Oasevos houdt de paalzitters wakker Vakantiepret in en rond het Bollenbad Hulp Horst en Vliet ook in weekenden vaak gevraagd IMil dagpuzzel LEIDEN OMGEVING ficidacSowuwt I Zomerfeest Swetterhage ZOETERMEERSE HANDEL; GEEN AFVALVERWERKINI WERELDKAMPIOENSCHAP STEUNT OP 27-MC'ERS AL EEN UITVALLER DONDERDAG 23 JULI 1987 PAGINA aan tafel Potage Parmentier (aardappelsoep) vis-groen tesalade met brood kopje koffie Voor twee personen heeft n nodig: 1 teentje knoflook, ui, 10 g margarine, liter water, 250 g aardappelen, 1 bouillontablet, 1 wortel, 1 plak gekookte ham, selde rij, zout, peper, 1 lepel zure room of koffiemelk; 2l/t dl water, zout, peterse lie, dragon, dille, 250 g ver se gedopte of diepvries doperwten, 1 ei, half krop je sla, 1 lepel mayonaise, 1 lepel zure room, 2 lepels yoghurt, peper, 2 augur ken, 1 tomaat; voldoende (stok)brood en boter, 2 kopjes koffie. Wrijf een pan stevig in met het aangesneden teentje knoflook en fruit er vervol gens in de margarine de ge snipperde ui lichtbruin in. Voeg water, geschilde en in vieren gesneden aardappe len, bouillontablet en gelijke schijfjes wortel toe en laat de massa twintig minuten ko ken. Stamp de gare aardap pelen voor ongeveer de helft fijn. Voeg de kleingesneden ham en fijngeknipte selderij toe en maak de soep op smaak af met zout en peper. Roer er van het vuur de zure room of koffiemelk door. Breng het water aan de kook met zout en verse of ge droogde kruiden, leg er de vis in en laat hem op een klein vuur gaar worden. Re ken tien minuten voor verse vis en vijftien voor die uit de diepvries. Kook de doperwten in vier minuten gaar in weinig wa ter met zout. Kook het ei hard in acht minuten. Laat de gewassen slablaadjes in een vergiet uitlekken. Meng een sausje van mayo naise, zure room, yoghurt, zout, peper en fijngeknipte groene kruiden (dezelfde als voor de vis). Schep de afgekoelde vis, doperwten, stukjes augurk en saus luchtig door elkaar. Leg de massa op een schotel die bedekt is met sla en gar neer haar met ei en tomaat. Geef er brood en boter bij en een kopje koffie na. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 24 juli waargenomen door apotheek Zuid- West in Leiden en apotheek Linnaeus In Leiden. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Dlaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- huis). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen- alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. S.O.S.-OIENST Telefonische hulp dienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht be reikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tel. 123942; spreeku ren ma. en dl. 10.00-12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Leiden. Leiderdorp. Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg. Voorschoten. Warmond en Zoetecwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSUEDEN Koren brugsteeg 2. tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u., do. 18.30-20.00 u. TRAPPUZZEL In elk vakje dient een letter te wor den Ingevuld, waardoor zowel hori zontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 advies; 2 zijden stof; 3 bijwoord; 4 onderdeel v.e. dansfiguur; 5 zangstem; 6 graag; 7 heilwens; 8 familielid. Oplossing jeeu 8 Allies L :simbb6 g '.ueejdos s Isedsuep V !6ousie iseiib z ipsBJ i ZOETERWOUDE Swetterhage, de woon- en leefgemeenschap voor verstandelijk en lichame lijk gehandicapten in Zoeterwoude, viert komend weekeinde het hoogtepunt van het zomerpro- gramma. Vrijdagmiddag om twee vindt een cir cusvoorstelling door en voor de bewoners van Swetterhage plaats, waarvoor ook de buren zijn uitgenodigd. Vrijdagavond is er een grote feesta vond met het bekende duo Circus Custers. Het optreden begint om half acht en de toegang be draagt/2,50. Ook de Caraïbische band Ritmico Especial zal een optreden verzorgen. Zaterdag staat in het teken van het lunapark waar ook de inwoners van Zoeterwoude welkom zijn. Van 10.00 tot 17.00 uur is er van alles te beleven op het voormalige handbalveld langs de Zuidbuurt- seweg. De toegang bedraagt 2,50; attracties zoals de draaimolen en de botsauto's kosten twee kwartjes per keer. Bestemmingsplan Vlietland gedeeltelijk goedgekeurd DEN HAAG/ZOETERWOUDE Zoeterwoude moet het gebied ten oos ten van de jachthaven in het recreatie gebied Vlietland duidelijk de bestem ming geven van kampeerterrein. Pas als dat is gebeurd, kan het nieuwe be stemmingsplan volledig door gedepu teerde staten worden goedgekeurd. GS wijzen erop dat de gemeente Zoeter woude de intentie heeft om een kam peerterrein naast de jachthaven aan te leggen. B en W zullen bij realisatie geen vergunning kunnen geven als dit niet specifiek staat aangegeven in het bestemmingsplan. Het terrein heeft nu de bestemming recreatie. De rest van het bestemmingsplan is wel goedge keurd door GS. Alkemade: geen extra kosten door Basisgezondheidsdienst ALKEMADE Deelname aan de de Regionale Basisgezondheidsdient in de Leidse regio kost Alkemade geen extra geld. Het bedrag dat de gemeente nu :wijt is aan de op te heffen Schoolart- endienst wordt in de toekomst geheel bestemd voor de Basisgezondheids dienst. Daarbij wordt uitgegaan van uitsluitend verplichte taken, aangevuld met „Hulp bij rampen". Zonder lasten verzwaring voor de gemeente komen zodoende meer diensten en voorzienin gen ter beschikking van de inwoners van Alkemade. De gemeenteraad van Alkemade nam de principebeslissing om deel te nemen in een op te richten Regionale Basisge zondheidsdienst in de Leidse Agglome ratie in april. Over de definitieve plan nen en de financiële consequenties ver gadert de raad op 31 augustus. Aange zien een aanvraag voor rijkssubsidie vóór 1 september 1987 bij het ministerie van WVC moet zijn, zal het raadsbe sluit diezelfde avond nog naar Den Haag worden gebracht. De raadscom missie welzijn wijdt op 18 augustus een speciale vergadering aan deze zaak. In de basisgezondheidsdienst voor de Leidse Agglomeratie (Zuid-Holland Noord) zullen de volgende gemeenten gaan samenwerken: Alkemade, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Koude kerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Voorschoten, Woubrugge, Zevenhoven en Zoeter woude. c ZOETERMEER Een nieuwe afvalverwerkin| stallatie voor Zuid-Holland moet niet in Zoeten D( Dwarstocht-Oost komen. Dat vindt het bestuur va -d Raad voor Handel en Industrie in Zoetermeer. Hein stuur verwoordt deze mening in een brief aan he, ig meentebestuur van Zoetermeer en aan het college \i Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De i i vreest, dat de afvalverwerkingsinstallatie de ont na kelingen van het industrieterrein Lansinghage en terhage zal belemmeren. Wel geschikt vindt de i |e de locaties Leiden Roomburg en Leidscher ie Noord-Oost. De locatie Leidschendam Zuid-Oost de Raad minder geschikt, maar toch wel aanvj baar. Overigens vraagt de Raad zich af of er uil ij tend uit deze vier locaties moet worden gekoze stelt voor kleine gemeenten in Zuid-Holland in sta p stellen een locatie op hun grondgebied aan te me u' voor plaatsing van een afvalverwerkingsinstallati| NOORDWIJKERHOUT Vijftien jaar geleden waren ze er ineens de „bakkies", waarmee je in verbinding kon komen met al die andere 27- MC'ers onder hun codena men als Lady Stofdoek, Lady Links en dus ook een Lady Rechts. En met mannen als IJzeren Hein, Blikken Henkie en Stalen Jopie. Bonzo was er ook een. Hij kwam uit Noord- wijkerhout en begon ille gaal terwijl zijn vrouw in tussen angstig voor het raam zat om te zien of de Eolitie er nog niet aan- wam. Nu werkt Huub Raaphorst intussen samen met diezelfde agenten. Tijdens de carnavalsoptocht, en als er halve of hele mara thons zijn van de NSL rijden de 27-MC'ers van Oasevos, zo als de vereniging officieel heet, met drie tot zeven wa gens mee. Zij geven een recht streeks wedstrijdverslag door naar de finishlijn. En zeven jaar geleden tijdens het eerste paalzitevenement kwam de eerste 27-MC'er genaamd Beer op zijn bromfietsie met zijn vrouw naar het Óosterduinse Meer en verzorgde voor ieder een die meeluisterde een di- NOORDWIJKERHOUT Het Wereldkampioenschap Paalzitten heeft zijn eerste uitvaller. Vanmorgen om kwart voor zeven stapte na 22 uur en 45 minuten de 48- jarige Simon Schenkel uit Hillegom af. Hij had pijn in zijn nek en keelpijn. De andere paalzitters zijn de eerste dag goed doorgekomen. De deelnemers aan het kampi oenschap hebben zich niets aangetrokken van het slech te weer dat vooral gistermorgen maar ook vanmorgen over de Bollenstreek trok. Ook dit jaar is er weer veel publieke belangstelling. Er wordt even een blik op de paalzitters geworpen, maar verder wordt de aandacht al gauw gericht op de kermis die bij het meer is neerge streken of men verdwijnt in de bar in de grote tent. Het Subliek wordt op afstand gehouden door dranghekken het water. Zelfs familie en bekenden kunnen zo moei lijk met de deelnemers converseren. Ook is het niet toe gestaan om de paalzitters eten te geven. De verzorgers geven iedereen hetzelfde voedsel. reet commentaar. Drie dagen lang. Daarna nam de Oasevos het van hem over. In eerste instantie was het be doeld voor gehandicapten die zelf niet konden komen kijken maar al spoedig werd de taak van de 27-MC'ers veel ruimer. Ze bereiken met hun zender Harderwijk. Hoeveel mensen naar hun verslagen luisteren, is niet te schatten maar het moeten er heel wat zijn. Ook op de wereldomroep zijn ze te beluisteren. Vier dagen non stop wordt er door de bakkies gevraagd en gepraat. Er is ver binding met een bakkie in Vinkenveen waar ook paalzi- ten wordt georganiseerd zodat iedereen aan het Óosterduinse Meer weer hoe de stand van zaken bij de concurrentie is. En de laatste jaren hebben ook de paalzitters zelf de bakkies ontdekt. Verschillenden deel nemers hebben er zelf een aangeschaft of geleend en in de stille uren van de nacht praten ze met de Oasevos. Vaak worden ze via deze ra dio's uit een dieptepunt om hoog gepraat en dan gaat het weer even. En omdat de 27-MC'ers dag en nacht aanwezig zijn ontgaat hen niets. Ze zien de drukte overdag en de rust 's nachts. Ze zien een bus met veipleeg- sters en gehandicapten in rol stoelen aankomen voor Tinie Roos. En ze horen de waani deeën van de paalzitters als die een paar dagen zitten. Zo probeerde Frans Jansen hen vanaf de paal bloemen te ver kopen. Ze zien hoe soms een paalzitter vanaf tweeëneenhal- ve meter dodelijk vermoeid en overmand door slaap in het water tuimelt. Juist vanwege dit soort verha len werden ze in het begin nogal wantrouwig bekeken door de organisatie. Zelfs kre gen ze een soort zwijgplicht te genover de pers opgelegd. Maar nu is Oasevos geaccep teerd en er wordt zelfs van hen gebruik gemaakt. Ver moeiend is het voor de leden van de vereniging wel. Na die vier dagen paalzitten zijn de vaste medewerkers meestal aardig schor. Ze zin ook af hankelijk van vrijwilligers die hen komen aflossen. Als dat er te weinig zouden zijn, dan be staat de kans dat de zender de eerste dagen af en toe een poos uit de lucht is, want Huub Raaphorst en zijn medewer kers willen hun stem wat spa ren voor het weekend. Want dan wil de Oasevos in elk ge val weer dag en nacht in de lucht zijn. Leden van Oasevos gebruiken hun bakkie onder meer om de deelnemers aan het paalzitten "moed in te praten. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORSCHOTEN. De avond- en weekendhulp verlening die de stichting voor maatschappelike dienstverlening Horst en Vliet in 1986 heeft inge voerd, blijkt vooral in de weekenden hard nodig te zijn. Dat staat in het jaar verslag 1986 van Horst en Vliet. De stichting, die in december 1973 op particu lier initiatief werd opge richt, werkt voor inwo ners van Voorschoten, Leidschendam en Wasse naar. De formele vesti gingsplaats is Voorscho ten. De stichting is voor gezins- en bejaardenverzorging op werk dagen van 8.30 tot 17.00 uur bereikbaar, terwijl helpsters en verzorgsters 's avonds en in de weekeinden wacht hebben. Wat betreft het algemeen maatschappelijk werk is de stichting bezig 24-uursbereik- baarheid te realiseren in sa menwerking met stichting HOOP (Het Onmiddellijk Op vang Project). De bereikbaar heidstijden zullen dan worden: maandag tot en met vrijdag 9.00 tot 17.00 uur via Horst en Vliet en maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 9.00 uur en het hele weekend via de stichting HOOP. Plaatselijk werkt Horst en Vliet samen met andere hulp verleningsinstellingen, zowel professionele als instellingen van vrijwilligers. Voor thuis zorg (bejaarden, patiënten met psychosomatische klachten, terminale en psychogeriatische patiënten) wordt gezorgd in samenwerking met wijkver pleging en huisartsen. Over fi nanciering en bedrijfsvoering zijn er in Zuid-Holland-Noord vooral contacten met het Ri- agg. Dit in het kader van het overheidsbeleid, dat gericht is op decentralisatie, regionalise ring en privatisering. Binnen de instelling wordt de deskundigheid van de help sters en verzorgsters intern be vorderd door cursussen, groepsbijeenkomsten en the madagen. Ook aan externe cursussen kunnen zij deelne men. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Fanatiek wordt een partijtje tafeltennis gespeeld in het Bollenbad FOTO: HENK VAN DEN „Ha, ik ga lekker met mijn blote billen van de glijbaan vrijdag, dan ga ik tenminste lekker hard", roept een jon getje enthousiast naar zijn vriendje. „Wanneer is de at- letiektest?", wil een ander weten. „Schiet op joh, trut, we zijn al bezig met de wed strijd", voegt een jeugdige ta- feltennister haar tegenstand ster toe. Het is Recreaqua '87 in het Noordwijkse Bollenbad. Dat betekent vakantiepret voor vooral jong, maar oud mag ook mee doen. Vakantiepret in, op, onder of naast het wa ter. En of de zon nu staat te stralen aan de hemel of dat een grijze wolkenmassa zijn natte vrachtje lost om het buitenbad wat bij te tanken, er is iedere dag wel wat te doen op het terrein van het zwembad. Zijn de omstandig heden echt slecht, dan treedt een alternatief programma in werking met verven, teke nen en knutselen. Bij gebrek aan een aparte ruimte wordt dan gebruik gemaakt van de wandelgangen naast het bin nenbad. Wel even behelpen, maar och, alles heeft zijn charme, zo vinden kinderen en spelleiders. En die spellei ders zijn Leonoor Sleyser en Paul Alkemade. Beiden in middels student af en ge slaagd voor respectievelijk de Academie voor Lichamelijke Opvoeding en het CIOS. Vakantiebaan „Wij zijn begonnen met het organiseren van Recreaqua in 1985, op uitnodiging van de zwembaddirectie", vertelt Paul. „Het was ons opgeval len dat er eigenlijk op het strand niets meer op sport en spelgebied werd georgani seerd en hebben overleg ge pleegd met de direkteur van de V.V.V. Zo is het balletje gaan rollen en werd het or ganiseren van allerlei aktivi- teiten voor met name de jeugd op het zwembadterrein voor ons een leuke vakantie- baan". Een baan die zowel door Paul als door Leonoor zeer serieus wordt opgevat Leo noor houdt een heÜ boek werk bij van alle edities van Bijdrage: Marijke den Hollander recreaqua, zodat gemakkelijk kan worden teruggezocht welke spelen minder leuk ontvangen werden en welke juist weer wel. Voor weinig populaire spelletjes worden alternatieven gezocht. De ac tiviteiten die heel veel be langstelling trekken worden, als het mogelijk is, verder uitgebouwd. De vakantievierende jeugd vindt het allemaal prima. Slechts een entreekaartje ko pen om te gaan zwemmen en dan ook nog gratis en voor niks mee kunnen doen aan allerlei leuke dingen. Heel veel kinderen zien Paul en Leonoor dagelijks terug. „Zelfs zijn er kinderen die we ieder jaar weer terug zien", zegt Leonoor lachend. „Die komen speciaal naar het zwembad voor Recreaqua en niet om te zwemmen Buitenlandse kinderen heb ben kennelijk drempelvrees. ,tfet gebeurt echt maar spo radisch dat er een Duitsertje meespeelt Terwijl het toch echt allemaal niet zo moeilijk te volgen is. Die taalbarrière is waarschijnlijk toch net nog even te groot", meent Leo noor. Improviseren Het regenachtige weer van de afgelopen dagen heeft de vakantiepret in het Bollen bad wel enigszins gedrukt. Zelfs is het voorgekomen, dat het buitenbad ontruimd moest worden in verband met hardnekkige onweers buien. Recreaqua ging echter gewoon door. „Het is even improviseren", geeft Paul toe, „maar de kinderen weg sturen doen we niet". De dagelijkse aktiviteiten du ren normaal gesproken van 12.00 tot 15.00 uur, maar zeer- regelmatig zijn Paul en Leo noor nog tot een uur of in de weer. De tafeltenn wedstrijden bijvoorbeeld dinsdag liepen enorm uit. waren 32 deelnemers en is wel wat veel om op tvi wedstrijdtafels een toenn te laten spelen. Opvalle was de geringe belangstelt van de meisjes voor het tal tennisgebeuren. De heren en met 10 jaar hadden gein kig geen bezwaar tegen opnemen in hun geledel van twee meisjes, die and met z'n tweeën wel erg si uitgespeeld zouden zijn j weest. De „kleintjes" zijn i niet al te fanatiek en kunn vrolijk lachen om eigen andermans fouten. Als maar kunnen spelen wanti toeschouwer op de bank ve. velen ze zich snel. Een buu jongetje is dan, als het zo u komt, slachtoffer. Ook tranen en de bloedneus b ren bij de 'vakantiepret'. Bij de groteren wordt serie gestreden. De ongetraindt en ongeoefenden vallen ds al snel door de mand. Verb ten gezichten verraden aft toe de spanning. De zwei mers in het mudvolle bi nenbad hebben er geen b langstelling voor. Zij zijn het water al genoeg in bi element. Ook de bad mam» houden zich afzijdig. Zij be ben het druk met het ontv ken van rondvliegende bt len en het opspattende wati Recreaqua duurt nog tot J augustus. En al richten de tiviteiten zich in eerste i stantie op de jeugd tot 15 ju oudere bezoekers mogen c gerust meedoen. Zij hoevt niet persé met de billen bid op de glijbaan vrijdag, „ma het gaat wel degelijk ha der", zo verzekert Le En daar gaat het tenslotte <t in de glijbaanrace. Video-café In Magnifiosi aan de Ruis- hornlaan in Lisse wordt morgen een video-café ge-, houden. Aanvang 21.00 uur. Er zijn muziekvideo's te zien en te horen. Verzamelbeurs Het vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn houdt morgen een verzamelbeurs in de open lucht. Aanvang 10.00 uur. De beurs duurt tot en met 16.30 uur. Op de beurs is van alles te vinden onder an dere stenen en mineralen, vingerhoedjes, dinky-toys, oude boeken, postzegels en oud speelgoed. Verdere in lichtingen 02520- 17552. Fancy-fair In het activiteitencentrum Gading, Hoogmadeseweg 70 in Leiderdorp, wordt op vrijdag een fancy-fair gehou den tussen 11.00 en 15.00 uur. Er wordt zelfgemaakt houten speelgoed verkocht en zelf gekweekte planten en groen te. Verder is er een grabbel ton, een rommelmarkt en er zijn wedstrijden waarmee prijzen kunnen worden ge wonnen. Voor de inwendige mens is er een poffertjes kraam en een buffet met hapjes. Spuitbal De Stichting Jeugdrecreatie Sassenheim houdt zaterdag spuitbalwedstrijden op de Oosthaven in Sassenheim. De brandweer verleent mede werking. Aanvang 14.00 uur. eld Er wordt gespeeld met een uur. team van 6 personen wan van 5 spelers en een keep* De kosten voor deelname bi dragen /3,- per persoon, Ia schrijven kan tussen 13.301 14.00 uur op de Oosthava Er zijn drie categoriën: hert van 12 tot 15 jaar, heren va 16 tot 99 jaar en dames va 16 tot 99 jaar. De winnaai krijgen een bokaal. Spelencircuit Op het Katwijkse strand b het Zeepaviljoen vindt op terdag een spelencircè plaats. Iedereen kan met doen met American football speedplay, hockey en nc veel meer. Aanvang 14.11

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10