n> Caravanpark is zo slecht nog niet PTT zet reorganisatie post door lÉi Betere maatregelen tegen ongelukken met kerncentrales Shell vergoedt schade oor olievervuiling lEUWi Inzameling batterijen tegen milieuvervuiling ."Slaapmiddel Halcion is gebrekkig en gevaarlijk ,Muggendorp" akkoord met maatregelen Urker kotter aan de ketting Binnenland Eeidóc Qowumt DINSDAG 21 JULI 1987 PAGINA 3 -j [OTTERDAM Shell is ereid de kosten te ver deden die gemoeid zijn proi iet het opruimen van de !ven lievervuiling die de j jiell-raffinaderij dit ekeinde heeft veroor- ikt op de Nieuwe Wa- irweg en in de haven an Vlaardingen. Het otterdamse reinigingsbe- HanJrijf Roteb verwacht dat r no nog wel enige dagen ?erk zal zitten in het op lijmen van de olielaag. tracl heil en het Gemeentelijk >ncs Uvenbedrijf van Rotter- bije dam zijn maandagmiddag overeen gekomen dat de oliegigant de activiteiten van de opruimingsboten van de Roteb zal bekosti gen. Een Shell-woord- voerder zei dat het bedrijf ook zijn aansprakelijkheid erkent ten aanzien van de vele plezierboten die door de olie besmeurd zijn. De olievervuiling ontstond afgelopen weekeinde toen een ballasttank door de overvloedige regenval overstroomde. Apotheker gaat niet vrijuit bij euthanasie DEN HAAG Het is niet ondenkbaar dat strafvervolging wordt ingesteld te gen de apotheker die de middelen le vert waarmee een arts euthanasie toe past. Maar tot nu toe is dat nog nooit voorgekomen. Dat antwoordden de mi nisters Brinkman (Volksgezondheid) en Korthals Altes (Justitie) op vragen van het kamerlid Leerling (RPF). De be windslieden zijn niet van plan tege moet te komen aan de wens van het kamerlid om op te treden tegen de vak organisatie van apothekers, de KNMP, wegens het opstellen van een rapport over euthanatica. De ministers vinden dat het rapport een illustratie is van de openheid waarmee de discussie over euthanasie in ons land wordt gevoerd. DEN HAAG De ambtenarenbon den AbvaKabo, CFO, AC en CMHA zijn boos op de bedrijfsleiding van de PTT. Aanleiding is het besluit van de PTT-top om door te gaan met de reorganisatie van de afde ling post waarbij 1300 banen verval len. Tevens zal de top van de afde ling post ingrijpend gewijzigd wor den nu de PTT met ingang van 1989 een NV wordt. De ambtenarenbonden menen dat de PTT-top de besluiten niet had mogen ne men voordat met de bonden was overlegd. Voorts menen de bonden dat de PTT zich ten onrechte beroept op een advies van het organisatiebureau Berenschot over de veranderingen bij de post. Het bureau kon weliswaar instemmen met de hoofdlijnen maar, aldus de bonden, verbindt daaraan een groot aantal voorwaarden. Daarover rept de PTÏMeiding echter niet. „Zo zal door de uitwerking van de plan nen nog moeten blijken wat de effecten zijn. Bovendien dient eerst de nieuwe be- stuursopzet van de post duidelijk te wor den voordat de reorganisatie door kan gaan. Wij worden nu voor voldongen fei ten gezet en daar houden wij niet van", aldus M. van den Berg (AbvaKabo) in een commentaar. De 1300 arbeidsplaatsen bij de afdeling post vervallen door een bundeling van de twaalf postdistricten in vijf regio's: noord oost (districten Groningen. Leeuwarden Zwolle), noord-west (districten Amster dam en Haarlem), centrum (Utrecht en Den Haag), zuid-west (Rotterdam en Mid delburg) en zuid-oost (Arnhem, Den Bosch en Maastricht). De PTT zegt dat er geen gedwongen ont slagen plaats hoeven te vinden. Wel zul len PTT'ers overgeplaatst worden en om-, her- en bijscholing moeten ondergaan. Van den Berg: „Ook dat wordt verzwegen in de mededeling dat de plannen door gaan". Vakbonden en PTT zullen overi gens in oktober bijeen komen om, aldus de PTT, over de „afronding" van de be sluitvorming te praten. Honden richten slachting aan onder schapen RODEN Twee honden heb ben gisteren een ware slach ting aangericht in een weiland met schapen tussen de Drentse gemeenten Roden en Norg. Dertien schapen zijn gedood of verdronken, terwijl drie die ren nog worden vermist. On geveer vijftien schapen zijn gewond, een deel van hen zal vermoedelijk moeten worden afgemaakt. De honden, een Deense dog en een boxer, wer den door de poltie tussen de schapen gevonden en gevan gen. ialij techi ïgor. Hei beli zoel cun gie /oo ere ng stii he: PERIODIEKE KEURING WEL WENSELIJK VANDAAGi IN HET t er! DRIEBERGEN Het lijkt er sterk op dat de doorsnee Nederlandse caravan bijeen gehouden wordt met ijzerdraad, plakband en een enkel stukje touw. Tenminste, als je let op wat de poli tie constateert tijdens controles her en der in het land. Eén dezer da gen was het weer raak in het Limburgse, waar de rijkspolitie van de 25 ge controleerde mobiele va kantie-onderkomens er slechts vijf in uitsteken de staat aantrof. Die berichten geven echter een fors overtrokken beeld („Met alle respect voor de collega's, hoor") vindt hoofd voorlichting Gerrit Hoeve man van de Algemene Ver keersdienst (AVD) van de rijkspolitie in Driebergen. „In Nederland toeren naar schatting zo'n 295.000 cara vans rond en als je ziet welk aantal er als „slecht' uitge haald wordt, dan valt het ge weldig mee". Hoeveman wijst er met nadruk op dat er selectieve controle plaats vindt. „De caravans die onze dienst onder de loep neemt zijn al verdacht. Je ziet de ca ravans op de weg rijden en bij enkelen denk je dan: „daar is wat aan te verdie nen'. Populair gezegd natuur lijk. De wagens die gecontro leerd worden vertonen dus vrijwel altijd gebreken, maar dat zegt niets over het com plete caravanpark". Volgens Hoeveman is het ze ker niet zo dat de complete Nederlandse politie het deze zomerse maanden voorzien heeft op de caravan. Sinds enkele jaren wordt het com plete recreatieverkeer (naast caravans ook boottrailers en auto's met imperiaal) wat nauwkeuriger bekeken. „In het begin traden we preven tief op en gaven nogal wat tips om met een goede uitrus ting naar de vakantiebestem ming te kunnen vertrekken. Daarna kwamen de finan cieel wat moeilijker tijden, hetgeen door ons direct terug te vinden was in de onder- houdstoestand van bijvoor beeld de caravans. We zijn toen vaker verbaliserend op getreden, want we proberen het op de weg natuurlijk wel zo veilig mogelijk te houden. De controles die wij nu uit voeren is meer het houden van de vinger aan de pols". Behoorlijk Het rijgedrag van de automo bilist die een caravan mee zeult is in de regel heel be hoorlijk, meent Hoeveman. „Ja, dat gaat goed, hoewel er nogal eens te snel wordt ge reden. Er wordt ook heel wat afgestunteld, maar groot ge vaar voor het verkeer levert dat niet zo op. Degenen die met een caravan willen gaan rijden mogen overigens wat mij betreft wel eens een cur susje volgen. Je bent daarna een stuk handiger met je combinatie". De grootste problemen waar de verkeersdienst tegenaan loopt zijn overbelading, slechte banden en niet al te beste gas- en elektraleidin- gen. „Veel mensen weten to taal niet hoe je een aanhan ger moet beladen, met soms nogal „bultige" combinaties tot gevolg. Je hebt mensen die een te zware koppelings- druk hebben en dat gaan compenseren door alle baga ge achterin de caravan te leg gen. Moet je zo'n combinatie zien als ie gaat zwabberen. Bagage moet zoveel mogelijk boven of direct naast de as worden neegelegd om de zaak zo stabiel mogelijk te houden en als de caravan gaat slingeren moet er dus géén gas gegeven worden, dat is een kletsverhaal, maar Om in de bergen met de caravan uit de voeten te kunnen, moet-ie in puike conditie zijn, goed beladen en zou de automobilist het best eerst een cursus kunnen volgen om er veilig mee te leren rijden. foto: pers unie moet je gewoon ritmisch remmen'. Dat er toch nogal eens tech nisch slechte caravans aange troffen worden, ligt volgens Hoeveman vooral aan het feit dat er zo weinig mee ge reden wordt. „Veel bezitters zijn er jaarlijks maar enkele weken mee op stap en de rest van het jaar staat de caravan in een schuur. Daar lijden de banden erg van, vettige de len drogen uit en ook slangen worden er niet beter van. De mensen moeten veel vaker de kritische punten bij een caravan nalopen of laten na lopen: daar voorkom je pro blemen tijdens de vakantie mee". Kritisch De periodieke keuring die voor het nationale autopark geldt is niet van toepassing op de caravan. Hoeveman en collega's zouden dat wél graag zien. „Niet dat we een dergelijke APK er nu zo snel mogelijk door willen druk ken, maar zo'n aanhanger komt op de weg en zou dus ook geregeld kritisch beke ken moeten worden. Nu wordt het aan de mensen zelf overgelaten'. Navraag bij de ANWB leert dat steeds meer Nederlanders in de gaten krijgen dat ze niet zondermeer probleem loos met een wagen-met-aan hanger kunnen manoeuvre ren. Het aantal aanvragen voor een cursus caravanrij den neemt zo snel toe dat de bond dit jaar niet eens alle belangstellenden de fijne kneepjes kon bijbrengen. Rijtechnisch adviseur J. van Sornsen de Koste: „Een der gelijke cursus is écht nodig. Daarom is het ook zo jammer dat we niet iedereen hebben kunnen helpen. Ze krijgen hier onder meer les in ach teruitrijden met de aanhan ger en het rijden op de open bare weg. Voor veel mensen is het al moeilijk genoeg een auto onder controle te hou den, laat staan een afgeladen combinatie. Naast het rijden geven we advies over bij voorbeeld beladen. Als er wat meer kennis in huis is wordt het rijden met een aanhanger automatisch een stuk veiliger". Onderstel Zijn college J. van der Toor- en, werkzaam bij de ANWB- Alarmcentrale, meldt als het grote euvel bij de caravanrij ders het gebrek aan onder houd van de aanhanger; het inmiddels bekende verhaal. „We zitten nog aan het begin van het seizoen, maar nu al is duidelijk dat de meldingen van technische problemen met de caravan weer fors op lopen. Het gaat met name om het onderstel: de banden zijn vaak niet goed en de rem men slecht onderhouden. Kortom, redenen genoeg om eenmaal op Autoroute of Au tobahn snel met pech langs de kant te staan". „Het onderhoud van de cara van wordt gewoon te licht vaardig opgevat, als men er al bij stilstaat, en dan vraag je om problemen. De caravan wordt meestal aan het begin van het seizoen uit de stalling gehaald, de ramen worden nog snel even gelapt en dan- hup, op weg naar de zon. Wij kunnen gelukkig veel gedupeerden snel helpen, maar een vakantie met er gernis beginnen is natuurlijk nooit leuk. Nee, de mensen zouden een hoop problemen kunnen voorkomen, als de caravan gewoon ook perio diek een beurt krijgt. En het komt de veiligheid op de weg vanzelfsprekend ook flink ten goede'. FRED BEENS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om in de toekomst beter te kunnen optreden bij ongelukken met kerncentrales, onder meer door het opzetten van alarmregelingen, trekt de rijksoverheid 28 extra ambtenaren aan. Veertien van hen komen bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), onderdeel van VROM. De overigen komen terecht bij de ministeries van WVC en VROM (elk zeven). Dit blijkt uit een nota die minister Nijpels (VROM) gisteren na mens het kabinet aan de Kamer heeft gezonden. Op het ministe rie van landbouw zal een speciaal bureau „Veiligheid en milieu hygiëne" opgezet worden. Bij het Rijks Kwaliteitsinstituut voor Land- en Tuinbouwprodukten komt een aparte afdeling „Radio activiteit en voedsel Het kabinet heeft ook besloten om een draaiboek te maken waarin staat hoe rampen met kerncentrales bestreden moeten worden. Overleg daarover is gestart tussen de ministeries van VROM en Binnenlandse Zaken. Het bestaande landelijke coördi natiecentrum op Binnenlandse Zaken zal in de toekomst de ope raties bij een kernongeluk moeten gaan leiden. De rijksoverheid wil ook gaan investeren in meetapparatuur om sneller radioactieve straling op te kunnen sporen. Het gaat dan onder meer om een beter landelijk meetnet, een vergroting van de capaciteit bij laboratoria en de aanschaf van meer computers. Besloten is om een vliegtuig in te richten voor het doen van me tingen in de lucht, zo dit nodig mocht zijn. Het RIVM zal in de toekomst bij kernrampen alle meetgegevens gaan verzamelen. Regionale brandweerkorpsen moeten ervoor zorgen dat in hun gebied een sluitend alarmeringssysteem be staat. Zij worden ook uitgerust met meetapparatuur voor radio actieve straling. Per regio moeten regelingen worden getroffen voor het inschakelen van instanties en deskundigen bij rampen. Landelijk dienen permanent laboratoria en milieudiensten „stand-by" te zijn. WVC zal nagaan of de bestaande capaciteit voor het behandelen van mensen die getroffen zijn door een te hoge dosis radioactie ve straling, voldoende is. De extra dosis straling die in ons land na het kernongeluk in de Sovjet-Unie terecht gekomen is, zal volgens eerste gegevens leiden tot de dood van drie mensen méér aan kanker per jaar. Jaarlijks sterven er in ons land 32.000 mensen aan deze ziekte. DEN HAAG De consument moet verbruikte oplaadbare bat terijen, die uit nikkel en cadmium bestaan, op daartoe aangewe zen plaatsen gaan inleveren. Het invoeren van een dergelijk in zamelingssysteem vormt de laatste schakel in het terugdringen van de milieuvervuiling door oude batterijen. Dit staat in een rapport dat de organisaties van fabrikanten en importeurs van batterijen Nefibat aan minister Nijpels (VROM) hebben aange boden. Een inleversysteem voor oplaadbare batterijen is volgens de heer M. Meijer, secretaris van de Nebifat, nodig omdat er voor het milieugevaarlijke cadmium (een giftig, zwaar metaal) in de batterijen nog geen goede, minder bedreigende vervanger is. Er zijn wel batterijen bestaande uit lithium in omloop, maat deze zijn nog veel te duur. v tECHTBANK HEEFT ERNSTIGE AANWIJZINGEN: ARNHEM Het Gerechtshof in Arnhem heeft in een tussenarrest vastgesteld dat er ernstige aanwijzingen zijn dat het tablet van 1 milligram van het slaapmiddel Halcion een gebrekkig en gevaarlijk produkt was. Het arrest, van 7 juli, betreft een hoger beroep dat 26 pa tiënten hebben ingesteld tegen de fabrikant van het middel, Upjohn. Halcion is in de jaren 1978 en 1979 in Nederland in de handel gebracht in tabletten die 1, 0,5 en 025 triazolam bevatten. In de zomer van 1979 kwam het in de publiciteit doordat de Haagse psychiater C. van der Kroef melding maakte van ernstige bij werkingen. De registratie van Halcion werd in augustus 1979 ge sehorst en in februari 1980 geschrapt. Sindsdien is het hier niet meer in de handel. Hoewel de Kroon in 1985 het besluit om de registratie in te trekken vernietigde en bepaalde dat de tabletten van 0,5 en 0,25 milligram met een aangepaste bijsluitertekst weer op de Nederlandse markt mochten worden toegelasten, heeft Upjohn daar geen gebruik van gemaakt. In 1982 spanden 41 gebruikers van Halcion een procedure aan tegen Upjohn. Zij stelden de fabrikant aansprakelijk voor ernsti ge klachten die zij toeschreven aan het slaapmiddel. Het ging daarbij om zelfmoordneigingen, geheugenverlies, panische ang sten, zware hoofdpijnen en dergelijke. De rechtbank in Arhem wees hun vordering in juni 1984 af. De rechtbank oordeelde het in de handel brengen van Halcion niet onrechtmatig. Ze vond ook dat Upjohn niet tekort was geschoten in het geven van waarschuwingen. Daarop gingen 26 patiënten in beroep bij het Hof. Het Hof noemt het 1 mg-tablet gebrekkig en gevaarlijk: het is voor wat de werkzame stof triazolam (een benzodiazepine) be treft vier keer zo sterk als een Mogadon-tablet. Het Hof acht het aannemelijk dat de risico's van zeer ernstige bijwerkingen daar door zijn vergroot. Iw 1' IDe bron van al het (muggen)- kwaad; het natuurgebied de Engberts- dijkvennen bij .s Kloosterhaar. foto: anp KLOOSTERHAAR De inwoners van Kloosterhaar (gemeente Hardenberg) zijn gisteravond akkoord gègaan met plannen van Staatsbosbeheer de mug genplaag in hun dorp aan te pakken. Staatsbosbeheer zal in de komende herfst- en winterperiode sommige delen van zijn natuurgebied Engbertsdijkve- nen blijvend onder water zetten en an dere stukken zo aanleggen dat ze perma nent droog staan. Zowel in de ene als in andere situatie kunnen steekmuggen zich niet ontpoppen. Blijkt over een jaar dat deze maatregelen Kloosterhaar niet van de muggenplaag afhel pen, dan moet Staatsbosbeheer kappen met haar project in dit dorp om de vorming van hoogveen op gang te brengen. Anders spant de dorpsgemeenschap een kort geding aan tegen de staat. Een brief met deze eis zal Klooster haar op korte termijn sturen naar minister Braks van landbouw en visserij. Om de volwassen muggen te beletten naar Kloosterhaar te vliegen wil Staatsbosbeheer op korte termijn acht hectare berkenbos kappen, maar de dorpsgemeenschap is daar op tegen uit vrees voor verstoring an het landschap. DE KNOLLEN tolk ICM6EWS'. VIS LAUWERSOOG In de vissershaven van Lauwersoog is het schip 'Quo Vadis' (UK 171) van schipper J. Romkes uit Urk aan de ketting gelegd. Ambtenaren van de Algemene Inspectie Dienst (AID) gingen hiertoe over nadat Romkes vrijdag zeshon derd kilo schol had aangevoerd, terwijl hij daarvoor geen toewij zing had. Schipper Romkes is vorige week nog door de economi sche politierechter in Zwolle voor een soortgelijke overtreding veroordeeld. De economisch politierechter in Zwolle, mr. J.O.A.M. van Aer- de, heeft gisteren 52 Urker vissers in totaal 342.950 gulden aan boetes opgelegd voor het overschrijden van de vangstquota in 1985. Vorige week legde Van Aerde al vijftig Urker vissers een boete op. Gisteren ging het niet alleen om schol, maar ook om kabeljauw en schelvis. Er was in 1985 3300 ton met een totale u^aHo aron R S milinpn fp"pp1 cpvanppn (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3