kidóe So MTV niet op Leidse kabel X STAD OMGEVING „Het water kwam met golven tegelijk onder de deur door" Bouw parkeerdek Stationsbuurt blijft onzeker Slimme EHBO-kit ■SE. Dode vis in vijver bij Beethovenlaan POPZENDER WEL IN HAAGSE REGIO OPDEBUIS Statenleden vragen GS woningcontingent veilig te stellen Drie gewonden bij aanrijding DINSDAG 21IULI1987 PAGINA 9 Udeautje een vuilniszak in zijn Iter hand stapte de ver- ite zelfbewust naar de waarachter de kan- :hter, de officier van jtie en de griffier lich- verveeld de nagenoeg publieke tribune in :houw namen. Kom- lertijd, ook het kan- irecht ontkomt daar aan. Vandaar dat de izak nieuwgierigheid •kte. Aan het geram- te horen moest daar aparts in zitten. En dat ek ook zo te zijn, al bleef voor de ogen van de be- igstellenden verborgen jat kantonrechter Spreij iar was met het voorle- van de tenlastelegging, het kort kwam die er op er dat een agent een hou- voorwerp van verdach- in beslag had genomen, idat dat leek op een wa- istok en hij niet afdoen- kon verklaren waarom dat in zijn auto bij zich j. Het zat zelfs speciaal de achterbank geklemd, de zitting wilde de Lei- naar graag het één en der verduidelijken. De ik was helemaal niet be eld als slagwapen, het ig om een ophangrek lor handdoeken. En dat geval een kilo woog, fam omdat het stevig nest zijn. „Dat ding dat ik me had, ging ik juist ir iemand toebrengen er over klaagde, dat be- ekers bij hem alles van muur trokken". En uit vuilniszak haalde ver- chte als bewijs een stok voorschijn, maar nu Dmpleet gemonteerd" Et een ophangbevestiging. bevreemdde de kan- rechter wel, dat de man, r wie de Leidenaar op was om het apparaat af leveren, aan de politie d verklaard dat hij van wist. Maar daar wist ■alferdachte de oorzaak wel [f in: „Ik heb een civiel pro- s tegen hem lopen", iha", begreep de kanton- chter de situatie, .jullie gen in de clinch met el- lar". Dus toch een wapen- tik? Niks daarvan, be voer verdachte. En hij es geachte aanwezigen op dat hij zelfs aan ie- iand van de LeidSe politie vee „wapenstokken" had Eleverd. et de tastbare bewijsstuk- fn voor zich op tafel lig- ind, wilden de rechter en officier verdachte wel doven. Maar waarom zat e stok zo opvallend in de chterbank geklemd? „Da's eel eenvoudig", aldus ver achte. Anders rollen ze taar door de auto". Het on geen twijfel meer lij- en: alleen vrijspraak was ler op zijn plaats. Wèl rerd verdachte nog ge- traagd of hij het gewraakte oorwerp niet terug wilde ebben. „Nee hoor, dat mag houden", antwoordde hij »t verbazing van de offi- die tevreden consta- ierde dat de Staat der Ne erlanden zowaar eens een adeautje van een verdach- kreeg. Een zeldzame ge- eurtenis, waar verdachte :1 even een formuliertje oor moest ondertekenen. - 'at hij maar al te graag eed. Dan was hij tenmin- te van al het gezeur af. Taxi len andere verwachte was Ti tudent geneeskunde in eiden en had een bijbaan - als taxi-chauffeur. Een W leroep waarbij service aan Ie klant van groot belang s. Omdat zijn motor daags efrvoor niet meer had wil- en starten, hij had hij hem aten draaien, toen hij een rJ! klant ging ophalen bij een - chinees restaurant op de toek van de Breestraat en liet Steenschuur. Een plaats Z vaar hij niet mocht parke- ^en. Groot was zijn schrik n hij bij terugkomst ont- r« lekte dat een motoragent een bon aan het uitschrij ven was. Daar ging zijn uur verdiende geld! En hij - lacht nog wel dat het éven J2 lad gekund. „Ik heb die 'agen misschien vijf, zes of JJleven seconden alleen gela- jen, het was erg koud, don- - ker en er was geen kip op traat", motiveerde de man. 5e officier vond dat nog leen reden om op die plaats te parkeren, laat staan om motor te laten draaien. Ik vind het een mooi scala 'an overtredingen en eis 'wee maal 60 gulden boe te Maar rechter Spreij dacht daar anders over en toonde begrip voor de stu dent-taxichauffeur. „Schul- zonder straf". PIETER EVELEIN van LEIDEN In een vijver bij de Beethovenlaan ter hoogte van de Mendelssohnkade zijn vanochtend enige tientallen dode vissen aangetroffen. De vissen zijn ver moedelijk omgekomen door zuurstofgebrek, veroor zaakt door zuurstofarm water dat afkomstig is uit de ri oolzuiveringsinstallatie langs de Voorschoterweg. Om wonenden waarschuwden vanochtend de brandweer en verzochten om zuurstofrijk water in de vijver te pom pen. Omdat het de afgelopen dagen veel geregend heeft, is het water volgens een woordvoerder van de politie echter al ruimschoots voorzien van zuurstof. Het Hoogheemraadschap van Rijnland werd daarom ge waarschuwd. Na enig onderzoek bleek de rioolzuive ringsinstallatie van het Hoogheemsraadschap de oor zaak van de vissterfte. Hoe het zuurstofarme water in de vijver bij de Beethovenlaan terecht is gekomen is nog onduidelijk. Autokraker opgepakt LEIDEN Een 27-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats is gistermiddag op de Houtlaan aangehouden op ver denking van een aantal auto inbraken. Voorbijgangers za gen een man zich verdacht op houden bij geparkeerde auto's op het Schuttersveld en ver volgens in een auto stappen. De gealarmeerde politie kon de man op de Houtlaan aan houden. Hij bleek in het bezit van drie autoradiocassetere- corders, wat kledingstukken en een reistas. In zijn jaszak ken zat inbrekersgereedschap. De man bleek in totaal vijf au to's op het Schuttersveld open gebroken te hebben. Inbraak in woning aan Mirakelsteeg LEIDEN Bij een inbraak in een wo ning aan de Mirakelsteeg zijn gisteren tussen vijf 's middags en elf uur 's a- vonds een videorecorder, sieraden en een bedrag van 1500 gulden buit ge maakt. De daders hebben vermoedelijk door middel van „hengelen" via de brievenbus of met behulp van een val se sleutel de voordeur open gemaakt. Er zijn geen braaksporen aangetroffen. Bij een inbraak in een borduurshop aan de Haarlemmerstraat is het afgelopen weekeinde 2000 gulden ontvreemd. Het is onduidelijk hoe de inbrekers zijn binnengekomen. Aan de voorzijde was wel een ruitje kapot, maar volgens een woordvoerder van de politie was dat te klein om binnen te kunnen komen. LEIDEN De Ameri kaanse muziekzender Music Television (MTV) komt niet op de Leidse kabel. De Gemeenschap pelijke Regeling Anten ne- en Energievoorzie ning een samenwer kingsverband van ge meenten die de televisie- mast in Oegstgeest behe ren zal de zender die 24 uur per videoclips uit zendt niet toelaten. De kosten van een aantal technische voorzienin gen, die getroffen zou den moeten worden zijn veel te hoog zijn, meent de Gemeenschappelijke Regeling. MTV gaat op 1 augustus offi cieel in Europa van start en zal dan onder meer in de Haagse regio en in het West- land ontvangen kunnen wor den. MTV bestaat in de Vere nigde Staten al zes jaar. Maar liefs 35 miljoen Amerikaanse huishoudens kunnen deze zender ontvangen. De mu- ziekpropgramma's van MTV worden in 55 landen over de hele wereld vertoond. De Leidse Gemeenschappelij ke Regeling heeft wel ge- f>raat met MTV, maar erg ang hebben die gespreken niet geduurd, aldus secretaris G. Noordermeer. Om het sig naal op de Leidse kabel te krijgen zou een straalverbin ding met de Casema in Rijs wijk aangelegd moeten wor den. „De PTT vraagt daar oen eenmalig bedrag van 200.000 gulden voor en bo vendien zou ons dat nog eens 10.000 gulden per maand kos ten", aldus Noordermeer. Een andere mogelijkheid was dat op de mast in Oegstgeest een schotelantenne zou wor den geïnstalleerd om de sa tellietzender MTV zelf te ontvangen, maar volgens Noordermeer zou dat onge veer even duur zijn. „Wij hebben MTV gevraagd die kosten te vergoeden, maar dat werd geweigerd. Toen was er voor ons geen aanlei ding om verder te praten". Ook als de Gemeenschappe lijke Regeling en MTV wel tot overeenstemming waren gekomen over de financiële problemen, dan was het nog maar de vraag of de video clips de televisiekijker in Leiden en omstreken hadden bereikt. Dit omdat er te wei nige kanalen beschikbaar zijn. Momenteel is er op de kabel in de meeste gemeen ten in de Leidse regio het ka naal vrij waar Europa-TV op zat. Door het failliet gaan van deze organisatie ver dween Europa-TV van de buis, maar er wordt weer on derhandeld over een mogelij ke terugkeer. „In de Haagse regio acht men dat geen be lemmering daar willen ze MTV gewoon op het Europa- TV-kanaal zetten", aldus Noordermeer. Hij acht dat ook minder gewenst omdat volgend jaar Ned III in de lucht komt en voor die zen der moet ook een kanaal be schikbaar komen. Dat MTV wel in de Haagse regio maar waarschijnlijk niet in de stad Den Haag zelf te ontvangen zal zijn, heeft te maken met een conflict tus sen B en W van Den Haag en Casema. Volgens Den Haag heeft Casema veel te laat ge ïnformeerd overd de moge lijkheid MTV door te geven. Bovendien wil Den Haag dat MTV betaalt voor doorgifte van het signaal. Dat de door gifte van MTV in Den Haag geen hoge investeringen noodzaakt, wordt veroor zaakt door het feit dat Case ma nog een geschikte schote- lantenne had staan. BEWONERS PARKSTRAAT EISEN MAATREGELEN VAN GEMEENTE EN WONINGBOUWVERENIGING LEIDEN Wat voor het echtpaar Van der Klaauw het begin van een feest- week had moeten worden, werd vrijdagavond een drama. Terwijl de slingers voor de viering van hun 40-jarig huwelijksfeest in de kamer waren opgehan gen, werd het echtpaar overvallen door een wa terstroom, die hun bene denhuis in de Parkstraat binnen de kortste keren blank zette. De Parkstraat was een van de straten die vrijdagavond werd getrof fen door het noodweer dat toen huis hield. Volgens bewoners van de Kooi is de overstroming te wijten aan een lakse houding van de gemeente en de woningbouwvereniging De Eendracht. „Als je hun iets vraagt, gebeurt er niets", aldus een bewoner. De woning van het echtpaar Van der Klaauw kon overstro men doordat de huizen aan hun (oneven)zijde van de straat zo'n 60 tot 70 centimeter lager liggen dan aan de over zijde, waar nieuwe huizen zijn gebouwd. Het water stroomt automatisch naar de oneven zijde, waar het niet weg kan doordat de kolken een te klei ne capaciteit hebben. Voor on der anderen het echtpaar Van der Klaauw had dit tot gevolg dat het water hun huis binnen stroomde. Onbewoonbaar Mevrouw van der Klaauw dacht eerst dat het allemaal wel meeviel, totdat zij de ware ernst van de situatie inzag. „Het water kwam met golven onder de deur door. Het was verschrikkelijk", beschrijft zij het gebeurde. „Er stond onge veer 15 centimeter water op de vloer", herinnert Van der Klaauw zich, terwijl hij de doornatte vloerbedekking op tilt en de natte betonnen vloer laat zien. Er hangt'een onmis kenbare rioollucht in het huis, dat absoluut onbewoonbaar is geworden. Het echtpaar is tij delijk ingetrokken bij een dochter, maar dat heeft nieu we problemen met zich mee gebracht. Het echtpaar moet beneden op de bank slapen en mevrouw Van der Klaauw kan niet douchen omdat zij hartpatiënte is en geen trap pen mag lopen. Woningbouw vereniging De Eendracht heeft het echtpaar toegezegd op zoek te gaan naar een nieuw huis, maar dat laat nog op zich wachten. Namens De Een dracht was niemand bereik baar voor commentaar. Namens de gemeente wijst P. Haanstra er op dat ook andere woningen zijn overstroomd. „In de Ververstraat was het ook een puinhoop". Hij vindt ook dat hier enigszins sprake is van overmacht, gezien de extreme regenval. De bewo ners geven dat toe, „maar het overstroomt hier veel vaker dan op andere plaatsen". Vol gens Haanstra gaat de gemeen te vandaag kijken hoe de wa terafvoer in de Parkstraat is geregeld. Hij vraagt zich af of meer kolken de grote water massa wèl hadden kunnen verwerken. „De tegendruk van het riool is bij zware re genval zo groot, dat het water moeilijk weg komt". Volgens de heer Holverda, bewoner van de Parkstraat en vroeger controleur van de riolering in die laan, zijn de kolken niet aangesloten op het hoofdriool. „Was dat wel zo, dan zouden de problemen al een stuk min der zijn". Het echtpaar Van der Klaauw werd zwaar getroffen door de overmatige regenval van afgelopen weekend. Hun woning raakte onbewoon baar, de vloer bedekking was op slag waardeloos geworden. FOTO: WIM VAN NOORT Zwarte Piet De bewoners hebben vrijdaga vond met elkaar het water op straat, zo goed en zo kwaad als dat ging, weggewerkt. Enkele bouwvakkers die daar wonen „rukten uit met groot mate rieel", haalden de stoepranden weg en groeven gaten om het water weg te laten lopen. De brandweer zoog het water weg uit de huizen met een speciale stofzuiger. „Prima werk wat die jongens hebben gedaan", prijst Holverda hun inzet. „Maar", zegt J. Kooien, lid van de wijkvereniging, „de ge meente en de woningbouw vereniging laten het afweten. Als je bij hun aan de deur klopt, geven ze niet thuis. Ze spelen elkaar de zwarte Piet toe". Wie voor de schade opdraait, is nog niet duidelijk. De hui zen in de Parkstraat zijn ruim drie jaar geleden voor 80 90.000 gulden gerenoveerd. De bewoners zelf hebben ook het nodige geld besteed om hun huizen waterbestendig te ma ken. Want niet alleen bij zwa re regenval kampen de bewo ners met een overmaat aan vocht. Holverda, ook lid van de wijkvereniging: „Dat pro bleem speelt al jaren. Mensen zijn in de weer geweest met grind, zand, hout, ze hebben hun muren afgehakt en geïn jecteerd en de woningbouw vereniging heeft gaten laten boren. En toch is het vocht hier voortdurend een pro bleem. Ook als het niet re gent". De Leidse brandweer ver klaarde vrijdagnacht al dat er al jaren problemen zijn met de afwatering in Leiden Noord. „We hebben nu in vijftien hui zen aan onder meer de Park straat en de Julianastraat wa ter weggepompt en het is ze ker niet de eerste keer dat zich daar dergelijke problemen voordoen. Het komt steeds weer terug, terwijl een paar jaar geleden een nieuwe riole ring is gelegd". De problemen spelen niet al leen aan de straatzijde in de Parkstraat. Ook in de tuinen en de brandgang achter de huizen komt het water maar ■moeizaam weg. In de brand gang is niet één kolk te vin den, in de tuinen een kleintje. De schuren staan scheef in de tuin, waardoor het water naar één kant stroomt. „Brieven aan de woningbouwvereniging hebben niets opgeleverd", zegt een bewoner. „Ze hebben twee jaar geleden beloofd dat hier een drainagesysteem zou ko men, maar dat is er nu nog niet". Vandaar dat de bewo ners vrijdagavond tot hun en kels in het water stonden en zo snel mogelijk hun laarzen opzichten. Volgens de heer Pardon een situatie die terug keert bij elke stortbui „en dan te bedenken dat hier allemaal bejaarde mensen wonen". PIETER EVELEIN LEIDEN De statenleden E. Meijer en J. Steegh (PSP/CPN/PPR) willen dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland actie onderne men om te voorkomen dat Zuid-Holland woningcontin genten kwijt raakt. De beide statenleden hebben vragen aan GS gesteld naar aanlei ding van uitlatingen van staatssecretaris E. Heerma. De staatssecretaris liet de Tweede Kamer onlangs weten dat de gemeenten in de pro vincie Zuid-Holland ver ach terlopen met het indienen van bouwplannen voor woningen in de sociale en premiesector. De gemeenten moesten voor 1 juni de helft van hun bouw plannen voor dit jaar indienen bij het ministerie van VROM, wilden ze voor de bouw subsi die krijgen. Een aantal ge meenten haalde dat echter niet. Leiden diende maar 37 procent van de bouwplannen in, Den Haag kwam niet ver der dan 7 procent. Die achterstand heeft tot ge volg dat het ministerie minder subsidie verstrekt. Den Haag kreeg bijvoorbeeld afgelopen week te horen dat het bijna 900 woningen minder mag bouwen dan de gemeente van plan was. Voor Leiden heeft het te laat indienen van de bouwplannen geen gevolgen. De gemeente was al met de hoofdingenieur-directeur (HID) van de afdeling volks huisvesting van de provincie overeengekomen dat de bouw plannen voor het Ir. Driessen- plein het gaat om 37 wonin gen later ingediend moch ten worden. Staatssecretaris Heerma heeft al laten weten dat het geld dat als gevolg van het niet realiseren van het bouwprogramma overblijft, mogelijk gebruikt wordt om een tekort op de post huursub sidie te dekken. Steegh en Meijer willen nu van GS we ten wat ze gaan ondernemen om te voorkomen dat Zuid- Holland de woningcontingen ten kwijt raakt. Bij een aanrijding op de kruising van de Dr. Lelylaan en de Barn steenstraat zijn gistermiddag rond half twee drie mensen gewond geraakt. Een 48-jarige automobilist uit Leiden wilde vanaf do Barnsteenstraat de Dr. Lelylaan opdraaien. Hij merkte daarbij een naderende auto, bestuurd door een 72-jarige man uit Lei den, te laat op. Bij de botsing liepen beide automobilisten hoofd letsel op. Ook de echtgenote van de 72-jarige Leidenaar die naast hem zat raakte gewond. De drie zijn naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. De auto's raakten zwaar bescha digd. FOTO: WIM VAN NOORT DEN HAAG/LEIDEN De bouw van het omstre den parkeerdek achter de huizen aan de Morssingel kan nog jaren uitblijven. Het is zelfs de vraag of het parkeerdek er ooit zal komen. De gemeente wil echter pas een besluit ne men over de bouw van het dek als duidelijker is hoe de Stationsbuurt zich ontwikkelt en welke par- keerbehoefte er zal zijn. Daarom mag de bouw van het parkeerdek niet hele maal worden uitgesloten. Dat zei mevrouw G. Schramm gistermorgen namens de ge meente Leiden tijdens een hoorzitting door de Raad van State. Aan de orde was het be stemmingsplan Stationsbuurt en een onderdeel van dat plan is de bouw van het parkeer dek. Mevrouw Schramm wees op de bouw van kantoren en parkeergarages op het Schut tersveld en mogelijk op het terrein van het AZL. Verder moeten er langs het station kantoren komen en die kanto ren moeten zoveel mogelijk in eigen behoefte gaan voorzien. „Dat wil echter niet zeggen, dat er voldoende parkeerplaat sen zullen zijn. Veel treinreizi gers gebruiken het terrein aan de Morssingel", zei ze gisteren. In het bestemmingsplan Sta tionsbuurt heeft de gemeente de mogelijkheid geschapen om op het parkeerterrein een par keerdek te bouwen wat tot ge volg heeft dat het aantal par keerplaatsen wordt uitgebreid van 250 naar 400. Vooral een aantal bewoners van flats aan de Morssingel is daar niet blij mee. De overlast door stank en herrie zou toenemen. Boven dien zou het uitzicht voor de flatbewoners op de laagste verdieping slechter worden. Namens de huurdersvereni ging werd gisteren ook gewe zen op het gebrek aan sociale controle dat voor de parkeer plaatsen onder het dek zou gelden. Volgens de gemeente valt het met dat slechte uitzicht wel mee. Oorspronkelijk was het de bedoeling het parkeerdek 2,30 meter boven de grond te bouwen. Door de bestaande parkeerplaatsen een meter te verlagen kan het dek een me ter lager worden uitgevoerd. De overlast zou niet onaan vaardbaar toenemen. Tegen het bestemmingsplan, zoals de gemeente het had op gesteld, was ook bezwaar ge maakt door R. Heeneman. Hij bewoont sinds 1972 een woon wagen die op de hoek van de Rijnsburgersingel en de Schut- tersveldweg staat. De gemeen te wil de woonwagen daar weg hebben omdat men de grond (600 vierkante meter met een waarde van ongeveer 150.000 gulden) beter denkt te kunnen gebruiken. Heeneman betaalt nu niets voor zijn standplaats en wijst opheffing van ervan af. Volgens de gemeente kan de grond onder meer gebruik worden voor de uitbreiding van een school. Een andere mogelijkheid is de bouw van woningen of eventueel kanto ren. Juist het feit dat de gemeente nog geen uitgewerkt plan voor het gebied heeft, was voor Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland aanleiding het wegbe- stemmen van de woonwagen af te wijzen. Eén van staatsra den betoogde gisteren dat het geven van een bestemming aan een stuk grond niet in houdt dat een er uitgewerkt plan op tafel moet liggen om die bestemming ook daadwer kelijk te realiseren. De Raad van State laat over paar maanden weten wat men van het bestemmingsplan en de ingediende beroepsschrif ten vindt. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Adres: Voort.:. i Postcode/plaats:. •Telefoon- [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per iO maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f 68,93 i Stuur als dank de fotocamera naar. Naam: Adres: i Postcodc/plaatsL (voor controle bezorging) J t I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,25CÖ VD Den Haag CeicioeSouAmit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9