Hartstikke leuk, zolang je maar geen blaren krijgt" Fraaie reiswekker fotdaeSotwa/rit STAD OMGEVING ZWEMBADBEZOEK FORS GEDAALD £vK: verlaging tarieven door fusie nutsbedrijven Café bestolen Te hard Echtgenote door man mishandeld MEESTE „LEIDSE" WANDELAARS OPTIMISTISCH OVER VIERDAAGSE Ccidóc Commit DONDERDAG 23IUU 1987 PAGINA 9 Bwoners Zuid-West aten met gemeente DEN Bewoners van Zuid-West j in hun wijkgebouw praten met ver- nwoordigers van B en W en de ge- nteraad. Het buurtcomité heeft ge- itateerd dat er nogal wat communica- toornissen zijn tussen de bewoners en gemeente; buurtbewoners begrijpen frse zaken niet Om hier meer duide- ieid in te scheppen hebben alle frac- hun medewerking toegezegd aan gespreksavonden in het wijkge- jw aan de Berlagestraat 2, namelijk op dag 27 oktober 1987 en dinsdag 22 ui 1988 om 20.00 uur. De bedoeling is de afstand tussen 'stadhuis' en buurt- roners hierdoor kleiner wordt. De bij komsten worden gehouden onder de mer „Confrontatie met..!". LEIDEN Uit een café aan de Hoogland se Kerkchoorsteeg hebben inbrekers gis ternacht zo'n 400 gul den meegenomen. Het geld kwam uit de kas, het kantoor en de sigarettenautomaat van de drankgelegen heid. Ook werd een onbekende hoeveel heid drank en sigaret ten meegenomen uit het magazijn. De in brekers kwamen bin nen door de deur te forceren. LEIDEN Bij een snelheidscontrole op de Lelylaan zijn gis terochtend tussen tien en twaalf uur 35 auto mobilisten aangehou den wegens over schrijding van de maximum snelheid. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 84 kilometer per uur. Er mag niet harder wor den gereden dan 50 kilometer per uur. Een dag eerder werd ook een snelheidscontrole op de Lelylaan gehou den. Bedevaart naar Banneux LEIDEN Leiden is een van de plaatsen van waaruit zaterdag 15 augustus het Hoogfeest van Maria's Tenhemelopneming een eendagsbede vaart naar Onze Lieve Vrouw van Banneux ver trekt. Geestelijke leider van deze bedevaart is pas toor J. Horsthuis. Het thema van de bedevaart luidt „Deze is Mijn Zoon, luister naar Hem". Ban neux in de Belgische Ardennen wordt jaarlijks be zocht door duizenden pelgrims uit allerlei landen. De kosten van deelname aan de reis bedragen 70 gulden. Ook vanuit Noord wijk wordt vertrokken. Opgeven kan bij de volgende adressen: Leiden: Zr. Conrada, tel. 071-893621; Noordwijk: Mevrouw Captein, tel. 02523-75218; Leidschendam: Zr. Flo- rentia, tel. 070-273003; Nieuwveen: Mevrouw Beun, tel. 01723-9123; Hazerswoude: Mevrouw Wassing: 01714-1229; Hillegom: Mevrouw Canten, tel. 02520-17894; Langeraar: Mevrouw Volgering: 01722-2674; Rijnsaterwoude: Mevrouw Van Wie- ringen: 01721-8297. Winkeldief aangehouden LEIDEN Het personeel van een kledingzaak aan de Haarlem merstraat heeft gistermiddag een winkeldief in de kraag gegrepen. Het ging om een 28-jarige Voor schotenaar, die er met zes truien vandoor wilde gaan zonder te betalen. De dief is overgedragen aan de politie. Even naar de bakker LEIDEN Een be- woner van de Timor- straat, die gisteroch tend „even" naar de bakker was geweest, ontdekte bij terug komst dat zijn leren jack uit de keuken was gestolen. De 25-ja- rige Leidenaar had de achterdeur niet afge sloten en zijn hond had geen alarm gesla gen. Het jack bevatte zijn portemonnee met 385 gulden, een bank en giropas, paspoort en kentekenbewijs. LEIDEN Een be woonster van de Con dorhorst is gisteravond door haar 27-jarige echtgenoot mishan deld. De man, die dronken was, achter volgde haar met een mes en een bezem over de galerij van hun flat. Buurtbewo ners waarschuwden de politie, die de man naar het bureau mee nam. Hij is vastgezet Expositie in Hooglandse Kerk LEIDEN De Hooglandse Kerk vormt vanaf donderdag het decor van een tentoonstelling van volksschilderkunst en fotografie. De kunstenaars Riet van der Zijde, Henny Tas en Jan W. Groot exposeren een groot aantal uit eenlopende voorwerpen, die ze in verschillende stijlen beschilderd hebben. Het grootste deel van de getoonde voorwerpen is beschilderd met olie- en acrylverf in de stijl van Bauernmalerei uit Duitsland en Zwitser land. Andere stijlen zijn de Hindeloper- en As- sendelftse uit Nederland en Rosemaling uit Noorwegen. Fotograaf Jan van der Zijde toont verder diverse werken. De expositie, die duurt tot 6 augustus, is op maandag geopend van 13.00 tot 15.30 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 15.30 uur. De toegang bedraagt een gulden. De op brengst is bestemd voor het restauratiefonds van de kerk. IT geeft Leidse edekaart uit 1DEN De PTT gaat een jenaamde stedekaart uitge- met een afbeelding van de «gevel van het Leidse stad- bs. De kaart is op 1 augustus rkrijgbaar op het postkan- or aan de Breestraat in Lei- ^6 n en kost 2,75 inclusief een stzegel van 55 cent. De post- gel op de stedekaart zal wor- n afgestempeld met een spe- ial dagtekeningstempel w larop ook een afbeelding r n de voorgevel van het stad- ifid "s te zi n is. Het postkantoor 1 augustus geopend van 00 tot 15.00 uur. Na 1 augus- 1 is de stedekaart alleen ver- ijgbaar op het postkantoor d de Schipholweg in Leiden. LEIDEN Het bezoek aan de buitenbaden van De Vliet en De Zijl is fors gedaald. In vergelijking met 1982, was het bezoek vorig jaar met een kwart gedaald. Als gevolg van het slechte weer zijn de twee zwembaden in juni van dit jaar veel slechter bezocht dan vorig jaar. De buitenbaden van De Vliet en De Zijl werden in 1982 be zocht door in totaal 172.500 mensen. Vorig jaar waren dat bijna 135.000 mensen. De da ling was relatief het kleinst bij De Zijl, vermoedelijk omdat dat centraler is gelegen in Lei den en omdat houders van een abonnement, tegen betaling van een gulden, ook gebruik kunnen maken van het bin nenbad. Dat is in de zomer maanden gesloten. Het bezoek was in juni drama tisch lager dan vorig jaar. Toen kwamen zo'n 64.000 mensen naar het zwembad, dit jaar wjfren dat er ruim 21.000. De verwachting is dat de cij fers voor juli, ondanks het slechte weer van de laatste weken, op dezelfde hoogte uit komen als vorig jaar. De mooie eerste weken trokken veel zwemliefhebbers. Topdag was maandag 6 juli met 2.100 (De Vliet) en 1.755 (De Ziü) bezoekers. Het was toen 26 graden. Drie dagen later wa ren de cijfers veel lager, res pectievelijk 436 en 206. De ter- mometer wees toen 19 graden aan. Leiden sluit daarmee aan op een landelijk ontwikkeling. Het bezoek aan de openbare zwembaden in ons land loopt flink terug. Verwerkten de ba den in 1975 nog 110 miljoen bezoekers, in 1985 was dat met bijna een kwart teruggelopen tot 85 miljoen. Dit blijkt uit tellingen van het CBS. Vooral de openluchtbaden trokken aanzienlijk minder bezoekers. In tien jaar tijd liep het aantal bezoekers met bijna twee derde terug. De Neder lander bezocht in 1985 gemid deld zes keer een van de 833 zwembaden die ons land toen telde. Dat aantal kan worden verdeeld in 390 openluchtba den, 278 overdekte en 165 zo genoemde combi-baden. Sinds '75 namen de laatste twee aan tallen toe, terwijl het aantal openluchtbaden afnam. In de zomermaanden verdien den in 1985 ongeveer 8500 mensen hun brood in de ba den. Op jaarbasis wordt de werkgelegenheid door het CBS geraamd op ongeveer 5000 arbeidsjaren. De perso neelskosten bedroegen onge veer 42 procent van de totale lasten van de zwembaden. In 1984 bedroegen die totale las ten 575 miljoen gulden. Water en energie slorpten 16 procent van dat bedrag op. De overige kosten bestonden onder meer uit administratie, chemicaliën, huren en pacht. De entreebewijzen dekten 40 procent van de totale lasten. Het grootste gedeelte wordt gedekt door subsidies of an dersoortige bijdragen, zo blijkt uit de gegevens van het CBS. to ODEN De Kamer e |n Koophandel voor 'r] ijnland kan zich groten- ri eels vinden in de huidige >m annen voor een nieuw •P itsbedrijf in het noorde ik deel van Zuid-Hol- tai Bd. De Kamer verwacht »t de reorganisatie op [ere termijn tot tariefs- aging kan leiden. Er innen wel vraagtekens [jj Drden gezet bij de voor- stelde vermogenspositie n het nieuwe bedrijf, zo ijkt uit een onderzoek dat de Kamer heeft laten verrichten naar de opzet van het nieuWe bedrijf. De huidige voorstellen voldoen volgens het on derzoek niet aan de eis van de regering dat er bij de hele reorganisatie geen geld aan de sector nuts voorzieningen onttrokken mag worden. Het onderzoek door het Hil- versumse bureau Erbeko is verricht in opdracht van de gezamelijke energiecommissie van de Kamers van Koophan del voor Rijnland en Midden- Holland. Het bureau heeft de voorstellen van de stuurgroep Herstructurering Energie- en Watervoorziening Zuid-Hol-t land Noord kritisch bekeken. Volgens die voorstellen moet er per 1 januari 1988 een fusie plaats vinden van een groot aantal energie- en waterlei dingbedrijven in het noorde lijk deel van Zuid-Holland. Dat moet leiden tot een effi ciëntere distributie van water en energie. Volgens het onderzoek voldoet de voorgestelde fusievorm gro tendeels aan de eisen dat de reorganistie moet leiden tot grotere doelmatigheid en geen tariefsverhoging mag opleve ren. De onderzoekers ver wachten dat op langere ter mijn zelfs wel een tariefsverla ging mogelijk zal zijn. De voorgestelde „platte" organisa tievorm is volgens het onder zoek het beste, omdat be voegdheden en verantwoorde lijkheden zo op een zo laag mogelijk niveau terecht ko men. Ook de voorgestelde rechtsvorm structuur-NV is volgens het onderzoek een iuiste keuze. De andere moge lijkheid was een gemeenscha- pelijke regeling, maar volgens het onderzoeksbureau leidt een NV meer tot een duidelij ke zelfstandigheid van het be drijf. In de Raad van Commis sarissen van het nieuwe be drijf moeten wel twee verte genwoordigers van het bedrijfsleven zitten, aldus het onderzoek. De onderzoekers zetten wel hun vraagtekens bij de vermo genspositie van het nieuwe nutsbedrijf. Volgens hen is het onjuist dat de fuserende be drijven slechts een deel van hun reserves in het nieuwe be drijf inbrengen. Het resteren de deel zou worden uitgekeerd aan gemeenten die door de fu sie de winstuitkeringen uit het 'gemeentelijk energiebedrijf gaan missen. De gekozen ver deelsleutel is volgens het on derzoek echter vrij willekeu rig en voldoet niet aan de eis van de regering dat de hele operatie niets mag kosten en dat er geen geld aan de sector ontrokken mag worden. „Alle aanwezige reserves dienen dan ook aan het nieuwe bedrijf te worden overgedragen", aldus het onderzoek. De onderzoe kers pleiten voor een winstaf bouwregeling, maar die moet dan wel aan strikte eisen vol doen. og (Vervolg van voorpagina) WIJCHEN/LEIDEN Hoewel de eerste be richten over de Wan del-Vierdaagse anders deden verwachten, lie pen de meeste deelne mers uit Leiden en om geving hun kilometers gisteren zonder al te veel moeite. In Wijchen, zo'n veertien kilometer van de finish in Nijme gen, verkeerde het overgrote deel van de lopers in opperbeste stemming. Dat kwam ook omdat de zon zich daar „eindelijk" liet zien, nadat de lopers de eerste uren geplaagd waren door hevige re genval. Eén van de eerste lopers die zich gisterochtend tegen tien uur in het nog rustige Wijchen meldde, was de 22- jarige Hans Douw uit Voor schoten. De voetballer uit het eerste elftal van SVLV was zeer te spreken over zijn eerste Vierdaagse. „Het is net zoiets als de Elfste dentocht, ie moet het ge woon een keer gedaan heb ben", vond hij. De eerste dag liep Douw een groot aantal blaren op, maar spe ciale gelei en pleisters van zijn vriendin hielpen hem „waarachtig" van de onge makken af. „Het gaat nu als een speer", aldus de Voor schotenaar, die zijn regen kleding expres in Nijmegen had laten liggen. „Dat is al leen maar ballast. En een buitje zo af en toe werkt uist verkoelend". Dnervaren als hij was, had Douw wel speciale schoe nen aangeschaft. „Uitge zocht door mijn vriendin", onderstreepte hij nog eens haar steun. Douw, die met 50 kilometer meteen voor de langste afstand had ge kozen, was er van overtuigd dat hij de Vierdaagse zou afmaken. „Ik ben niet bang om „stuk" te gaan, dat kan nu eenmaal gebeuren", zei hij. „Bovendien moedigt het publiek je aan. Al val ik er De rugbyer Hans Lalau van DIOK belandde daar vorig jaar bijna in. Hans: „Ik had toen teveel bier gedronken. Wat heb ik toen afgezien!" Dit jaar drinkt hij dus geen druppel. „Vrijdagavond, dan mag het weer". Lalau baalde er wel van dat hij zijn splinternieuwe regen pak thuis had laten hangen. „Hij zal meer last van mij hebben", voorspelde zijn maat Bram van Klaveren in Wijchen. „Ik ben totaal on getraind". „Geen enkel pro bleem", aldus Hans. „Als het écht niet meer gaat, neem ik je op mijn rug mee naar Nijmegen". Ver achter A. Vasen (55) deed de Vier daagse „heel weinig". „Ik loop mijn kilometers, neem een douche en leef gewoon verder", was zijn filosofie. Vasen liep er „heel ge woon", in zijn alledaagse kleren, bij. Niks geen re genjack, sportschoenen of andere speciale kleding. „En dat loopt prima", was zijn ervaring. Zijn meer ge trainde collega's van het werk, die hem tot het wan delen hebben aangezet, had hij in Wijchen ver achter zich gelaten. „Ze klaagden gisteren al over blaren. Ik heb nergens last van", liet hij opgewekt weten. „Dat is trouwens heel belangrijk: het is een hartstikke leuk evenement, maar o wee als ie niet meer helemaal fit bent, dan gaat de lol er gauw van af". Die laatste opmerking kon Johan Biesjot uit Leider dorp van harte onderschrij ven. „Dit is de eerste, maar ook de laatste keer geweest dat ik meeloop. Ik heb ver schrikkelijke spierpijn, niet normaal meer. Het is echt afzien van begin tot eind. Je loopt soms over zandpaden, dat is echt niet leuk. Maar ik zal er alles aan doen om hem uit te lopen". Dat gold ook voor vier dames en één heer uit Leiden. Normaal gesproken actief bij korfbal vereniging Fides Pacta, nu de stoute schoenen aange trokken op weg naar Nij megen. „We spelen liever Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Adres: 1 oorletters Postcode/plaats: Telefoon:!voor controle bezorging)i Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Voorletters: Adres Postcode/plaats:U Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). A I De heer en mevrouw Mansveld uit Leiden: „Dit stelt niet zo veel voor. Wij lopen soms wel 160 kilometer achter elkaar zonder te slapen". bij neer, uitlopen doe ik hem zeker". Zonder slaap „Nee, dit stelt niet zo veel voor". De heer en mevrouw Mansveld uit Leiden, res pectievelijk 63 en 61 jaar oud, beleefden de Vierdaag se opvallend nuchter. „Het is dat we volgens de regle menten niet meer dan 40 kilometer mogen lopen, an ders zouden we dat wel doen", vertelde mevrouw Mansveld zelfs. Het echt paar loopt namelijk regel matig tochten van meer dan 100 kilometer. Soms wel eens een van 160 kilometer. „Met pauzes, maar zonder slaap", benadrukte me vrouw trots. „Maar dat is niet voor het plezier, zoals nu. Dan loop je voor de prestatie". Zij doet al voor de 20ste keer mee, haar man loopt de Vierdaagse al voor de 42ste keer. In ver gelijking met vroeger zijn de wegen beter geworden, wist meneer Mansveld. „Maar het is nu wel een stuk drukker. Tè druk zo af en toe, want de weg is nogal eens zo vol, dat we ons tem po aanzienlijk moeten ver tragen. En wii houden niet van treuzelen maakte hij duidelijk. „Dat levert nogal eens commentaar op van andere lopers of het pu bliek. Die liggen over een paar weken in de goot, roe pen ze dan. Maar dat zal nooit gebeuren!". De korfballers van Fides Pacta: „Liever twee wedstrijden achter elkaar dan één Vierdaagse". twee korfbalwedstrijden achter elkaar, dan dat we één Vierdaagse moeten lo pen", was hun mening. Kleine blaartjes Hoewel gisteren pas de tweede etappe werd gelo pen, vertelde Karin Lam- mers dat zij „elke avond weer" spijt had dat zij deel nam. „Maar de volgende ochtend is dat gevoel ver dwenen en vertrek je toch weer". Wel klaagde de Leidse, die met haar vriend Onno de Boer meedoet, dat zij te weinig nachtrust kreeg. „Gisteren wilden we om acht uur gaan slapen, maar dat werd half elf. Bo ven onze camping vond een demonstratie stuntvliegen plaats. Daarna werd er ook nog vuurwerk afgestoken". Lammers was verder zeer te spreken over de organi satie en roemde ook de mi litairen. Hun massale deel name ondervindt steeds meer kritiek, maar zij zag ze liever komen dan gaan. „Achter zo'n groep loop je De schuimhappers uit de Rijnstreek: „Bier drinken en wandelen". da's minder leuk". J. Hendriks uit Roelofa- rendsveen, werkzaam op het gemeentehuis in Rijns burg, was één van de weini- §en die klaagde over zere nieën. „Gelukkig is het erg gezellig in de dorpen en houdt de muziek onderweg de sfeer erin", blikte hij hoopvol in de toekomst. De 15-jarige Raymond Chris- pijn hoopte dat hij niet nog meer blaren zou krijgen dan hij al had. En dat het droog zou blijven. „Ik heb wel een regenpak bij me, maar dat is te dik. Dan moet je weer zo zweten". Vandaar dat hij van vuilniszakken een re genbroek had gemaakt. Zijn vriend en klasgenoot Guil- laume Slingerland vond het allemaal prima. Geen bla ren op zijn voeten en mu ziek van David Bowie uit zijn walk-man. „Ik red het wel", voorspelde hij. PIETER EVELEIN jaar militairen verzorgd tij dens de wandelmarathon, maar loopt dit jaar reeds voor de zevende keer zelf mee. „Ik heb wel een paar kleine blaartjes, maar ik zeg altijd: bulten loop je plat en gaten loop je dicht. Boven dien heb speciale doping bij me, een mengsel van water, appelazijn en honing. En het is nog lekker ook". „Allemaal blaren en zere enkels", meldde de groep „Schuimhappers" met leden uit Aarlanderveen, Lange raar en Valkenburg. „Wij wandelen en drinken bier", aldus één van hen. „En we gaan te laat naar bed", vul de een ander aan. „Maar natuurlijk gaan we hem uit lopen", verzekerde een der de. „Al is Nijmegen verder weg dan je denkt. Want als je het plaatsnaambord bent gepasseerd, word je nog ze ven kilometer door nieuw bouwwijken gestuurd. En lekker in een ritme. En ze maken meteen de weg voor je vrij". Volgens de heer W. Vink uit Zoeterwoude, adjudant in het Korps Nationale Re serve en in militaire kle ding deelnemer, is de Vier daagse zonder militairen zelfs onmogelijk. „Dit eve nement is zo beroemd ge worden door de militairen. De organisatie is er van af hankelijk". Vink heeft vroeger gedurende zestien De heer Vink (Zoeter woude): „Water, appelazijn en honing. Dat is mijn doping". foto's: wim van noort

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9