Dikke bruingele modderlaag bedekt Italiaans rampgebied Vrees over eerste escorte olietankers \>indexter wist van oorsluizen wapengeld iocialisten Italië werken „ratten" uit de partij Poeldijker in Griekse gevangenis door teveel aan vakantiegeld ids 24 jaar: Ik sneeuw in [liden Afrika Echtscheiding van Britse tiran Piloot van jumbo vergeet zijn landingsgestel oudewijn est olitici les ver alstrijd Contra's deserteren III Parijs waarschuwt Franse schepen: Ga niet door Golf ^JITENLAND EeidóaQowuvnt DINSDAG 21 JULI 1987 PAGINA S „NNESBURG In het zuiden iamibië is voor het eerst sinds „r sneeuw gevallen. Als gevolg deze „rariteit" moest het spoor verkeer gedeeltelijk worden elegd. Het zuiden van Afrika dt getroffen door een van de ngste winters sinds tijden; door is zijn de winters op het zuide halfrond betrekkelijk mild. ,r de Kaapprovincie, Oranje- staat en Transvaal is zware tuwval voorspeld. Ook delen Lesotho zijn getroffen door iuw en op de Tafelberg werd >ren lichte sneeuwval gemeld. Bewuste verspreiding aids is gelijk moord MUNCHEN Een Westduitse rechtbank heeft gisteren bepaald dat verspreiding van aids door ie mand die weet dat hij of zij drager van het virus is, maar desondanks seksuele betrekkingen heeft zonder voorbehoedmiddel en zonder de partner te verwittigen, gelijk staat aan poging tot moord. De rechtbank van München deed uitspraak in het geval van een 26-jarige Fransman, die vorig jaar een ionge vrouw tot seksueel verkeer had gedwongen zonder haar te zeggen dat hij drager van het virus was. Hij werd schul dig geoordeeld aan verkrachting en poging tot moord en is onderge bracht in een psychiatrisch zieken huis. LONDEN De Britse onderwij zer Stephen Staerck .kan niet in beroep tegen de echtscheiding die zijn vrouw had aangevraagd, om dat de man „de meest onredelijke eisen" aan het huwelijk stelde, die de Londense rechter ooit had gezien. Staerck verbood zijn vrouw in huis te praten over haar familie of ook maar namen te noemen van familieleden. Hij beperkte haar bezoeken aan haar ouders tot drie per maand op voorwaarde dat zij op tijd thuis was om eten te koken. En de on derwijzer gaf haar slechts zeven gulden per week zakgeld. Staerck zei zelf „niet te geloven dat hij zo'n onredelijk mens is". LONDEN Een oplettende Britse luchtver keersleider heeft vorige week een vliegramp voorkomen toen hij ontdekte dat een jumbo jet met 380 passagiers aan boord begonnen was aan de landing terwijl het landingsgestel niet was uitgeklapt. De Boeing 747 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij TWA was nog slechts 183 meter van de landings baan van het Londense vliegveld Heathrow verwijderd toen de piloot er op attent werd gemaakt dat hij vergeten had het landingsge stel uit te klappen. De geschrokken piloot on derbrak meteen de landing, trok op en zette het toestel even later alsnog veilig aan de grond. De gezagvoerder en de twee co-piloten zijn hangende een onderzoek geschorst. Met margarine smeert het beter STOCKHOLM De politie van Stockholm is op zoek naar een gevangene die, nadat hij zijn blote lijf met margarine had ingesmeerd, door een cel raampje van 36 bij 15 centime ter uitbrak. De gevangene rende na zijn uitbraak uit de cel door de openstaande gevangenenpoort. Bewakingspersoneel zag hem gaan, maar hij verdween als de gesmeerde bliksem in de bossen. Het personeel kan er nog niet over uit dat de 20-ja- rige gevangene, die zat wegens een drugsvergrijp door zo'n kleine opening kon. Meer Oostduitsers op bezoek in Westen BONN Voorafgaand aan het bezoek dat de Oostduitse partijlei der Erich Honecker in september aan de Bondsrepubliek brengt, zijn in de DDR stilzwijgend de voorschriften versoepeld voor Oostduitsers die een bezoek wil len brengen aan het westelijk buurland. Volgens Oostduitse protestantse kerkgemeenschappen zou het met name Oostberlijnse kinderen zijn toegestaan met één ouder een bezoek aan West-Ber- lijn te brengen, mits de andere ou der thuis blijft. Naar verwachting, zullen dit jaar ongeveer een mil joen Oostduitsers bezoeken bren gen aan West-Berlijn en aan an dere delen van de Bondsrepu bliek. Geen bier zonder beha BOSTON De fatsoenlijke burgers van Boston kunnen hun flesje bier weer oppakken, zonder dat door wrijving over het etiket de beha wordt weg geveegd van de vrouw die erop staat afgebeeld. De im porteur van het in Mexico ge brouwen bier, Cibco Importing Company in Laredo, Texas, beloofde gisteren het betref fende bier niet meer te verko pen in de staat Massachusetts. De voorzitter van de Controle- commisie op Alcoholische Dranken is blij met de belofte, omdat het etiket de bepalingen overtrad die gebruik van re clamemateriaal van „stuitende aard" verbiedt. onze correspondent) USSEL De Belgi- koning Boudewijn ft zich gisteravond in toespraak ter gelegen- van de nationale ondubbelzinnig Ie taalstrijd gemengd. ongewoon scherpe bewoor den veroordeelde de vorst „nieuwe aanval van com- 3 nautaire koorts", die de ste maanden de kop heeft estoken. „Het was niet zo I voudig aan vreemde bezoe- suit te leggen waarom uit- ekend tijdens het Belgische rzitterschap van de EG regering elke dag kon len. Ook elke poging tot nomisch herstel is in die ode teniet gedaan. Die se zaak heeft mij bedroefd verontrust", aldus Boude- Zonder Happart met ie te noemen, legde de Bel- he koning de verantwoor- jkheid oor de recente perikelen bij de Voerense •burgemeester. In de jour- s van de BRT-tv werd di- het verband gelegd tussen woorden van de koning en Voerkwestie. De franstalige BF volstond met de opmer- ig dat slechts zelden een gisch staatshoofd zich zó iek opstelt. Boudewijn zelf daarvoor als verklaring de koning „de dwingende ht heeft te zeggen wat naar overtuiging de waarheid Opvallend was dat de Bel- :he vorst ook opriep tot rtrouwenwekkende maat- elen" van beide taalge- mschappen. Die term was iu toe namelijk voorbehou- aan de diplomatie in het it/West-overleg. (Van onze correspondent Gerard Kessels) MORBEGNO Nu het water op tal van plaatsen is gezakt, bedekt een dikke bruingele modder laag grote delen van het Noorditaliaanse berge- bied waar dagenlange regenval het afgelopen weekeinde leidde tot een catastrofe. In de kleveri ge moddermassa's wordt nog steeds gegraven naar slachtoffers, maar er is weinig hoop dat alle ver misten gevonden wor den. In de kerk van het dorpje Morbengo, middenin hel rampgebied, kan de pastooi zich nauwelijks verstaanbaai maken boven het geluid van de helikopters van de red dingsbrigades, die af en aan vliegen. De kerk is volge stroomd met gelovigen die bidden voor de slachtoffers van de natuurramp. Voor het altaar zes kisten. Een ervan bevat het stoffelijk overschot van Ferrario Cherubino. Hij logeerde in hotel Grand Baita in het bergdorpje Taranto. Een rustig hotel met een vaste clientele van oudere mensen, die elk jaar terugkomen. Bij het hotel hoort een verzor gingsflat. Met horten en sto ten vertelt Cherubino's wedu we Vittoria haar verhaal. „Toen wij de modderstroom aan zagen komen, vluchtten mijn man en ik van de flat naar het hotel om bescher ming te zoeken. Ik schreeuw de onderweg dat we snel moesten zijn. Ik slaagde er nog net in de deur te berei ken, maar mijn man niet meer. Hij werd vlak voor de ingang weggespoeld". Ze toont de blauwe plekken op haar armen en benen. „Ik weet niet hoe ik het overleefd heb. Op de een of andere ma nier heb ik kunnen verhinde ren dat ik helemaal kopje on der ging". Ten minste tien ho telbewoners hebben de ramp niet overleefd. Dood is ook de eigenaar Marcellino Gusme- roli, zijn vrouw en twee kin deren. Zoon Robert blijft al leen achter. Het voetbalveld van Morbeg- no lijkt wel een militaire luchthaven. Helikopters vlie gen af en aan. „De verbindin gen vormen ons grootste pro bleem", zegt commandant Ca- lia van het crisiscentrum. „Alle wegen zijn op meerdere plaatsen vernièld. Veel dor pen zijn compleet geïsoleerd en kunnen alleen door de lucht bevoorraad worden." Op het geïmproviseerde vlieg veld staan zakken met voer klaar voor de benarde veesta pels in het gebied. Vergeleken met wat zich in Morbegno en Sondrio heeft afgespeeld, zijn toeristenplaats Como en omgeving er goed vanaf gekomen. Het meer is buiten zijn oevers getreden en bootjes drijven tussen de ban ken van de boulevard. Een bankgebouw aan de onderge lopen Piazza Cavour is slechts via een loopbrug te bereiken. Met laarzen onder hun stijve pakken staan de bankemploy és de klandizie te woord. Het laatste woord over de ramp is overigens nog lang niet gesproken. „Men heeft de indruk dat er maar één re genbuitje voor nodig is om heel Italië aan het verschui ven te krijgen", aldus de Itali aanse EG-commissaris Carlo Ripa de Meana. De laatste dertig jaar zijn in Italië onge veer 10.000 mensen bij lawi nes en aardverschuivingen om het leven gekomen. „Door het ingrijpen van de mens in de natuur", stelden milieube schermers maandag bitter vast. Op die natuur wordt in Italië het oog gehouden door 37 deskundigen tterwijl er bij voorbeeld in Frankrijk 700 zijn. Nog een navrant detail: zondag was het precies twee jaar geleden dat na hevige re genval in het Noorditaliaanse Stava een dam doorbrak, waardoor meer dan 260 men sen om het leven kwamen. De ramp was te wijten aan nala tigheid bij de controle van de veiligheid van de dam. Het proces tegen de hiervoor ver antwoordelijken laat echter nog steeds op zich wachten. In Noord-ltalië gaat het zoeken naar slachtoffers door. Dit jon getje werd gered uit een dorp, dat grotendeels werd verwoest door water- en modderstromen. FOTO: EPA TEGUCIGALPA Talrijke Contra's, die vechten tegen de sandinistische regering in Nicaragua, hebben volgens be richten in Hondurese kranten de wapens neergelegd en met hun gezinnen hun toevlucht gezocht in vluchtelingenkam pen in Honduras. Dit is gisteren gemeld door het kerkelijke persbureau EPD. In de afgelopen dagen zijn zo ongeveer duizend mensen aangekomen in de kampen van het depar tement El Paraiso, zo werd gemeld. Vertegenwoordigers van de Hondurese regeringscommissie voor vluchtelingen en van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN hebben de aankomst van de vluchtelingen bevestigd. VN-vertegenwoordiger Waldo Vil- lapando zei dat het om mensen gaat die niet direct uit Nica ragua komen, maar die in het grensgebied verbleven. Vol gens een woordvoerder van de Hondurese vluchtelingen- commissie gaat het om vroegere Contra's. ASHINGTON De Drmalige Nationale Vei- heidsadviseur John lindexter heeft gisteren pklaard dat hij wist dat ste Oliver North hielp i de geheime bevoorra- van de Nicaraguaan- mtra's, maar dat hij niet als een „oorlogs- ieling" beschouwde. idexter werd voor de Ide dag gehoord door Congrescommissies die onderzoek instellen ar de geheime wapen koop aan Iran en de orsluizing van het daar mee verdiende geld naar de Contra's. Poindexter zei ook dat hij pre sident Reagan van tijd tot tijd op de hoogte had gesteld van bepaalde aspecten van de be voorrading van de Contra's. Hij zei dat Reagan wist dat North de belangrijkste mede werker van de Nationale Vei ligheidsraad was die bij het projekt betrokken was. Poin dexter zou echter niet van alle details hebben geweten, omdat North zeer ruime bevoegdhe den had gekregen. De voormalige veiligheids adviseur die op 25 november zijn functie neerlegde, dezelf de dag als waarop North werd ontslagen, zei herhaaldelijk dat hij sommige aspecten van de hulp aan de Contra's zich niet meer kon herinneren of niet goed kende. De voorzitter van de onder zoekscommissie, Daniel Inouye, heeft gisteren na de verklaringen van Poindexter vastgesteld dat de Iran-contra- affaire waarschijnlijk nooit tot op de bodem zal kunnen wor den uitgezocht. „Het ziet er niet naar uit dat de precieze toedracht van de affaire ooit boven water zal komen, omdat de commissie niet in staat is de tegenstrijdigheden in de ver klaringen van de overste Oli ver North en John Poindexter, op te lossen", aldus Inouye. Een Koeweitse tanker, die onlangs is omgedoopt in Gas Prince ligt in de Golf van Oman te wachten op de Amerikaanse escorte. FOTO: EPA PARIJS De Franse regering heeft in een brief alle Franse rederijen opgeroepen hun schepen niet te laten varen in de Golf, in verband met het gevaar van aanvallen door Iran. De brief, waarvan het bestaan gisteren bekend werd, is gedateerd op af gelopen vrijdag, de dag waarop Frankrijk en Iran de diplomatie ke betrekkingen met elkaar verbraken. De tekst moet niet wor den beschouwd als een „verbod" maar als „waarschuwing". Pa rijs heeft laten weten niet in staat te zijn de olietankers door de Franse marine te laten beschermen en dus varen de Franse schepen „volledig voor eigen risico". Frankrijk is overigens wel bereid wapens te leveren aan Koeweit, indien dit land hierom zou vragen, aldus ambassadeur Marcel Laugel in Koeweit. (Van onze correspondent Gerard Kessels) )ME De Italiaanse cialistische partij van 'ttino Craxi wordt ge- ;rd door een reeks >pschandalen. Ar- ities van socialistische itici zijn aan de orde n de dag. Een grimmige t toi heeft aangekondigd 5-11 hij „grote schoon- aak" in de partijgelede- n zal houden. „De rat- zullen ophouden te nsen". UP Een van de schandalen dreigt de hele linkervleugel van de partij weg te vagen. De leider van de linkervleugel, Claudio Signorile, die in de regering van Craxi minister van trans port was, krijgt het met de dag moeilijker nu zijn persoonlijke secretaris Rocco Trane gear resteerd is wegens afpersing. Trane, die in feite optrad als plaatsvervangend minister, eiste honderdduizenden gul dens van bedrijven die op drachten voor het ministerie wilden uitvoeren. Hij liep te gen de lamp toen een afgeper ste ondernemer naar de justi tie stapte. Waar al het geld precies is gebleven is nog niet bekend. De zaak-Trane zou ook Signo rile fataal kunnen worden. Signorile is weliswaar geen minister meer, maar hij heeft nog altijd een sterke positie in de partij. Onderzocht wordt nu of ook de ex-minister een deel van het geld dat Trane afper ste in eigen zak heeft gesto ken. In een geheim rapport van een ambtenaar van het ministerie van transport staan namelijk bedrijven genoemd, die in aanmerking zouden kunnen komen voor deelname aan de vernieuwing van de Italiaanse vliegvelden. Met dit moderniseringsprogramma zijn vele-honderden miljoenen guldens gemoeid. In het rap port somt de ambtenaar bij elk project een aantal onderne mingen op, die hij aanduidt als ,Signorile-bed rijven Hoewel op zich al erg genoeg, is het niet bij de zaak-Trane- Signorile gebleven. In Toscana is een heel reeks prominente socialistische bestuurders gear resteerd, omdat ze smeergel den hebben aangenomen. Ook hier ging het weer om een bouwopdracht: het nieuwe ge r &ZUL\Ct SüWJE l 2O'VJ TOrtojE stwnao rechtsgebouw van Viareggio. Bovendien wordt de industrie stad Turijn al maandenlang geteisterd door een schandaal in de gezondheidszorg waarin een hoofdrol is weggelegd voor de socialisten. Tot nu toe leken in Italië voor al de christen-democraten gea bonneerd te zijn op schanda len. Dat is niet verwonderlijk omdat de Democrazia Cristia- na al sinds de oorlog bij het bestuur van het land betrok ken is. De partij heeft sinds iaar en dag nauwe banden met het bedrijfsleven en menig christen-democraat maar nu ook socialist heeft de verleiding niet kunnen weer staan zichzelf te verrijken. In een interview heeft Craxi dezer dagen toegegeven dat er veel fout zit in zijn partij. Vol gens Craxi komt dat omdat in de vier jaar van zijn premier schap hij te weinig tijd gehad heeft om de vinger aan de pols te houden. De socialistische leider, die geen deel uit zal maken van de nieuwe rege ring, heeft pas nu de gelegen heid orde op zaken te stellen. (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK De Ame rikaanse minister Shultz van buitenlandse zaken heeft gezegd dat de reso lutie, waarin de Veilig heidsraad Iran en Irak ge last hun oorlog te staken beslist niet mag worden opgevat als een „loos ge baar", maar desalniette min zijn de VS vandaag begonnen Koeweitse olie tankers te begeleiden. Irak had al bij voorbaat gezegd de resolutie te res pecteren en zich aan een wapenstilstand te houden, wanneer Iran datzelfde doet. Twee Koeweitse tankers, die de namen Bridgeton en de Gas Prince hebben gekregen, wor den vanaf vandaag geëscor teerd door de nauwe Straat van Hormoez en over de Per zische Golf. Volgens zegslie den worden de olietankers door tenminste twee, en wel licht meer, Amerikaanse mari neschepen begeleid. De overi ge van de acht Amerikaanse marineschepen drie krui sers, een torpedobootjager en vier fregatten zijn elk ver antwoordelijk voor de be scherming in een bepaald deel van de Golf. Wanneer de tankers door de Straat van Hormoez varen, worden ze gevolgd door Ame rikaanse gevechtsvliegtuigen. Eenmaal veilig door de Straat, keren de vliegtuigen terug naar het moederschip en wordt het konvooi beschermd door kruisers en torpedoboot- jagers. In Washington is men er aller minst gerust op dat de door vaart van het eerste Koeweitse schip onder Amerikaanse vlag zonder incidenten verloopt Washington zwijgt intussen over de vraag of Iran de in China gekochte Zijderups-ra ketten in de Straat van Hor moez al heeft geplaatst. Des kundigen zeggen dat het plaat sen van die raketten nog niet is voltooid. In Washington cir culeert nog steeds het hard nekkige gerucht dat de VS van plan zijn de Iraanse lan- ceerinrichtingen in de zeer smalle Golf van Hormoes on middellijk te bombarderen zo dra die in gereedheid zijn ge bracht. POELDIJK „Nee, we gaan nooit meer naar Griekenland. Het is een nachtmerrie geweest. Het is zonde van het land, want het is er mooi en de mensen zijn vrien delijk, maar we zijn in tussen weer aan vakantie toe. Nee, ons zien ze er niet meer terug". Mevrouw Kort, net terug van een zonnige vakantie op het Griekse eiland Rhodos, kijkt niet met genoegen terug op het verblijf daar. Op de te rugweg, het echtpaar Kort was de Griekse douane al ge passeerd, werd haar man als nog aangehouden en werd het geld dat hij in zijn bezit had gecontroleerd. „Mijn man wilde te veel geld uit voeren en moest daarom de gevangenis in", klinkt z'n echtgenote boos, terwijl zij het vliegtuig werd ingezet. „We hadden nog 300" drach men bij ons om frisdrank te kopen voordat we het vlieg tuig in zouden gaan. Mijn man had ook nog Hollands geld bij zich en 2000 Duitse Mark. Nu blijkt dat je zoveel geld niet mag uitvoeren, maar dat wisten wij helemaal niet. Tegelijk met mijn man werden een Duitser en een Fin aangehouden. Hun reis organisaties zijn ook druk be zig geweest om te voorkomen dat ze de gevangenis in moesten, maar dat heeft niet geholpen. Ze moesten een nacht in de gevangenis blij ven en zijn de volgende dag door een rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf, die ze hebben kunnen afko pen". Aangeven Weer terug in Poeldijk heeft mevrouw Kort inmiddels uit gevonden dat je het geld dat je invoert het beste kunt aan geven op een formulier. Als je dan met geld en al het land weer uit wilt, is er niets aan de hand. „Op Rhodos blijken borden te staan, waar dit in het Grieks en in technisch Engels staat vermeld. Wij kunnen dat niet lezen". Volgens mevrouw Kort heeft de douane bovendien ver keerd gehandeld. „Mijn man moest de volgen de dag voor een rechtbank verschijnen. Daar werd hij veroordeeld tot 50 dagen ge vangenisstraf. Hij kon dit af kopen met 300 gulden, maar ons vakantiegeld zijn we kwijt. Nu heb ik gehoord, dat dit helemaal niet mag. Het zou zo zijn, dat je het geld moet achterlaten op een bankrekening en dat je dan bij een volgend verblijf het geld weer kan gebruiken. Een boete of gevangenisstraf zou helemaal niet mogen". Een medewerkster van het Grieks verkeersbureau in Amsterdam bevestigt deze informatie. Verder commen taar wil zij echter niet geven, omdat ze de juiste informatie uit Griekenland nog niet heeft gekregen. „Wij hebben alles ook alleen maar van ho ren zeggen. Aan de hand van wat er is gebeurd, denk ik dat er meer aan de hand is, maar nogmaals, wij weten nog niet wat zich er nu pre cies heeft afgespeeld". Grie kenland hanteert volgens het verkeersbureau al jaren de regel dat een toerist niet meer dan 500 dollar mag uit voeren en wordt dit op de vliegvelden ook aangekon digd. Het echtpaar Kort heeft in middels een advocaat inge schakeld om te proberen het vakantiegeld weer terug te krijgen. „Maar ook al komt het geld op een Griekse bankrekening, ons zien ze er nooit meer terug!"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5