Reagan positief over voorstel Gorbatsiov Vierdaagse Cursussen Fransen proberen kluis van Titanic te bergen Haagse sportvlieger belaagt De Ef teling Olieprijs daalt na veilige doortocht Amerikaans konvooi ntvoerd meisje ;er terecht Intocht Vierdaagse rechtstreeks op tv JChomeiny chter anslagen 'arijs MOSKOU AKKOORD MET DUBBELE NULOPTIE Natte Dag van het Paard Aiphense heffing op gemeentegarantie verboden Medicenter Nijmegen mag activiteiten uitbreiden Ccldóc <3owuvnt ©omo/nt Donderdag 23 Juli 1987 78e jaargang no. 23864 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64permm,kleint)es(. 0,45 per mm. Losse nummers f110. HET WEER Af en toe zon en bijna overal droog. Minimumtemperatuur ongeveer 12 graden, middag- temperatuur omstreeks 20 gra den. Zwakke tot matige noord westenwind. Zon op: 5.48; onder: 21.44. Scheveningen hoog water 3.14 en 15.51; laag water 11.22 en 23.42 uur. Zaterdag 15 augustus bij deze krant de special 1 kRDERWIJK Een achttienjarig /u* eisje uit Harderwijk dat gistermiddag itvoerd werd, heeft zich vannacht lf bij de politie gemeld. Uit haar ver- aring wordt niet duidelijk wat er pre es is gebeurd. Ze wil alleen kwijt dat de hele dag Harderwijk niet heeft tten. De politie vermoedt dat het; ie niet is ontvoerd, maar ge- ikt. Zij werd gisteren in een auto een buitenlands kenteken getrok- toen zij met haar zusje op straat In verband met de ontvoerings ak werden vannacht in Den Haag .^ree mannen en een vrouw gearres- erd, maar omdat het meisje verder an verklaringen wilde afleggen is het fetal weer in vrijheid gesteld. HILVERSUM De NOS-televisie zendt mor gen (Ned. 2 om 14.00 uur) rechtstreeks een twee uur durende reportage uit van de intocht van de Vierdaagse in Nijmegen. Voorafgaande aan het live-verslag wordt via Polygoon- en Journaal-archiefmateriaal een uur lang een impressie van de geschiedenis van de Vier daagse gegeven. Overigens is het wandelaars legioen de afgelopen dagen mede door de aan houdende regen fors uitgedund. Vielen na de eerste dag 716 lopers af, de tocht door het Land van Maas en Waal betekende gisteren voor 1395 deelnemers het voortijdige slot van de krachtproef. Dit betekent dat inmiddels zeven fjrocent van de gestarte deelnemers is afgeval- en. Pag 9: „Hartstikke leuk, zolang je maar geen blaren krijgt" De mini-onderzeeër „Nautile" wordt van boord gehesen, voor de expeditie naar het wrak van de Titanic. foto:ANP PARIJS Aan boord van het Franse on- derzoeksschip Nadir, voor de kust van Newfoundland, worden de laatste voorbe reidingen getroffen voor een poging de kluis te bergen van de Titanic, het luxe passagiersschip dat op 15 april 1912 ver ging- Voor de expeditie zijn 54 dagen uitgetrok ken. De kosten van de operatie belopen ruim vier miljoen guilden. Dat bedrag is bijeengebracht door een groep onbekende investeerders. Over de inhoud van de kluis van de Titanic doen de wildste ver halen de ronde. Gesproken wordt over een grote hoeveelheid juwelen, een goud schat en voor miljoenen aan juwelen. Vol gens anderen bevat de kluis in het beste geval de persoonlijke bezittingen van de passagiers. De bergers zijn van plan even tuele vondsten aan een museum te schen-' ken, maar dat kan de protesten tegen de bergingsoperatie niet verstommen. „Geen enkel goed en belangrijk museum zou ma teriaal willen hebben dat is geroofd uit een graf. Een dergelijke plundering is de smakeloosheid ten top gedreven", aldus een van de tegenstanders. W, ANWB-lijn voor informatie over noodweergebieden DEN HAAG - De ANWB heeft een speciaal tele foonnummer met zes lij- ,t jnen opengesteld voor va- kantiegangers die meer c willen weten over de situ atie in het door noodweer getroffen Noord-Italië, j' Zwitserland, Oostenrijk en qZuid-Duitsland. Het num mer is 070-262131. Op deze speciale lijn wordt Jïde laatste informatie over "■de wateroverlast ingespro ken. De informatie betreft vooral de campings en te lefoon- en treinverbindin- .5: Getroffen Neder- landers weg uit Oosten- t{frijk lii ilti (Van onze correspondent Bob van Huët) ARIJS De Franse premier Ihirac heeft sinds begin juni >n geheim rapport van zijn eheime dienst DST in handen raarin staat dat imam Kho- leiny persoonlijk groen licht eeft gegeven voor de serie omaanslagen in Parijs, vorig ör september. Dat wordt anmorgen gemeld door de tanse krant Libération, die nkele passages uit het „top- »heime"document publiceert, tank zij een informant, een ikere Lofti, zou de DST in- icht hebben verkregen in de rganisatie achter de aansla- in, waarbij 15 doden en meer an 200 gewonden vielen. De acties werden volgens het rap- bit bekokstoofd door een „Is- imitische Raad", waarin on- fer meer de Iraanse premier Ali Khamenei en de gedood verfde opvolger van Khomei- njf, ayatollah Montazeri zitting lebben. De laatste is belast met „de export van de islami tische revolutie". De voorstel en van de raad worden voor- elegd aan Khomeiny, die ze an persoonlijk middels een fatwa" of religieus decreet ft goedkeuren. Via Libanese fèligieuzen wordt daarna de „Hezbollah" ingeschakeld voor feitelijke organisatie van terreuractie. De Iraanse Gordji om wie de iiidige ambassade-oorlog pait zou een controleren- e rol hebben gespeeld. lond sterft aan Parvoziekte «ffiSTERBORK In Wester- bork is bij een twaalfjarige La brador de gevreesde Parvo ziekte, een virusinfectie, ge constateerd. De hond is daar aan gestorven. Hondenbezit ters wordt aangeraden om honden die niet tegen Parvo geënt zijn alsnog een injectie te laten geven. De ziekte is erg besmettelijk en de kans bestaat daarom dat ook andere hon den in Westerbork het virus hebben opgelopen. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft positief gerea geerd op uitlatingen van Sovjet-leider Mi- chail Gorbatsjov, dat hij akkoord gaat met de zo genoemde dubbele nu loptie. De woordvoer der van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, noemde het voorstel van Gorbatsjov om alle raketten voor de korte re en middellange af stand uit Europa en Azië terug te trekken een „bemoedigende stap naar een definitief akkoord en een moge lijke top" tussen presi dent Ronald Reagan en Gorbatsjov. Ook in West-Europa is tevre den gereageerd. De voorstellen van Gorbats jov waren vervat in een in terview met de Indonesi sche krant Merdeka. Vol gens Fitzwater zal overi gens pas uit het definitieve voorstel in Genève blijken of Moskou nog bepaalde voorwaarden aan zijn aan bod verbindt. De verwach ting is dat bij de onderhan delingen in Genève, die al enige weken vastzitten, nu weer voortgang kan worden geboekt. De VS hebben in Genève voorgesteld alle raketten voor de middellange en kortere afstand zowel uit Europa als uit Azië te ver wijderen. Moskou wilde aanvankelijk in Azië hon derd kernkoppen voor de middellange afstand hand haven. Ook de VS zouden honderd van dergelijke koppen mogen opstellen op het eigen grondgebied. Die voorwaarde heeft Gorbats iov nu laten vallen. Gor- oatsjov eiste niet, zoals on langs een Russische onder handelaar wel deed, dat ook gesproken zou worden over de kernwapens van de Amerikaanse vloot en op bases in de Stille Oceaan. „We hopen echter wel dat deze (nucleaire macht) ten minste niet toeneemt", al dus de partijleider, die ver der pleitte voor beperking van de onderzeeboot-oor logsvoering en voor een ak koord over beperking van de wederzijdse vlootbewe- gingen. Pag. 5: Gorbatsjov effent pad naar In de loop van de middag klaarde het op, maar gister morgen had het er nog alle schijn van dat de Dag van het Paard op de renbaan Duin- digt in Wasse naar in het wa ter zou vallen. Het traditionele evenement werd geteisterd door regen, die hier en daar grote plassen vormde. Pag 11: Dag van het Paard, dag van Lester McGarrity foto: milan konvalinka Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teleloonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den fiijn had geen heffing mogen vragen voor het verlenen van ïmeentegarantie voor nieuw- ftwwoningen. Met deze uit maak heeft het Gerechtshof R. Zwart uit Alphen in het ge lijkgesteld die tegen deze hef fing een beroepsprocedure was begonnen. Alphen zal cassatie aantekenen bij de Hoge Raad. Alphen besloot in 1983 een be- 1 drag van 103 gulden te heffen °P het verlenen van gemeen tegarantie. Daarbij werd geen onderscheid gemaakt tussen bestaande en nieuwbouwwo ningen. Tot voor die tijd hoef den eigenaren van nieuw bouwwoningen een dergelijke heffing niet te betalen, maar dat achtte Alphen niet recht vaardig. Onder druk van het rijk moest Alphen de nieuwe regeling echter in 1985 intrek ken. Het Alphense besluit zou in strijd zijn met wettelijke be palingen. Ondertussen had een groot aantal Alphenaren be roep aangetekend tegen de heffing. Mocht de gemeente Alphen nu ook bij de Hoge Raad de zaak verliezen dan kan dit betekenen dat de be dragen moeten worden terug betaald. Daar komen ongeveer 90 Alphenaren voor in aan merking. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het commerciële „medicenter" van de uroloog dr. J. Boerema in Nijmegen mag zijn activitei ten bij wijze van experiment per 1 januari uitbreiden. Dat betreft in het bijzonder het diagnostisch onderzoek ten behoeve van huisartsen. Ook de poliklinieken van de ziekenhuizen in de wijde omgeving van Nijmegen hebben gisteren toestemming gekregen vanaf dat tijd stip hun activiteiten in dezelfde zin uit te breiden. Een en ander is een uitvloeisel van een besluit dat staatssecreta ris Dees van volksgezondheid gisteren heeft genomen. Het be sluit zal vrijwel zeker leiden tot een toenemende concurrentie strijd tussen de Boerema-klinieken, die financieel verbonden zijn met het Vendex-concern (V en D-warenhuizen) en de zie kenhuizen. De toestemming die de staatssecretaris „Nijmegen" verleende, teldt, aldus een woordvoerder van Volksgezondheid, „uitdruk- elijk niet voor de Boerema-kliniek in Den Haag". De reden daarvan is dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland niets voor een dergelijke uitbreiding van medische activiteiten voe len. De woordvoerder voegde er nog aan toe dat Dees, als de provincie minder afwijzend zou zijn geweest, de toestemming wel graag aan Den Haag verleend zou hebben, gezien „zijn voor keur voor een meer marktgerichte benadering van de gezond heidszorg". Het provinciaal bestuur van Gelderland had in een uitvoerig ad vies er bij Dees krachtig op aangedrongen Nijmegen meer arm slag te geven. De adviezen van provinciale besturen hebben in de Wet Ziekenhuis Voorzieningen, waaraan de twee huidige Boerema-klinieken hun bestaansrecht ontlenen, een doorslagge vende functie gekregen. „Daarop is het besluit van de staatsse cretaris gebaseerd", aldus de woordvoerder. Doel van het experiment is te bekijken in hoeverre door concur rentie niet alleen de doelmatigheid van de gezondheidszorg kan toenemen, maar ook de kosten kunnen dalen. Patiëntenvereni gingen hebben veel kritiek op de manier waarop de traditionele poliklinieken draaien, vooral op de lange wachttijden. In de me- dicenters van Boerema komen nauwelijks wachttijden voor en blijken verschillende vormen van medisch onderzoek op één plek uitgevoerd te kunnen worden. Madonna niet meer op gratis poster DEN HAAG Het Esveha Ryam concern stopt met de ver koopstunt om via de detailhandel een nieuw soort tipp-ex te slij ten door er een gratis poster van de superster Madonna bij te geven. De advocaten van mevrouw Madonna Louise Checcone en van Verkerke Productions, welk bedrijf de wereldwijde rechten heeft op Madonna-posters, zouden anders vandaag in een kort geding voor de Haagse rechtbank hebben geëist dat Es veha de actie zou staken. Tussen beide partijen is afgesproken dat Esveha de winkeliers maandag per brief vertelt dat de ver koopstunt met onmiddellijke ingang wordt afgelast. Elke over treding na maandag kost 10.000 per dag en 500 gulden per wege- geven poster. Madonna, die op 25 en 26 in de Rotterdamse Kuip optreedt, en haar zaakwaarnemers beraden zich nog op een mo gelijke schadeclaim. DEN HAAG De rijkspolitie dienst luchtvaart heeft gis teren tegen een 31-jarige sportvlieger uit Den Haag proces verbaal opgemaakt omdat de man zondagavond veel te laag over het recreatiepark De Efteling heeft gevlogen. De bezoekers van het park zouden daarbij de stuipen op het lijf zijn gejaagd. Volgens getuigen dicht in de buurt van de nieuwe attractie van De Efteling, i kwam de Hagenaar tot tweemaal toe zeer de Pagode, waarmee mensen in een afgesloten platform tot een hoogte van ongeveer zestig meter worden gebracht. De vlieger zou zo laag hebben gevlogen dat hij voor de boven de bomen uitkomende Pagode heeft moeten uitwijken, waarna hij het gevaarte op enkele tientallen meters pas seerde, aldus de politie. In de Pagode bevonden zich op dat moment 110 mensen. De vlieger ontkent dat hij zo laag ge vlogen heeft. In zijn verklaring zegt hij op een hoogte tus sen de vierhonderd en vijfhonderd meter boven het park te hebben gevlogen. De minimum vlieghoogte boven gebie den waar zich een mensenmenigte bevindt is duizend voet (300 meter). Boven gebieden zonder aaneengesloten bebou wing mag op een hoogte van 500 voet (150 meter) worden gevlogen. De vlieger had zondag in De Efteling meege werkt aan de opnamen van het programma Sterrenslag. Pentagon-woordvoerder Robert Sims wijst op een kaart van de Perzische Golf en de Straat van Hormoez tijdens een bijeen komst over de operatie „Vastberaden voornemen". MANAMA Het eerste deel van de Amerikaanse ma rine-operatie „Earnest Will" (vastberaden voornemen) in de Golf is zonder problemen verlopen. De eerste twee onder Amerikaanse vlag varende tankschepen van Koeweit, begeleid door drie Amerikaanse marine schepen, zijn gisteravond de Straat van Hormoez onge stoord doorgevaren. Iran maakte geen aanstalten zijn Zijderups-raketten aan deze zeeëngte in te zetten, noch werden andere vijandelijke acties on dernomen. De Amerikaanse oorlogsbodems en gevechtsvliegtui gen hadden de opdracht als eerste het vuur te openen bij aanwij zingen voor een aanval van Iraanse zijde. De doortocht van de gas- en olietanker „Gas Prince" en „Brid- geton" is ook door de internationale oliehandel met belangstel ling gevolgd. De opgelopen spanningen in en rond de Golf had den in de afgelopen weken de prijs van een vat (van 159 liter) olie met ongeveer vier gulden doen stijgen. Maar toen eenmaal bekend was dat de escorte de Straat van Hormoez veilig gepas seerd was, trad onmiddellijk een lichte koersdaling in. De escorte wordt overmorgen verwacht in de grootste Koeweit se oliehaven al-Ahmadi. Op het bijna duizend kilometer lange traject worden de gebieden waar Iran militair actief is zo veel mogelijk gemeden. Khomeiny's opvolger Ayatollah Montazeri heeft gezegd dat zijn land in de Golf de „overheersende macht" zal worden en de Amerikanen uit het gebied zal verdrijven. Daarentegen ver klaarde de Iraanse president Ali Chamenei dat Teheran geen enkel schip in de Golf zal treffen, indien Irak een einde maakt aan aanvallen vanuit de lucht op Iraanse tankers. De resolutie van de Veiligheidsraad die oproept tot een einde aan de Golfoorlog is door Irak officieel aanvaard. Iran daarente gen, acht zich niet aan de resolutie gebonden. Volgens Teheran hebben de VS de strekking van de resolutie zelf als eerste ge weld aangedaan door hun militaire escorte van de twee tank schepen. Hele horden Leidenaren en inwoners van de „om geving" - van Leiden tot Hoek van Holland en van Den Haag tot bijna Rotterdam - sjokken vier da gen voort door de wijde omgeving van Nijmegen. Ze verrichten er de jaarlijkse uitputtingsslag te voet. De Vierdaagse beheerst dan ook de kolom men van de Leidse Courant en geen wonder dat de redactie, zetelend in de Leidse-Courant-dubbeldek- ker, sterk de aandacht van de deelnemers trekt. Ie dereen, die maar praten wil kan er zijn zegje doen, over „hoe lang het was en hoe ver" en over de bla ren, die de schoenen uitrijzen. En vindt u, net als wij, dat vier dagen, laat staan één dag, te kort is om een krant goed te leren kennen, vul dan de bon in. Maak er een - gratis - Veertiendaagse van. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters:1 Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1