JohnHiatt is muziek John Cleese: absurd als man van de klok Alternatief Filmcircuit Bioscopen Filmhuizen We leven in een tijd waarin niet de beste, maar de mooiste wint. Zich muzikanten noemen de handige publiciteitsmannen als Duran Duran en Aha maken de dienst uit in de hitparades. Het hitvolk neemt genoegen met deze muzikale aalmoezen. Door de video-cultuur is het ac cent verlegd van het hart en de hersens naar de kapsels en de kostuums. Het is het absolute niets in luxe verpakking. In een dergelijk muziek-onvriendelijk klimaat moet de Amerikaanse zanger John Hiatt zich staande zien te houden. Desnoods trekt hij er slechts ge wapend met één schamele gi taar op uit, om het publiek van zijn grote kwaliteiten te over tuigen. De zaaleigenaren hoe ven dan nog slechts een vleugel gereed te zetten. Onlangs in het hoofdstedelijke Carré vormde een heel intens solo-optreden van John Hiatt het absolute hoogtepunt in een programma, dat verder grote namen als Randy Newman en Suzan Vega omvatte. John Hiatt maakt niet alleen muziek, hij is muziek. Trad hij hier op als solist, op zijn nieuwste alweer achtste studio-elpee 'Bring The Family', laat hij zich bijstaan door het puikje van de popmuziek. Met mannen als Ry Cooder (gitaar), Nick Lowe (bas) en Jim Keltner (drums) is er niets aan het toe val overgelaten. 'Bring The Fa mily' is een briljante elpee ge worden, met een heerlijk sober gehouden geluid. Een ware ver ademing na de overkill op zijn voorganger 'Warming Up To The Ice Age'. Beschouw het als de terugkeer naar een elemen taire rock roll-geluid. John Hiatt doet uit de doeken, hoe hij de groep van de elpee bijeen heeft gekregen. Met alle drie zijn begeleiders heeft Hiatt in het verleden al eerder ge werkt, zij het niet tegelijkertijd. Hiatt: „Eigenlijk was net een idee van producer John Che- lew, al jaren lang een goede vriend van mij. Hij bezit een club in Santa Monica, waar ik regelmatig speel. Hij vroeg mij na een optreden of ik een plaat wilde opnemen met Ry Cooder en Jim Keltner. Ik antwoordde natuurlijk bevestigend, wat dacht je. Twee dagen later ging de telefoon. Het was Chelew. Met Cooder en Keltner was hij rond, of ik even met een naam van een bassist op de proppen wilde komen. Zonder te aarze len noemde ik meteen maar de beste, Nick Lowe dus. Binnen de kortste keren zaten we in de studio. In vier dagen tijd heb ben we het hele album opgeno- ZELFMOORD Bring The Family' is de weer slag geworden van een zwarte periode in Hiatt's privé-leven. Zijn vrouw overleed en liet hem en het nu driejarig doch tertje Lilly achter. Behalve van de muzikaliteit staat de plaat bol van de oprechte schuldge voelens. Titels als 'Alone In The Dark' en 'Have A Little Faith In Me' spreken wat dat betreft boekdelen. Met 'Stood Up' ver telt hij altijd de kracht te heb ben kunnen opbrengen, om na tegenslag weer overeind te krabbelen. Wat hij als elf maan den oud jochie dat voor het eerst gaat staan al kon, kan hij nu als volwassen man van vier endertig ook nog. Een song die de elpee niet heeft gehaald is 'Where's The Next One Coming From'. Daarin de monstreert Hiatt zijn gevoel voor humor waarmee hij zijn momenten van groot verdriet te lijf gaat. Er komt de volgende regel in voor: 'Ik had een vrouw, maar mijn vrouw is dood. Waar zal de volgende vandaan komen'. Hiatt: „Als je blijft lachen, heb je geen tijd om te huilen" (You have to laugh to keep from crying), een uit spraak om in te lijsten en te koesteren. Hij blijkt overigens op de hoogte te zijn van de co ver-versie van dit eigenaardige nummer door de Britse rhythm blues-groep Dr. Feelgood. Hun versie geniet de instem ming van de auteur. Als bewijs hiervan draait Hiatt de volu meknop van de meegenomen walkman helemaal open. Hiatt: „Erg goed dit. We zaten samen in de Duitse televisie show 'Ohne Filter'. De Feel- goods vroegen mij om wat song materiaal voor hun elpee 'Bril- leaux'. Het is best mogelijk, dat onze gezamenlijke vriend Nick Lowe de uiteindelijke over dracht heeft geregeld. Zelf heb ik het niet gedaan. Dr Feelgood heeft mij overigens keurig een exemplaar van nun elpee toege zonden"'. Op die plaat staat nog een John Hiatt-cover, namelijk 'I'm A Real Man'. Ook Mitch Ryder heeft dat nummer zich al eens toegeëigend. COVER De mooiste cover van een John Hiatt-song blijft echter onbe twist 'Washable Ink' door de trots van New Orleans The Ne ville Brothers. Hun meest re cente elpee 'Uptown' is echter ook voor de fan Hiatt een af knapper van jewelste. Hiatt: „Uitgerekend op het moment dat je weer kunt komen met een echte r&b-elpee, komen zij met een slappe popplaat aanzet ten. Doodzonde met al hun klasse". Voor New Orleans Soulvedette Irma Thomas zou hij nog wei eens graag een song willen schrijven. Van het bestaande materiaal voldoet in zijn ogen 'When We Ran' het meest. Hiatt is populair onder de New Orle ans-top. Zo adopteerde de uit die stad afkomstige Johnny Adams diens prachtige 'She Said The Same Things To Me'. In feite speelt John Hiatt ook een variant op soul en blues. Je zou hem de enige kunnen noe men, die vandaag de dag nog creatief met blues bezig is. Zijn gitaarspel is bluesy zonder de gebruikelijke cliché's. Hiatt: Dat hoor ik niet vaak, maar het is absoluut waar. Het is zaak om origineel te blijven. Daarom tracht ik zoveel mogelijk de sja- blones te vermijden, wat mij niet altijd in dank wordt afge nomen door de blanke 'blues snobs'. Die denken dat je de oude zwarte meesters zo ge trouw mogelijk moet copiëren. Onzin natuurlijk!". HERLEVEN Ook de zogenaamde Memphis Soul is niet ongemerkt aan Hi att voorbij gegaan. Op het titel nummer van zijn 'Riding With The King' lijken de tijden van het onvolprezen Hl-label -waar- voor grootheden als Al Green, Ann Peebles' en Syl Johnson onder leiding van huisproducer Willie Mitchell hun platen op namen - te herleven. Met de- John Hiatt: „Ik zou best nog meer kinderen willen hebben foto: cbs vroeger, maar ze inspireren mij zelfs tijdens mijn werk". zelfde soepele swing als Al Green zingt Hiatt, terwijl de be geleidingsgroep hem voorziet van de perfecte Willie Mitchel- beat. In die groep speelde ook toen al bassist Nick Lowe, die - tevens een plaatkant produceer- aandoen, wellicht zelfs met ge- nruamne eiinpror.ipn llai 7nl flan de. Hiatt: „Al Green is voor mij de allergrootste. Ik heb hem on langs voor het eerst ontmoet. We zitten tegenwoordig op het zelfde platenlabel (A&M). Dat gesprek met Al Green was een fantastische ervaring voor mij. Het is inderdaad zo, dat ik zijn geluid heb willen benaderen op 'Riding With The King'. Nick Lowe heeft dat perfect aange voeld". In Nederland, al sinds jaar en dag de proeftuin van de grote internationale platenmaatschap pijen, geniet John Hiatt veel meer aanzien dan in zijn vader land de Verenigde Staten. Maar ook hier zijn de verkoopcijfers van zijn platen nog steeds om gekeerd evenredig aan zijn ta lenten. Het publiek dat hem een aantal weken geleden aan het werk zag in Carré, kon boven dien getuige zijn van de ge groeide 'vaderfiguur' Hiatt. De inmiddels hertrouwde Hiatt heeft alles over voor zijn doch tertje Lilly en zijn stiefzoon van negen. Daar maakt hij geen ge heim van. De elpee 'Bring The Family' - de titel zegt het eigen- kijk ai - is opgedragen aan zijn gezin. Hiatt: „Ik zou best nog meer kinderen willen hebben. Ik ben er gek op. Nooit gedacht NAJAAR Het is mogelijk dat Hiatt in het najaar Nederland opnieuw zal aandoen, wellicht zelfs met noemde supergroep. Dat zal dan de enige verzameling muzikan ten zijn, waarin maar liefst drie kapiteins, Hiatt, Cooder en Lowe, aan het roer staan. Al leen drummer Jim Keltner zingt niet. Hiatt: „Het weder zijds respect is te groot om el kaar in de weg te gaan zitten. Het is de bedoeling dat Nick, Ry en ik de credits verdelen, mocht het er ooit van komen. Alle drie een even groot aandeel lijkt mij het beste. Maar ik houd de no dige slagen om de arm. Ik kan slechts hopen. Ik- durf niets te agaranderen omtrent een derge- "k optreden. Daarvoor zijn we lemaal te druk bezette men sen, en ik ken de agenda's van de anderen niet". Niemand zou de confrontatie met zo een uitgelezen stel muzi kanten uit de weg mogen gaan. De strakke teamdiscipline wordt daarbij als vanzelfspre kend in acht genomen. Het moet een droom zijn voor de rechtgeaarde liefhebber. Op een laatste vraag wat hij verkiest, een solo-optreden of een met groep, antwoordt hij met de hem zo kenmerkende humor en zelfspot: 'Het liefst zie ik alle lampen op mij gericht" en gelijk heelt hij! Greenway, Voorschoten (dag 21.15): 'Clockwise' met John Cleese, Penelope Wilton en Alison Steadman. Scenario: Michael Frayn. Regie: Christopher Morahan. Cleese vraagt: „Right?", (bedoelt „rechts?", maar de man hoort „okay zo?") en antwoordt „Right" (bedoelt „inderdaad", maar Cleese hoort "rechts"). De verkeerde trein dus. 'Clockwise' is gebaseerd op in ^n an begint de ellende: De feite één enkele grap, maar die g°ede trein vertrekt, Cleese is dan ook met een krankzinni ge absurditeit doorgevoerd. John Cleese is als hoofd ener rent uit de verkeerde vandaan, maar laat z'n toespraak liggen en mist allebei, trein en toe- school een man van de klok. De spraak. Vanaf dat moment gaat lesroosters, de bel voor de pau- «ules falikant fout. Hij mist z n pau ze, het moment voor de geza menlijke zang in de aula, het zit allemaal met een precisie-uur- werk in z'n hoofd opgeslagen en o wee, als iemand het minder nauw neemt met de tijd. Juist die man, op weg naar de trein naar Norwich om als pro vrouw (die de auto heeft) steeds op een haar na, het buurmeisje bert jansma dat hij chartert blijkt onderweg geen rijbewijs te hebben, de re- ;ening bij de benzinepomp ver- vinciaalje een toespraak te hou- geten ze te betalen, de politie den tot de nationale vergade- achter hen aan, z'n vrouw ziet ring van schoolhoofden, waar onder dure jongens van Eaton, Cambridge en Oxford, dreigt te laat te komen. Eén enkel Sen woedend op weg is naar woordje ligt aan de basis voor Norwich. Onderweg wordt een die blunder: Het Engelse mmi „right", in de betekenis van hem bij de pomp en denkt dat hij een verhouding heeft, zodat uiteindelijk een hele stoet men- woed< pol lef ;oed zo, okay. De dialoog met de blubber van een weiland, stationsbeambte gaat aldus: een klooster op stelten gezet en automobilisi ilitie-auto aangereden, een te lefooncel vernield, weggezakt in John Cleese is als hoofd van een school een man van de klok (archieffoto). „Is dat de trein naar Norwich?" De man roept „Right" (bedoelt .juist", Cleese hoort „rechts"), een automobilist beroofd. Te gek om na te vertellen. De ijzeren consequentie van scenarioschrijver Michael Frayn de film en levert aardig wat (die zijn aburde omdraaiingen schaterlachen op voor wie voor ook al op de toneelplanken liet zulke absurditeiten gevoelig is. woeden) is het allerleukste aan De basis blijft echter een beetje smal, en dat merk je op den is natuurlijk perfect in de tol duur, ook al omdat regisseur van bullebakkende schoolmees- Morahan het tempo niet flitsend ter in strijd met zichzelf en de kan houden. Maar John Cleese tijd. EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) een avontuur met een staartje (dag 14.00 en 19.00, zo ook 16.15) Zie Lido/Studio (alle ieeftyden, tweede week) eaten alive (za 24.00) Sexfilm (18 jaar, eerste week). en 21.00, zo 16.00 za ook 24.00) Ko- tudio (16 jaar, eerste week) medie rond de Australische komiek de vrolijke tiroler sexkliniek Paul Hogan. Hij speelt de Australi- (ma, di en wo 21.15) Sexfilm (16 sche inboorling Crocodile Dundee, jaar, eerste week), die zich uitstekend kan redden in de wildernis van zijh land, maat in troctelbeertjes ii (za en wo 14.45) New York toch wat moeite heeft Tekenfilm (alle leeftijden, eerste (alle leeftijden, zevende week). week). EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) police academy iv (dag 13.45, 18.45 en 21.30, zo ook 16.15) Zie Lido/Stu dio (alle leeftijden, negende week). een meisje met stijl (za 24.00) Por nofilm (18 jaar, tweede week). EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) crocodile dundee (dag 13.30, 18.30 CITY THEATER I (Katwijk) police academy iv (dag 14.45. 19.00 en 21.15) Zie Lido/Studio (alle leef tijden, derde week). CITY THEATER II (Katwijk) platoon (do, vr en zo 14.45, 19.00 en 21.15, za 19.00 en 21.15, ma en di 14.45 en 19.00, wo 19.00) Zie Lido/S- LI DO THEATER (Noordwijk) color of money (za en ma 19.00, zo 20.15) Zie Lido/Studio (alle leeftijden, eerste week). drie tirolers in san tropez (za en ma 21.15) Sexfilm (16 jaar, eerste week). GREENWAY THEATER (Voorschoten) police academy iv (dag 15.45 en LIDO EN STUDIO een avontuur met een staartje (dag 14 30, 19 00) Een Nederlands en gesproken en gezongen tekenfilm van Steven Spielberg. Het muisje Fivel vaart mee op een schip en slaat onderweg van boord. Hij spoelt aan en de grootste dreiging blijkt een aantal katten. Een grote angora poes helpt hem uiteindelijk (alle leeftijden, tweede week). the living daylights (dag 14.30, 18.45 en 21.15) De nieuwste James Bond. Timothy Dalton (als vervan ger van Roger Moore) beleeft de meest onwaarschijnlijk avonturen, maar blijft uiteraard overeind. Met verder Maryam d'Abo als bondgirl en Jeroen Krabbé als een Russisiche generaal die een dubbel spel speelt (alle leeftijden, derde week). color of money (dag 21.15) Paul Newman speelt een voormalige top- biljarter, die een nieuw jong talent (Tom Cruise) naar de top begeleidt. De verhouding tussen trainer en pu pil laat echter nogal te wensen over (alle leeftijden, zevende week). in de naam van de roos (dag 14.30, 18.45 en 21.15) Film naar het gelijk namige boek van Umberto Eco. In een middeleeuws klooster worden verschillende moorden gepleegd. Een scherpzinnige monnik tracht de moordenaar te vinden. Met Sean Connery en F. Murray Abraham (12 jaar, dertiende week). platoon (dag 14.30, 19.00 en 21.15) Met vier Oscars bekroonde film over de oorlog in Vietnam. Een oud strijder verhaalt zijn eigen, vaak gruwelijke ervaringen. Met Tom Be- renger, Willem Dafoe en Charlie Sheen (16 jaar, zestiende week). police academy iv (14.30, 19.00 en 21.15) Alweer de vierde film met doldwaze avonturen van de onstui mige leerlingen van de politie-aca- demie (alle leeftijden, eerste week). LUXOR lethal weapon (dag 14.30, 19.00, 21.15) Spannende thriller met de twee agenten Mel Gibson en Danny Glover, die als Nederlandse titel Do delijk Wapen meekreeg. (12 jaar, première). TRIANON joy (dag 14.30 en 19.00) Franse soft- porno in Bilitis-traditie. (16 jaar, derde week). black moon rising (dag 21.15) Een degelijke zij het weinig originele ac tiefilm van Harley Cokliss met Lin da Hamilton en Robert Vaughn over de jacht op geheime documen ten. (12 jaar, eerste week). REX lovers lane (dag 14.30, 19.00, 21.15) Sexfilm (18 jaar, eerste week). taboe ui (za 23.30) Sexfilm (18 jaar, eerste week). EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) the living daylights (dag 13.30, 24 00)CZie ^ido/Stuchofalie leeftijd Een Avontuur met Is een Nederlands en gesproken en gezongen tekenlllm van Steven Spielberg. (Udo/Studlo (Leiden) en den, derde week) Eurocinema (Alphen). 19.00) Zie Lido/Studio (alle leeftij den, eerste week). clockwise monty (16 jaar, tweede week). peter pan (dag 14.00) De tekenfilm naar het bekende boek van Sir Ja mes M. Barie, bewerkt door Walt Disney, (alle leeftijden, tweede week). ASTRA (Wassenaar) police academy 4 Komisch vervolg op deel 3, waarin leerlingen van een politieschool flaters en blunders op elkaar stapelen. Jerry Paris regis seerde o a. Steven Guttenberg en Bubba Smith (a.l.): 20.00. de speur neuzen Nieuwste Disney-kinderte- kenfilm volgt spoor van muizen als Snvé-detectives, die wel iets weg ebben van Sherlock Holmes en dr. Watson (a.l.) za. t/m wo. 14.00. 29 JULI kukhuis 19.30 en 21.45: 'Zelig' van Woody Allen. 20.00 en 22.15: The French Lieutenant's Woman' van Karei Reisz. 30 JULI filmhuis lvc 21.15: 'Rumble Fish' van Francis Ford Coppola. 31 JULI filmhuis lvc 21.15: 'Rumble Fish' van Francis Ford Coppola. 6 AUGUSTUS filmhuis lvc 21.15: 'She's gotta have it' van Spike Lee. 7 AUGUSTUS filmhuis lvc 21.15: 'She's gotta have it' van Spike Lee. lido i. ii. hi, iv: Steenstraat 39, Lei den, 071-124130 (dag 14.30, 19 00 en 21.15, zo ook 16.45). studio Steenstraat 39, Leiden, 071- 133210 (zie Lido). Trianon. Breestraat 31, Leiden, 071- 123875. rex: Haarlemmerstraat 52, Leiden. 071-125414. luxor Stationsweg 19, Leiden, 071- 121239 (dag 14.30. 19.00 en 21.15. zo ook 16.30). eurocinema i. ii. ui. iv: Raadhuis straat, Alphen a/d Rijn 01720-20800. lidotheater. Pr. Bernhardstraat 56. Noordwijk, tel. 01719-12800; info VVV-Noordwijk 01719-19321. city theater. Badstraat 30, Katwijk, 01718-74075.bgg 74185. lak-cinema: Theaterzaal Doelen complex (Cleveringaplaats 1, Lei den) kijkhuis: Vrouwenkerkkoorsteeg 17. Leiden, 071-142895 of 133900 filmhuis lvc: Breestraat 66, Leiden, 071-146448 kapelzaal k40: Oude Vest 45 (in gang Hazewindsteeg), Leiden, tel. 141141. greenway theater Schoolstraat 69, Voorschoten, 01717-4354. filmliga voorschoten: zie Green- way Theater. skan filmhuis De Vonk, Westeinde 94, Noordwyk, 01719-10813. filmhuis lisse. (in Artopa) Greve- lingstraat 50, Lisse, secr: 02522- 13458. filmhuis katwijk. Zie City Theater. filmwerkgroep muzenhof: Muzen- hof, Cor Gordijnsingel Leiderdorp, 071-410957.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14