Herstel van rampgebied gaat dertig jaar duren Cddac Commit sraël test raket oor kernkop Israël ruilde wapens voor emigratie joden konvooi FS stoomt j >p naar "2 Straat van Hormoez Britse Lagerhuisleden geven zichzelf 22 meer salaris Delaire maakte beroep van bankovervallen getuigen spreken van zuipfeesten Politie Dusseldorf in schandaal verwikkeld Handgemeen bij terugkeer Afrikaners DOODSTRAF EÜITENLAND WOENSDAG 22 JULI 1987 PAGINA 5 ENÈVE Israël heeft met succes een rnraket voor de middellange afstand ge- obeerd, die in staat is belangrijke Arabi- e hoofdsteden te raken. Dit schreef gis- _>n het International Defense Review F)R) in Genève. Officiële kringen in de lerenigde Staten aanhalende, schreef het Specialiseerde tijdschrift dat de raket „Je- fcho" in mei een afstand van 820 kilome- t overbrugde alvorens in de Middellandse L te vallen. De raket zou speciaal zijn htworpen voor het dragen van een kern- p. Israël heeft bij herhaling gezegd dat t geen kernwapens heeft, maar atoom- fccialisten zijn van mening dat het land de [iderdelen voor zulke wapens heeft en iel kan monteren. Engelse politie vindt 16 oorlogsmisdadigers LONDEN Zestien vermeende oorlogsmisdadigers zijn opgespoord op adressen in Groot-Brittannië. Dat heeft het Britse ministerie van binnenlandse zaken bekendge maakt. Het ministerie noemde ech ter geen namen. Eerder dit jaar had een Schotse televisiemaatschappij een lijst opgesteld met namen van 34 oorlogsmisdadigers, die zich in Groot-Brittannip zouden bevinden. De meesten van hen dienden in de Tweede Wereldoorlog bij de Duitse troepen in de Sovjet-Unie. De Brit se justitie noemt de bewijsvoering tegen de zestien overigens nog erg onvolledig. Sovjet Sy: -Unie stuurt riër de ruimte in MOSKOU Van een lanceerbasis in Centraal-Azië is vanmorgen een Rus sisch Sojoez TM-3-ruimteschip gelan ceerd met aan boord een Syrische en twee Sovjet-kosmonauten. De Sojoez zal twee dagen in een baan om de aar de draaien, waarbij de Syrische kolo nel Mohammed Faris foto's zal maken van zijn land, bestemd voor geologisch onderzoek. De capsule zal vervolgens zes dagen lang worden gekoppeld aan het Sovjet-ruimtestation Mir, dat sinds februari door twee kosmonauten wordt bemand. Het is de eerste keer dat een Syriër een ruimtevlucht maakt. Syrië is de voornaamste bond genoot van de Sovjet-Unie in het Mid den-Oosten. WASHINGTON Israël heeft Iran wapens geleverd in ruil voor de emigratie van joden uit dat land. Dit blijkt uit een notitie van luite nant-kolonel Oliver North aan zijn superieuren. Het document kwam boven tafel tijdens de hoorzittingen over de Iran-Contra-affaire. Israël heeft altijd ontkend dat het lot van de joodse gemeenschap in Iran een rol heeft gespeeld bij zijn wapenleveranties aan Iran en gezegd dat het slechts de VS hulp heeft willen bieden bij de oplossing van de kwestie van de Amerikaanse gijzelaars in Libanon. Berichten over de ernstige vervolging van joden in Iran en hun vertrek uit dat land vallen in Israël onder de militaire censuur. Het aantal joden in Iran is sinds de val van de sjah gedaald van 80.000 in ianuari 1979 tot naar schatting 25.000 eind vorig jaar. Het is niet duiaelijk hoe de Iraanse joden het land verlaten. Formeel krijgen zij alleen toestemming naar het buiten land te gaan voor medische behandeling of voor familiebezoek, voor opgesteld dat zij hun bezittingen en geld in Iran achterlaten. Bankrover verliest hebben en houwen LONDEN Bankrover Roys- ton Hammond was bezig het geld bij elkaar te schrapen, toen zijn broek begon af te zakken. De verstopte camera in de betaalruimte filmde hoe het vitale kledingstuk tenslot te op zijn enkels hing. Een vermageringskuur bleek de 22-jarige voormalige dikzak noodlottig te zijn geworden. Hij kon met zijn medeplichtige aanvankelijk ontkomen, maar de politie ontmaskerde hem en greep hem later in de kraag. Hammond heeft zes jaar ge vangenisstraf gekregen. "(Van onze correspondent Gerard Kessels) [ORBEGNO Wie nog leeds van plan is naar joord-Italië op vakantie 8 gaan, doet er goed aan ven te bellen of zijn earn ing er nog staat. Rond it Como-meer dat in zes- j jaar niet zo hoog ge- aan heeft, zijn enkele gntallen lager gelegen jmpings ontruimd. Niet lleen in Como maar ook i andere vakantiecentra ind het meer, zoals in ecco, zijn de boulevards ings het water onderge- ipen. Rond het Lago [aggiore, ook een geliefd fbied bij Nederlandse alië-gangers, is de situa- i nog niet kritiek. Maar anneer de regenval (ortduurt, en de vooruit- chten zijn niet zo gun stig, kan daar snel veran dering in komen. De problemen concentreren zich vooral in de streek ten noordoosten van Milaan en in het gebied tussen Bolzano en Merano in Zuid-Tirol. Bij het wat verder naar het zuiden ge legen Gardameer zijn geen noemenswaardige problemen. Intussen is, vier dagen na de rampzalige wolkbreuken, dui delijk geworden dat de cata-, strofe in Noord-Italië veel gro ter is dan aanvankelijk werd aangenomen. Ook het doden tal ligt veel hoger dan eerst gemeld. Gisteren werden uit de puinhopen van een hotel in het plaatsje Taranto de lijken geborgen van nog eens 24 slachtoffers. Daarmee is het totaal aantal doden gestegen tot 58. Een onbekend aantal mensen wordt nog vermist. Medewerkers van het ANWB- steunpunt in Mendrisio (Zuid- Zwitserland) zijn vandaag op nieuw op pas gegaan naar het rampgebied, in de hoop hulp te kunnen bieden aan vastzit tende landgenoten. Mede als gevolg van het volslagen ge brek aan communicatie-mid delen, hebben zich nog geen Nederlanders gemeld. Maar uit verklaringen van camping- en hotelhouders in de getrof fen streek is gebleken, dat zich in de vallei talrijke Nederlan ders moeten hebben bevon den. Verloren seizoen De Noord-Italiaanse toeristen industrie lijdt door de ramp een miljardenstrop. „Dit sei zoen is verloren. Er komen al leen maar afzeggingen bin nen", zo zegt de eigenaar van hotel Margna in Morbegno, die momenteel overigens al zijn kamers heeft verhuurd aan de Italiaanse televisie. Morbegno is de enige plaats van beteke nis voor het streekcentrum Sondrio, dat in het hart ligt van het getroffen gebied. De gezichten van de militairen op het voetbalveld van Morbegno staan met de dag grauwer. Sinds zaterdag zijn ze onafge broken in de weer om met hun helikopters het gebied af te zoeken. Steeds minder vaak keren de helikopters met slachtoffers terug. In het mor tuarium van het ziekenhuis van Morbegno worden de lij ken geïdentificeerd. In de ka mertjes wachten de familiele den van de vermisten. Elke keer dat er een nieuw slacht offer wordt binnengebracht, herhaalt zich het pijnlijke tafe reel van de identificatie. De schattingen over de schade lopen uiteen van een tot twee miljard gulden. Burgemeesters in het rampgebied verwachten dat het dertig jaar zal duren voordat alle sporen van de ca tastrofe verdwenen zijn. Discussie De catastrofe heeft in Italië een zware discussie op gang gebracht. Terwijl de regering in het weer de grote boosdoe ner ziet, wijzen milieu-organi saties met beschuldigende vin ger naar de politici. De ramp komt op een moment dat in Italië het milieubesef sterk groeit. De catastrofe heeft de Italia nen er nog eens pijnlijk aan herinnerd dat er in hun land nog geen sprake is van enige ruimtelijke ordening. Er wordt lukraak gebouwd op plaatsen waar dat eigenlijk niet zou mogen. Gemeenteraden die het grote geld van het toeris me ruiken, ontbossen hele ge bieden om hotels te bouwen en skipistes aan te leggen. Voor de weinige geologen die Italië heeft was de ramp geen verrassing. In rapporten in 1969 en 1972 waarschuwden zij al voor zware aardverschui vingen in het gebied rond Sondrio. „In welk ander land had zo'n ramp kunnen gebeu ren dan in dat van ons, waar de verachting voor de bodem en het milieu het enige richt snoer is?", schreef gisteren on gewoon scherp „La Repubbli- ca". De krant wijst ook op de dwaasheid dat er in dit ge vaarlijke bergachtige gebied momenteel een autoweg aan gelegd wordt, die het record bedrag van 40 miljoen gulden per kilometer kost. Een bewoner van de benedenstad van Como maakte van de nood een deugd. Per kano begaf hij zich door de ondergelopen straten. Maar bij de koffieshop kwam hij toch voor een gesloten deur te liggen. lRDE woorden "jussen vs en iran n UJAIRAH In het [idden-Oosten houdt ie- ereen zijn adem in, nu wee Koeweitse olietan- ers onder Amerikaanse begonnen zijn aan en reis door de Perzische kif. De supertanker Gas •rince en Bidgeton licht- fen vanmorgen vroeg de inkers en zetten onder es- orte van Amerikaanse narineschepen koers naar de Straat van Hormoez, lie geheel door Iraanse Zijderups-raketten bestre ken wordt. De reis van de Arabische Zee naar Koe weit zal vermoedelijk 48 iwr duren. Iraanse zegslieden waarschuw den gisteravond, dat Teheran rich niets zal aantrekken van de VN-resolutie voor een wa penstilstand in het gebied, al liet de Iraanse VN-ambassa- deur Korassani doorscheme ren dat er ook positieve pun ten in de resolutie staan. Ko rassani: „Maar dat neemt niet weg dat de Amerikaanse inter ventie in de Golf een flagrante schending van de resolutie is. De escorte kan leiden tot een reer ernstige vijandige daad". De Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger reageerde met het dreigement dat de VS de Iraanse raketten tan de Straat van Hormoez zal Honderden Iraanse vrijwilligers voor het front in de oorlog met Irak hielden gisteren de gebruikelijke parade in Teheran. Tegelij kertijd demonstreerden sji'itische extremisten in Libanon tegen de Amerikaanse en Franse aanwezigheid in de Golf. Er werden vlaggen verbrand en poppen die president Mitterrand en presi dent Reagan moesten voorstellen werden vertrapt. Woordvoer ders dreigden met terreuraanslagen tegen Frankrijk. vernietigen zodra de raketten op het konvooi worden ge richt. Het grootste gevaar dat het konvooi vooral bij de passage van de Straat zou kunnen be dreigen zijn Iraanse zelfmoor- daanvallen met kleine rubber bootjes en fregatten. Gezien de enorme Amerikaanse marine- macht verwachten waarne mers niet dat Iran de vloot van de VS zal uitdagen met een aanval op het konvooi. De Franse regering besloot gisteren dat twee met Exocet- raketten uitgeruste fregatten later deze week twee Franse olietankers in de Golf gaan be geleiden. Het besluit kwam na een Iraanse aanval tien dagen geleden op het Franse schip Ville D'Anvers, die door de minister van buitenlandse za ken, Jean-Bernard Raimond, een „oorlogsdaad" is genoemd. Frankrijk en Iran ziin in een patstelling gewikkeld over de repatriëring van de staven van hun ambassades na de breuk in de diplomatieke betrekkin gen. Resolutie Arabische diplomaten hebben gisteren positief gereageerd op de oproep van de Veiligheids raad aan het adres van Iran en Irak om de vijandelijkheden onmiddellijk te staken en zich terug te trekken achter hun grenzen. Zij noemden het een eerste stap op weg naar onder handelingen tussen de twee partijen. Een woordvoerder van president Sadam Hoessein heeft de resolutie met instem ming begroet. In Moskou vertelde een offi ciële woordvoerder dat Sovjet leider Gorbatsjof een brief heeft gestuurd aan Reagan waarin hij instemde met een gezamenlijke actie van de su permachten om een eind te maken aan de oorlog, en met besprekingen „in welke vorm dan ook" over de Golfoorlog. LONDEN De leden van het Britse Lagerhuis nebben zich uitgesproken voor een verhoging van hun salaris met bijna 22 procent. Tegenstanders Wijzen erop dat de maat regel een golf van loonei sen zal uitlokken in het land, waardoor het anti- inflatiebeleid van premier Margaret Thatcher in het gedrang zal komen. Het salaris van de Lagerhuis leden stijgt van 18.500 pond (62.160 gulden) naar 22.548 pond (ruim 75.000) per jaar. De maatregel werd goedgekeurd met 407 tegen 34 stemmen. Thatcher zelf behoorde tot de 209 overige leden van het La gerhuis die zich onthielden van stemming. De stemming was vrij, hetgeen inhoudt dat de leden van het Lagerhuis zelf konden besluiten of zij voor of tegen de maatregel stemden, zonder richtlijnen van hun partij. De Britse Lagerhuisleden be horen tot de laagstbetaalde parlementariërs in de geïndus trialiseerde wereld, maar des ondanks maakte de voorge stelde salarisverhoging een verhit debat los. Christopher Mullin van de oppositievoe- rende Labour-partij verzette zich tegen de maatregel, omdat die naar zijn overtuiging niet te verdedigen is in een tijd, waarin de ambtenarensalaris sen niet meer dan drie tot vijf procent mogen stijgen. FLIP O \]S= W{®to WWEQ t>ivsea CA Miflütxtti TOT HET livi ■BÊBJt fUGÉKbKO Vb --. WEE tevl BEETJE. (Vervolg voorpagina) NICE De 26-jarige Delaire, alias Alex Abrard, heeft een serie inbraken en bankovervallen in België, Nederland en Frankrijk op zijn geweten, waarbij het er meestal geweldda dig toeging. Hij wordt er ook van verdacht in 1985 in het Zuidfranse Saint-Germain-de-Teil een gendarme te hebben doodgeschoten. Ook al vanwege de ernst van die laatste be schuldiging is het niet waarschijnlijk dat Delaire aan Neder land zal worden uitgeleverd. Delaire ontsnapte 8 februari van dit jaar samen met de Belgische gangster Robert Vanoirbeek uit de Lantin-gevangenis in Luik. Ze vluchtten naar Amersfoort, waar ze door de politie werden opgespoord. Met drie gijzelaars ging het in een wilde jacht door Nederland en België naar Kortrijk, waar de gijzelaars werden vrijgelaten. Delaire en Vanoirbeek wisten door een politie-blok- kade heen te breken, en ontsnapten. Daarna zijn ze waarschijnlijk twee keer in Nederland actief ge weest. Eerst op 9 april bij een overigens mislukte overval op een NMB-vestiging in het Zeeuwse Sluis, daarna op 29 en 30 april bij de overval in Valkenburg. Ondanks een internationaal opsporingsbevel werd daarna van geen .van de twee (tot afgelo pen maandag in Nice) meer iets vernomen. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Een speciale commissie van het open baar ministerie in de N oor drijn-Westf aalse hoofdstad Düsseldorf moet uitzoeken, wat er waar is van getuigenver klaringen over drinkgela gen en sexorgieën in een buitenpost van de Dilssel- dorfse politie. Op dit mo ment staan dergelijke ver klaringen van vier politie mensen nog lijnrecht te genover de ontkenning van de man die in 1985 chef was van dat bureau, hoofdinspecteur Volker Kurth. Het openbaar mi nisterie zal Kurth wegens het afleggen van een valse verklaring dagvaarden. De mogelijke schandalige toe standen in het politiebureau kwamen aan de orde tijdens een proces tegen twee agenten van dit bureau wegens moord. De twee, 25 en 29 jaar, worden ervan verdacht in augustus 1985 een 56-jarige werkloze man in een bos te hebben ge lokt en hem daar dood te heb ben geslagen met als motief roof. De beide politiemannen staken tot over hun oren in de schulden en waren aan alcohol verslaafd. Voor de rechtbank beschuldigen ze elkaar ervan, de dodelijke slagen te hebben toegebracht Dit proces duurt nog voort Veel meer opzien dan de ver klaringen van de verdachten over de toedracht van de moord hebben getuigen ge wekt met hun schilderingen van de toestanden in het be treffende politiebureau. Drankfeesten met daarbij drinkwedstrijden waren vol gens hen aan de orde van de dag. Nieuwe collega's die aan de zuipfestijnen niet wensten deel te nemen werden gepest en moeten rekenen op slechte beoordelingen. Plaats van handeling was volgens de ge tuigen een tot partykelder om gebouwde „ontmoetingsruim te". Enkele kranten die andere anoniem gebleven poli tiemensen hebben geinter- viewd, melden dat er ook sprake was van sexorgieën, van omkoping en van bruut geweld tegen onschuldige bur gers. JOHANNESBURG Op het vliegveld van Johan nesburg is het gisteren tot een handgemeen geko men, toen een groep Afri kaners terugkeerde van besprekingen met het Af rican National Congress (ANC). Woedende leden van de recht se Afrikaner Weerstandbewe ging (AWB) raakten slaags met een groep studenten, die hun steun aan de groep Afri kaners wilde betuigen. De po litie kwam tussenbeide om de partijen uiteen te drijven en stortte zich vervolgens op een groep verslaggevers, van wie er zes werden opgepakt. De mensen waar het om ging, de ongeveer 50 Zuidafrikanen die besprekingen hebben gevoerd met het ANC, was genood zaakt een persconferentie op de luchthaven af te zeggen. Die zal nu later deze week in Kaapstad gehouden worden. door Jo Wijnen WASHINGTON Om de een of andere reden worden de doodstraffen in Amerika altijd op merkwaardige tijdstippen voltrokken. Soms verneemt men op het vroege nieuws dat die morgen om vijf uur iemand is terechtgesteld. Toen dezer dagen een jongeman in Richmond (Virginia) naar de electrische stoel werd geleid, gebeurde dat om elf uur 's avonds. De voltrekkers van het vonnis zijn kennelijk niet gehouden aan collectieve arbeidsovereenkomsten. Onregelmatige werktijden zijn in hun stiel waarschijnlijk algemeen aanvaard Die avond stonden er tv- camera's voor de gevangenis. Een opgewonden verslaggever meldde dat het ieder ogenblik kon gebeuren. Aan de ene kant van de weg die langs de gevangenis liep, bevonden zich de nieuwsgierigen. Die stonden daar maar zo 'n beetje, want er was niets te zien. Trouwens, de lijkwagen met de ter dood gebrachte man verlaat meestal via een achteruitgang de gevangenis. Aan de overkant van de straat stond een handjevol demonstranten. Die waren tegen de doodstraf. Een mevrouw zei: „Mijn vader is enkele jaren geleden vermoord. Onze familie heeft zich tot het uiterste ingespannen om de doodstraf van de dader om te zetten in levenslang. Dat is gelukt. De doodstraf is iets verschrikkelijks Even later meldde de verslaggever met van opwinding overslaande stem dat het vonnis was voltrokken. Om precies elf uur en twee minuten. De verslaggever herinnerde ons eraan dat de dode jongeman ergens binnen in de gevangenis zes jaar geleden zijn buurvrouw had vermoord. Je went er nooit aan dat je van tijd tot tijd te horen krijgt, dat er weer eens iemand op de elektrische stoel is gezet. Je went er vooral nooit aan in een religieus land als dit, waar men van abortus en euthanasie niet wil horen, heel vaak op zeer goede gronden overigens. De Schepper wordt er in alle discussies over leven en dood bijgehaald. Niet wij mensen hebben over dat soort zaken te beslissen, maar Hij, zo wordt ons voorgehouden. Alleen voor de misdadiger wordt een uitzondering gemaakt. Als die naar zijn laatste zitplaats wordt geleid, houdt men de Schepper op veilige afstand. De doodstraf is immers mensenwerk bij uitstek. Je went er inderdaad nooit aan. Je went er temeer niet aan omdat alle cijfers uitwijzen dat de doodstraf kennelijk niemand van zijn euveldaden afhoudt. De criminaliteit in landen waar de doodstraf bestaat is niet aantoonbaar lager dan in landen waar ze niet bestaat. Er gaat geen voorbeeldwerking uit van de elektrische stoel. Er is eigenlijk maar één sterveling met de doodstraf gebaat: dat is de ter dood veroordeelde zelf. De meeste slachtoffers nemen zonder dramatisch misbaar afscheid van het leven, moegebeukt als ze zijn door jaren van uitstel en spanning. Er zijn al ter dood veroordeelden geweest die iedere vorm van gratie weigerden. De jongeman in de gevangenis van Richmond gaf, volgens getuigen, geen krimp. Hij aanvaardde het vonnis met opgeheven hoofd De jongeman zag, blijkens een interview dat hij enkele uren voor zijn dood gaf, zijn gang naar de elektrische stoel als een verlossing. Dat is zeer wel denkbaar. Want wie zou nog willen leven in een wereld van rechters, advocaten en gouverneurs die zich jarenlang bezig houden met de vraag of je nog mag leven of niet. die soms pas op het allerlaatste moment in sommige gevallen zelfs enkele uren voor je geplande dood beslissen of je wel of niet wordt gedood. Voor de ter dood veroordeelde is de wereld in de meest letterlijke betekenis van het woord een hel geworden. Hij kan van zijn gang naar de elektrische stoel nooit slechter worden. Aan gene zijde van de definitieve stroomstoot wacht iets beters. En zelfs als er niets wacht, dan is dat altijd beter dan de wrede wereld die zo lang met je leven en met je dood heeft gesold.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5