„Speel het computerspel met Gods Woord" Katholieken Chicago willen groepszalving aids- patiënten £eidóc Soman kerk en wereld Lefebvre heeft geen hoop meer op overeenstemming GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSoiMmii HEERDENSE UITVINDER ONTWERPT COMPUTER BIJBELSPEL Onderwijsraad Californië wil meer godsdienst in schoolboeken boekwijze Teleurstellend De voortdurende vernieuwing van produkten en pro« tiemethoden is van levensbelang voor een bedrijfslevei zijn internationale concurrentiepositie wil behouden en 1 versterken. In de laatste fase van onze eeuw zal de nood/ van permanente modernisering alleen maar dringenden den. Dat geldt zeker voor de westerse industrielanden De basis voor succes ligt echter in de afzonderlijke Eur se landen zelf. Daar moet bij wetenschappelijke onderzoei en bij een goed geschoold werknemersbestand de deskun heid aanwezig zijn om in het tijdperk van de technologie alleen een volgersrol te vervullen De eerste verantwoo lijkheid ligt bij het bedrijfsleven zelf, dat moet investere ontwikkeling, wetenschappelijk onderzoek en scholing personeel. Als ergens echter geldt dat de overheid een sti lerende en ondersteunende rol moet vervullen, dan is he, dit terrein. Wisselvallig. DINSDAG 21 JULI 1987 PAGINj j Evangelische Kerken bekritiseren vluchtelingenbeleid HANNOVER De Bond van Evangelische Kerken in de Bondsrepubliek Duitsland is verontrust bezorgd over de be handeling van vluchtelingen in het land. De bond wil met re geringsvertegenwoordigers over de kwestie gaan praten. „Mensen die eventueel voor het verlenen van asiel in aanmer king komen, wordt het onmogelijk gemaakt een aanvraag in te dienen", schrijft de bond in zijn verklaring. „Deze praktijk staat in tegenspraak met de verklaringen van de kerken, die ook door de bondsregering en de partijen positief zijn ontvan gen". De bond heeft zich de afgelopen tijd op zijn vergaderin gen regelmatig beziggehouden met het vluchtelingenvraagstuk. Paus in 1988 naar vijf landen in zuidelijk Afrika VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II brengt van 12 tot 20 september 1988 voor de vierde keer een bezoek aan Afrika. Hij be zoekt vijf landen in het zuiden van het continent: Zimbabwe, Mo- cambique, Botswana, Swaziland en Lesotho. De paus brengt wegens het apartheidssysteem geen bezoek aan Zuid-Afrika. De paus zou volgens Napier graag naar Zuid-Afrika zijn gegaan, maar doet dat niet omdat tachtig procent van de twee miljoen rooms-katholieken zwart is en „te lijden heeft van de verschrikkelijke onderdrukking van juist die veiligheidstroepen die de paus tijdens zijn verblijf in Zuid-Afrika zouden moeten beschermen". Dat zou „inconsequent en onaanvaardbaar" zijn, aldus een woordvoerder van de bisschoppen conferentie van zuidelijk Afrika. Zijn plichten niet verza ken is meer dan grote dingen doen Duits spreekwoord HEERDE Wie met de pont de IJssel tussen De venter en Zwolle over steekt, belandt in een an dere cultuur. Terwijl in plaatsjes als Olst en Wijhe de katholieke cultuur hoogtij viert, heeft aan de overkant van de IJssel in plaatsjes als Wapenveld, Heerde en Hattem de Re formatie diep wortel ge schoten. Het is dan ook niet verwon derlijk dat de Nederlandstali ge bijbel juist hier zijn intrede in het computertijdperk heeft gedaan. De computerfreaks kunnen zich voortaan zonder schuldgevoelens overgeven aan hun verslaving, want met de 'Bijbelspel Creatie Heerde' vijzelen ze hun bijbelkennis op. Het motto van het spel luidt niet voor niets: „Speel het computerspel met Gods Woord - Uw probleem over boord". Uitvinder A. Meerbeek (58) kwam vier jaar geleden op Ontwerper A. Meerbeek in het bijkeukentje waar na vier jaar zwoegen het computer-bijbelspel het Heerdense licht zag. het idee om een bijbelspel te hij 27 j OP 54-jarige leeftijd in de WAO. ontwerpen. Nadat hii 27 jaar had gevaren, belandde hij op Geen reden voor hem om stil te gaan zitten, want „niets doen noem ik het duivel's oorkussen". Hij maakte eerst molentjes, maar dat bevredig de toch niet. „Ik wilde me maatschappelijk nuttig ma ken", zegt hij. Het idee voor het bijbelspel kreeg hij door het program mablad van de Evangelische Omroep. „EO-Visie schreef ontzettend veel over het te- FOTO: PERS UNIE kort aan bijbelkennis onder het Nederlandse volk. Maar zo'n EO-blad komt alleen in christelijke gezinnen, niet bij de mensen die niet in de bij bel lezen. Op een gegeven moment dacht ik: Zou een bij belspel niet het middel zijn om de ongelovigen spelender wijs het Woord van God aan te reiken?" Meerbeek wierp zich met on gebreideld enthousiasme op het idee. Zijn vrouw (wat minder enthousiast): „Vier jaar is hij met dit spel bezig geweest, dag en nacht, boven en in het bijkeukentje". Nadat ïae ontwerp de prullenmand waren be land, ontwierp hij de defini tieve versie: een soort super- Ganzenbordspel met duizend vragen over de bijbel. Over ieder bijbelboek wordt min stens één vraag gesteld. Het spel kent drie moeilijkheids graden. Als de deelnemer door een tekort aan bijbel vastheid drie vragen achter elkaar fout beantwoordt, krijgt hij een Troostkaart, waarop een bemoedigende uitspraak staat. Ook kunnen de deelnemers de opdracht krijgen een bepaald vers te le zen uit de Wijsheidboeken verschillende ontwerpen in (Psalmen, Spreuken, Predi ker, Klaagliederen en Hoog lied). „Een meditatie om even bij stil te staan", aldus Meer beek. Bij het spel worden geen dobbelstenen gebruikt, „want daar hoef je in christe lijk Nederland natuurlijk niet mee aan te komen". Op negen juli 1985 vroeg Meerbeek registratie van zijn 'Bijbelspel Creatie Heerde' aan. De aangezochte drukker wilde alleen het spel drukken indien Meerbeek drieduizend exemplaren zou afnemen. Meerbeek vond dat geen pro bleem, want hij verwachtte dat het spel een groot com mercieel succes zou worden. Zijn verwachting leek uit te komen toen firma Kruispunt uit Veendam zich als belang stellende aandiende. Kruis punt nam duizend spellen af, op voorwaarde dat het de mo nopoliepositie verkreeg voor de verkoop aan Evangelische boekwinkels. Meerbeek heeft nu spijt van de transactie: „Kruispunt maakt helemaal geen reclame voor mijn spel. Zodoende zit ik nog met een negatief kapitaal." En met vijftienhonderd spellen, want zelf heeft hij nog vijfhonderd bijbelspelcreaties aan de man weten te brengen. Meerbeek liet zich door deze slechte ervaring niet ontmoe digen. Hij dook opnieuw het bijkeukentje in, nu om een computerversie van zijn bij belspel te maken. Kort gele den heeft dit „computerpro gramma voor bijbellees-ont- wikkeling" het Heerdense licht gezien. Het programma is geschikt voor alle MSX- computers met disc-drive. Het spel gaat exact op dezelfde wijze als het bijbelse Ganzen bord, alleen is de pion ver vangen door de joystick. En er is passende muzikale bege leiding, verzorgd door de rooms-katholieke familie Tan uit Helmond. („U ziet, alle kerkelijke gezindten zijn ver tegenwoordigd"). De Troost kaart verschijnt op het beeld scherm onder begeleiding van verschillende psalm-melo dieën, op hele noten natuur lijk... Mevrouw Meerbeek zweert bij de oude psalmen. Wijzend op de (gereformeer de) kerk achter hun huis, zegt ze: „Daar zingen ze uit het Liedboek voor de kerken. Maar ik houd niet van het Liedboek. Geef mij maar de oude psalmen." Geen wonder dat het echtpaar Meerbeek lid is van de Hervormde gemeen te op gereformeerde grond slag, waar de oude psalmen iedere zondag nog gezongen worden. Voor de Evangeli sche gelovigen is een lied var» Jeugd met een Opdracht iri het computerspel opgenomen. Het is dan ook geen toeval dat zowel het bijbelspel als het computerprogramma in de: „Heilige Schrift van de Sta tenvertaling volgens het be sluit van de Synode Natio naal, gehouden te Dordrecht in de jaren 1618 en 1619" zijn geschreven. „Heere" wordt dus nog met twee e's geschre ven in plaats van met één e. Meerbeek: „In deze streek lig>t het gevoelig of je +'Heere' met twee e's of met één <e schrijft. En terecht. Waarom moet de naam des Heeren, die eeuwig is, teruggebracht wor den van twee e's naar één ei? Da's inconsequent." Meerbeek ziet een geweldige toekomst voor het computer spel weggelegd. „Volgens mij wordt dit het computerspel van de eeuw. Het is uniek. Z.e hebben dit zelfs niet in Ame rika." Het eerste succes is in middels al binnen. De her vormde dominee van Heerde heeft in het plaatselijke kerk blad het spel bij zijn gelovigen warm aanbevolen. Meerbeek gaat overigens niet op zijn computerlauweren rusten. Op dit moment is hij bezig m«t een boek over zijn veelbewo gen leven. RUUD VAN HAASTRECHT CHICAGO Verschei dene rk parochies in Chi cago zijn bezig met voor bereidingen voor een groepszalving van aids- patienten. Ze geven hier mee gehoor aan de op roep van kardinaal Jo seph Bernardin vorig jaar oktober aan parochies „hun deuren en harten te openen voor degenen die op de een of andere ma nier in aanraking zijn ge komen met aids". De zalving wordt bediend aan mensen die chronisch ziek, oud zijn of op sterven liggen. Een woordvoerster van het aartsbisdom Chicago zei dat sinds het Tweede Vaticaanse Concilie halverwege de jaren zestig het sacrament niet lan ger uitsluitend is voorbehou den aan stervenden en dat in veel parochies een paar keer per jaar alle zieken gezamen lijk dit sacrament ontvangen. De plannen van de parochies in Chicago komen in een tijd vol spanningen tussen de RK Kerk en homoseksuele krin gen in Chicago. De RK Kerk, die homoseksualiteit veroor deelt als een zonde, wordt verweten zich pas met homo seksuelen te willen verzoenen als deze ernstig ziek zijn. De homoseksuelen en lesbiennes staat wat wantrouwend tegen over de inspanningen van de kerk op het terrein van aids vanwege de brief van Johan nes Paulus II van vorig najaar waarin het groeperingen die strijden voor de rechten van homoseksuelen werd verbo den bijeenkomsten of dien sten te houden op kerkgron- den. Bernardins verzet tegen een wet voor rechten van ho moseksuelen die in de ge meenteraad van Chicago aan de orde kwam, heeft de ver standhouding er ook niet be ter op gemaakt. In een reactie op de plannen, Kardinaaal Bernardin FOTO: AP vroeg Paul Varnell, voorzitter van een homoseksuele groe pering in de staat Illinois zich af waarom „de kerk met zo iets wacht tot mensen dood gaan". Tegenover het dagblad de Chichago Tribune ver klaarde Varnell voorts dat het „beter zou zijn als aids-patiën- ten de kardinalen en bis schoppen zalfden, omdat zij vergeving nodig hebben". PARIJS Het gesprek dat de omstreden aarts bisschop Lefebvre vorige' week met kardinaal Rat- zinger had, heeft niets opgeleverd. Dat blijkt uit de woorden van de ge schorste, uiterst conserva tieve aartsbisschop, tij dens een dienst in het Franse Faverney. Aanvankelijk vertelde geen van Deide gesprekspartners iets over de inhoud van het gesprek, maar plotseling heeft Lefebvre het stilzwijgen ver broken. Naar zijn zeggen heeft hij het gesprek abrupt afgebroken toen Ratzinger hem duidelijk maakte dat er voor het Vaticaan „geen ka tholieke staten" meer zijn. Voor Lefebvre was die uit spraak reden het gesprek te beëindigen omdat „er toch geen overeenstemming is te bereiken". Kardinaal Ratzinger was niet i voor commentaar bereikbaar. De 81-jarige Lefebvre werd in 1976 geschorst omdat hij zich openlijk verzette tegen de hervormingen van het Twee- de Vaticaanse Concilie. Hij behield zijn titel van aartsbis schop, maar mocht de daar aan verbonden bevoegdheden niet meer uitoefenen. Onlangs verklaarde Lefebvre zonder toestemming van Rome enke le bisschoppen te willen wij den, zodat ook na zijn dood binnen de door hem opgerich te broederschap Pius X pries- j ters kunnen worden gewijd. 1 Mocht Lefebvre zijn plannen Aartsbisschop Lefebvre zoals hij afgelopen weekeinde de mis doorzetten, dan wordt hij bediende waarschijnlijk door het Vati caan geëxcommuniceerd. FOTO: AP Lutherse Wereldbond wil meer contact met Oosteuropese kerken MÜNCHEN De nieuwe president van de Luherse Wereldbond, bisschop Jo hannes Hanselmann, wil de contacten met de Oosteuro pese lidkerken van de bond versterken. Hanselmann, bisschop van de Evangeli sche Kerk in het Westduitse Beieren, verklaarde dat hij in oktober naar Polen gaat voor een bezoek aan de Evangelisch-Augsburgse Kerk. Tevens zal Hanselmann dan een ontmoeting hebben met kardinaal Jozef Glemp, de primaat van de RK Kerk in Polen. Voor volgend jaar staat onder meer een reis naar Tsjecho-Slowakije op het programma. Hanselmann zei verder vol gend jaar ook een uitnodi ging van paus Johannes Paulus II te verwachten, met wie hij het wil hebben over evangelisatie en de we derzijdse toelating tot het avondmaal of de eucharistie. WASHINGTON In schoolboeken moet meer aandacht aan godsdienstige zaken worden besteed. Dat heeft de onderwijsraad van de staat Californië onlangs verklaard geadviseerd aan belangrijke uitgevers in de Verenigde Staten. De Cali- fornische onderwijsraad is nogal invloedrijk en ver wacht wordt dan ook dat het advies ook voor de rest van het land gevolgen zal hebben. Vooral in geschiedenis- en sociaal-wetenschappelijke teksten zou de invloed van religie op de samenleving meer aan bod moeten ko men, zo verklaarde de on derwijsraad tijdens een ge sprek met de uitgevers. „We hebben beklemtoond dat ze belangrijke en controversië le kwesties, zoals de rol van godsdienst en haar invloed op historische gebeurtenis sen, niet moeten overslaan", aldus een woordvoerster van de onderwijsraad. Als voorbeeld noemde ze de re ligieuze bijdrage aan de ont wikkeling van de Ameri kaanse grondwet. Volgens de woordvoersters was ruim de helft van de belangrijkste Amerikaanse uitgevers aan wezig op de vergadering en uitte geen van hen bezwa ren tegen het advies. Cali fornië neemt jaarlijks twaalf procent van de totale ver koop van tekstboeken voor zijn rekening. Het Californische advies zal zeker invloed hebben op alle Amerikaanse schoolboeken, zo verklaarde een woord voerder van de Vereniging voor toezicht op en ontwik keling van onderwijspro gramma's, waarbij onder an dere 80.000 leerkrachten zijn aangesloten. Volgens hem hechten uitgevers veel waarde aan goedkeuring van hun boeken door staten als Californië en zullen ze hun materiaal dan ook ze ker wijzigen volgens de richtlijnen van de Californi sche onderwijsraad. Boven dien is sprake van een groeiende consensus dat on derwijs over godsdienst heel belangrijk is, zo meent de woordvoerder, die eraan toevoegde dat het aanpassen van het lesmateriaal wel enige jaren zal duren. Karl Barth over Mozart Al zo'n dertig jaar geleden is er in Duitsland een boekje verschenen met meningen van de grote protestantse theoloog Karl Barth over Mo zart. Die bundel toespraken, artikelen en redes is interes sant omdat het veel origineels zegt over Mozart, maar tege lijkertijd over de auteur, Karl Barth. Hermanus Wever heeft dat boekje vertaald en het resul taat daarvan is nu verschenen onder de neutrale titel „Wolf gang Amadeus Mozart". Het interessante geillustreerde boekje telt 45 bladzijden, is uitgegeven bij Wever in Fra- neker en kost 12,95. Verhalen van zieken De serie Pastorale Handrei kingen van uitgeverij Voor hoeve heeft uitbreiding ge kregen met het boekje „Zie ken die op weg gingen". Het bevat meditaties en verhalen door Jan van Heerde, mo menteel geestelijk verzorger in een verpleeghuis. Dis in houd getuigt van de weg die zieken en gehandicapten moe ten gaan. Op een authentieke manier wordt hier „verslag" gedaan van hoe het /geloof mensen over moeite er» pijn heen kan helpen. Maar ook hoe ziekte aanleiding kan zijn nieuwe vrienden te maken, dimensies van het leven te ontdekken die tót dan onbe kend waren. „Zieken die op weg gingen" heeft 77 bladzijden, is uitgege ven bij Voorhoeve en kost 12,50. Aarde en kosmos Op de Vrije Universiteit werd in 1985 een themada.g „kos mologie" gehouden, waaraan vier inleiders deelnamen. De teksten van de beschouwin gen over „de plaats van aarde en mens in het heelal" zijn onder dezelfde titel uitgege ven, voorzien van een inlei ding door M.A. Maurice. Het aantrekkelijke van het boekje zijn in de eerste plaats de „technische" uiteenzettingen over het onderwerp (zaken als het uitdijend heelal, melk wegstelsels etc), maar ook en wellicht vooral het hoofdstuk van H.R. Plomp: kosmologie en theologie of: is het heelal hemel-en-aarde? Dat laatste hoofdstuk maakt nog eens duidelijk hoe: wezen lijk de taak van de Vrije Uni versiteit is: wetenschap vanuit een visie op de werkelijkheid, die meer biedt dan (natuur wetenschappelijke verhalen. Het boekje is een uitgave in een reeks van het Bezinnings centrum van de Vrije Univer siteit en is uitgegeven bij Kok, Kampen. Omvang: 132 blad zijden, prijs 23,50. De wereldmarkt wordt omvangrijker en opener. SlapJ' economische reuzen als de Chinese volksrepubliek et Sovjet-Unie lijken te ontwaken en zullen in de nabije komst vooral op basis van relatief goedkope arbeidskrad met de gevestigde industriële grootmachten gaan concu ren. De Verenigde Staten, Japan en West-Europa moeten antwoord zoeken in geavanceerde produkten, gespecialc de dienstverlening en kostendrukkende produktietech ken. Wie de aansluiting mist bij de nog maar pas begon computer-revolutie kan definitief uit de boot vallen. Het panse voorbeeld leert hoe snel een land op de internatic markt een voorsprong kan nemen, en omgekeerd hoe andere landen die hun handelspositie tot voor kort om tastbaar waanden, achterop kunnen raken. In Europa is evenals in Japan en de vs voldoende kei van zaken aanwezig om de uitdagingen van de toekomst succes het hoofd te bieden. Gelukkig is ook het besef doa drongen dat wij in Europa gegeven de reservoirs waj Japan en de vs kunnen putten voor een niet onbeli rijk deel op onderlinge samenwerking zijn aangewezen, samenwerking krijgt momenteel al enigszins gestalte in noverende projecten met welluidende namen als „Eun en Esprit". TeGEN die achtergrond moet de reactie van het kabine voorstellen van de commissie-Dekker als uiterst mager t den aangemerkt. De aanbevelingen van Dekker waren zich al niet bepaald baanbrekend. In feite werd alleen aantal reeds in gang zijnde ontwikkelingen onderstre Ook het door minister De Korte voorlopig in een beschei vorm overgenomen idee een landelijk netwerk van regioi innovatie-centra te stichten, is slechts een nadere invul] van een proces, waarmee de universitaire „transferburea en „science parks" terecht reeds eerder een begin hadden maakt. Terecht klagen bijvoorbeeld de kleine ondernen dat zij in het plan-Dekker karig worden bedeeld. DESONDANKS wil minister De Korte voorshands nog a merkelijk minder geld in een gericht technologiebeleid vesteren dan volgens de bescheiden becijfering van Dek nodig zou zijn. Kennelijk rekent de minister vooral i vanuit Nederland opererende multinationals, die een I eigen onderzoeksinspanning financieren en daarmee i beeld dat pns land in dat opzicht biedt danig vertekenend kortzichtige visie, want met een simpele pennestreek 1 nen die multinationals hun laboratoria naar elders verl zen. Bijvoorbeeld naar een land waar de overheid bereii een actievere rol te spelen bij de vormgeving van de t komst. 'DE BILT (KNMI) Stabiel zomerweer is voor ons land voorlopig niet weggelegd. De depressie die in het afgelopen weekend vanuit Engeland overstak naar het continent, kan nog een dag of twee ons weer ongunstig beïnvloeden. Gisteren gaven computerprog noses nog hoop dat daarna een lichte weersverbetering zou kunnen intreden, vandaag is daarover twijfel ontstaan. Her- berekeningen laten nu een ontwikkeling zien waarbij te gen het weekend een koele noordwestelijke luchtstroming in het noordzeegebied op gang komt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Britse Eilanden: In het oosten wolkenvelden, maar droog. El ders perioden met zon. Mid- dagtemperatuur van 17 graden in het noordoosten tot 22 gra den in het zuiden en zuidwes ten. Benelux, noord-Duitsland: Af en toe zon en vooral landin waarts enkele buien, soms met onweer. Middagtemperatuur 20 tot 23 graden. Noordoost-Frankrijk, midden - en zuid-Duitsland: Af en toe zon en vooral in de middag en avond ook regen- of onweers buien. Middagtemperatuur 20 tot 24 graden. Noordwest- en zuidwest- Frankrijk. Perioden met zon, maar vooral meer landin waarts 's middags en 's a- vonds ook lokale buien. Mid dagtemperatuur 20 tot 23 gra den. Alpengebied: Veranderlijk wolkt. Vooral in de mid regen- of onwe uien. Middagtemperatura •de noord-dalen tot 23 en ic zuid-dalen tot 28 graden. Spanje, Portugal: Vrij overal zonnig. Middagten ratuur van 22 graden langi noord- en westkust en 30 j den langs de zuidoostkust in noord-Spanje tot 37 gra landinwaarts in zuid-Span) Franse- en Joegoslavb Middellandse Zeekust, na Italië: Perioden met zon. Vo al in noord-Italië ook en) regen- of onweersbuien. 1 dagtemperatuur 26 tot 31 den. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer üax Min Amsterdam zw bew. 20 12 De Bilt regenbui 19 14 Eelde zw bew 20 12 Eindhoven zw.bew. 21 14 Den Helder 20 13 Rotterdam 20 14 Twente 20 12 Vlissingen 19 15 Zd. Limburg regen 20 14 Aberdeen l.bew 17 11 Athene onbew. 25 Barcelona regen 26 1? Berlijn zw.bew. 24 16 Bordeaux h.bew. 21 14 Brussel regen 20 14 Dublin motregen 20 11 Fran Hof zw.bew. 20 13 Genève 22 15 Helsinki 22 9 Innsbruck 'regen 24 12 Klagenfurt onbew. 27 10 Kopenhagen zw.bew. 19 12 Lissabon onbew. 26 17 Locarno regen 24 15 Londen motregen 20 14 Luxemburg zw.bew. 16 12 Madrid onbew 33 16 Malaga niet ontv. Mallorca 30 17 Malta niet ontv. zw.bew. 17 9 Munchen regen 23 12 Nice l.bew. 31 16 Oslo zw.bew. 25 17 Parijs regenbui 18 14 Rome niet ontv. Split onbew. 34 21 Stockholm onbew. 22 12 Warschau mist 21 12 Wenen zw.bew. 26 15 Zurich 1 bew. 21 11 Casablanca 25 19 Cyprus zw bew. 30 23 Istanbul 34 22 Las Palmas h.bew 21 Beiroet niet ontv. Tel-Aviv zw.bew. 29 22 Terreinrijden Een van uw verslaggevers lijkt zich uitstekend te hebben gea museerd tijdens een dagje ter reinrijden in Brabant. De VVV in Brabant organiseert dergelijke uitstapjes. Vele ko lommen lang beschrijft Van der Sar de belevenissen van een aantal mannen die het blijkbaar heel gewoon vinden om met daarvoor speciaal geruste wagens door schaarse Nederlandse boü te crossen. Geen woord kritiek komt over zijn lipi* Eerder lijkt het tegendeel geval. Hij beklaagt zich uilj breid dat er nauwelijks p sende weggetjes en paadjes b schikbaar zijn. Steeds m< hekken maken het de W liefhebber onmogelijk om natuur te vernielen, vogels1 andere dieren op te schrikk en wandelaars en fietsers n knetterende uitlaten te teis ren. Het meest treurige is dat de VVV in Brabant ff voor zoiets leent. G.H. van Kleveren, LEIDEN.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2