Gorbatsjov effent pad naar rakettenakkoord Monsieur Frits bestiert surf school met on-Franse slag quino zet handtekening jnder landhervormingen Sretroffen Nederlanders weg uit Oostenrijk 'olitie rresteert d ction )irecte BUITENLAND „ZUID-AFRIKA BETROKKEN BIJ SLACHTING" VOORZICHTIG OPTIMISME TERUG IN GENÈVE Grootmoeder beklimtFuji EcidócGou/uxrit DONDERDAG 23 JULI 1987 PAGINA 5 obus slaat ar de kop: gewonden DNA Aan de Spaanse ■nkt ust is gisteren een Engel- be iringcar met 61 passagiers j,: )gelukt. De dubbeldekker Vj te ten gevolge van hevige jval van de weg en sloeg st i de kop. Volgens de politie ,s 25 mensen gewond, 5, geen van hen is er ern- eft aan toe. De chauffeur is vj loedelijk even afgeleid, na de bus op het gladde e d lek in een slip raakte. De iaai e bus was op weg naar het mf, tadje L'Estartit. iste BOLIVIAANSE INDIANEN UITGEMOORD LA PAZ De laatste overle vende leden van de Indianen stam Juki, die hun woonge bied hebben op 750 kilometer ten oosten van La Paz in Boli via, worden door mannen die door de internationale hout handel zijn gehuurd, opgejaagd en doodgeschoten, zo berichtte gisteren de conrectob van de universiteit van Santa Cruz, Francisco Kempff. Kempff heeft met twee Europese ge leerden, de Brit Robin Clark en de Spanjaard Luis Arranz, een reis in het gebied ge maakt. Duitsers eten steeds meer vet (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De vetconsumptie van de Duitsers, toch al nooit gering, neemt onweerstaan baar toe. Ondanks de waar schuwingen van medische zijde nam vorig jaar het ver bruik van zichtbare vetten (zoals boter, margarine, fri tuurvet, spijsolie) toe tot der tig kilo per persoon per jaar. Daarbij komen nog de „on zichtbare vetten", verwerkt in vlees, worst, melkproduk- ten, gebak en zoetigheden. Topper in de zichtbare Duitse vetconsumptie is roomboter. LISSABON De Mozambikaanse re gering heeft Zuid-Afrika gisteren be schuldigd van betrokkenheid bij de massamoord in het dorp Homoine in het zuiden van het land, waarbij dit weekeinde 380 mensen, onder wie vele kinderen en baby's om het leven kwa men. Volgens de regering is de slach ting verricht door de rebellenbeweging Renamo, die wordt gesteund door Zuid- Afrika. Zowel Renamo als Pretoria ont kennen elke betrokkenheid. Bij de aan val raakten tientallen mensen gewond; werden gedetineerden uit de gevange nis bevrijd en zou een onbekend aantal inwoners zijn ontvoerd. Volgens het protocol mocht het waarschijnlijk niet, maar prins Charles en prinses Diana konden hun lachen niet inhouden toen aan het eind van de Londense ceremonie de auto van de Lord Mayor niet wilde starten. foto: ap Diana's recht op pijnloos hangen LONDEN Prinses Diana van Wales is gisteren erebur geres van de Londense City geworden. Twee van de histo rische voorrechten die dit op levert, zijn dat zij een kudde schapen over de London Brid ge mag hoeden en, indien no dig, recht heeft op een pijnloze ophanging met een zijden koord in plaats van een vlas- koord. „Ik beloof dat ik van tevoren zal waarschuwen als ik van het voorrecht gebruik wil maken," zei de prinses over de schapen. Over het an dere voorrecht liet zij zich niet uit Italianen gaan met de pet rond voor Nederlander VERONA Het VVV-perso- neel in het Italiaanse Verona heeft een spontane geldinza meling gehouden voor een Ne derlander, die van al zijn geld was beroofd en daarom geen toegangskaartje voor de op voering van Verdi's „Aida" kon kopen. De man was bij de VVV binnengestapt voor het adres van een pandjesbaas, waar hij zijn horloge wilde be lenen. Zijn teleursteling dat de Bank van Lening al gesloten was, was zo groot dat de VVV- ambtenaren met de pet rond gingen ne: alle ellende in Noord-ltalië worden de dieren niet vergeten. Bij wachting van een hijskraan die haar uit de modder kwam tillen. 00 dorpje Piano di Colorina werd deze koe gevoederd, In af- foto: epa ,l* N HAAG/INNS- UCK De dertien Ne- ner landse gezinnen die nu in deze week in het tenrijkse Stubai-dal ni lij Innsbruck auto's, ca- k ans en tenten verloren, vandaag op de trein elf ir Nederland gestapt, aai onden pas vertrekken, na dat gisteren hun eigendommen van het overspoelde camping- terrein waren gehaald en door de verzekering geïnspecteerd. Vijf auto's, drie caravans en een vouwwagen die de water en modderstromen nog enigs zins hebben overleefd worden volgende week naar Neder land gehaald, aldus vanmor gen het hoofd van de ANWB- Alarmcentrale, Gijs van Weij- en. De communicatie met het Noorditaliaanse rampgebied blijft intussen slecht. Een ANWB-ploeg die gisteren per helikopter opnieuw op zoek ging naar mogelijke Neder landse slachtoffers, mocht van de autoriteiten niet landen. Wie zonder officiële toestem ming zijn helikopter in het rampgebied aan de grond zet krijgt een boete van ruim 100.000 gulden. Overigens be staat de indruk dat Nederlan ders alleen materiële schade hebben geleden. In het Noord italiaanse Como meer is zwem men verboden. De autoriteiten besloten hiertoe in verband met de vele schadelijke stoffen die door het water zijn aange voerd. Voor de komende da gen is voor het gebied nieuwe zware regenval voorspeld. 11 LIPUNS CONGRES NIET GELUKKIG MET PLANNEN: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Met zijn jongste ontwapeningsaan bod lijkt Sovjet-leider Gorbatsjov een belangrijk struikelblok in de ontwa peningsgesprekken in Ge- nève te hebben weggeno men. Weliswaar blijven er nog enige obstakels over, maar volgens westerse di plomaten zijn de Ameri kanen nu onder grote druk komen te staan om ook water bij de wijn te doen. Dat zij dat zullen doen, is niet onwaarschijnlijk gezien recente geluiden uit Was hington. De diplomaten ach ten de kans op een ontwape ningsakkoord over de INF- raketten dan ook aanzienlijk gestegen. Gorbatsjov kwam tegemoet aan een belangrijke wens van de Amerikanen: afschaf fing van alle raketten met een bereik tussen 500 en 5.000 kilometer uit Europa en Azië. Hoewel Washington aanvankelijk akkoord ging met het behoud van honderd kernkoppen aan elke kant, begon het later toch aan te dringen op een wereldom vattende vernietiging van de INF-wapens. Ten eerste om dat dit de controle op een verdrag vergemakkelijkt en ten tweede omdat het vreest dat ingeval van een conflict de resterende (mobiele) ra ketten toch weer snel naar Europa kunnen worden te ruggebracht. De geschilpunten die over blijven betreffen: de eis van Moskou dat ook de 72 Westduitse Pershing- la-raketten voor de kortere afstand worden vernietigd. De VS weigeren dat, omdat het gaat om systemen van „derde landen", ook al zijn de kernkoppen Amerikaans. Een ander probleem be treft het plan van de VS de snelle en accurate Pershings- 2 voor de middellange af stand om te bouwen tot Pers- hings-lb voor de kortere af stand. Ook willen de VS het recht hebben om de op land gestationeerde kruisraketten te „verhuizen" naar schepen in de zeeën rond Europa. Ten slotte is er nog het vraagstuk van de controle op de naleving van een verdrag, al is die verificatie bij een to tale afschaffing minder moeilijk De onderhandelaars zijn er dus nog niet. Maar afgaande op uitlatingen van Kenneth Adelman, hoofd van het Amerikaanse Bureau voor Wapenbeheersing en Ontwa pening (ACDA), kan het jongste Sovjet-aanbod ook de sleutel vormen tot het oplos sen van de resterende vraag stukken. De afgelopen we ken waren de gesprekken in Genève in een impasse be land, nadat sinds eind febru ari spectaculaire vooruitgang was geboekt. De twee onder handelaars bestookten elkaar in ingezonden stukken in de New York Times met ver wijten. Deskundigen waren er echter steeds van over tuigd dat de recente proble men werden opgeklopt en als het moet snel opgelost kun nen worden. President Co- le on Aquino heeft giste- ln i haar handtekening ij et onder het langver- chte besluit tot land je vorming op de Filipij- a I. Het gaat om ruw ge- ne lat 5,4 miljoen hectare J d, dat onder miljoenen r. dloze boeren moet rden verdeeld. Enkele lotgrondbezitters heb- i al gedreigd de wa ls op te nemen als zij rden onteigend. nrlopig is vijf miljard gul- uitgetrokken om groot- Ibezitters schadeloos te n: tien procent van het sedrag krijgen zij direct verkoop; het resterende be- l verspreid over tien jaar. Congres, dat maandag ir bijeen komt, heeft ne- itig dagen de tijd gekregen een invulling te geven aan de landverdeling. Liever had het parlement gehad dat Aquino zich geheel niet met het pro gramma zou bemoeien, maar volgens haar duurt het dan ja ren eer stappen worden gezet. Eerder zette Aquino haar ka binetsleden al het mes op de keel door te stellen dat de minsters moesten instemmen met de hervorming of moesten opstappen. Voor de presidente is de landhervorming een van de belangrijkste middelen om haar macht te handhaven. Tij dens de verkiezingen beloofde zij het volk een einde te ma ken aan het grootgrondbezit, die er in 1997 toe moet leiden dat particulieren over maxi maal zeven hectaren beschik ken. Het Congres kan op deze regel echter allerlei uitzonderingen gaan claimen. De Communisti sche Partij (CP) en boerenor- ganisaties vrezen dat de maat regel een schijnvertoning is en verwijzen naar het enorme grondgebied dat in handen is van familieleden van Aquino en de ongebreidelde macht van de landeigenaren. Zij ver wijzen ook naar het hervor mingsplan van de vroegere dictator Ferdinand Marcos, dat alleen van toepassing was op relatief kleinere gebieden waar rijst en graan werd ge teeld. Aquino zei gisteren te hopen dat het hervormingsprogram ma ook betrekking krijgt op de veel grotere en machtiger suikerplantages, zodat ieder een overtuigd is dat haar plan nen gemeend zijn. Woordvoer der Benigno gaf toe dat het Congres de bevoegdheid heeft om presidentiële Desluiten af te wijzen of althans de uitvoe ring ervan sterk te vertragen, maar, zo zei hij, het Congres loopt in dat geval wel het risi co op een confrontatie met het staatshoofd. [NCHEN De Westduitse itie heeft op de luchthaven nchen-Riem een 29-jarige osman gearresteerd die er- wordt verdacht lid te zijn de Franse terroristische anisatie Action Directe. De n. René D. bood geen weer- nd. Volgens de Franse re- rche is hij betrokken ge- ®t bij roofovervallen door Ier meer explosieven aan te eren. Action Directe heeft ermalen samengew «.t met Westduitse Rotf Armee «tion (RAF), maar de poli- gaat er niet vanuit dat D. in nchen was qm aanslagen >r te bereiden Hij zou in de d een onderduikadres heb- 1 gezocht. De man wordt rigens niet beschouwd als o grote vis" Frankrijk om uitlevering gevraagd. De 91-jarige Ame rikaanse Hulda Crooks is gisteren begonnen aan de beklimming van de Fuji, met 3776 me ter de hoogste berg van Japan. Crooks staat in de VS bekend als „Grandma Whit ney" en beklom na haar 66ste verjaar dag 22 keer Ame rika's hoogste berg buiten Alas ka, de 4.418 meter hoge Mount Whit ney In Californiö. Zij heeft daarna 86 toppen beklom men van hoger dan 1.500 meter. Slechts met be hulp van een wan delstok doet Crooks twee da gen over de be klimming; morgen ochtend wil zij vanaf de top van deze heilige berg de zon zien op gaan. foto: ap Zomertijd, vakantietijd. Dat geldt ook voor onze correspondenten verspreid over Europa en in de Verenigde Staten. Zij zijn echter niet op vakantie, maar gingen op zoek naar Nederlanders in den vreemde die hun brood verdienen in de toeristische en/of recreatieve sfeer. Vandaag deel twee in deze serie over Hollands ondernemerschap buiten de grenzen: een surfschool-houder aan de Franse zuidkust. elkaar krijgen, dan moet je zorgen dat de ander het je als het ware aanreikt. Om van een ambtenaar een vergun ning te krijgen ga je met zo'n man eten. Dat kost geld, maar het gaat wel veel vlotter. Het aardige is dat je er soms nog een aardige vriend aan over houdt ook". Boete Inmiddels beschikt de Apel- d oom er over de benodigde papieren. Desalniettemin be gint het zomerseizoen steevast met een boete. Zijn tot bar omgebouwde directiekeet is naar Franse maatstaven niet verrijdbaar en zou daarom ei genlijk niet op het strand mo gen staan. „Officieel moeten er wielen onder zitten. Feite lijk zijn al mijn vergunningen afgegeven voor een illegale tent. Zoiets kan hier. Maar omdat ze in het dorp ook wel zien dat ik serieus werk en de toeristen toch iets extra's biedt, heeft de burgemeester een plaatselijke verordening toegevoegd aan de wet. Spe ciaal voor mij. Als de sheriff me nu toch een bekeuring geeft, helpen ze me een hand je op de mairie. Zijn bon moet eerst naar de prefectuur in Montpellier, die hem terug stuurt voor bevestiging. In Vias houden ze de boete tot eind september vast om hem vervolgens te verscheuren. De strandtent in kwestie is dan namelijk al afgebroken." Opkomst Frits Kamstra op het strand bij zijn surfschool. foto: bob van huët (Van onze correspondent Bob van Huët) VIAS Het is al vroeg bakken op het strand van Vias. Nog geen tien uur 's ochtends en het kwik nadert de vijfentwintig graden. Bij de Beach Club heerst een on-Fran se bedrijvigheid. Frits Kamstra is klaar wanneer de andere surfplank- en zeilbootverhuurders zich nog de slaap uit de ogen moeten wrijven. De wa terfietsen staan in het ge lid en speciale cursus planken, speed- en jump- boards liggen netjes in daarvoor gemaakte rek ken. De overzichtelijke opstelling nodigt uit er eentje te huren. Een paar minuten later scheert de eerste klant weg over het hier nog doorzichtig blau we water van de Mediter- De zonnebril lijkt in zijn hoofd gegroefd. Het gebruin de gezicht van „monsieur Frits", zoals hij genoemd wordt, staat tevreden. „Langs de hele zuidkust van Frank rijk vind je nergens een tent waar qua watersport zo'n kwaliteit geleverd wordt als hier", zegt de zeilfanaat. Zijn aanpak mag revolutionair he ten, zeker in een streek waar „doucement le matin et pas trop vite l'après-mide" de eer ste leefregel is. De Nederlan der zegt dan ook twee keer harder te lopen dan zijn Fran se concurrenten, die eigenlijk ski-instructeurs blijken te zijn. Op zo aangenaam moge lijke wijze proberen ze te „overzomeren". Waar Frits met gekwalificeerde en meer talen sprekende surfinstruc- teurs werkt, maken de Fran sen er een potje van. Bij hen beperkt een cursus surfen zich veel tot de aanwijzing: „Dit is een plank, daar is de zee, veel plezier". De Beach Club geeft een surfgarantie. „Met behulp van aangepast lesmateriaal en een simulator surft u gegarandeerd binnen vijf uur", zo staat het in de folder. Klippen Toch dacht Frits Kamstra (40) allerminst aan business toen hij zeven jaar geleden aan de Cóte du Languedoc arriveer de. Een huwelijk was op de klippen gelopen en zijn eet- cafe in Apeldoorn had hij moeten verkopen. „Na die problemen wilde ik rustig aan mezelf toekomen. Van een vriend hoorde ik dat La Cara- basse, een van de grootste campings in deze streek, ie mand zocht voor surflessen. Omdat ik gek ben van zeilen heb ik een contractje gete kend, twintig planken ge kocht en ben met veel plezier begonnen. Ik woonde in een campingcar. Meer wilde ik ook niet. Maar ja, ik schijn toch een organisator te zijn of een „denkertje", zoals mijn vrienden altijd zeggen. Nadat ik van een Francaise een abo minabel uitziende strandtent had overgenomen heb ik in Nederland een directiekeet gekocht. Daaromheen ben ik de Beach Club begonnen. Tel kens een stapje verder. Iedere spijker hier heb ik er zelf in geslagen. Het terrein huur ik nog steeds van La Carabasse". Veldwachter De eerste drie jaar keek hij de kat uit de boom en werkte min of meer illegaal. De veld wachter van Vias kwam wel eens naar vergunningen vra gen. „Wanneer de sheriff moeilijk deed hield de direc teur van de camping me de hand boven het hoofd. Die man heeft een advocatenkan toor in Parijs en geniet enig aanzien. Omdat ik hier niet met het idee ben gekomen zo snel mogelijk veel geld te ver dienen, heb ik de zaak rustig kunnen aankijken. Ze zeggen wel dat de mensen in Frank rijk heel gastvrij en open zijn. In de praktijk valt dat tegen. Toen ze mijn directiekeet za gen schrokken ze. Ik was opeens een bedreiging, vreemd kapitaal. Dan wordt je dus echt tegengewerkt en onthouden ze je belangrijke informatie. Met steun van de camping heb ik heel voorzich tig mijn weggetje kunnen vin den. De Franse sfeer moet je exact doseren. Wil je iets voor Het toerisme is in opkomst in deze bocht van de Middel landse Zee. Maar anders dan aan de volgebouwde en plat gelopen Cóte d'Azur, is er tus sen Montpellier en Beziers nog altijd wel wat ruimte. De burgemeester van Vias stimu leert de ontwikkeling van het toerisme. „Dat is een hote lier", zegt Frits. „Die man weet waar het om gaat. De vorige was een wijnboer. Van toeristen had hij alleen maar overlast, ziin wijn verkocht hij toch wel". Zelf op de planken staan is er voor de Nederlander nauwe lijks meer bii. Nu de zaken voor de wind gaan moet hij vooral veel praten. „Drie kwart van je tijd ben je hier kwijt aan het onderhandelen met allerlei overheidsinstan ties. Vergunning voor parasai- ling, voor waterskiën, voor een eigen waterput, ga zo maar door. Een oeetje trots ben ik wel, want ik heb ver gunningen die niemand an ders heeft en ook niemand meer zal krijgen. Toch vind ik het jammer dat ik zelf geen les meer kan geven. Daar heb ik altijd zo van genoten. Als je een paar uur met iemand be zig bent en opeens heeft hij het te pakken en vaart zeli een stukje weg. Dat is toch

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5