Langs Omwegen Verjaardagskalender biedt vele ^mogelijkheden tot reflecties Hagenaars verdacht van schietpartijen en afpersing mg: TOEN OMGEVING )E BLAUWE TRAM BLIJFT DOOR ONZE GEDACHTEN SPOKEN pringconcours in Stompwijk Ondergronds DUINDIGT VERWACHT VEEL PUBLIEK BIJ DAG VAN HET PAARD C&tdaeSou/icwt DINSDAG 21 JULI 1987 PAGINA 11 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Picters polü et tg edbfl! Irie jestol De bi ?erd Orrr. politii omd "Ie Blauwe Tram van de troost heeft met het verzame- Gerard, met die Joop even raadslid Willem van Rooijen op hun eind elk ZHVM is aardig op weg 'en van een aantal foto's; de tijd voor nemen. We kun- als knaapje een opname van Octoberopto i voor een deel hoogst origine- n n nu nnlr uiccr ovon met I Ho Qtotinncurea mot Ho on_ I tramwaopn ZHVM is aardig op weg ■rfelijk te worden. Iet troetelvervoermid- el van voorouders en ntelbare tramfanaten nag dan al twee decen- uit het beeld en de [ad verdwenen zijn, toch lijft de nostalgie rond e Blauwe helemaal rereind. Hele fotoboe- en werden erover sa- lengesteld; in Haarlem een eigen mu- van de oude roem de tram zich in deze iken verworven heeft. len van een aantal foto's; voor een deel hoogst origine le en waarvan zelfs de foto graaf onbekend is. Deze fo to's sieren nu een uitgebrach te verjaardagskalender, waarbij onze dierbare fami lieleden, vrienden, bekenden en relaties in het gezelschap van een indrukwekkende Boedapester, een A515, een tramtrein van de serie 500 of een heerlijke A300 en nog zo veel andere piepende cory feeën, kunnen komen te ver keren. Omdat een verjaarskalender bijzonder goed, wellicht 't best, tot z'n recht komt op rustplaatsen, als daar zijn toi let, hall en slaapkamer, kun nen de foto's aandachtig be keken worden. Je kunt er, starend op al die data goh, 't is al weer zover met oom de tijd voor nemen. We kun nen nu ook weer even met de tram mee tijdens het ver pozen, zeg maar. Zo zien we in januari, boven de data die we niet vergeten mogen, de motorwagen A515 als stad stram die in 1950 het laag- spoor passeert, komende van de Rijnsburgerweg. Verder niets dan jachtige voetgan gers en een paar nog veilige fietsers. In februari staat een heel mooie, de H301 (ex A109) een typisch voer tuig, zou ik zo zeggen vóór de gesloten overweg. Ook hier weer die bijna doodse stilte met wat fietsers. Het was in 1949; fotograaf W.M.van Rooijen legde er be slag op. 1948 maakte het latere, gemeente als knaapje een opname van de Stationsweg met de op windende trams van de se ries A300 en A400. De omge ving zag er nog platgebom bardeerd uit, en waar nu het hoge gebouw van de univer siteit staat zag je toen nog een bloemenwinkeltje, een voor bijgaande meneer met pijp op de rug gezien, en het NZH- wachthuisje; rechts good old café-restaurant „Zomerzorg", en in het verschiet de houten voetgangersbrug over de spo ren. OEgstGEEst Dezelfde Van Rooyen acti verend en altijd al begaan met zaken die de binnenstad betreffen maakte, deze keer in 1953, op het Stations plein een kiek van de vele daar opgestelde stadswagens r we gaan door, we hou vast. Nu weer dankzij de ite die de Leidse histori- P. Bunschoten zich ge- beminnelijke ui: K( >e Stationsweg in 1948; rechts Zomerzorg, links bloemenwinkeltje en wachthuisje. eindpunt tijdens de 3 Öctoberoptocht. Voorop een tramwagen met het typische bestemmingsbordje OEst- GEEst. Vader was nog een pa, met breeduit wapperende broekspijpen. En dan al die wissels en banen, waartussen de vierkante straattegels kunstig waren gelegd. In 1950 was de reconstructie van de Stationsweg en het Stationsplein in volle gang. Een eenzame tram in een omgeving die nog steeds ge tuigt van het oorlogsgeweld dat hier ruim vijf jaar eerder had huisgehouden; foto H.van Engelen. Uit 1961 stamt de juni-foto, van een onbekende fotograaf, van de Steenstraat met een A614/613 met Bil. Veel ouder is de prent van het Kort Rapenburg met een tramtrein die zojuist de Bree- straat verlaten heeft. Een vrijwel leeg stadsbeeld met een verkeersagent die nau welijks iets te doen had en aldus „overuren" maakte (1928). Op de hoek nog de vestiging van het Noordhol- landsch Landbouwcrediet. Links, op de hoek met het Noordeinde, kon je nog bis- kwies kopen in plaats van bloemen en planten. In au gustus op de kalender zien we ook de „andersgelovige" Haagse „Gele" tram, die (op een prentbriefkaart) in het tweerichtingverkeer op de Haarlemmerstraat in 1961 op weg is naar het eindpunt bij het Havenplein; gekiekt ter hoogte van de Korte Bou- wenlouwensteeg. Nog geen spoor van een promenade. Richting binnenstad mocht je niet met een auto riiden. Maar er waren niet veel au to's; de „kever" die de steeg indraait, was alleen wat hin derlijk voor de passerende fietsers. Een glazenwasser trok zich van de „verkeers drukte" geen malle moer aan. Ook van 1961 stamt de foto die op de kalender de jarigen in september verlucht en ons opwekt tot gedenking van hun hoogtijdagen. Een kiek Kort Rapenburg in 1928; met attente agent. genomen door een onbeken de. De Breestraat, twee-rich- tingverkeer. Zonder enige moeite of proefperiodes. Een rijtje limousines ter weerszij de. Ter hoogte van modehuis Zurloh. Geen sterveling op de trottoirs. Het had zondag ochtend kunnen zijn. Zal het ook waarschijnlijk wel zijn geweest. Over de rails gleed een zware „tweeling", zoals de tramstellen van de serie 600 ook wel genoemd wer den. Nogmaals in 1961 foto grafeerde een anonymus het glorieuze kruispunt Bree- straat-Gangetje-Korevaar- straat-Hogewoerd. Wederom geen levende ziel te beken nen, maar wel verkeerslich ten en een machtige „bewe ging" van twee tramstellen die elkaar aldaar passeerden: tramtreinen van het type A/B500. Ga daar nog maar eens aanstaan. Ze leken voor een niet-kenner krek op el kaar, maar verschilden in uitvoering op tal van punten die slechts ingewijden kon den onderscheiden. Het was kwart over 6, op de klok te zien. Reclamebord op de tram: Cinzano. Nog een paar jaar en het zou met de Blau we gebeurd zijn. Nu een allee Als we met de jarigen tot no vember gevorderd zijn, zien we de opname van een onbe kende fotograaf, die in 1961 bij de halte Lammenschans- weg/Koninginnelaan twee passerende tramstellen op de korrel nam. Rechts de „Pe trus". De oudere heren droe gen nog vrijwel allemaal een hoed Het middengedeelte van de Lammenschansweg dat tegenwoordig aan deze „snelweg" door de goede zor gen van de Plantsoenen dienst het aanschijn van een royale, rijkelijk van groen FOTO'S: PR voorziene, Allee of Avenue heeft gegeven, was in die da gen nog een „trambaan". De kalender, gewijd aan „De tram in het Leidse stads beeld", besluit uiteraard met december, en toont ons via de fotograaf J.van Engelen nog een keer de Hogewoerd met wisselmogelijkheden anno 1960: één levend wezen, twee geparkeerde fietsen en een A300 en een A500 die el kaar ter hoogte van de halte Watersteeg met hoog gehe ven beugels passeren. Er is sinds die jaren veel gepas seerd, ook in het Leidse stadsbeeld. Deze verjaarska lender brengt op een nuttige wijze een hommage aan de Blauwe. Koop 'm iedereen heeft toch zo'n ding nodig en neem rustig uw tijd voor een nieuwe confrontatie met die, in de stad haar tracees trekkende, enige Blauwe Tram die nooit weerom komt 0MPWIJK De Stompwijkse Paardendagen zijn gistermid- g besloten met een springconcours voor pony's en paarden, o* irganiseerd door de Pony- en Paardensportvereniging „De lgc Bsruiters". Wendy van den Bosch, het Stompwijkse meisje dat s| ndag het ponyrennen won en daarmee het kampioenschap be- ijf aide, won met haar pony Gerda B ook de Cor Jansen' Wissel- bt ifee. Tweede werd Jil van Velzen met Dandy en derde Karin k met de pony Edwin. Aan de wedstrijd namen 18 kinderen el. Bij de ouderen boven de achttien jaar streden veertien Hnemers om de prijzen. Het beste resultaat over de hindernis- behaalde Maaike de Bruin met Pascal. Kees de Jong werd t Silverstar tweede en Monique de Winter met Odin derde, lordat de festiviteiten weer door Disco Firefly in de feesttent irden besloten, werd nog een van spectaculaire hindernissen orziene bromfietsrace gehouden. Drie deelnemers uit het stland, Koos en Gerard Bruine en Lou Brabander namen de prijzen mee. De Harddraverijvereniging „Nooit Ge- Ï8-; cht" kan terug zien op een prima georganiseerd volksfeest jong en oud. 0 rovincie wil zelf leuzen verwijderen ri 50RDWIJKERHOUT- eb ÏEN HAAG Het verwij- daar de rekening voor naar de provincie te sturen. ren van racistische leuzen Schuijer wilde dat GS de JjJ in provinciale objecten is aanvankelijke weigering van Iviur. jhet voorstel van Noordwij- kerhout opnieuw in overwe ging nam en vroeg zich af blijft een taak van de pro- ncie. Dat stellen Gedepu- do ïrde Staten naar aanlei- ng van vragen door het wat dit voorstel eventueel |66 statenlid E. Schuijer. zou gaan kosten. GS ant- :huijer ging in op het ver- woordde dat het verwijderen •ek van het college van van racistische leuzen zo snel oordwijkerhout om racisti- mogelijk zal geschieden bin- he leuzen te verwijderen nen de mogelijkheden van provinciale bouwsels en de provincie. ÜRSUS VOOR VERLEGEN MENSEN IN LEIDEN üden De landelijk opererende werkgroep Verlegenheid wil wienkort ook in Leiden cursussen gaan houden. De bijeenkom- i zijn bestemd om mensen van hun verlegenheid af te helpen, cursussen worden gehouden om de veertien dagen en deelne- frs worden ingedeeld in groepen met mensen van hun eigen leef- 1- De kosten zijn afhankelijk van de zaalhuur, maar bedragen 'gens de werkgroep doorgaans 15 gulden. Belangstellenden kun- n zich wenden tot de Werkgroep Verlegenheid, Postbus 97726, W GC in Den Haag, telefoon 070-245250. jrote groèp Chilenen aangehouden HAAG Een groep van 42 Chilenen is gistermiddag door laagse politie aangehouden omdat zij leuzen op de muur van 'hileense ambassade aan de Mauritskade hebben geschreven. Chilenen zijn vanaf de Kazerneweg, de Willemstraat en de leweg met twee bussen naar het politiebureau gebracht, zijn verhoord en konden vervolgens, nadat proces verbaal was maakt, weer vertrekken. De groep schreef met verf teksten de muur die gericht waren tegen de dictatuur in hun land en toelatingsbeleid van de Nederlandse regering. Ook was, vol- s de politie, een SS-teken herkenbaar. Noch voor de demon- ratie zelf, noch vor het kladden met verf heeft zich enige orga- tatie verantwoordelijk gesteld. IETS/VOETBRUG IN GEBRUIK egstgeest De fiets/voetbrug die de Kennedylaan verbindt et de Haaswijk is in gebruik genomen. De officiële opening laat Dg even op zich wachten. Dit is pas gepland in de maand septem- r Dan zal ook de nieuwe naam van de brug bekend worden ge lakt. nmiddels zijn bij het gemeentehuis in Oegstgeest al dertig amsideeën aangemeld. Deze week mag men nog een naam inle en voor deze verbindingsbrug tussen oud en nieuw Oegstgeest. reconstructie van de Kennedylaan die met de ingebruikname de nieuwe brug samenhangt is nog niet klaar. DEN HAAG Het arres tatieteam van de Haagse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in de Wagenstraat twee Hagenaars (26 en 29) aan gehouden op verdenking van diverse moordpogin gen en afpersingspraktij ken. De 29-jarige Hage naar droeg een vuurwa pen bij zich. Het tweetal zou deze maand tot tweemaal toe een café-ei genaar aan de Zuidwal heb ben bedreigd. De man moest hen 20.000 gulden geven an ders zou hij worden doodge schoten. Nadat de café-baas afgelopen woensdag opnieuw door de twee chanteurs was „bezocht", heeft de man aan gifte gedaan. De politie sluit niet uit dat veel meer 'men sen door de „gangsters" zijn afgeperst. De 26-jarige Hage naar wordt gezien als hoofd verdachte van deze praktij ken. Zijn 29-jarige maat zou meer het „hulpje" zijn ge weest. De twee waren waar schijnlijk ook betrokken bij het neerschieten van een café-baas op de Hoefkade. Hierbij ging het om „een oude vete" tussen de 26-jari- ge Hagenaar en de barhou- der, die met borst-, buik- en armwonden is opgenomen in het ziekenhuis. Op 1 juni zou het tweetal op de Amster damse Veerkade een 27-jari- ge Hagenaar hebben neerge schoten. Dit na een ruzie over prostitutiehandel. Er was met de 27-jarige Hage-, naar verschil van mening over de vraag aan wie een bepaalde prostituée geld moest afdragen. De 27-jarige Hagenaar werd dusdanig ge troffen dat hij de rest van zijn leven aan het onderli chaam verlamd blijft. De twee Hagenaars zouden op 3 mei op de Neherkade een aanslag hebben gepleegd op een 43-jarige Haagse en een 50-jarige Hagenaar. Deze twee bleven ongedeerd. Ook toen zou het zijn gegaan om chantage. Bovendien worden de Hagenaars verdacht van betrokkenheid bij een schiet partij in Breda, twee weken geleden. De politie verwacht nog meer aanhoudingen. Bij de moordpoging op de Hoef kade heeft bijvoorbeeld ook een derde man geschoten. Zomeravondzang In de Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk vindt op woensdag 22 juli een zomeravondzang plaats. Aanvang 20.00 uur. Medewerking wordt verleend door de soliste Griette Barnhoorn. Het solistische optreden en de samenzang wordt bege leid door de organist Jac. Colijn. De toegang is gra tis. Samenzang In de Oude Zeekerk aan de Hoofdstraat in Noord- wijk vindt op woensdag 22 juli een samenzang plaats. Medewerking ver leent de famiie De Gier uit Hillegom. Organist Jan van de Velde bege leid de samenzang. Aan vang 20.30 uur. Gratis toegang. Circus Circus Holiday staat van daag op de Brink in Noordwijkerhout Om 16.00 uur en 20.00 uur is er een voorstelling. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Melkhandelaar N. Mooren uit de Hansenstraat keek gister middag vreemd op toen zijn voertuig op de Mariënpoel- straat plotseling „onder gronds" wilde. De knieval werd veroorzaakt door de hevige regenval van de laat ste dagen, die het nodige zand onder het wegdek weg spoelde. De bestrating had derhalve te weinig draagvlak voor de driewielige melkwa gen. Mooren heeft met be hulp van een krik uiteindelijk zelf zijn wagen weer op nor male straathoogte gekregen. Het was overigens niet de eerste keer dat iets dergelijks de melkhandelaar overkwam. Ook vorig jaar bleek het weg dek van de Mariönpoelstraat niet bestand tegen het „ge weld" van Moorens melkwa gen. De gevolgen waren toen minder plezierig: een gebro ken as. Dit keer viel de scha de mee. Mooren kon gister middag gewoon de rest van zijn wijk van zuivelprodukten voorzien. FOTO: WIM VAN NOORT WASSENAAR Cees Berg de oud P.R.-man van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport denkt nog dikwijls te rug aan de eerste Dag van het Paard op Duindigt. Berg wordt op de Wassenaarse baan nog steeds gezien als de 'uitvinder' van de Dag van het Paard, die morgen voor de 21e keer wordt gehouden. Voor slechts enkele guldens konden de liefhebbers de poorten op Duindigt voor bij. De Dag van het Paard kreeg nationa le bekendheid in de loop der jaren kwa men er al eens een recordaantal bezoe kers van twintig duizend. De laatste ja ren is de publieke belangstelling van het paardenfeest wat terug gelopen. Aan de ene kant waarschijnlijk door de wat (te) hoge toegangsprijzen en aan de andere kant omdat er weining nieuwe onderde len op paardengebied te bieden waren. Niettemin verwacht directeur Rob Mil dere woensdag weer een behoorlijke pu blieke belangstelling. Aan de binnen kant van de baan zijn de extra-tribunes weer verschenen en Duindigt is klaar om zo'n vijftien duizend toeschouwers te verwachten. Het programma begint om 12.30 uur. Dankzij de medewerking van vrijwel alle hippische zustereorganisaties kan een zeer gevarieerd programma worden geboden met daarin vele facetten van de paardesport. Zo zijn er diverse aanspan ningen zoals Friezen, vierspannen en hackney-rubrieken. Ook de trekpaarden worden niet vergeten en ook is er een knock out sprinconcoure voor ponyrui- tere en een behendigheidswedstrijd voor pony rui te re. Een demonstratie-ren van Arabische volbloeds staat eveneens op het programma en het jaarlijkse hoogte punt is ook nu weer het rassendefilé.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11