Kerk van Ethiopië ontwaakt uit eeuwenoude tradities CcidocGouocun kerk wereld Friese hervormden gewaarschuwd voor occultisme Bisschoppelijk blad sterkst groeiende krant Zuid-Afrika 1 f i GEESTELIJK LEVEN/OPINIE" Regen komt Dorenbos tegemoet in strijd tegen topless zonnen Pelgrimstocht naar Banneux Bonn en Europa EeidóeOowiarit WOENSDAG 22 JULI 1987 PAGINA JIM EN TAMMY BAKKER BESCHULDIGD VAN FRAUDE CHARLOTTE (N- Carolina) Een Amerikaans echtpaar heeft een aan klacht ingediend wegens fraude en op lichting tegen het evangelistenechtpaar Jim en Tammy Bakker van de televisie- kerk PTL. Het echtpaar Combs gaf in mei 1984 duizend dollar aan het genoot schap van Jim en Tammy Bakker, als aandeel in Heritage USA, het Bijbelse pretpark van PTL in Fort Mill, South Carolina. Voor die duizend dollar zou het echtpapr levenslang recht hebben op drie overnachtingen per jaar in fiet Heri tage Grand Hotel in het pretpark. Pogingen om voor die overnachtingen te reserveren werden echter steevast afge wezen wegens plaatsgebrek, hoewel bleek dat betalende bezoekers wel. kon den reserveren. Gebleken is dat in totaal 120.000 mensen een dergelijk aandeel van duizend dollar in het park kochten. De affaire rommelde al voor Jim Bakker in maart zijn voorzitterschap van de kerk moest neerleggen, toen bleek dat hij ooit was vreemd gegaan. De FBI heeft de zaak in onderzoek. Advocaten van de kerk hebben steeds gezegd dat de aandelen gewone schenkingen waren en dat er geen juridische aanspraken uit voortvloeiden. Jerry Falwell, de tv-do minee die het bestuur over PTL in maart van Bakker overnam, erkende dat de kerk van het echtpaar Bakker onder hun leiding was verworden tot een in stelling voor belastingfraude, hetgeen er uiteindelijk toe zou kunnen leiden dat alle tv-dominees doelwit zullen worden van een onderzoek. Falwell en andere elektronische kerkleiders hadden maan dag in Washington een ontmoeting met J.J. r afgevaardigde Pickle, die plannen heeft voor een openbaar, parlementair onderzoek naar de activiteiten van de beeldbuispredikers. In de strijd om de waarheid is vaak de strijd de enige waarheid R. Tagore ADDIS ABEBA Op de akkers van het Sebeta- klooster staan nonnen in blauw habijt samen met enkele mannen uit het dorp koolplantjes uit te poten. Anderen zijn bezig met het wannen van teff (een graansoort), waarbij het kaf van het koren wordt gescheiden; ze ver zorgen de bijen, bakken brood of geven les aan de kostschool. Drie nonnen volgen een opleiding tot gezondheidswerker. Op het eerste gezicht alle daagse werkzaamheden, maar het nonnenklooster van Sebe- ta, 25 km ten westen van Ad dis Abeba, is uniek in Ethio pië. De Orthodoxe Kerk van Ethiopië heeft een lange, eer biedwaardige traditie, maar maatschappelijke activiteiten en ontwikkelingswerk passen daar niet in. Vanouds trokken monniken en nonnen zich terug in kloosters om een contempla tief bestaan te leiden, niet om de hand aan de ploeg te slaan of in de gezondheidszorg te werken. Ze bedelden om voedsel, of bewerkten als priester-boer een klein lapje voor eigen gebruik. Vooral de rampzalige hon gersnood van 1984 heeft deze sterk traditiegebonden kerk wakker geschud. Bij de mas sale hulpstromen uit het bui tenland, ook van buitenlandse kerkelijke organisaties, kon de eigen kerk toch niet ach terblijven. Met hulp van de Wereldraad van Kerken en christelijke hulporganisaties verzorgde de Orthodoxe Kerk 14 centra voor voedseldistri butie. Vanuit Nederland is de Nederlandse Hervormde Kerk betrokken bij de „ver nieuwing" van het land in so ciaal en economisch opzicht. Er zijn onder meer contacten met de vissers van Urk, om de Ethiopiërs te leren op effi ciënte wijze de visrijke meren de exploiteren. Kort geleden bracht een Ethiopische dele gatie een bezoek aan Urk. Nu de ergste nood geleden is kan de aandacht gericht op meer structurele projecten op Elly Boon FOTO: PR het gebied van landbouw, veeteelt, herbebossing, aan- voerwegen, bruggetjes. Met 250.000 geestelijken be schikt de Orthodoxe Kerk over een enorm potentieel, in "mankracht" vergelijkbaar met het Etiopische leger. De 40 nonnen van het Sebeta- klooster zijn min of meer bij toeval in hun voorhoederol beland. Zoals sommige van hen ook min of meer bij toe val in het klooster zijn getre den. Zuster Wolette Berhan bijvoorbeeld. Als kind werd ze tijdens een ernstige ziekte behandeld door een priester, die na het uitdrijven van de duivels besloot dat ze maar het beste in het klooster kon gaan. En dus was zuster Wo lette Berhan haar naam be tekent "dochter van het licht" 22 jaar geleden ingetreden. Het klooster van Sebeta, dankt zijn modelfunctie aan een actieve abt, zegt de Ne derlandse oud-lerares Elly Boon. Zij is sinds vijf jaar ver bonden aan DICAD (Develop ment en Interchurch Aid De partment), het bureau voor ontwikkelingswerk van de Orthodoxe Kerk, uitgezonden door de Nederlandse Her vormde Kerk. DICAD stimu leert een betere opleiding van de geestelijkheid, jeugdwerk en sociaal-economische pro jecten. Geldelijke steun komt onder meer van de Hervorm de Kerk en de Nederlandse medefinancieringsorganisatie ICCO. „De meeste priesters, diakenen en nonnen hebben maar een heel beperkte oplei ding. We proberen het spiri tueel peil te verhogen, maar ook de geestelijken in te scha kelen bij gemeenschapsont wikkeling, gezondheidszorg bijvoorbeeld of landbouw". Met 20.000 kerken in het land beschikt de Orthodoxe Kerk in principe over een uitge breid netwerk voor ontwik kelingswerk. Via de parochie raden worden ook de gelovi gen bij het werk betrokken. Vanouds heeft de kerk wel hulp verstrekt aan armen en zieken. Maar het uitdelen van aalmoezen, in de sfeer van charitas en goede werken, herinnert eerder aan de Euro pese middeleeuwen dan aan eigentijds ontwikkelingswerk. Sinds een jaar of vijf probeert de Orthodoxe Kerk de achter stand in te lopen op de bui tenlandse kerkgenootschap pen die vanwege hun ruime middelen en goedgeorgani seerde apparaten ook wel een beetje als oneerlijke concur renten worden beschouwd. Eigenlijk is de Ethiopische kerk altijd een centrum van ontwikkeling geweest, meent Zemedhun Bezuwork, de se cretaris van DICAD. „De kerk heeft het Amhaarse al fabet ontwikkeld. In de ge schiedenis van Ethiopië was de kerk het centrum van we tenschap en cultuur. "Maar de kerk is wel in die oude glorie blijven steken. „Onze kerk is vanouds wat in zichzelf ge keerd", geeft Bezuwork toe. „De kerk raakte achter bij de ontwikkelingen toen het wes terse onderwijs in Ethiopië werd geintroduceerd". Die naar binnen gerichte traditie van vroomheid en zich af schermen van nieuwe ont wikkelingen verklaart hij uit pijnlijke ervaringen die de Etiopische kerk in het verle den heeft opgedaan met wes terse missionarissen. Steeds verschenen er uit Eu ropa missionarissen die de Ethiopiërs wilden bekeren tot het ware geloof. „Ze zeiden dat ze de bijbel kwamen bren gen, maar die hadden we al. Toen Ethiopië hulp vroeg aan Portugal voor de strijd tegen het oprukkende Ottomaanse rijk, vroegen de Portugezen aan de paus of de Etiopische gelovigen die steun waard waren. De paus stemde toe, op voorwaarde dat er behalve soldaten ook missionarissen gestuurd zouden worden. De missionarissen bekeerden toen de koning, en dat heeft tot godsdiensttwisten met veel bloedvergieten geleid". Daarom, zo betoogt Bezu work, staan de geestelijken van de Etiopische kerk nog steeds argwanend tegenover de bekeringsdrift uit het wes ten. Helemaal verdwenen is dat oude zeer nog niet. Bui tenlandse kerken vertrouwen er volgens de secretaris niet helemaal op dat de Etiopische kerk haar nieuwe rol als cen trum van spirituele én mate riële hulp wel aankan. „Ze willen voortdurend hun eigen mensen sturen om de ontwik kelingsprojecten te leiden". Ontwikkeling via de Etiopi sche kerk is inderdaad een langzaam proces, zegt Elly Boon. „De mensen steken hier veel geld in de bouw van ker ken, dat staat hoger aange schreven dan maatschappelijk werk". Maar als sociaal-eco nomische ontwikkeling aan sluiting moet vinden bij de ei gen waarden en tradities van een volk is de Etiopische kerk wel een geschikte partner, die de meeste kans biedt op conti- nuiteit in het ontwikkelings werk. De verhouding tussen de kerk en de marxistische overheid levert volgens Bezuwork wei nig problemen op. De kerk wordt ongemoeid gelaten, het drukken van bijbels is toege staan en de zondagschool voor de jeugd wordt niet tegenge werkt. Die vreedzame coëxistentie is ook mogelijk omdat de Etiopi sche kerk geen eigen maat schappijvisie uitdraagt. Kerk en staat vielen onder het kei zerrijk goeddeels samen, maar nu werkt elk in zijn eigen le venssfeer. Ze beconcurreren elkaar niet openlijk, al zijn de zondagsscholen wel mede op gericht als tegenhanger van de communistische jeugdbe weging. Zo biedt de kerk de jeugd nu ook cursussen en re creatie, maar dankzij de di plomatiek gekozen naam „Ontwikkeling van de Koptische Kerk is een langzaam proces" FOTO: PR "zondagschool" wordt de in druk vermeden dat de kerk een concurrerende jeugdbe weging heeft gesticht. Dat de kerk na de revolutie haar grootgrondbezit heeft verloren, is voor Bezuwork geen groot probleem. „De kerk was en is de kerk der armen. En als een priester wil boeren, krijgt hij net als ie dereen een stukje grond". „De kerken moeten leren le ven onder een communisti sche regime. In dat opzicht kunnen ze iets leren van de kerken in Oost-Europa". Meer dan over de communis tische overheid lijkt Bezu work zich zorgen te maken over de bekeringsarbeid van buitenlandse kerken en de oprukkende Islam. "We staan open voor oecumenische be trekkingen met andere ker ken, zolang die maar niet zeg gen dat zij de wijsheid in pacht hebben omdat ze rijk zijn". Maar de relatie met an dere christelijke kerken is naar zijn mening de laatste tijd sterk verbeterd. Ondanks zijn stelling dat de Orthodoxe Kerk voorstander is van vrijheid van gods dienst, blijkt de oude vrees dat dit eiland van christen dom zal worden overspoeld door de Islamitische zee nog springlevend. „Kijk maar wat er gebeurd is met de Kopti sche Kerk van Egypte, die is vrijwel verdwenen". Het westen heeft een te nega tief beeld van Ethiopië. Ook de kerk lijdt daaronder omdat het moeilijk blijkt fondsen te werven. Als Bezuwork klaagt over die negatieve beeldvor ming liikt niet alleen de ker kelijk functionaris, maar ook de Etiopische nationalist aan het woord. „Dat onbegrip be staat omdat wij nooit gekolo niseerd zijn geweest. Wij heb ben onze eigen opvattingen en tradities. Omdat we geen kolonie zijn geweest, is er nooit een gemeenschappelijke communicatie ontstaan, zoals in de rest van Afrika. Mis schien kost het jullie daarom zoveel moeite om Ethiopië te begrijpen". NIJKERK Het slechte weer heeft de delegatie van drs. L.P. Dorenbos er van weerhouden om vandaag lappen stof uit te reiken aan top-less zonnende vrouwen op het Scheveningse strand. „Nederland is vandaag behoed voor nog een dag naakt- loperij op de stranden", zei Dorenbos nu zijn aktie door de zwa re regenval overbodig werd. Zijn organisatie, het Rainbow In stituut voor nonnen en waarden kondigde vandaag aan in au gustus een nieuwe aktie te starten. Dan zullen alle geestelijke en andere leiders in Nederland worden opgeroepen een appèl op het Nederlandse volk te doen om terug te keren tot de bij belse normen en waarden. LEEUWARDEN „Oc cultisme is het restant van de primitieve cul tuur. Het is in strijd met de bevrijding waarvan het Evangelie spreekt en daarom kan de kerk niet meegaan met deze prak tijken". Dat schrijft de provinciale kerkvergadering in Friesland van de Nederlandse Her vormde Kerk in een brief aan de predikanten en kerkera den in de provincie. Aanlei ding tot de brief is het optre den van het „instrument van de Engelen Gods", zoals gene- zeres Sonja de Vries uit het Noordhollandse dorpje De Rijp zichzelf noemt. Volgens de kerkvergadering is bij De Vries sprake van „occultisme, magie en ontheologisch bijbel- misbruik". Vooral in christelijke kringen zaaide De Vries de afgelopen jaren grote onrust. Ze is al bij na drie jaar werkzaam als re ligieus genezeres in Dokkum en omgeving. Haar lichaam is bijna vier jaar geleden in „be slag genomen" door de enge len Elendras, Roravyanus en de apostel Andreas, zo ver kondigt ze zelf. Een aantal van haar patiënten met ziek ten als suikerziekte en reuma zegt enorm vooruit te zijn ge gaan door de behandeling van De Vries en heeft zich sinds een jaar verenigd in de Apo stel Andreas Stichting. De gemeenten is geadviseerd hun leden andere genezings methoden dan de behandeling van De Vries te wijzen. „Via bijbelse symbolen en liturgi sche handelingen kan de kerk een belangrijke bijdrage leve ren in de genezing van men sen", aldus de provinciale kerkvergadering in haar brief, die in dat verband „ge sprek, handoplegging, zege ning, gebed en aanraking" noemt In het pastoraat zou hier meer aandacht aan moe ten worden besteed. De kerkvergadering laat in haar brief met nadruk ruimte voor het leggen van verschil lende accenten in de concrete uitwerking van de aanbeve lingen. De bron van Banneux FOTO: PR NOOTDORP Het diocesaan Banneuxsecretariaat van het bisdom Rotterdam organiseert op 15 augustus een pelgrim stocht naar Banneux, ter gelegenheid van het hoogfeest van Maria Hemelvaart. De eendagstocht start vanuit verschillende plaatsen: Noord- wijk, Leiden, Oudeater, Haastrecht, Gouda, Delft, Den Haag en Rotterdam. De tocht, die 70,- kost, wordt geleid door pastoor J. Horsthuis, het thema is: „Deze is mijn zoon, luister naar Hem". Opgave mogelijk onder de volgende telefoonnummers: Den Haag: 684336; 651321; 681129. Voorburg: 864104; Leidschendam: 273003; Pijnacker: 2618; Kwintsheul: 2756; Leiden: 893621; Noordwijk: 75218; Delft: 568776; 130179; Honselersdijk: 27579; Wateringen: 6561; Zoetermeer: 163110; Schipluiden: 9163; Poel dijk: 45669; Hazerswoude: 1229; Hillegom: 17894; Naaldwijk: 24025; Rijnsaterwoude: 8297. KAAPSTAD „De 'New na tion' (nieuwe natie), een krant die door de RK bisschoppen conferentie van Zuiaelijk- Afrika wordt uitgegeven, is de sterkst groeiende en meest omstreden krant van Zuid- Afrika. De oplage is in twee jaar tijd met 60.000 exempla ren gestegen tot 75.000", zo verklaarde zuster Cecilia Smit, .medewerkster van het secretariaat van de bisschop penconferentie. Smit is de naaste medewerk ster van pater Smalangiso Mkhatshwa, die lange tijd heeft vastgezeten op grond van de noodtoestand. „Hoe ze er komt weten we niet", aldus Smit, „maar de krant wordt zelfs in kleine dorpjes in heel afgelegen ge bieden gelezen". De Zuidafri- kaanse bisschoppen besloten in augustus 1985 tot de uitga ve van de krant, nadat ze hadden ontdekt dat er behoef te bestond aan een „minder bevooroordeelde" krant in het door de apartheid verscheur de land. „De bisschoppen wil len met de 'New nation' de zorgwekkende ontwikkelin gen onder de aandacht van het volk blijven brengen, nu de pers met zulke strenge censuurbepalingen heeft te maken", aldus Smit. Voordat een nummer van het blad de deur uitgaat wordt het door drie juristen doorgeke ken: die van de krant zelf, van de uitgeverij en van de vakbond. Volgens Smit staan in de krant artikelen die geen enkele andere krant zouden halen. Zo werden er onlangs details over de behandeling van gevangen kinderen en verhalen over de demonstra ties van studenten tijdens de noodtoestand gepubliceerd. Ook worden er grote adver tenties in geplaatst van RK vakbonden met de tekst: „De Heer vergeet zijn mensen in de gevangenis niet" en „We zijn erg geschokt over de voortdurende schending van mensenrechten in Zuid-Afri- ka". Volgens Smit verklaarde pre sident Botha vorig najaar tij dens een ontmoeting met de bisschoppen dat er niets dan leugens in de 'New nation' staan. De krant is tot nu toe echter slechts een keer niet verschenen. In februari dit jaar werd een nummer tegen gehouden op grond van de censuurbepalingen. De krant opende met een artikel over een pas geboren kind van een gedetineerde dat enkele da gen na -de geboorte werd overgebracht naar de gevan genis. „Als nog een nummer wordt verboden kan dat het einde van de krant beteke nen", verklaarde Smit. „Het is een wonder dat ze al zo lang gewoon heeft kunnen door gaan". In een aantal blanke kerken zijn exemplaren van de krant weggehaald door de kerkgan- fers die geen politieke publi- aties in hun kerk wilden. Nederland»* Hervormd* Kerk Beroepen: te streekgemeente Frles- lands-End P. Bljlefeld, predikant voor buitengewone werkzaamheden te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen; te Nieuw-Stadskanaal G.P. den Hollander te Stavoren; te Maasdijk J.K. Verbree, kandidaat te Den Haag, die dit beroep heeft aan genomen. Bedankt voor Loon op Zand (toezegging) A. Vlietstra Jr. te Melissant. Aangenomen naar Holwerd en Waaxens, Brantgum en Blija mw. J.D. Kaper, kandidaat te Nuenen. Bedankt voor Haarlem H.M. Boogert te Amersfoort. De Geneefse onderhandelingen over verwijdering uit Eiljj pa van alle Russische en Amerikaanse kernraketten vooi middellange afstand naderen een beslissend stadium, ooi lijkt er momenteel even geen vooruitgang te worden re boekt. Met name in Bonn wordt met angst en beven gewj el op het moment waarop realisering van de dubbele nul-o een feit zal zijn. Wat de kroon op het werk moet worden Ronald Reagan, is voor Helmut Kohl weinig minder dan nachtmerrie. De bondskanselier is indertijd schoorvoet re akkoord gegaan met een positief NAVO-antwoord op de g wapeningsvoorstellen van Gorbatsjov en inmiddels druk doende met het treffen van maatregelen voor de tie die ontstaat na een eventueel Geneefs akkoord. In Westduitse ogen is kenmerkend voor die situatie dat rechtstreekse koppeling ontbreekt tussen de Amerikaa atoomstrijdmacht en wat in het militaire jargon het „Euri 0 se theater" heet. Die lacune baart de Westduitsers n niet aleen hen ernstige zorgen. Men vreest dat als pu bij paaltje komt, de VS zullen toelaten dat een militaire frontatie tussen NAVO en Warschau Pact zich beperkt het Westeuropese grondgebied, met als gevolg dat zekt: West-Duitsland geen steen op de andere zal blijven staa R In het theoretische (en momenteel onwaarschijnlijk lijl ei de) geval van een aanval van het Warschau Pact op W ai Europa, en dus allereerst op het grondgebied van V li Duitsland, zou thans nog onmiddellijk het Amerikaanse I! <x arsenaal in beeld komen. Niet toevallig staan die kernn ten, tot ongenoegen van de VS, zeer dicht bij de grens! Oost-Duitsland opgesteld vlak achter een eerste verd gingslinie van NAVO-troepen. De NAVO-strategen we e_ dat de Russische legers in dat gebied waarschijnlijk als mes door de boter zullen snijden en binnen de kortste ki jj de Amerikaanse raketbases in West-Duitsland kunnen be: tr ken. De Amerikanen hebben dan de keuze uit twee mt u lijkheden: de raketten afschieten en derhalve automal hun atoompotentieel in de strijd werpen, ofwel het Rode ger zijn gang laten gaan. TERWIJL de Europese NAVO-partners dat een gerusts lende gedachte vinden, hebben de Amerikanen het daar tijd al moeilijk mee gehad. Terugtrekking van de INF- pens betekent dat zij in dit opzicht hun handen vrij krijj Een militaire confrontatie in Europa hoeft dan immers i langer te betekenen dat onvermijdelijk de weg naar atom escalatie wordt ingeslagen die makkelijk kan eindigen in i apocalyps waarbij de VS en de Sovjet-Unie hun strategii atoomraketten op elkaar loslaten. Aan dit soort scenai wordt immers gedacht in een wereld die is volgestouwd massavernietigingswapens. Wat dat betreft is elke raket men in Genève van tafel weet te praten natuurlijk p winst. Maar Helmuth Kohl moet in alle nuchterheid alle i gelijke gruwelscenario's doordenken. r DAT heeft de bondskanselier gebracht tot zijn voorstel v de oprichting van een Frans-Duitse legerbrigade. De Nd landse minister van defensie Van Eekelen heeft onlangs zegd dat zo'n brigade geen bilaterale zaak hoeft te blijven dat Nederland er wat hem persoonlijk betreft best aan zou kunnen doen. Het is Kohl in eerste aanleg uiteraai doen om de Franse atoomraketten. De Franse „force de pe", die niet onder NAVO-commando staat, zou de pl moeten innemen van Amerikaanse kruisraketten en F hings. Parijs staat niet onwelwillend tegenover militaire u menwerking, maar zal daar ongetwijfeld zijn kernarsen zorgvuldig buiten willen houden. Kohl hoopt dat van heti op den duur toch het ander zal komen en probeert op manier een nieuwe, of extra, verzekeringspolis af te sluil Geen onlogische gedachte. Ook het commentaar van Eekelen is, zij het rijkelijk voorbarig, niet onredelijk, stevige as Bonn-Parijs kan niet alleen het uitgangspunt w den voor nauwere militaire samenwerking in West-Eum maar tevens stimulerend werken op de politieke en econo sche integratie in EG-verband, die de laatste jaren zo zo wekkend in het slop is geraakt. VOLGENS luitenant-generaal buiten dienst G.C. Berk) tot voor kort tweede man op het NAVO-hoofdkwartier v Centraal-Europa, heeft het er alle schijn van dat het pl voor een Frans-Duitse legerbrigade vooral moet worden gevat als een waarschuwing: een signaal aan Washing! meer aandacht te besteden aan de transatlantische betn kingen. Hij ziet er bovendien een goede mogelijkheid in de NAVO-bondgenoten te voorkomen dat Bonn nog meel een isolement wordt gedrongen. Ook voor die stelling veel te zeggen. Nog plaatselijk buien. DE BILT (KNMI) Een de- pressie,die vooral in de hogere niveaus goed is ontwikkeld, bepaalt ook morgen nog ons weer. De depressie hangt sa men met een hoeveelheid kou de en vochtige lucht in de ho gere luchtlagen. Daardoor is de atmosfeer onstabiel van op bouw. Vooral in de middagu ren vormen zich onder in vloed van de zonnewarmte soms zware regen- of onweers buien. Doordat er weinig wind is, verplaatsen deze buien zich langzaam en kunnen plaatse lijk zeer grote neerslaghoe veelheden brengen. Het ko mende etmaal verandert er weinig. De meeste buien wor den morgen in het oosten ver wacht. De temperaturen blij ven aan de lage kant en er is weinig wind. Op langere ter mijn wordt het koel weer en neemt de kans op veel neer slag af. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Denemarken, noord-Duitsland en Benelux: Morgen nog een lokale regen- of onweersbui, vrijdag zonnige perioden en overwegend droog. Middag- temperatuur van 19 graden aan zee tot 23 graden landin waarts. Britse Eilanden: Zonnige pe rioden en overwegend droog. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 22 graden in het zuiden. Midden- en zuid-Duits! Alpenlanden, noord-Italiè oost-Frankrijk-. Enkele reg of onweersbuien. Middagl peratuur rond 25 graden. West-Frankrijk. Zon n ige rioden en overwegend dii Middagtemperatuur rond graden. Spanje, Portugal, zuid-Di land en Griekenland. Zo* en droog, op een lokale weersbui na. Middagtemp tuur 30 tot 35 graden. Joegoslavië: In het noon kans op onweer, elders dï en zonnig. MiddagtemperaJ 30 tot 35 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN I Weer Max Min Amsterdam regenbui 20 13 De Bilt regenbui 21 13 Eelde zw.bew. 22 13 Eindhoven regen 19 13 Den Helder rw.bew. 20 17 Rotterdam regen 20 13 Twente zwbew. 20 14 Vlissingen rw bew. 2° 15 Zd Limburg rw bew. 18 14 Aberdeen motregen 15 10 Athene met ontv Barcelona zwbew 18 Berlijn 1 bew 20 13 Bordeaux zwbew. 22 14 Brussel zwbew. 21 13 Dublin rw.bew. 21 12 Frankfort zwbew. 20 14 Genève zwbew. 21 10 Helsinki onbew. 26 12 Innsbruck rw.bew. 10 Klagenfurt onbew. 10 Kopenhagen rw.bew. 20 14 Lissabon onbew. 28 16 Locamo regen 24 14 Londen regen 15 14 Luxemburg mist 16 10 Madrid onbew. 33 17 Malaga l.bew. 26 19 Mallorca h bew. 30 17 Malta niet ontv. Moskou onbew. 19 14 MUncben rw.bew. 19 12 Nice onbew. 27 18 Oslo onbew. 27 14 Parijs rw.bew. 18 13 Rome h.bew. 19 Split onbew. 20 Stockholm onbew. 23 11 Warschau rw.bew. 25 0 Wenen l.bew. 25 12 Zurich rw.bew. 21 11 Casablanca rw bew. 25 20 Cyprus l.bew. 33 23 Istanbul niet ontv Las Palmas zw bew. 26 20 Beiroet niet onf Tel-Aviv h.bew. 29 24

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2