Frankrijk vreest Iraanse vergelding Cursussen DDR belooft amnestie en schaft doodstraf af Pegels Nederlandse jongen in Niger doodgeschoten jsagiers opgesloten tram onder stroom Getuigenis North in boekvorm Uitgeputte Engelse zeiler klampt loodsboot aan NDHOOS IN DENBROEK el water- erlast in Jden Noord Na verbreken diplomatieke betrekkingen Man schiet op tekening van Da Vinei linister Heidweiler Jaagt in Parijs Inschattings foutje Paradijs in de Randstad M Ceidóc Somant Zaterdag 18 juli 1987 78e jaargang no. 23860 DAGBLAC Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas, Chef-rede ir IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. HET UVEER Af en toe zon en enkele buien. Minimumtemperatuur onge veer 15 graden. Middagtempe- ratuur rond 20 graden. Matige, langs de kust af en toe krach tige zuidwestelijke wind. Weinig verandering. Morgen zon op: 5.41; onder: 21.51 uur. Schev. hoogw.: 10.35 en 23.03 uur. Laag: 6.07 en 18.44 uur. land Vu ïistof Zolar euwei A.S.; staat Tel. 0| og <naus uit ca of las isdag D 380 rERDAM Ongeveer 25 perso- hebben gisternamiddag een half opgesloten gezeten in een tram op •utselaan in Rotterdam omdat de geheel onder stroom stond. Dit -AKA|^ urde doordat de tram bij een ont- ng een paal van de bovenleiding ir reed, waarna de bovenleiding op ram viel. nero inzittenden konden de tram, vol- Bos.i een woordvoerster van de Rotter- Ie politie, na een half uur verlaten, passagiers hebben glaswonden op- len. In de tram aanwezige contro- zorgden er samen met de trambe- ^AVANfcder voor dat de passagiers niet in oorte aking kwamen met de onder hoog- ning staande delen van de tram. Wasbeurt voor telefoonmunten ANKARA De Turkse autoriteiten gaan de strijd aanbinden met de im- muunziekte aids, door in de belangrijkste steden en toeristische centra de tele foonmuntjes te desinfecte ren. Voortaan zullen alle muntjes die in de openbare telefooncellen worden ge bruikt een wasbeurt krij gen voor zij weer in om loop worden gebracht. In Turkije zijn volgens pers berichten zes mensen aan aids overleden. De mees ten van hen zouden de ziekte in het buitenland hebben opgelopen. Twee keer ademhalen, twee keer betalen MILAAN Een toerist die in een Italiaans hotel een tweeper soonskamer had besteld moest voor zijn vrouw een toeslag voor de airconditioning betalen, om dat „twee neuzen meer lucht verbruiken dan één". Volgens de Italiaanse consumen tenbond is de „frisse lucht"-toe- slag een van de listen, waarvan hotels en restaurants zich bedie nen om toeristen meer geld uit de zak te kloppen. Op de lijst staat ook de „toeris- ten-spaghetti" die een restaurant serveerde: de normale spaghetti, alleen wat duurder. DEPEW Drie dagen nadat luitenant-kolonel Oliver North zijn dramatische getuigenis over de Iran-Contra-affaire heeft af gesloten, is de volledige tekst van zijn verhoor in boekvorm van de persen gerold. Komende maandag gaan de eerste van de 775.000 boeken van „Taking The Stand; The Testimony of Lt.Col. Oliver North" in de ver koop voor 5,95 dollar. Een woordvoerster van de uitgever zei dat de tekst van North open baar is en iedereen die kan drukken. Als de eerste druk uit verkocht is, levert dat de uitge ver 4,61 miljoen dollar op. Pag. 4: Admiraal Poindexter in steeds lastiger parket VLISSINGEN De rijkspolitie te water in Zee land heeft gistermorgen een Engelse zeiler overge nomen van de Nederlandse loodsboot Falmalhout. Deze had buitengaats bij Westkapelle de loodsboot aangeklampt omdat hij uitgeput was. De man had geen dieselolie meer aan boord om op de motor te rug naar een haven te varen. Ook had hij geen goede zeekaarten aan boord. De man viel, eenmaal aan boord van de loodsboot, als een blok in slaap. Twee loodsen, een Belgische en een Nederlandse, hebben het kleine jacht naar Vlissingen terugge zeild. De onfortuinlijke zeiler, Robert Leslie Gair, die van Engeland op weg was naar Nederland, had ook niet voldoende geld bij zich om het loodsgeld te betalen. De koninklijke marechaussee in Vlis singen heeft zich tijdelijk over het scheepje ont fermd. Maandag zal bekeken worden wat er ver der moet gebeuren met schip en schipper. ENBROEK Een wind- heeft gisteravond in 01- iroek een vijf kilometer en vijftig meter breed van vernielingen nage- en voor miljoenen gul- schade aangericht. Bomen Tel. i den ontworteld, huizen en ren beschadigd, de kassen een kwekerij verwoest, politiewoordvoerder in I?Ü*»rn dee de vannacht t dat brandweer en ge- 'red fewerken uren lang ge- ia kt hebben aan het wegha- demi van over de weg gevallen en. Een boerderij werd de harde wind geheel JL Een huis werd door een rTT vortelde boom getroffen. soori 'M'en zic^ Seen Persoonhj- ingelukken voor. ens het KNMI is een der- e windhoos tijdens zwaar »r geen zeldzaamheid, „het komt niet echt vaak in Nederland", aldus een rdvoerder. Een windhoos m snel draaiende wind. HiteH. Te ERPt niets d. Ga HO, uten «OP ~vL DEN Onweer, hevi- lagregens en windsto- n lebben gisteravond in ^njand en de Randstad grote wateroverlast irgd. Brandweerkorp- hadden de handen vol het leegpompen van Iers en ondergelopen pfiten, restaurants en 41* ikels. Op veel plaatsen iveken goten onder de eroverlast en hier en zijn zelfs daken van |es en oudere huizen irt als gevolg van pwfere regenval en harde idstoten. Persoonlijke [elukken hebben zich t voorgedaan, ook niet de overvolle campings iet hele land. ÜÜËj Leiden had vooral De Kooi jden. Zeker vijftien wonin- in de Sumatrastraat, de kstraat en de Julianastraat y amen blank te staan, door- de riolering de regen niet verwerken. De brandweer p bij het droogmaken van woningen en adviseerde uf( dzakken voor de deur te J52 ien. Ook in regiogemeen- moest de brandweer in ac- komen. In Alphen aan den ontstonden op een paar ltsen gaten in het wegdek DoJÜepen enkele woningen on- In Oegstgeest kwamen ien blank te staan. In Kat- raakten afvoeren ver1 cl» pt. i.:8Bssenaar heeft het gister- nd zonder televisie moeten fl.» len, vermoedelijk door seminslag bij een ont- igststation van Casema. in de Haagse wijk Maria- 'e viel in enkele huiska- s het beeld weg. Het nood- t zorgde ook in Den Haag Leidschendam voor over- i- Met enkele tientallen chten over ondergelopen ders had de brandweer de iden vol. Soldaten belegeren nog steeds de Iraanse ambassade in Parijs. Ondanks de verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Iran wil de Franse regering „tolk" Gordji niet laten gaan. FOTO: AP PARIJS/TEHERAN Frank rijk wacht in spanning op wel ke wijze Iran zal reageren op de verbreking van de diploma tieke betrekkingen tussen bei de landen. Gevreesd wordt voor een herhaling van de bommencampagne die eind vorig jaar in Parijs vele men sen het leven kostte. Inmiddels hebben Pro-Iraanse groe pen in Libanon verklaard dat zij hun Franse gijzelaars zullen doden. Een advocaat die de Iraanse belan gen in Frankrijk behartigt, sluit niet uit dat de Franse ambassade in Te heran zal worden bezet. Van Iraan se kant is aangekondigd dat de Franse consul in Teheran, die be schuldigd is van spionage, volgende week voor een revolutionaire recht bank zal moeten verschijnen. De verbreking van de diplomatieke betrekkingen gistermorgen, is het voorlopige dieptepunt in de al acht tien dagen durende „ambassade- oorlog" tussen Parijs en Teheran. Inzet van de diplomatieke touw trekkerij is de tolk van de Iraanse vertegenwoordiging in Parijs, Wa hid Gordji. Hij wordt ervan ver dacht betrokken te zijn geweest bij terroristische activiteiten in Frank rijk. De politie zal hem voor ver hoor aanhouden, zodra hij een voet zet buiten het ambassadegebouw waar hij zich verborgen houdt. De Iraanse regering wil Gordji, die overigens geen diplomatiek pap soort heeft, naar huis terughalen. Frankrijk en Iran hebben gisteren al overlegd om de evacuatie van het ambassadepersoneel en hun gezin nen te regelen. In de Iraanse am bassade in Parijs bevinden zich mo menteel vijf diplomaten en een veertigtal administratieve mede werkers. In de Franse ambassade in Teheran verblijven elf mensen met een diplomatieke status en ongeveer vijftien administratieve medewer kers. In heel Frankrijk bevinden zich naar schatting 22.000 Iraniërs, van wie de meesten studenten. In Iran verblijven op dit moment 279 Fransen. In de meeste gevallen gaat het om Frangaises, getrouwd met een Iraniër. Teheran beschouwt deze vrouwen overigens als Iraanse staatsburgers. Pag.4: Verzoening met Iran mis lukt. LONDEN De Britse politie heeft gisteravond een man gearresteerd die in de befaamde National Gallery met een geweer had geschoten op de te kening „Maria met het Kind, H. Anna en Johan nes de Doper" van Leo nardo da Vinei. Volgens een eerste on derzoek heeft de kogel een gedeelte met daarop de jurk van Maria door boord. De omvang van de schade kon nog niet worden vastgesteld. Het schilderij was beschermd met pantserglas. In 1962 was het schilderij ook al eens voorwerp van van dalisme, toen een West- duitse schilder er een inktpot tegenaan gooide. De tekening heeft een waarde van ruim zestien miljoen gulden. (ADVERTENTIE) 1RIJS De Surinaamse minister van buitenlandse zaken idvveiler is vorige week in Parijs geweest, waar hij bij de anse regering zijn beklag heeft gedaan over de aanwezig- d van blanke huurlingen in de gelederen van het jungle- Bmando van Ronnie Brunswijk. Op 9 juli werden drie 'nken gedood tijdens een treffen tussen Surinaamse troe- n en een eenheid van het jungle-commando. Twee van de anken droegen het uniform van het Franse Vreemdelingen gioen. Het zouden deserteurs zijn geweest. De Franse rege- ng heeft Heidweiller een onderzoek beloofd. OOST-BERLIJN De Oostduitse regering heeft voor het komende najaar een algemene amnestie afgekondigd voor alle ge vangenen, met uitzonde ring van mensen die ver oordeeld zijn voor oorlogs- en nazi-misdaden en mis daden tegen de menselijk heid, spionage en moord. Bovendien heeft de DDR, als eerste land van het War schau Pact, de doodstraf met onmiddelijke ingang afge schaft. De maatregelen zijn genomen ter gelegenheid van het 38-jarige bestaan (op 7 oktober) van de DDR. In Bonn is verheugd gereageerd op de aankondiging. Een woordvoerder zei te ver wachten dat het besluit een positieve uitwerking zal heb ben op de betrekkingen tus sen beide Duitse staten. Twee dagen geleden werd bekendgemaakt dat de Oost duitse leider, Erich Honec- ker, dit najaar een bezoek aan de Bondsrepubliek zal brengen. De amnestie geldt ook voor een groot deel van de politie ke gevangenen, waarvan het aantal dat in de DDR wordt vastgehouden overigens niet precies bekend is. Het is de derde algemene amnestie in de geschiedenis van de DDR Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Wonder boven wonder liep een dertigjarige Ha genaar slechts licht letsel op toen de voorzijde van zijn auto gistermiddag werd verpletterd werd door een container. De bestuurder van een containerwagen wilde rond half zes onder de spoorbrug op de Vaillant- laan door rijden. Dat luk te, alleen bleef het stalen gevaarte steken. De con tainer kwam terecht op de auto, die daarachter reed. De bestuurder werd ter plaatse door de GG en GD behandeld aan snij- en schaafwonden. FOTO: PETER VAN RIJSWIJK De mensen reizen duizend(en) kilometers om een rustig plekje te vinden. Maar op een uurtje rijden van Den Haag is een paradijsje te vinden, waar hele en halve Robinson Crusoes de hele zomer op hun eigen zompige eilandje kunnen bivakkeren met om zich heen slechts het gekwetter van de vogels en het klotsen van het water de Vinkeveense plassen. Er zijn men sen die de hele zomer niet van hun eiland af komen. En ook de zeeverkenners uit Voorburg (foto) slaan bij voorkeur hun tenten op in de Vinkeveense archipel. Een reportage op de voorpagina van Finale. VANDAAG BIJ DEZE KRANT VERDER IN FINALE: Grootse bouwplannen in Rotterdam. In Carré gaat vanavond de beroemde musical Cats in première. Weg van de Snelweg laat zich niet door de toeris tenindustrie inpakken. Frankrijk schafte hon derd jaar geleden het ko ningschap af, maar de hedendaagse troonpre tendent heeft de moed nog niet opgegeven. Veel mannen durven net zo min als vrouwen 's avonds de straat op. Bonnie St. Claire twintig jaar op de planken. INKLEUR DEN HAAG Een jongen uit Meppel is afgelopen woensdag avond doodgeschoten door een militair in Niamey, de hoofd stad van Niger. Dit heeft Bui tenlandse Zaken gistermiddag bekendgemaakt. De jongen was samen met zijn familie met twee auto's op va kantie in Niger. De beide au to's stopten in de buurt van het presidentiële paleis om de weg naar een kampeerterrein te vragen. Rondom het paleis geldt een stopverbod en één van de op wacht staande mili tairen begon zonder waarschu wing op de eerste auto te schieten. De jongen overleed later aan zijn verwondingen. Zijn broer raakte ernstig ge wond en zijn moeder licht ge wond. De vader bleef onge deerd. De jongen maakte deel uit van een gezin van vier personen waarvan de vader werkzaam is in Burkina Faso, het voor malige Opper-Volta, dat aan Niger grenst. De familie is in middels naar Nederland ver voerd. De Nigerese autoriteiten heb ben hun condoléances aange boden aan de Nederlandse consul in Niamey en hebben toegezegd dat een onderzoek naar het incident wordt uitge voerd. Buitenlandse Zaken wacht nu eerst de resultaten van dat onderzoek af. Zowel Buitenlandse Zaken als de po litie in Meppel weigeren op verzoek van de familie de naam van het slachtoffer ekend te maken. Leidenaars houden van lekker eten. Dat blijkt van daag en morgen tijdens het festijn Leiden Culinair, dat op het Pieterskerkplein wordt gehouden. Er be staat een kans, dat u deze krant hebt aangeboden gekregen, toen u zich juist op de hoogte stelde van de kwaliteit der gerechten die daar door Leidens beste zaken op culinair gebied voor de nodige pe gels worden aangeboden. De krant, die er mede voor heeft gezorgd, dat u zich zo op het Pieters kerkplein hebt kunnen vermaken. Kent u de Leidse Courant nog niet? En wilt u van de inhoud veertien dagen gratis proeven? Vul dan onderstaande bon in en onthoud: het kost u meer pegels de krant los te kopen, dan een abonnement te nemen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1