Braks dreigt V S met invoerverbod Tientallen Nederlanders vast in rampgebied Iran: VN-resolutie „geen stuiver waard Oordeel Vierdaagse lijdt onder vele regen Cursussen '87 ranse kinderen sporen ntsnapte misdadiger op Patricia overweegt gooi naar presidentschap VS Schaatsen op Thialf zeer onzeker Amerikaans vlees moet in 1988hormoonvrij zijn Wateroverlast verlamt verkeer in Almere Besmetting in Twente door kip-bacterie VS BEGINNEN MET BEGELEIDEN OLIETANKERS: 95 Belasting ontvanger krijgt grotere bevoegdheden C^idócSourant Dinsdag 21 (uli 1987 78e laargang no. 23862 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/mvnidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45permm. *1.1.10. HET WEER Af en toe zon, maar vooral in het binnenland ook een enkele bui. Minimumtemperatuur rond 14 graden, middagtempe- ratuur van 18 graden tot 22 graden. Zwakke, aan de kust matige, noordelijke wind. Zon op: 5.45; onder: 21.46. Scheveningen hoog water 1.21 en 14.05; laag water: 9.08 en qCE Avontuurlijk ingestelde kinderen hebben er voor yorgd dat de Franse politie de zondag uit de gevangenis in fee ontsnapte misdadiger Philippe Truc (31) gisteren kon rekenen. Ook zijn medeplichtige, die de piloot van de bij e ontsnapping betrokken helikopter had gedwongen naar et huis van bewaring te vliegen, werd gegrepen. Het bleek in vele landen gezochte misdadiger Philippe Delaire (26) zijn. De kinderen hadden de helikopter na de ontsnap- ig zien landen en dachten dat ze te maken hadden met jjmopnames. Per fiets volgden zij de twee mannen naar een woning in Cagnes-sur-Mer. Hun ouders waarschuwden de olitie, die de twee misdadigers na een kleine schermutse- ng kon inrekenen. Truc zat vast als verdachte van een jnkoverval. Delaire wordt er onder meer van verdacht op f april een filiaal van de NMB-bank in Valkenburg te heb- en overvallen waarbij elf mensen werden gegijzeld. Ook ou hij in 1985 betrokken zijn geweest bij de moord op een olitieman. Naar buiten Artis is sinds 3 juni drie Su- matraanse tij gertjes rijker. Gisteren mochten ze voor het eerst aan de buiten lucht snuiven, waarna ze nog even in hun hok tekeer gingen alvo rens bij moe der Sarina een dutje te gaan doen. FOTO: ANP WASHINGTON De zeven gegadigden voor de Demo cratische presidentskandidatuur krijgen waarschijnlijk gezelschap van een vrouw.. Gisteren liet afgevaardigde Patricia Schroeder (46) door schemeren dat ze overweegt zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. Afgelopen weekeinde werd tij dens een bijeenkomst van de National Organization for Woman al 351.344 dollar ingezameld voor een eventuele campagne. Daarmee voldoet Patricia in elk geval aan de financiële voorwaarden voor een nominatie. Patricia Schroeder, afgevaardigde uit Colorado, geniet aanzienlijke steun van talrijke vrouwenorganisaties in de VS. Bovendien heeft ze een ruime politieke ervaring als lid van de commissies van justitie en defensie. Na afloop van haar speech op de vergadering van de National Orga nization for Woman werd luid geroepen „Pat for presi dent!" en „Run Pat, run!". LEEUWARDEN Het is nog uitermate onzeker of er komende winter kan wor den geschaatst in het Heerenveense ijs stadion Thialf. Het schaatscentrum staat voor een faillissement als gevolg van de financiële consequenties van de over kapping van de buitenbaan. Gisteravond werd de voorlopig laatste hoop op redding van het schaatscentrum de bodem ingeslagen, toen de gemeente raad van Heerenveen niet bereid bleek voldoende geld op tafel te leggen. Uit re acties uit de schaatswereld blijkt dat men toch nog steeds niet wil geloven dat Thi alf komende winter gesloten* zal blijven. De hoop is gevestigd op hulp van het particuliere bedrijfsleven. Zakenlieden hebben zich overigens nog niet aange diend. DEN HAAG Minister Braks (Landbouw) heeft zijn Ameri kaanse collega Lyng gisteren tij dens diens bliksembezoek aan Nederland gezegd dat Ameri kaans exportvlees in elk geval na 1 januari 1988 vrij van hor monen dient te zijn. Braks heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot gewezen op het ver bod in EG-verband op de toedie ning van hormonen aan slacht vee per 1 januari. In de VS wordt „hormonenvlees" niet als schadelijk voor de volksgezond heid beschouwd. Volgens Braks moet: Amerikaans vlees in het vervolg van certificaten vergezeld gaan waaruit, blijkt dat het vrij is van groeibevorderende stoffen. Verder heeft de Nederlandse minister erop gewezen dat Amerikaanse slachthuizen niet voldoen aan de Eu ropese eisen van hygiëne. In februari heeft de VS al laten weten zich niets aan te zullen trekken van het verbod. Als tegenmaatregel dreigde het on overkomelijk hoge eisen, te zullen stel len aan produkten uit de landen van de Europese Gemeenschap. In de periode april-juni van dit jaar zijn bij controles op uit België geïm porteerd vlees 88 zogenaamde spuit- plekken gevonden. Het bleek in 58 gevallen te gaan om geïnjecteerde groeihormonen. Onlangs werden in België vijftig extra dierenartsen inge zet bij de controle op hormoonge- bruik. Volgens een brief van Braks aan de Kamer blijkt wel dat het aan tal aangetroffen spuitplekken in Bel gisch vlees afneemt. Braks, schrijft verder dat de Belgen bij 28 monsters van uit Nederland afkomstig kalfs vlees veertien keer gebruik van het hormoon nortestosteron hebben aan getroffen. 1LMERE De regen heeft anmorgen op verscheidene taatsen in het land weer oor overlast gezorgd. Vooral Jmere werd ernstig getrof- m. Door zware regenval in afgelopen nacht en aan- loudende regen vanmorgen inden veel straten in Al- Stad blank. Onder imige viaducten steeg het irpeil tot anderhalve me- Inwoners van Almere ïrd aangeraden thuis te iijven omdat auto's onher- 'ïpelijk vast zouden komen zitten. Rond elf uur van- Irgen steeg het water nog 's, alhoewel het hoog- raadschap dat voor de «maling zorgt de politie had oegezegd dat de zaak onder ontrole was. 'ag. 10: Regen veroorzaakt opnieuw overlast ENSCHEDE In Twente wordt momenteel op vrij grote schaal besmetting door de „cambylobacter", een bacterie lie voornamelijk voorkomt in kippevlees, geconstateerd. In voorgaande kreeg de Basisge zondheidsdienst te Enschede dikwijls te maken met klach ten veroorzaakt door de sal monella-bacterie, die vooral kan voorkomen in varkens vlees. Een woordvoerder legt uit: „De besmetting ontstaat door het eten van rauw vlees. In de zomerperiode is de bar becue de boosdoener, want óf men eet gebrand vlees óf on gaar vlees. Het kippevlees krijg je eigenlijk alleen gaar door het vooraf te koken". Gebroken vredesvogels De „Vogels van Vre de" zijn gebroken. Verbijsterd bekijkt Helen F. Boehm de scherven van wat eerder een fraai, por seleinen zwanenpaar was. Boehm is eige naresse van de New- yorkse studio Tren ton waar dit kunst werk in drievoud was vervaardigd. Het be treffende zwanenpaar is zes weken tentoon gesteld in de Sovjet- Unie, maar na het transport, terug naar de VS kwamen niets dan scherven uit de doos. FOTO'S: AP De vroegste wande laars lieten zich niet uit het veld slaan door het slechte weer en trokken zich dan ook niets aan van het verkeersbord, dat in dit geval wel bedoeld zal zijn voor spooklo- pers. FOTO: ANP NIJMEGEN Voor de 71e Vierdaagse van Nij megen zijn vanochtend 28.466 wandelaars van start gegaan. Dat waren er 516 minder dan vorig jaar. De uit 43 landen afkom stige deelnemers werden getroffen door enkele fik se regenbuien. Het par koers van de eerste etappe voert via Elden naar Driel, Eist en Lent. Tijdens de traditionele ope ningsceremonie in het Gof- fertstadion was gisterqavond de lol er snel af toen het he melwater bij bakken op de toeschouwers neerdaalde. De organisatie vreest ook het erg ste voor de komende dagen. „Constante regen is funest voor de wandelaars," weet bondsvoorzitter De Jong. „Een buitje is niet erg, je bent zo weer droog, maar als de regen aanhoudt zullen we op veel uitvallers moeten rekenen". Het grote peloton vroege star ters op de vijftig kilometer de langste afstand vertrok van twee verschillende punten om problemen te voorkomen. Na luttele meters gelopen te hebben, kregen ze al een bui over zich heen. INNSBRUCK/MILAAN Tientallen Nederlan ders zijn ernstig gedu peerd door het noodweer dat de afgelopen dagen heeft huisgehouden in de len van de Alpen, en dat inmiddels aan negentien Italianen het leven heeft gekost. Zowel in Noord- ïtalië als in Oostenrijk zijn Nederlandse tenten, cara vans en auto's wegge spoeld of staan ze al enke le dagen onder water, met alle gevolgen vandien. Medewerkers van de ANWB- Alarmcentrale treffen in Oos tenrijk en Italië voorbereidin gen voor de repatriëring van de vastzittende vakantiegan gers en hun auto's. Van de Ne derlanders die alleen hun tent zijn kwijtgeraakt lijken overi gens niet veel van plan hun vakantie op te geven. Na over leg met de verzekeringen ko pen zij een nieuwe tent en trekken veelal verder naar de inmiddels overvolle kusten langs de Middellandse Zee. In Noord-Italië worden nog steeds acht mensen vermist en zijn tientallen dorpen nog van de buitenwereld afgesloten. De schade in het Italiaanse ramp gebied wordt geschat op 1,6 miljard gulden. Intussen be reikt het water uit de rampge bieden de Alpenmeren. Zowel het Lago Maggiore, het Como- meer en het Bodenmeer zijn buiten hun oevers getreden, maar aangezien de overstro mingen te voorzien waren, blijft de schade beperkt. Pag.5: Dikke bruingele mod derlaag bedekt rampgebied. NEW YORK Iran noemt de resolutie waarin de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gelast een einde te maken aan de Golfoorlog met Irak «geen stuiver waard". Premier Khameini deelde mee dat het aannemen van de resolutie het beleid van Iran niet zal verande ren en dat elke Ameri kaanse aanval wordt ver golden. De Verenigde Sta ten zijn vandaag begon nen Koeweitse tankers over de Perzische Golf te begeleiden. De Veiligheidsraad heeft ze ven maanden onderhandeld over de unieke resolutie, waarvan de laatste weken door de vijjf permanente leden, Groot-Brit tannië. de VS, de Sovjet-Unie, China en voorzit ter Frankrijk. De V-raad heeft zich nog niet eerder in derge lijke krachtige bewoordingen uitgesproken in een oorlog tus sen twee landen. Wanneer de beide partijen zich niet aan het staakt-het-vuren houden, wor den strafmaatregelen geno men. Welke, zijn nog niet be kend. Volgens de resolutie moeten alle militaire handelingen te land, ter zee en in de lucht worden stopgezet; de strijd krachten moeten zich terug trekken achter de internatio naal erkende grenzen en de krijgsgevangenen moeten vrij gelaten. Andere landen mogen Seen acties ondernemen waar oor de oorlog, die inmiddels aan een miljoen mensen het leven heeft gekost, verder es caleert Pag 5: Vrees over eerste es corte olietankers (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGESU Verhuur van luxe auto's en per sonen busjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT KM - LEIDERDORP Tel. 071-894040 DEN HAAG De belasting ontvanger krijgt grotere be voegdheden bij de invordering van belastingen. Daarnaast wordt de rechtspositie van de belastingbetaler versterkt. Dat blijkt uit het wetsvoorstel voor een nieuwe Invorderingswet. Staatssecretaris Koning van fi nanciën en minister Korthals Altes van justitie willen dat de nieuwe Invorderingswet, die de uit 1845 daterende bestaan de wet moet vervangen, op 1 januari 1989 ingaat. De wet be treft rijksbelastingen met uit zondering van invoerrechten en accijnzen. De wetswijziging moet leiden tot een blijvende extra belastingopbrengst van jaarlijks 200 miljoen gulden. Het wetsvoorstel kiest voor het zogenoemde open systeem, waarbij de belastingontvanger dezelfde bevoegdheden heeft als andere schuldeisers plus nog een aantal extra. Volgens de nieuwe wet krijgt de ont vanger onder meer de be voegdheid het faillissement van een belastingbetaler aan te vragen. De nieuwe wet voorziet in maatregelen tegen het „leeghalen" van besloten vennootschappen. Bij dat leeg halen verkoopt de eigenaar van een bv zijn aandelen tegen een hogere prijs dan de werke lijke waarde aan iemand an ders, meestal een buitenlan der, waarmee het vermogen aan de bv is onttrokken en er voor de belastingontvanger weinig meer te halen valt. Volgens de nieuwe wet wordt in dergelijke gevallen de eige naar hoofdelijk aansprakelijk. Verder zal een dwangbevel niet meer hoeven te worden afgeleverd door een deurwaar der, maar zal het per post kun nen worden gestuurd. Ook kunnen verschillende belastin gen met elkaar worden verre kend. Lijfsdwang of gijzeling van de belastingschuldige kan straks alleen nog via een von nis van de rechter plaatsvin den. In Nijmegen - waar vandaag de Vierdaagse begon, maar dit ter zijde - presteerde een 17-jarige gym nasiast het op dinsdag 21 juli 1964 in de Leidse Courant te komen, omdat hij zijn staatsexamen Gymnasium - volkomen achter de rug van zijn le raren om - had gehaald met een voldoende voor Grieks. En dat terwijl hij juist op zijn school, het Canisiuscollege, met een slecht cijfer voor dit vak en ook voor scheikunde slechts voorwaardelijk was overgegaan van de vijfde naar de zesde klas. Zo zie je maar weer, dat je heel voorzichtig moet zijn met je oordeel, in welke zaak dan ook, want het kan allemaal heel anders uitpakken. Zo is het ook met het lezen van een krant. Laat u niets wijs maken over wat anderen - en ook wij - over de Leidse Courant zeggen. Neem gewoon een proefabonne ment en beslis dan daarna zelf, dat u die krant voorgoed wilt lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1