit moment vier veilingklokken in gebruik. Tot nu toe heeft men daarmee de aangevoerde produkten snel genoeg kun nen veilen. De klokken draai en nu op volle capaciteit en een groeiende bloemenaan- voer noopt tot uitbreiding. De vijfde veilingklok zal worden opgesteld in de huidige mijn- zaal. Hiermee wordt vooruit gelopen op de toekomstige uit breiding van deze zaal waar in de toekomst ook een zesde klok zal worden geplaatst. Ook het aantal tribuneplaatsen zal worden uitgebreid. De vijfde klok moet 1 december in ge bruik worden genomen. Behalve nieuwe klokken zal ook de distributiecapaciteit worden uitgebreid. Op dit mo ment is die capaciteit al te klein en met het ingebruikna me van de vijfde klok kan de situatie alleen maar vererge ren. Na onderzoek heeft de Flora besloten een systeem van adresverdeling toe te gaan passen. Dit is een ouderwets systeem wat betekent dat één verdeler de verdeling van een kar voor zijn rekening neemt. Uit onderzoek is gebleken dat dit de snelste manier van dis tribueren is en bovendien de meeste kans op flexiliteit biedt. Het nieuwe systeem moet op 1 november in wer king treden. De Flora verwacht dat het vei len in het nieuwe bolbloemen- seizoen door deze twee maat regelen een uur eerder afgelo pen zal zijn, dan men de laat ste jaren gewend is. Het aantal klokken In de mijnzaal van de bloemenveiling Flora wordt nog voor het bloemenseizoen uitgebreid. komende bol- FOTO: KRUYT DEN HAAG/NOORD- WIJK De schuur, die C. Varkevisser naast zijn woning aan de Zwarteweg heeft gebouwd, moet wor den afgebroken. Dat heeft de Raad van State gister ochtend besloten. Een schorsingsverzoek, dat Varkevisser bij de Raad had ingediend, werd di rect afgewezen. Varkevisser woont aan de Zwarteweg waar hij bollen teelt. Enige jaren geleden trok hij zijn bedrijfsruimte bij zijn woning. In maart 1986 vroeg hij bij de gemeen te vergunning om een nieu we schuur van 60 vierkante meter te bouwen. Hii kreeg toestemming om een berging van 25 vierkante meter te bouwen. De gemeente ging er van uit dat Varkevisser niet aangemerkt kan worden als agrariër gezien de grootte van zijn terrein. Alleen agra riërs, die dit ook als hoofdbe roep uitoefenen, mogen aan de Zwarteweg bouwen. In september vorig jaar consta teerde de gemeente Noord- wijk dat Varkevisser zonder toestemming een schuur had neergezet van 45 vierkante meter. Hij werd aangeschre ven het gebouw te verwijde ren waartegen hij bezwaar aantekende. Dit werd op 25 mei 1987 ongegrond ver klaard en binnen een maand moest het gebouw nu ver dwijnen. Varkevisser ging in beroep bij de Raad van State en vroeg schorsing aan. Dit is gistermorgen afgewezen. De gemeente Noordwijk gaat niet onmiddellijk over tot af braak van de schuur. Chef Ruimtelijke Ordening J. Korver verwacht dat eind augustus/begin september zal worden opgetreden als Varkevisser de schuur nog niet zelf heeft weggehaald. NOORDWIJK De Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee is uniek. In heel het land kampt men met wateroverlast, maar de voornaamse winkelstraat van de badplaats, die in het verleden bij elke stortbui blank placht te staan, ligt er nu droog bij. „We hebben tot nog toe geen overstromingen ge had", aldus J. de Boer van de Hema. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Bij onweers buien stroomde het water van hoger gelegen gedeelten in het dorp naar de Hoofdstraat-Van Speykstraat. Dat is het diepst gelegen punt van Noordwijk. In de loop der jaren kregen neringdoenden en bewoners daardoor heel wat waterellen de te verduren met alle schade en narigheid vandien. Iedere keer weer moest de brandweer te hulp worden geroepen om kelders en andere laag gelegen vertrekken leeg te pompen. Om aan deze overlast een eind te maken heeft de dienst van gemeentewerken in de afgelo pen paar jaar een aantal voor zieningen getroffen, die zoals nu blijkt, effect hebben gehad. Volgens technisch hoofdamb tenaar A. J. Hazebroek zijn in de Huis ter Duinstraat een paar zogenaamde „knelriool- tjes" aangebracht, waardoor snel toestromend water kan worden opgehouden tot een meer regelmatige afvoer mo gelijk is. Een aan het begin van de Hoofdstraat geplaatst rooster voorkomt, dat het overvloedige water van de Huis ter Duinstraat de Hoofd straat blank zet. De belang rijkste voorziening echter ter beteugeling van de waterover last in de Hoofdstraat en om geving is volgens Hazebroek de aanleg van het nieuwe riool in de Nieuwe Zeeweg tussen de Duinweg en de School straat. Dit riool heeft een aan zienlijk grotere capaciteit dan het oude, maar door het be staande riool te laten liggen, beschikt men bovendien over een extra-berging als er extra veel regen valt. Dat scheelt zo men zegt „een slok op een bor rel". Verder is de Hoofdstraat en omgeving gebaat bij de zo genaamde „puinkoffer", die in 't Stille Zuie is aangebracht. Deze opslag is in de eerste plaats bestemd om het water in het woongebied te bergen, maar het winkelgebied profi teert er ook van mee. DEN HAAG/LEIDERDORP O. Rijers aan de Ereprijs kamp 12 mag beginnen met het bouwen van een overkap ping tussen zijn woning en garage. De Raad van State heeft vanmorgen het schorsingsverzoek van zijn buurman D. van der Voort, bedoeld om de bouw tegen te houden, afgewezen. Van der Voort had een schorsingsverzoek ingediend bij de Raad van State tegen de verlening van een bouwvergunning door de gemeente Leiderdorp. Rijers wil namelijk tussen de voorgevel van zijn woning en de achterkant zijn garage bou wen. In de aanbouw komt onder andere een toilet. Van der Voort had bezwaar tegen de aanbouw omdat de erf af schei ding, die nu 1.80 meter is, hoger wordt door de aanbouw. Verder vreesde hij stankoverlast van het toilet en overslag van eventuele brand. De gemeente was hem wat betreft de laatste twee bezwaren tegemoet gekomen door bouwkundige eisen aan de nieuwbouw te stellen. Wat betreft de erf afschei ding werd gesteld dat hier geen sprake meer was van een simpele erfafscheiding, waar een maximale hoogte van 1.80 meter voor geldt. Het gaat om een bouwmuur en die mag wel hoger zijn. Dronken bestuurder NOORDWIJKERHOUT Een 56-jarige Katwijker is gister avond om kwart voor zeven met te veel alcohol op aangehouden op de Duinschooten. De Katwij ker was gaan kijken naar het paalzitten. Bij zijn vertrek werd de politie gebeld door omstan ders die de dronken man in zijn auto zagen stappen en wegrij den. Op de Duinschooten kon hij worden aangehouden. Luchtkussen Zl Op het Katwijkse strand staat vanaf dinsdag 28 juli tot en met vrijdag een groot luchtkussen. Voor een kwar tje per keer mag erop ge speeld worden. Het luchtkus sen staat elke dag op een ver schillende plaats. I Zeskamp Leiderdorpse tieners kunnen bij de Sjelter in Leiderdorp op maandag 27 juli meedoen met een zeskamp. Enkele on derdelen zijn ringsteken, blikwerpen en steltlopen. De zeskamp begint om 13.30 uur en duurt tot 15.30 uur. De toegang kost 2,50. Ei vormen De kunstenares Yvonne Oos- terhoff-Planije uit Roelofa- rendsveen exposeert haar keramische beelden van dinsdag 28 juli tot 6 septem ber in de beeldentuin van Galerie De Pomp in War mond. De vrouw komt in fi guratieve en abstracte vor men veel in het werk van Yvonne Oosterhoff voor, evenals eivormen. Dinsdag is de kunstenares vanaf 20.00 uur in de tuin aanwezig om over haar werk te vertellen. De Pomp aan de Dorpsstraat 38 in Warmond is verder open op dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur, woensdag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur en verder op donderdag, zaterdag en zon dag van 14.00 tot 16.00 uur. „Bespiegeling" van Yvonne Oosterhoff-Planije. FOTO: PR Sjelter Vanaf de Sjelter in Leider dorp vertrekt dinsdag 28 juli een groep tieners op de fiets naar de Wetering. Daar wordt geroeid, gezwommen en spelletjes gedaan. Deelne mers moeten zelf een lunch pakket meenemen. Kosten vijf gulden. Bij slecht weer wordt tussen 10.00 en 12.00 uur een videofilm gedraaid in de Sjelter. Kosten 2,50 Vrouwengilde Het programma van het Zoe te rwouds Katholiek Vrou wengilde gaat onverminderd voort. Dinsdag wordt aan de boorden van de Noord A a een koffieochtend gehouden. De lokatie waar de koffie wordt geserveerd is te berei ken via de Geerpolder ter hoogte van de eerste par keerplaats. De dames worden om 10.00 uur verwacht. WASSENAAR Geurt Blankes- poor (71) is op zoek naar buurte- genootjes die in de jaren twintig aan het Vinkelaantje in Wasse naar hebben gewoond. „Van Gin- kel, z'n vader was koddebijer (boswachter), Van Parlevliet en Overdevest. En natuurlijk m'n vriendinnetje Rietje Evers. Ik zou ze zo graag nog eens terug zien. Ik ben reuze benieuwd wat er van hen is geworden". De heer Blankespoor, al jaren woon achtig in Den Haag, gaat nog dikwijls bij het Vinkelaantje kijken. „De huis jes staan er nog. Ze zijn gemoderni seerd en hebben nu grotere ramen gekregen. Het is mooi geworden". Hoepelen, knikkeren, bokje springen en naar school in de Langstraat. Dat zijn enkele herinneringen die Geurt aan het Vinkelaantje heeft. Herinne ringen die zijn vastgelegd door een fotograaf die op z'n fiets langs kwam. Hoe oud Geurt precies was, weet hij niet. „Acht, negen jaar was ik denk De kinderen van het Vinkelaantje. Geurt Blankespoor zit links met een knie op de grond. Vijfde van rechts zit Rietje Evers. FOTO: PR ik. We woonden op nummer 11. Een huisd, want in die tijd woonde je goedkoper dan in Wassenaar", zo paar jaar later zijn we naar Den Haag waar je werkte". herinnert hij zich. verhuisd. M'n vader werkte in Was- Den Haag was voor Geurt en z'n fa- senaar voor zichzelf. Hij had een milie overigens niet vreemd. „We Mensen die zich van de foto herken- paard en wagen. Toen hij werk in gingen altijd op de fiets boodschap- nen, kunnen contact opnemen met Den Haag kon krijgen, zijn we ver- pen doen in Den Haag. Het was er Geurt Blankespoor: tel. 070-473495. GS wil geen verkoopruimte aan Westeinde DEN HAAG/HAZERSWOU- DE E. Zegwaard mag geen verkoopruimte bouwen bij zijn bedrijf aan het Westeinde in Haerswoude. Gedeputeerde Staten hebben de bezwaren die door Zegwaard zijn inge diend tegen het weigeren van een bouwvergunning door de gemeente Hazerwoude van de hand gewezen. Zegwaard heeft in 1984 een nieuwe schuur gebouwd ter vervan ging van oude schuren. Hij stelt echter dat hij meer vier kante meters heeft gesloopt dan herbouwd. Ook bij de nieuwe bouwaanvraag worden meer vierkante meters oude gebouwen verwijderd dan er voor terug komen. De ge meente Hazerswoude meent dat het beide keren om sloop van dezelfde schuur zou gaan. Die zou na de bouw in 1984 worden gesloopt maar dat is niet gebeurd. Het oude pand zou nu opnieuw dienen als ar gument voor vervangende nieuwbouw. Gedeputeerde Staten stelden de gemeente wat dit betreft in het gelijk. Ook vond GS dat voor de ver koop van landbouwprodukten geen aparte verkoopruimte hoeft te worden gebouwd. VOORSCHOTEN Wan neer burgemeester P. Cannegieter dinsdagmor gen 28 juli om 10.00 uur de historische paarden markt in Voorschoten of ficieel opent door middel van het plaatsen van een kruis aan het begin van het marktterrein op de Voorstraat, dan doet hij die handeling niet als eer ste burger van het dorp, maar als plaatsvervanger van de koster van de plaatselijke kerk. In de dertiende eeuw was het de koster van de dorpskerk die het gebied van de plaatse lijke kerk als vrijplaats uit kon breiden door het plaatsen van twee kruizen, waarbinnen het marktgebeuren diende plaats te vinden. Een markt duurde van acht dagen vóór tot acht dagen na het feest van Sint Petrus Banden op 1 augustus. Sint Petrus of Sint Pieter be- Tijdens de Voorschotense paardenmarkt op dinsdag 28 juli worden de Voorstraat, Schoolstraat, Treubstraat en Bloklaan voor alle verkeer afgesloten. Ook de Prins Bernardlaan is afgesloten omdat daar kortebaandrave- rijen worden gehouden. Bovendien zal de Voorstraat een dag voor de paardenmarkt, maandag de 27e juli, al afgesloten zijn in verband met de voorbereidingen voor de paardenstandplaatsen. hoorde in die tijd tot een van de belangrijkste heiligen in deze streek en is thans nog steeds met zijn onafscheidelij ke sleutels de patroonheilige van Leiden, ook wel Sleutel stad genoemd. Voorschoten heeft nog steeds een kruismarkt dat wil zeggen, binnen een vrijplaats zoals ook kerkgebouwen en kerkhoven zijn. Bij de gelijkstelling van de re ligies raakte het ambt van kos ter van de plaatselijke kerk in verval. Daarom kan hij zich bij het historisch gebeuren op de Voorstraat niet meeer in het officiële ambtsgewaad hul len om het kruis te plaatsen. De burgemeester neemt deze taak nu over. Prins Maurits De paardenmarkt ontleent zijn bestaansrecht aan de aanvoer van paarden. De tijd dat er wel vier- tot vijfhonderd paar den „gemarkt" werden, is voorbij en zal nimmer weer komen. Volgens het Comité Tot Instandhouding van de Voorschotense Paardenmarkt heeft Voorschoten minimaal tweehonderd paarden nodig als trekker voor de vele bezoe kers aan het jaarlijkse gebeu ren. Het aantal particulieren dat een paard als huisdier heeft, is de laatste jaren sterk afgenomen. Voorschoten zal dus de handelaren in paarden moeten verleiden om hun die ren een dag in Voorschoten te willen neerzetten en eventueel te verhandelen. De aanvoer- premie van vijftien gulden per paard en tien gulden voor een pony, blijken de kosten van het vervoer niet te dekken. Daarom krijgt iedere hande laar ook nog een extra vergoe ding voor de afstand die is af gelegd om met de paarden naar Voorschoten te komen. Daarnaast is er nog een extra verloting met prijzen van 250 gulden aflopend naar vijftig gulden. Het comité denkt met deze extra lokkertjes dit jaar zeker 200 paardenhoofden op de Voorstraat te zien. De officiële handel is op een laag pitje komen te staan. Dat bleek vorig jaar al, toen menig paard al voor de marktplaats van eigenaar verwisselde, ge heel in strijd met de bepalin gen van onder anderen Prins Maurits, die niet alleen een stukje oud recht van de leen heer (het innen van marktgel- den) wegnam ten gunste van de Staten van Holland, maar daarnaast bepaalde dat handel alleen mocht plaatsvinden bin nen de marktkruizen. Die wet is door de eeuwen heen al di verse malen geschonden. Om toch handel te hebben is er een standwerkersconcours in de Schoolstraat georgani seerd. Belangstellenden kun nen in de dorpskerk een loop- in-concert door de cantor-or ganist Henk Walvaart volgen of de gemeentetoren beklim men. Voor een gulden kan er een rit met een historische paardetram door het dorp worden gemaakt. Kortebaan wedstrijd 's Middags is er een kortebaan- draverij op de Prins Bernhard- laan. Aanvang 13.30 uur. De paarden moeten een afstand van driehonderd meter lopen. Er wordt gebruik gemaakt van een afvalsysteem waardoor uiteindelijk de winnaar over blijft. Voor de winnaars zijn er ere- en geldprijzen. De ereprij zen gaan naar de trainers, de geldprijzen naar de eigenaren van de paarden. De uitreiking geschiedt na de kortebaan om half zeven in het Cultureel Centrum, door burgemeester Cannegieter. Bij de kortebaan- wedstrijden kan bij de totalisa- tor professioneel gegokt wor den. De toegangsprijs voor de kortebaan is voor volwassenen f 5.- en voor kinderen ƒ1.-. Een programma kost ƒ2.-. In de avonduren hebben de paarden op de Voorstraat plaatsgemaakt voor het vere nigingsleven, dat allerlei ge zelschapsspelen organiseert. Van acht tot negen uur 's a- vonds is er een demonstratie van de beroemde „Gele Rij ders", de vroegere keurkorps jongens van de bereden artille rie. Met 25 man en paard ko men zij naar Voorschoten, be groeten officieel de notabelen, planten hun vaandels en be proeven hun geschut. Er zal zelfs echt geschoten worden. Muziek tot in de kleine uurtjes zal de lange dag besluiten. JOOP PEETERS

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11