Reorganisatie provinciaal apparaat voordelig voor burgers èn ambtenaren Geertman hangt zijn bodepak aan de wilgen Zoeterwoudse kanovaarders moeten klunen in Friesland LEIDEN OMGEVING QeidtaQowuvnt Regenval vertraagt aanleg kunstgrasveld Meerburg GRIFFIER J. HOPMAN VAN ZUID-HOLLAND: VRIJDAG 24IUU 1987 PAGINA aan tafel Macaroni met tomatensaus en kaas, komkommersla gegarneerde koffie- vla vegetarisch) Als u met zijn beiden bent dan heeft u het volgende nodig: 500 g tomaten, 1 ui, 1 teentje knoflook, 1 lepel olie, 1 dl water, basilicum, 1 kruidenbouillontablet, zout, peper, suiker, ketjap, 250 g macaroni, 15 g mar garine, 150 g geraspte pitti ge kaas; stuk komkommer, 1 lepel yoghurt, 1 theelepel azijn, stukje ui, dille, zout, peper, 1 hardgekookt ei; Vt liter blanke of gele vla (O'/i liter melk, 25 g maize- na of custard, 30 g suiker), 2 theelepels oploskoffie, 1 pakje vanillesuiker, l/t dl slagroom, 10 g basterdsui ker, 2 ijswafels. Breng een pan halfvol water aan de kook, leg er de toma ten in, laat het water nog twee tellen koken en leeg de pan in een vergiet dat in de gootsteen staat. Ontvel de to maten en snijd ze in vieren. Fruit de kleingesneden ui met de geperste knoflook lichtbruin in de olie. Voeg water, tomaten, basilicum en bouillontablet toe en laat de massa een kwartier sudde ren. Maak de tomatensaus op smaak af met zout, peper, suiker, ketjap en fijngeknipte verse of gedroogde basili cum. Kook de macaroni gaar vol gens de gebruiksaanwijzing op het pak. Meng de uitge lekte pasta met de margarine en doe hem in een ruime schaal. Schenk de tomaten saus over de macaroni en strooi daarover ongeveer de helft van de geraspte kaas. Geef de overige kaas er apart bij. Snijd de geschilde komkom mer in plakken van een hal ve centimeter en verdeel die in reepjes. Meng er een saus je door van yoghurt, azijn, fijngesneden ui, kleingeknip- te dille, zout en peper. Gar neer de komkommersla met ei. Roer de oploskoffie en vanil lesuiker door de blanke of gele vla. Garneer de koffie- vla met de met basterdsuiker stijfgeslagen room en een ijs wafel. JEANNE Ruit politiebureau ingegooid NOORDWIJKERHOUT Uit ontevredenheid over de openingstijden van het politie bureau is vannacht om tien voor een een ruit van het poli tiebureau in Noordwijkerhout ingegooid. Dit deed een 56-ja- rige Noordwijkerhouter die op dat tijdstip aangifte wilde doen van diefstal van zijn fiets. Hij trof het politiebureau gesloten aan. Hij had geen zin om bui ten te wachten, gooide een ruit in en stapte het bureau binnen om daar op de agenten te wachten. Die waren snel ter plaatse. Alleen kreeg de Noordwijkerhouter nu een proces-verbaal voor het ver nielen van de ruit. De diefstal van zijn fiets mocht hij ook aangeven. Fietser in de knel RIJNSBURG Doordat een personenauto met aanhanger gistermiddag rond vijf uur de bocht op de hoek van de Brouwersstraat en de Oegst- geesterweg te krap nam, kwam een fietser ernstig te vallen. De 21-jarige fietser uit Leiden zag geen kans de stoep op te springen. Met een hersenschudding en een hoofdwond is de fietser naar het AZL gebracht. RUITENPUZZEL Steeds te beginnen in het vakje boven het cijfer en verder gaande In de richting van de wijzere van de klok. kunnen rond de genummerde vakjes woorden van 4 letters van navolgende betekenis worden ver kregen: 1 geldinstelling; 2 schaapkameel; 3 brilslang; 4 vogelwoning; 5 begrip van tijdelijke aard; 6 tak van sport; 7 van geringe breedte; 6 vat voor olieprodukten; 9 op die plaats. Oplossing: •JSSP O 'ujnjp g tisuia L 9 *POtu S 'iseu y *|bu e ttuwi z :i»u»q l Woubrugse bejaarden naar Sassenheim WOUBRUGGE/SASSENHEIM Bijna veertig bejaarden uit Woubrugge zullen in januari 1988 tijdelijk verhuizen naar Sassen heim. Dit gebeurt omdat het be jaardencentrum Woudsoord gere noveerd wordt. De Woubrugse ouderen gaan wonen in het voor malige bejaardenhuis De Schutse aan de Parklaan in Sassenheim. Begin 1987 verhuisden de Schut- sebewoners naar een nieuw on derkomen elders in Sassenheim. Het oude bejaardenhuis kwam leeg. Op dit moment wonen er Leidse studenten in de Schutse. Op 1 januari loopt het gebruikers- contract dat de Stichting Leidse Studentenhuisvesting heeft geslo ten met de eigenaar van het pand af. Het voormalige bejaardenhuis komt dan weer leeg. Vandaag wordt op het provinciehuis ge praat over de verhuizing van de 39 Woubruggenaren. Voor de tij delijke verhuizing is toestemming nodig van het provinciebestuur. Provinciaal voorlichter W. Laros- se; „Het lijkt een goede oplossing voor de acht tien maanden dat de renovatie gaat duren. De bouw in Woubrugge is al erg duur. De tijdelijke verhuizing naar Sassen heim zou goedkoop ziin. Het lijkt er dan ook wel op dat dit door gaat. Zekerheid kan hierover pas over een paar weken worden ge geven". Bekroonde persfoto's in Leidschendam LEIDSCHENDAM In het ABN-kantoor aan Duin doorn in het winkelcentrum Leidschenhage in Leid schendam is van 3 tot en met 19 augustus de tentoon stelling persfoto's te zien van de Stichting De Zil veren Camera. Het gaat om een honderdtal foto's die vorig jaar zijn gemaakt. William Hoogteyling kreeg de Zilveren Camera voor zijn opname van een vluch tende Janmaat bij de rellen in Kedichem. Beste foto journalist was Daniël de Koning. Ziin collega's gaven hem de prijs voor de constante kwaliteit en de geheel eigen stijl die zijn werk kenmerken. De tentoonstel ling is onderverdeeld in categoriën als sport, sociaal en cultureel leven, kunst, portretten en dergelijke. Ook alle foto's die gemaakt zijn tijdens de verkie- zingstoernees van vorig jaar. Over de foto's is ook een boek verschenen. „Jaar te kijk 1986", dat in iedere boekhandel is te verkrijgen. De tentoonstelling wordt vrijdag 31 juli door wethouder F. IJmkers geopend. De expositie zal dagelijks tijdens kantooruren (van 09.00 tot 16.00 uur) gratis zijn te bezichtigen. ZOETERWOUDE Het klonk allemaal zo mooi. Een kunstgrasveld is de ideale oplossing want dan heb je geen afgelastingen meer door regenval want het drainagesysteem is van een dermate kwaliteit dat te allen tijde gespeeld kan worden. Probleem is evenwel dat voor de aanleg van zo'n veld het absoluut noodzakelijk is dat het droog weer is. En daarop wacht de gemeente Zoeterwou- de (én de voetbalvereniging Meerburg) nu al en kele weken. Na en voorspoedige start kwamen onlangs met vaste regelmaat de regenbuien waardoor het werk thans ernstig is gestagneerd. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het kunstgrasveld 15 juli ge reed zou zijn. Door de hevige regenval is vervor ming van de bovenlaag opgetreden en zal door uitdroging het waterpeil moeten zakken. Van es sentieel belang bij een kunstgrasveld is de zoge naamde „verende laag" en die moet onder id [C omstandigheden worden aangebracht omdat is ders de kans groot is dat verschil in vering i; staat. Er zullen dan ook geen overhaaste sta; ie worden genomen omdat dat funest zou kur, zijn voor het uiteindelijke produkt. En omdat terwoude voor het totale projekt méér dan 80C gulden betaalt is eerste kwaliteit vereist. B deze week werd wel een begin gemaakt mei leggen van de grasmat doch door de aanhoud? regenval moest men die werkzaamheden staj De laatste berichten geven aan dat de kom? dagen de ondergrond zal moeten drogen alvn men het werk kan hervatten. Voor de voetbaJ eniging Meerburg is het een gelukkige bijkom heid dat men voor de trainingen gebruik kan ken van veld 3 dat althans dat is de bedot na gereedkoming van het kunstgrasveld andere bestemming zal krijgen. J" LEIDEN/DEN HAAG Niet alleen de inwoners van Zuid-Holland onder vinden voordelen van een reorganisatie van het pro vinciaal ambtelijk appa raat. Ook de medewerkers van de provincie kunnen, als ze aan de reorganisatie gewend zijn, meer uit hun functie halen dan voor heen. Dat meent de Grif fier der Staten van Zuid- Holland, mr. J.P. Hop man. Hij is verantwoorde lijk voor onder meer coör dinatie en planning. Niet iedereen is nu al gelukkig met alle wijzigingen die zich hebben voorgedaan, maar Hopman is hoopvol gestemd. Volgens de griffier kunnen de medewerkers zich voortaan een actievere opstelling per mitteren en krijgen ze meer eigen verantwoordelijkheid. Op het ogenblik is een werk groep bezig te onderzoeken hoe ambtenaren van de nieu we mogelijkheden gebruik denken te maken. „Een simpel maar concreet voorbeeld: een aanvraag voor een vergunning werd vroeger per brief op puur juridische gronden afge wezen. Nu zou een medewer ker de telefoon kunnen pak ken om contact op te nemen met de aanvrager en met hem van gedachten kunnen wisse len over de mogelijkheden die er wel zijn. We hopen dat we de bereidheid daartoe en de tijd daarvoor kunnen vinden". Met ingang van 1987 is de Zuidhollandse provincie struc tureel gewijzigd. Provinciale Waterstaat, de Provinciale Planologische Dienst en de Provinciale Griffie ziin ver dwenen. Er zijn vijf diensten voor in de plaats gekomen: Ruimte en Groen; Water en Milieu; Welzijn, Economie en Bestuur; Verkeer en Vervoer; Facilitaire Dienst. Verder zijn er centrale afdelingen die het reilen en zeilen van het pro vinciale bedrijf zelf beharti gen. Het vernieuwingsproces stond in het teken van een meer klantgericht, doelmatig, integraal bestuur en een dui delijker verdeling van taken, verantwoordelijkheden en be voegdheden. Taken Al in 1980 waren er plannen om te reorganiseren. „De vraag of Zuid-Holland ge splitst moest worden was toen nog niet beantwoord en dat was eigenlijk een leuk alibi om de reorganisatie vooruit te schuiven. Toen ik in 1983 grif fier werd heb ik de discussie aangezwengeld en in april 1985 werd er door Gedepu teerde Staten toe besloten", al dus Hopman. Reorganisatie was volgens hem nodig omdat de provincie sinds 1970 veel meer taken heeft gekregen. „Het werd echt tijd om het bedrijf aan de nieuwe situatie aan te passen. Het produktieproces werd te lang en de taakverdeling was vaak onduidelijk, waardoor er regelmatig dingen dubbel wer den gedaan. Het kwam voor dat een milieukwestie op drie verschillende afdelingen aan ie orde was. Dat is nu alle maal veel duidelijker. Je merkt al dat dingen sneller gaan". De reorganisatie van de pro vincie Zuid-Holland is niet vlekkeloos verlopen. Andere Krovincies die reorganiseerden adden althans ogenschijnlijk minder problemen. Onlangs gaf het Zuidhollandse provin ciebestuur een folder uit waar in de nieuwe huisstijl werd ge presenteerd. Eén folder kostte ƒ8,80. Er waren medewerkers die de fors uitgevallen folder in tientallen stukjes scheurden en terugstuurden, bepaald geen teken van instemming met de gebeurtenissen van de laatste tijd. Hopman wijst op een reeks van voorvallen en denkt dat de dure folder voor sommigen J.P. Hopman, Griffier der Staten van Zuid-Holland: „Je merkt al dat dingen sneller gaan". de druppel was die de emmer deed overlopen. De opheffing van het Openbaar Lichaam Rijnmond is het begin van die reeks geweest. De provincie Zuid-Holland kreeg Rijnmond er bestuurlijk gezien weer bij en moest ook het personeel van deze bestuursvorm inlij ven. Dat lukte nog net en op 23 december vorig jaar wist ie dere Zuidhollandse provincie- medewerker wat zijn nieuwe functie zou zijn. Kort daarna kreeg Zuid-Hol land dat uit het provincie fonds relatief ook al het min ste geld van alle provincies in Nederland krijgt een extra bezuiniging van 40 miljoen gulden opgelegd, uit te voeren voor 1990. Dat betekende voor veel mensen opnieuw onze kerheid, want van de bijna 2.400 banen mogen er hooguit 2.000 overblijven. Inmiddels hebben 40 mensen van een ex tra vroege vut, met 57,5 jaar, gebruik gemaakt. Al zullen er geen gedwongen ontslagen vallen, zoals beloofd, helemaal gerust zijn alle medewerkers niet. Andere chef Drie- tot vierhonderd mede werkers hebben er een totaal andere baan. Andere hebben in elk geval een verandering in hun baan meegemaakt. „Ze FOTO: CEES VERKERK hebben ander werk, een ande re chef, andere collega's. Alles is veranderd, vanaf de bode diensten tot aan de advieslij- nen naar Gedeputeerde Sta ten. Dat brengt in sommige ge vallen spanningen met zich mee, al begrijp ik van de ge neeskundige dienst en de maatschappelijk werkster dat het allemaal wel meevalt. Maar de reorganisatie moet zich natuurlijk nog settelen", meent Hopman. „Ik denk dat de gewenn nog twee jaar in beslag n« Afdelingen hadden hun ei cultuur. Provinciale Wa staat was wat hiërarchisch, Provinciale Planologii Dienst wat informeler, Griffie zat daar tussenin e secretarie van Rijnmond i ook wat informeel", Hopman. Medewerkers die afdelingen zitten nu elkaar en moeten nu weer een eenheid zien te i men. „Doordat die 40 met zijn gegaan is op dit ogenl ook een soort collectief geh gen weg. Dat moet weer den opgebouwd". De buitenwacht heeft volg Hopman niet veel gem? van de veranderingen op provinciehuis, ook al zijn vorig jaar 100 mensen vrj maakt om te reorganise! „Soms is hun werk opgev gen, soms is het blijven lig of heel grof uitgevoerd, toezicht is hier en daar wat conieker geweest. Maar ik I steeds contact gehad met gemeentesecretarissen en gemeenten zijn door ons i in de problemen gekomen" De meest recente klacht c de reorganisatie en wat da mee samenhangt kwam di dag van staatssecretaris Graaff-Nauta van binnenh se zaken. Zij sprak er schal van dat niet alleen de proi ciemedewerkers maar ook statenleden een aandenl aan de reorganisatie krijg iest dat niet helemaal overt stemt met wat daarover in provinciewet staat. Hopm „Er was drie ton uitgetrok en de medewerkers moch kiezen of ze een horloge 98 gulden wilden, een kui werk van 75 gulden of renteloze lening voor de i schaf van een computer, waren geen bestuurders i medewerkers die vonden de statenleden ook iets i ten uitkiezen". Sommige i dewerkers willen niet wat, aldus Hopman. „Geef maar aan Amnesty, zeiden TER AAR „Ik ben met plezier gekomen en ik vertrek met plezier. Alleen als de raadsstuk ken niet op tijd klaar waren, had men een kwaaie aan mij. Daar stond ik ook om be kend". Dit zegt de 60-ja- rige C. J. Geertman die na 17 Vz jaar gemeentebo de in Ter Aar te zijn ge weest op 18 augustus ge bruik gaat maken van de VUT. Voordat hij als gemeentebode in Ter Aar terechtkwam was Geertman koster-conciërge van de Hervormde kerk in Alphen aan den Rijn. Dit werk werd te druk en Geert man, die zichzelf Alphenaar in hart en ziel noemt, week uit naar Ter Aar. Daar ver wachtte hij een minder druk ke werkkring te vinden. Het rustige baantje bleek al spoe dig heel wat werk te omvat ten. Geertman:„Er moeten twee nieuwe personeelsleden worden aangetrokken voor het werk dat ik alleen heb gedaan. Doordat je meegroeit kan je het werk wel aan. Het gebeurde regelmatig dat ik om één uur nog alles aan het opruimen was. De openbare vergadering was dan al afge lopen maar in beslotenheid werd vaak nog een aantal uren doorvergaderd". Geertmans werk bestond uit het verzorgen van de com missie- en raadsstukken, trouwerijen, het marktmees terschap en het deurwaarder- schap. Ook grafrechten, hon denbelasting en reinigings rechten vormden zijn dage lijks werk. „De gemeente groeit en als gemeentebode voer je alle voorkomende werkzaamheden uit", aldus een tevreden Geertman die vroeger in het gemeentehuis woonde. Toen die ruimte no dig was voor de ambtenaren kreeg hij de woning Ons Hoekje toegewezen aan de rand van Ter Aar. Drie burgemeesters Geertman heeft in zijn loop baan drie verschillende bur gemeesters meegemaakt. Over de heren Hoogeboom, Van der Poel en Verhoef laat hij zich voorzichtig uit. „De één was moeilijker dan de ander", zegt hij taktisch, „maar toch waren ze me alle drie even na. Ik zou ook niet weten wie de meeste indruk op me heeft gemaakt. Ik kreeg bij iedereen m'n vrij heid voor een eigen stijl van werken. Al die jaren ben ik met iedereen, ook met de raadsleden, als vrienden om gegaan. Ik ben nooit be schouwd als-„de doodgewone bode" van het gemeente huis", zegt Geertman terug kijkend op de afgelopen 17 jaar. Gemeente bode C. Geertman wordt vervangen door twee nieuwe personeels leden. FOTO: WIM VAN NOORT Over ziin werkplaats, het ge meentehuis, heeft Geertman nog wel wat te zeggen. Hij vindt dat er veel is opge knapt „U hoort mij niet kla gen maar mijn opvolgers krijgen het beter", meent hij. Geertman toont zich een voorstander van een betere bereikbaarheid van het ge meentehuis door een rolstoe- lenlift. „Je moet je afvragen of zo'n dure investering op weegt tegen het aantal min- dervaliden dat van een even tuele rolstoellift gebruik maakt Het gebeurt nu vijf maal per jaar dat we met een aantal mensen een rolstoel de trap op moeten tillen. Het is niet te achterhalen of het aantal minder-validen groter zou zijn als de bereikbaarheid van het gemeentehuis beter zou zijn. Persoonlijk voel ik veel voor zo'n lift", aldus Geertman. De hondenbelasting, reini gingsrechten en trouwerijen: dit alles wordt vervangen door puzzelen, tuinieren, fo tograferen, zwemmen, fietsen en de natuur. Hiermee gaat Geertman z'n dagen gaat vullen. „Eindelijk heeft m'n vrouw ook iets aan me. We hopen er samen nog een poosje van te genieten' "ERICA SLOF ZOETERWOUDE/FRANEKER Nadat de eerste d etappes gekenmerkt werden door fikse regenbuien het gisteren zowaar de gehele dag droog voor de Z terwoudse kanovaarders die deze week proberen Elfstedentocht af te leggen. Zodoende wist het gei schap zonder al te veel problemen het trajekt Bc ward-Franeker af te leggen zodat men gisteravond van de in totaal 200 kilometer had volbracht. Vanda stond de route tot even voorbij Bartlehiem op het p gramma. Nadat de twaalf kanovaarders en de vier begeleiders de e ste dag nogal wat aanpassingsmoeilijkheden kenden, gingl daarna steeds beter, 's Avonds worden onwillige spieren i der handen genomen door Kees van Latum en tot dusi heeft hij alle problemen weten te verhelpen. De grool moeilijkheden doen zich voor bij het klunen en dan i name het vervoer van de volgboot. De kano's zijn erg Li en dus eenvoudig over het land te vervoeren. De Zoeterwoudse equipe krijgt ook steeds meer belangd ling en evenals bij de Elfstedentocht op de schaats is Friese volke erg behulpzaam. Af en toe zit men niet hi maal in het goede spoor zodat ongewild toch wat ex kilometers gemaakt moeten worden maar steeds kc men toch weer in het goede vaarwater. Bewondering is voor de drie dames in de kano Jolanda Bos, Marja Latum en Corrie van Teylingen die dagelijks de vooi schreven kilometers af leggen. Willem Olsthoorn heeft middels de leiding genomen in het klassement „Te wal gaan" want voor de derde maal deze week ging hij kopje' der. Hij wordt overigens op de voet gevolgd door Jan r der Geest die twee maal „onderste boven" ging. Dat de t nog zo fit is komt, aldus woordvoerder Jan van der gisteravond, door de goede verzorging van de dames Ril Vink en Winy van der Geest. Zij zorgen voor de fourage de slaapplaatsen terwijl tijdens de kanotocht om de twee u een korte pauze wordt ingelast terwijl met vaste regelm stond het trajekt Franeld rd ligt t voorbij Bartlehiem zodat de groep de „legendarische bn wordt gegeten. Voor vandaag stond het traiek Birdaard op het programma. Birdaard ligt enkele kilomei zal passeren. Morgen gaat de route naar het meest noorde ke punt van de route (Dokkum) om vervolgens opnieuw' Bartlehiem neer te strijken in het gehucht Oudkerk. Da worden de tenten opgeslagen omdat de groep per se zone en dus niet eerder in Leeuwarden wil aankomen. 1 laatste etappe is dan slechts 10 kilometer alvorens men „finish" op de Bonkervaart passeert. Maandag wordt I Elfstedenteam weer in Zoeterwoude terug verwacht

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10