\e Van Verwoeste Stad tot Manhattan aan de Maas II mal WETHOUDER LAAN: ROTTERDAM IS UNIEK DOOR ZIJN RIVIER Basisplan Spoortunnel legt hart Rotterdam jaren bloot Opknapbeurt Lijnbaan Oordelen Wonen Toeristisch £eidóc0otvuuit ZATERDAG 18 JULI 1987 iMi/tamdn tJQ iral(iK-n RUjkwvntwente* S|»aesrl>e*p ItrrsM Ls*m ±xm XlmHjoon sl awmotmi i» I^WMtfUMirai ±95mHktrti In vijf minuten waren ze verkocht;flatwoningen van vijf en zes ton met panoramisch uitzicht over de waterwegen. De gewilde woningen (Het Bastion) maken deel uit van de omvangrijke stadsvernieuwing die in de jaren negentig voltooid moet zijn. Centraal daarin staat de aantrekkingskracht van de rivier die Rotterdam zo speciaal maakt en waar ruimte moet zijn voor wonen én werken. Maar ook de toerist dient straks in Rotterdam meer te kunnen vinden dan het tot nu toe gebruikelijke dagje Euromast, Blijdorp en Spido-rondvaart. Panoramische schets van Rotterdam Waterstad, een belangrijk deel van Manhattan aan de Maas. Rechts de Willemsbrug. In het verlengde van de brug liggen de oude haven en de paalwoningen. Rechts van de brug het superdeluxe wooncomplex Het Bastion en daarnaast Tropicana. Links van de brug de boulevard met woon- en kantoortorens en daarachter de Museumhaven (links) en Wijnhaven. ROTTERDAM - De wandelaar, geen Rotterdammer, keek wat ver twijfeld om zich heen. „Kunt u mij misschien zeggen waar het beeld van Zadkine staat?", vroeg hij. Had hij dóór het Maritiem Mu seum heen kunnen kijken, hij had gezien wat hij zocht: De Verwoeste Stad. Ooit een van alle kanten on ontkoombaar teken in de tijd, een beeld zonder hart, een onuitwisba re herinnering aan het bombarde ment. Maar Rotterdam wil zijn hart terug. De Verwoeste Stad moet een Herbouwde Stad worden en Zadkine's klassieke schepping verdwijnt bijna onzichtbaar tussen talloze creaties van de moderne ar chitectuur. Dat gebeurt zo preten tieus, zo groots, dat het nieuwe Rotterdam al de bijnaam Manhat tan aan de Maas heeft gekregen. Volgens Le Corbusier was er maar één oplossing voor de problemen van de moderne stad: La Ville Radieuse. Een strikte indeling in zones - woningen, een zakencentrum en industrie een uitgebreid netwerk van gescheiden ver keerssystemen en bovenal hoogbouw, variërend van twaalf (wonen) tot zestig verdiepingen (kantoren) in een par klandschap. Dat was, volgens deze be roemde Franse architect, „de enige gene zing voor tal van wereldsteden in oude en nieuwe wereld die als kwaadaardige gezwellen voortwoekeren". Le Corbusier heeft zijn ideeèn nooit kunnen waarma ken, alleen al omdat hij er een halve stad voor had moeten afbreken. In Rotterdam had het gekund. Liefst driehonderd miljoen vierkante meter be bouwing werd weggevaagd door het bombardement en de grond kon na de oorlog opnieuw worden bebouwd. Het resultaat 47 jaar later: nog een miljoen vierkante meter open en overal plukjes moderne architectuur, al dan niet ge slaagd. Het wekt allemaal de indruk of er een visie ontbreekt, alsof iedere nieu we wethouder zijn eigen ideetjes heeft willen uitvoeren. Dat heeft ondermeer geleid tot de ludieke Paalwoningen van Blom, de imposante Centrale Biblio theek van Boot en de markante, kortge leden gereedgekomen Beurstoren (WTC- gebouw) van Rob van Erk en de nu reeds als mislukking bestempelde woon- kolos De Paperclip van Carl Weeber. Het zijn de resultaten van steeds wisse lende plannen, die weinig meer lijken op het oorspronkelijke basisplan uit 1941. Toen bedacht de toenmalige directeur- stadsontwikkeling en wederopbouw Van Traa met de architecten Bakema (Corbu- sier-adept) en Van Eesteren (Stijlgroep) dat het centrum voornamelijk een werk- functie moest krijgen. Het plan gaf ook exact aan waar wel en niet mocht wor den gebouwd. Na 1960 werd dit basisplan door Van Traa's opvolgers zó extreem nagevolgd, dat de binnenstad werd volgeplempt met kantoren en bedrijven, terwijl het wonen naar de rand van de stad verdween. En vanaf 1974 was het het beleid helemaal omgedraaid: onder burgemeester Van De komende zeven jaar zullen steeds andere delen van Rotter dams stadshart helemaal „open" liggen. Er komt een spoortunnel van ruim drie kilometer dwars door de stad, vanaf de Pompbrug in het centrum tot aan de Rose-Spoor- straat op de linker Maasoever. Het ruim honderd jaar oude viaduct en de spoorbruggen over de rivier zul len daardoor verdwijnen; daarmee is nog eens twee jaar werk gemoeid. De opdrachtgever is de NS, die een verdubbeling van het traject wil, omdat de nationale en vooral inter nationale treinen dat in de toe komst vragen. De kosten van het ingrijpende project zijn 700 miljoen gulden. Financier is het ministerie van verkeer en waterstaat. Winke liers die door de aanleg schade lij den, krijgen een tegemoetkoming. De aanleg van deze spoortunnel, waardoor ondermeer het station Hofplein ingrijpend zal veranderen, wordt door diverse Rotterdammers al „het tweede bombardement" ge noemd. Ook wethouder drs. Jan Laan van ruimtelijke ordening is er niet blij mee. „Wij zaten er niet om te springen, maar de NS heeft het nu eenmaal nodig", zegt hij. „Het voordeel is wel dat de bouwsleuf loodrecht staat op de toevoerwegen naar het centrum. Daardoor kun je er bruggen en andere tijdelijke voorzieningen overheen leggen. En het is natuurlijk een tunnel, waar door je er straks niets meer van ziet. Je kunt er dan gewoon weer op bouwen, wegen aanleggen en de weekmarkt op terug laten keren". der Louw en wethouder Mentink moest alles gezellig zijn; kleinschallig zoals in heel West-Europa. Sinds 1982 heeft een nieuw progressief college op zijn beurt dat weer gewijzigd. De huidige wethouder van ruimtelijke ordening, drs. Jan Laan: „Al die kiosken en friteskramen op de Coolsingel en die steenpartijen voor het Postkantoor, daar hebben we nu grote twijfels over. Je kunt er niet gewoon lopen. We denken nu weer strakker, wat zakelijker, wat meer in rechte lijnen. Nee, niet de Nieu we Zakelijkheid, dat vind ik een rot woord, want het is niet zakelijk. Ik zie graag een goede rij bomen, met allerlei frutsels. De Ramblas in Barcelona, dat is een goede rechte lijn waar je langs kunt wandelen, waar je langs kunt flaneren". Zo ziet Rotterdam er momenteel in het echt uit, vanuit de lucht. Onderop Zuid, dat nu nog door twee bruggen is verbonden met wat straks Manhattan aan de Maas moet worden. Rechts de Willemsbrug, daarnaast de spoorbrug, die gaat verdwijnen ten gunste van de spoortunnel. Linksonder is de Paperclip te zien, linksboven de Euromast. Het spierwitte gebouw rechts daarvan is de medische faculteit. FOTO: BART HOFMEESTER De Lijnbaan, na de Kal ver straat de bekendste winkel straat in Nederland, krijgt een opknapbeurt. De ge meente Rotterdam vindt dat de huren veel te hoog zijn geworden, waardoor er louter bedrijven zitten die een snelle omzet maken, zoals cash-en-carrywinkels. De gemeente vindt dat er weer ruimte moet komen voor kleinere, speciale win kels, tot de knopenwinkel toe. De Lijnbaan is echter in handen van enkele grote beleggers, die door de ge meente niet kunnen wor den gedwongen de winkel ruimten te verhuren aan bedrijfjes die maar weinig huur kunnen opbrengen voor de dure ruimten. Laan wil niet te hard oordelen over wat er vóór hem is gebeurd, en vermoedelijk ook wel na hem zal gebeuren. Want, zegt hij al: „Een stad is nooit af'. Waar ie mand als Carl Weeber zegt dat het in Rotteipam „vandaag de rivier is en morgen weer iets anders", wijst Laan erop dat er altijd verschillen in opvattin gen en accentverschuivingen zullen zijn. „Je ziet stedebouwkundig toch een heel duidelijk patroon", zegt Laan. „Natuur lijk, het leven is divers, dus ook de ar chitectuur is divers. Je hebt kunststofbe kleding, natuursteen, baksteen, emaille, glas, noem maar op. En ook de vormen zijn veel rijker. Maar het gaat er uitein delijk toch om hoe men het beleeft, om wat er in zit, om wat voor activiteiten er in zijn". „Ik ben helemaal niet zo'n voorstander van de eenheid die door de critici wordt gepropageerd. Ik ben in 1982 ook begon nen om niet meer een mooi plan te ma ken met één architect en kijken of er ie mand in wil investeren. Nee, ik heb ge zegd: alles moet gelijk oplopen, dus de belegger moet er meteen bij, anders ha len we het niet. Tegenwoordig kan dat ook niet anders. In de hoogconjunctuur, de jaren zeventig, kon je zeggen: ik heb hier een prachtig plan en als de ene be legger er niet in wil stappen, dan wil de andere wel. Maar in de jaren tachtig wil len de beleggers hun eigen architect kun nen kiezen. Weliswaar in overleg met de gemeente, maar ze willen hun eigen stem hebben. En aangezien er verschil lende beleggers zijn, zijn er ook verschil lende architecten". De plannen van Rotterdam zijn onder te verdelen in drie hoofdzaken: wonen, werken en toerisme/recreatie. Voor wet houder Laan is wonen het belangrijkste onderdeel. Voor wat betreft de nieuw bouw in Rotterdam is een derde stads vernieuwing, een derde nieuwbouw in uitbreidingsgebieden en een derde nieuwbouw op speciale lokaties zoals de binnenstad. Laan: „In de jaren zeventig is er een gigantische stadsvernieuwingso peratie in gang gezet, die nog altijd door loopt. Er zijn 40.000 woningen verbeterd en 60.000 staan nog te wachten. Daar naast bouwen we jaarlijks 4000 a 4500 nieuwe woningen, waarvan 2000 a 2500 in de vervangende nieuwbouw. De ande re helft wordt gebouwd in de uitbrei dingsgebieden". Dat gebeurt op het Prinsenland en de kop van Zuid, het deel van de stad dat vanuit het centrum bekeken aan de overkant van de Maas ligt; nogal geïso leerd. Ontwerpbureau Teun Koolhaas heeft voor dat gebied een niet zozeer ar chitectonisch alswel stedebouwkundig plan ontwikkeld dat door de Nederland se Investerings Bank is geanalyseerd en als uniek beoordeeld. Er komen wonin gen en kantoren en essentieel daarin is de nieuwe brug, die het gebied moet ver binden met het centrum. Wethouder Laan: „Rotterdam kent als stad een grote werkloosheid, 20 23 procent. In de oude wijken zoals enkele in Zuid is dat bijna het dubbele. De PvdA, waar ik toe behoor, komt voor die mensen het eerste op. Die werkloos heid is een structureel probleem, dat je met sociale uitkeringen alleen niet op lost. Een structurele maatregel is dan de stad aantrekkelijker te maken voor be drijven om zich er te vestigen. Dat wil len wij onder meer in de kop van zuid- doen. Dat brengt dan ook weer zoveel verzorgende werkzaamheden met zich mee, dat die bevolking er zeker baat bij heeft. Dat is niet morgen, maar in de ja ren negentig. De mensen die nu werk loos zijn, hebben nog weinig aan deze plannen". „Ik zie dat langzamerhand al vaak twee generaties werkloos zijn, vader en zoon. Om te voorkomen dat ook de derde ge neratie werkloos wordt, moet je structu rele maatregelen nemen. Maar omdat bedrijven tegenwoordig overal kunnen zitten dank zij de moderne communica tiemiddelen. zullen ze zich vestigen waar het woonmilieu erg goed is, waar ze een goed arbeidspotentieel hebben. Dat heeft dan weer een uitstraling naar de stad, waardoor ook de toeleveringsbedrijven komen. Ja, de plannen hebben natuur lijk ook een stedelij k-economische ach tergrond". Voor Laans voorgangers was het altijd wonen óf werken. Voor Laan is het wo nen én werken. En daar heeft hij de toe ristisch/recreatieve functie van een stad aan toegevoegd. Zodanig dat het cen trum en de rivier met elkaar zijn ver bonden. Want de rivier, zegt Laan, is toch hét unieke van Rotterdam en dat moet worden benadrukt. „Er zullen al tijd mensen zijn die het klimaat van een stad prefereren, om te wonen of voor een dagje uit danwel vakantie", meent de wethouder. ..En een stad moet zoveel mogelijk bieden. Ja, een boerendorp kunnen we niet bieden, dan moet je er gens anders heen. Maar verder bieden we alles en voor alle inkomenscategp- rieën. Dus zowel voor de mensen die een flat van vijf ton aan het water kun nen betalen als mensen die in de sociale woningbouw wonen. En daarbij moeten alle onderdelen met elkaar zijn verbon den door goede wegen en goed openbaar vervoer. Waar de bedrijven ook zitten, middenin de stad, aan de Maas. op de kop van Zuid of in een buitenwijk, ze moeten snel bereikbaar zijn. De verbin dingen zijn danook cruciaal". De grote blikvanger in de veelomvatten de plannen zijn de kop van Zuid en Wa terstad. In dat laatste gebied worden wo nen, werken en toerisme bij elkaar ge bracht langs de oever van de Maas, met een skyline van woon- en kantoorflats en het overdekte tropische strand/zwem bad Tropicana. Daarachter woonwijken, musea, bibliotheek en de historische oude haven met een bruin, muziek- en theatercafé. De vergelijkingen met Bos ton en vooral New York zijn al veelvul dig gemaakt, vandaar de bijnaam New York aan de Maas, die eigenlijk alleen werd gebezigd voor de kop van Zuid. Maar net als het echte Manhattan gaat het ook hier om méér dan alleen kantor kolossen. Ook wethouder Laan verwijst voor andere delen van de binnenstad, zoals het Weena en het Churchillplein naar New York, waar de benedenverdie pingen van kantoren openbare ruimten zijn, met winkeltjes, galerietjes en pal men en de stad een ideale combinatie is van vele functies. Architect Carl Weeber heeft dat allemaal overdreven genoemd; hij vindt Rotterdam niet meer dan het Staphorst onder de grote steden. Zodra zo'n benaming als Manhattan aan de Maas valt, krijg je meteen iets van: jeeminee. dat wordt me wat, daar moet straks zeker de hele wereld op afko men. Laan: „Wat wij willen is dat de bevol king het hier hartstikke goed heeft. Dat ze werk hebben, dat ze hun vrije tijd goed kunnen besteden, dat ze plezier hebben om in die stad te zijn. Daarom maak je een stad die een uitstraling heeft. Daarom haal je bedrijven binnen, haal je mensen binnen. Niet omdat je een standbeeld wilt hebben. Het gaat om de maatschappelijke motivering. Ik ben daarom helemaal niet gelukkig met die term Manhattan aan de Maas. Het wordt geen Manhattan. Het is veel af wisselender dan alleen maar hoge kan toorpanden". In navolging van enkele andere bedrijven heeft de KLM pas aangekondigd uit Manhattan weg te willen. Het stadsbe stuur is bijna in rep en roer. Loopt Rot terdam dat gevaar straks ook niet? „In de Verenigde Staten zie je inderdaad de ontwikkeling dat bedrijven naar de rand van de steden trekken. Dat is voor namelijk gebaseerd op de bereikbaar heid. Die is in Manhattan niet geweldig. Maar wij hebben hier een perfecte be reikbaarheid, vandaar ook die nieuwe brug die tussen de kop van Zuid en Wa terstad moet komen. New York heeft de twee hoogste torens ter wereld, die hét herkenningsteken bij uitstek van die stad zijn geworden. Wil Rotterdam ook zoiets? „Nee, niet zoiets. Wel iets markants, iets specifieks, bijvoorbeeld de bebouwing van de Wilhelminapier met de verbin ding met het centrum door middel van de stadsbrug. Zoals de Towerbridge over de Theems. Hei is dus eigenlijk Rotterdam aan de Theems? „Bijvoorbeeld. Eh, ja, nee. Nederlanders willen altijd zo graag vergelijkingen ma ken met het buitenland. Londen, New York, hoeveel inwoners hebben die ste den? Daar kan heel Nederland bijna in. Nee, het is gewoon Rotterdam aan de Maas". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19