Nieuwe indeling biedt werkloze niet meer kans I uit de weekbladen Europees onderzoek naar zee en strand X BINNENLAND £etdóe Commit Minder dorpsscholen hoeven te verdwijnen Belgen op de bres voor schone Schelde Personeel Ahoy' in actie wegens chaos Twee hoge UDF-leden aangehouden Milieu schandaal in Tegelen Platvissers willen ook kabeljauw vangen Britse kranten winnen proces om spionnenboek Nederland wordt saai PE TIJI deGPENI DONDERDAG 23 JULI 1987PAGIK r ZOETERMEER - Er hoeven ongeveer 46 dorpsscholen minder te verdwijnen dan aanvankelijk de bedoeling was, zo heeft staatssecretaris Ginjaar-Maas gisteren de Tweede Kamer laten weten. Zij volgt hiermee een voor stel van het CDA. Het zag er aanvankelijk naar uit dat honderd dorpsscholen zouden verdwijnen. De enige of laatste basisschool in een dorp mag blijven als zich binnen een straal van 1500 meter geen andere school van dezelfde sobrt bevindt In het aanvakleijke voorstel was dit 3.000 meter. Daartegenover staan iets scherper ei sen voor de scholen in de grote steden: de enige school van een bepaalde richting binnen een straal van 1.000 meter moet in het laatste van de drie jaren dat er te wei nig leerlingen zijn, ten minste 105 leerlingen hebben in plaats van 100. Voor de enige school van een richting bin nen een straal van 2.000 meter moeten dat ten minste 95 leerlingen zijn in plaats van 90. (Van onze correspondent) BRUSSEL België zelf zal werk moeten maken van een schonere Schelde. De vervuiling van deze rivier is voor het overgrote deel uit België afkomstig en voor een slechts gering deel uit Frankrijk en Neder land. De Antwerpse industrie is de hoofdschuldige. Met dit uitgangspunt is de Vlaamse milieupartij Agalev (An ders Gaan Leven) gisteren een actie begonnen voor een schonere Schelde. Volgens Agalev ontbreekt in België zelfs een idee van een milieubeleid. Overigens is de Nederlandse overheid niet van zins de bevaar baarheid van de Westerschelde te verbeteren, zolang de Belgische autoriteiten geen werk maken van een schone Schelde. ROTTERDAM Het personeel van het Ahoy'-complex in Rotterdam is gisteren in actie gekomen in verband met de „bestuur lijke chaos" die er volgens het personeel heerst rond de privatisering van Ahoy', dat momenteel nog grotendeels in handen van de gemeente is. Het aan de dijk zetten van directeur Reuchlin door het bestuur van de stichting administratiekantoor Ahoy' is voor het personeel de druppel geweest die de em mer deed overlopen, aldus een woordvoer der van het personeel. Besloten is massaal vakantie op te nemen. Er wordt al enige ja ren gesproken over de toekomstige privati sering van het complex, waar sportfestijnen, beurzen en popconcerten worden gehouden. De ruim dertig personeelsleden zijn op zich zelf geen tegenstander van de privatisering van Ahoy'. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren in Port Elizabeth twee hoge functionarissen van de legale anti-apartheidsoppositie, het Verenigd Democratisch Front (UDF), aangehouden. De betrokkenen zijn de chef- propaganda van het UDF, Murphy Morobe, en de regio naal secretaris in Transvaal, Valli Mohammed. Beide man nen hebben eerder vastgeze ten. Volgens de politie zijn de aanhoudingen verricht in het kader van de uitzonderings toestand. DEN HAAG Dat geen enkele werkloze hetzelf de is, hebben tal van on derzoeken de afgelopen jaren genoegzaam aange toond. Onder welk kopje ze ook gerubriceerd wor den, over verbetering van de kansen op de ar beidsmarkt kun je niet in globale termen spreken. Daarvoor is het bestand te gevarieerd. Er zijn langdurig en kortstondi ge werklozen, jonge en oude, werklozen met een gebrekkige opleiding of ervaring en werklozen die „gewoon" werkloos willen blijven. Dat de 140 arbeidsbureaus die ons land telt de werklo zen toch rubriceren gebeurt slechts om de grote bestan den voor administratie en be middeling hanteerbaar te houden. Van een duidelijker inzicht is nauwelijks sprake. Alleen individuele bemidde ling naar baan of opleiding kan een bijdrage leveren aan een betere werking van de arbeidsmarkt, maar daarvoor ontbreekt het de arbeidsbu reaus vaak aan voldoende tijd en mankracht Eind vorige maand stonden er 658.000 mensen als werk zoekend bij |de arbeidsbu reaus geregistreerd. Overi gens is het verkrijgen van een uitkering geen voor waarde om te worden meege teld in het werkloosheidscij fer. Immers, niet alle werk zoekenden zijn werkloos (huisvrouwen en parttimers). Om voor een uitkering in aanmerking te komen moet men, uitzonderingen als bij standsmoeders met kleine kinderen en oudere werklo zen (55 plussers) daargelaten, zich wèl allereerst bij het ar beidsbureau laten inschrij ven. Vervuiling Deze definitieproblemen hebben ertoe geleid dat de bestanden van de arbeidsbu reaus ernstig (zo'n 38 pro cent) vervuild zijn geraakt. Ook bleek dat ingeschreve nen niet de wijzigingen in hun situatie doorgaven. Tij delijk werk, verhuizing, het behalen van diploma's of het zelf vinden van een baan werden niet doorgegeven. Maar ook de arbeidsbureaus zelf maken zich aan vervui ling schuldig door het niet verwerken van tijdelijke mu taties, informatie die in de computer „verdwijnt", en als gevolg van gebrekkige auto matisering. Teneinde zijn beleid te kun nen afstemmen op de juiste doelgroep wil minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid dat de ar beidsbureaus de werklozen verdelen over drie catego rieën: de kansrijken, kansar men en alles wat daar tussen zit. De arbeidsbureaus zijn echter niet verplicht om de bemiddeling op deze drie ca tegorieën af te stemmen. Ge vreesd wordt dat dit een be voordeling van kansrijken ten koste van kansarmen zou betekenen. Nu is deze vrees ongegrond want uit diverse onderzoeken die in opdracht van het mi nisterie zijn verricht, blijkt dat zo'n indeling niet tot meer kans op werk leidt. On der druk van de begin jaren tachtig massaal toegenomen werkloosheid gingen de meeste arbeidsbureaus er toe over ingeschreven werkzoe kenden in diverse deelbe standen in te delen. Daarbij werden criteria als opleiding, ervaring, leeftijd, inschrij vingsduur en de situatie op de regionale arbeidsmarkt gehanteerd. Dat heeft vervolgens tot de vier volgende categorieën ge leid: een hard, middelhard, zacht en exit bestand. De „harde" groep (48 procent) betreft werklozen die in ge val van bemiddeling naar va catures bruikbaar zijn. Uit de „middelharden" (11 procent) wordt voor bemiddeling ge put als in de eerste groep geen geschikte kandidaten te vinden zijn. Ook wordt deze groep gebruikt voor de ar beidsvoorzieningsmaatrege len als bijscholing en erva ringsprojecten. Het „zachte" bestand (33 pro cent) wordt in principe alleen voor de toepassing van ar beidsvoorzieningsmaatrege len gebruikt. Het gaat daarbij om nadere scholing, ervaring of een definitieve beroeps keuze. Het „exit bestand" (8 procent) bestaat uit werkzoe kenden die door het arbeids bureau als niet bemiddelbaar worden geacht. Het gaat om werklozen die alleen ter wil le van een uitkering staan in geschreven of die een beroep hebben waarvoor het ar beidsbureau niets kan doen. Nu zou de conclusie kunnen zijn dat de eerste twee cate gorieën eerder aan het werk komen dan de laatste twee. Uitstroom Niets is minder waar. Na acht maanden blijkt zo'n der tig procent van alle werkzoe kenden uitgeschreven te zijn. Ondanks de bestandsindeling is het percentage over de vier groepen nagenoeg gelijk. Van de „harden" is 32 procent uit het bestand verdwenen, de „middelharden" is 24 procent uitgeschreven en van de „zachten" toch nog 28 pro cent. Alleen de „exit-groep" blijft met een uitstroom van 20 procent wat achter. De re den van uitschrijving is meestal dat men werk gevon den gevonden heeft, al dan niet met tussenkomst van het arbeidsbureau. Ingeschrevenen stellen zich positief op als het gaat om het vinden van werk. Slechts een half procent blijkt geen enkele activiteit te onderne men om hun kans op werk c.q. het vinden van werk te vergroten. Wel is de consta tering juist dat laag opgelei den, ouderen en/of langdurig werklozen de slechtste kan sen op werk hebben. Van deze groep heeft slechts drie procent na een half jaar werk gevonden. Deze kans armen kunnen alleen via ex tra overheidsmaatregelen, in de vorm van loonkostensub sidies (oudere en langdurig werklozen) en scholing (laag opgeleiden) aan een baan worden geholpen. Zelfs di recte bemiddeling (het af stemmen van vraag en aan bod) maakt kansarmen niet rijker. MARGA RIJERSE ROERMOND De 41-jarige J.N. uit Helden en zijn even oude compagnon J.B. uit Venlo hebben vorig jaar dui zend ton gevaarlijk chemisch afval gedumpt op een vuil stortplaats bij Tegelen. Het betreft aluminiumafval van een Westduits bedrijf in Neuss, dat bij contact met water brandbaar gas vormt Dat heeft de Roermondse persofficier van justitie mr. J. Vangman gisteren meege deeld. De storting geschiedde met toestemming van de pro vincie Limburg omdat die in de mening verkeerde dat het normaal afval betrof. De twee verdachten werkten echter met valse analyses. Een brand die in januari op de vuilstortplaats woedde zette justitie op het spoor van het milieuschandaal. Het tweetal zal worden vervolgd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Uitwijzing Veel belangstelling gisteren in Amsterdam bij het kort geding van Marcel Ndombele uit Zaïre tegen de Staat om uitwijzing te voorkomen. De atleet en zijn vrouw Ntuntani willen in Nederland blijven, omdat ze vrezen in Zaïre te worden opgepakt wegens politieke activiteiten. Het echtpaar vluchtte uit Zaïre nadat Martin enige tijd gevangen had gezeten wegens het aanplakken van politieke pos ters. Toen hij werd vrijgelaten voelde hij zich niet veilig meer en vluchtte naar het buitenland. De uitspraak is op 6 augustus. FOTO: ANP SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Klaas de Jonge wil promoveren DEN HAAG/JOHANNES- BURG Klaas de Jonge is van plan aan de universiteit van Witwatersrand te pro moveren op een historische studie over „politiek geweld in Zuid-Afrika". De Neder landse ontwikkelingswerker die ruim twee jaar gele den zijn toevlucht zocht in de Nederlandse ambassade in Johannesburg houdt er rekening mee dat hij nog ja renlang kan vastzitten. „Hij heeft zich met dat idee ver zoend en wil nu gaan stude ren", meldt de broer van De Jonge in een interview met de Volkskrant vanmorgen. De Jonge wordt door de Zuidafrikaanse politie ge zocht op verdenking van wa pensmokkel voor het ANC. Onlangs plaatste de politie nog een hek in het ambassa degebouw, om te voorkomen dat De Jonge zou kunnen ontsnappen. Adje Adje, de één dag oude Magelhaenpinguïn In het park Beekse Bergen, moet nog wat wennen aan de pipet waarmee hij zes keer per dag wordt gevoed. De vrouw van de bedrijfsleider heeft de zorg voor de baby-pinguïn, die vlak na de geboorte door zijn ou ders werd verlaten, overgenomen en hoopt het beestje op deze manier te behouden. De natuurlijke woonomgeving van deze pin guïns is Patagoniö en de Falklandeilanden. FOTO: ANP DEN HAAG De 160 Nederlandse platvissers (schol en tong) willen als bijvangst ook wat kabel jauw kunnen vangen. Het Visserijschap en een drie tal zogenaamde boomkor- vissers eisten dat gisteren voor de Haagse rechtbank in een kort geding tegen de Staat. De minister van Landbouw en Visserij heeft deze categorie vissers bij de verdeling van het extra EG-quotum op 16 juli overgeslagen ten gunste van de pure kabeljauwvissers en de rondvisvissers. Voor die datum mochten de platvissers nog 120 kilo kabeljauw per week als bijvangst van de tong en schol aanlanden. Nu moe ten zij de kabeljauw overboord zetten. Het gaat voor de Boom- korvissers om 440 ton of een miljoen gulden voor de rest van dit jaar. Het verlies komt ner schip per week op onge veer 700 gulden. Volgens de landsadvocaat zijn de platvissers overgeslagen omdat zij eigenlijk de grootste schuld hebbenaan de over schrijding van het EG-quotum. Bovendien zou de kabeljauw voor hen niet van levensbe lang zijn. De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van land bouw en visserij heeft deze week in de havens van Sche- veningen en IJmuiden tegen vijf vissers proces-verbaal op gemaakt omdat zij kabeljauw aanvoerden, hoewel zij daar nog niet op mochten vissen. Vissen op kabeljauw is sinds afgelopen maandag alleen toe gestaan voor vissers die na 27 juni geen kabeljauw meer had den aangevoerd. De raadkamer van de recht bank in Zwolle heeft gisteren besloten het beslag op de Ur- ker kotter die vrijdag in Lau- wersoog wegens vissen op schol en tong in de Noordzee werd vastgehouden op te hef fen. De reden voor de ophef fing van het beslag is nog niet bekend. DEN HAAG De Europese Commissie gaat de ko mende week een onderzoek instellen naar de kwaliteit van de stranden en van het zwemwater langs de kus ten van de EG-lidstaten. In Nederland zal op acht plaatsen de stranden worden bekeken: Terschelling, Scheveningen, Texel, Domburg, Zandvoort, Cadzand, Noordwijk en Hoek van Holland. Deze internationale actie vindt plaats in het kader van het Euro pees Jaar van het Milieu. Het dagelijkse bestuur van de Europe se Gemeenschap wil hiermee een bijdrage leveren aan objectie ve voorlichting over de kwaliteit van de Europese stranden. Het onderzoek wordt daarom in elk land op dezelfde wijze uitge voerd. De actie op de honderd Europese stranden bestaat uit een en quête onder de badgasten en het nemen van monsters zeewater. De aanwezigen zal worden gevraagd naar hun mening over on der meer het schoonhouden van het strand, de veiligheidsvoor zieningen, de kwaliteit van het zwemwater en de sanitaire voor zieningen. De watermonsters zullen worden onderzocht op zuur stofgehalte, bacteriologische waterkwaliteit en de aanwezigheid van zware metalen. Tevens wordt het water getest op kleur en helderheid. LONDEN Drie Britse kranten hebben het proces ge wonnen dat de staat had aangespannen, omdat zij uit treksels hadden gepubliceerd van een spionnenboek dat in Groot-Brittannië verboden is maar in de Verenigde Staten verkrijgbaar. Een lid van het Hooggerechtshof in Londen bepaalde dat het zinloos was een tijdelijk publi- katieverbod tegen de Guardian, Observer en Sunday Ti mes te handhaven, als „Spycatcher", het boek van de in Australië wonende ex-spion Peter Wright, vanuit de VS is in te voeren. Maar de rechter zei ook, dat zijn uit spraak niet betekent dat andere leden van de Britse ge heime diensten nu maar geheimen kunnen openbaren. De Britse regering is in Australië nog steeds gewikkeld in een proces tot het plaatselijk verbieden van het boek. Britse autoriteiten zeggen dat hun strijd een principek westie is en een uitdrukking van verontwaardiging over het schenden van een belofte van vertrouwelijkheid voor de duur van het leven. Elsevier bekeek de kwali teitskranten, de Haagse Post viert de 65e verjaardag van W.L. Brugsma met een on derhoud tussen zijn vrien den Mulisch, Van Mierlo en Sandberg en Vrij Nederland laat zijn lezers aan het woord over hoe het nu ver der moet met de televisie. De media als hoofdmotief in de weekbladen: als dat geen silly season (komkommer tijd) is. Elsevier vraagt zich af of er een grens is aan de ambities van de kwaliteits kranten NRC/Handelsblad, Volkskrant en Trouw. De eerste twee groeien, de laat ste niet. „Nederland wordt saai", meent hoofdredacteur Lockef eer van de Volks krant. „Er is geen grote rich tingenstrijd. Na de kruisra ketten zijn er geen issues meer. Er is geen turbulentie. Misschien krijgen daardoor de bijlagen een scherper pro fiel. Ik ben het eens met Greven (Trouw): de vraag stukken zullen meer ethisch van aard worden". Geza menlijke conclusie: de kwa- liteitsmarkt houdt op bij 700.000 lezers met kwaliteit. Daarna zal de winst voor de een het verlies voor de an der zijn. Amsterdams burgemeester Van Thijn heeft heel wat verlies moeten incasseren geen Spelen, budgetover schrijding van het Muziek theater, de affaire Hans Kok, kwetsende leuzen door de hele stad. „Burgemeesters komen niet ongedeerd door de jaren heen. Als ik zelf maar het gevoel heb dat niet alle kritiek terecht is. Dat ik veel kritiek vang die ver keerd geadresseerd is zal me een zorg zijn. Ik ben de blik vanger en ik ben de laatste die de buien ontloopt". En die bekladde muren met „Van Thijn moordenaar" en „Van Thijn fascist"? „Dat doet me niks. Als Pietje bur gemeester was, was Pietje een fascist". Hoogovens haalde, toen het nog goed ging, uit heel Spanje ongeschoolde arbei ders en zette vier woonoor den voor ze neer. Binnen kort gaat al de laatste dicht. „De Moor heeft zijn werk gedaan, de Moor kan gaan", vat één van de bewoners Shakespeareaans samen. En een ander: „Dat wij banen van die Hollanders inpik ken. Dat wij moeten oprot ten naar Spanje". (Nederlandse) doemdenk? waarschijnlijk het bejjur .Terwijl hij in feite, b voorbeeld op het punt 'e de Europese veiligheid, rr. >v menteel een van de best t gewerkte journalisten is t K' in de publieke opinie e< r t enorme rol gespeeld heeft »a het wakker schudden het Europes denken". Dat is meteen het enige d het stuk interessant maai1 want verder past het me in de HP-tik dat de Amsti damse grachtengordel pra tisch gelijk staat aan Ned land. Ook HP bezocht (du burgemeester Van Thi maar dan om over cultiftii praten. Hoewel, cultu „En maar aanslijmen die IOC-leden. Ik heb h met overtuiging gedai maar het is absoluut stijl niet en ik was blij het voorbij was". Hotels, en dan natuurl vooral in Amsterdam (A stel Hotel), zijn in bij weekbladen. De Tijd schrijft er ook één, maar c wel een afwijkend type; I familiehotel Heuvelzicht Schin op Geul. Het echtpa Richard komt er al der jaar, het is „hun" hotel. A van Els (79), eveneens e oude getrouwe: „Dertig ji geleden kostte volpensi zes gulden, was toen c heel bedrag maar het el was prima. Nu is het zevi envijftig gulden per dj vind ik niet teveel. Je kt wel een goedkoper adi vinden, maar dan moet zelf je handdoeken meer men, en je kamer oprui me: ai; dat noemt u toch zeker a geen vakantie". De Tijd bezocht niet Vi Thijn, maar diens Utrecht collega Lien Vos-Van Go tel. Ze vindt al dat gelol' in Den Haag om dingen 6< daan te krijgen maar niet Het kost te veel tijd en ene u gie en ze vindt het nu |ii praktisch. „Ik vind dat h ;t, structurele problemen nit ,j de doorslag behoort te gevr wie het hardste roept". Mai een stad besturen vind i nog altijd leuk. „Alleen belt ven we helaas een tijd waai in besturen niet bestaat u zoveel mogelijk opbouwi maar uit zo weinig mogeli afbreken". Vrij Nederland zelf kondig de al tijden luide zijn bijlage „Hoe moet het nu verder met de Nederlandse televi sie?" aan. De VPRO ant woordde daar meteen op met: „Hoe moet het nu ver der met Vrij Nederland?". En inderdaad, het is een niet al te opmerkelijk geheel, en zeker niet erg verrassend. De kortste inzending is te vens een samenvatting: „La ten we toch eens ophouden met elkaar voor de gek te houden en gewoon toegeven dat we in Nederland geen televisie kunnen maken. Dat is helemaal niet erg. Ik ken zat landen die nog nooit een kanaal hebben uitgebaggerd en andere landen die nog nooit iets hebben gepresen teerd op het gebied van pluirtivee. Misschien lukt het een andere generatie Beken de Nederlanders en Onbe kende Medestanders ooit nog eens. Daarom stel ik voor laten we Hilversum volstorten met cement en het over een jaar of vijftig nog eens proberen". Er is, stelt VN, wel degelijk sprake van een kapitaal- vlucht naar het buitenland, nu de banken de fiscus in lichtingen moeten gaan ver trekken over hun spaarders. Duitse banken spreken als Nederlands, Staal Bankiers zoekt naar fiscaal vriendelij ke alternatieven en Vendex ziet zich genoodzaakt de cur sus fiscaal vriendelijk beleg gen te herhalen wegens overweldigende belangstel ling. En de echte grote spaarders zijn jaren geleden al de grens overgetrokken, zegt een bankier. „Het is niet eenvoudig om over een vriend te praten. Want het blijft zo dat alle dingen, die echt aardig zijn om te vertellen, onder een formule van vriendschap vallen waarin zo opgesloten horen te blijven". Hans van Mierlo geeft in de Haagse Post aan waarom het eigen lijk onzin is dat hij, met Har ry Mulisch en Herman Sandberg, over W.L. „Boe- bie" Brugsma praat. Maar Brugsma is nu eenmaal 65 jaar geworden en twintig iaar lang min of meer het iet gezicht geweest van HP. In een essay over Duitsland bewijst hij nog eens dat hij het nog altijd is. Van Mierlo typeert de peetvader van het Goed opgeleide, progressiev mensen sturen hun kindere nogal eens naar basissehole met weinig buitenland leerlingen. Niet eens zoza om moedwillig te discrirai neren, maar vooral omd het onderwijs op „witt scholen vaak beter is, ze Hervormd Nederland. 1 bovendien doen de schole fors mee aan onderverdelit tussen wit en zwart. „I school in een oude stadu die niet bereid is te zoq, voor faciliteiten voor buitec landse leerlingen, weigei hiermee leerlingen, zij h« op een indirecte manie Hetzelfde geldt voor ee school die forse ouderbijdn gen heft, maar vaak schitterende, progressiev pedagogisch verantwoorc onderwijsmethoden ha: teert". Het blad probeert iets achterhalen van de gebeui tenissen rond de sadistisc verkrachte vrouw die ha zevenjarig dochtertje om I: leven bracht. „Natuurli wilde ze haar kind niet v< moorden. Ze zag het alle niet anders dan: Tama gaat dit allemaal ook tegt moet. En: m'n dochtertje van mij, dat neem ik met n mee". Gaat de Sovjet-Unie een cul turele revolutie tegemoe vraagt De Groene zich a Want Chagall mag wee Nabokov wordt weer Rui sisch en in de provincii vinden belangrijke theatd voorstellingen plaats. Voi gens het blad is er eerdi sprake van een passu wachten dan van een actie ve opleving. „Vroeger wart er ook hervormingen, mal hoe snel waren die niet we voorbij zonder dat de vi wachtingen uitkwamen? Al leen de angst voor nieuwe repressie bleek gerechtvaar digd". De Groene noemt Mian Vice het meest melancholie ke tv-programma dat er staat. „Het kenmerk 1 deze Amerikaanse politie rie is niet het verguisde weid en niet de schaamtelo ze hoeveelheid vrouwel if. bloot, het is de diepe zud van Don Johnson. De zucht die al het leed van de wereW omvat". Martin Ros vertelt nog over de Tour de France Net als in Hervormd Nedef land. En De HP. DICK HOFDAM!

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4