Zwaksten vallen uit de boot Uniek 16e-eeuws schip ontdekt in de Waddenzee Wetsvoorstel bijstandsverhaal gehekeld Jraks wil t veilplicht voor vis lat in Kerkrade ^stort in na zware gasontploffing Informatie niet naar buitenland -inaTMNENLAND SeicbeSouAont WOENSDAG 22IUU 1987 PAGINA 3 arkt ke derde dinsdag r juli word! in Vee- {fldaal Europa's Voor ootste bijenmarkt ooi (houden. Ook gis- i waren weer imkers bijeen- i ikomen om hun jenvolken te ver- 'ni mdelen. De jeugd n ionde eveneens in- voeti iresse voor de dl- i de; irse bijenraten. EMANCIPATIERAAD: DEN HAAG Gemeen ten mogen niet door het rijk verplicht worden om bijstand, verleend aan ge scheiden vrouwen, onder alle omstandigheden te verhalen op de ex-echtge noot. Er moet ruimte blij ven om een uitzondering te maken voor aanvraag- sters die vóór hun huwe lijk economisch zelfstan dig waren. Dit zegt de Emancipatieraad in een commentaar op het con cept-wetsvoorstel van minister De Koning over verhaal van bijstandskosten. Gemeenten hebben wel het recht bijstand aan gescheiden vrouwen op de ex-echtgenoot te verhalen, maar niet de plicht. Derhalve gebeurt het in sommige ge meenten wel en in andere niet. Met het concept-wets voorstel wil de minister een eind maken aan deze situatie door een verhaalsplicht in te voeren. Tot dusver werden de bij standsuitkeringen aan geschei den vrouwen automatisch ver strekt, en het eventuele ver haal van de kosten op de ex- echtgenoot ging buiten hen om. In de nieuwe structuur die de minister voor ogen staat, wordt de bijstand alleen dan verstrekt als de vrouw kan aantonen dat zij alimentatie heeft aangevraagd. De Eman cipatieraad vindt dat het bij standsverhaal een zaak moet blijven tussen de gemeente en de ex-echtgenoot. „Bij de be handeling van de Bijstandswet is indertijd uitdrukkelijk ge steld dat vrouwen privérede- nen kunnen hebben om geen alimentatie aan te vragen al dus de raad in een brief aan staatssecretaris De Graaf van sociale zaken. Als voorbeeld wordt gewezen op vrouwen in Blijf van m'n lijf-huizen die geen financiële band met hun echtgenoot wensen. Een ander argument dat de raad tegen het voorstel inbrengt is dat het de scheidingsprocedure zal verzwaren. Dat is in strijd met de voorgestelde herziening van het scheidingsprocesrecht, waaarmee de regering juist de procedure wil vereenvoudi gen. Privé - waterputten zwaar vervuild DEN HAAG Privé-water- putten blijken tot vierhonderd milligram nitraat per liter te bevatten. Dat is acht keer de norm zoals die door het minis terie van VROM is vastgesteld. Dit blijkt uit een werkdocu ment van de Europese Com missie dat handelt over het te rugdringen van het stikstofge-; halte in kunstmest. Te veel ni-* traat kan bii zuigelingen tot bloedziektes leiden en mensen met een verminderde weer stand kunnen er kanker door krijgen. Het probleem doet zich vooral voor in zandgebie den in Drente, Overijssel, Gel derland, Utrecht, Noord-Bra bant en Limburg. erkt ek«i|EN HAAG Minister taa raks van landbouw en isserij wil een nationale lij] ulplicht voor vis instel- W n. Overtreding daarvan W J strafbaar zijn. Over het i jornemen wordt overleg nral evoerd met het visserij- ns idrijfsleven. erd - Ie veilplicht dient ertoe de introle op de naleving van de ingstbeperkende maatrege- - kei n te verbeteren. De aanvoer- i be: er van vis wordt verplicht mo tie op een aangewezen aan- natj odingsplaats te lossen. Daar- a moet de vis ter veiling wor- n aangeboden op de visaf- ag in de gemeente waar de mlanding heeft plaatsgevon- i. Voor de havens van Delf- en Eemshaven, waar geen afslagen zijn, wordt een leciale regeling ontworpen, houdt, aldus Landbouw en «rij, in dat de vis naar de iniJslag in Urk moet worden ge acht. Voor het transport is h speciaal geleidebiljet van Algemene Inspectie Dienst naifcig. vd i veilplicht moet volgens de icel inister niet gelden voor vis door de Rijkskeurings- ïst voor Vee en Vlees on- •hikt is verklaard voor' enselijke consumptie. Voor trvoer en verkoop van der- 'ijke vis is wel een speciaal idebiljet nodig. Diepvrie zers zullen worden vrij- steld van de veilplicht. Een dernemer die vis aanvoert n i er een visverwerkingsbe- iaf| ijf dat voor 1 juli 1987 aan toebehoorde, kan vrijstel- vragen. Dk de visafslag krijgt ver plichtingen opgelegd in het ire ader van de veilplicht: per sen eek moet per vissersvaartuig et) orden opgegeven hoeveel vis geveild is. als >de, ïg« A silijke vis leidebilj< B iwlers *8* steld vai GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT Mn -INFORMATIEOVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA n| TEKORT AAN DAGOPVANG GEESTELUK GEHANDICAPTEN Het werk in een sociale werkplaats is steeds meer op produktie gericht. FOTO: SP ROZENBURG Hoe wel de gezinsvervangen de tehuizen en dagver blijven in ons land sinds kort ruim 25.000 plaatsen voor geestelijk gehandi capten hebben, is er nog steeds een tekort aan op vangmogelijkheden. De FIAD, de vereniging van dag- en woonvoorzienin gen voor geestelijk ge handicapten, heeft van daag in Rozenburg tij dens de officiële viering van die 25.000ste plaats gewezen op de grote wachtlijsten en opnieuw gepleit voor uitbreiding van de kleinschalige zwakzinnigenzorg. Er zijn nu voor geestelijk gehandicapten 520 ge zinsvervangende tehui zen met ruim 12.500 be woners, ruim 100 kinder dagverblijven voor bijna 4000 kinderen, 190 dag verblijven voor 9000 vol wassenen plus nog een aantal kortverblijfhui- Ruim 2500 mensen wachten op een plaats in een gezins vervangend tehuis (gvt) en 800 op een plaats in een dag verblijf voor ouderen. Het gebrek aan dagopvang bete kent volgens de heer J. Hak bijl, voorzitter van de FIAD, niet alleen een zwaardere be lasting voor de ouders, maar ook voor de gvt's die daar qua personeelbestand eigen lijk niet op berekend zijn. „Het probleem wordt nog groter doordat zwakzinnigen steeds minder kans hebben op een baan in een sociale werkplaats en doordat de gvt's steeds meer vergrijzen", aldus Hakbijl. Ruim tachtig procent van de gvt's kan zich niet meer be perken tot zijn eigenlijke taak, een verantwoorde bege leiding van het wonen, maar moet nu ook zorgen voor een zinvolle dagbesteding voor geestelijk gehandicapten. Hakbijl: ,Er waren geruchten dat het om in totaal 500 thuiszitters zou gaan, maar uit een onderzoek van onze vereniging blijkt dat er zeker 1000 tot 1500 thuiszitters zijn". Produktie Verschillende gvt's in Den Haag worden geconfronteerd met de zogenoemde thuiszit ters. Ruud Derksen, groeps leider in het gvt aan De Gaarde, voorziet voor de op vang echter niet veel proble men. „Hier althans loopt het zo'n vaart niet. De bewoners die thuiszitten, kunnen zich zelf prima vermaken. Na tuurlijk is dat in elk huis an ders; het is afhankelijk van het niveau van de groep en de instelling van het huis. Volgens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten moeten de bewoners overdag elders zijn. Er zijn verschil lende mogelijkheden: het vrije bedrijfsleven, de sociale werkplaats of de dagverblij ven. Door de grote werkloos heid en de bezuinigingen biedt het bedrijfsleven nau welijks kans. Degenen die maatschappelijk het laagst op de ladder staan, gaan er ge woon uit. Sinds de nota van De Graaf moet ook in de so ciale werkplaatsen de pro duktie geoptimaliseerd wor den. Dat heeft weer tot ge volg dat degenen die die pro duktie niet halen, ontslagen worden en een beroep moe ten doen op een dagverblijf. Aangezien er gigantische wachtlijsten zijn voor de dag verblijven, komt her erop neer dat de zwaksten uit de boot vallen en de druk op de dagverblijven steeds meer toeneemt. Van de 25 bewo ners hier zijn er vier thuis. Twee zijn met de vut en twee anderen zijn ontslagen uit de sociale werkplaats. Eén van die twee die ontslagen zijn, lijdt aan een dwangneurose. Hij ging 's ochtends de deur niet uit zonder drie keer zijn tanden te poetsen, zodat hij nooit voor tienen aankwam. Natuurlijk zit je daar als lei ding achterheen, maar eens houdt het op. Het resultaat is dat hij ontslagen is". Vergrijzing De gvt's vergrijzen. Er is nauwelijks sprake varï' enige doorstroming zodat er weinig nieuwe aanwas is. Het gvt aan het Frederik Hendrik plein heeft bijna alleen met thuiszitters te maken. Alle bewoners zijn ouder dan 65 jaar en mogen kiezen of ze wel of niet naar een dagver blijf gaan. Groepsleider H. van de Salm: „De erken ningsnorm dat de bewoners een dagbesteding buitenshuis moeten hebben, gaat hier al lang niet meer op. Vijftien jaar geleden nog wel toen het tehuis opgezet werd. De rege ring voert nu een ad-hocbe- leia en staat oogluikend toe dat de bewoners thuisblijven. De enige oplossing is meer personeel. Wij hebben het in middels al intern geregeld door iemand in dienst te ne men die overdag de activitei ten organiseert. Toen de te huizen enkele jaren geleden werden opgezet, heeft blijk baar niemand er aan gedacht dat ook geestelijk gehandi capten ouder worden". Sommige bewoners blijven ook wel incidenteel thuis. Het is vaak moeilijk voor de leiding om hen dan te moti veren toch te gaan werken omdat de aard van de werk zaamheden in de sociale werkplaatsen niet geweldig is. Groepsleider Derksen: „Het verplichten van dagop vang is er in de eerste plaats voor bedoeld het aantrekken van meer personeel te voor komen. De erkenningsnor men voor de gvt's lijken wel aandoenlijk bezorgd, maar werken ook heel beperkend". JEANNETTE VOORBIJ DEN BURG „Het bijzondere van dit wrak is de combinatie van ouderdom, afmeting en conserverings- toestand. Het schip heeft een voor de zestiende eeuw grote afmeting. De zeventiende eeuw was een periode van schaalvergroting in de scheepsbouw. In de zestien de eeuw was men heel erg aan het experimenteren. Je komt dan ook allerlei afwijkende schepen tegen". Dat zegt een opgetogen Thijs Maarleveld, archeoloog in dienst van het ministerie van WVC naar aanleiding van de vondst van een uniek schip uit circa 1580 in het Scheurrak (Waddenzee) tussen Texel en de Afsluitdijk. De Texelse makelaar Hans Eelman (44) lokaliseerde het wrak reeds in 1984. „Het is een uit de hand gelopen hobby", zo om schrijft hij zijn duikerswerk. Overigens is de zee hem helemaal niet vreemd. Eelman heeft een stuurmansopleiding gevolgd en heeft meerdere jaren gevaren. Vier weken in het jaar verlaat Eelman het makelaarskantoor in Den Burg om te duiken. Hij heeft zich gespecialiseerd in het ge bruiken van elektronische apparatuur voor bestudering van het zeebodemoppervlak. Zijn schip, de Phileas Fogg, dat van die moderne elektronica is voorzien, is ook buiten aie vier weken veelvuldig op de Waddenzee of de Noordzee te zien. Bijvoor beeld voor het onderzoek van de archeologen van het ministerie van WVC, dat dit jaar al gauw dertien weken in beslag neemt Eelman heeft inmiddels een stuk of tien wrakken in kaart ge bracht. Volgens afspraak werd de vondst in het Scheurrak ge meld bij de archeologen van het ministerie van WVC. De inder tijd opgedoken voorwerpen, zoals een aantal schoenen en bron zen kookpotten, leerden de onderzoekers, dat het best eens om een bijzonder schip zou kunnen gaan. Opmetingen en nadere bestudering van het houtwerk hebben het vermoeden bevestigd. Vaarroute Inmiddels is de vaarroute ter plekke enigszins gewijzigd, zodat zestien onderzoekers ongestoord het wrak van het zestiende eeuwse schip kunnen bestuderen. Ten gevolge van de sterke stroming ligt het schip voor een deel bovengronds. Het hout werk komt weer in aanraking met zuurstofrijk water en dreigt te verrotten. „Als we er nu niets aan doen is het met een paar jaar wel bekeken", weet archeoloog Maarleveld. Het schip heeft een lengte van in elk geval 36 meter en dat is volgens Maarleveld voor die tijd uitzonderlijk groot. Of het een koopvaardij- of een oorlogsschip is geweest, staat nog niet vast „Er is wel bewapening aan boord. Maar dat zegt niets. Het was midden in de Tachtigjarige Oorlog. Het is dan ook waarschijn lijk, dat ook koopvaardijschepen bewapend waren". Gezien de gaafheid van het wrak hoopt men veel gegevens over de toenmalige scheepsbouw boven water te krijgen. Het onder zoek, dat door Maarleveld wordt gecoördineerd maar wordt ge leid door de Amsterdamse student Boudewijn Goudswaard, zal gauw vier jaar in beslag nemen. Het wrak zal dan ook in eerste instantie geconserveerd moeten worden. Er komt een soort net werk met zandzakken over het schip. Het achtersteven steekt echter wat te ver boven de grond uit en Maarleveld acht het waarschijnlijk dat een deel ervan eind dit jaar losgezaagd en ge borgen zal worden. Of het hele schip geborgen zal worden komt pas aan het eind van het totale dure onderzoek ter sprake. IER GEWONDEN Di 01 tëRKRADE Na een e asontploffing in een flat- ebouw in Kerkrade is en gedeelte van deze flat igestort. Er werden drie ichtgewonden en één at *aargewonde uit de •uinhopen gehaald. Van luizen in de omgeving teuvelden ruiten. Drie >oven elkaar gelegen Wooneenheden werden geheel erwoest toen de ontploffing óch voordeed in de onderste tming. De bewoner hiervan i met ernstige brandwonden ^genomen in een ziekenhuis jn Aken. De bewoner van de wvenste flat raakte lichtge wond. De andere twee gewon den vielen in aangrenzende flats, die zware schade oplie pen. De bewoner van de mid delste flat was niet thuis. De politie miste na een inventari satie van de bewoners van het flatgebouw nog één persoon maar volgens buren is deze waarschijnlijk met vakantie. De ingestorte flatwoningen waren pas vijf jaar geleden ge bouwd. Zij werden in hoofd zaak door vrijgezellen be woond. In Hellevoetsluis raakte gister middag een man zwaar ge wond nadat in zijn huis een gasontploffing plaatsvond toen hij naar binnen wilde gaan. Zijn twee kinderen, die nog buiten stonden, liepen lichte brandwonden op, zijn echtge note een shock. De man is op genomen in het Zuiderzieken- nuis in Rotterdam. Brandweerlieden zoeken naar slachtoffers in de puinresten van drie Ingestorte wooneenheden van een flatgebouw in Kerkrade. FOTO: ANP Celstraf voor bestelen bejaarden ALMELO De rechtbank in Almelo heeft gisteren de 39-ja- rige A.M.W. uit Almelo we gens het plegen van 131 inslui pingen en inbraken in bejaar dentehuizen en bejaardenwo ningen conform de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. De man heeft bijna een ton aan geld en sieraden buitge maakt. Bij het opleggen van de straf heeft de rechtbank in aanmerking genomen dat de misdrijven zijn gepleegd bin nen een half jaar en dat met name oudere mensen de dupe zijn geworden, waardoor on der hen grote angst en onrust is ontstaan. Heren Avanti tegen Boedapest in tweede ronde Europa Cup DEN HAAG De tafeltennis sers van Avanti uit Hazers- woude spelen in de tweede ronde van het Europese beker toernooi voor landskampioe- Koeienrace verboden RAALTE Burgemeester en wethouders van Raalte hebben gisteren besloten geen vergun ning te verlenen voor een koeienrace. Het college heeft dit besluit genomen op basis) van de adviezen van de politie' en de Dierenbescherming. De plaatselijke ponyclub wilde als extra attractie tijdens haar concours hippique een hard loopwedstrijd met koeien hou den. Dogger verder in satelietcircuit AMERSFOORT Paul Dog- gers beslissing om het jeugd- toernooi van Wimbledon aan zich voorbij te laten gaan en in plaats daarvan uit te komen in het Nederlandse satellietcir cuit lijkt geen verkeerde te zijn geweest. Kwam de net zestienjarige Amsterdammer in de voorgaande drie toer nooien van het circuit niet tot aansprekende prestaties, giste ren plaatste hij zich in het Masterstoemooi bij Flehite ten koste van Johan Vekemans voor de tweede ronde: 6-4, 6-3. In het satellietcircuit reikte Dogger, de jongste deelnemer aan het Masterstoemooi, twee maal niet verder dan de eerste ronde, één keer bracht hij het tot de tweede. „Ik was wat on gelukkig; ik ben ook steeds in een driesetter uitgeschakeld", verklaarde Dogger, die niet meer naar school gaat, maar zich geheel richt op tennis en vier tot zes uur per dag traint nen tegen Boedapest (Honga rije). Dit heeft de loting in Athene gisteren opgeleverd. De heren van Avanti zijn vrij gesteld voor de eerste ronde, die op 19 september wordt ge speeld. De tweede ronde heeft plaats op 31 oktober. Bij de da mes zijn Avanti, vorig seizoen Europacup-winnaar, en lands kampioen Hotax'68 ook recht streeks geplaatst voor de twee de ronde. Avanti ontmoet op 31 oktober het Westduitse Frankfurt. Hotak speelt tegen Sofia of Salamina uit Bulga rije. Jeugdploeg negende op EK tafeltennis ATHENE De Nederlandse jongensploeg is gisteren in Athene als negende geëindigd tijdens de Europese tafelten- niskampioenschappen. Op de slotdag van toernooi versloeg het team Hongarije met 5-4. De Europese titel ging naar de Sovjet-Unie. De finale tegen TV.ii J West-Duitsland werd gewon nen met 5-0. Titelverdediger Zweden werd derde. Het Ne derlandse meisjesteam zege vierde met 3-0 over de Enge land en eindigde daardoor op de zevende plaats. Het Euro pees kampioenschap ging naar Roemenië, dat in ae finale Joegoslavië kansloos liet: 3-0. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Neder landse opsporingsambte naren mogen geen inlich tingen over Nederlandse staatsburgers aan buiten landse autoriteiten door geven tenzij het gaat om volgens Nederlands recht strafbare feiten. De ministers Van Eekelen (Defensie), Van Dijk (Binnen landse Zaken) en Korthals Al- tes (Justitie) zeggen dit in ant woorden op vragen van de se natoren mevrouw Tiesinga (D66) en de heren De Gaay Fortman (PPR), Glastra van Loon (D66) en Vis (D66). Aanleiding voor de vragen vormden berichten over de rol die de Koninklijke marechaus see gespeeld zou hebben bij het opsporen van homosexuele re laties van Amerikaanse mili tairen in ons land. Dergelijke relaties zijn in het Amerikaan se leger verboden. Volgens de drie ministers heeft de Koninklijke mare chaussee alleen in het geval van een Amerikaanse militair gelegerd op de vliegbasis Soes- terberg nagetrokken wie de huurder en de verhuurder wa ren van een bepaalde woning. Daarnaast is assistentie ver leend aan de Amerikaanse mi litaire politie. Eigen onderzoek in de homo-affaire heeft de marechaussee niet verricht, al dus de bewindslieden. Duurdere schoenen lopen weer beter AMSTERDAM De Neder lander geeft gemiddeld per jaar ƒ210 aan schoenen uit Dat is ƒ30 meer dan in 1981. De belangstelling voor de wat duurdere kwaliteitsschoen is toegenomen en ook wordt de schoen vaker als mode-artikel gezien. Ook de ruim 2000 schoenmakers in ons land pro fiteren van de toegenomen be langstelling voor de kwaliteits schoen die zij na verloop van tijd mogen repareren.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3