Zit de verkeerde man in de cel? PvdA: V.d. Bergh kan blijven ONDERZOEK NAAR „PASKAMERMOORD" OP DE KORREL lEUWi Postbank moet gedupeerde winkeliers vergoeden De Koning zet plan door van verlenging jeugdloon RVD waakt over vier miljoen meter historische film „Mensen die 'm kennen, weten dat hij wel eens bluft Pop-art vepsf OlKKEtfE'. erihlG Die NOU in oe DRIE cf IN ce ^2 BINNENLAND cëWócêomanT ZATERDAG 18IULI1987 PAGINA 3 ai|NV PTT mag eerste jaren %t\i tarieven vaststellen -n< s die die j g zijn hei ok va alles veilig! - geni ;nde Ein ne (I arme ït we va® ei len. I van e wo maar kom' jEN HAAG De in 1989 op te richten NV PTT mag de lerste vier jaar zelf de tarieven op post- en telecommunica- tiegebied vaststellen, a deze periode zal bekeken worden of het bedrijf goed met jze vrijheid is omgegaan. Dit blijkt uit de door het kabinet aanvaardde wetsvoorstellen tot oprichting van de NV PTT. Momenteel heeft de PTT voor aanpassingen van tarieven ide n, nog toestemming nodig van minister Smit-Kroes (Verkeer wetH Waterstaat). '5 Volgens het wetsvoorstel mogen de posttaneven echter niet zal o harder stijgen dan de loonkosten in het bedrijfsleven. Voor 2t mie tarieven van de telecommunicatie geldt de prijsindex (de in- Drspel flatie) als maatstaf bij verhogingen. gebre OP ^et van telecommunicatie krijgt de PTT het n het exclus'eve recht voor aanleg, inhoud en exploitatie van tele- communicatie-infrastructuur. Daaraan gekoppeld komt de ®eva* plicht een aantal openbare diensten uit te voeren: telefoon, elegraaf, telex en datatransport. De PTT-post krijgt onder de NV een monopolie-positie voor brieven tot 500 gram. Verlichte pijpkousen Paarden van de Amsterdamse bereden brigade krijgen sinds gis teren reflecteren de pijpkousen om. Hiermee wil de politie de vei ligheid van paard en rijder verho gen. FOTO: ANP Voor arbeidsvoorwaarden trendvolgers 1988 207 miljoen beschikbaar DEN HAAG Het kabinet wil 207 mil joen gulden beschikbaar stellen om de arbeidsvoorwaarden van werknemers bij door de overheid gesubsidieerde particu liere instellingen (welzijn, gezondheids zorg en dergelijke) in 1988 te verbeteren. Hiervan is 185 miljoen gulden ofwel 0,74 procent van de loonsom bestemd voor de hele sector en 22 miljoen gulden voor bijzondere omstandigheden in deelsecto ren zoals gezinsverzorging, medische kleuterdagverblijven, gezondheidscentra en dans- en toneelgezelschappen. Minis ter De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dat de werkge vers- en werknemersorganisaties in de verschillende sectoren laten weten. HAARLEM Ver moordde rijwielhandelaar Rob van Z. op 30 novem ber 1984 Sandra van n bejRaalten in de paskamer on weel t noj nor rechtbank van Haarlem ZIJD is et maa lev; iter of I ïrste VANDAAGi IN HET van een modeboetiek in Zaandam? Ja, zei de in maart van dit jaar en veroordeelde hem tot twaalf jaar cel. Ten on rechte, zegt de ontken- inende Van Z. Hij eiste gisteren in een kort ge ding dat het politie-on- derzoek heropend wordt. „Er zijn zeer sterke aan wijzingen dat de verkeer de man in het huis van bewaring zit en dat de politie de verkeerde men sen heeft laten lopen", al dus zijn advocaat P. Doe- dens. Het was vier minuten over ïalf twaalf op vrijdag 30 no vember 1984 toen een klant :ers|de 21-j rige verkoopster San dra van Raalten vond in een paskamer van boetiek Ma- nouk. Ze was dood. Haar han den en benen waren gebon den met gordijnstof, haar mond was gesnoerd. In haar hals zaten messteken; ze was Igebloed nadat de slag ader was doorgesneden. Op dat moment was ze al tien tot twintig minuten overleden. Op grond van getuigenverkla ringen werd een signalement van de dader verspreid: die zou zo'n dertig jaar zijn, zwart haar hebben en een breed postuur. Twee jaar lang zocht de politie naar deze man, tot op 20 oktober 1986 de 33-jari- ge Rob van Z. als verdachte werd gearresteerd. Van Z. werkte in de fietsenzaak van [len lijk IffDEN HAAG De Rijksvoorlichtingsdienst gaat de historische films en foto's van het Rijks archief beheren. Het archief blijft eigenaar van de films die bij de Rijksvoorlichtingsdienst wor- den ondergebracht. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft een bunker in de duinen. Daar liggen de films in kluizen die constant op dezelfde temperatuur en dezelf de vochtigheidsgraad worden gehouden, aldus het hoofd van de afdeling beheer en distributie van de rijksvoorlichtingsdienst, J. van Mierlo. Het gaat om vier miljoen meter film en een i« zijn vader, vlakbij de mode boetiek. Hij behoorde tot San dra's vriendenkring. Het openbaar ministerie be toogde tijdens de rechtszaak op 19 maart 1987 bij monde van officier van justitie mr. T. Bot dat Rob van Z. Sandra had vermoord tijdens een wreed sado-masochistisch spel. Kort daarvoor had Van Z. samen met zijn toenmalige vrouw en Sandra en haar ver loofde een sm-film bekeken, waarin vrouwen werden doodgestoken. De ex-vrouw en een ex-vriendin van Van Z. verklaarden tijdens de rechtszaak dat zij in sm-spel- letjes met Van Z. op zijn ver zoek hun haar opstaken en hun sieraden afdeden; Sandra werd dood gevonden met op gestoken haar en zonder sie raden. Naast deze aanwijzin gen pleitte tegen Van Z. dat de politiehond Tim hem als de eigenaar aanwees van een knoop die in de paskamer werd gevonden. Bovendien bracht Tim hem in verband met de zakdoek die om de mond van Sandra was gebon den. Toen zijn ex-vrouw boven dien verklaarde dat Van Z. direct na de moord al details wist te vertellen die alleen de dader (of een medeplichtige) kon weten en dat een vlijm scherp mes plotseling uit huis was verdwenen, was de recht bank overtuigd. Uit de om standigheden waaronder San dra werd gevonden en uit de manier waarop ze was vastge bonden, concludeerde de rechtbank dat het slachtoffer Rob van Z. volledig vertrouw de en hem seksueel ter wille was geweest. „De rechtbank rekent het de verdachte zwaar aan dat hij juist op dit moment tot een sinistere le vensberoving is overgegaan". Van Z. werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had acht jaar geëist. Huiveringwekkend Na het vonnis van de Haar lemse rechtbank schakelde de familie Van Z. een andere ad vocaat in, om in hoger beroep gunstiger resultaat te boeken. Toen de nieuwe advocaat, mr. P.Doedens, het dossier over zijn cliënt onder ogen kreeg, viel hij van de ene ver bazing in de andere. Van Z. voldeed in het geheel niet aan het signalement van de dader dat de politie had verspreid. „U ziet 'm hier zitten", zei Doedens gisteren tijdens het kort geding, en wees op de tengere bruinharige Van Z. „Kunt u hier een verdachte van maken met zwart achter over gekamd haar en een breed postuur?" Bovendien ontdekte Doedens dat twee mannen die wel aan het sig nalement voldeden, nooit als verdachte waren aangemerkt. En dat de getuigenverklarin gen over deze twee mannen pas op het allerlaatste mo ment aan het dossier waren toegevoegd en dan nog op verzoek van de toenmalige advocaat. De officier van jus titie noemde ze „niet rele vant". „Toen ik dat las viel mijn mond open van verba zing", zei Doedens gisteren tij dens het kort geding. „De of ficier wilde deze verklaringen aan de rechtbank onthouden. Dat vind ik griezelig, eng, huiveringwekkend. Want ze, zijn niet alleen zeer relevant,' ze hadden een totaal andere wending aan de zaak kunnen geven!" Doedens vindt dat de politie het spoor van de twee man nen, E. en T., veel te snel heeft losgelaten en te weinig heeft gedaan met de verkla ringen van getuigen. Hij eiste daarom dat de twee alsnog opgespoord en vervolgd wor den. „Nog nooit heb ik in mijn praktijk zo sterk de in druk gehad dat een bewijs met kunst en vliegwerk op een rijtje is gezet. Negen ge tuigen hebben een man in de boetiek en de omgeving ge zien die geen spat op Van Z. lijkt. Dat is een beetje veel. Het zou toch al te toevallig zijn als die negen allemaal no dig naar de oogarts moesten", aldus Doedens. Zwart haar De advocaat citeerde uitge breid uit de negen verklarin gen. Om te beginnen die van een vrouw die om kwart over elf de boetiek binnenstapte (de moord moest toen net ge pleegd zijn) en door een man bij de achterste paskamer .werd weggestuurd met de woorden: „Wij zijn gesloten". Volgens de vrouw had de man zwart haar, een rond ge zicht en een flink postuur. Hoewel hij niet echt donker was, leek het haar geen blan ke. Om half twaalf zag een andere getuige, die vlakbij de boetiek haar ramen aan het wassen was, dat een man zijn handen in haar emmer af spoelde. Het water kleurde bruin. De man had een bolle wangen en zwart glad haar, aldus de getuige, die hem een „zuidelijk type" noemde. Aan de omschrijving van deze twee en andere getuigen, vol deden twee mannen die voor of na het tijdstip van de moord in de omgeving van de boetiek gesignaleerd werden. Mr. P. Doedens heeft een kort geding aangespannen tegen de Haarlemse officier van justitie. Doedens wil dat het onderzoek in de zogeheten paskamer- moord wordt heropend. FOTO: ANP. In de eerste plaats de junk E., die altijd een mes van dertig centimeter bij zich droeg en op die 30e november op het station werd gezien met kras sen op zijn gezicht. En er zijn meer aanwijzingen in zijn richting. Maar er is ook de „verdachte" T. Deze man, met zwart achterover gekamd haar, werd op de dag van de moord zenuwachtig drente lend voor de boetiek gesigna leerd, om tien over half elf. Een uur later was hij defini tief uit Nederland vertrok ken. T. was hier illegaal en moest op 3 december het land verlaten. De politie heeft noch E. noch T. als serieuze verdachte beschouwd. Dat moet alsnog gebeuren, aldus Doedens. „Ik vraag niet zo veel. Ik wil alleen dat de poli tie alsnog een opsporingsbevel van het openbaar ministerie krijgt". Hoger beroep De landsadvocaat E. Daalde: ging niet op de geciteerde ge tuigenverklaringen in. Vol gens hem hoort een discussie daarover thuis in het hoger beroep dat Van Z. heeft aan getekend en dat in september voor het Amsterdamse ge rechtshof dient. „Dan kan hij vragen de zaak terug te wij zen naar de rechter-commis- saris voor nader onderzoek. Daar is geen kort geding voor nodig. Er is ook geen spoedei send belang en er zijn geen nieuwe gegevens in het ge ding. Bij de rechtszitting in maart had de verdachte alle getuigen op kunnen roepen die hij maar wilde. Toen heb ben de rechters overigens alle verklaringen die nu ten tone le worden gevoerd al in het dossier aangetroffen en onge twijfeld bestudeerd". Daalder nam het Van Z. en zijn advo caat ook kwalijk via dit kort geding de privacy van ande ren (E. en T.) te grabbel te gooien. „Een gerechterlijk on derzoek moet in alle besloten heid plaatshebben", aldus Daalder. De landsadvocaat prees het politie-onderzoek en verwierp de scherpe kritiek van Doedens. De advocaat van Van Z. ver wees daarop naar verklarin gen die (oud-)politiemensen in de media hebben afgelegd. Zo heeft de gewezen adjudant Bos van het Zaandamse korps gezegd het onderzoek „belab berd" te vinden. De hond die Van Z. aanwees als eigenaar van knoop en zakdoek was bijvoorbeeld een hash-hond, wat kan betekenen dat hij voor het sorteerwerk niet ge schikt was. Adjudant Klein, hondendeskundige van de rijkspolitie, verklaarde tijdens de rechtszaak in maart: „Ik heb begrepen dat de proeven na twee jaar zijn gehouden. Ik weet niet welke waarde ik er nu aan moet hechten". Het bewijs tegen Van Z. wordt ook in twiifel getrokken om dat collega s van hem hebben verklaard dat hij op het mo ment van de moord aan het werk was in de rijwielhanden van zijn vader. De belastende verklaringen van zijn ex- vrouw en ex-vriendin verlie zen daarnaast aan waarde, omdat de beide vrouwen ui terst rancuneus tegenover Van Z. staan, aldus Doedens. De Haarlemse rechter doet komende vrijdag uitspraak in het kort geding tussen Van Z. en het openbaar ministerie. STEVO AKKERMAN kwart miljoen foto's. De oudste film is een ver slag van de troonsbestijging door koningin Wil- helmina in 1898. Alle films die de Rijksvoorlichtingsdienst zelf had zijn minimaal eén keer gekopiëerd. Dat was vooral van belang bij de zogenoemde ni traat-films, die erg brandbaar zijn. De films van het rijksarchief worden volgens Van Mierlo ook allemaal gekopieëerd. Prioriteit krijgen de films die bijna uit elkaar vallen en die van uit zonderlijk belang zijn, zoals die over de inhul diging van koningin Beatrix. KNOV OVER VERVALSING BETAALKAARTEN: DEN HAAG Het Konink lijk Nederlands Ondernemers- verbond (KNOV), dat de be langen van het midden- en kleinbedrijf vertegenwoordigt, is van mening dat de Postbank aankopen met vervalste che ques aan de winkeliers moet vergoeden. ,De vervalsingen zijn dermate irofessioneel dat het onrede- ijk is aan te nemen dat win keliers dat kunnen controle ren. We vinden dat de Post bank zich wat al te gemakke lijk opstelt", aldus een woord voerder. In de advertentie die de Post bank gisteren in de dagbladen plaatste wordt gesteld, dat de bank niet verplicht is valse gi robetaalkaarten te vergoeden. „Het zijn nu eenmaal onze be taalkaarten niet en de verval singen zijn best te zien door het ontbreken van het water merk en door de druktech niek", aldus een woordvoerder van de Postbank. De adver tentie wordt volgens hem nog maals geplaatst en kost de Postbank in totaal 300.000 gul den. Het definitieve beleid om al dan niet uit te keren aan ge dupeerden zal volgens de woordvoerder overigens over enige tijd pas worden bepaald, als de omvang van de zaak vaststaat. DE KNOLLEN HILVERSUM GAAT IN HOGER BEROEP IN MONDRIAAN-ZAAK HILVERSUM Het bestuurs college van Hilversum gaat in hoger beroep tegen de uit spraak van de Haagse recht bank dat de gemeente Hilver sum het schilderij „Compositie met twee lijnen" van Mondri aan voorlopig niet mag verko pen. Het kort geding tegen de ge meente was gehouden op voordracht van minister Brinkman van WVC. Deze vreest dat het schilderij naar het buitenland zal verdwijnen en dus voor Nederland verlo ren gaat. Hilversum wil met de opbrengst van de verkoop van het schilderij de renovatie van het Gooiland-theatercom plex in die plaats financieren. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Volgens de woordvoerder van de PvdA-fractie in de Twee de Kamer is er geen reden om aan te nemen dat het PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh van het politieke toneel zou moe ten verdwijnen. Berichten als zou Van den Bergh na zijn transacties met Fok ker-aandelen het veld moeten ruimen, noemde hij voorbarig. „Hij heeft tegen deze en gene onder druk van de omstandig heden gezegd dat hij niet wist of hij zou terugkeren. Hij kon ook moeilijk anders omdat hij op dat moment dat was donderdagavond nog niet wist of fractieleider Wim Kok hem de volgende dag zou steu nen. Hij was van Koks conclu sies nog niet op de hoogte. Die kent hij nu wel en dan kan hij weten dat hij bij de gehele fractie welkom is. Mensen die hem kennen weten dat hij wel eens bluft; dat heeft hij in deze zaak ook gedaan", aldus de PvdA-woordvoerder. Het onderzoek dat de Amster damse registeraccountant A. Dubois op verzoek van Kok heeft uitgevoerd, wees uit dat Van den Bergh met zijn han del in Fokker-aandelen geen onoirbare praktijken aange wreven kan worden. Zo kon Dubois niet hard maken dat Van den Bergh de transacties met voorkennis van zaken heeft kunnen afsluiten. Wel bleek dat Van den Bergh de verdenking op zich laadde zijn belangen als Tweede-kamerlid en zijn persoonlijke, financiële belangen (hij leende geld om transacties te kunnen bekosti gen) te vermengen. „Kneuterig" Volgens Kok is hij nogal „aan gedaan" door deze affaire en „heeft hij dringend behoefte PvdA-fractievoorzitter W. Kok. om bij zichzelf rust te vinden". Kok voegde er nog aan toe het „kneuterig" te vinden dat deze zaak de PvdA ingepeperd wordt. „Wij spreken al jaren over de spreiding van kennis, macht en vermogen. En we pleitten voor het recht van elke Nederlander te delen in vermogensgroei. Sommigen kopen een huisje, een stukje land of juwelen. Waarom dan geen aandelen? Maar je moet wel twee dingen onderschei den: gaat het enkel en alleen om het onderbrengen van een paar spaarcenten of mik je op op het verwerven van een ar- beidsloosinkomen? Wel nu, wanneer je als kamerlid aan delen hebt in een sector waar in je ambtshalve ook bezig bent, dan kan belangenver strengeling ontstaan", aldus Kok. Het onderzoek van Dubois heeft volgens de PvdA-fractie- leider de door hem gevraagde en verlangde klaarheid ge bracht. Of Van den Bergh nu nog een proces zou moeten aanspannen tegen het week blad Haagse Post, dat als eerste met de aantijgingen kwam, liet Kok in het midden. „Ik wilde als voorzitter van de PvdA- fractie duidelijkheid. Het on derzoek is geweest. Na het zo merreces zal de fractie er nog eens over praten. Ik heb er nu zelf behoefte aan voorlopig een streep te zetten. Ik ben in het conflict met de Haagse Post geen partij. Van den Bergh moet dat zelf maar be kijken". De beroemde pop-art kun stenaar Roy Lichtenstein was gistermiddag aanwezig bij de opening van zijn tentoonstel ling in het Amsterdamse mu seum Overholland. FOTO: ANP jIL* Finish Deelnemers van de Apeldoornse vierdaagse werden gisteren, de laatste dag, feestelijk onthaald door de organisatie, burgemees ter en familieleden. Ondanks het slechte weer was de belangstel ling groot. FOTO: ANP Problemen rond afstoten ambtenaren Landbouw DEN HAAG Er zijn proble men gerezen rond het afstoten van ambtenaren op het minis terie van Landbouw en Visse rij. De plannen die de diverse directeuren van het ministerie daartoe bij secretaris-generaal Joustra hadden ingediend, zijn voor een deel afgekeurd. De directeuren hebben nu de op dracht gekregen om binnen zeven weken met nieuwe plannen te komen. De diens tcommissie (een soort onderne mingsraad) van de directie na tuur, milieu en faunabeheer, waar 244 mensen werken, fel geprotesteerd tegen de gang van zaken. Volgens de com missie is het onmogelijk bin nen zeven weken een nieuw plan te maken waardoor de dienst vijftien procent kleiner wordt. DEN HAAG Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid zet het plan door om de leeftijd waarop men recht krijgt op het wette lijk minimumloon te verhogen van 23 naar 27 jaar. De Ko ning wil daarmee het mini mumjeugdloon van een *22-ja- rige, dat 85 procent van het minimumloon bedraagt, laten doorlopen tot 27 jaar. De Ko ning zal een voorstel hiertoe waarschijnlijk eind augustus aan de Tweede Kamer aanbie den, zo zei hij gisteren voor de NCRV-radio. De minister hoopt dat oudere jongeren tussen de 22 en de 27 Cdoor de maatregel meer s op werk krijgen, omdat door de lagere loonkosten werkgevers eerder geneigd zullen zijn hen in dienst te ne men. De minister zei te begrij pen dat er eerder kritiek is ge uit op het plan, maar voegde daaraan toe dat sociaal beleid in de eerste plaats werkgele genheidsbeleid is. Dat gaat ver uit boven het belang van inko men, zeker bij jonge mensen, aldus de bewindsman. De vakcentrales FNV en CNV en hun jongerenorganisaties zijn fel gekant tegen het voor nemen van de minister. Dat langdurig werklozen hierdoor meer kans op een baan zouden krijgen, wordt gelogenstraft door eerdere verlagingen van het jeugdloon. Ook die hebben nooit aantoonbaar tot meer ba nen voor jongeren geleid, al dus de centrales en jongeren organisaties. fffik V/ieA?

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3