„Lokale omroep prachtig middel om christelijk geluid te laten horen''' CcicLc kerk wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Qitiió&Qowiant Paus niet welkom in Sovjet-Unie omdat Vaticaan grenzen niet erkent FCLO: KERKEN MOETEN ER MAAR AAN WENNEN ER GELD VOOR OVER TE HEBBEN Bonifatiuskapel in Dokkum heropend Orthodox protest tegen opgravingen Vloot en vlag Alen toe zon. donderdag 23IUU 1987 PAGINA MOSKOU De Sovjetunie heeft paus Johannes Paulus II niet uitgenodigd voor een be zoek aan het Tand omdat het Vaticaan weigert de grenzen van de Sovjetunie te erken nen. Aldus de voorzitter van de raad voor religieuze aange legenheden in de Sovjetunie, Konstantin Karchev. Tijdens zijn reis door Polen vorige maand sprak de paus een aantal maïen zijn teleur stelling uit over het feit dat hij niet aanwezig mocht zijn bij de viering van zeshonderd jaar christendom in de Sovje trepubliek Litouwen. Hij had geen officiële uitnodiging uit Moskou gekregen. „We zijn bereid met elke reli gieuze organisatie een dialoog aan te gaan", aldus Karchev, „maar het moge bekend zijn dat het Vaticaan onze staats grenzen niet accepteert en dat ook voortdurend verkondigt. U moet toegeven, is het mak kelijk gasten in huis te halen die je niet als de heer des hui zes erkennen?" Karchevs verklaring kwam na een vraag van dr. Harvey Cox, hoogleraar theologie aan de universiteit van Harvard, waarom de paus afwezig was bij de viering van 600 jaar christendom in Litouwen. Het gesprek van beide heren was te lezen in de jongste editie van het weekblad Moskow News. Het Vaticaan heeft tot nu toe steeds geweigerd de inlijving in 1940 van Litouwen en de twee andere Baltische repu blieken Estland en Letland bij de Sovjetunie officieel te er kennen. Het is voor het eerst dat een hoge Sovjetfunctiona ris een publieke verklaring heeft gegeven waarom de paus niet naar de Sovjetunie mag. De smaragd verliest zijn waarde niet bij gebrek aan lof Marcus Auralius CAPELLE a/d IJSSEL „Lokale omroep kan een uitstekende manier zijn voor de kerk om haar stem te laten horen. De verhalen die wij daarover horen bewijzen dat Bij voorbeeld over mensen die via de lokale radio tot geloof zijn gekomen". Fred de Jong (39) uit Cappelle a/d IJssel is een enthousiast verteller als hij het heeft over de lokale (radio)omroep. Hij is secretaris van de Federatie Christelijke Lokale Omroe pen (FCLO). Zelf heeft hij de smaak van het radio-maken pen (1 ook goed te pakken; hij ver zorgde onder meer kerkelijke programma's van de lokale omroep in Capelle en nu is hii bezig met vijftien uur zendtijd per week voor kerken en ge loofsgemeenschappen in Rot terdam. Zijn organisatie probeert de christelijke lokale omroep in ons land te stimuleren door. middel van adviezen, maar ook door concrete hulp te bie den (cursussen radio-maken) of door het geven van techni sche ondersteuning. Veel ker ken en particulieren weten de weg te vinden naar de FCLO; het aantal acitiviteiten groeit met de dag. Lokale omroep is in kerkelijk Nederland nog niet zo popu lair, constateert De Jong met spijt. Predikanten en kerke- raadsleden weten vaak nau welijks wat het precies is, laat staan dat ze een actief beleid voeren om als kerk een eigen geluid te laten horen. De Jong: „De lokale omroep moet niet worden verward met de regionale omroep. Die laatste is een NOS-zaak, met uitzen dingen via de ether. Lokale omroep gaat via de kabel en wordt gerund door vrijwilli gers uit de lokale samenle ving. De overheid betaalt er in principe niets voor. Via de gemeente kan een representa tieve organisatie een machti ging aanvragen voor de uit zendingen. Representatief wil zeggen dat de lokale omroep via haar bestuur of de pro grammaraad een goede door snee geeft van de bevolking, inclusief het scala aan organi saties, verenigingen en dus ook kerken. In de beginjaren, zo na 1980, kwamen op veel plaatsen initiatieven tot stand en vaak automatisch werden de kerken er bij betrokken. Want voor de „representativi- teitsverklaring" zijn die ei genlijk onontbeerlijk. Vaak werd de plaatselijke Raad van Kerken werd benaderd om een of twee zetels in te nemen in het bestuur of in de pro grammaraad. In de meeste ge vallen gebeurde dat ook wel. Maar in het bestuur zitten be tekent nog niet daadwerkelijk uitzenden. Door gebrek aan enthousiasme, gebrek aan deskundige mensen of ge woon door ongeïnteresseerd heid maken lang niet alle kerken gebruik van de moge lijkheden. Onze organisatie wil helpen de sprong te wa gen en technisch en eventueel inhoudelijk ondersteuning bieden om goede programma's te maken". In de studio van de lokale omroep in Capelle FOTO: PERS UNIE Kerken op de kabel in Den Haag en Leiden LEIDEN/DEN HAAG Vee! kerken in de regio Lei den en Den Haag zien mogelijkheden in de lokale om roep: De interkerkelijke stichting Moker huurt een half uur zendtijd per veertien dagen van lokale omroep Rijnland (Leiden en de Bollenstreek) en in Den Haag treft de WIOG, de Werkgroep Interkerkelijke Omroep 's-Gravenhage voorbereidingen om via de Haagse kabel omroep Lokatel begin volgend jaar met uitzendingen te beginnen. Moker herbergt vrijwel alle kerkelijke denominaties in zich; WIOG is een initiatief van de Haagse Gemeen schap van Kerken. Moker probeert voldoende man kracht en financien te krijgen om volkgend jaar eens per week uit te zenden. Om de techniek van het radio maken onder de knie te krijgen heeft via bemiddeling van de KRO een ervaren radiojournalist de vrijwilli gers van Moker geholpen. Omroep Rijnland verzorgt zelf ook een half uur per week een programma „geestelijk leven", maar doet dat zonder een relatie met de kerken. Vertegenwoordigers van beide kerkelijke omroepen hebben een zetel in het bestuur van de lokale omroep in respectievelijk Leiden en Den Haag. Ook in het Westland zijn de kerken, ver- engid in De Wekker, betrokken bij de lokale omroep. Kerkelijk Nederland zou haar geschiedenis loochenen als ook niet bij de lokale omroep de verdeeldheid zou toeslaan. De Jong: „Lang niet alle ker ken zijn aangesloten bij de plaatselijke Raad van Kerken of, zoals die ook vaak heet, het Convent van Kerken. Vooral de kleinere kerken staan daar vaak bewust bui ten. Je kunt denken aan de christelijke gereformeerden, de pinksterbewegingen, gere formeerden vrijgemaakt of een hervormde Bondsge- meente. Omdat die Raad vaak werd gevraagd als vertegen woordiger van de kerken, blijven die kleine kerken op heel wat plaatsen buiten schot. En het opvallende is dat juist vanuit die kleine kerken het enthousiasme voor de lokale omroep groter is dan vanuit bijvoorbeeld de Rooms-Katholieke Kerk, de Gereformeerde Kerken of de Nederlands Hervormde Kerk. Helaas gebeurt het nogal eens dat die kleine kerken en de grote niet op een lijn komen. Zo is ook de situatie ontstaan in Rotterdam, waar tien klei ne kerken vijftien uur kabel zendtijd huren op de lokale omroep om hun stem te laten horen en de kerken van het Convent verzorgen wekelijks anderhalf uur. De uitzendin gen van de „grote" en van de „kleine" kerken staan volko men los van elkaar". Als de FCLO bij dergelijke problemen wordt ingescha keld en dat gebeurt nogal eens probeert ze de kerken en kergenootschappen op een lijn te krijgen. Een beproefd middel is inmiddels het „Ca- Eelse model" geworden. Dat oudt in: Alle kerken, ge meenten en parochies, zoveel kerkgebouwen er in een be paalde plaats zijn, krijgen om beurten de wekelijkse zend tijd ter beschikking, minus een kwartier voor een infor matierubriek van alle kerken. Deze afspraak blijkt in de praktijk de meest haalbare, allerlei kerkelijke problemen worden zo omzeild. Het voor deel is bovendien dat alle ver schillende programma's bin nen h^t ene herkenbare ka der van kerkelijke uitzendin gen in de huiskamers ko men". De verscheidenheid in de uit zendingen is groot, zegt De Jong. „Je hebt kerken die De heer F. de Jong FOTO: PERS UNIE duidelijk werken op het uit dragen van het Evangelie door middel van uitzendingen zoals Feike ter Velde die voor de EO-televisie heeft. Ande ren proberen een kerkelijk magazine te maken, met nieuws en informatie. Ieder moet het op zijn eigen wijze doen, vind ik, maar technisch moeten de zaken in orde zijn. En dat is meestal een pro bleem: lokale omroepen heb ben vaak oude spulletjes ter beschikking, waarmee het moeilijk werken is". Maar als die techniek er is, plus de mensen die er mee weten te werken, dan biedt de lokale omroep voor de kerk unieke kansen, vindt hij. „Op sommige plaatsen worden heel persoonlijk getinte pro gramma's gemaakt, die enorm blijken aan te slaan. Mensen reageren bij tientallen op de uitzendingen. Soms is het no dig dat er een organisatie voor nazorg wordt opgezet. Dat zijn natuurlijk prachtige kansen voor de kerken. Radio dringt door alle muren heen, zeg ik altijd. Een kerkelijk programma komt bij mensen binnen van wie een dominee, een pastoor of een ouderling niet eens weet dat ze be staan". De kracht van lokale omroep is naar zijn oordeel de klein schaligheid. Luisteraars ken nen vaak de mensen die voor de microfoon staan, of die ze bij wijze van spreken morgen op straat of in de winkel te genkomen. Het Evangelie wordt vanuit een gebouwtje „om de hoek van de straat" verkondigd, niet zelden naar aanleiding wat er zich plaat selijk afspeelt. Mensen voelen zich daardoor sterk aange sproken. En als dan iemand die ze van de straat kennen zijn bekeringsgeschiedenis vertelt, dan komt dat op een heel indringende manier op de luisteraars over, zo blijkt' Steun De FCLO kan niet bestaan zonder financiële steun. Voor al uit de zogeheten evangeli sche kringen komen gelden binnen, het initiatief komt dan ook voort uit de Evange lische Omroep. „Sinds de offi ciële oprichting, een jaar gele den, hebben we geprobeerd van dat „tintje" af te komen. We zijn veel breder dan de EO-sfeer. We zitten met alle omroepen, inclusief de IKON, om de tafel, en ook met de landelijke Raad van Kerken, met het CNV, de Evangeli sche Alliantie en andere breed-christelijke organisa ties". Blijft de relatie met een orga nisatie als het CMP, het Christelijk Media Project, oor spronkelijk door de EO opge zet. Deze organisatie beschikt over middelen die ze onder meer via de FCLO ter be schikking wil stellen voor kerkelijke uitzendingen. „Maar we krijgen niet alleen middelen van die kant. We hebben vorig jaar een algeme ne actie gehad om technische uitrusting te kunnen kopen, die kerken van ons kunnen huren voor hun uitzendingen en we vragen een bijdrage naar draagkracht van mensen en groepen die, we helpen". De komende tijd gaat de FCLO drie complete radio studio's inrichten: in Rotter dam, Santpoort en waar schijnlijk ergens in Twenthe. „Kerken kunnen daar hun programma's komen maken met minieme, maar wel pro fessionele apparatuur. Want wij blijven zeggen dat tech nisch goede uitzendingen de eersts voorwaarde zijn om te worden gehoord". Via het CMP is sinds deze week een volledig uitgeruste tele visie-wagen, van de NOS gekocht, beschikbaar. „Tele visie via de kabel is nog lang niet algemeen, maar dat is een kwestie van tijd", vindt De Jong. Kerken kunnen de wagen met de nodige technici huren voor bepaalde projec ten. „Dat kost geld, ja, maar ik denk dat de kerken zich moeten realiseren dat lokale omroep een prachtig medium is, zowel voor radio als voor televisie. En ze zullen er aan moeten wennen dat ze voor dat doel geld moeten reser veren. Anders lopen ze straks nog meer achter dan vaak nu al het geval is". LÜTSEN KOOISTRA Senaatscommissie gaat praten met leiders electronic church WASHINGTON Diverse leiders van Amerikaanse elec- tronische kerken en evangeli satie-organisaties zijn bereid mee te werken aan een on derzoek naar de (financiële) praktijken van de predikan ten en hun organisaties. Aan leiding is het schandaal rond de praktijken van het echt paar Jim en Tammy Bakker. Senator J.J. Pickle, voorzitter van de subcommissie voor het toezicht op de belastingen, heeft elf televisiepredikanten gevraagd aan zo'n onderzoek mee te doen. Onder andere Billy Graham heeft gezegd mee te werken als ook Jerry Falwell, de man die de „Prai se The Lord"-organisatie heeft overgenomen van het gevallen echtpaar Bakker. Graham heeft laten weten dat hij altijd „een beetje zenuw achtig" wordt van overheids bemoeienis met godsdienstige zaken, maar dat hijgezien de gebeurtenissen bij PTL begrip heeft voor het standpunt van de subcommissie. Pickle schrijft in zijn brief dat de subcommissie met de evan gelisten wil spreken over de waarborgen die zij hebben ge schapen om te bereiken dat giften van particulieren aan het televisiestation en niet aan individuele personen ten goede komen. Giften aan de religieuze televisiestations ziin voor de belastingen aftrek baar omdat die worden gere kend tot de niet op winst ge richte organisaties. Hervormden hoeven na 1988 minder te betalen aan landelijke diensten LEIDSCHENDAM De Al- gemene Kerkvoogdijraad van de Nederlandse Hervormde Kerk vindt dat het quotum (verplichte afdracht van de plaatselijke gemeente voor het algemene kerkewerk) in 1988 en volgende jaren naar beneden moet. De verhoging met 11 cent per lidmaat c.q. dooplid in 1987 moet een tij delijke zaak zijn, aldus de raad in zijn zojuist verschenen jaarverslag over 1986. De raad stelt zich ten doel een goede financiële gang van zaken binnen de hervormde ge meenten te bevorderen. De moeilijke financiële situa tie van de landelijke organen van de hervormde kerk heeft de synode doen besluiten tot ingrijpende bezuinigingsmaat regelen. De raad is niet zo gelukkig met de discussie over bestuur en beheer binnen de her vormde kerk. Al in 1981 werd een werkgroep ingesteld, die de opdracht kreeg „nieuwe wegen" aan te geven „die kunnen leiden uit de thans bestaande en algemeen be treurde toestand van het be staan van drie onderscheiden vormen van beheer van her vormde gemeenten". De werkgroep kwam in 1983 met een tussenrapport en bood in {'uli 1986 haar eindrapport aan iet moderamen van de gene rale synode aan. Ondanks herhaald aandringen gaf het moderamen tot nu toe geen fiat voor de verspreiding van de rapportage, hetgeen nodig is voor een diepgaande be spreking in de kerk, aldus de raad. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de Generale Synode tot zendingspredikant voor de arbeid ten dienste van Instituto Internacional de Evangelizacion Avondo te Costa Rica G.A. Schreuders, kandidaat te Oegstgeest, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen en beroepen door de Generale Synode tot zendingspredikant voor de ar beid ten dienste van de predi kantsopleiding van de Iglesia Presbyteriana te Colombia drs. G. van Ek, kandidaat te 'Salamanca. Spanje. Aangeno men naar 's-Gravenmoer, part-time, J. van Beek, kandi daat te Sprang-Capelle. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oud-Beijerland drs. C. Burger te Zevenber gen, die dit beroep heeft aan genomen. Baptistengemeente Beroepen te Groningen-Z. G. Leuvenink te Almelo DOKKUM Zondag 16 augustus wordt in Dokkum de Boni fatiuskapel heropend. De eerste fase van de restauratie is kort geleden voltooid. De kapel wordt heropend tijdens een pontificale eucharistie viering, waarin voorgaan bisschop dr. J.B.W.M. Möller van Groningen, vicaris-generaal C.L.M. Grasveld van Groningen en pastor H. Peters van de parochie H. Martinus en HH. Boni- fatius en Gezellen in Dokkum. Tiidens de viering wordt het geheel gerestaureerde beeld van Bonifatius in de kapel ge plaatst. Het beeld staat nu nog op het Martelaarsplein in Dok kum. 's Middags heeft er in het Bonifatiuspark een kruisweg plaats, afgesloten met een lof. Bonifatius werd in hewt jaar 754 samen met ruim 50 gezellen in de buurt van Dokkum ver moord. Zijn lichaam werd aanvankelijk in de Sint Salvator- kerk in Utrecht bijgezet en later in het klooster Fulda, dat in 744 mede door zijn toedoen was gesticht. CAESAREA Onder druk van orthodoxe religieuze jo den is het archeologisch on derzoek in de antieke ha venstad Caesarea gestaakt. De leider van de opgravin gen, Robert Bull, verklaarde graag nog te zijn doorge gaan, maar dat hij tot stop zetting had besloten door de voortdurende tegenkanting van religieuze joden. Deze hebben vooral bezwaren wegens de grote kans dat tij dens het werk graven wor den geschonden. Tot stopzetting werd beslo ten toen gisteren betogers tegen de afgraving met bus sen naar de afgravingen verschenen wilden gaan. De- politie kon voorkomen dat de demonstranten ter plek ke verschenen. Buil heeft zestien jaar in Caesarea gewerkt en heeft een laag bereikt die terug gaat tot Byzantijnse tijden. Naar zijn zeggen is heeft hij geen sporen van joodse gra- van ontdekt. Israëlische grenspolitie bewaakte gisteren de plek waar Bull met zijn medewerkers tot gisteren aan het graven waren. Een vrijwilligster nam alvast een voorschot op het staken van de werk zaamheden, ze ging rusten in een kruiwagen. FOTO: AP HET is bemoedigend dat de eerste twee onder Amerikaj vlag varende Koeweitse tankers onder begeleiding van A: rikaanse marineschepen door de Straat van Hormoez de F zische Golf zijn binnengevaren, zonder dat Iran heeft tracht de doorvaart te verhinderen. Dat had Iran kunnen gen te doen met zijn langs de kust opgestelde Chinese 2 rups-raketten of de een paar mijl verder in dat gebied trouillerende fregatten en kanonneerboten, die al een i keren tankers hebben aangevallen. Het is echter zeer de vraag of Iran zich heeft latent schrikken door de op de Koeweitse tankers wappert Amerikaanse vlag. Indertijd heeft Iran zich door de „S; and Stripes" er ook niet van laten weerhouden de Am kaanse ambassade in Teheran ruim een jaar bezet en het plomatieke personeel gevangen te houden. Wat Iran oi twijfeld wél ontzag zal hebben ingeboezemd is de omvanj de slagkracht van de Amerikaanse vloot in het gebied vai Perzische Golf. NlET alleen de VS maar ook Frankrijk, Engeland en Sovjet-Unie hebben marineschepen gestationeerd bij de i gangsweg tot de Perzische Golf, de Straat van Horra Maar met achttien schepen beschikt Amerika er verre over de sterkste vlooteenheid. Daarvan begeleiden een k ser en twee fregatten de onder Amerikaanse vlag vare Koeweitse tankers. Mfar bij dat escorte zijn ook grote i gende radarstations betrokken, de Awacs, die zijn gesti neerd op vliegvelden aan de overzijde van de Perzische G in Saoedi-Arabië. En in de wateren vóór de Straat van 1 moez bevindt zich het Amerikaanse vliegdekschip Consü tion, waarvan de F-14 straaljagers in zeer korte tijd ter p| ke kunnen zijn indien Iran het konvooi zou aanvallen. De Amerikaanse minister van defensie heeft er voorts a twijfel over laten bestaan dat bij een aanval onmiddellijk hard zou worden teruggeslagen. Met de moderne elekti sche apparatuur die Amerika in het betrokken gebied hi gebundeld, is de kans zelfs groot dat een eventuele Irai aanval met succes halverwege zou worden onderschep! zou worden gevolgd door een vernietigende tegenactie, kaarten zijn nu anders geschud dan indertijd bij de bezeti van de Amerikaanse ambassade in Teheran, toen Washi ton niet over de mogelijkheden beschikte die diepe verni ring ongedaan te maken. Dat neemt niet weg dat de spanning in en rond de nog voortduurt, want de twee onder Amerikaanse vlag rende Koeweitse tankers bereiken morgen pas hun best* ming en moeten dan bovendien volgeladen langs dezel route nog terug. Vandaar dat ondertussen ook langs and wegen wordt getracht de kans op een desperate aanval i Iran op olietransporten van Koeweit dat door Teheran een bondgenoot van Irak wordt beschouwd te vermin ren. Dat is de belangrijkste reden waarom Koeweit ook bescherming heeft gevraagd van de Volksrepubliek Chi op het ogenblik de belangrijkste wapenleverancier van li Teheran zal het wel uit zijn hoofd laten Peking tegen ziek het harnas te jagen. HOEWEL Iran scherpe kritiek heeft geuit op de recente solutie van de Veiligheidsraad, waarin op Iran en Irak beroep wordt gedaan de al zeven jaar durende oorlog te ken, kan ook daar nog een gunstige invloed van uitga Irak zal wellicht niet ongevoelig zijn voor de aandrang i landen als Frankrijk (zijn belangrijkste wapenleverand en de Sovjet-Unie (waarmee het een vriendschapsverd heeft afgesloten), te meer daar het land herhaalde malen heeft aangeboden de strijd te staken. Het is niet uitgeslc dat Irak zijn aanvallen op Iraanse olietransporten in de zal beëindigen en dat Iran daar vervolgens een aanleidinj zal zien op zijn beurt de scheepskonvooien ook ongemoeii laten. Wat de olietransporten betreft kan de rust dan ter keren in de Golf, waar behalve Koeweit eigenlijk alleen 1 voor zijn olie-export nog afhankelijk is van vervoer schip. DE BILT (KNMI) Een de pressie koerst van IJsland naar Noorwegen. Een zwakke rug van hoge druk tussen een hogedrukgebied in onze omge ving en de genoemde depressie zorgt morgen tijdelijk voor een lichte verbetering van het weer. Af en toe schijnt de zon, het is bijna overal droog en de middagtemperatuur wordt on geveer 20 graden. Er staat een zwakke tot matige wind uit het noordwesten. Na morgen wordt tussen het lagedrukge bied in Scandinavië en een ho gedrukgebied op de Oceaan met een noordwestelijke stro ming koude lucht over de Noordzee naar ons land ge transporteerd. Het wordt dan vrij koel weer met enkele bui en, maar de zon zal zich wel wat meer laten zien. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavie en Dene marken: Vanuit het noorden afkoeling met enkele buien. Langs de westkust bewolkt en af en toe regen. Middagtempe ratuur tussen 15 graden in het westen en 21 graden in het zuiden, zaterdag kouder. Britse Eilanden: Wolkenvel den. In het noordoosten af en toe een bui, in het zuidwesten ook zon. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 21 graden in het zuiden. Benelux en noord-Duitsland. Af en toe zon, vooral meer naar het oosten enkele buien. Middagtemperatuur 18 tot 22 graden. Noordoost-Frankrijk, midden- en zuid-Duitsland. Half tot zwaar bewolkt. Enkele buien, mogelijk met onweer. Op za terdag wat meer zon. Middag temperatuur rond 21 graden. West-Frankrijk. Perioden met zon. Vrijwel overal drt Middagtemperatuur 19 tot graden. Alpengebied: Morgen voor melijk in het zuidoostelijke deelte nog enkele soms j regen- of onweersbuien. 0 rigens geleidelijk meer zon geen regen van beteke Middagtemperatuur in noorddalen tot 22 graden, de zuiddalen tot 27 graden Spanje en Portugal: Zoni maar in noordwest- en west-Spanie en zuid-Port ook bewolkt. Middagtempi tuur van 23 graden in noordwesten tot 35 gra landinwaarts in het zuiden Joegoslavische kust, noord- midden-Italië: Perioden zon. Vooral meer naar noorden enkele soms zw regen- of onweersbuien. Ti peratuur 25 tot 32 graden. Zuid-Italie-. Zonnig en warm. In de middag 33 tot graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Hu Min Amsterdam onweer 22 14 De Bilt onweer 21 15 Eelde regen 23 16 J Eindhoven regen 23 14 3 Den Helder onweer 22 17 lij Rotterdam rw.bew. 21 14 Twente mist 21 13 Vhssingen rw.bew. 21 15 Zd. Limburg regen 22 15 Aberdeen rw.bew. 16 10 Athene niet ontv. Barcelona h.bew. 24 19 Berlijn rw.bew. 25 15 Bordeaux I bew. 23 12 Brussel h.bew 22 12 Dublin wnw 02 m 20 11 Frankfort rw bew. 13 Genève rw.bew. 23 14 Helsinki onbew. 27 13 Innsbruck rw.bew. 23 15 Klagenfurt l.bew. 26 12 Kopenhagen rw.bew. 19 16 Lissabon rw bew Locamo rw bew Londen motregen Luxemburg mist n u -i Madnd onbew. 33 16 Malaga onbew. 30 18 Mallorca h.bew. 32 21 Malta niet ontv. Moskou onbew. 23 14 Milncben regen 22 13 Nice l.bew. 25 16 Oslo onbew. 30 15 Parijs l.bew. 21 11 Rome niet ontv. Split onbew. 34 22 Stockholm onbew. 27 13 Warschau l.bew. 25 15 Wenen rw.bew. 27 17 Zurich regenbui 23 15 Casablanca rw.bew. 25 20 Cyprus mist 31 23 Istanbul onbew. 35 23 Las Primas l.bew. 26 20 Beiroet niet ontv. Tel-Aviv onbew. 30 24 m ii 22 16 IL 18 13 1 17 11 jl

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2