Eigen paspoort voor kinderen verplicht Kampioen Reagan blijft buiten schot in Irangate-rapport STRANDTREIN TUSSEN KATWIJK EN SCHEVENINGEN KOSTEN AFHANKELIJK VAN LEEFTIJD Itraf- orting Rijstand verhoogd Ook Leiden wil rolluiken aanpakken VVD-kamerlid hekelt functie vermenging vice-president Raad van State SPECIALE WATERSPORT- pagina 'UIT- bijlage Haringkraam staat Kamer in de weg hristo wil met raplu's oceaan omzomen ranse ngster ordt niet itgeleverd Onweer bedreigt paalzitten bon en kleindochters litterrand zwaar gewond CeidócSoirtcmt HET WEER Af en toe zon en vooral in het oosten nog enkele buien. Mini mumtemperatuur ongeveer 14 graden, middagtemperatuur omstreeks 2Q graden. Matige noordelijke wind rond kracht 3. Zon op: 5.47; onder: 21.45. Scheveningen hoog water: 2.21 en 15.04; laag water. 10.32 en 22.56 uur. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandagt/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)(. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. Kuierende Russen blokkeren IJ-tunnel AMSTERDAM De IJ- tunnel in Amsterdam is vandaag korte tijd geblok keerd geweest omdat twee nietsvermoedende Russen erin liepen te kuieren. Op het moment dat de twee de tunnel betraden spron gen de stoplichten bij de ingang ogenblikkelijk op rood en ging er een alarm af bij de politie. Een sur veillance-auto bracht de Russen weer terug naar hun schip. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vice- president van de Raad van State mr. W. Scholten moet zijn commissariaat bij de Steenkolen handels vereniging (SHV), onder meer eigenaar van de Makro-winkels, opgeven. Bij de Raad van State worden regelmatig zaken tegen Makro-vestigingen aanhangig gemaakt. Door het commissariaat wordt de schijn gewekt dat de uitspraken van de Raad van State niet meer objec tief zijn. Volgens het VVD-kamerlid Van Erp is de vermenging van functies bij Scholten „onverstandig". Het kamer lid erkent desgevraagd wel dat Scholten waarschijnlijk zelf niets met de behandeling van zaken over Makro-vesti gingen bij de Raad van State te maken heeft. „Maar de schijn moet vermeden wor den', meende Van Erp. Aanleiding voor de actie van Van Erp vormen enkele re cente uitspraken van de af deling rechtspraak van de Raad van State over Makro- vestigingen. Daarbij werd het de Makro onder meer toegestaan om in Nuth de verleden jaar afgebrande winkel te herbouwen. Vol gens het kamerlid werd bij dit besluit geen acht geslagen op de wet op de ruimtelijke ordening. Deze wet verbiedt detailhandel op industrieter reinen. Onderzoek heeft uit gewezen dat de Makro, op zich een groothandel, min stens de helft van haar omzet haalt uit detailhandel. On dernemers blijken bij de Makro op grote schaal goede ren voor eigen gebruik te ko pen. Mr. "Scholten heeft zijn be noeming als commissaris bij SHV aan minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) voor gelegd. Deze had geen be zwaar tegen de benoeming. in de rie pagina 8 DEN HAAG De exploi tant van de haringkraam voor het Binnenhof-complex dreigt in de bijstand te raken omdat zijn nering moet wij ken voor de naderende nieuwbouw van de Tweede Kamer. Er komt een schut ting tot aan de rijweg van de Hofcingel die wel om de kiosk van het Rode Kruis heen mag lopen, maar niet om de haringkraam. Op die plek moet een inrit voor de bouw komen. De haringman heeft zich schriftelijk tot de kamerleden gewend om zijn kraam te redden. „Slechts een enkel wit wolkje tekende zich tegen de azuurblauwe hemel boven Parijs af, toen Jan Janssen in het uur van zijn grootste triomf huilde als een klein kind. Hij kon zijn tranen niet meer verbergen. Dit alles, de overwinning in de Ronde van Frankrijk, de laatste schakel die ontbrak in de prachtige keten van successen, die de kroon op zijn carrière zette, werd hem te veel...". Het stond in de Leidse Courant, negentien jaar geleden, op 22 juli 1968. Zijn vader Arend uit Nootdorp zei van hem: „Jan is een beste jongen". En of het nou om Jans sen, Zoetemelk of welke andere wielrenner ook gaat, de Leidse Courant heeft ze allemaal stuk voor stuk in zijn kolommen beschreven. En net als Jan Janssen is de Leidse Courant: een ware kam pioen. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. De Leidse Courant wil ïk best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Woensdag 22 juli 1987 78e jaargang no. 23863 rnj*KIO Christo, de beeldend kunstenaar die slag am heeft gemaakt met het inpakken van land de Lj lappen en gebouwen, wil in Japan en Californië 01 k i kilometers lange rij gigantische paraplu's neer- I ten De 1500 paraplu's aan weerszijden van de elisa ille Oceaan moeten drie weken blijven staan. Hij ,Pt in 990 te kunnen beginnen met het project, 'oien teen kleine 17 miljoen gulden kost, en dat hij zelf a9 ve kostigt met verkoop van zijn tekeningen. In Cali- nië komen gele paraplu's van ruim 5 meter hoog ruim 7 meter in omtrek te staan, in Japan blauwe raplu's van dezelfde afmetingen. Het project, waar lal twee jaar aan werkt, moet „de overeenkomst de verschillen tussen deze twee landen in het da- V tijks leven" duidelijk maken. Christo trok in 1985 njfaandacht door het inpakken van de Pont Neuf in KATWIJK Katwijk heeft er een nieuwe attractie bij. Vanaf vanavond rijdt elke avond tussen half acht en elf uur een „strandtrein" van Scheveningen naar Katwijk en terug. De trein zal om ongeveer half negen in Katwijk zijn. Een exacte tijd is nog niet bekend omdat het het eerste ritje is van de strandtrein. Ini tiatiefnemer is de Haagse ondernemer Jan de Bruijne. De trein, die ongeveer veertig passa giers per keer kan vervoeren, vertrekt vanaf het Boulevardhotel aan het Seinpostduin 1 in Scheveningen. Een enkele reis met de blau we locomotief met witte overdekte wagen naar Katwijk kost/7,50, een retour een tien tje. Onderweg kunnen de passagiers in bij voorbeeld Meijendel en de Wassenaarse Slag uitstappen. In Katwijk rijdt de tram een stuk je over de boulevard. Daar keert de trein en gaat de reis terug naar Scheveningen. De on dernemer wilde in eerste instantie de trein ook overdag laten rijden. De gemeentebestu ren van Den Haag, Wassenaar en Katwijk wilden daar in het hoogseizoen echter geen toestemming voor geven. Buiten het seizoen mag De Bruijne wel de hele dag over het strand tuffen. Binnenkort hoopt de onderne mer een videopresentatie klaar te hebben zo dat de passagiers onderweg informatie kun nen krijgen over het strand en de plaats waar ze op dat moment rijden. In Rio de Janeiro gebeuren vaak de gekste dingen, maar bezoekers aan de Rio Zoo zijn toch wel verrast wanneer ze de schildpadden deze weken bezig zien met een soort kansloos haasje-over. De anti-snelheidsdieren klimmen echter op eikaars rug om wat gerichter met het onbedekte gedeelte van hun lichaam van het Zuidamerikaanse winterzonnetje te kunnen genieten. FOTO: AP RONA De zoon van de Franse president Francois Mitter- d, Gilbert, en diens twee dochtertjes van 10 en 7 liggen zwaar lond in een Frans ziekenhuis. Zij waren gisteren betrokken een verkeersongeval in de omgeving van de Spaanse stad ina, waarbij een Spaanse vrouw om het leven kwam. De van de Mitterrands en die van de Spaanse kwamen fron- in botsing op een smalle landweg. Een vliegtuig van de ise luchtmacht heeft Gilbert Mitterrand (38) en zijn dochter- gisteravond naar Frankrijk f (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Werklozen een bijstandsuitkering IWW) die zich niet aan de gels houden, kunnen een >rting op hun uitkering tot aximaal achttien procent te- imoet zien. Staatssecretaris e Graaf (Sociale Zaken) zegt ok it in een handleiding over ncties inzake de RWW die ij aan de gemeenten heeft ge- inden. e bewindsman wil dat de octies worden toegepast in- ien de werkloze bijstand- gjn trekkers zich niet laten in- thrijven bij arbeidsbureaus t werkzoekenden en ook an- srszins geen moeite doen om aan werk te komen. In erste instantie zouden de be- okkenen schriftelijk gewaar- huwd moeten worden. In- i dit geen effect heeft moet uitkering worden gekort, aai dus De Graaf. naar gelang de ernst van de srwijtbare gedragingen van uitkeringstrekker wil De raaf een korting op de bij- Sndsuitkering toepassen. Die minimaal drie procent en :imaal achttien procent. 'ej êt hoogste percentage geldt o) oor thuiswonende jongeren iet n achttien en negentien jaar. ENBURG/NICE - Jus- in Nederland zal hoogst- torschijnlijk niet om uitleve ring vragen van de in Nice op bakte gangster Philippe De- Jire. Zo'n verzoek zou weinig in hebben, omdat Frankrijk en verdachte met de Franse otionaliteit doorgaans niet >n het buitenland overdraagt. Ie recherche van de Rijkspo- tie in Limburg gaat in de ko- «nde dagen wel naar Nice in erband met het onderzoek j?ar de overval op de NMB in alkenburg, op 29 en 30 april. Waire is met grote zekerheid Ödentificeerd als een van de ■annen achter die overval, 'aarbij elf mensen gegijzeld arden en ongeveer vier ton ard buitgemaakt. kg. 5: Delaire maakte be- 'TrocP van bankovervallen VOORZITTER ONDERZOEKSCOMMISSIE: WASHINGTON Presi dent Reagan zal waar schijnlijk buiten schot blij ven in het eindrapport van de Senaatscommissie die de Irangate-affaire on derzoekt. Dat heeft de voorzitter van de commis sie, senator Inouye, ver klaard aan het eind van het verhoor van Reagans voormalige nationale vei ligheidsadviseur John Poindexter. Inouye zei dat de onder zoekscommissies de volledige waarheid waarschijnlijk nooit zullen achterhalen, aangezien alle documenten die opheldering kunnen ge ven over Reagans rol zijn vernietigd. „Wij zullen mis schien zeggen' dat Reagan voorzichtiger had kunnen zijn. Maar ik denk niet dat wij zullen zeggen dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan onwettige handelingen", al dus Inouye over het eindrap port, dat overigens pas in september wordt verwacht. Aan het eind van zijn ver hoor kreeg Poindexter giste ren een donderpreek van de Democratische afgevaardig de Hamilton. De „buitenspo rige geheimhouding" die Poindexter betrachtte, heeft Onweer zorgde er vanmorgen om ne gen uur bijna voor dat het Wereldkam pioenschap Paalzit ten in het Ooster- duinsemeer in Noordwijkerhout voortijdig moest worden beëindigd. Uiteindelijk dreef de onweersbui over maar vanmiddag werd opnieuw on weer verwacht. Voortdurend con tact met het KNMI moet ongelukken voorkomen. Even voor acht uur van morgen namen achttien paalzitters plaats, nadat het startschot was ge lost door Jan Riet man. Het oude re cord van 104 uur is zondagmiddag om vier uur gebroken. Op dit moment vindt ook een paal- zitevenement plaats in Vinkeveen. Daar streeft men naar een record van 104 uur en 15 minuten. In Noordwijkerhout wil men daar nog vijftien minuten aan toevoegen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Admiraal Poindexter wrijft zijn gezicht weer in de plooi op de laatste dag van zijn verhoor over de Iran-Contra-affaire. FOTO: AP volgens Hamilton ernstige gevolgen gehad voor het functioneren van de rege ring. Poindexter vertrok echter geen spier en ver- kaarde dat hij „de nationale veiligheid van de VS op de lange termijn heeft bevor derd". De komende dagen verhoren de onderzoekscom missies de ministers Shultz, Weinberger en Meese. LEIDEN De gemeente Leiden wil het gebruik van rolluiken in winkelstraten aanpakken, maar zal niet overgaan tot dwingende maatregelen zoals Amersfoort en Den Haag die hebben voorgesteld. „We zijn wel met de problematiek bezig, omdat het met name in de Haarlemmerstraat 's avonds niet erg plezierig is", aldus een woordvoerder van de gemeente Leiden. „Maar we kiezen meer de weg van overleg met de winkeliersver eniging. Met de problemen van winkeliers moet je ook rekening houden. Een juwelier verbieden een rolluik aan te brengen is natuurlijk niet reeël". De gemeente Den Haag liet gisteren in navolging van Amers foort weten de rolluiken te zullen verbieden. Omdat de meest rolluiken illegaal zijn geplaatst (terwijl er een bouwvergunning voor nodig is), kan de gemeente vrij eenvoudig ingrijpen, aldus Den Haag. Staatssecretaris Evenhuis (Economische Zaken) is het niet eens met plannen om rolluiken te verbieden. Volgens de bewinds man heeft een dergelijk verbod alleen zin als de gemeenten daar iets tegenover stellen, waardoor de veiligheid voor de winkeliers gewaarborgd wordt. Dat kan bijvoorbeeld door de inzet van meer politie-agenten in de binnensteden. Volgens Evenhuis is het logisch dat winkeliers hun goederen beveiligen. De winke liers mogen in elk geval niet de dupe worden, zo meent de be- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. State. De maatregel voor een paspoort voor kinde ren zal daarin worden op genomen. Het kabinet heeft hiertoe besloten om meer in de pas te lopen met de paspoortregeling van andere Westeuropese landen, maar ook om meer in te spelen op maat schappelijke ontwikkelin gen. el bleef er niet over van de wagen van Gilbert Mitterrand. FOTO: AP DEN HAAG Kinde ren zullen vanaf vol gend jaar over een ei gen paspoort moeten beschikken. Zij kunnen dan niet meer in het paspoort van de ouders worden bijgeschreven. Een maatregel van deze strekking wordt tegelijk met de invoering van het nieuwe paspoort per 1 januari van kracht. Een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken heeft dit vandaag bevestigd. tijk vaak tot moeilijkhe den, bijvoorbeeld als de ouder voor langere tijd in het buitenland verblijft. De kinderen kunnen dan Nederland niet uit. kinderen van 4 tot 16 jaar bedraagt de prijs 27,50 gul den. De prijs van een pas voor kinderen jonger dan 4 jaar is nog niet vastge steld, aldus de woordvoer der. Volgens de thans nog gel dende Paspoortinstructie uit 1952 kunnen kinderen jonger dan 16 jaar in het paspoort van één van de ouders worden bijgeschre ven. Dat leidt in de prak- De nieuwe fraudebesten dige paspoorten (een pas- poortkaart met of zonder visumboekje) gaan voor Nederlanders van 16 jaar en ouder tussen de 80 en 100 gulden kosten. Voor Het wetsontwerp voor de invoering van het nieuwe paspoort naar Europees model ligt inmiddels voor advies bij de Raad van

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1