■fcidóe6oti/ta/nt Gemeente erkent schuld wateroverlast Parkstraat mmm X u STAD OMGEVING Protest tegen afwijzen MTV lusmaatschappijen willen stoplichten uit Breestraat Jeu de Boules Snelheidscontrole op Dr. Lelylaan AMBTELIJKE DIENSTEN RUZIËN OVER SCHOONHOUDEN KOLKEN Einde aan kaalslag MAATREGELEN OP WITTE SINGEL m WOENSDAG 22 JULI 1987 PAGINA 11 ferstort riolering oorzaak vissterfte pEN Overstort van de riolering als gevolg van ievige regenval is volgens het Hoogheemraadschap Rijnland de oorzaak van de gisterochtend gecon- >erde vissterfte in een vijver bij de Beethovenlaan. «ens een woordvoerder houdt het Hoogheemraad- ap de situatie in de gaten om herhaling te voorko- j. De rioolbuizen konden de overvloedige hoeveel- I regenwater gisteravond niet meer verwerken. Op ndmatige plaatsen in het rioleringssysteem zitten ga- om het systeem te ontlasten als de toevoer van ilwater te groot is. Het teveel aan rioolwater komt icht in oppervlaktewater, zoals de vijver aan de Ithovenlaan. Dat water is zuurstofarm, reden waar- er gisterochtend enige tientallen dode vissen in de -ver dreven. „Het is echt een uitzonderingssituatie, ets komt misschien vijf keer per jaar yoor", aldus irlichter H. van der Hoek van het Hoogheemraad- ap. Rijnland heeft toegezegd zuurstofarm water via gemaal Katwijk te lozen op zee en zuurstofrijk wa- het gemaal Gouda in te laten. Staatssecretaris niet blij met cadeau aan ambtenaren provincie LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land hebben ten onrechte toegestaan dat leden van Provinciale Staten en ambtenaren van de provin cie geschenken hebben gekregen ter waarde van ongeveer 200 gulden per persoon. Op basis van de Provinciewet kunnen deze giften worden gezien als bevoordeling van de betrokkenen, wat niet is toegestaan. Staatssecretaris De Graaff-Nauta (Bin nenlandse Zaken) zegt dit in antwoorden op vra gen van het PSP-Kamerlid Van Es. De bewinds vrouwe ziet geen mogelijkheden om het besluit van GS alsnog te vernietigen, omdat de geschen ken al gegeven zijn. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft eerder dit jaar als éénmalige herinnering aan de reorganisatie van de provincie een personeelsgeschenk uitgedeeld. Daarbij kon ge kozen worden uit een polshorloge, een kunstwerk of een renteloze lening voor de aankoop van een eigen computer tot een waarde van 2500 gulden. Meisje (14) aangerand LEIDEN Een 14- jarig meisje uit Lei den heeft gisteren bij de Leidse politie aan gifte gedaan van een aanranding op de Vondellaan. Het meisje speelde daar maandagmiddag met een vriendinnetje, toen ze rond half vijf door een passerende man onzedelijk werd betast. De politie stelt een onderzoek in. Er is een redelijk goed signalement van de man. Fietser gewond LEIDEN Een 36-jarige Lei- denaar is gisterochtend om half tien gewond geraakt bij een aanrijding op de Breestraat. De man kwam op de fiets uit de Schoolsteeg en wilde linkaf de Breestraat oprijden. Van rechts naderde een vrachtauto, be stuurd door een 26-jarige Leide- naar, die fietser nog trachtte te ontwijken. Deze werd echter geraakt door de buitenspiegel van de vrachtwagen en moest met een hoofdwond worden overgebracht naar het AZL. De vrachtwagenbestuurder mocht op de Breestraat rijden, omdat de ten dele afgesloten wandel- promenade 's ochtends wel toe gankelijk is voor bedienend verkeer. LEIDEN Bij een snel heidscontrole op de Dr. Lely laan in Leiden zijn gister middag tussen half vier en half zes 25 automobilisten betrapt op overschrijding van de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid be droeg 82 kilometer per uur. Volgens de Leidse politie wordt er op de Dr. Lelylaan vaak te hard gereden. Op de Lelylaan had maan dag een aanrijding plaats waarbij drie gewonden vie len. ffl a HENSTHOND BIJT IIEF EN AGENT Blote inbreker ezorgt Leidse olitie veel werk JJIDEN Een inbreker een computerbedrijf aan t Niels Bohrweg heeft de eidse en Oegstgeestse po- w lie de afgelopen nacht andenvol werk gegeven. J )e inbraak werd om vijf oor half drie ontdekt toen et inbraakalarm afging. )rie agenten van de Leidse olitie gingen poolshoogte len bii het bedrijf. In de etsenstalling ontdekte een »an de agenten een man ie er op de fiets vandoor rilde gaan. Toen de agent ichterbij kwam stapte hij en gooide de fiets naar i agent. man vluchtte in de rich- Jtng van de Wassenaarse- D. dreg, achtervolgd door de rie agenten die om assis- ïtie vroegen. De inbreker adde door een sloot en ende in de richting van indegeest. Onderweg ont deed hij zich ten dele van lijn bovenkleding zodat hij net ontbloot bovenlijf hol le, hetgeen volgens een roordvoerder van de Leid- e politie de duidelijkheid an het doorgegeven signa- ement den goede kwam. Ifia het terrein van de Jel- [ersmakliniek kwam de man op het binnenterrein »an een garage aan de Ge erstraat in Oegstgeest te- :ht Daar liep het spoor Een ingeschakelde >litiehond ontdekte de ian evenwel achter een loop afval, waar hij zich iet een deken over zich n verborgen trachtte te iden. Bij de vechtpartij ie daarop ontstond moest e bril van een politie- igent het ontgelden. De po- tiehond beet bovendien in e hand van een andere igent en in het been van de ibreker, die daardoor ook en broekspijp kwijt raakte, eiden kregen later een te- musinjectie toegediend. )e inbreker wilde zich na gn aanhouding niet be- end maken, maar bleek len paspoort op zak te heb- len. Het ging om een 26-ja- Amerikaan, die tijde in Amsterdam verbleef, de fietsenstalling van et computerbedrijf wer en twee tassen aangetrof- in, die een complete com- wterset met printer en ïftware bevatte. De poli- e, die tien man en de ond inzette bij de achter- olging die bijna een uur lur duurde, vermoedt dat r nog een tweede man bij e inbraak betrokken was. LEIDEN De overstro ming van de Parkstraat, die onder meer een huis onbewoonbaar maakte, kon ontstaan doordat twee gemeentelijke dien sten elkaar het onder houd in de schoenen schoven. Als kan worden bewezen dat de overstro ming is ontstaan door na latigheid van de gemeen te, moet deze voor de schade opdraaien. De ge meente is hiervoor ver zekerd. Volgens P. Haanstra van Ci viele Werken was de over stroming in de Parkstraat vrijdag voor een groot ge deelte te wijten aan de vuile kolken in de straat. Het wa ter kon daardoor niet wegko men. Normaal gesproken worden de kolken éién tot twee maal per jaar doorge spoten. Hem is gebleken dat dit in de Parkstraat niet was gebeurd. De oorzaak daarvan is, dat de directies Civiele Werken en Reiniging van el kaar vinden dat zij dit beho ren te doen. De afdeling Rio leringen van Civiele Werken is verantwoordelijk voor de aansluitingen van de kolken op de afvoer een buis naar de vijver aan de Ringkade en Reiniging zuigt de kolken leeg. Er blijkt echter geen over eenstemming te zijn over wie wat doet. Haanstra noemt dat „een hele rare situatie. Het onderhoud van de riolering hoort in handen te zijn van één dienst in plaats van twee", meent hij. „Als een bewoner Reiniging opbelt met de mededeling dat de kolken vies zijn en doorge spoten moeten worden, krijgt hij te horen dat hij Civiele Werken moet opbellen, en omgekeerd. Dat kan natuur lijk niet". Of er snel een ein de komt aan deze vreemde situatie, is onduidelijk. Wet houder J. Peters, die verant woordelijk is voor deze dien sten, is op dit moment met vakantie. Haanstra raadt de gedupeer de bewoners aan een brief te schrijven aan burgemeester en wethouders, om hun scha de op de gemeente te verha len. „Als ik bewoner was, zou ik dat zeker doen", stelt Haanstra. De bewoners moe ten dan wel kunnen bewijzen dat de schade is ontstaan door nalatigheid van de ge meente, maar met de woor den van Haanstra in gedach te moet dat niet moeilijk zijn. De heer Van der Klaauw, die met zijn vrouw zijn onderge lopen huis aan de Parkstraat heeft moeten verlaten, zei gisteren dat hij met de wo ningbouwvereniging gaat overleggen over de te nemen stappen. „Ik ben wel blij als ik m'n geld terugkrijg, maar daar heb ik nu niets aan. Voorlopig ben ik m'n huis kwijt". De vuile kolken zijn gister ochtend doorgespoten door Civiele Werken. Zij zijn niet aangesloten op een hoofdri ool, wat volgens een lid van de wijkvereniging het geval had moeten zijn, „omdat in het verleden vaker is geble ken dat het rioolwater bij zware regenval naar boven komt". Dit heeft te maken met het feit dat de huizen aan de overstroomde zijde van de straat zo'n 60 tot 70 centimeter lager liggen dan aan de andere zijde. Het wa ter wordt nu afgevoerd naar de vijver aan de Ringkade. Dat loost overtollig water op De Zijl. „Dat systeem werkt goed", weet Haanstra. „Als de kolken maar schoon zijn". LEIDEN Binnen de Gemeenschappelijke Re geling Antenne- en Ener gievoorziening een sa menwerkingsverband van gemeenten die de televi- siemast in Oegstgeest be heren is verzet gerezen tegen het besluit de tele visiezender MTV niet in Leiden op de kabel te zet ten. Het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelij ke Regeling heeft beslo ten dat MTV niet naar Leiden komt, maar vol gens het Warmondse lid van de algemeen bestuur P. van der Voorn, is het nog maar de vraag of het algemeen bestuur dat be sluit eind augustus zal overnemen. Van der Voorn zal zelf in elk geval proberen het besluit van het dagelijks bestuur ongedaan te maken en hij verwacht de nodige steun binnen het alge meen bestuur. Het dagelijks bestuur heeft MTV afgewezen omdat de kosten van een aan tal technische voorzieningen, die getroffen zouden moeten worden, te hoog zouden zijn. Volgens G. Noordermeer, se cretaris van het dagelijks be stuur, zou een extra straalver binding met de Casema in Rijswijk aangelegd moeten worden. Dat zou tonnen kos ten. Er bestaat nu al een per manente straalverbinding tus sen Rijswijk en Oegstgeest (voor onder meer BRT 1 en HTBF 1) maar daarop zou vol gend jaar voor MTV geen ruimte meer zijn. Momenteel is er wel ruimte voor MTV op de verbinding maar de satel liet tijdelijk doorgeven acht Noordermeer niet zinvol. De straalverbinding zal vol gend jaar vol zijn, omdat Duitsland 1 en 2 via die ver binding naar Oegstgeest zullen komen. Dat moet de kwaliteit van de twee televisiezenders aanzienlijk verbeteren. Vol gens Van der Voorn is het echter nog maar de vraag of de twee Duitse zenders via de Casema in Rijswijk naar Oegstgeest zullen komen. „De Casema krijgt dat signaal uit Alphen. Het algemeen bestuur heeft nog helemaal niet beslo ten of we de twee Duitse zen ders wel via Rijswijk naar de mast in Oegstgeest zullen ha len. Misschien laten we wel een permanente straalverbin ding tussen Alphen en Oegst geest aanleggen en als dat ge beurt, is er voor MTV wel ruimte op de straalverbinding tussen Rijswijk en Oegstgeest". De Amerikaanse satelliet MTV zendt 24 uur per videoclips uit MTV gaat op 1 augustus offi cieel in Europa van start en zal dan onder meer in de Haagse regio en in het West- land ontvangen kunnen wor den. Valse bom-melding in ANWB-gebouw WASSENAAR Twee Hagenaars hebben gisteren om 16.10 uur bij de Wassenaarse politie een bom-melding gedaan. De bom zou liggen in het hoofdkantoor van de ANWB aan de Wassenaarse weg op de grens van Den Haag en Wassenaar. Bij nader onderzoek in het gebouw door de Wassenaarse en Haagse politie werd niets ge vonden, waarop de politie besloot het pand niet te ontruimen. Rond 18.00 uur werden een 19-jarige en een 26-jarige man naar aanleiding van de melding door de Haagse politie aangehouden. Ze bekenden de melding te hebben gedaan bij wijze van grap. Hoe de politie het tweetal op het spoor is gekomen, wil men niet kwijt De „kaalslag" rond de Sandersparkeergarage begint langzaam tot het verleden te behoren. Tegen over de garage aan de kant van het Levendaal en aan de kant van de Sint Jorissteeg verrijzen woningen. Op de hoek van de Oranjeboomstraat en het Levendaal komen 22 woningen die worden gebouwd in opdracht van de Woningbouwvereniging Leiden (Foto rechts). De woningen worden in oktober van dit jaar opgeleverd. Ook op het voormalige Cameraterrein worden woningen gebouwd, bestemd voor studenten en werkende jongeren. Op het gedeelte langs het Levendaal komen 61 woningen voor ouderen. Ook zal zich nog een aantal winkels vestigen in het complex, dat volgens de plannen begin volgend jaar wordt opgeleverd (Foto links). foto's: wim van noort IDEN De stoplich- die het busverkeer in Breestraat tussen 't angetje en het stadhuis jelen, moeten daar weg. vertragen de rijtijden een onacceptabele ma- t. Dat is de mening van drie busmaatschappijen ZH, West Nederland en itraal Nederland. Zij oeten meer bussen in ktten om aan de rijtijden de dienstregeling te ünnen voldoen. De atschappijen hebben in t eerder stadium al la- i weten dat de gemeen- voor de kosten moet •draaien. rijtijden van de bussen in Breestraat zijn aanmerke- toegenomen in vergelij- ig met de eerste helft van proef met de afsluiting, oen passeerden de bussen el- •w op wisselplaatsen en had- zij ongeveer 30 seconden under nodig voor hun traject fr de Breestraat, dan de of- iéle dienstregeling aangeeft. met stoplichten in plaats ri wisselplaatsen, doen zij er gelmatig vijf a zes minuten Qger over, aldus C. Sweeg- *n van de NZH. De vertra- ng wordt veroorzaakt door stoplichten, die staan opge ld ter hoogte van het stad- LEIDEN Deze week worden in twee bochten van de Witte Singel aparte fiets stroken aangelegd, die de tweewielers moeten beschermen tegen gemotoriseerd verkeer dat de bochten afsnijdt en hen re- gelamtig de stuipen op het lijf jaagt. Be woners hadden zich bij de gemeeente be klaagd dat de situatie op de singel levens gevaarlijk was geworden door de toegeno men verkeersdrukte. Deze is veroorzaakt door de afsluiting van de Breestraat. De fietsstroken worden aangelegd in de bocht ter hoogte van nummer 70, nabij de Vreewijkbrug, en in de bocht ter hoogte van nummer 37, tegenover de Hortus. Er worden reflecterende palen neergezet, zo als op de Lammenschansweg. Die maken meteen onmogelijk dat automobilisten hun voertuig daar nog langer parkeren. Er worden ook borden neergezet die aange ven dat het verkeer een gevaarlijke bocht nadert en die een wegversmalling aange ven. De bedoeling is dat auto's en vracht wagens elkaar er niet langer passeren, maar op elkaar wachten. De maatregelen hebben een tijdelijk ka rakter. Pas wanneer besloten is of de Breestraat definitief wordt afgesloten, wordt besloten over definitieve maatrege len. Bewoners van de Witte Singel hebben er enige tijd geleden met spandoeken op gewezen dat de weg wordt gebruikt als ra cebaan en dat deze absoluut ongeschikt is als alternatieve route voor de Breestraat. huis en 't Gangetje. Volgens Sweegman worden die vertra gingen nog groter als de va kantie voorbij is en het bus- verkeer weer toeneemt. Hij verwacht niet, dat de tijden veel gunstiger zullen uitvallen als de bussen de stoplichten kunnen beïnvloeden. Dat is nu niet het geval. Heel vervelend „De vertragingen dwingen de ons meer bussen in te zetten, omdat wij ons van de Rijks- verkeers Inspectie aan de rij tijden moeten houden", zegt de heer Kok van Centraal Neder land. „Het is onacceptabel dat mensen in de Haarlemmer meer op de bus moeten wach ten, omdat er in Leiden een proef wordt gehouden". Kok noemt dit sneeuwbaleffect „een groot probleem". Cen traal Nederland heeft veel lij nen die onder een ander num mer tot ver buiten Leiden voe ren. Volgens Kok moet de ge meente opdraaien voor de kos ten van het extra vervoer. Ook de NZH liet dit al in een eerder stadium weten. M. van der Nat, lid van de raadscommissie ruimtelijke or dening, noemt de vertraging „heel vervelend", maar vindt dat van tevoren bekend was dat dit soort konden optreden. „De proef zou juist dienen om dit soort problemen te onder zoeken. Dat wisten ook de bus maatschappijen. Die moeten niet meteen aan de bel trek ken als het wat tegenvalt". Ei gen ervaringen hebben Van der Nat het idee gegeven „dat het allemaal wel meevalt". „Ik wel eerst wel eens de cijfers van de gemeente zien", stelt de liberaal. Van der Nat gelooft niet dat de busmaatschappijen de ge meente kunnen afdwingen dat die de extra bussen betaalt. „Tenslotte draait de gemeente ook niet op voor de omzetver liezen van de winkeliers". Bo vendien wijst hij er op dat voor de proef met de afsluiting de bussen ook regelmatig de rijtijden uit de dienstregeling overschreden. Volgens Van der Nat moet de proef worden afgemaakt zoals afgesproken, waarna verschillende resulta ten tegen elkaar moeten wor den afgewogen: de situatie van het wandelklimaat, de omzet van de winkeliers en de rijtij den van de bussen. „Ik kan me voorstellen dat de proef is geslaagd, als het wandelkli maat is verbeterd en de omzet gestegen, terwijl de bussen net zo veel tijd nodig hebben als vroeger", kijkt hij vooruit. Van der Nat meent dat de proef alleen mag worden bij gesteld als de rijtijd „volstrekt onaanvaardbaar wordt over schreden. Met vijfentwintig minuten bijvoorbeeld. En dat is nu echt niet het geval". Overigens wil Van der Nat dat er tussen 't Gangetje en het stadhuis aan één zijde van de Breestraat een busbaan komt. Nu laveren de bussen van de ene kant naar de andere „en dat maakt het voor voetgan gers aantrekkelijker om ook op de voormalige wisselplaats te lopen. Nu wordt die onvol doende benut". Te vroeg Gemeente en busmaatschap pijen bespreken de problemen binnenkort in een spoedverga dering. Dan komt ook het pro bleem van de fietsers aan bod. Zij mogen sinds enige tijd niet meer in de Breestraat komen, maar negeren dit verbod mas saal. De politie heeft niet de mankracht om afdoende op te treden. Namens de gemeente geeft J. van Gelder toe dat de» situatie „onlogisch" is. Dat wijt hij aan de inrichting van de winkelstraat, die niet aanne melijk maakt dat fietsers er niet mogen komen. De winke liers willen graag dat de fiet ser helemaal uit de Breestraat verdwijnt, omdat de straat dan meer het karakter van een promenade krijgt. Ook de bus maatschappijen willen niets liever. Sweegman: „Ze rijden afwisselend harder en zachter dan de bus en ze halen hem dan weer links, dan weer rechts in. Dat is allemaal erg vervelend". Sweegman vindt dat het nog te vroeg is om conclusies te trekken. „De vakantie is een erg onduidelijke periode. De situatie wisselt van week tot week en biedt geen gelegen heid om een goed inzicht te krijgen in de problemen". Dit gezellige zomer spel is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. 1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande_ jNaaro: -Voorl.L Adrest. -1 I i -1 i i Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging)1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratia 1 i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het Jeu de Boules spel naar ■Naam: I I AdresL. I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar 1 Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag fw63 Ceidae Sou/iont

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11