Romeinse munten na dertig jaar terug in Haarlemmermeer VROM wint strijd om bestrijdingsmiddelen I Oegstgeest wil hefbrug kwijt ANDBOUWSCHAP TELEURGESTELD m ÉIDEN OMGEVING Eeidóe Soman! ALBERTS KRUGT ONDERSCHEIDING Bezwaren tegen High Tech Center afgewezen ZATERDAG 18 JULI 1987 PAGINA 11 Hoo: :rste sleutel ipartementen r ouderen JDERDORP Wethouder Huigen heeft gistermid- de eerste sleutel van 33 partementen voor ouderen 'knipJk de Klaprooskant in Lei- rdorp uitgereikt. Bewoon- mevrouw A. Bloemen- I.Van Dam viel de eer te JceTIürt de eerste sleutel te ont- lonti- ngen. Het complex apparte- jnten is gebouwd in op- acht van de Vereniging Al- om. rnene Bejaardenzorg. De wo- artiei ngen zijn gelegen naast het jaardentehuis De Does. tellen nsdag wordt het laatste ap- 'el 2t rtement opgeleverd. plak- sterd, laai basi- NIEUWVEEN De heer C.J. Alberts die onlangs afscheid nam als hoofdonderwijzer van de Sint Nicolaasschool in Nieuwveen, is gisteren onder scheiden als Ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester M.J.J.M. Boelen van Nieuwveen speldde hem de bijbehorende versierselen op. Daarbij memoreerde hij het vele werk dat de heer Alberts in Nieuwveen heeft verricht in zijn om gang met de kinderen op school en in de kerk als leider van verschillende koren. Alberts is 25 jaar hoofdonderwijzer geweest. „In zijn leven staan de kinderen centraal. Zijn werk strekte zich uit tot vele facetten van de rooms-katholieke kerk in Nieuwveen", aldus Boelen. Verder uitte de burge meester zijn bewondering over de moderne ma nier waarop Alberts zich met de opvoeding van de kinderen bezig hield. Hij doelde op de invoering van de computer op de school waar Alberts zich vooral sterk voor gemaakt heeft. Belgische ambassadeur opent Rijnsburgs corso RIJNSBURG Onder het motto „Bloemen spre ken elke taal" wordt zater dag 1 augustus voor de 41e keer het Rijnsburgse Bloe mencorso gehouden. De officiële openingshan deling van het jaarlijkse corso wordt verricht door de ambassadeur van Bel gië, de heer J.F. Herpin. Dit gebeurt op vrijdag 31 juli om 16.00 uur in de plantenaanvoerhal van veiling Flora in Rijnsburg. Wandelaars feestelijk ingehaald SASSENHEIM Ruim honderdzestig wande laars verzamelden zich gisteravond op de Oost haven in Sassenheim om de laatste kilometer van de 22-ste avondwandelvierdaagse af te leg gen. De groep wandelde naar de finish aan de Parldaan om de verdiende herinneringsme daille in ontvangst te nemen. Dit jaar deden de meeste wandelaars mee aan de vijf kilometer- route die door en rond Sassenheim plaats was uitgezet. De deelnemers aan de 10 kilometer- tocht liepen routes in de richting Voorhout en Lisse. De eerste drie avonden op maandag was er een inhaalavond hadden de wande laars uitstekend weer. De laatste twee avonden was het wat minder aangezien de regen voort durend dreigde. Ondanks de aanhoudende re genval was er gisteravond slechts één uitval ler. De overigen liepen de routes helemaal uit. De rondwandeling door een deel van het dorp ging niet door. Duinwandeling in Katwijk KATWIJK Het Instituut voor Natuurbeschermingsedu catie (IVN) afdeling Leiden houdt op woensdagavond 22 juli een wandeling door het duingebied Berkheide in Kat wijk. Tijdens de wandeling wordt door IVN-natuurgidsen informatie gegeven over flora en fauna in het gebied. De wandeling wordt georgani seerd in samenwerking met de VW Katwijk. Deelnemers kunnen gratis deelnemen aan de duinwandeling. De start is om half acht 's avonds bij de Soefi-tempel. In totaal zal de wandeling ruim anderhalf uur in beslag nemen. DEN HAAG/OEGST- GEEST De hefbrug met overkapping en het autosloopmateriaal van M. Beukman aan de Kempe- naerstraat moeten ver dwijnen. Op 17 augustus begint de reconstructie van de Kempenaerstraat NNI ■haarlemmermeer- ■/BUITENKAAG 445 Romeinse munten zijn te rug op de plaats waar ze 1920 na eeuwen weer het daglicht zagen: in de gemeente Haarlemmer meer. De munten hebben de grootte van een dub beltje en maken deel uit van de beroemde vondst van de heer D.J.G. Krij ger die bij het ploegen op zijn land bij de Huigslo- terdijk in Buitenkaag op 12.389 munten stootte. Verzamelaar G.J. van Dorp uit Almelo kreeg dertig jaar geleden 445 van deze munten in han- ïzoëk|den, die hij nu aan de ge- jüSjmeente te koop heeft aan- iniefcjgeboden. De aankoop is bekostigd uit het Pieter Boekei fonds. lüet moet september of oktober 1920 zijn geweest. De ploeg van boer Krijger haperde en één voet onder de oppervlakte deed deze de vondst van zijn leven. Gedeeltelijk in een ko ker bewaard en temidden van resten van een kist en een le ren zak, trof Krijger ruim twaalfduizend munten aan. Het bleken vooral bronzen en enkele zilveren munten te zijn. Ze stamden uit de jaren 250 tot 402 na Christus en wa ren voorzien van beeltenissen van keizer Constantijn de Gro te, zijn zonen en hun tegenkei- zers, die in die jaren aan het gezag van Rome afbreuk de den door ver van Rome zich zelf tot keizer uit te roepen. Ofschoon boer Krijger de vondst al in 1922 aanbood aan het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden, kocht dit mu seum pas in 1930 het leeuwen deel van de munten. Waar schijnlijk zag het museum op tegen het schoonmaken, deter mineren en beschrijven van de munten. Die klus kwam voor rekening van prof. A.N. Za- doks-Josephus Jitta van het Koninklijk Penningkabinet en kwam gereed in de jaren vijf tig- De vondst van boer Krijger staat ook nu nog steeds te boek als de grootste muntenvondst in Nederland en werd het on derwerp van mening oudheid kundige studie. De geleerden zijn het er in middels wel over eens dat een Romeins schip met geld onder weg was naar Engeland waar gebrek heerste aan gemunt geld. Door brand moet het schip op weg naar het Leid- schemeer op de Aade zijn ver gaan. De Aade of A was een riviertje in de buurt van Lei den. Een deel van het riviertje bestaat nog steeds in Oud Ade en Rijpwetering. De munten werden 65 jaar na de inpoldering van de Haar lemmermeer door boer Krijger gevonden. De vindplaats werd geïdentificeerd als de voorma lige bedding van het riviertje dat nu is gelegen aan de boor den van de Ringvaart. Haarlemmermeer heeft nu 445 munten van de vondst in het land van Krijger terug. Het zijn 138 munten die ooit wettig betaalmiddel waren in het Westromeinse rijk, 131 uit het Oostromeinse rijk, 44 munten van vóór de splitsing en 132 munten waarvan de herkomst niet met zekerheid is vast te stellen. Op de Westromeinse munten prijken de beeltenissen van Constantijn, Valentinianus de Eerste, Gratianus, Valentinia nus de Tweede en Honorius. De Oostromeinen zijn Valens, Theodosius, en Arcadius. De Haarlemmermeerse munten zijn geslagen tussen 324 en 395 na Christus. De „munten van Krijger" worden momenteel op drie plaatsen bewaard. Verreweg de meeste munten bevinden zich in het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden, ruim duizend zijn in particuliere handen in Sassenheim en de overige 445 munten zijn nu in het bezit van de gemeente Haarlemmermeer. Natte in droge Kaagweek in het water gevallen Wat de hereniging van de droge en natte Kaagweek had moeten worden, is gisteravond letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. De hevige regenval zorgde ervoor dat van de meeste activiteiten niet veel terecht kwam al gingen alle activiteiten wel door. De publieke belangstelling viel erg te gen. De barbecue werd verplaatst van het park naar de tent, maar ook dat kende zijn problemen: de tent lekte aan alle kanten. Aan het tobbetje steken werd maar door twee prominenten meege daan: wethouder C. van Schagen en VVV-voorzitter J. de Winter. Het tobbetje steken werd gewon nen door Jacob Vredenborg, tweede werd Marco Koppers en derde Sandra Mulder. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDERDORP De bouw van het High Tech Center, mag wat de gemeentelijke commissie beroep- en bezwaarschriften betreft doorgaan. De commissie heeft het college van Ben W ge adviseerd de bezwaarschriften die tegen het bouwplan waren ingediend van de hand te wij zen en de verwachting is dat het college dat ook zal doen. Het High Tech Center moet naast de Meubelboulevard komen en zal onderdak bieden aan onder meer bedrijven die actief zijn op het gebied van computers. Tegen de komst van het bedrijf was bezwaar gemaakt door kin dertehuis Nieuw Buitenzorg. Die was bang voor nog meer verkeersoverlast. De aanleg van een groot parkeerterrein bij het High Tech Center en een aantal verkeersmaatregelen dat de ge meente Leiderdorp wil nemen, hebben het te huis er inmiddels van overtuigd dat de gevol gen mee zullen vallen. Verder was bezwaar ge maakt door de stichting Leefbaar Leiderdorp. De stichting meende dat de gemeente met de toestemming voor de bouw ten onrechte voor uit loopt op een wijziging van het bestemmings plan. Dat bezwaar is afgewezen. nfor. ÜIDEN Minister .^feraks (Landbouw) heeft inder druk van minister AAt Zijpels (VROM) af moeten ien van een plan om het 3 vu [rondontsmettingsmiddel '00' nethylbromide pas in lurf. 992 te verbieden. De mi- lebr* lieu-minister kon zijn zin aak loordrijven op basis van !-3°- een ook door minister J5J Jraks ondertekend meer- arenprogramma bodem, waarin staat dat methyl bromide eind 1986 zoii worden verboden. Dit is bekend geworden naar aanleiding van het besluit van de ministers om het gebruik van methylbromide met in gang van 1990 te verbieden. Tot die datum zal het gebruik gefaseerd verminderd worden. Dat gebeurt door gebruik bij steeds minder gewassen toe te staan. Hoewel over dit punt nog formele besluiten geno men moeten worden, staat nu al vast dat het gebruik van metylbromide als eerste in de tomatenteelt verboden zal worden. Bij het Landbouwschap rea geerde men teleurgesteld op de besluiten. Daar had men zich eerder informeel akkoord verklaard met het plan van Braks om gebruik van methyl bromide met ingang van 1992 te verbieden. Deze periode was ruim voldoende geweest om naar alternatieven voor het middel te zoeken, zo werd vanuit het schap meegedeeld. Nu is die tijd te kort gewor den. Het gevolg hiervan is dat een aantal tuinders het telen van bepaalde gewassen zal sta ken met alle economische ge volgen van dien. Voor methylbromide zijn twee alternatieven: het stomen van de grond of het telen van ge wassen op substraat (glaswol). Beide methoden hebben nade len. Het stomen van grond is duurder dan het gebruik van methylbromide en minder ef fectief, vooral bij planten die diep in de grond wortelen. Het telen op substraat vergt grote investeringen en zuiver water. Bovendien moet een oplossing gezocht worden voor de oude glaswol die na het telen over blijft. Een extra probleem vormt het feit dat niet alle planten op glaswol te telen zijn. Ondanks de bezwaren be staan er op het ministerie van Braks echter nog geen plan nen om tuinders financieel te gaan steunen. „Milieu heeft nu gewonnen maar er is ook nog een econo mische kant. Je moet jezelf niet uit de markt prijzen", al dus een zegsman van het Landbouwschap. Hij wees in dit verband ook op andere fi nanciële tegenslagen voor de tuinbouw zoals de afschaffing van financiële steun (WIR) bij investeringen die energie be sparen of het milieu ten goede komen in 1989 en het even eens door Nijpels en Braks overeengekomen verbod op het gebruik van captafol met ingang van dat jaar. Captafol is een bestrijdings middel dat gebruikt wordt bij de teelt van bolgewassen, vooral lelies, narcissen en hip- peastrum. Voor het middel be staat geen alternatief. Volgens het schap kan het gebruik rus tig verder worden toegestaan aangezien daar toch een ver gunning voor nodig is en het middel minder dan honderd heeft. „Dat valt dus best te controleren", aldus de woord voerder van het Landbouw schap. en na deze opknapbeurt vindt het college van B en W van Oegstgeest de bouwwerken van Beuk man lelijk en storend. De gemeente had Beukman aangeschreven dat de hef brug met overkapping, waar geen vergunning voor is, op 1 juli weg zou moeten zijn. Beukman vroeg gisteren bij de Raad van State schorsing van deze maatregel. M. Beukman heeft een erf aan de Kempenaerstraat waar hij auto's parkeert en repareert. Op het erf staat een legale ga rage, daarnaast heeft Beuk man enkele jaren geleden een hefbrug neergezet en er een overkapping boven gebouwd. Daar is geen vergunning voor verleend. De gemeente Oegst geest wil achteraf ook geen vergunning geven, omdat ze klachten heeft gekregen van omwonenden over het aanzien van het erf. Klachten waar de gemeente zich nu bij aansluit gezien de op handen zijnde re constructie van de Kempe naerstraat. Bovendien heeft de gemeente het idee dat Beuk man een bedrijf heeft gemaakt van het auto's repareren. „Aangezien het terrein aan de Kempenaerstraat een winkel en woonbestemming heeft past daar geen garage op", stelde C. Knoester, advocaat van de ge meente Oegstgeest. Om te be wijzen dat er sprake is van een bedrijf had de gemeente Oegstgeest in 1985 foto's laten maken van het terrein van Beukman. Aan de hand van de kentekens was uitgezocht op wiens naam de auto's ston den. „Dit zijn auto's van mijn stiefzoon, een vriendin en nog twee onbekenden", verklaarde Beukman die uitlegde dat het wel vaker gebeurde dat men sen die aan het winkelen in de Kempenaerstraat zijn hun auto voor of op zijn erf zetten. L. Sprenger, advocaat van Beukman legde uit dat het sleutelen aan auto's voor Beukman niet meer is dan een hobby. „Beukman heeft vroe ger aan autoracen gedaan. Vandaar dat hij altijd meerde re auto's in zijn bezit heeft en daaraan sleutelt. Sinds 1985 heeft hij een volledige baan op Schiphol en heeft hij minder tijd voor de wagens. Nadat de foto's zijn gemaakt is het ook terrein opgeruimd". Sprenger meende verder dat de foto's een vertekend beeld gaven omdat zij van bovenaf waren genomen. „Als je langs loopt zie je bijna niets omdat er een schutting en een boom voor staat. De activiteiten op het erf zijn voldoende afge scheiden", stelde hij. Knoester wees erop dat er een open stuk is van twee tot drie meter waardoor voorbijgangers de auto's en de verspreid liggend materiaal kunnen zien. Vol gens Sprenger was Beukman best bereid het terrein meer af te schermen als daarmee de problemen opgelost kunnen worden. De Raad van State doet uit spraak op dinsdag 21 juli. In het hartje zomer van het jaar 1925 had het „Geïllu streerd Zondagsblad" voor de lezers en lezeressen een alleraardigst verhaaltje met O.L.Heer en Sint Pieter als middelpunt. Het waren nog de tijden van de echte room se blijschap: in tegenstelling tot de „dwalende andersden kenden" mochten katholie ken lachen als het om O.L- .Heer en zijn heiligen ging. Dat is allemaal veranderd; vandaag de dag zijn het de lachende „derden". Maar in 1925 ging het nog zö, onder de kop „De huwelijken wor den in den Hemel gesloten": ..Toen Onze Lieve Heer nog op aarde rondwandelde ging hij eens met Zijne leerlingen door een uitgestrekte heide- streekr en zij verdwaalden. Het was nu een drukkende zomerdag, en er kwamen daar geen menschen langs aan wie men den weg kon vragen. Eindelijk zag Sint Pieter onder een boom een man liggen, die sliep. Hij ging naar hem toe, maakte hem wakker en vroeg hem den weg. De man echter deed onvriendelijk en was zoo lui, dat hij niet eens zijn mond open deed, maar hij strekte slechts zijn rechter voet uit, als den arm van een wegwijzer, en Sint Pie ter moest maar raden wat hij daarmee zeggen wilde. De Heer en Zijn leerlingen gingen nu verder. Na een poosje zag Sint Pieter een meisje, dat terzijde van den weg het weinige gras maai de, dat op den schralen grond groeide, en vlijtig ar beidde. Sint Pieter riep het meisje; zij hield aanstonds op te werken en kwam nader bij. En toen haar den weg gevraagd werd wees zij dien niet alleen met bereidwillig heid, maar zij ging ook een heel eind mee, zóó ver dat men den weg niet meer mis sen kon. Dan nam zij af scheid, keerde terug en ging weder aan het werk. Over deze hulpvaardigheid was Sint Pieter zeer ver wonderd, en hij zei tot On zen Lieven Heer, dat Deze het flinke meisje voor den bewezen dienst wel genadig mocht zijn door haar een goeden man te geven. De Lieve Heer antwoordde, dat Hij dit zou doen en dat het juist die luie sinjeur was, dien het meisje tot man zou krijgen. Toen werd Sint Pie ter, die toch altijd al zoo im pulsief was, bijna boos, en waagde het den Heer te be rispen. Onze Lieve Heer echter zeide in Zijn zacht moedigheid: „Petrus, gij be grijpt niet welke wijsheid de KITCHENER: „Stand beeld van Lord Kitchener van Karthoem, als Engelsch legerbevel hebber vooral bekend uit den Transvaal- schen oorlog. Het monument, waaraan John Tweed hier de laatste hand legt, is bestemd voor de Horse Guards Parade in Londen". beschikkingen Gods be stiert. Deze twee passen vol komen bij elkaar; want de vlijtige vrouw zorgt dat de luie man niet geheel en al ten gronde gaat, en de lui aard zal de vlijtige tot den arbeid nopen en tot geduld en godsvrucht. En zoo wordt ieder hunner door den an der gebaat voor hier en hiernamaals". Zo; dat konden de gelovige abonnees van de Leidsche Courant (die als beloning voor de steun aan hun krant het Geïllustreerd Zondags blad geheel gratis 's zater dags in de bus kregen) weer even in hun zak stoppen. Er viel in die dagen overigens wel iets te vieren in het bis dom Haarlem. Om de toe loop van aspirant geestelij ken beter te kunnen opvan gen was in Heemstede „het indrukwekkende bouwwerk van het Klein-Seminarie Hageveld" gebouwd. Na de voltooiing ervan waren de priesters van het Haarlem- sche diocees gast van Z.D.H.Mgr.Callier en werd de kapel ingewijd met pracht en praal. In Bloe- mendaal werd onder leiding van pastoor Willenborg een Eucharistisch Triduum voor zieken gegeven „en deze mooie, nieuwe onderneming is schitterend geslaagd. Vooraan in het kerkje wa ren de bedlegerige zieken, daarachter in de banken, de patiënten, die zich zelf ver plaatsen kunnen. Velen van hen hadden in jaren geen kerk kunnen bezoeken. Voor allen was het een feest voor de ziel". Later is het Ziekenapostolaat van pas toor Willenborg landelijk befaamd geworden. Dan was er de „Engelsc- hman, niet met de Italiaan- sche taal bekend", die in Rome verdwaald was. „Daar niemand hem zou verstaan, zoo dacht hij tenminste, schreef hij den naam van zijn hotel met groote letters op een blad papier, wetwelk hij op de borst speldde. Een Italiaan ontmoette hem, en vergezelde hem, met een welwillendheid zijn ras ei gen, zonder een woord te zeggen en bracht hem in twintig minuten voor den ingang van het hotel. Dan uitte de Engelschman zijn dank met een geweldigen woordenvloed. De Italiaan keek hem eenige oogenblik- ken verstomd aan en zei dan in uitstekend Engelsch: „Ik dacht, dat u doofstom was!" Tenslotte een verjaardag spresentje: „Vrouw: „Wat zou je graag voor je verjaar dag willen hebben, man- nie?" Mannie: „Erg lief van je, kind, maar ik geloof dat ik dit jaar niet veel missen kan!" HAGEVELD: „Een kijkje in de nieuwe Semninarie Hageveld in stemmige bibliotheek van het Heemstede".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11