Langs Omwegen SEMI arel van Fruchten (83) ligt nog rakker van de Leidse stoomfluiten Cis van 15 jaar cel roor studentenmoord Ikonen in Huis ter Duin DEN OMGEVING EEN FRIES DIE NOOIT MEER ZN LEIDSE VERLEDEN ZAL VERGETEN Folder over Zegersloot IVAK-dagen in Valkenburg QeidM<Bowumt WOENSDAG 22IUL11987 PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Piclrrs Freakaristic De rap-groep Freakaristic is vrijdagavond te gast in Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. Verder is er die avond muziek van de Stage Accompany Drive-in- show met disc-jockey J.P. Het optreden begint om negen uur. De entree bedraagt drie gulden vijftig tot tien uur. Daarna moeten bezoekers vier gulden vijftig betalen. Blues Brothers De 21-jarige Jack van Gestel uit Brabant treedt vrijdag op in bar-dancing Blues Brothers, Henri Dunantplein 11 in Hille- gom. Van Gestel heeft enkele hits van Shakin Stevens ver tolkt Hij heeft inmiddels zijn repertoire uitgebreid met een groot aantal voormalige hits die hij in een nieuw jasje heeft gestoken. De jonge Brabander is nog geen professionele zan ger maar hij heeft wel meege daan aan lokale talentenjach ten. Blues Brothers gaat open om 21.00 uur. Jean Guillou De wereldberoemde Franse or ganist Jean Guillou bespeelt op vrijdagavond het Katwijkse Van den Heuvelorgel in de Nieuwe Kerk aan de Voor straat. Aanvang 20.15 uur. Op het programma staat de we reldpremière van Bach's Gold- berg-variaties, en Liszt's Pro metheus, beide bewerkingen voor orgel door Guillou. De toegang bedraagt een tientje en kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij VVV Katwijk en aan de zaal vanaf 19.30 u. Charles de Wolff Het eerstvolgende concert in de serie die door de Stichting Orgelcentrum in de Grote Kerk te Noordwijk Binnen wordt georganiseerd, wordt morgen ge gegeven door Char les J. de Wolff om 20.15 u. k j )g heel goed herinner ik e, dat drie jaar geleden de jaarde heer Karei J.van uchten in het Friese Veen- iuden (aan de spoorlijn hal- rwege Leeuwarden-Gro- ngen gelegen) 's morgens oeg op de trein naar Lei- n stapte. Vier uur later s» »nd hij op de stoep van de dactie van deze, toen 75-ja- krant op een opengebro- ïkersdijk. Gedi van de „Breedstraat" en Mooijapiksteeg; J.W.Rotte- veel, Breedstraat hoek Schoolsteeg. De heer van Fruchten treurde eveneens om het verlies van Minnema, Haarlemmerstraat, Ouwer- kerk in grutterswaren, Hop penbrouwer aan de Oranje- gracht, en hij zat in zak en as over nog veel meer verdwe nen schoons. „Meneer, ik heb ze allemaal gekend", zei hij, enigszins triest gestemd over alle open )Leidenaar te bedenken dan Karei van Fruchten. Er was ook niemand die mijn verbazing kon schetsen, toen ik vorige week een brief (ge dateerd quatorze Juillet) kreeg van Karei, die inmid- jeugdtrauma gevallen waren: Biesot in Ontbijtkoek gaten die in ziin Leidse valli ntbijtl slechts 30 cents kruidenier Sierat, kruidenier Fontein, Schip aan Boord, Timp, Van Dijk aan de „Gerredoustraat" sinds de jongenskiel aldus vastgeroest Matze op de Hogewoerd... Die cent drop, ergens en overal. Wat een in zet, wat een doorzettingsver- dels in goede gezondheid en alle bezigheid 83 is geworden. Hij groette mii oprecht en schreef het te betreuren dat zijn leeftijd hem verhinderde om weer eens naar Leiden af te reizen. Maar hij had het feilloos getimed: in 1912, 75 jaar geleden en nog lang daarna, tot in de jaren *20, loeiden de Leidse fabriekssi renes, althans gilden hunne fluiten. Bij een bepaalde gele genheid. Of ik daar gaarne nota van wilde nemen, en een „opsomming van het in dustriële verleden" plaatsen. Karei van Fruchten (die mij van harte vergaf, dat ik hem in '84 nog een „Groningse" oud-Leidenaar had genoemd, ofschoon zijn levensavond geweest is, in het arme Lei den, fabrieksstad. Een sneeuwbal „Ik ben in de Haarlemmer straat geboren, in 1904, en er opgegroeid. In 1969, nadat ik bij de Rotogravure aan het Galgewater gepensioneerd was, ben ik naar Dokkum ge gaan. Mijn vrouw, zes jaar geleden overleden, was een Friezin. Ik leerde haar in Voorburg kennen, in 1928, toen ze me vanuit een boven raam met een suizende sneeuwbal bekogelde. Ik zei toen: „Hé zus!, dat moet je vanavond nog maar eens overdoen". Dat heeft ze ge daan en we zijn met elkaar getrouwd en samen gelukkig geweest. Ik ben pas nog over grootvader geworden". Karei van Fruchten is nog steeds gepassioneerd met zijn stam boom bezig. Hij weet in elk geval, dat er Van Fruchtens waren die in 1729 als mars kramers uit Osnabrück naar de rijke republiek der vere nigde Nederlanden kwamen om daar de conservatieve hereboeren af te gaan. „Ver- i Apothekersdijk. Ged re- door heimwee naar het den van zijn kinderjaren, kwam mij vertellen, dat r'n geboortestad nog elke erg miste. Karei vroeg toen of hij eventjes alle kjes en oude winkeltjes Leiden destijds nog ken- mocht opnoemen. Ik zal nooit vergeten. Hij had al namen en adressen keu- ópgeschreven, in Kareis n spelling. Ach, ze ko- i nooit weerom: Kaatje en je,Zuidsingel, hoek Oran- acht; Kluivers; de Firma Amerongen op de Hoge- rd; de Gouden Bal; gebr- f aan de Volmolengracht; t Meijer, specialist in (ie en Thee op de hoek mogen: een hele dag reizen vice versa om bij de L.C. een litanie van Alle Zalige Leidse Fries is) kan bij mij een potje breken en daarom sta ik zo breken en daarom sta ik zo goed als een halve krantepa gina aan hem af. Nog even wat doorsakkeren over wat Verdwenen Hoekjes te ko men reciteren. Er viel nau welijks een oprechter (oud- ran ij J.J. Krantz Zoon werd ooit zo vertelt Karei van Fruchten onder andere blauw lakengoed voor marechaussee en olitie vervaardigd. De fabriek brandde af op 3 juli 1956 en werd weer herbouwd. Nu staat ter plekke, aan de (gedempte) angegracht, het bureau van de Leidse politie. der zijn humor en muziek mijn lust en mijn leven. Dat is altijd zo geweest. Ik heb in veel grote koren, tot ver bui ten Leiden, gezongen. Als ik de triomfmars uit Verdi's Aïda hoor word ik stil; dat is een stuk van m'n bestaan. Dat mag u gerust weten". Leidse Karei van Fruchten uit Veen wouden heeft me nu geschreven ik heb hem wel, om een paar verduidelij kingen te krijgen, moeten op bellen dat hij nog steeds weg is van al die heerlijke geluiden die ziin jonge Leidse jaren opvrolijkten. Hij koos voor het jaar 1912, maar al eerder en ook jaren erna nog „gaven alle fabrieken via hun stoomfluiten 's middags om 12 uur te kennen dat de arbeiders naar huis konden lopen voor hun middageten. En prompt om vijf voor half twee gingen weer die stoomf luiten over heel Leiden om aan te geven, {jat men om half twee weer aan de slag moest". Karei van Fruchten, in het hoge noorden, vergeet dat nooit meer: „Al die flui ten. Een hels kabaal van het stoomwezen. Zo machtig zeg. En de arbeiders gingen in de middag op en neer met het pontje naar en van de Waard. Geen bedrijf had nog een kantine of zoiets". „Elke dag ging dat maar door, behalve op zondag. Dat was Leiden, eens fabrieks stad". Daar had je de wollen deken- fabrieken Zaalberg, Schelte- ma, Huizenga en Zuurdeeg aan de Oude Singel, gebroe ders Van Wijk, de firma Par- mentier aan de Schelpenka de. De firma Beuth aan de Keizerstraat maakte gestikte dekens. Ook snerpten de flui ten van de sajetfabrieken Clos en Leembruggen en van Lapole. De firma J.J.Krantz maakte aan de open Lange- gracht blauw lakengoed voor politie en marechaussee, voor binnen- en buitenland. „Ja, Leiden was een lakenstad. Maar ik ken ook nog die in- maakfabrieken: Hoogstraten, Tieleman en Dros die ook op Indië gericht was; Wouterlo, Schoondergang, Nieuwenhuis aan de Morsweg. Koffiebran derijen: Het Klaverblad, Ver- kouw en Stokhuizen; je rook ze een heel eind weg". Net zoals je even voor Bussum, komend met de trein vanuit Amsterdam, al de indringen de geur kon opsnuiven van het chocolade paradesoldaatje van Tjoklat. Enfin, daar waren ook de houtzaagmolens: Noordman aan de Haagweg, Mulder aan de Maredijk („Ons geld ligt ALPHEN AAN DEN RIJN Wethouder G. van As heeft gisteren uit handen an VVV-presentatrice Ellen de eerste folder over het recreatiegebied Zegersloot gekregen. Deze folder is in een oplage van 5000 stuks gemaakt op initiatief van de VVV en met steun van de diverse ondernemers die zich in en rond het gebied geves tigd hebben Het recreatiegebied Zegersloot is een van Alphense grootste trekpleisters met een potentie van 20.000 bezoekers per dag. Dat was echter al twee jaar geleden tot de kinderboerderij en het golfterrein nog niet gereed waren. Nu is het gebied berekend op nog meer bezoekers. Volgend jaar komen daar nog de gezins camping, de derde negen-hole golfbaan en de camping van de Ne derlandse caravanclub bij. Het werd dus tijd om het gebied waar aan men in 1978 is begonnen goed te presenteren aan de bezoe kers. In het verleden werd Zegersloot al wel genoemd in de wer vingsfolder van de gemeente, en ook was er een eenvoudige zwart/wit promotiefolder gemaakt maar nooit was dit goed aange pakt. Toch bleek bij de VVV dat daar wel behoefte aan was want een deel van de jaarlijkse 20.000 contacten met de VVV gaan over dit gebied. Daarom is besloten om een brochure uit te brengen waarin precies wordt verteld wat men kan beleven, of juist niet kan beleven in dit „hart van het Zuid-Hollandse Plassengebied". Zegersloot heeft veel mogelijkheden, voor de actieve als de passie ve recreant. Nu is dat nog veelal gericht op dagtoerisme, maar vol gend jaar als de verblijfmogelijkheden zijn uitgebreid, waarbij ook een hotel in Alphen gepland is, hoopt men ook verblijfsrecreanten te trekken. Dat is belangrijk voor Alphen als gemeente. Wethou der van As noemde de folder het visitekaartje van de VW. If HAAG Vijftien I onvoorwaardelijke angenisstraf eiste offi- van justitie mr. J.Th. Wit gisteren voor de agse rechtbank tegen ee Indonesische studen- (21 en 22) wegens of)moord op twee eneens studerende idgenoten in een Delft woning op 2 februari igstleden. |ens de telastelegging zijn twee vrienden met een "opgezet plan voor de moord naar de Geiten- p in Delft gegaan. Zij len de hen bekende be er met het slaapmiddel pnol versuffen, hem van apparatuur beroven en Boorden. Het verpoeier- slaapmiddel strooiden zij een shoarma-zaak op de odjes van hun slachrof- zoals de verkoper later gde. Het huis zouden ze benzine in brand steken de sporen uit te wissen, hij die avond een bezoe- had was niet voorzien, moest dan ook maar zo overlegden zij in het He. Overigens verklaar- le verdachten zelf ook of twee tabletten rohyp- met enkele biertjes te hebben gebruikt. De slacht offers werden in de vroege morgen met ingeslagen sche dels en zware hersenletsels gevonden in een brandende woning. Na volledige, vrij gedetail leerde bekentenissen van beide verdachten bij de poli tie, krabbelden zij na overleg met hun advocaten terug. De verklaringen bij de rechter commissaris gingen uiteenlo pen en zouden onder dwang, zelfs onder geweld, zijn afge legd. Een moordplan was er nooit geweest, en wie van hen welke slachtoffer had geslagen, wist het verwarde duo niet goed meer. Officier mr. De Wit baseerde zich op de eerste bekentenissen bij de politie, die de oudste ver dachte ook ter zitting giste ren op een bepaald moment „helemaal juist" verklaarde. De toedracht van de moord partij bleek de daders tegen te vallen. Enkele harde klap pen met hamer en sleutel waren de bewoner snel fa taal geworden. Diens toeval lige bezoeker echter „wilde maar niet dood", zo ver klaarde een van de verdach ten vlak na zijn arrestatie. Een wurgpoging met een snoer lukte de twee ook niet, waarna een van hen het kar- UJCENBURG JIVAK (Jeugd in Vakantie) houdt van andag 3 tot en met woensdag 5 augustus vakantieevene- óten voor de jeugd. In De Terp worden de kinderen tus- >10.00 en 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur onder ande- hezig gehouden met handenarbeid, een playbackwedstrijd, puzzeltocht, film en spelletjes. Óp 3 augustus staat een fcemeesterverkiezing op het programma. Opgeven voor •IVAK activiteiten kan bij Vvonne Oosterlee, Marktveld Valkenburg. Kosten zijn 12,50. wei wilde afmaken door de zwaargewonde enkele keren met een aardappelmesje in de keel te steken. Uren later op een operatietafel trad de dood pas in. Toen waren de daders al verdwenen, nadat zij de woning met benzine in brand hadden gestoken. Met medeneming van de appara tuur waarvoor zii waren ge komen, maar ook met ach terlating van de persoonsge- vens van de oudste in diens half verbrande jack. Terecht stonden: twee gewo ne normale jongens, redelijk intelligent, geen afwijkingen, geen strafblad, volledig toe- rekingsvatbaar derhalve. Zo bevonden de psychiaters van het Pieter Baan Centrum (PBC) voor de observatie van delinquenten. Wel werden de onderzoekers verbijsterd door hun „naïviteit en ge brek aan bewustzijn ten aan zien van het gebeurde". Tot onvrede van de advoca ten en eigenlijk ook van offi cier en rechters kunnen de doktoren dus geen aanneme lijke verklaring voor de gru weldaad aanvoeren. „Norma le mensen plegen nu een maal niet zo'n vreselijk ab normaal misdrijf", aldus een van de raadslieden. Niemand had zoiets van de twee ver dachten verwacht. In ernsti ge geldnood zaten zij niet De twee tengere Indonesiërs zei den ook niet te begrijpen hoe het heeft kunnen gebeuren. Ze kunnen het zich nauwe lijks meer herinneren, zo blijkt De advocaten vroegen vice- president mr. S.F. Kootte de zaak terug te verwijzen naar de rechter-commissaris voor een diepgaand onderzoek. Uitspraak 4 augustus. Zijl, gebr.Pel aan de Mors weg: borstplaat in houten doosjes, en vruchten koekjes, „leverancier aan 't buiten land". Firma Sanders, zeep fabriek, vandaag parkeerga rage. De Zoutkeet, Oude Sin gel. De goede Van Fruchten signaleert ook de „lak-rij- wielnikkelfabrieken" van de fima Schotel, Herenstraat, en Stokkermans, Van der Werf- straat. In gedachten zie ik hem knikkebollen: de druk kerijen Sijthoff, Doezastraat en op de Oude Rijn Brill, in de Nieuwstraat en Nieuw- steeg. De firma Groen, uitge vend aan de Lange Pieters- kerkstraat. In een ander handschrift (ik heb de idee, dat een bereidwillige hem heeft bijgestaan) staat de Kon.Grofsmederij, de Waard, genoteerd. Daar is ook Harte- veld jenever, Langegracht, en de Boompjes aan de Nieuwstraat. In Veen wouden komen ook bij hem de in drukken op die Van Fruch ten had van de „wasserijfa- brieken" Spronk en Dieben, Russische, Griekse en Ethiopische ikonen uit de 16e tot en met de 19e eeuw zijn te zien in Grand Hotel Huis ter Duin, Konlnglng Astrldboulevard in Noordwijk. De ikonen geven een beeld van de feestdagen in de orthodoxe kerk. Verder zijn er ikonen met het drakenwonder van Georglos, in Nederland bekend als Sint Joris. Een Russische ikoon uit de 18e eeuw met dit onderwerp vormt het pronkstuk van de expositie waarvan enkele ikonen uit privébezit afkomstig zijn. De expositie duurt tot en met 2 augustus en Is dagelijks te bezichtigen tussen 11.00 en 22.00 uur. FOTO: PB FOTO: WIM VAN NOORT en de „biscuitfabriek" Nu- trix, Gangetje/Hogewoerd. „En dan heb ik er nog zoveel vergeten", schrijft, enigszins vertwijfeld, de sterke Karei, die nog veel fietst en Schier monnikoog het mooiste eiland ter wereld vindt. Daar kun je de zon in het oosten boven de zee zien opkomen, terwijl je op het vasteland die zon boven zee alleen maar in het westen kunt zien onder gaan. Het is een nuance. Maar het ligt gevoelig. Een dilemma: Karei heeft voor z'n gemoedsrust voor 't Fries land van zijn vrouw gekozen, maar z'n hart ligt nog steeds in dat ouwe Leiden. Als je armoede gekend hebt, lijkt dat wel een hartverscheu rend Mekka. Maar Leiden is veranderd. Grondig. Karei van Fruchten heeft dat niet meer bewust meegemaakt. Hij is er blij mee, als hij er van hoort. Maar tóch: die gil lende fabrieksfluiten... Die verstommen nooit meer. Maar Karei van Fruchten heeft bij mij een uitlaatklep. en Leembruggen aan de Langegracht, in „sajet". in 't water", zeiden ze daar wel, met al dat Noordse hout dat in de vaarweg werd op geslagen); Van der Goot ook en de gebr.Van Hoeken, Ha- verkade en de Waard. „Ik heb er mooie oude foto's en platen van; daar kan ik uren naar kijken. Ik zie nog zó voor me die arme gewone mensjes, die voor hun deur in de arme wijken bezig waren met de bonen die ze bij de fa brieken hadden afgehaald: herebonen, sperziebonen, snijbonen. Om iets bij te ver dienen, een paar losse cen tjes. Verschrikkelijk. Als de vrouwen en meisjes ermee klaar waren gingen de ge dopte bonen weer netjes te rug naar de fabrieken' Borstplaat In zijn opsomming heeft de oude heer Karei het ook over Wernink betonfabriek, meel fabriek De Koster; de scheepswerven gebr.Boot, Sumatrastraat en aan de Waard, de gebr.Thijssen. Ai, en de Touwfabrieken aan de

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17